ABdSoop Sport in 't kort r Levenslang geëist tegen SD-er Albers Minister Mansholt roemt de prestaties van de landbouw ewogen week-eind OP HET MATJE Ik zei eenvoudig „Klaar? Vuur....'' Belangrijke redevoering van Hoffman verwacht Republikeins deskundige naar Suriname Zakkenrolsfer op Amsterdamse tram gepakt DE ZEE EIST HAAR TOL Arbeider door benzinedam pen gestikt Tweede slachtoffer motor ongeval overleden Arrestant overleden Scheepvaartberichten Nederlaag voor Oostenrijkse communisten Oneerlijke penningmeester gaf zich zelf aan Praag wijst opnieuw Amerikaans diplomaat uit Treinramp in Avignon Vv Het Radioprogramma WOENSDAG m OCTOBER 194» mm N» een zittin*. die de gehele da* in beslag nam, heeft de advocaat-fiacaal bü bet Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof mr. J. C. Lonet Feimer levenslange gevangenisstraf geeut tegen de Kriminalkomissar Albers, de derde man bij de Amsterdamse Sicherheitspolisei, die het bevel voerde als chef La ges of diens plaatsvervanger Blomenthal afwezig waren. De reden, waarom hy tegen Albers niet de hoogste straf eiste, lag in het feit. dat het Hof bij de beoordeling van SD-ers de hoogste verantwoordelijkheid schuift op de hoogste chef en juist Lages een bijzonder slechte invloed op zijn ondergeschikten uitoefende. Albers een kleine figuur met kort sluik haar en een brilletje op, een man, die spreekt met een wat hoge zangeri ge stem, gekleed in zijn vroegere mi litaire rijbroek, gestoken in zwarte laarzen met een witte trui onder zijn burgerjasje. Een man, die in de be trekkelijk korte tijd, dat hij vóór de bevrijding in Nederland vertoefde ruim. een jaar met zijn neus in de Silbertannemoorden viel en mede schuldig moet worden geacht aan het laaghartig vermoorden van talrijke Ne derlanders. „Rij zelf maar mee, dan ben je meteen goed op de hoogte" had Lages tegen hem gezegd, toen hij hem vroeg wat deze onder Silbertannemoor den verstond. Dat had Albers gedaan. Op 9 April 1944 was hij met Viebahn en de reeds geëxecuteerde Nederlandse S.D-agent Mollis naar Beverwijk ge reden en had er toegezien hoe Viebahn er de heer L. J. Bulier vermoordde. Enkele dagen later toog men nu ook in gezelschap van de eveneens geëxe cuteerde Maarten Kuiper naar Velsen. Rühl schoot er de heer Kuckers in zijn woning neer. In September werden in de kelder van het gebouw Euterpe- straat vier Nederlanders neergeschoten. Albers had de leiding. In de Schermer Een lange rij laaghartige misdaden werd deze dag opnieuw in de zitting zaal in herinnering gebracht. Velen passeerden reeds eerder hier de revue. In October werd in de Schermer een boerderij verbrand. De boer werd dood geschoten. Lages gaf het bevel. „Ik zei eenvoudig: Klaar? Vuur!", vertelt Al bers. „Die beiden haben geschossen". „Die beiden" waren Rühl en Viebahn. In Blaricum werd de illegale werker ir. H. A. Hoekstra neergeschoten. Zijn weduwe, die als getuige aanwezig was, kreeg van Albers een zacht „ja" te ho- Volgens gewoonlijk betrouwbare bron is Paul Hoffman, de administra teur van het plan-Marshall, bezig aan de voorbereiding van een „zeer belang rijke redevoering", die hij voornemens is volgende week in tegenwoordigheid van de leidende staatslieden der aan het plan-Marshall deelnemende landen te Parijs uit te spreken. Hoffman zal naar verwacht wordt het gehele pro bleem van economische eenmaking be handelen en nieuwe methodes voor stellen voor de verdeling van de dol larhulp. Hij zal naar verluidt aandrin gen op de verwijdering van handels barrières en het scheppen van een Eu ropa, dat één markt zal zijn. Men verwacht dat de Britse kanse lier van de schatkist, Sir Stafford Cripps, Vrijdag in Parijs -een bijeen komst zal bijwonen van het „econo misch kabinet" der zevenmogendheden van West-Europa. De volledige raad van ministers van de landen der Eu ropese organisatie voor economische samenwerking zal Maandag bijeenko men. Bedenk, dat uit een onvol doend verzorgde kinder- hoest een zwakke borst en asthmatische aanleg kunnen overbleven. Neem geen risi co, bestrad kinderhoest on middellijk met de heerlik ver- zachtende, slymoplossende ren. toen zij hem vroeg of hij geschoten had. De middagziting werd voor een groot deel opgeëist door een heftig debat met getuige Viermann, die tijdens het pro ces tegen Lages alle schuld aan Albers toeschreef en nu geheel tegengestelde verklaringen gaf, waarop de president hem in scherpe woorden terecht wees. „Jullie wordt hier allemaal door de Nederlandse justitie verduveld fatsoen lijk behandeld, maar nu moet je niet denken, dat je met de justitie een loop je kunt nemen". Nadat het bovenvermelde requisitoir was uitgesproken, bepleitte Albers' raadsman voor zijn cliënt clementie. Hij zag Albers toch als „een kleine man". Dinsdag vertrekt de heer Abikus- no Tjokrosujono, deskundige uit de Republikeinse delegatie, naar Suri name om contact op te nemen met de Indonesiërs aldaar. Deze reis is het gevolg van bepaalde verzoeken, die de Republikeinse delegatie be reikt hebben van de zgde van Indone sische inwoners van Suriname. Drs Hatta heeft een uitvoerig on derhoud gehad met de delegatie van de Staten van Suriname, waarbij ook de vertegenwoordiger van Suri name in Nederland, dr Pos, aanwezig Maandag is in een tram, die op de Ceintuurbaan te Amsterdam reed, de 52-jarige vrouw C. G. P. betrapt op zakkenrollerij en gearresteerd. De da me had reeds een aantal veroordelin gen voor dit feit op haar strafblad staan. HOOIZOLDER UITGEBRAND TE ROTTERDAM Gisteravond omstreeks zeven uur brak brand uit op een hooizolder aan de Lange Dijkstraat te Rotterdam. De heer H. J. B. was in het onder de hooizolder gelegen pakhuis bezig om met een autogeen lasapparaat een gat in de ijzeren balk te branden, waarop de hooizolder rustte. Door een spleet in de muur kwam het vuur in aanra king met het hooi, dat spoedig vlam vatte. De zolder, waarop ongeveer 130 pakken hooi lagen, brandde geheel uit. De brandweer heeft met vijf stra len het vuur bedwongen. Blijkens een opgevangen noodbe- richt van het Italiaanse stoomschip „Assunzione" heeft dit zijn roer ver loren. Het bevindt zich op 46.48 N.B. en 6.54 W.L.. d.i. in de Golf van Bis kaje De Nederlandse sleepboot ,Roo- de Zee" heeft Falmouth verlaten, ten einde hulp te verlenen. Ook het Fran se stoomschip ..Esso-Bratgne" is reeds op weg naar de Italiaan om hulp te bieden. Radio Landsend heeft een bericht opgevangen van het Nederlandse schip „Alhena" waarin gemeld wordt dat gistermiddag een man overboord is geslagen. In de boodschap werd verzocht scherp naar hem uit te kij ken. Het schiD voer toen ongeveer ter hoogte van Kaap Finisterre (Spanje). Tjjdens nachtelijke werkzaamheden aan de spoorwegversterking in het baanvak GoudaOudewater, ter hoog te van Hekendorp is de 30-jarige spoorwegarbeider M. van Hanswijk uit Reeuwijk, door uitstromende olie- en benzinedampen van een lichtaggre- gaat gestikt. Van H. bevond zich alleen in de keet en was belast met de be diening van 't lichtaggregaat, dat daar in was opgesteld. Toen zijn collega's 's morgens in de keet kwamen, bleek hij reeds te zijn overleden. Het slacht offer was gehuwd en vader van 2 kin deren. Dinsdagavond 18 October reden va der en zoon R. uit Jubbega op hun motorrijwiel bij Hoornsterzwaag tegen een melkauto. Zoals gemeld overleed de vader enige tijd daarna aan de gevolgen, terwijl de zoon, de 18-jarige Hendrik, ernstig gewond in het ziekenhuis te Heeren veen werd opgenomen. Hij is daar thans ook aan de gevolgen overleden. De 60-jarige R. te Deventer, die bij arrestatie wegens dronkenschap van een agent van politie een klap kreeg, waardoor hij tegen de grond sloeg en een hersenschudding opliep is thans tengevolge van deze val in het zieken huis overleden. Donderdagavond 27 October te kwart over negen wordt uit een zaal in Amsterdam een BBC-programma uitgezonden in de reeks „Town Forum". Personen uit het publiek stellen vragen over kwesties, die het leven tn Engeland en de verhouding van de Engelsen tot de buitenwereld betreffen. Deze vragen worden beantwoord door vier sprekers: drie Engelsen, Lady Violet Bonham Carter, Graham Hutton en J. J. Gracie en de Nederlandse journalist J. H. Huizinga, die correspondent van de Nieuwe Rotterdamse Courant in Londen is. „Jimmy" Huizinga spreekt ook iedere Zondag in de BBC-uitzending voor Nederland, die iedere avond van half zeven tot zeven uur is te horen op 267 meter. MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT IN INDONESIË Het Franse persbureau AFP meldt, dat volgens een officiële mededeling een Pipercup van de militaire lucht vaart Zaterdag j.l„ 75 km. ten Noord oosten van Padang Pandjang, op Repu blikeins gebied is verongelukt. De be stuurder en de werktuigkundige bevin den zich op het ogenblik ongedeerd in het plaatselijke Republikeinse hoofd kwartier en zullen heden naar onder Nederlandse controle staand gebied worden gebracht. Algorab, R'dam—Porto Alegre, passeerde 23- 10 Ouessant Almdijk, New Orleans—R'dam, 24-10 te Londen Alphard, Buenos Aires— Antwerpen, 25-10 te Antwerpen Alpherat, New York—Buenos Aires, 25-10 te Trinidad verwacht Bennekom, 23-10 van Antofagasta naar Pisco Blitar, 25-10 van Semarang te Batavia verwacht Borneo, 24-10 nog te khorramshar Bantam, R'damJava, passeerde 23-10 24 uur Ouessant Empire Brent (Char ter), Batavia—Aden, passeerde 24-10 Kaap Guirdafui Gaasterkerk, Zanzibar—A'dam, 24-10 van Port Said naar Alexandrie Johan van Oldenbarnevelt, A'dam—Batavia, 25-10 te Sabang verwacht Jobshaven, 24-10 van Li breville naar Tabon. Mariekerk, Japan—R - dam, 24-10 van Penang Oranje, Batavia— A'dam, 25-10 te Colombo Sunetta (t), Sin gapore—Port Said, 24-10 te Suez Tiba, A' dam—Batavia, 24-10 van Sabang Talisse, A'dam—Java, 25-10 te Marseille Tamo, Ant werpen—Buenos Aires, 24-10 19 uur van St. Vincent - Waal, 29-10 van Puerto Plata te A'dam verwacht. Aagtekerk, R'dam—Brisbane, 24-10 Karachi Aalsum, Calcutta—R'dam, passeerde 25-10 Gibraltar Abbekerk, R'dam—Brisbane, 23-10 te Fremantle Lievevrouwekerk, 25-10 van hamburg te Antwerpen, daarna te Londen Molenkerk, R'dam—Japan, 24-10 van Hongkong Nigerstroom, West-Afrika—A'dam, 24-10 van Dakar Vanderwaals» Calcutta—R'dam, 31-10 te Aden verwacht. Alamak, 25-10 0 uur n.m. van Nar eik te Antwerpen Alblasserdijk, 23-10 van Mobile te Port Arthur Alderamin, Lulea—R'dam, passeerde 24-10 Brunsbuttel Alphard, 25-10 van Buenos Aires te Antwerpen, wordt 27-10 te R'dam verwacht Aludra, 26-10 van Para- nagua Amsteldiep, 24-10 van Lulea te Phi- ladelphia - Amsteldijk, 22-10 van Brownsville te Houston Arendsdijk, 23-10 van Boston te Saint John Arkeldijk, vertrekt 25-10 van Antwerpen naar R'dam, alwaar 26-10 verwacht Amedijk, 23-10 van New York te Boston - Duivendijk, 24-10 van Coosbay naa Yaquina Esso Amsterdam (t), 24-10 van Rio de Janeiro te Aruba Hilversum, 24-10 van Slax naar Vlaardingen Klipfontein, A'dam-Beira, 24-10 te Durban Meliskerk, Tanga—A'dam, £5-10 van Marseille Nijkerk. Dar es Salaam -A'dam, 24-10 te East Londen Schiedijk, 23-10 van New York te Batavia Stad Maas sluis, 25-10 van R'dam te Lulea, vermoedelijk 26-10 terug naar R'dam Zwijn Irecht, 25-10 lü uur van Huelva te IJmuiden verwacht. Evenals het voorlopig Nederlands elftal komt ook de ploeg van Middle- sex Wanderers met een reserve op de midvoorplaats uit. Stannard van de Kingstonians zal Phipps (Barett) ver vangen. De Engelsman Oliver heeft met zijn 596 c.c. Norton op het circuit van Monlthery drie nieuwe wereldrecords gevestigd in de 600 c.c. zijspanklasse. Zijn gemiddelde snelheid over vijftig kilometer bedroeg 100.9 mijl per uur, over vijftig mijl 101.09 mijl per uur en over honderd kilometer 101.04 mijl. De records stonden op naam van een Frans renner met resp. 97.32, 97.78 en 93.47 mijl per uur. De ploeg van de Belgische Rode Duivels, die 1 November de traditio nele wedstrijd tegen een sterke Lon- dense combinatie speelt, komt zeer verzwakt uit. Op verzoek van de club besturen zijn in dit elftal namelijk geen spelers uit de eredivisie opgesteld. Tot dusver hebben twintig landen ingeschreven voor de wereldkampioen schappen tafeltennis, welke van 29 Januari tot 5 Februari 1950 te Boeda pest worden gehouden. Het zijn Enge land, Wales, Ierland, Frankrijk, Ne derland, Belgie, Luxemburg. Zwitser land Tsjechoslowakije Roemenie, Po len, Finland, Zweden, Denemarken, Noorwegen, Italië, de Verenigde Sta ten, Chili, Egypte en Nieuw Zeeland. Laros en Ugthart. twee van de vier IJmuidenaren, die aan wedstrijden om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland deelnemen, speelden Woensdagavond een wedstrijd voor dit kampioenschap. Na een spannende strijd eindigde de partij in remise. Middlesex W hebben ook pech met midvoor - Bram Charité nog steeds niet hersteld - Laros en Ligthart speelden rem/se De spierblessure van Bram Cha rité is nog steeds niet geheel hersteld. Hij moest daarom de uitnodiging, om aan internationale wedstrijden te Hal- luin (Fr.) deel te nemen, afslaan. Zijn clubgenoot Verheijen zal nu in zijn plaats deel nemen. Charité za' zijn clubgenoot als verzorger vergezellen Het Franse elftal, dat in de voor ronde van het tournooi om de wereld beker Zondag 30 October in het Co lombes-stadion een wedstrijd tegen Zuidslavie speelt, heeft danige veran deringen ondergaan. De opstelling van de Haantjes is als volgt: Doel: Ibrir; achter: Frey en Marche; midden: Prouff, Hon en Luciano; voor: Baillot, Van Dooren, Baratte, Strappe en Gru melon. Vorige week gaven wij een beeld van de abnormaal grote belangstelling welke men in Amerika voor honkbal heeft. Er is echter nog een andere sport die de belangstelling voor honkbal nog overtreft. Het is basketball, een spel dat wel enige overeenkomst vertoont met het hier te lande gespeelde korf' bal, dat in 1948 105.000.000 betalende bezoekers trok. Dat staat gelijk met 33 procent van het aantal betalende be zoekers dat in genoemd jaar de tien populairste takken van sport had be zocht. Honkbalwedstrijden volgden op de tweede plaats met 70.000.000 bezoe kers, daarna kwam football (in Ame rika een soort rugby) met 57.000.000; paardenrennen met 40.000.000; boks wedstrijden met 30.000.000; ijshockey met 8.000.000; autorennen met 4.000.00; athletiek met 3.000.000; golf met 900.000 en tenniswedstrijden met 850.000 beta lende bezoekers. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, heeft op de jaarvergadering van de A.B.T.B. in Arnhem de uitzon derlijke prestaties van de Nederlandse landbouw geroemd. De verhoogde consumptie in ons land, zo zeide hij, stelt bijzonder zware j eisen aan de boer. In vergelijking met vóór de oorlog wordt thans 50 meer aardappelen verbruikt, terwijl de be hoefte aan suiker met 27 en aan melk met 60 is gestegen. De hiervoor benodigde hogere opbrengst stampt men niet zo maar uit de grond. Hier voor zijn grote vakkennis, toewijding In de Zondag door geheel Oostenrijk gehouden verkiezingen voor de fa- brieksraden hebben de communisten ongeveer 50 pCt. van hun zetels verlo ren, terwijl de socialisten hun algehele meerderheid behielden, aldus de bijna volledige uitslagen, die thans bekend geworden zijn. In Wenen zijn de socialisten van 87 op 100 zetels gekomen, de (Katholieke) volkspartij verloor een zetel en kwam op 21 en de communisten behielden 16 van hun 35 zetels. De nieuwe (extreem rechts geachte) Onafhankelijke Liga verkreeg 7 zetels. In de Westelijke provincies komt de Liga na de socialisten, de Volkspartij is derde en de communisten liggen ver achter. De 38-jarige Amsterdamse vertegen woordiger F. K„ penningmeester van de in 1945 opgerichte vereniging „Door Straatfeesten Verenigd" heeft zich bij het politiebureau Overtoom gemeld met de mededeling in de afgelopen maan den van dit jaar ten nadele van „DSV" f 1885 te hebben verduisterd. De zaak kwam aan het licht toen de voorzitter een onderzoek instelde naar de reden, waarom het door de veren» ging uitgegeven maandblad in October niet was verschenen. en harde arbeid een eerste vereiste. Bo vendien bedraagt het agrarisch aandeel van de totale Nederlandse export thans teeds meer dan 45 De landbouwer heeft daarom het recht op bestaans zekerheid. Daarvoor is het noodzake lijk, dat de stabiliteit van de prijzen wordt verzekerd. Er dient voor te wor den gewaakt, dat het „vrije spel" van prijsontwikkeling niet ontwrichtend gaat werken. Wat de akkerbouwproducten betreft, deelde de minister mede, dat, hoewel de prijzen nog niet zijn vastgesteld, hier geen grote veranderingen zijn te ver wachten. Minister Mansholt hoopt hier omtrent zo spoedig mogelijk concrete mededelingen te kunnen doen, maar de devaluatie heeft de overzichtelijkheid op dit terrein niet bevorderd en bo vendien is meer zekerheid gewenst met betrekking tot het algemene loon- en prijsbeleid. Het Tsjechoslo waakse departement van buitenlandse zaken heeft de Ame rikaanse ambassade te Praag een in krachtige bewoordingen vervatte nota doen toekomen, waarin het eist, dat de attaché John G. Heyn binnen 24 uur het land verlaat. In de nota wordt Heyn ervan be schuldigd een Tsjech te hebben overge haald in een staalwalserij te Dvur Kralove te spionneren. De Tsjech zou Heyn gegevens hebben verschaft over productie, personeel en herkomst van grondstoffen. Dinsdagmiddag is te Barbentane bij de Franse stad Avignon een dieseltrein gederailleerd en tegen een muur ge botst. Tot dusver heeft men 11 doden en 32 ernstig gewonden uit het wrak kunnen halen. Men vreest, dat er nog meer doden zullen worden gevonden. 13 JAAR VOOR MEDEPLICHTIGE AAN VUGHTS BUNKERDRAMA De bijzondere strafkamer van de Bossche rechtbank heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen F. Meijerhoff aan wie verscheidene oorlogsmisdaden ten laste waren gelegd, o.a. medeplich tigheid aan het bekende Vughtse bun kerdrama. De uitspraak luidde 13 jaar met aftrek van voorarrest. Enige we ken geleden luidde de eis doodstraf. Ten aanzien van het bunkerdrama achtte de rechtbank niet voldoende be wijzen aanwezig. SOWJETKLACHT TEGEN DENEMARKEN Tass heeft een telegram uit Kopen hagen gepubliceerd, waarin beweerd wordt, dat de Deense autoriteiten en vertegenwoordigers van de Internatio nale Organisatie voor vluchtelingen burgers van de Sowjetunie en de „nieuwe democratieën", die als vluch telingen in Denemarken vertoefden, onder dwang naar Australië hebben gezonden. PROF. GIELEN NEEMT ONTSLAG ALS LID DER TWEEDE KAMER In de vergadering der Tweede Ka mer is voor kennisgeving aangeno men een schrijven van prof. dr Gie- len, waarin hij mededeelt met ingang van 15 November ontslag als lid dezer Kamer te nemen. KERK EN STAAT IN TSJECHO SLOWAKIJE Officieel is medegedeeld, dat presi dent Gottwald van Tsjechoslowakije de minister van justitie, Cepicka, ge machtigd heeft het nieuwe regerings bureau voor kerkelijke aangelegenhe den te leiden. NIEUWE DIRECTEUR STAATSMIJNEN Met de leiding van de chemische sector van het Staatsmijnbedrjjf zal worden belast dr ir J. S. van Aken hoofdbedrijfsingenieur van het stik- stofbindingsbedrijf der Staatsmijnen. PATRICIA WENTWORTH 18 Miss Silver draaide zich om en nam haar wisselgeld en pakket in ont vangst. Daarop haastte zij zich naar de afdeling zakdoeken. Helaas kwam ze te laat, want juist werd Dorinda Brown, verbaasd kijkend, door een gewichtig doende winkelchef langs het gangpad geleid. Eerst sloegen ze links- en toen rechtsaf, dan opnieuw links en ondertussen begon zij zich ontstemd te gevoelen. Ze wist niet wat er aan de hand was. maar het be viel haar niet Waarom was haar ver zocht, mee naar 't kantoor te gaan? Ze had geen zin om met de directie kennis te maken en kon ook geen re den bedenken, waarom men daar wel op haar komst gesteld zou zijn. Ze kwamen beiden aan een prachtig gepolijste deur, zo helder, dat men er zich in kon spiegelen en het volgende ogenblik bevond Dorinda zich in een heel groot kantoor, waar een forse, kaalhoofdige man, achter een tafel ge zeten, haar koel door een hoornen bril opnam, terwijl een stem achter haar zei: „Winkeldiefstal, meneer". Een golf van verontwaardiging kleur de Dorinda's gezicht tot de haarwor tels rood. Iemand mag nog zulk een zacht karakter hebben, maar om door een wildvreemde winkelchef van dief stal te worden beschuldigd, is toch om uit je vel te springen. Haar veront waardiging kende geen grenzen: ze stampte met de voet en riep: ..Hoe durf u....?" De man achter de tafel scheen niet onder de indruk. Integendeel, op vol gens Dorinda zeer beledigende toon. zei hij slechts: ..Wilt u vrijwillig afge ven wat u hebt gestolen of moeten we u laten fouilleren?" De stem boven Dorinda's hoofd merkte op: „Ik denk, dat ze in haar mantelzakken zitten". Op dit ogenblik trad miss Silver binneneen wat sloom uitziend klein vrouwtje, zowat het type van een gouvernante uit de eerste jaren van deze eeuw. Ze droeg een degelij ke zwart laken mantel, die nog maar twee winters had dienst gedaan en een geel wollen pelerientje van hoogst on zekere leeftijd. Haar hoed, die vorige herfst nieuw geweest was. behoorde tot de soort, die tien jaar lang dezelf de blijven en dan in stukken vallen Ze was van zwart vilt met een zee ster van purper fluweel aan de voor kant en een schraal zwart en purper lintje rondom Onder die hoed kwam net opgerold muiskleurig haar te voor schijn, dat van voren in door een net je bijeengehouden pony eindigde. Een en ander bekroonde als 't ware haar ietwat oudachtig gezicht met de klei ne lichtbruine ogen. die altijd wat meer zagen dan er feitelijk te zien was. De man met de hoornen bril keek haar aan, alsof zijn blik haa.r moest verstenen, maar miss Silver gaf geen enkel blijk van zulk een onaange naam proces. Licht kuchend bij wijze van introductie schreed zij naar de ta fel en zei: „Goede morgen". „Mevrouw, dit is mijn privé-kan- toor". Miss Silver boog het hoofd met zo veel waardigheid, dat een akelig ge voel van twijfel het directorale ge moed besloop. Eenvoud wees niet al tijd op armoede of een nederige staat Soms coquetteerden de rijkste of meest beroemde mensen er mee. Was er niet een hertogin-weduwe met erg veel haar op de tanden.7 Intussen sprak miss Silver: „Als u mij wilt toestaan...." (Wordt vervolgd) Het pleizier van critiek te oefe nen berooft ons van het genot, levendig getroffen te worden door zeer schone dingen. (LA BRUYèRE) In het zaaltje hing nog de sfeer van de mildheid, waarin de zonde ver pakt werd van de bedremmelde man, die zonder rijbewijs een auto had be heerd. Hij had geen ander verweer dan zijn van berouw doorploegd ge zicht en meneer de kantonrechter in formeerde met een huiselijke intona tie „of 'ie 't nu al had?" Ik moet volgende week examen doen, zei de man. Succes!, wenste het Recht. Hij kwam er af met vijf gulden subsidiair een dag en omdat de man, met een soort anarchistische onverschilligheid nopens de Wet, ook geen ntimmerbe- -xijs had gehad, kwam er nog een gul den of een dag bij. 't Was eigenlijk een uitverkoopprijsje en het huppelt je, waarmee de documentloze rijer da zaal verliet, vertolkte zijn vreugdiga gevoelens. Daarom kwam de man van de acht glazen jenever op een psychologisch vlakgestreken paadje, zou men den ken, maar dat bleek een misvatting. Want toen hij voor het biljartlaken van de ene voet op de andere begon te zakken, zette meneer de kanton rechter zijn boze stem op. Hij mocht deze man niet, ook al speelde er een licht begrip door zijn strenge woord voor de combinatie van zakendoen en borreltjes likken. De man gaf overigens acht borrels toe De avond was donker geweest, maar naarmate het zakelijk gesprek gesmeerder liep, werd zijn hoofd als maar lichter en toen hij zijn wachten de auto opzocht, had een pittig dienst- maagdeke hem haar mollige arm ge boden met het oog op de mogelijkheid dat de jenever behalve naar zijn hoofd ook naar zijn kuitspieren was gescho ten. Maar omdat het Vrijdag was en uit gerekend de dertiende, kwam er op datzelfde ogenblik een meneer aange wandeld, die er van buiten helemaal niet naar uitzag, dat hij wachtmeester van de politie was. Dat merkte de me neer van de borrels pas later. Jij ken mijn wagen kopen voor negen miel, zei hij voorlopig. Nu is dat een invitatie, die wacht meesters niet iedere Vrijdagavond krij gen, nog afgedacht van de vraag, of het salaris de grenzen van hun liefheb berijen zo wijd trekt, dat ze van tijd tot tijd bij de moeder-de-vrouw kun nen komen met wagentjes van negen miel. Daarom rook de wachtmeester lont en jenever en hij zei: V komt die wagen niet in, want is enigermate lazarus. De man was er desniettemin onder het slaken van moedige woorden met de negen miel rijdend nikkel tussenuit geknepen en de kantonrechter ndm dat niet. Er was een verdediger, die wijze woorden sprak over het verschil in draagvermogen bij jenevergebruik en de wachtmeester illustreerde dat met de mededeling, dat de zondaar in ieder geval nog recht gereden had. Maar daarmee keerde de mildheid toch niet tn de zaal terug. Het werd 150 gulden subsidiair dertig dagen en tien maan den zonder rijbewijs. Ik geloof, dat de gevulde „opper", die de klanten in en uit de wachtkamer loodst, instemmend knikte. En er was geen nreint.ie medelijden op de publiek tribune, die dorstig het jeneverdrama gevolgd had. KAREL. NOODLANDING VAN DEENS VLIEGTUIG B\j Nijeveen nabij Meppel geraakte een Deens sportvliegtuig door de mist, regen en duisternis in moeilijkheden. De piloot, de instructeur Björn An- dersen, slaagde er in op een grasland je een noodlanding te maken. Met twee leerlingen was hij in Eindhoven opgestegen op weg naar Eelde. De pi loot kreeg vergunning om hedenmor gen weer te starten zonder passagiers. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Kwartet Jan Corduwener. 7.30 Voor de jeugd. 8.05 Dingen van de dag. 8.20 Prome nade-orkest. 8.55 Van ander ras, hoorspel. iO.15 Herdenking van S. H. Englander. 10.45 Wetenschappelijke causerie. 11.15 Gramofoon- muziek. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.30 Radiostrip. 7.15 Leg'erings-uitzending. 7.40 Radiokrant. 8,15 Radio Philharmonisch-orkest. 8.10 De anti christ en het getal. 9.30 Volksliederen. 9.50 Ensemble Lachman. 10.15 Sweelinck-kwartet. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Gevarieerd programma. 11.45 ïntonazione. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten cin 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.40 De ster van de dag. 9.30 Solt and sweet. 10.15 Ar beidsvitaminen. 11.00 Concert. 12.00 Dames koor. 12.30 Voor Land- en Tuinbouw. 12.38 Lajos Veres speelt. 1.25 The Skymasters. 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Ria Groot, piano. 3.00 Klimop. 4.00 Van vier tot vijf. 5.00 Avro Kaleidoscoop. 6.15 Sportpraatje. 6.30 Strijdkrachten. 7.05 Radio-Volksmuziekschool. 8.05 In het Radio-Zoeklicht. 8.15 Radio Phil harmonisch-orkest. 9.15 Plakboek 1925. 10.00 De Speeldoos. 10.20 Avro-orkest. 11.35 Geva rieerd film-programma. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 urn. - 8.15 Pluk de dag. 9.00 Muziekprogramma door de huisvrouw 9.40 Schoolradio. 10.15 Morgendienst. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Schoolradio. 12.03 Sep tet Johnny Ombach. 12.30 Voor Land- en tuinbouw. 12.33 Zevenklapper. 1.20 Lichte Orkestwerken. 2.00 Promenade-orkest. 2.45 Ge varieerd programma voor de vrouw. 4.00 Bij bellezing. 5.00 Radio-jeugdjournaal. 5.30 Zi geuner-kwartet. 6.30 Omroep-koor. 7.40 Radio- krant. 8.05 Solisten-parade. 10.15 De vaart der volken. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Kamer-orkest. RADIODIS TRIBUTIE-D1ENST LIJN 1H: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 oymn. 7.50 Gram. 8.05 Gram. 910 Verz. pr. 10.00 Louis Mordish (orgel). 10.30 NWDR: Pcpulair-concert. 11.00 Eng. L.P.: Londen Light C'onc. Orch. 11.30 NWDR: Recital. 12.00 VI. Br.; Orkest al. Sack. 12.40 Gram. 115 Orgel spel en zang. 2.00 Gram. 3.00 Eng. L.P.s •avid Java en orkest. 3.30 Jack White eu or kest. 3.40 Eng. H.S.: BBC North. Orch. 4.30 ~iam. 5.00 Kootwijk: Batavia. 600 Fr Br.: oor de soldaten. 6.30 VI. Br.. Voor de sol daten. 7.30 Vlaamse liederen. 7.50 Fr. Br.: Actualiteiten. 8.00 VI. Br.: Verz. progi. 9.00 Klankbeeld: „Ase's Dood". 9.20 \dolphe Hallei (piano).. 9.45 Actualiteiten 10.15 Fr. Br.: Opera-muziek van Rossini. 11.00 Diversen.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3