hischoff NACHTLANDING Winterclubwerk in de Speeltuinen wordt weer ter hand genomen Stad en Omgeomg- Er zijn nog leiders en leidsters nodig f 314 mlllioen voor PEN-station Marinekamp Hilversum voldoet uitstekend Mutaties bij de Marine Lezing over beroepskeuze Tussen Haaks en Kuitje Uit het politierapport Interessante tentoonstelling van paddenstoelen Voordrachtavond van Joodse volkskunst voor V.U. De cursus sterrenkunde Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Levendige paling. HCSC 1 naar Wormerveer Kleermaker Korens heeft een prachtige zaak P.v.d. MADEN ,0^ „Noorder Kunstkring'* tevreden over bezoek Predikbeurten VAN MARSDIEP TOT h Texel Besommingen IJmuiden Marktberichten Glimlachje In het kort Herinneringen aan de Oosti VRIJDAG 81 OCTOBER 1949 Al lijn de poorten van de drie speeltuinen gesloten, de afdelingsbesturen van de Speeltuinvereniging Den Helder blijven actief. Verleden jaar is voldoende bewezen, dat ook tijdens de wintermaanden buitengewoon nuttig werk voor de Jeugd kan worden gedaan. De cursussen in clubverband bleken in een behoefte te voorzien. Men gaat op de Ingeslagen weg voort, en het winterclubwerk sal binnenkort worden hervat. Over het winterclubwerk van de af deling Visbuurt deden wij reeds enke le mededelingen, en wij publiceerden o.a. het programma. De afdeling Tuindorp steekt op Maandag 24 October van wal. De roos ter is als volgt: Maandag van 19.00 20.30 uur figuurzagen voor jongens boven 8 jaar; Dinsdag van 19.0021.00 uur timmerclub voor jongens van 7 14 jaar; Woensdag van 14.0015.00 uur vertelclub voor kinderen boven 3 jaar; Woensdag van 15.0017.00 uur hand werken voor meisjes van 814 jaar; Vrijdag van 20.00—21.00 uur sjoelbak wedstrijd voor jongens en meisjes van 1014 jaar; Zaterdag van 14.3015.30 uur trommelclub. Men heeft nog gebrek aan enige lei ders en leidsters. Dames en heren, die voor deze tak van jeugdwerk iets ge voelen, kunnen zich opgeven bij de heren A. Jongebloed, spoorwoning 3, Anemonenstraat, en A. Noors, Begonia straat 67. De afdeling Vogelwijk organiseert voor de kinderen van haar leden op Zaterdag 29 October in Casino een feestmiddag, waar door de kinderen van de afdeling Tuindorp onder leiding van „Tante Charla" uit „Oom Jan" op nieuw de operette „Repelsteeltje" zal worden opgevoerd. Toegangskaartjes zijn van Zaterdagmiddag 2 uur af ver krijgbaar aan het clubhuis op de tuin. De feestmiddag begint om half drie en de kinderen zullen, zoals gebruike lijk, worden getracteerd. Op de begroting van het Prov. Elec- trielteitsbedrijf Noord-Holland is voor 1090 f 3.500.000 uitgetrokken voor het bouwen van een station hier ter stede en het maken van een koppeling van 90 kV van Schagen naar Den Helder. De veilige transportcapaciteit van de bestaande 10 kV verbindingen van Schagen naar Den Helder bedraagt maximaal 4000 kVA. De belasting van de Marinebasis te Den Helder was in de winter 1948/49 1850 kVA en die van de gemeente Den Helder rond 1700 kVA. Als gevolg van de voorgenomen be langrijke uitbreiding van de Marine basis zal de belasting aanzienlijk toe nemen. Verwacht moet worden, dat hiervoor in de winter 1952/33 een be lasting bereikt wordt van 5000 kVA en dat deze door verdere uitbreidingen met 3000 kVA nog zodanig zal oplo pen, dat in de winter van 1955/56 haar belasting ca. 8000 kVA zal bedragen. De belasting, benodigd door de ge meente Den Helder, zal, naarmate de wederopbouw vordert, eveneens aan merkelijk toenemen. De gemeentelijke autoriteiten ver wachten, dat na een tijdsverloop van circa 10 jaren het aantal inwoners, dat op 1 Januari 1948 rond 83.000 bedroeg, tot circa 45.000 zal zijn toegenomen (tn 1939 bedroeg dit rond 36.000). Re kening houdende met deze bevolkings toeneming, met enige industrialisatie en met een algemene vermeerdering van het energieverbruik voor licht en huishoudelijke doeleinden per hoofd van de bevolking, moet gerekend wor den op belastingen, welke vóór de winter 1952/53 geraamd wordt op on geveer 3000 kVA en vóór de winter 1955/56 op ongeveer 3500 4000 kVA. Gezien deze belastingen ten opzichte van het veilig beschikbaar vermogen zullen ondanks het feit, dat maxi ma dezer belastingen niet volkomen gelijktijdig zullen optreden de be staande transportmiddelen moeten wor den uitgebreid. In verband hiermede is een 50 kV verbinding 8 X 1 X 120 mm2 geprojecteerd van Schagen naar Den Helder en het in laatstgenoemde plaats stichten van een 50/10 kV station. Nekkramp niet <e wijten aan slechte hygiëne „Hygiëne in Marine-opleidingskamp laat te wensen over", zo luidde de kop boven een enigszins alarmerend artikel in het „Algemeen Handelsblad" van 27 Juli. Op vragen van het communistische Eerste Kamerlid Schoonenberg, mede naar aanleiding van dit artikel gesteld, heeft de minister van marine geant woord, dat bij een verlofganger uit het Marine-opleidingskamp te Hilversum, een militair van het wachtschip „Wil lemsoord" ep een op het vliegveld Dee- len gedetacheerd militair der Konink lijke Marine in 1949 nekkramp werd ge constateerd. In het leger kwamen in dit jaar vijf gevallen voor. De minister wijst er in zijn antwoord op, dat opeen hoping van talrijke mensen altijd een verhoogde infectiekans biedt, doch dat in alle gevallen de legering aan de gestelde eisen, zoals deze in de voor schriften zijn vastgelegd, ruim vol deed. Bovendien wordt een strenge controle op de naleving van deze voor schriften gehouden, terwijl het hy giënisch inzicht bij de troep zoveel mo gelijk wordt bevorderd. Tenslotte deelt de minister mede, dat het niet juist is, dat in bovengenoemd opleidingskamp honderdduizenden gul dens zijn besteed aan gebouwen, die vrijwel niet worden gebruikt. De nieu we gebouwen voldoen zeer goed en worden zeer intensief gebruikt. Slechts een in 1946 gebouwde exercitieloods heeft door gebrek aan constructiestaai toentertijd, waardoor betonbouw moest worden toegepast, een enigszins pom peus aanzien gekregen. PERSONALIA. Benoemd tot adjunct-commies der di recte belastingen invoerrechten en ac- c'Jnzen de heer J. Darphorn, alhier. Per 1 November a.s. is verplaatst van Rijks Belastingen M. L. Kempe naar van Culemborg naar Texel. Met ingang van 3 October is kapitein ter zee W. van Lier benoemd tot com mandant van Hr. Ms. wachtschip „Am sterdam" en tevens belast met de func tie van commandant der Maritieme Middelen aldaar. Met ingang van de zelfde datum is kapitein-luitenant ter zee D. J. A. Westerveld eervol onthe ven van deze functies. Met ingang van 1 October is kapitein luitenant ter zee K. J. F. Krediet eer vol ontheven van zijn functie als mari ne-attaché te Londen. In zijn plaats werd met ingang van dezelfde datum benoemd de tegenwoordige chef der af deling materieel te Londen, kapitein luitenant ter zee P. A. Mulock van der Vlies Bik. Met ingang van 1 October is kapitein luitenant ter zee J. P. van Doorn be last met de functie van hoofd der Be- wapeningswerkplaatsen in Nederland. Met ingang van 1 October is kapi tein-luitenant ter zee B. Hessing eervol ontheven van zijn functie als comman dant van Hr. Ms. „Piet Hein", die mo menteel te Amsterdam in conservatie ligt. „Katholiek Den Helder" organiseerde gisteravond in Casino in samenwerking met de Katholieke Middenstandsbond en de KAB een lezing, die werd gehou den door de heer P. F. van Solt, leider van het Katoliek Adviesbureau in Den Haag. De heer C. M. Schneiders sprak een welkomstwoord, waarin hij nog even de doelstelling van „Katholiek Den Helder" naar voren bracht. De heer Van Solt toonde zich een onderhou dend spreker, die zijn interessante en belangrijke onderwerp „Beroepskeuze, opvoedings- en onderwijsvraagstuk ken" op populaire wijze behandelde. Het stormweer houdt aan, al wa ren de sterkste windstoten iets min der krachtig dan Woensdag. Gisteren noteerde de weerdienst een grootste uitschieter van 20,4 meter per seconde (windkracht 9), maar de gemiddelde snelheid bedroeg 15 meter per secon de (windkracht 8). Ook de zee blijft ruw, zodat de „Zeemeeuw", die naar de „Terschel- lingerbank" zou gaan om volk af te lossen, maar thuis is gebleven. De „Regulus", die Woensdag een vergeef se poging waagde, vertrok gisteren voor een dienstreis naar Rotterdam. De werkzaamheden aan de zee dijk vóór Fort Kijkduin worden door het ruwe weer niet bespoedigd. De teen van de dijk was gelukkig gereed, en ook was men grotendeels klaar met het zetten van de bazalten glooiing, maar de hevige branding maakte het raadzaam de rest provisorisch vol te storten met bazaltblokken. Daaraan zijn de arbeiders gisteren de hele dag bezig geweest. Voor de strandjutters is het ide aal weer. Je kunt ze zien gaan, de jongens en mannen, met een zak op hun rug speurend naar wat aange spoeld brandhout. In de buuft van paal 1 lagen wel dertig prachtige nieuwe balken, waarschijnlijk van een dek last afkomstig. Met een zware vracht auto werden ze weggehaald. Men zou ten onrechte kunnen veronderstellen, dat deze balken af komstig waren van de Hollandse kust vaarder „Herengracht", die gisteren met ruim twintig graden slagzij op de ree lag. Deze coaster, die met een la ding gezaagd hout onderweg is van Kotka naar Zaandam, kwam gister avond in de haven. Kapitein Wiegman miste geen deeltje van zijn deklast en over die paar graden slagzij maakte hij zich geen ogenblik ongerust. Dat is men aan boord van houtschepen wel gewend! Het sleepschip „Bastiaan Willem" is gisteren, na met behulp van éen drijvende kraan gelost te zijn, weer naar Amsterdam vertrokken. Hr. Ms. „Mercuur", „Dolfijn", Queen Wilhelmina" en „RY 2" heb ben gisteren op de rede geoefend. Het is morgen hoog water om 7.40 en 20.10 uur en laag water om 1.45 en 14.20 uur. De temperatuur van het zeewater was 15.3 graden Celsius. Zekere O. V. en A. P. zijn aange houden toen zij by de R. K. pastorieën aan de Jan in 't Veltstraat en aan de Kerkgracht trachtten geld te krijgen. De vrouw V. bekende dat zy zich schuldig 'maakten aan poging tot oplichting. Man en vrouw zijn overgebracht naar Hoorn, waar zij eveneens voor oplichting wer den gezocht. De veertienjarige F. V. die zyn fiets tegen de afrastering bij het Hel- derterrein aan de Sportlaan had gezet, kwam tot de ontdekking dat het rij wiel was verdwenen. G. J. W. deed ook aangifte van vermissing van zyn rij wiel. Hij had het voor het raadhuis neergezet. Een automobiliste reed in de Nieuwstraat met haar auto tegen een aanhangwagen aan, die onder een lan taarnpaal stond geparkeerd. Bij het achteruit rijden beschadigde zij ook nog een benzinepomp. Er was lichte mate riële schade. In het Natuurhistorisch Museum aan de le Vroonstraat wordt op het ogen blik een interessante tentoonstelling ingericht van paddenstoelen, deels af komstig uit de Donkere Duinen, an derdeels uit de duinen by Bergen. Deze tentoonstelling, die door de Na tuurhistorische vereniging in samen werking met de Nederlandse Jeugd bond voor natuurstudie wordt geor ganiseerd, is morgenavond van 1921 uur en Zondagmiddag van 1517 uur geopend. De eerstvolgende „grote" avond van de Volksuniversiteit zal Dinsdag 25 October In Casino gegeven worden. De voordrachtskunstenares IJn Jalda- tl verzorgt dan met medewerking van de pianist dr. Eberhard Rebllng een programma van Joodse volkskunst. Het prospectus van de Helderse Volksuniversiteit geeft omtrent de ze avond de volgende toelichting! Het volkslied is één van de meest typische uitingen van het door (te eeuwen heen op de gruwelijkste wijze vervolgde Joodse Volk. In het volks lied bezingen de Oostjoden uit Polen, Witrusland, de Oekraïne, Llttauen, enz., hun onnoemelijk leed en hun onwrikbaar Godsvertrouwen. Zf be zingen ook hun dagelijkse arbeid en hun vreugde, en uiten hun koste lijke zelfspot. Verder getuigen volks liederen van hun zware strijd in 1943 tijdens de opstand in het Ghetto te Warschau en van de strjjd om de on afhankelijkheid van de staat Israël. Deze nieuwe liederen getuigen van een onoverwinnelijke kracht en de wil tot de opbouw van een betere toe komst. Ieder lied zal worden vooraf gegaan door een korte toelichting, zodat deze kunst voor Iedere toehoor der onmiddellijk te begrijpen zal zijn. De heer G. J. Grobben gaf gister avond voor een klein aantal belang stellenden de eerste les van de cursus Elementaire Sterrenkunde, die in to taal vyf avonden in beslag zal nemen. Enkele bezoekers, (Me er geen nota van genomen hadden, dat deze cursus in het Natuurhistorisch Museum aan 4e le Vroonstraat wordt gegeven, maakten een vergeefse reis naar de Vakschool voor Meisjes. Degenen, die gisteravond niet verder hebben ge zocht, weten nu waar zij zich voor de tweede cursusavond kunnen vervoe gen. DAMCLUB „EXCELSIOR" Uitslagen gespeelde wedstrijden. le klasse: J. PieterseD. Jansen 0-2; D. v. d. WallenJ. A. van Vliet 0-2; T. WiersmaH. J. v. d. Berg 2-0. 2e Klasse: F. TielensSj. v. d. Wal 2-0; P. de BruinD. Kruithof 2-0. 197. Zo, nu is het tijd om eens aan andere dingen te gaan denken. De bos- apen hebben de strijd meesterlijk ge wonnen en de koning der apen slaat zich op de borst, waarna hij een woes te Samba danst. Pim, Pam en Pom hebben zonder veel te zeggen, toege keken. Maar eindelijk is de aap uit geraasd en vindt Pepi het tijd gewor den om zijn vader nu eens plechtig voor te stellen: „Ziet u vader, dat zyn nu Pim, Pam en Pom!" De drie broer tjes zitten alle drie-in de houding. De koning der bos-apen kijkt hen vrien delijk aan. „Nu jongens, ik moet jullie wel zeggen, dat jullie je kranig ge houden hebben. Vooral Pim moet' ik extra bedanken, voor de meesterlijke wyze, waarop hij met die Panko's heeft afgerekend". Pims staart krult van trots by deze woorden. Gelukkig heeft by nu zyn vorige domheden weer een beetje goedgemaakt Maar het wordt tyd om te vertrekken. Samba wil weer zo gauw mogelyk naar zyn eigen woud terug. £EN telefoontje heeft uw redacteur gisteren even uit zijn evenwicht gebracht. Het kwam in alle vroegte, toen hij er niet op rekende. De stem aan de andere kant van de lijn bezwoer dat het waar was: „Een paling van twaalf pond me neer". „Wat zegt Het was even stil, maar toen hoorde de man van de krant het weer: „Afeneer er is. een paling van twaalf pond gevangen. Het is een monster; zo iets heb' ik nog nooit gezien". We geloofden onze zegsman tenslotte en zijn'naar het Zoölo gisch Station gefietst, waar de paling zich zou bevinden. Nou, hij was er. Hij lag rustig in een hoekje van een grote met water gevulde bak en kwispelde met zijn staart alsof ons bezoek niet hem maar de vro lijk rondzwemmende rode ponen of pijlstaart roggen gold. Hij liet ons op zijn brede glanzende rug kijken, klapperde een beetje met zijn ach- tereind, maar bleef waar hij was. Eerst toen een schepnet hem in de vle zige zij porde, zagen wi) hem in zijn volle lengte: wel e^n meter! Deze enorme zeepaling werd Maandag gevangen door de heer J. Kwinke- lenberg uit de Kuiper straat. Toen de visser zijn palingfuik aan de Helderse zeewering op haalde, dacht hij eerst, dat er een paar blauwe kwallen in zaten. ,Ja, wie rekent er nou op een kommeraal van twaalf pond!" Wel lezers, als het een Kongeraal is, dan kunt u het volgende noteren: de conger is één van de voornaamste geslachten van de palingvissen. De bekendste soort is de zeepaling of Kongeraal, die in Engeland nogal in trek is en wordt gevon den rond Europa, bij St. Helena, Japan en Tas- manié. Hij bereikt een in el de heb- snel. lengte van twee drie meter en groeit zelfs gevangenschap zeer Aldus verklaren handboeken en wij ben geen zeden om der- zelver juistheid in twij- fel te trekken. De heer Kwinkelen- berg vertelde ons, dat de kommeraal hier de laat ste jaren niet is gesigna leerd. H\j wist nog wel, dat zijn vader er een goede vijf en twintig jaar geleden één heeft gevangen van dertii7 pond, die zo sterk was. dat hij met zijn staart de binnen latten uit de vlet brak. Daar was deze maar een tam beestje bijVis ser Kwinkelenberg heeft hem in een baalzak naar het Zoölogisch Station vervoerd. Een marine man, die even in de zak mocht kijken, kon zijn ogen niet geloven. „Ik zeg niets aan boord, want ze geloven het toch niet", was alles wat hij zei. De Kongeraal krijgt waarschijnlijk een plaats je in Artis, heeft men ons nog medegedeeld. HCSC 1, dat door enkele klinkende overwinningen heeft bewezen zich best in de eerste klasse thuis te voelen, speelt morgenmiddag in Wormerveer tegen Blauwwit 2. We verwachten een gunstig resultaat voor de Nieuwedie- pers. Verder worden in deze afdeling gespeeld: Gouwzee Boys 1Flevo 1; Marken 1And. Boys 1 en Dindua 2 EVC 1. HCSC 2 krijgt het in Zaandam moei- ïyk tegen ZCFC 2, dat zonder verlies punten aan de kop gaat. In deze af deling staan nog op het programma: DEK 1Vrone 1; Jong Holland 2Mar ken 2 en HCSC 3Breez. Boys 1. HCSC 3 speelt om vier uur thuis tegen Dindua 3, HCSC b en HCSC a ontmoeten elkaar om half drie en HCSC 0 gaat om vier uur naar HRC g. Wie in de loop van deze week langs de Zuidstraat is gekomen, zal onge twijfeld even bewonderdende blikken hebben geworpen in de etalages van nummer 71, waar de heer J. Korens sinds Zater dag zyn uniform- en bur ger kleermakery heeft gevestigd. Met de verplaatsing van het bedryf van een gesloten huis in de Gouds bloemstraat naar de winkel in de Zuidstraat is voor de heer Korens een lang gekoesterde wens in vervulling gegaan. Het Helders Fanfare Corps bracht hem Zaterdagmiddag ter gele genheid van de heropening van zyn zaak een serenade. Men zal het met ons eens zyn als we zeggen, dat kleerma ker Korens er op vooruit is gegaan. Spoorstr. 105 Den Helder Nieuwe zending ZEER APARTE TRUITJES Wy namen gisteravond nog even een kykje in het atelier van de „Noor der Kunstkring" aan de Prinsenstraat, waar op het ogenblik de najaars expositie wordt gehouden. Het bleek, dat de Helderse bevolking een flinke belangstelling voor de tentoongestelde werken aan de dag legde. Het zaaltje was geen ogenblik zonder bezoek, ter- wyi toch ook niet de mensen elkaar stonden te verdringen. Er waren enke le banken geplaatst, zodat de bezoe kers even rustig konden plaats nemen en hun aandacht op de doeken concen treren. Nog een paar dagen, dan wordt de tentoonstelling weer gesloten. De genen, die nog geen gelegenheid von den, erheen te gaan, kunnen wy advi seren, hun schade spoedig in te halen. De tentoonstelling is vanavond ge opend van 19.0021.00 uur, morgen en Zondag van 15.0021.00 uur. KOOPT BIJ Gestreepte Pantalons Tweed Pantalons vanaf 14.50 vanaf 16.85 ZONDAG 23 OCTOBER DEN HELDER: Ned. Herv. Gem., Nieuwe Kerk, Weststraat, 10.30 uur, ds. Rasch; Palmstraat, 10 uur, ds. Borghardt; 19 uur, de heer E. Wan- ders; Huisduinen, 19 uur, ds. Rasch. Gereformeerde kerk, Bethelkerk, 10 uur, ds. Hartkamp; 17 uur, ds. Hamming; Rehobothkerk, 10 uur, ds. Hamming; 17 uur, ds. Hartkamp. Gereformeerde kerk art. 31, Nieuwe Kerk, Weststraat, 8,45 en 17 uur, ds. Tollenaar. Chr. Geref. Kerk, Steen gracht, 10 uur en 17 uur, ds. H. Vis ser van Sassenheim (voorm. bed. H. A.). Oud-Ger. Kerk, 10 uur en 17 uur, leesdienst; Donderdag 19.15 uur, ds. Van Dyk. Geref. Gem., Janzen- dwarsstraat, 10 uur en 16 uur, lees dienst. Lutherse kerk, 10.30 uur, de heer Sevensma van Amsterdam. Evangelisatie Vyzelstraat, 10 uur en 19.30 uur, Evang. J. Sevensma; 12 uur en 14.30 uur Zondagsschool; Woensdag 20 uur, Bijbelkring; Don derdag 19.30 uur vrouwenkrans; Za terdag 20 uur Openluchtsamenkomst Visbuurt; 21 uur bidstond. - Doopsge zinde gemente, 10.30 uur, ds. Van Sluys. Baptisten-gemeente, West straat 66a, 10 uur, de heer G. van Leeuwen; 12 uur, Zondagsschool; 19.30 uur, evangelist Hofhuis; Woensdag 20 uur, bidstond. Oud-katholieke Kerk, 10 uur, Heilige Mis, pastoor Verheij. Leger des Heils, 10 uur, Heiligingssamenkomst; 12 uur, Zon dagsschool; 18.45 uur, openluchtsa menkomst20 uur, verlossingssamen komst. JULIANADORPNed. Herv. Gem, 10 uur ds. Salm, H. Doop; Korte Vliet, 15 uur ds. Salm. Geref. Kerk 10 uur leesdienst; 14.30 uur ds. Hart kamp. Star of Hope Mission, 10 uur en 19 uur, samenkomst; 15 uur Zondagsschool; Dinsdag 16 uur, meis- jeskrans; 19.30 uur, bidstond; Don derdag 19 uur, meisjeskrans; Zater dag 19.30 uur bidstond. CALLANTSOOG: Ned. Herv. Gem. 19 uur, ds. Salm In verband met enige herstellin gen is de Spoorbrug (tussen Bierstraat en Nieuwe Kerkplein) voor het ver keer gesloten. Voor het voetgangers verkeer is een hulpbrug gelegd. Het echtpaar D. Meyer-Prins, Piet Heinstraat 5, is op 22 October vijftig jaar getrouwd. Binnenkort zal de kantonrechter t Alkmaar wekelijks op het gemeente* huis te Schagen zitting houden voor dè behandeling van civiele zaken. In Alkmaar zal binnenkort, in ver. band met het algemene uitbreiding*" plan, een enquête betreffende het eco nomisch leven in die stad worden ge". houden. Een pensionhouder te Eg. mond aan Zee, die gedurende de zomer maanden aan ruim 60 gasten een te hoge pensionprijs had berekend, werd veroordeeld tot een boete van f 3005 of een gevangenisstraf van drie maan den. B. en W. stellen de raad voor" voor f 12.000 aan te kopen de percelen Luttik Oudorp 9 en 11 en deze in ge. bruik te geven aan de stichting „Ds sociale werkplaats". Een te Beverwijk gevormd comité van zakenlieden wil de ambtenaren van de distributiedienst een blijk van waar dering schenken als dank voor de on dervonden medewerking. Wegens het clandestien slachten van een koe werd een te Uitgeest gevestigde slager ver- oordeeld tot f 750 boete, subs. twee maanden hechtenis en verbeurdverkla ring van het in beslag genomen vlees, Zes van de elf leden van de ge- meenteraad van Zaandijk hebben in een buitengewone raadsvergadering hun vertrouwen in het beleid van B. en W opgezegd. Aanleiding daartoe was de houding van het college inzake moei lijkheden aan de openbare lagere school, waar een controverse bestaat tussen het hoofd der school en het overige personeel. HET LUCHTVAARTTERREIN Blijkens de memorie van toelichting op de begroting van de provincie Noord-Holland is besloten, dat de pro vincie tot een bedrag van f 27.000 zal deelnemen in het aandelenkapitaal van de op te richten N.V. Luchtterrein „Texel". De a-uivoer was 3625 kisten, waarvan 1770 kisten met verse haring. De besomingen van Woensdag waren: ÏJM 183 f30.090; SCH 93 f30.540; IJM 204 f4970; KW 21 f650. De prijzen per kg waren: tarbot 2,30-2; gr. tong 2,65—2,60; gr. middel tong 2,65- 2,50; kl. midel tong 2,60—2,50. Prijzen per 50 kg: gr. schol 64; middel schol 54; kl. schol 41—30; schar 37—26; verse haring 22—14,50; makreel 17,50-12,50; gr. schelvis 65; middel kl. schelvis 54; kl. schelvis 36—27; wijting 26—16,50; gr. gul 61—55. Prijzen per 125 kg gr. kabeljauw 216—198; koolvis 52—41,50, NOORDSCHARWOUDE, 20 October 1949. 8000 kg aardappelen, blauw* eigenheimers 7.80—8.10; Bevelander» 6.40-6.60; 20.000 kg peen II 6.40—8.60; III 8.60—7.60; 22.000 kg uien 14—15.40; drielingen 13.20—15; nep 14.30—15.60; 7600 kg rode kool 5.508; 3400 kg gele kool 55,60; 13.000 kg groene kool 5,50 8,80; 300:000 kg witte kool 55,20; 1400 kg bieten I 6,00; 3500 kg andijvie 5—7,60; 1.000 kg slabonen 43,00—64,00; afwijkend 37,0053,00. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALB, 20 October. - 10.000 kg Uien 14,60-15,50, grove 10-14,60, drielingen 13,60-14,70 w nep 15,50; 15.000 kg Peen: II 6,80-7,30 es III 8-8,90; 20.000 kg Andijvi. 5,60-8,10; 340.000 kg Witte kool 5; 40.000 kg Groen, kool 5,50-7,80; 6000 kg Gele kool 5-680; 40.000 kg Rode kool 5,50-9,30; 2500 kg Sla. benen 35—63. Wat, ga je nou vanavond al weer de deur uit? Vanmiddag wordt in Casino het tweede „Uur muziek" voor de school jeugd gegeven. Aanvangstijden 14.45 en 15.45 uur. Het echtpaar D. Bot-Bijl, Sper werstraat 29, is op 31 October zestig jaar getrouwd. Toegangsbewijzen voor de feest avond van het HRC-trainersfonds op 30 October kunnen Woensdagavond tussen acht en tien uur worden afge haald bij de Helderse Lunchroom. De afdeling Den Helder van de Noordhollandse vereniging „Het Witte Kruis" houdt Dinsdagavond haar jaar vergadering in de bovenzaal van café Sanderse, Koningsplein. In de autobus, die Zondagmorgen om half twaalf uit de Keizerstraat vertrekt naar de voetbalwedstrijd APGS—HRC in Amsterdam, zijn nog enkele plaatsen over. Kaarten zijn bij sigarenmagazyn K XVIII verkrygbaar. £)E GLOEILAMP SEC ie een nuttige uitvinding. Maar de dood voor iede re romantiek. Zo dacht ik althans. Hebt u wel eens getracht tedere liefdes woordjes te fluisteren by het genade loze schijnsel van een 100-Watt? Wat het licht van de maan op de juiste wyze kan accentueren, zou op die ma nier volmaakt bedorven worden. En toch. Toen ik nog een kleine dreumes was, hoorden er kaarsen by een Kerstboom. Van was. En met vlammetjes die beef den in de tocht van de suitedeuren. Die werden toegeschoven om de lichte pracht nog groter te maken in de be slotenheid van de huiskamer. Er zijn vele jaren'sindsdien voorbijgegaan. En „complete garnituren met snoer en stekker" kunnen nu dienen om de ge dijde sfeer te versterken. Ik prefereer nog steeds het aansteken van kaarsje na kaarsje boven de nuchtere klik van de stekker in het stopcontact. En toch.Een scherpe klik, en het is donker in de cabine. Buiten ligt de Kerstboom uit mijn herinnering. Uit de rulle aarde om gezegen en op de grond uitgespreid. Wonderlyk genoeg zyn de lichtjes niet gedoofd bij die val. Ze branden allemaal nog. En het moeten de nuch tere producten zyn van de electro- techniek. Maar de koele nachtadem van de woestijn doet se pinkelen en flonkeren en schommelen; bij duizen den en duizenden méér. Van recht on der mijn gulzige ogen tot aan de ver re horizon glanst het omhoog. En het is als een verademing, na uren van diepzwarte duisternis, een enkele maal verbroker door het jagend vuur uit de uitlaten der dreunende moto ren. Nu weerkaatst de schijn van de wie gende straatlichten op het doffe asphalt en uit de vensters schijnt het naar bui ten. En het kruis in de top van de boom is ook niet vergeten. Het is af gezet met oranje lampjes en de glazen bol waarop het heeft gestaan, vóórdat het meegesleurd werd in de val, hg* een eindje verder Die bol weerkaatst het licht, net als het mooie versier aan de boom uit mijn jeugd. De ketsende lichtflonker wenkt en wijst de weg naar het oranje kruis, dat strak en stralend lijkt te wachten, tot de kringende vogel er op zal neerstrij ken uit zijn vlucht. En' dat gebeurt Als tastend glijden de poten onder de zilveren vleugels te voorschijn. Be glanzende snavel neigt zoekend voor over. Wijd openen zich de twee ba nen van stralend schijnsel die het kruis zijn vorm gaven, en met een laatste opzoemend dreunen deint het vlieg tuig tussen de gouden flonkering aan weerszijden van de landingsbaan oP het vliegveld van Heliopolis. THEO VAN ES

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2