Moeder weet wat goed EET DABIH DAG UIT hoeft"*7 Onze Kamerplanten Middel en Doel Macedonië, land van armoede en poliiieke onderdrukking Voor hei Levert Overzicht Schager markt Purmerender markt Pim, Pam en Pom en hei Afrikaanse avontuur MEUBELEN VAN 't RAEDTHUIS' Elegante GEMEENTE-, WATER- EN LICHTBEDRIJVEN DEN HELDER. VRIJDAG 14 OCTOBER 1949 Waar boeren nog slechis fluisterend spreken (Van «en bijzonder® medewerker) pe weg van Nisj naar Skoplje is een deel van de oude heirbaan van Bel grado naar Saloniki. Men zou het nu niet meer zeggen. Voorbij Nisj daalt de kwaliteit van de weg in angstwek kend tempo en waar het dal van de Morava begint te versmallen begint men zich af te vragen of er inderdaad „og een weg bestaat. De bergen heb ben hun groene tooi verloren en zijn kale rotsen geworden. Rotsblokken hebben over vele kilometers lengte de ,eg overspoeld. Onze jeeps moesten u eens hun weg over deze rotsblok- Ven vinden, dan weer zonken zij diep weg in een vette bruine leem, die in volmaakte tegenspraak staat tot de ma gere tarweoogst. Ongeregelde bergstro men hebben de weg vernield en over lange trajecten moet men zijn weg zoe ken door rivierbeddingen. Onze reis dreigde een expeditie te worden, die jwars door snelbruisende rivieren voerde. Vooraleer we tot deze sportieve er varingen kwamen waren we in Bresko- vatsj geconfronteerd met de commu- nisering van het platteland. De maat regelen dringen door tot in alle uit- hoeken van het land, ook daar waar huis van de collectieve boerderijen, d« minaretten uitsteken boven lemen dorpen, waaraan de moderne bescha ving is voorbijgegaan. Er is geen dorp in Joegoslavie's zes republieken, waar men niet de „Dom Zadruga", het te- ziet verrijzen. Enige beschaving: een voetbalveld Zo ook In Breskovatsj, een dorp waar de tijd vele eeuwen lijkt te hebben stilgestaan. De uit leem gebouwde boerderijtjes zijn er rond een wijde brink gebouwd. In het midden is een voetbalveld, één dier weinige tekenen van moderne civilisatie, die men overal in het land kan terug vinden. Wij stop ten, omdat er op de brink een groot aantal landbouwmachines stond op gesteld. Het waren dors- en stoomma chines, Duits, Hongaars en Engels van makelij en voor een deel nog stammen de uit de vorige eeuw. Er stond een boer bij met een vervaarlijke hangsnor, die ons het geheim van deze museum- achige verzameling spoedig duidelijk maakte. Hij raapte alle afschuw en alle Duits, dat hij bezat, samen om ons te zeggen: „Tito, partisanen, alles Raii- ber". De oorzaak van zijn haat was gauw gevonden, want hij leidde ons naar een oude Deutz-traetor, die hij streelde als een trouw dier. Het was zijn tractor geweest en die was zoals als het andere materiaal ten offer ge vallen aan een confiscatie ten behoeve van de collectieve boerderijen. Er kwa men enkele jonge mannen uit een huis aan de bVnk en onze boer zette zijn hand aan zijn mond en fluisterde: „Partisanen". Toen sloop hij weg, bar revoets. De jonge mannen bleken het dorpscomité te vormen. Zij vroegen achterdochtig naar onze papieren en prezen vervolgens de confiscatie als 'n stap op de weg naar het socialisme. Zii waren allen jonge, krachtige kerels, met glimmende partisanen-onderscheidin gen en de glans van overwinnaars in hun ogen. Zij wezen naar hun „Dom Zadruga" aan de rand van het plein een groot gebouw, doch pas half vol tooid. Hoe het nieuwe bewtnd huishoudt Voorbij de hindernissen, waarvan wij boven spraken, opent zich het dal. Er verschijnen weer akkers en sporadisch ook dorpen. Wij besloten in een klein stadje rond te zien hoe het nieuwe be wind daar huis houdt. Het stadje heet Vranje, het heeft tienduizend inwoners en leeft van de boeren uit de omge ving en van een beetje industrie. In het gemeentehuis werden wij te woord gestaan door een jong meisje. Stalin hing er eenzaam aan de muur. Wij vroegen, waar Tito was; hij bleek in n andere kamer te hangen. Er werd een bode uitgestuurd om de burgemeester en een tolk te halen. De burgemeester bleek een bejaard en zachtmoedig ke- rltje te zijn, sympathiek van uiterlijk. Hij droeg de partisanenspeld en 'n grote medaille van .^mérite pour le peuple Hij beantwoordde onze vragen over de toepassing van het vijfjarenplan in het stadje. Er was een theater gebouwd en er zou ook waterleiding komen, maar het werk daaraan lag nu stop omdat er geen buizen waren. Er zou een zieken huis worden gebouwd met 400 bedden en de industrie zou worden uitgebreid. Zulke huishoudelijke dingen werden ons door de burgemeester verteld, doch zodra het politieke terrein be roerd werd, gaf een krachtige zwarte kerel van de om ons verzamelde leden van het dorpscomité antwoord Hij ver kondigde tegenwoordig niet meer vreemde ideeën Er waren geen tegen stellingen tussen communisten cn volksfront, alles verliep in volmaakte harmonie, er was niets wat men niet kon als men het wilde en Tito was onfeilbaar. Soms antwoordde de tolk, een potig manwijf, dat Frans sprak met een Luiks accent. Wij werden naar het theater gebraeh Het zag er goed uit en zou in dit kleine stadje vrijwel avond aan avond spe len. Gogol en Galsworthy stond er op het programrr - en voor de opening a men gekozen „Deep are the Roots'De bevolking van Vranje wordt in de Amerikaanse rassenvraagstukken nog voor zij waterleiding heeft e theatertje had een keur van costuums en onder de attributen waren portret ten van Tito en Stalin. Men mag niet vies zijn uitgevallen Het was avond toen wij verder reden en al vrij laat toen wij de Macedoni sche vlakte binnenkwamen bij Kuma- novo, een om zijn Turkse veldslagen ber< ad Moslim-stadje. Wij waagden het er een restaurant binnen te gaan. Het was er onbeschrijfelijk vies. De keuken was in het restaurant en be stond uit een lange stenen tafel, waar in een gleuf was om vuur te maken. Het gerecht bestond uit aardappelen in paprikasoep en boeren zaten er met hun vingers de aardappelen uit de soep te vissen. Wij produceerden blikken uit onze eigen voorraden, doch werden niettemin voorkomend ontvangen. We kregen zelfs twee borden en een vork, waarvan we samen moesten eten. Hoe wel het laat was, liep de zaak vol met kijkers en er werd ook een voormalige krijgsgevangene uit zijn bed getrom meld om als tolk te dienen. Hij sprak opgetogen over Duitsland: dat was een land met goede wegen en goed eten en Amerikaanse pakketten. „Was glauben Sie dass wir da gelebt haben!" Oh, die Amerikaanse pakketten, wat hebben die een goodwill voor de Yankees ge kweekt. Er klonk melancholieke mohamme daanse muziek ergens in het stadje. Wij werden er heen geleid en kwamen ver zeild in een kapperswinkel, waar een jonge man 'n guitaar bespeelde en zong. tezamen met een jonge student uit Zagreb, die hierheen was gestuurd om spoorlijnen te bouwen. Dan werden Wij in bijna feestelijke optocht door de mysterieuze lemen straatjes van het stadje geleid. Het enige licht kwam van de trans der minaret. Wij kwamen in een uitspanning, waar een sinister ge zelschap dronkaards muziek maakte en waar Tito en Stalin aan de wand hin gen als vreemde eenden in de bijt. Er werden Turkse liederen gespeeld, vol van een zware melancholie, Servische met een lichtere klank en Macedoni sche, wild en onbeheerst. Wij dronken „mastika", een drank die aan de plastis van Marseille herinnert, en wij voelden ons eerst weer op ons gemak toen wij een half uur later weer in onze jeep zaten. Na middernacht arriveerden wij in Skoplje, de hoofdstad van de Volks republiek Macedonië. Wij werden er begroet door een politieman met de karabijn aan de schouder en na het overwinnen van de eerste argwaan werden we opgenomen in het hotel „Macodonia". "■YCLAMEN behoren tot de meest ideale kamerplanten, en omdat ze nu weer volop te koop zijn, verdient 't wellicht aanbeveling, enkele wenken te geven over de verzorging van deze mooie kamerplanten. Laat ik er u op wijzen bloemisten, deze planten 's zo mers niet in de volle zon te kweken, doch dat ze nu het Ocloberzonnetje wel kunnen verdragen, zelfs op prijs stellen. Echter h°t kan ook in October, achter een venster op het Zuiden, nog behoor lijk warm worden. Daarmee dient u re kening te houden, er zal op zulke da gen wellicht tegen de middag nog eens extra gegoten moeten worden. Hoewel de Cyclame een mooie en geschikte kamerplant is, worden de meeste planten bedorven doordat ze veel te warm geplaatst worden. Een normaal verwarmde woonkamer-tem peratuur ongeveer vijf-en-zestig tot zeventig graden F., is voor een cyclame veel te warm. Als de plant dan na een week uit elkander is gegroeid en veel gele bladeren heeft gemaakt, krijgt de bloemist veelal de schuld en die heeft er part nog deel aan. Vijf-en-vijftig gra den F. kan als de meest-gewenste win- tertemperatuur voor een cyclame be schouwd worden. In een dergelijke koe le omgeving mag in geen geval met jtoud leidingwater gegoten worden. Al le planten hebben een hekel aan koud water, doch een cyclame toch wel zeer in het bijzonder Zet het gietertje wa ter eerst een paar uur achter de kachel, 1e plant zal u er dankbaar voor zijn. Uitgebloeide bloemen mogen niet af gesneden worden, doch met een voor zichtig rukje trekt men ze uit de knol, de restanten van de steel mogen name lijk niet blijven zitten, anders gaan die tot rotting over, waardoor er gevaar voor het wegrotten van de knollen zou ontstaan. Giet niet automatisch elke dag, doch alleen maar als de plant ook werkelijk water nodig heeft, dat kan elke dag zijn, doch het kan ook tweemaal per dag noodzakelijk zijn. U kunt zowel op cte potgrond als op een schoteltje gie ten, doch wanneer op het schoteltje gegoten wordt, verwijder dan na een half uur het water dat is blijven staan Cyclamen zijn zeer gevoelig voor nat te en koude voeten. Gewoonlijk stelt men het doel voor op; de middelen zijn bijzaak. Als ze maar doeltreffend zijn, want men wil er iets mee bereiken. Maar bereikt men het verlangde ermee? Men mag al blij zijn, als men een eind op streek komt. Als men in de goede richting gaat. Maar het doel zélf? Het doel is zo onbereik baar veraf gelegen. Het is als het land der illusie, dat iedereen zoekt, maar niemand vindt. Naar welke doeleinden streven wij alzo? Maatschappelijk naar een vol maakte samenleving, waar rechtvaar digheid en welgezindheid regeren. Op school naar het cijfer 10 voor alle vak ken. In huis naar volkomen huwelijks geluk en een stelletje behoorlijke kin deren. In het openbare leven naar zui vere zeden. In de politiek naar de ver wezenlijking van onze beginselen. In de kerk naar het Koninkrijk Gods. Onze doeleinden zijn hoog en ver heven, en omdat ze zo hoog en verheven zijn, be zitten ze souverein gezag. Alles moet er aan onderwor pen wezen. Geen middel, dat bruik baar is om het doel te bereiken, mag worden verwaarloosd. Het middel ont leent zijn waarde alleen aan het doel. Het is niet uitsluitend in de beperkte betekenis, waarin men dit gezegde pleegt te gebruiken, maar op alle le vensterreinen toepasselijk: dat het doel de middelen heiligt. Die middelen mo gen onaangenaam smaken als medicijn, maar dit bittere medicijn is nodig voor het edele resulaat van de genezing. In een groots gedicht heeft iemand eens verklaard, dat men moet streven naar het hoogste mensengeluk, ook al breken er duizenden harten voor stuk. Dat hoogste mensengeluk is nog steeds uitgebleven, maar de duizenden harten zijn er voor stuk gebroken. In de oor log, die een betere wereld zou brengen; in revoluties, die tegenstanders om hals brachten zonder inmiddels de ge hoopte ommekeer te veroorzaken; on der dictatoriale en inquisitoriale régi mes, op welker puinhopen en galgen velden teleurstelling en ontgoocheling wenen; maar eveneens bij katastrofen op kleiner schaal: gebroken harten van kinderen, aan te strenge opvoedings methoden lichamelijk en geestelijk te gronde gegaan; gebroken harten van echtgenoten, wiei levensgezel uit best wil de andere het bestaan heeft ver gald; gebroken harten van dwepers, die voor hun stokpaardje; van schrapers, die voor hun toekomst; van werkers die voor hun bedrijf hun gezondheid offer den of hun ziel verkochten. Alles voor het doel; voor dat doel, dat als een luchtspiegling aan de horizon wegtrok, hoe dichter men het meende te nade ren. Komt men er na dit alles niet toe, te beweren»-dat het middel van meer be lang is dan het doel? Het klinkt als een ketterij, maar bij nader inzien moet men er de waarheid van erkennen. Deze waarheid heeft de ervaring ons geleerd, wanneer aanhangers van totalitaire stelsels, ons ideaal aan het natio- naal-socialisme of van het communis me voorhielden. Misschien konden som migen onzer toegeven, dat er in zulk een ideaal iets goeds steekt. Maar de middelen waarmee men dit ideaal na jaagt?! Wij hebben deze idealen naar de methoden beoordeeld en deze me thoden zijn verwerpelijk gebleken. Het doel hangt in de lucht; het middel is praktische werkelijkheid. Daarom heeft de vraag naar het middel voor ons rechtstreeks belang. Wij zouden de wereld, de maatschappij, staat en kerk. maar eveneens ons gezin, ons bedrijf, onze cultuur beter dienen, wanneer wij ons voorshands bleven beperken tot een zuivere, zedelijke en gezonde keuze van onze middelen. Het is niet waar. dat het doel de middelen heiligt; omge keerd heiligen slechts de middelen het doel. Alleen dèt doel rechtvaardigt zich als edel, dat met edele middelen wordt nagestreefd. H. G. CANNEGIETER. Voor de centrale werden aangevoerd: 78 koeien, 9 stieren, 3 pinken, 1 gras kalf en 17 nuchtere kalveren, benevens 280 schapen. De aanvoer van gebruiksvee was gisteren belangrijk groter dan de vo rige weken, uitgezonderd de veeten toonstelling van de vorige week. Het herfstseizoen is ingetreden, dus wordt er meer vee, meer publiek en meer handel verwacht. De handel in melk- en kalfkoeien had een kalm en prijshoudend verloop. De hoogste note ring voor melk- en kalfkoeien was dan ook weer f 850. Naar geschikte gelde- koeien bestond nog wel enige vraag. De handel was wel wat al te rustig. Voor geldekoeien was de hoogste note ring f 25, hetgeen zeer hoog is. In vaarzen was de handel kalm. Hoogste notering f 525, wat duur is. Tijdkoelen tot f 650, dus prijshoudend. De handel was rustig en die in graskalveren kalm (tot f 325). De handel in paarden ging nogal. Bijzonder beste paarden werden niet aangevoerd. Zo was de notering voor rijtuigpaarden tot f 700. werkpaar den tot f 550, hitten tot f 500 en slacht paarden van f 350—f 800. De handel hierin was kalm. Op de wolveemarkt was een grote drukte en een flinke aanvoer. De han del was aan de stugge kant. Voor export werd notering gedaan. Aan de centrale werd nogal wat geleverd. Biggen werden aanzienlijk meer aan gevoerd dan vorige weken. De prijzen bleven gelijk. De handel was matig. Op de kippen- en konijnenmarkt was een aardige aanvoer. Deze markt leeft flink op. Jonge hennen noteerden van f 4 tot f 6. De markt was weer druk bezocht. SCHAGEN, 13 Oct. 1949. Aangevoerd waren: 20 Paarden f 300f 700; 12 Tijd koelen f 400—f 650; 36 Geldekoeien f 325—f 625; 27 Kalfkoeien f 550—f 850: 5 Vaarzen f 275f 525; 16 Graskalveren f 225f 325; 200 Schapen (magere) f 60 f 80; 593 Overhouders f 40f 60; 2 Bokken en Geiten f 25f 40; 118 Big gen f 42f 60; 20 Konijnen f 1.50f 5; 141 Kippen f 1.50—f 2.75; Hennen f 4— f 6. VISSERIJ URK Door 36 vaartuigen werd Woensdag aanvoerd: 1689 pond lijnaal. prijs 0.95 —1.13 per pond; 1565 pond snoekbaars, prijs 0.180.21 per pond en 337 pond witvis prijs 0.03—0.27 per pond. De aanvoer op de grote najaars- markt bestond Woensdag uit 923 run deren. tegen 939 stuks vorig jaar. De handel in gelde- en tijdkoeien was in de vroegte heel goed, waarbij hoofd zakelijk naar melkvee van goede kwa liteit werd uitgezien. Hiervoor werden dan ook flinke prijzen geboden. Al spoedig werd de handel veel kalmer, maar in de eerste omloop waren heel wat beste runderen verhandeld. De handel in verse melkkoeien was heel kalm. Wel werden enkele afgekalfde schotten aan stalders verkocht, maar de keuze van een goed melkbeest was niet te groot. Ondanks het geringe aan bod van jong vee op een dergelijke grote markt, kon deze soort maar heel stroef aan de man gebracht worden. Alleen extra mooie dieren werden vlug verhandeld. De prijzen waren: melk- en kalfkoei en 550800; geldekoeien 375650; pinken f 350450; graskalveren 150 —230. Zestien Westduitse vakvereni gingen, die samen vijf millioen leden tellen, hebben Donderdag te MOnchen een Verenigd Westduits Vakverbond opgericht, dat zijn hoofdkwartier te Dusseldorp in de Britse zone zal heb ben. Omdat cyclamen al maandenlang in éer. en dezelfde pot zijn opgekweext, zult u ook voor voeding moeten zorgen. Daarvoor kan Pokon gebruikt worden, het is gemakkelijk oplosbaar en de meeste dames weten trouwens ook wel boe het gebruikt moet worden. Wan neer éénmaal per week wordt bemest, za. men lang van een rijk bloeiende j -ant kunnen genieten. 191. Pim heeft gemerkt dat zijn krijgslist succes heeft en hij is vast besloten zijn middel ook nog op de andere Panko's toe te passen. Daar ziet hij de aanvoerder staan van de nog resterende Panko-negers. En daar staan ook nog een stelletje manschappen aangetreden voor de laatste en beslis sende aanval. De luitenant met een grote koekepan op het hoofd heeft juist zijn mannen moed ingesproken. „Denk erom mannen, nu moeten we met die bos-apen afrekenen! Houd jullie gereed om op mijn teken tot de aanval over te gaan". Maar onopgemerkt is een klein hondje langs hun rijen gelopen en heeft onder elk rokje even zijn brandende knuppel gehouden. En nu steekt hij tot slot ook nog het rokje van de luitenant in brand. De negers worden al onrustig, ze worden zo warm van achteren. En nog vóór de luite nant „Val aan!" heeft kunnen roepen is het hele leger op de Joop. Met bran dende rokken slaan ze angstig op de vlucht. De luitenant in da achterhoede. Er gaat geen avond voorbij ïonder dat «r voor het naar bed gaan nog een itukje fruit gegeten wordt. Dat is goed en gezelligFruit ia eten en drinken tegelijk. Het is rijk aan vitaminen en hoe meer we daarvan krijgen, hoe beter we straks tegen het barre winterweer bestand zullen zijn. Maai tr een vaste regel vant HET JUISTE ADRES VOOR KWALITEITSMEUBELEN OOK BIJ U THUIS HUISKAMER, best. uit; 2 fauteuils, 4 stoelen, dressoir, uitschuiftafel 295.— SLAAPKAMERS in alle houtsoorten vanaf 265. tot 725.— met kap tafel. IDEM met crapaud- stel 425.— Keuze uit 25 Model dressoirs vanaf 95. IDEM, in Old Finish 475.— BANKSTELLEN Overbekleed BANKSTEL 675.— OLD FINISH met crapaudstel 525. Old Finish CLUB STELLEN v.a. 865.— Eikeh CLUB STELLEN v.a. 255.— CLUBS vanaf 27.50 Compl. met tafel 175.— Pracht mahonie HUIS KAMERS enkele stuks 875.— Bekleding naar keuze. O. Z. ACHTERBURGWAL 169. TEL. 44573 (Achterzijde v. h. Stadhuis,2 min. v.a. de Dam) Geopend van 96 uur. Ook 's Zaterdags. met en zonder BONTGARNERING in marineblauw en zwart. Grote maten. Bfl KEIZERSTRAAT 27 MAXIMALE BELASTING. De Directeur der Water- en Lichtbedrjjven te DEN HELDER brengt door dezen ter kennis van be langhebbenden, dat de maximale belasting berekend zal worden van 15 October 1949 tot 15 Januari 1950. De Directeur, J. WORP

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 5