Engeland steunt Tsjechoslowakije Enorme internationale goud smokkel ontdekt Kort Bestek Twee ontvluchte Amsterdamse boefjes weer gepakt Vlees per 1 of 15 November vrij Kraak onder de lat Ongerustheid onder voor inscheping naar Indonesië bestemde militairen Schiphol was transito-haven Donderdag 20 Oct. 1949 yEREN/GDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 74e Jaargang No' '07M Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Maar Amerika blijfi Joegoslavië irouw Om een zetel in de Veiligheidsraad De beperkingen voor stroomverbruikers René Mayer aanvaardt de opdracht Koude infiltraties duren voort Huis voteert gelden voor militaire hulp Petten krijgt weer een jeugdherberg Weerbericht Zij „deden" in textiel Duitsland zal nooit meer aanvallen Garnizoenscommandant te Schoonhoven bracht de gemoederen tot kalmte Wind kreeg macht over het stuur Vader gedood, zoon gewond Bende beschikt over acht vliegtuigen De politie van geheel Westeuropa achtervolgt kapitaalkrachtige luchtpiraten Vierduizend doden in Guatema a Alkmaarse dame in invalidewagen te water Aan de gevolgen overleden in De „Zwarte Zee' vliegende storm Beschonkene door tram gedood BUKKAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j B IJLS MA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Kleine advertenties „Juttertjes tot 15 woor den 1 L— sik woord meer 5 rent Abonnementen per kwar taal 1— iij vooruitbe taling. plus Incassokosten Heden wordt in de Algemene Verga dering der V.N. te Flushing Meadows- een verhit debat verwacht over de kwestie van de vervuiling der va cature in de Veiligheidsraad. Joegoslavië en Tsjechoslowakije zijn de twee candidaten voor de vrijkomen de zetel van de Oekraine. De Sowjet- unie, Engeland en Noorwegen hebben te kennen gegeven, de candidatuur van Tsjechoslawakije te steunen. Chili, waarmee Tito twee jaar geleden de di plomatieke betrekkingen verbroken heeft, zal Joegoslavië steunen, aldus heeft Trucco, de Chileense onderminis ter van buitenlandse zaken, bekend ge maakt. Ook Frankrijk zal zich in dezen waarschijnlijk achter Joegoslavië scha ren, aldus een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken. De aanspraken van Joegoslavië op het lidmaatschap zijn verder verde digd door Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Een Engelse woordvoerder te Lake Success heeft het bijeenroepen van een Naar wij vernemen bestaat hel plan, zeer binnenkort de distributie van vlees op te heffen. Dit vraagstuk neemt sinds lang de aandacht van officiële landbouwkringen in beslag. De ophef fing houdt ten nauwste verband met de situatie van de rundvee- en vooral ook met die van de varkensstapel en indien men ingewijden geloven mag is deze situatie thans zodanig, dat naar alle waarschijnlijkheid de vleesdistributie per 1 November#>f per 15 November zal eindigen. Vooral uit bedrijfskringen is op be ëindiging van de distributie sterk aan gedrongen. Uitvoerige discussies zijn over dit punt in de laatste dagen met overheidsinstanties gevoerd. In inge wijde kringen verwacht men dat bin nenkort het definitieve standpunt van de regering, naar men verwacht opheffing op één der beide data, be kend zal worden gemaakt. persconferentie door Wysjinski „een ongehoorde stap" genoemd. Deze woordvoerder zag in deze persconferen tie, waarin Wysjinski verkiezing van Joegoslavië in strijd met de regels noemde, een poging, druk uit te oefe nen op andere delegaties. Ontheffing mogelijk Zoals bekend heeft de regering op 12 September een beschikking uitge vaardigd terzake de beperking van het stroomverbruik voor de etalage verlichting in de maanden November, December en Januari. Een ontheffing daarvan is mogelijk, mits de winke lier zich tegenover het electriciteits- bedrijf verplicht in die maanden niet meer dan de helft van de vorig jaar gebruikte lampen in de aangegeven z.g. piekuren in etalage en winkel te laten branden. De directeur van het Amsterdamse Energiebedrijf en de di recteur van het Pen-bedrijf in Noord- Holland hebben nog eens met nadruk gewezen op de noodzaak van deze be perking, welke op die uren eveneens geldt voor het huisverbruik. De be perking is n.1. niet een gevolg van een gebrek aan kolen, maar is gelegen in het feit, dat het electriciteitsverbruik na de oorlog met grote sprongen om hoog is gegaan, terwijl de capaciteit der electrische centrales sinds 1939 niet is vergroot. Met de industrie zijn reeds afzonderlijke regelingen getrof fen. Op de naleving van de verplich tingen, die de winkeliers aangaan, zal streng worden gelet. René Mayer, de Franse radicale fi nanciële deskundige, heeft er thans ln toegestemd minister-president te wor den. Hjj zal Donderdagmiddag voor de Nationale Vergadering verschijnen. Mayer had nog moeilijkheden "onder vonden met de socialisten. Naar men aanneemt hoofdzakelijk, over het tijd stip van uitbetaling aan de ambtena- de I ren van hetgeen hun ingevolge herin deling verschuldigd is. Mayer is 54 jaar en professor in de politieke weten schappen. De Nederlandse militaire woord voerder in Batavia heeft verklaard, dat in Oost-Java geen nieuwe inciden ten in de afgelopen 24 uur zijn gerap porteerd, hoewel de „koude infiltra ties" doorgang vonden. De waarnemende republikeinse mi nister van voorlichting heeft verklaard, dat de regering niet zal toelaten dat leden van haar strijdkrachten, alsme de de civiele ambtenaren in het bij zonder in Oost-Java worden achterna gejaagd en gevangen genomen om ten slotte vernietigd te worden. Abdulgani zeide, dat de huidige cri sis haar oorsprong heeft in sabotage in kringen van lagere en middelbare machthebbers in de Nederlands-Indo nesische bestuursapparaten. Hij was van mening dat de Nederlanders „niet het minste begrip van de toestand hebben", hetgeen hij bewezen achtte door het feit, dat de Nederlandse woordvoerder „berichten lanceerde, volgens welke de bestaande spanning waarvan de republiek ophef maakte, loos alarm was". Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft Woensdagavond de toe wijzing van 1.314 millioen dollar voor de bewapening van West-Europa en an dere landen, in het kader van president Trumans program ter verstrekking van wapens aan bondgenoten", definitief goedgekeurd. Wij vernemen van de zijde van de Nederlandse Jeugdherberg Centrale dat het in de bedoeling ligt in de plaats van de tijdens de oorlog te Petten ge sloopte jeugdherberg een nieuwe jeugdherberg te bouwen. Deze zal iets Noordelijker in de duinen verrijzen dan waar de oude stond. Het is waar tchijnlijk dat het nieuwe huis weer de zo vertrouwde naam „De Zevensprong" zal krijgen. Tweehonderdduizend ballen gehakt zonder bon verkocht Liefst 200.000 ballen gehakt had de Rotterdamse slager Ph. E. van T. zon der bon verkocht. Dat mocht natuurlijk ®iet. De Rotterdamse rechtbank ver oordeelde hem tot een boete van f 4000 Deze boete vond de slager veel te hoog deswege verscheen hij voor het Haagse gerechtshof om te pogen er iets te krijgen. De procureur-generaal Vr°eg bevestiging van het vonnis. Weersverwachting tot heden avond: Wisselend bewolkt met een enkele regenbui en iets koe- ter. In het uiterste Noordwesten n°g krachtige, in het overige ge deelte van het land matige tot "li krachtige Zuidwestelijke wind. Ook Schaap en Van Roessel in voorlopig Oranje-team De opstelling van het voorlopig Ne derlands elftal, dat Woensdag 26 Octo- ber a.s. in het Feijenoord Stadion te Rotterdam tegen de Middlesex Wande- rers aantreedt, is als volgt: Doel: Kraak (Stormvogels); achter: Steenbergen (SW) en Schy venaar (EDO)! midden: v. Sch«ndel (SVV), Terlouw (Sparta) en De Vroet (Feijen oord); voor: Lenstra (Heerenveen), Schaap ('t Gooi), v. Roessel (Longa), Timmermans (ADO) en Clavan (ADO). Reserves: Saris (BW), Everse (Nep- tunus), Stoffelen (Ajax) en v. d. Tuyn (HDVS). De Middlesex Wanderers spelen in de volgende opstelling: Ivey (Rom- ford), achter: Wallis (Leytonstone) en Gadsden (Hayes); midden: Topp (Hen don), Stoker (Kingstonians) en Fright (Bromley); voor: Lewis (Walthamstow av.), Kelleher (Barnett), Phipps (Bar net), Rawlings (Hayes) én Robb (Finchley). Reserve: Hockaday (Sut- ton). Met uitzondering van Ivey en Wallis zijn deze spelers allen internationals. Als scheidsrechter zal de heer K. L. v. d. Meer fungeren. Aadat de communisten Karaa t wa ren. binnengetrokken, ging de Britse hoofdinspecteur Robert Oliver poolshoogte nemen in het Engelse gedeelte van de stad. Hij moest constateren, dat de com munistische vlag met de vijf ster ren ook in de Britse wijk wapperde. Moeder en twee marktkooplieden ook in de val Twee 17-jarige Amsterdamse boefjes ontsnapten 30 Juni en 30 Juli resp. uit het Rijksopvoedingsgesticht te Doetin- chem en te Amersfoort. In de nacht van 11 op 12 October wist de politie de knaapjes, die toen zij door een agent werden aangesproken de vlucht namen, met behulp van een motoragent te ar resteren. De jongeman, die uit Amers foort ontsnapt was, had een baantje ge kregen bij een textielhandel in de Otto Grotewohl, minister-president van de nieuwe Oostduitse staat, heeft Poolse journalisten op zijn eerste pers conferentie te Berlijn medegedeeld, dat Duitsland nooit meer Polen, de Sowjet-Unie of „enig ander land ter wereld" zou aanvallen. „Nooit zal er weer een aggressief, imperialistisch Duitsland zijn", aldus Grotewohl. In het garnizoen te Schoonhoven werd Woensdagmorgen aan een aantal militairen medegedeeld, dat zij binnen kort naar Indonesië zullen vertrek ken. Het betreft hier circa 180 jonge mannen, die in hun vorige garni zoensplaats reeds inschepingsverlof ge noten hebben, doch daarvan niet tijdig waren teruggekeerd en zich zo aan hun inscheping hadden onttrokken. Met grote nauwgezetheid zijn tijdens hun verblijf in het algemeen depót der Kon. Landmacht te Schoonhoven de oorzaken daarvan nagegaan en voor zover daarvoor geen geldige redenen aanwezig bleken, zullen deze militai ren op normale wijze worden inge scheept om hun dienstplicht in Indone sië te vervullen. Door deze maatregel wordt voorkomen dat deze militairen als deserteur voor de krijgsraad wor den gebracht. Gevangenisstraffen tot een totaal aantal jaren van enkele eeuwen worden hiermede voorkomen. De mededeling van hun a.s. vertrek heeft echter enige reactie gewekt. Een aantal hunner heeft zijn afkeer van deze uitzending geuit door het indruk ken van ruiten en het maken van miS' baar, waardoor enige deining ook bjj de anderen ontstond. De garnizoens commandant, kolonel J. W. Sluyter, be gaf zich te midden dezer mannen en heeft eens rustig met hen gesproken, waarna het resultaat was, dat allen zich weldra normaal gedroegen en er niet de minste sprake van verzet meer was. Geruchten als zou getracht zijn de barak in brand te steken, dat er ge weld zou zijn gepleegd of dergelijke worden met grote nadruk tegengespro ken. Request naar de minister De algemeen toegevoegde raadsman voor de behandeling van Indie-deser- tiezaken bij de krijgsraad te velde te Rotterdam, dr. mr. dr. W. Schuurmans Stekhoven, arte-advocaat aldaar, heeft er intussen in een spoedrequest bij de minister van Oorlog op aangedrongen op deze maatregel terug te komen, het recht zijn loop te doen hebben en de berechting van de deserteurs niet op gewelddadige wijze te onderbreken, al thans de betrokkenen voor de vrije keus te stellen, althans de schifting niet te overhaasten, doch eventueel op te dragen aan een kleine commissie onder leiding van een hoofd- of op- perofficier. Gepleit wordt „in elk ge val niet uit te zenden degenen, die een request om vrijstelling wegens onmis baarheid of om vrijstelling van uit zending naar Indonesië in verband met gevaar voor leven of gezondheid van ouders of echtgenoten hebben lopen' hoofdstad en met zjjn collega uit Doe- tinchem, die hij kende uit het door gangshuis te Amerongen, besloten zij als er zich een gunstige kans voordeed textiel te stelen en van de opbrengst naar Belgie te tijgen. Toen de knaap voor zijn patroon per fiets vier rollen textiel naar een cliënt moest brengen, reed hij met de stof naar de woning van zijn moeder en it'jlde de fiets in een stalling in de buurt. Vier October deed de textiel handelaar aangifte bij de politie en al spoedig slaagde deze er in de fiets op te sporen. De boefjes bleven echter spoorloos. De kinderpolitie heeft veel werk gehad om deze diefstal uit te zoeken, daar de jongens trachtten de politieambtenaren met allerlei leugens op dwaalsporen te brengen. Tenslotte kwam men er achter wat er met de rollen textiel was gebeurd. De moeder had aan een familielid, dat in de tex tielbranche werkzaam is, een staaltje van de stof getoond met het verzoek er een koper voor te vinden. Deze ging naar een marktkoopman, die zelf geen interesse had, doch naar een collega verwees, die tenslotte de partij kocht. De politie heeft bij deze marktkoopman bijna alle textiel in beslag kunnen ne men. De stof was per taxi van het huis van de jongeman naar de marktkoop man vervoerd en via dit spoor slaagde de politie er in het zaakje tot klaarheid te brengen. De stof bleek voor 810 gul den te zijn verkocht, een normale prijs. De twee marktkooplieden en de moe der zijn gearresteerd. De 38-jarige timmerman W. Rozen berg uit Jubbega (Friesland) is bij Hoornsterzwaag met zijn motorrijwiel in botsing gekomen met een melkwa gen. Zowel hij als zijn op de duo ge zeten 18-jarige zoon Hendrik werden tegen het wegdek geslagen. Da tim merman overleed nog ter plaatse. Zijn zoon js zwaar gewond in het zieken huis te Heerenveen opgenomen. Waar schijnlijk is de heer Rozenberg door de harde wind en de regen de macht over het stuur kwijt geraakt. JOEGEN MAANDEN GELEDEN landden op Schiphol mysterieus® „wilde" vliegtuigen, die de aandacht trokken van de Schiphol recherchegroep en haar op het spoor brachten van 'n enorme lnternatir <ale goud-smokkelbende Deze smokkelaarsbende, gesteund door ontzagHjke kapitalen, heeft de be schikking over acht vliegtuigen, di« honderden kilo's goud krls-kras over Europa smokkelen. De kopstukken van de bende zjjn afkomstig uit Ooot- Europa, terwijl ook de gezant van Costa Rica te Parijs in het complot be trokken blijkt. Het staat nog niet vast of het goud eigendom is van Duitse nazi's, dan wel of hier van een grote Westeuropese goudsmokkel sprake is. Twee Nederlandse politiemannen, adjudant De Weille en Majoor De Gast uit Amsterdam hebben met hun voortreffelijk speurderswerk de grondslag gelegd voor het optreden van de poiitie-instanties in Zwitserland, Frankrijk, Belgie, Engeland, Luxemburg, Ierland en vermoedelijk ook Spanje. De ge hele Westeuropese politie is op het ogenblik doende de smokkelaarsbende, die tot voor kort Scltiphol als transitohaven gebruikte, op te rollen. Uit het onderzoek is reeds gebleken, dat dank zij de u itekende douanemaatregelen in ons land, hier geen strafbare feiten zjjn gepleegd. De organisatie in Ne derland is kenneljjk te hecht voor deze intermtiovol-» smokUribende. rjE „WILDE" Beechcraft-vliegtuigen die negen maanden geleden ge regeld op Schiphal landden, zonder dat het doel van hun landing eigenlijk bekend was, kwamen ons verdacht voor, aldus vertelde gisteren adjudant De Weille, die samen met majoor De Gast de goudsmokkel ontdekte. Toen wij bericht kregen uit Brussel, dat daar op een nacht op het vliegveld Melsbroeck een van deze vliegtuigen was geland en bagage had afgegeven, welke snel met een auto was wegge voerd reden waarom de Brusselse politie zien met deze zaak ging bemoei en besloten wij een zeer nauwkeurig onderzoek in te stellen. Al gauw bleek ons, dat wij te doen hadden met een tende smokkelaars, die zich bezig hield met het vervoeren van staven goud en gouden munten Heel zorgvuldig heb ben wij de gangen van deze heren na gegaan en wij stuitten op wonderlijke dingen. Ons bleek, dat een partij goud, afkomstig uit Portugal, in transito via Schiphol, naar Madrid werd gevoerd. Gok zendingen, afkomstig uit Zwitser land en bestemd voor Italië, gingen via Schiphol. Later bleek ons. dat dit sp el- letje alleen maar werd gespeeld omdat bij de uitvoer uit de oorspronkelijke 'anden papieren nodig zijn en men door via Schiphol te gaan in het bezit kwam van manifesten, welke het vervoer een legaal aanzien gaven. Via kleine vlieg veldjes. bijv. in Luxemburg, wist men 7? cl. van deze manifesten te ontdoen om dan verder het goud op papier te laten verdwijnen en er dus vrij mee te kun nen handelen". Acht vliegtuigen „Ook bleek ons, dat de smokkelben de over tenminste acht particuliere vliegtuigen moest beschikken en dat er enorme kapitalen achter zaten. De kop stukken zjjn afkomstig nit Oost-Europa en hebben kans gezien de nationaliteit van Westeuropese landen te verkrij gen". „De bakermat van deze smokke larij is waarschijnlijk in Zwitserland gelegen". „Het is geen kinderspel" zo vertelde de heer De Weille verder, want rnjj is wei gebleken, dat af en toe partijen van meer dan honderd ki<o goud tegelijk werd vervoerd". Op diplomatenpas Het zeer minutieuze onderzoek in Nederland, waarbij vooral de log boeken der smokkelvliegtuigen be langrijk bronnen van gegevens bleken te zijn, leidde niet tot het bewijs van in Nederland gepleegde strafbare fei ten. Dit was reden om internationaal contact op te nemen. De smokkelbende ging hierop haar techniek vereenvoudigen. Zij ging namelijk gebruik maken van valse, of echte, diplomatieke paspoorten om op deze wijze de lading te dekken. Enige tijd geleden arriveerde op Schiphol J^e Zwitserse garde van het Vaticaan is ten strijde getrokken. De zwaar den zijn geslepen, de hellebaarden ge veld. Het Pauselijk archief wordt be dreigd. Niet door horden heidenen of beeldenstormende hervormers, maar door legioenen, bezield van een hard nekkige kwaadaardigheid. Witte mie ren zjjn het, die een aanval hebben ontketend. In eindeloze colonnes mar cheren zij aan. Reeds zijn twee voorhoedes de muren van het Vaticaan binnengedrongen en hebben al enkele boeken en statiegewaden verslonden. Een zware eiken balk is zo aangetast, dat voor instorting wordt gevreesd op een plaats juist boven het bed van kardiaal Angelo Mercati. De Zouaven zijn versterkt met technici, DDT ex perts en andere deskundigen en men hoopt de indringers spoedig vernie tigd te hebben. Een jonge Haarlem se huisvader, die enige tijd geleden plastic schoenzolen heeft uitgevonden, heeft thans zijn patent aan de markt gebracht. Ze vechten erom, vrienden, de hebberigen in alle landen van Eu- IIHIIIllllllllllllllinuillHllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllillllllllllllllllllllllttHIIIIHIIIIIIIIIIIIIll ropa. Maar de nazaat van Kenau Si- mons houdt zijn onderneming voor lopig zelf in handen en gelijk heeft-ie. Wat het orthobiotisch serum van pro fessor Bardach eigenlijk is, weet ik Het weer is weer slecht! (Ontwerp voor advertentie) niet, vrienden. Alleen het is geen levenselixer, zo verklaart het Instituut Pasteur te Parijs. Maar het geeft de troostprijs erbij. Te zijner tijd zal het nadere gegevens publiceren. Stelt u dus zolang tevreden met elixer d'An- vers en bezit uw ziel in lijdzaamheid. Dezer dagen, of liever dezer nach ten (het uur was vergevorderd) bracht een Maastrichtenaar zijn vriend naar huis. Na deze dienst te hebben bewezen begaf hij zich op de terugweg, doch viel van de trap. Hij is gisteren be graven. £)e Tsjechoslowaakse ministerpresident heeft op een vakverenigingscongres mededeling gedaan van het voornemen gevangenen in gieterijen te laten wer ken, „om van hen goede burgers te maken". Het moet hen blijkbaai met de Bessemer kroes worden ingegoten. De politie op Sicilië heeft in de ber gen van Calascibetta een handlanger van Giuliano en diens vrouw, bene vens de bendel der Pianelli gearres teerd. Sal zelf zit nog altijd om een roteblok te koekeloeren. eer zekere Stanforth Krebbs, in het bezit van een diplomatiek paspoort var Costa Rica en van een koffer, in houdende 50 kg baargoud. Dit goud was bestemd voor de gezant van Costa Rica in Frankrijk, aldus de papieren en dus transsi>ngoed. Als zodanig is het ook door de Nederlandse douane behandeld en aanhankelijk zou het door de douane gedekt, per auto over de Belgische grens worden gevoerd. Toen men echter bij de grens kwam, bleek het Belgische grenskantoor ge sloten, reden waarom men naar Am sterdam terugkeerde en besloot het goud Per vliegtuig te vervoeren. „Op dit moment", zo vertelde de heer De Weille. „was het volkomen duidelijk voor mij, dat het goud Frankrijk zou worden binnengesmok keld. Ik besloot nu niet langer werke loos toe te zien, maar in te grijpen en ben zo snel mogelijk per auto naar Parijs gegaan om de Franse autoritei ten op het vliegveld Le Bourget in te lichten. (Zie vervolg Pag. 3) Naar schatting is het aantal slacht offers van de door overvloedige regens veroorzaakte overstromingen in Guate mala thans gestegen tot 4000 personen. Het aantal daklozen wordt op 70.000 geraamd. De minister voor de verbindingen heeft het cong 3 medegedeeld, dat de schade aan wegen, bruggen, telegraaf- en telefoonnet, ten minste drie en een half millioen dollar belopen. En dit zou zeide de minister zou nog slechts een derde van de gehele schade zijn. Boven de door de overstromingen geteisterde dorpen zijn noodpakketten uitgeworpen. Drie Amerikaanse leger vliegtuigen zijn uit Panama aangeko men om deel te nemen aan de hulp actie. Woensdagmiddag om half één raak te de 56-jarige mevr. Metz, woonach tig aan de Oudegracht te Alkmaar, door een noodlottig ongeval te water. Terwijl de verpleegster, die mevr. M. in een invalidewagentje had gere den, het wagentje tegen het woonhuis had neergezet om de voordeur te ope nen, geraakte het vermoedelijk door een windvlaag in beweging en reed het water in. Een tweetal voor bijgangers slaagden er in de dame *it het water te halen. Zij was erg over stuur en is 's middags aan de gevolgen van het ongeval overleden. De sleepboot „Zwarte Zee" van L, Smit Co's Internationale Sleepdienst, die op 10 dezer met drie vaartuigen, (bestemd voor de Kanaalwerken in Egypte) op sleeptouw van Vlissingen naar Port Said was vertrokken, heeft Dinsdagavond, doordat bij vliegend stormweer de tros brak, in de Golf van Biscaye het landingsvaartuig „Ballah" uit het oog verloren. De „Rode Zee" is uit Coruna vertrokken om assistentie te verlenen. De 63-jarige ongehuwde P. uit Spek- holzerheide is in de nacht van Maan dag op Dinsdag door een tram over reden en gedood. P. had een uit Heer len komende tram verlaten aan de hal te Onderspekholz. Hij verkeerde in be schonken toestand. Toen de tram, een half uur later uit Kerkrade komende, de halte naderde, zag de bestuurder de man op de rails üggen. De tram kon echter niet meer tijdig tot staan wor den gebracht. Aangenomen wordt dat P., die ook leed aan toevallen, op de rails is gaan liggen of er op is gevallen.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1