De Benelux groeit langzamer dan gedacht Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De „millioenen van Kruger" zouden in Nederland verdwenen zijn Atoombomrace Amerika-Rusland Nieuw-Guinea bij de R.I.S.? Geheim plan voor wapen-verdeling „Inmenging in binnenlandse aange legenheden van andere staten brengt ongeluk" De D Dwaze verhoudingen in Kaashandel 2ater3ag 22 öcf. 1949 74e Jaargang No. 10716 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringeh en Anna Paulowna Nederlands imporioverschot de grootste moeilijkheid Radio op spitsuren Onthulling van een oude Boer Golden-Sylvia Spaak noemt volksraad pleging absurd Weerbericht Sukarno in een nieuwe gedaante Boodschap van Joegoslavië Grote sigarettendiefstal achterhaald De toestand gaat alle perken te buiten Kanker bij mens en muis Veel critiek in het rapport over Prestwick Nu Friesland enige tijd in het donker Woudenberg 30 November in cassatie BUREAU: Koningstraat 7»—80 Dan Hal der Telefoon 2346 Post gironummer 448041 Hoofdredacteur: A. KAPTÏIN Directie: J. BULSMA en C. KRAK COIMT TARIEVEN: Advertenties: 18 ct per min Kleine advertenties :„Juttertjes'1 tot 15 woor den f Lelk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.— bij vooruitbe taling. plus incassokosten Donderdag hebben drie deskundigen, ander wie de Belgische minister van Financiën, In Luik, Missingen en Arnhem gesproken over de toekomst va» de Benelux, gezien in het licht van de inter-ministeriële conferentie, die vorige week in Luxemburg is gehouden. Uit de redevoeringen, die onaf hankelijk van eikaar werden gehouden, komt eenstemmig naar voren, dat ds moeilijkheden van Nederland om het importoverschot uit Belgie te ver rekenen de grootste hinderpaal vormt voor een spoedige totstandkoming van de volledige economische Unie. Stap voor stap In ztjn rede t« Luik zei de Belgische minister van Financiën: „Ik ben een beslist voorstander van het principe van een economische Unie met onze Noorderburen. De moeilijke besprekin gen in Luxemburg hebben bewezen, dat de „nationale" vraagstukken nog steeds niet ztjn opgelost. Naarmate de goederen vrij komen wordt de econo mische Unie voorbereid. Het voor naamste doel van de Vóór-Unie is dan ook de spoedige verwezenlijking van de vrijhandel. Deze vrijheid hangt echter in ruime mate af van de be talingsmogelijkheden van onze part ner. Er dient bijgevolg etappegewflze te worden te werk gegaan. De voorgestelde maatregelen tot verzachting van de goudclausule van het voorlopig protoool van Den Haag zouden tot gevolg hebben gehad, dat Belgie een onbeperkte hoeveelheid van niet-omwlsselbare deviezen dien de te aanvaarden. Dit is de weg effe nen voor een inflatie. De herwaarde ring van de Belgische Frank ten op zichte van de gulden wijst echter dui delijk op een terugkeer tot het even wicht in de wederzijdse betalings balans. Niemand heeft ooit beweerd, dat Benelux zonder offers tot stand zou komen, doch wij hebben de plicht deze offers zoveel mogelijk te beper ken. Wij mogen de rechtmatige be langen van onze landbouwers niet prijsgeven. Elke politiek brengt ver antwoordelijkheid en moeilijkheden met zich en aan weerszijden van de Moerdijk moet worden gewerkt om al wat ons scheidt tot een minimum te herleiden. Op de conferentie te Luxemburg bleken onze respectieve standpunten niet onverzoenbaar te zijn. Het staat evenwel vast, dat de schaduw van de niet-omwisselbaarheid der munten over onze besprekingen heeft ge zweefd. De oplossing van dit probleem zul len wjj ongetwijfeld vinden door op nieuw de onderhandelingen op te ne men met Italië en Frankrijk, daar waar zij te Washington werden stop gezet. Van een échec geen sprake In Vlissingen heeft de secretaris generaal van de Benelux, mr. dr. E. Jaspar, verklaard, dat in Luxemburg zeer belangrijke vorderingen zijn ge maakt en dat van een echec, als waar van in enkele Belgische bladen is ge sproken, zeer beslist geen sprake is. Wat nog overgebleven is, is in de eerste plaats het monetaire vraag stuk. De snel voortschrijdende recon structie van Nederland, welke het dui delijkst gedemonstreerd wordt door de sluitende begroting voor 1950. heeft dit probleem belangrijk dichter bij een oplossing gebracht. De vonken sloegen er af Prof. dr. S. G. A. Keesing, raad adviseur van het ministerie van Finan ciën, wees er in Arnhem op, dat door de ontwikkelingsgang van de Benelux eigenlijk twee draden lopen, die van het bilateraal overleg en die van een economische unie. Het bilateraal over leg schiep vaak grote moeilijkheden, die ontstonden doordat het Nederland se importquotum uit Belgie aanmer kelijk hoger was dan dat van de uit voer. Aanvankelijk verleende Belgie credieten, maar het werd in 1947 dui delijk, dat Belgie hier niet mee door ging. Nederland moest toen betalen met goud en harde valuta. Ook dit bracht vanzelfsprekend bezwaren met zich. Zo vlogen er dikwijls nog wel eens de vonken af van dit bilateraal overleg De Marshall-hulp kwam ech ter bijtijds tussenbeide. Toen bleek al, dat het struikelblok gelegen was in de monetaire problemen. Zolang deze nog niet opgelost waren zou de vor ming van de Unie grote moeilijkheden met zich brengen. Benelux kan alleen bestaan bij ware Benelux-accoorden. Naar buiten toe moeten handelsaecoor- den worden gesloten uit naam van de Benelux. Na de devaluatie bleek het gemakkelijker om het eens te worden over de Vóór-Unie. Ook is men nader tot elkaar gekomen wat betreft de dekking van het Nederlandse tekort in Belgie met valuta van derden, b.v. ponden of Franse francs. De over dracht van valuta's van derden ter dekking van tekorten is echter nog niet perfect, maar men heeft zich de problemen nu duidelijk voor ogen ge steld. De idee, dat men Benelux met een toverstaf creëert is losgelaten. Men ziet het nu als een organische groei. Het bilaterale deficit blijft nog één van de dingen, die ons ernstig parten spelen. Prof. Keesing besloot met te zeggen, dat hij niet bijzonder pessimis tisch was en dat in het komende half jaar de eenheid nog meer zal worden vergroot. Naar aanleiding van berichten over het stopzetten van de radiozenders in de spitsuren vernemen wij van bevoeg de zijde, dat hieromtrent nog geen beslissing is genomen. Deze wordt op het laatst dezer' maand verwacht. De 80-jarige Raubenheimer uit Pie- termaritzburg (Zuid-Afrika) beweert, dat de verhalen, volgens welke de staats6chat van de Zuidafrikaanse repu bliek, elf tnillioen pond sterling groot, in de B' enooriog ergens in de Unie begravf ,ioet zijn, onjuist zijn. Vol gens hem zijn deze „millioenen van Kruger" naar Nederland overgebracht, waar ze op mysterieuze wijze verdwe nen zijn. Een verslaggever van de te Johannes- burg verschijnende Sunday Times heeft deze Rauberheimer opgezocht. Deze vertelde hem, dat hij in 1900 was belast met de bewaking van de tr,ein, die een deel van de scha\ drie millioen pond, in verzegelde kisten uaar Delagoa Baai in Portugees Oost-Afrika bracht. Hij toon de de verslaggever nog het regu, door Oplossing is nog mogelijk Paul Henri Spaak, de Belgische so cialistische oud-premier, typeerde in een interview met het Brusselse blad „Le Soir" de voorgestelde volksraad pleging over de terugkeer van koning Leopold als „absurd en verfoeilijk". Er was, zo zeide Spaak, nog tijd om een „verstandige en nationale oplos sing te vinden. Indien de koning het percentage van 55 pet., waarmede hij had ingestemd, niet zou halen, zou de terugkeer van de 19-jarige prins Bou- dewijn nauwelijks mogelijk zijn, aldus Spaak. En als de koning iets meer dan 55 pet kreeg, „hoe zou men dan de Walen een koning kunnen opdringen, die wellicht niet meer dan 35 a 40 pet. van de stemmen in hun gebied had be haald?" Weersverwachting geldig tot Hedenavond: Wisselende bewol king met vooral in de kustpro vincies nu en dan buien, som mige met onweer en hier en daar met hagel. Iets kouder voorname lijk des nachts in het binnen land. Matige, in de kustgebieden tijdelijk krachtige wind tussen Zuidwest en West. De 26-jarige Sylvia van der Moer heeft in Helsinki terecht moeten staan wegens het opgeven van een valse naam. Het meisje, dat de laatste tijd in een gouddelvers kamp verbleef, had zich eerst in Helsinki voor Amerikaans journa liste uitgegeven. Het bedrag voor een aantal hotelrekeningen, die zij niet kon betalen, werd door jour nalisten uit Helsinki bijeenge bracht. Bij onderzoek kwam vast te staan, dat de 26-jarige Sylvia, die vloeiend vjjf talen spreekt, is getrouwd geweest met de Ameri kaan Cormack. hem ontvangen, waarop te lezen staat: „Persone trein draagende 3.000.000 pond drie miljoene pond staats geld afge- Iewer te Lourenzo Marqués". Raubenheimer vertelde voorts, dat de rest van het geld in twee partijen van vier millioen pond elk eveneens via Delagoa Baai naar Nederland is geko men. Hij ontsnaipte later uit een krijgs gevangenkamp in Zuid-Afrika en vluchtte naar Nederland. Daar vertelde dr. Leyds, staatssecertaris van de oude Zuidafrikaanse republiek, hem dat tl het geld veilig in Den Haag was en dat men er niets over zou uitlaten, vóór de toestand in Zuid-Afrika was opgehel derd. Waar het geld zich precies be vond is nooit onthuld en tot op de hui dige dag onbekend gebleven, aldus de oude Raubenheimer. Een van Amerika's vooraanstaande atoomgeleerden, dr. Harold Urey, heeft het Amerikaanse atoomprogram „in efficiënt en nutteloos" genoemd. Hij achtte het waarschijnlijk, dat Rusland zijn achterstand op de V. S. in de atoomrace in twee jaar inhaalt. Persbericht„Sukarno zal zijn best doen de moeilijkheden op vredelievende wijze op te lossen'' Betreffende het werk op de Ronde Tafel-conferentie, die nu in haar laat ste fase is getreden, verneemt het ANP het volgende: Met betrekking tot de buitenlandse betrekkingen is algehele overeenstemming bereikt. De hoge commissarissen in eikaars gebied zul len diplomatieke vertegenwoordigers zijn in de rang van ambassadeurs. De bestaande handelsovereenkomsten zul len door de Republik Serikat Indonesia worden overgenomen. Er is een trans ferregeling gereed over salarissen en pensioenen. Over koersverandering van de munteenheid zal met Nederland overleg worden gepleegd. Over Nieuw- Guinea is nog geen overeenstemming bereikt. In Indonesische kringen hoor den we de suggestie, dat in principe zou worden vastgesteld, dat Nieuw- Guinea tot de Republik Serikat Indo nesia behoort. Men zou dan na de Ron de Tafel-conferentie nadere overeen komsten met Nederland kunnen slui ten met betrekking tot de economische ontwikkeling en bestuursvorming op Nieuw Guinea, waarin Nederland dan uiteraard een groot aandeel zou heb ben. Slechts twee problemen wachten dus nog op een oplossing, de hier ge melde over Nieuw-Guinea en de schul denregeling. De overige nog niet opge loste vraagstukken zullen naar Indo nesische mening de duur van de confe rentie niet verlengen. De Indonesische gedelegeerden overwegen de mogeltjk- reid om na de slotzitting met extra vliegtuigen naar Indonesië te vertrek ken. Amerikaanse militaire autoriteiten hebben een geheim plan opgesteld voor de verdeling van de wapenhulp aan landen van het Atlantisch pact. Volgens een rapport van de senaats commissie voor de toewijzingen heeft generaal Lemnitzer, speciaal assistent van de minister voor defensie, die 15 October voor de commissie verscheen, het plan voor de verdeling van de 1 milliard dollar voor West-Europa uit eengezet. Dit plan is gebaseerd op de fensie-studies van de mogendheden der Westelijke Unie. De militaire auto riteiten in West-Europa kennen het plan nog niet, aldus generaal Lemnit zer. Een kleine Amerikaanse groep zou naar Europa gaan om de laatste details van het wapen- en defensieplan met de militaire chefs der landen van het At lantisch pact te bespreken, voordat deze plannen in December aan president Truman worden voorgelegd. Vierentwintig uur na de verkie zing van Joegoslavië in de Veiligheids raad. heeft de Joegoslavische ambas sade te Londen de tekst gepubliceerd van een boodschap, die verklaard, dat Joegoslavië nog steeds poogt alle ge schillen met socialistische staten door onderhandelingen op te lossen. De boodschap werd door het Joegoslavi sche nationale comité voor de verdedi ging van de vrede aan het Britse na tionale congres van de vrede gezonden. „Wij zijn er trots op. dat de volken van Joegoslavië een regering hebben, die strijdt voor gelijkwaardige betrek kingen tussen de landen en een vreed zame oplossing van alle geschillen met andere landen", aldus de boodschap. ..Inmenging, zowel economisch als mi litair. in binnenlandse aangelegenhe den van andere staten heeft altijd on geluk gebracht over de mensheid en naties. Twee maanden geleden werd een partij van 200.000 importsigaretten ge stolen uit het vrij-entrepot aan de Stieltjesstraat te Rotterdam, waar de N.V. Spincic haar opslagplaatsen heeft. Door het grijpen van de daders, be trokken bij de overval op de Boeren leenbank te IJsselmonde is ook deze diefstal opgelost, Cor de B. bleek er eveneens bij betrokken te zijn. De buit werd naar Bleskensgraaf getranspor teerd en later naar Den Haag verkocht. De 30-jarige koopman A. P. O. finan cierde de transactie. Hij werd aange houden, evenals de 46-jarige C. L. G. en de 37-jarige F. M. R. Bij G. werden 30.000 sigaretten in beslag genomen. Zouaven hebben overwonnen. De de klaroenen steken in een vreugde- gescbal, want de invasie is afgeslagen De legers witte mieren, die optrokken C°lhn Smlth ls.een °ceaanzeliel'dle pas hebben vergeten. Een paar uur wachten heeft hij'zich moeten getroos ten, tot er genoeg getelefoneerd was. jjet boekje za' hem worden nagezonden muren van de Pauselijke bi- naai de bliotheek, zijn afgedeinsd. Een architect van het Vati- caan zeide te geloven, dat de archieven beschermd kunnen worden, omdat de bibliotheek stalen wanden heeft. Maai andere deskundigen waren mindet op timistisch over de witte-miereuplaag, en zo, dus zonder grenzen en zonder Waarom staren wij ons blind op het samen met zijn broei' de Atlantic is Jodenvraagstuk in Amerika en in aller- met bebloede koppen komen overwaaien naai- Engeland. En lei andere verre landen, terwijl wij dat toen hij daar uitgekeken was, is hij in Engeland over het hoofd zien? Het komen oversteken naar Hoek van Hol- vorig jaar hebben er in Groot -Brittannie land, niet met zijn eigen scheepje, maar 55 gewelddadige aanvallen op Joden net als ieder ander met de nachtboot, plaats gehad. Dat vraagt om enig na- Nu moet u weten, dat Smith een vurig denken, vrienden! voorstander is van wereldfederalisme die zich steeds meer over het land uit breidt. Eén van hen verklaarde, dat de insecten uit de koloniën zijn geïmpor teerd. Zo zie-je maar weer. De koloniën raken ze kwijt, maar het gemier met de mieren gaat dan eerst recht begin nen. De mensen in de stad Mississippi hebben zes maanden lang een geheime zender kunnen beluisteren, die de in vrijheidstelling vroeg van een gevan gene in de staatsgevangenis. En nu is gebleken dat die zenderin de cel stond en dat de omroeper de cellist zelf was. Bij zulk een verhaal, vrienden, verbleken alle stunts van onze vriend Gerrit! paspoorten en als het kan ook met één taal. En laat-ie nou aan Den Hoek zijn Ga tot de muizen, gij luiaard.' e wereld heeft met bewonderende Hverbazing kennis genomen van de prestaties van de luchtbrug. En de En gelsen stonden vooraan in de rij van enthousiastelingen. Nu is de vreugde wat gezakt, want de rekening bedraagt tien millioen tweehonderdvijftigduizend pond sterling. Glen Martin, de Ame rikaanse luchtvaartpionier en vliegtuig fabrikant. heeft voorspeld, dat in toe komstige oorlogen de automatisch be stuurde projectielen zo doeltreffend zullen zijn, dat piloten voor jachtvlieg tuigen overbodig zullen wezen. En on der de hand praten wij gezapig verder over het 81 of niet vrijgeven van de kaas. Ömdat je per slot van rekening toch ergens over moet pratenl Regering is de controle over de toestand thans volkomen kwijt Uoe chaotisch de toestand in de kaashandel op het ogenblik is geworden, kon nauwelijks duidelijker aan de dag treden dan door het beeld, dat de Alk- maarse kaasmarkt Vrijdag bood. Er kwamen geen officiële noteringen aan het bord, maar iedereen wist, dat de prijzen van de kaas ver lagen boven die van de vorige week. Dat er in werkelijkheid van stopprijzen in het geheel geen sprake meer is, bleek bijvoorbeeld uit de prijzen van een onzer grote Nederland se zuivelc< leraties, die Edammers 40 aanbood tegen 2.01 per kg en daar voor grif alles verkocht, wat werd gepresenteerd. Hoe hoog precies de prijzen aan de markt waren, werd natuurlijk met het oog op de CCD geheim gehouden, maar iedereen wist, dat ze ook daar rondom de 2.schommelden. dellijk evenveel zou stijgen en de ver plichting werd niet meer aan Gelder land overgedaan. Het noodzakelijk ge volg is, dat de Noordhollandse fabrie ken nu in de eerstkomende dagen zelf melk zullen moeten leveren voor de consumptie, waardoor de kaasproduc tie aanzienlijk zal afnemen en nog ho gere prijzen verwacht mogen worden. Gezien het chaotische van het gehele beeld, mag worden betreurd, dat te Alkmaar aanstonds geen markt meer zal zijn. Want bij de vele goede dien- sen, die deze markt in haar eeuwenlang bestaan aan de kaashandel heeft bewe zen, komt thans nog een andere: ze Deze prijzen zijn het resultaat van de nieuwe heffing van 35 cent per kg., die door de regering op de kaas is ge legd. ten einde dit artikel niet in een al te bevoorrechte positie te brengen ten aanzien van de consumptiemelk. De omstandigheden moeten natuurlijk voor een prijsverhoging gunstig zijn geweest; een feit is echter, dat de kaas grif wordt afgenomen tegen de nieuwe noteringen. Op het ogenblik schijnt de practijk te zijn. dat een heffing van de legering eenvoudig wordt te niet ge daan door de prijs op te schroeven. Hoe dwaas de toestand thans gewor den is, kan nauwelijks duidelijker blij ken dan uit het feit. dat de zo even genoemde prijs van f 2,01, waartegen aan grossiers wordt verkocht, juist 1 cent ligt boven de prijs, waartegen de winkelier aan zijn klanten moet ver kopen en waaraan de regering nog steeds angstvallig vasthoudt. We heb ben hier te doen met een situatie, die werkelijk alle perken van het toelaat bare te buiten gaat en men zou er al leen uit' kunnen besluiten, dat de rege ring iedere macht om prijsregelend op te treden volkomen heeft verloren. Het is mogelijk, dat in deze plotse linge prijsstijging ook de verwachting van een sterk dalende kaasproductie in de onmiddellijke toekomst is verwerkt. Mocht dit niet het geval zijn, dan is de kans groot, dat de orijs in de ko mende weken nog verder zal stijgen. Immers, de heffing op de kaas van 35 cent per kg had ten gevolge, dat de Noordhollandse zuivelfabrieken in de afgelopen dagen voor een volkomen onoverzichtelijke positie kwamen te staan. Tot de heffing hadden ze hun verplichting om consumptiemelk te moeten leveren overgedaan aan Gel derland. Ze betaalden 'daarvoor aan Gelderland per overgenomen liter een bedrag van 2 3/4 cent. Dit was mogelijk gemaakt, doordat de kaasproductie aan zienlijk voordeliger was. Toen de hef fing werd opgelegd, kon natuurlijk niet worden voorzien, dat de kaas onmid- Geleerden van de universiteit van Leeds hebben partikels gefotografeerd van een veertig-duizendste milli meter, waarvan men aanneemt, dat zij borstkanker bij muizen veroorzaken Zij zijn vier jaar lang bezig geweest met proeven op muizen te nemen, om dat de kanker zich bij de muis op de zelfde wijze ontwikkelt als bij de mens. Bij het bestuderen van de moeder melk van de muis werd een super- electronen-microscoop gebezigd, welke 100.000 maal vergroot. Men gelooft dat de moedermelk van de muis de ziekte op haar nakroost overbrengt De geleerden hopen een weg te heb ben ingeslagen, welke leiden aw! tot een succesvolle behandeling van de borstkanker bij de mens. heeft de onhoudbaarheid der woordige regeringsmaatregelen lijk laten uitkomen.- Het rapport over de ramp met de „Nijmegen" op Prestwick heeft in Lon den veel opzien gebaard. Het rapport houdt critiek in op de organisatie en de werkwijze van de gronddienst op Prestwick, op de meteorologische dienst en op het alarmsysteem. Voorts is op de gebruikte kaarten een reeks fouten gevonden. De hoogte van de heuvel, waarbij het ongeluk plaats vond, was aangegeven als 45 voet in- plaats van 450 voet. tegen- duide- Een technische storing in de schake ling van de eigen voorziening der cen trale te Harlingen is de oorzaak ge weest van het feit, dat Leeuwarden en de gehele provincie Friesland gister avond enige tijd zonder stroom hebben gezeten. In Lemmer was de Blokjesbrug over het vaarwater GronigenLemmer juist opgehaald toen de storing begon, zodat de brug met handkracht weer neergelaten moest worden. De scheep vaart ondervond enige vertraging. Ook de electrische havenlichten vielen uit. Door het gebruik van petroleumver lichting konden de moeilijkheden enigszins worden verminderd. Een ge lukkige omstandigheid voor de scheep vaart was het, dat het weer vrij goed was. De straten van Lemmer worden met gas verlicht, zodat er hier geen moeilijkheden waren. H. J. Woudenberg, de leider van het Nationaal Arbeidsfront in bezettings tijd en liquidateur van het NVV, zal 30 November voor de Bijzondere Raad van Cassatie terecht staan. Hij ia door het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. Woudenberg zal verde digd worden door mr. H. G. W. Worst te Amsterdam.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1