Kort Bestek Stafford Cripps: „De bezuiniging is nog maar een inleiding" Verlaten minnaar werkte met bom en verpakte handgranaten Verhoging van personele belasting uitgesteld Het Koninklijk Paar reed door stormachtig Amsterdam Opnieuw de doodstraf gevraagd voor drie beestmensen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Bidault heeft een kabinet gevormd Milliard minder Marshall-dollars? Don3er3ag 27 Oef. 1949 74e Jaargang No. 107,19 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Amerikaans verzet tegen beschuldigingen uit Praag PEST OP jAVA Weerbericht Benoeming Cort ven der Linden tegengesproken Diplomatiek debat Traditie in ere hersteld? „Men moesf zulke lui kunnen ophangen'' zegt proc.-fiscaal Zes-jarig meisje te Zaandam verongelukt De Partij van de Arbeid en de bewapening BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN Advertenties: 18 ct per mm Kleine advertenties wiJuttertjes' 1 tot 15 woor den f Lelk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— öij vooruitbe taling, plus incassokosten Werkloosheid en daling van levensstandaard blijven- dreigen De Britse minister van financien, Sir Stafford Cripps, heeft bfl de opening van het debat in het Lagerhuis over de bezuinigingsmaatregelen verklaard dat de enige werkelijke oplossing voor de Britse economische moeilijkheden een voortdurend efficiënter wordende pro ductie is. De minister gaf een overzicht van de bezuinigingsmaatregelen van de rege ring en deelde mede, dat de sterkte van de strijdkrachten in April 1950 ruim 20.000 man kleiner zal zijn dan het reeds genoemde sterktecijfer van 750 duizend man. ,.Wij staan", aldus Stafford Cripps, „voor de onaangename noodzakelijk heid de Britse invoer uit dollargebie- den te verminderen. De voornaamste beperkingen zullen betrekking hebben op voedsel, behalve tarwe en suiker, op tabak en op verschillende soorten grondstoffen." Met klem verklaarde de minister tenslotte: „Ik wil er zeer duidelijk op wijzen, dat geen devaluatie, geen be zuinigingen. geen regeringsmaatregel van welke aard ook inderdaad onze be staande sociale en levensstandaarden kunnen redden, wanneer wij niet allen collectief en elk voor zich ons volledig deel bijdragen. Als wij niet snel méér kunnen produceren en onze kostprijzen omlaag kunnen brengen, zullen wij een Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft een verklaring afgelegd, waarin hvj de Tsjechoslowaakse regering ervan beschuldigt, dat zjj „klaarblijkelijk beschuldigingen tegen leden van de Amerikaanse ambassade te Praag ophoopt om de Tsjechische bevolking te intimideren en de grondslagen te leggen voor processen, die thans in de door de communisten beheerste landen van Oost-Europa aan de or de ztjn". Acheson verklaarde, dat de Amerikaanse regering overweegt 'n nota te zenden. TRAILER DOOR TREIN GEGREPEN Op de onbewaakte overweg bij Echt tussen Roermond en Sittard is een zware trailer met aanhangwagen door een in volle vaart rijdende sneltrein ge grepen. De drie inzittenden van de auto ontkwamen aan de dood door uit de cabine te springen. Trein en auto werden beschadigd. ernstige verlaging van onze levensstan daard krijgen, die gepaard zal gaan met het demoraliserende gevoel van onvei ligheid door grote werkloosheid. Deze bezuinigingen zijn, evenals de devalua tie, een inleiding, en niets meer dan dat." De oppositie spreekt. Eden. plaatsvervangendleider der oppositie, noemde Cripps' rede een be schuldiging aan het adres van zijn ei gen regering. Nog nooit had de verkla ring van een regeringshoofd zó ver be neden de verwachtingen gelegen. Een woordvoerder der Liberalen zeide. dat zijn partij tegen de regering zou stem men.- De Franse kabinetsformateur Georges Bidault zal vandaag de Nationale Ver gadering om een vertrouwensvotum vragen. Hjj heeft reeds een verdeling van alle belangrijke ministersporte- fenilles tot stand gebracht. Als Bidault door de Nationale Verga dering tot premier wordt benoemd zal hij zijn kabinet onmiddellijk aan presi dent Auriol voorleggen. Een pestepidemie in het gebied van Wonosari, ten Zuidwesten van Djokja, heeft reeds meer dan 1000 slachtoffers geëist. Het aantal doden (tijgt dagelijks. Opnieuw levenslang geëist tegen een beroepsmisdadiger Voor het gerechtshof te 's Hertogen bosch werd de zaak tegen G. Maton, die tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld, in hoger beroep behandeld. Hem werd ten laste gelegd de bomaan slag in „Café Suisse" te Breda in Juli 1947, waarvan de 26-jarige monteur L. P. de Laat het slachtoffer werd. Voorts poging tot doodslag, gepleegd in de eerste week van December 1947, toen hij door middel van een als surprise verpakte handgranaat zijn vroegere verloofde trachtte te doden. Verdachte tekende appél aan tegen het vonnis, daar hij zich aan het eerste punt der tenlastelegging onschuldig achtte. In Mei 1947 verbrak het meisje van verdachte de verkering. Dit feit deed de liefde van M. in haat veranderen en hij begon naar een middel te zoeken Circus Strassburger in de open lucht Het enthousiasme voor de voorstel lingendie het circus Strassburger dezer dagen in Emmert geeft, kent blijkbaar geen grenzen. Met het oog op de storm had men de tent Dinsdag avond na de voorstelling geheel afge broken. Gisteren zag het er niet naar utt, dat de storm spoedig zou luwen. Toch wilde de directie de voorstelling laten doorgaan. Dit bracht haar er toe de zit-accommodatie weer op te bou wen en de voorstelling in de open- li rht, m.a.w. in de storm op te voeren. Niettemin mocht de kassier van een uilverkocht huis spreken. Ook ondernemingsbelasting gewijzigd In verband met de devaluatie van de gulden en de invloed daarvan op het vraagstuk lonen en prijzen acht de re gering het ter voorkoming van een schoksgewijze stijging van de kosten van levensonderhoud wenselijk de ver hoging van de personele belasting uit te stellen van 1 Januari 1950 tot 1 Juni 1950. Zij zal dus pas ingaan met het voor de personele belasting normale belastingjaar 1950/1951. „Ivar" zinkt steeds dieper Het Deense stoomschip „Ivar" dat ten Noord-Oosten van Terschelling aan de grond werd gezet, zinkt langzamer hand dieper weg. Met het oog op de wilde zee is het pompen op het wrak voorlopig gestaakt. Folke Doeksen, de directeur van de Terschellinger ber gingsmaatschappij, die zich met kapi tein Larsen aan boord bevindt, is ech ter van mening, dat de Ivar zeker be houden kan blijven. De gezagvoerder heeft in een onder houd medegedeeld, dat de vijf mannen, die in de eerste sloep trachtten het schip te verlaten, getroffen werden door het neerstortende ijzer van de val lende davit. Zij waren allen dood. enke le minuten nadat zij de Ivar hadden verlaten, zo zeide Kapitein Larsen. De overlevenden, uitgezonderd de ka pitein, zullen heden naar Denemarken terugkeren, tenminste als de ruwe zee verbinding tussen Terschelling en de vaste wal mogelijk maakt. De invoering van de heffing van de opcenten zal hierdoor vallen op een datum, die later ligt dan die van de huurverhoging en betekent uit dien hoofde, althans voor het eerste jaar, een verzachting van de totale uit de huurverhoging en de verhoging van de personele belasting voortvloeiende drukverzwaring. Ondernemingsbelasting. Ook het wetsontwerp tot wijziging van de ondernemings-belasting zal be langrijk worden gewijzigd. De regering icht het verantwoord over te gaan tot een verdere verlichting van druk voor komende jaren dan aanvankelijk is voorgesteld. Deze verlichting van druk betreft de sfeer van verwerving van het inkomen en wel, evenals de facili teiten waarvoor zij in de plaats treedt, de belastingdruk op de ondernemingen. Met name is daarbij gedacht aan de talrijke middenstandsbedrijven. waar op juist bij een betrekkelijk matige winst de ondernemingsbelasting zwaar drukt. De beoogde verlichting van druk wordt naar het oordeel van de regering het best bereikt door een trapsgewijze afschaffing van de ondernemingsbelas ting. gepaard gaande met een traps gewijze verhoging van het tarief van de vennootschapsbelasting. Weersverwachting geldig tot Donderdagavond: Aanvankelijk vooral langs de kust nog harde tot stormachtige wind uit rich tingen tussen West en Noord west, later afnemende wind. Wisselend bewolkt met buien. Belangrijk kouder dan gisteren. haar te doden. M., die reeds veertien veroordelingen achter de rug heeft, staat bekend als een gevaarlijk en kwaadaardig individu. Zijn vroegere meisje werkte als dienstbode in „Café Suisse" te Breda en om haar te treffen plaatste hij in de nacht van 8 op 9 Juli 1947 voor de deur van het café een helse machine, zoals het in de dag vaarding heet, die exploderen zou, wanneer de deur zou worden geopend. De Laat, die boven het café woonde en met de ruzie tussen de vroegere ver loofden niets te maken had, werd het slachtoffer van deze „booby trap", die rnede een groot gedeelte van het café vernielde. De politie stond voor een raadsel. In de eerste week van December 1947 kreeg de politie echter, naar aanleiding van een „Sinterklaassurprise", aan het vroegere meisje van M. gezondep, aan wijzingen in de goede richting. Het postpakket bevatte een op scherp ge stelde handgranaat. De advocaat-generaal achtte het wet tig en overtuigend bewijs inzake de bomaanslag geleverd. Verdachte is een beroepsmisdadiger en een sluw en haatdragend individu, dat niet in de maatschappij thuishoort. Ten aamïen van de poging tot doodslag door middel van een handgranaat heeft verdachte eerder een bekentenis afgelegd. De ad vocaat-generaal requireerde bevestiging van het vonnis: levenslang. Uitspraak 9 November. De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat berichten als zou de burge meester van Groningen, mr. P. J. W. H. Cort van der Linden voorgedragen wor den ter benoeming tot burgemeester van 's Gravenhage, volkomen uit de lucht gegrepen zijn. SLAGER DOOR SCHIETMASKER GEDOOD Toen de huisslachter J. Wiechers te Ter Apel het schietmasker, waarmede hij een varken wilde doden, wilde con troleren, ging dit plotseling af. Hij werd door een der kogels dodelijk getroffen. Radio-Moskou heeft maarschalk Tito ervan beschuldigd, dat hij in Zuid-Italie met Randolph Cur- chill wijn dronk, terwijl het rode leger onder maarschalk Tol- boechin de nazi's uit Joegoslavië verdreef. Het radio-station noem de Tito: verrader, bandiet, schurk, kakelende papegaai, de serteur, lafaard, komediant, hui chelaar, beul en insolente dwerg. Tito werd ervan beschuldigd de landgoederen van koning Peter van Joegoslavië te hebben gesto len en de staatsgelden te ver kwisten aan zijn vriendin, „die even vaak van auto als van jurk verwisselt". Voor het eerst na de inhuldigings feesten 1948 brachten H.M. Konin gin Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard gistermiddag een officieel be zoek aan AmsterdamH.M. Konin gin Juliana en Prins Bernhard in de raadszaal luisterend naar de rede van de waarnemend burge meester, wethouder B. C. Franke. Waarschuwingen uit Washington Senator Tom Conally, voorzitter van de Amerikaanse Senaatscommis sie van buitenlandse betrekkingen, heeft voorspeld dat het Congres de economische hulp aan Europa het volgend jaar met ten minste een mil liard dollar zal verminderen. 1,Europa moet zijn eigen lot bepalen", zo ver klaarde hij. „Wij kunnen niet voort durend zulk een zware last van finan ciële hulp dragen". Bovendien verneemt men in Wash ington, dat Paul Hoffman, adminis trateur van de E.C.A., van president Truman de waarschuwing zou hebben gekregen, dat er grote kans is, dat het Congres geen volledige dollarhulp zou willen verlenen, indien de econo mische vooruitgang in Europa niet beter werd. Hoffman vertrekt mor gen naar Europa en zal waarschijn lijk aandringen op bespoediging .van de economische eenheid, teneinde een voortzetting van de dollarhulp te rechtvaardigen. Voor het eerst na de inhuldigingsfeesten van September 1948 hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard met hun gevolg gistermiddag een offi cieel bezoek aan Amsterdam gebracht. Om klokslag twee uur, juist toen de zon doorbrak, al bleef het lustig verder stormeu, arriveerde de koninklijke stoet aan de grens der gemeente, waar de loco-burgemeester, wethouder B. C. Kanke en de hoofdcommissaris van politie, kolonel H. J. GG. Kaasjager, de hoge gasten verwelkomden. In een snel tempo werd gereden naar het stad1 huis op de Oudezijds Achterburgwal. Langs de weg was de belangstelling matig, waaraan de felle wind en het opwaaiende zand en stof schuldig wa ren. Via het gemeentelijke oude mannen- en vrouwenhuis aan de Roeter- straat, waar de bejaarde lieden met vlaggetjes uitbundig het Koninklijk paar toewuifden, werd het gemeentehuis bereikt, waar de commissaris der Koningin, dr. J. K. Baron De Vos van Steenwjjk, de koninklijke gasten wel kom heette. West-Indië) heeft een begroetings rede uitgesproken, waarin hij er de Langs de gehele route, welke de Kor ninklijke stoet heeft gevolgd, had de afdelingen beplantingen van Publieke Werken speciale maatregelen geno men voor het geval een boom mocht omwaaien en de weg versperd zou zijn. Op talrijke punten langs de weg waren gemeentewerklieden opgesteld, voor zien van zagen, bijlen en ander mate riaal om, mocht een boom omwaaien, deze binnen tien minuten in stukken te kunnen zagen en weg te brengen. In de fraai versierde raadszaal wa ren aanwezig alle leden van de ge meenteraad, met uitzondering van de 'eden der communistische fractie. Voorts woonde een groot aantal ge nodigden de plechtigheid bij. De loco-burgemeester (burgemees. ter mr. A. J. d'Ailly vertoeft nog in Drie ter dood veroordeelden, Pie- terse, Van de Loo en Cramer, leden van een voormalig SS-,,Jagdkomman- do", kwamen tegen de over hen te Amsterdam gevelde vonnissen in be roep b\j de bijzondere raad van cas satie te Den Haag. Deze drie man nen, die eens de Nederlandse natio naliteit hadden, namen dienst bij het Duitse leger. Na operaties aan het DuitsRussische front kwamen zij in April 1945 in ons land aan, waar zij de jacht op illegale strijders, on derduikers en Joodse landgenoten openden. In één maand tijds heeft dit „konimando" zoveel misdaden begaan dat tenslotte de Duitsers ingrepen en de commandant gevangen zetten. Te Brummen en Loosdrecht heeft dit „kommando" op een vreselijke £)r Frederick Limd is psycholoog en specialist in liefdeszaken. Hij is als huwelijksadviseur verbon den aan Temple-University in Phila- delphia. Zijn tweede vrouw is ook al psychologe en huwelijksadviseuse. En nu zoudt ge, vrienden, wellicht den ken, dat tussen die twee alles boter tje tot de boóm was. Want, nietwaar, twee zulke vakkundige lieden moeten wel alles weten, wat er te weten valt van de „houwelijcksche stoet" en wat daaraan vastzit. Mis! Ze gaan schei den. Waarschijnlijk hebben ze elkaar zo lang adviezen zitten geven, tot hun psychologische inzichten in de knoop raakten. Zo ziet ge weer, dat diplo ma's alleen ook niet je van dót zijn! Daar in Amerika kunnen ze ze bruin bakken! Dat ziet u ook aan de driejarige Billy Mc Connell, die de politie zwervende op straat aantrof. Op zijn ruggetje zat een papiertje ge speld met de woorden: „Geeft u hem alstublieft niet te eten. Dank UI" prank Farrell, hoofdartikelen schrijver van de „New York World Telegram", heeft een sigaar opgerookt, die de oudste ter wereld zou zijn, namelijk in 1785 te Bremen Wij kunnen het wel zonder psychologie af, hè, Thoodoort gemaakt. Of-ie hem lekker vond, ver meldt de historie niet, maar vast staat, dat de oudste sigaar de sigaar werd. Op schriftelijk bevel van het hoofdbureau van politie heeft de di recteur van de gevangenis te Bres- cia, twee mannen beschuldigd van het maken van valse sterlingbiljetten, vrijgelaten. Het bevel van het hoofd bureau bleek latervals! J)e douane te Hannover heeft be slag gelegd op 137 balen kof fiebonen die voor koffie-importeurs in de Sowjetzone illegaal in West- Duitsland zouden worden verkocht. Het ijzeren gordijn is dus blijkbaar niet in staat, 'koffie-geuren te we ren! Nabjj Abbeville hebben grond werkers een grafkelder blootgelegd, waarin een loden lijkkist stond. Het stoffelijk overschot in de kist is waar schijnlijk van Horace Farnese, zoon van de eerste hertog van Parma, die to 1553 sneuvelde. manier huis gehouden. Uit de dossiers kwam zo'n baaierd van moord en plundering, van mishandelingen, lie derlijkheid, bestialiteit en ontrechting, gepleegd op weerjoze Nederlandse mannen en vrouwen, te voorschijn, dat de president van de raad slechts enkele gevallen aanstipte. En die ge vallen waren zó huiveringwekkend, dat de toehoorders ervan verbleek ten; sommigen verlieten vol afkeer de zaal. De verdedigers pleitten cle mentie en gedeeltelijke ontoereken baarheid. Maar de procureur-fiscaal zei: „In dien een onterende vorm van de dood straf in -Nederland mogeljjk was de dood door de kogel wordt door gaans als eervol beschouwd dan zou voor deze drie lieden de dood door ophanging, de strop, moeten volgen. Hier zijn de gruwzaamste gruwelen gepleegd. De handelingen van het „kommando-Pieters" stellen de duis tere verhalen uit de Duitse concen tratiekampen, die tot ons kwamen, nog in de schaduw. Gelukkig is het optreden van dit kommando slechts kort geweest. Maar niettemin was dit het gruwelijkste wat ooit gebeur de". Conclusie: bevestiging der von nissen. Uitspraken op 22 November. Toen mevr. Joosten te Amsterdam Woensdagavond van een bezoek aan haar zuster te Zaandam, terug wilde keren, bracht de 22-jarige Eva de Vries haar tante met vier kinderen naar de trein. Eva wandelde met de 4-jarige Berendina en de 6-jarige Gerda voorop. Zij merkte een vrachtauto, die het Rui- terveer passeerde, te laat op, tengevol ge waarvan alle drie werden gegrepen. Kort na aankomst in het Gemeentelijk Ziekenhuis te Zaandam overleed de 6-Jarige Gerda. De twee andere meisjes werden met een zware hersenschudding ln zorgwekkende toestand opgenomen. aandacht op vestigde, dat de bevol kingstoename van Amsterdam in de jaren 1946 tot 1949 niet minder, dan 46.000 personen bedroeg, waarmede de nieuwbouw van woningen geen ge lijke tred vermag te houden. Vöort.1 wees wethouder Franke op het groeiende verkeersprobleem en op de gebrekkige verbinding tussen de IJ- oevers. Spreker zeide, dat Amsterdam echter vol goede moed is en naarstig werkt aan uitbreiding van zijn havens, handelsverbindingen en industrie. Amsterdam, zo besloot wethouder Franke, hoopt in dit bezoek een voort zetting van de traditie te zien, waar aan Amsterdams bevolking zich zo sterk heeft gehecht. Na het vertrek uit het stadhuis voerde de rijtoer de koninklijke gasten langs de Amsterdamse straten naar de ambachtsschool aan de Postjesweg. Langs dit deel van de route waren vele vlaggen, waarvan sommige dui delijk de sporen droegen van de speels heid van de wind. Overal werd de ko ninklijke familie door de Amsterdam mers, die in groepjes bijeen stonden en de harde wind hadden getrotseerd, luide toegejuicht. Tijdens het bezoek aan deze onder- wijs-inrichting deelde Hare Majesteit aan de directeur mede, dat zij voor het ambachtsonderwijs een zeer grote belangstelling heeft. „Zonder goede vaklieden zullen wij geen goede in dustrie kunnen hebben", zo zeide zij. (Zie vervolg pag. 3.) De voorzitter van de P. v. d. A„ de heer Koos Vorrink, heeft op een ver gadering van marine-officieren ver klaard, dat als de P. v. d. A. In de op positie mocht gaan zjj toch voorstan- ster zal blijven van een efficiënte krijgsmacht, die past in het geheel van de Westerse bondgenootschappen, pen.. De heer Vorrink zeide zelf geen verdediger te zijn geweest van simpe le anti-militaristische leuzen en het gebroken geweertje. Toen de heer Al- berda en hij tijdens de opkomst van Hitier op internationaal niveau had den gepleit voor gewapende actie had den zij bij de partijgenoten elders geen gehoor gevonden. Van nationale ver dediging tegen het gevaar uit het Oos ten kan volgens de heer Vorrink geen sprake meer zijn. Daarom geen har monische Nederlandse krijgsmacht, maar een Westers verdedigingsblok onder een Atlantisch opperbevel. Ver der stelde hy de vraag of met de gel den voor het leger wel efficiënt ge noeg wordt omgesprongen. Over het tempo van Benelux. We steur opese Unie en Atlantisch pact liet hij zich sceptisch uit. De al te sneUe liquida tie van ons gezag in Indonesië weet hij aan buitenlandse inmenging. De Oostduitse regering treft geen voorbereidingen voor een afzonderlijk vredesverdrag met de Sowjetunie, aldus heeft minister president Grotewohl te Berlijn verklaard.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1