Albert van Dalsum jubileert: linthorst r Hergroepering troepen in Indonesië? Dader van WA-terreurte Amsterdam gearresteerd ewogen week-eind Schoonmaak J GROOT ACTEUR^ EN REGISSEUR j De export van schapen vlees hervat Noorse communisten zetten partijleiders op straat Admiraal Denfeld ontslagen Mr. Stikker op tournee Geslaagd dank zif... RESA - HILVERSUM Metselaar (Alkm. Boys) in Nederlands jeugdelftal I I 1 I I Roosenburg aanvals leider van Oranje-team Slijkhuis treft geen blaam Stedenelfta/len samengesteld Nederl. ijshockey-ploeg naar kampioenschappen Sporl in '1 kort !l Het Radioprogramma VRIJDAG 28 OCTOBER 1949 Op 5 Januari 1889 werd Albert van Dal sum te Amstelveer. geboren. Al vroeg voelde hij zich tot '1 toneel aangetrokken, kwam bij Royaards terecht, onder wiens leiding hij zijn debuut maakte als Raphaëi in Vondel's „Adam in ballingschap". Hjj viel hierin op door een in telligente beheersing van het woord, een voortreffelijk stemge bruik en vooral ook door de zeldzame eigenschap van een acteur om door de kracht van zijn per soonlijkheid de illusie te wekken, dat hij de ruimte van het toneel weet te vullen met zijn wezen. Van Dalsum was echter een te grote persoonlijkheid om onder die andere overheersende figuur, die een symbool was van een der belang rijkste perioden in onze toneelgeschiede nis, Royaards, te kunnen werken. Spoedig verliet hij dan ook zijn leermeester. Eerst kwam hij in 1913 bij het Nederlands Toneel, onder leiding van Herman Roelvink, daarna richtte hij zijn eigen gezelschap op samen met Coen Hissink, Charles Gilhuys, Gerard Arbous en Jac. Siuy- ters. Ondanks de belangrijke rollen die hij te spelen kreeg (o.a. Othello) kwam zijn voor de geschiedenis van ons to neel belangrijkste tijd pas in 1929 toen hij in Arnhem het Oost-Nederlands Toneel oprichtte dat slechts een jaar bestond, waarin echter daden van groot artistiek belang werden verricht, waar onder de opvoering van de Comedie van het Geluk onvergetelijk is geble ven. Van toen af bleek duidelijk dat Van Dalsum de rechtmatige opvolger was van zijn grote voorgangers Royaards en Verkade, als de regisseur van wereld formaat; een toneelleider wiens stijlen persoonlijkheid een tijdperk zouden beheersen. Hij was onverbiddelijk in zijn artistieke eisen, ook indien hierbij de noodzaak van de kas in het gedrang kwam. Toen hij dan ook geroepen werd ALBERT VAN DALSUM ALS KING LEAR één van zijn grote creaties om met zijn gezelschap, De Amster damse Toneel Vereniging, vaste bespe ler van de Stadsschouwburg te wor den, kon hij het financieel slechts zes jaar volhouden. Toen werd hij ver vangen door Cor van der Lugt Mel- sert, artistiek verre zijn mindere, za kelijk echter handiger. In die belangrijke jaren vóór de oor log kwamen de grote voorstellingen tot stand als Noach, Circus Knie, Eind examen en vooral De Beul, het stuk dat een schandaal verwekte door de NSB-demonstraties er tegen. Na de oorlog kwam van Dalsum als leider op het Leidseplein terug, als vaste bespeler van de eerste schouw burg des lands. Het sprak vanzelf. Er was immers niemand met hem te vergelijken als regisseur in grootsheid van visie en machtige verwezenlijking van zijn op vattingen. VAN DALSUMS STIJL in de regie is steeds duidelijk te herkennen. Zijn machtige persoonlijkheid doordringt vooral de uiterlijke vormen met een kenmerkende overheersing van het vi suele element; van grote, technisch in gewikkelde décors, kostbare costuums, dure en kleurrijke toneelaankleding. Zijn regie is steeds verrassend van originaliteit, overweldigend, groots van opvattingen. Hij beheerst deze enorme visie ook volkomen in de uitwerking er van, waarbij hij grote hulp onder vindt van het feit dat hij zijn eigen décors on-werp met veel gevoel voor kleur en vorm en een verbluffend tech nisch inzicht, waardoor ook de inge wikkeldste scène wisselingen vlot ver lopen en het vaak bliksemsnelle tem po van de voorstelling niet aantasten. Daarbij heeft Van Dalsum, vooral in zijn vóór-oorlogse jaren, een grote moed betoond in de keuze van zijn stukken, waarin hij zijn lust tot expe rimenteren kon uitleven en ook hier door voor de geschiedenis van ons theater van grote betekenis kon worden Men kan wel zeggen dat van 1925 lot 1940 ons toneelleven door Van Dalsum werd beheerst en ook nu is er onder de jongeren nog niemand opgestaan die in visie en artistieke aandrift met hem vergeleken kan worden. Een der zwakke zijden van zijn regie is dat hij van de psychologische beïn vloeding van zijn spelers minder werk maakt dan van de scènische opbouw, waardoor soms een grote uiterlijke schittering een tekort aan karakterbe grip niet kon verbergen. Maar in iedere opvoering voelt men steeds de gooi naar het hoogste, waar door ook de mislukkingen (b.v. in Brückner's Elisabeth) van experimen tele betekenis werden. NIET ALLEEN als regisseur echter is Van Dalsum nog steeds onvergelijk baar, ook als speler behoort hij tot de eenzamen. Want hoewel wij voortref felijk acteursmateriaal in ons land be zitten (en dat komt duidelijk tot uiting als we een vergelijking treffen met de gastvoorstelling van beroemde buiten.- landse gezelschappen), toch is Van Dalsum voorlopig de enige die in staat is een Koning Lear ten tonele te brengen, met zoveel ziels-spanning, zo veel persoonlijke kracht en magisch uitbeeldingsvermogen. Zijn stem is helder, zwaar en ver reikend, 2ijn gebaren zijn vloeiend van plastiek, fascinerend in hun dwingende eenvoud en iedere figuur die hij uit beeldt wordt levend en noodzakelijk in de vorm die hij er aan geeft. Richard III, de psychiater uit de School der Dapperen, Gamaliël uit Paulus onder de Joden, de Gijsbrecht, het zijn alle monumentale uitbeel dingen geworden, hoogtepunten in ons na-oorlogse toneelleven. Op Zaterdag 29 October zal Van Dalsum jubileren in Eliots lyrische drama „De moord in de Cathedraal". M. VAN LOGGEM. Soldaten willen weten waar zij aan toe zijn De marechaussee, 24 man in getal, gelegerd in de Van der Vijverstraat, trachtte de orde te herstellen, doch werd door de wild geworden W.A. ontwapend en eveneens zwaar mis handeld. Het heeft lang geduurd voordat men tenslotte heeft kunnen vaststellen, wie verantwoordelijk voor dit optreden zijn geweest. Bij de arrestatie van een zekere mr. Guichelaar, die leidde tot het vinden van een clandestiene druk kerij van eierzegels zijn voldoende feiten aan het licht gebracht om ook vast te stellen, dat een zekere Joop Eén van de schrijnende gebeurtenis sen in de hoofdstad in de tijd, dat de Duitsers hier bezetters waren, heeft zich afgespeeld in Februari 1941, en wel rond het Rembrandtplein en Thor- beckeplein te Amsterdam. De W.A., tot het uiterste geprikkeld, doordat hun brutale demonstratie op het Waterlooplein geëindigd was in 'n vechtpartij, waarbij „kameraad" Koot de dood had gevonden en het „ere- vendel" overhaast had moeten retire. ren, besloot een laffe wraak te nemen op Joodse caféhouders en Joodse café bezoekers op het Rembrandtplein en Thorbeckeplein. Op een Maandagmid dag werd begonnen met een overval van de markt op het Amstelveld, waar talrijke Joodse standhouders zwaar werden gemolesteerd, terwijl hun goe deren werden vernield en gestolen. Dronken van deze „overwinning" trokken de N.S.B.-ers naar het Thor beckeplein en vernielden daar 't „Al- casar", een café-cabaret met een Jood se eigenaar. De eigenaar zelf werd ernstig verwond en van zijn café werd inboedel en ruiten volledig vernield, later op de avond was de beurt aan net Rembrandtplein. In het bijzonder had men het gemunt op het café ,.De Kroon". Zó beestachtig gingen de N.S.B.-ers die avond te keer, dat ruim honderd mensen min of meer ernstig gewond werden, terwijl een acht-jarig meisje werd doodgeslagen. Rooze mede verantwoordelijk is ge west voor de wandaden. In de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft de Rijkspolitie hem gevat. Nu de gewijzigde weersomstandighe den de mogelijkheid van bederf tot een minimum hebben gereduceerd, is met ingang van Dinsdag 25 October j.1. de export van schapenvlees naar Engeland in 't kader van het leveringscontract, dat onlangs tussen de regeringen van Engeland en Nederland is afgesloten, hervat. De leveringen zullen onder de zelfde voorwaarden als voorheen voort gang vinden. De eerste zending is in goede conditie aangekomen. Een aantal jonge Noorse communis ten drong Woensdagnamiddag de bureaux van de partij, van het commu nistische blad „Friheten" en van de communistische jeugdorganisatie te Oslo binnen en zette alle door hen on gewenst genoemde functionarissen op straat, o.a. de vice-voorzitter van de partij Roald Halvorsen. Emil Loevlien en Strand Johansen twee der leidende figuren, beschuldig den Peder Furuboth, de secretaris generaal, en zijn aanhang ervan deze rederlaag teweeg gebracht te hebben door hun „titoïstiseh-bourgeois-natio lalistische" politiek. Een zeer hooggeplaatste Nederlandse militaire autoriteit deelde aan de ver tegenwoordiger van Reuter mede, dat de Nederlandse en KNIL-troepen thans worden hergegroepeerd, „teneinde het hoofd te kunnen bieden aan iedere situatie welks zich als een gevolg van de overdracht der souvereiniteit aan Indonesië zou kunnen voordoen". Deze maatregelen behelzen o.a. het terug trekken van afgelegen afdelingen en een samentrekking van de troepen in een groot deel van Java en Sumatra. Het deel van de 7 December-divisie dat in Nederland niet wordt gedemo biliseerd, zal worden gereorganiseerd en geoefend voor het gebruik als on derdeel van de strijdmacht in het ka der der Westelijke Unie. Voorts zeide bedoelde zegsman: het legercommando in Indonesië heeft de Nederlandse re gering uitvoerig op de hoogte gesteld van de gevaren, welke de toestand in Indonesië na de overdracht der souve reiniteit zal opleveren. Over wat er zal moeten gebeuren met de K.L. en het K.N.I.L. en over haar militaire en politieke positie na de overdracht der scuvereiniteit, is een voor geen twee erlei uitleg vatbare beslissing drin gend noodzakelijk. Onze soldaten willen weten, hoe lang zij nog in Indonesië zullen blij ven, hoe de overdracht van de militai re bevelvoering aan d» R.I.S. zal ge schieden en welke gedeelte van de uitrusting en het materiaal aan het leger van de R.I.S. zal worden over gedragen en onder welke voorwaar den. De belangrijkste taak van de Ne derlandse troepen zal na de overdracht der souvereiniteit zijn het beschermen van leven en eigendommen van de Europeanen en daarvoor kan alleen worden ingestaan in de steden, waar onze troepen een voldoende sterkte hebben. Dementi van de regering „Enige verklaring inzake de toekom stige positie van de Nederlandse troe pen en de toekomstige vorming van het Indonesische leger heeft geen officiëel gezag en loopt vooruit op het resultaat van de huidige besprekingen ter R.T.C.", aldus werd bij wijze van commentaar in de hoogste Nederlandse politieke kringen verklaard. President Truman heeft medege deeld, dat hij admiraal Louis Denfeld van zijn functie van chef voor de ma rine-operaties heeft ontheven. Admi raal Denfeld heeft de militaire politiek gecritiseerd, toen hij getuigenis afleg de voor de commissie van het Huis van Afgevaardigden, welke enquêtes hield over de geschillen tussen de strijdkrachten (luchtmacht en vloot). De president verklaarde, dat admi raal Denfeld's overgang naar een an dere post naar hij hoopte groter har monie bij de strijdkrachten tot gevolg zou hebben. Rotswand stond veesmokkel in de weg Om vee naar Frankrijk te kunnen smokkelen heeft een Italiaanse bende een rotswand bij de Italiaanse grens opgeblazen. Aldus konden de dieren via de kloof, die door neergestort ge steente was gevuld, naar Frankrijk worden gebracht. Het feit was ontdekt door mededelingen van twee verdach te personen, die door carabinieri wa ren aangehouden. Elk gesmokkeld rund zou 30.000 Lire winst opgebracht hebben. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, heeft zich gisteren naar Parijs begeven ter bijwoning van de vergadering van de consultatieve groep der O.E.E.C. Na afloop hiervan zal de minister op 31 October aanwezig zijn bij de vergadering van de Raad van Ministers der O.E.E.C. De minister zal daarna voor enkele dagen naar Neder land terugkeren om vervolgens op 3 November de te Parijs te houden bij eenkomst van het comité van ministers van de Raad van Europa bij te wonen. Tenslotte zal de minister in aansluiting hierop Nederland vertegenwoordigen in de bijeenkomst van de consultatieve raad van de Westerse Unie. Mr. Stik ker wordt na afloop hiervan omstreeks 7 November in Nederland terug ver wacht. Gedurende zijn afwezigheid zal de minister-president optreden als mi nister van Buitenlandse Zaken a.i. (Bekende Schriftelijke Cursus) Vraagt ons prospectus: Staatsexamen, Mulo dipl., H.B.S. A en B, Onderwijzers-akte, Hoofdakte, Boekh. M.O., Frans, Duits, Eng. L.O. en M.O.A. In het Nederlands jeugdelftal, dat Zondag 6 November te Dordrecht tegen de Belgische jeugd in het veld treedt, is ook een speler uit onze omgeving opgesteld. Het betreft hier de rechts back van Alkmaarse Boys Geri Met selaar, die ook in het Jeugdelftal de rechtsback-plaats bezet. Het elftal is als volgt samengesteld: doel: Gerberink (Enschede); achter: Metselaar (Alkmaarse Boys) en Smit (Volendam); midden: Klaassen (WV), Smeets (Juliana) en Gidding (MW); voor: Vermunt (RBC), Van Beurden (BW), Stephan (Heracles), Krommert (DOS) en Louzr (NOAD). vraag dat is de échte Gelderse tvorst! Het beste wat U op tafel kunt brengen! I mm bb m wa 4 Piet Kraak keert terug Het Nederlands Elftal voor de wed strijd tegen Belgie, welke 6 November in het Feijenoord-stadion te Rotterdam wordt gespeeld, is als volgt samen gesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Van Bun (M.V.V.) en Schij- venaar (E.D.O.) Midden: Van Schijndel (S.V.V.), Ter- louw (Sparta) en De Vroet (Feijen- oord) (aanvoerder). Voor: Lenstra (Heerenveen), Schaap (Gooi), Roosenburg (Sneek), Timmer mans (A.D.O.) en Clavan (A.D.O.) Reserves: Saris (B.V.V.), E verse (Neptunus), Stoffelen (Ajax) en Van der Tuijn (Hermes D.V.S.) De Tornado" Een nieuw zeiljacht De bestuursraad van de Internatio nal Yacht Racing Union heeft een nieuw type racejacht goedgekeurd dat „Tornado" zal heten. Dit type is ontworpen door de heer Fox, een bekende zeiler uit West- Engeland, hoofdzakelijk voor gebruik op de Europese meren en plassen. De afmetingen zijn 5.55 bij 1.52 meter en de bemanning zal uit twee personen be staan. De kosten zullen 200 Pond be dragen. De Nederlandse afgevaardigde ir. J. Loeff, die de nieuwe klasse bij de raad introduceerde, gaf als zijn me ning te kennen dat de „Tornado" bui tengewoon snel zou blijken te zijn. Ideaal voor wedstrijden op meren en plassen zou het jacht zich eveneens le nen voor gebruik op elk ander water onder goede omstandigheden. Het was niet mogelijk het nieuwe type op te nemen in het program voor de eerstvolgende Olympische Spelen, maar ir. Loeff sprak de hoop uit dat er zo spoedig mogelijk jaarlijkse Euro pese kampioenschappen zouden worden georganiseerd waarbij de „Tornado' zijn waarde zou bewijzen. UET dagelijks bestuur der KNAU heeft Donderdag een onderhoud gehad met Slijkhuis en enkele KNAU-officials naar aanleiding van de geruchten rondom de Utrechtse Singelloop. Hierbij is komen vast te staan dat de internationale zowel als de nationale amateursbepalingen door Slijkhuis niet zijn overtreden. Het Amsterdams elftal voor de tra ditionele wedstrijd tegen Brussel, wel ke Zaterdag 5 November in het Ajax- stadion zal worden gespeeld, is als volgt samengesteld: VanJRaalte (Blauw Wit); Potharst (Ajax) en Boomkamp (Bl.- Wit); Van der Hoeven (Ajax), Van het Hart (Ajax) en Wimmers (BI. Wit); Drager (Ajax), Michels (Ajax), De Jong Volewijckers)Westers (Spartaan) en Van der Ruit (Volewijckers). Voor de wedstrijd tegen Antwer pen die op Spangen zal worden gespeeld, is het Rotterdams elftal als volgt sa mengesteld: Landman (Sparta); Steen bergen (SVV) en Verboom (Excelsior); Verbeek (Sparta), Kroon (Feijenoord) en Meerwijk (SVV); Schrumpf (SW), Van Steenbergen (Feijenoord), De Boer (Sparta), Beun (Xerxes) en Heijster (Hermes DVS). De Britse motorrijder Archie Bell heeft op het circuit van Montlhery met een 350 cc Norton een nieuw wereld' record gevestigd. Over twee uur be reikte hij een gemiddelde snelheid van 162.6 km per uur. Het bestuur van de Nederlandse IJshockey Bond heeft in principe be sloten een nationaal team naar de we reld- en Europese kampioenschappen, welke van 1322 Maart te Londen worden gehouden, af te vaardigen. Aan deze wedstrijden gaan regionale lan den wedstrijden vooraf. Daartoe zijn drie zones in het leven geroepen. Zone 1 omvat Nederland, Engeland, Belgie, Frankrijk en Italië. In de tweede ronde van het in ternationaal damesschaaktournooi, dat te Barcelona wordt gehouden, verloor onze nationale kampioene, mevrouw Heemskerk, van mej. Cisuentes, de kam pioene van Castilie. De Franse communisten hebben van de partij opdracht ontvangen de Zondag te houden voetbalwedstrijd Joe goslavië-—Frankrijk te boycotten, zo verklaart het hlad „France Soir". I PATRICIA WENTWORTH 20 Miss Silver wierp hem een blik toe, waarvoor de vermetelste van haar leer lingen zou hebben gebeefd. Die blik had bij meer dan één gelegenheid de euveldader tot rede gebracht. Zelfs de bekende hoofdinspecteur Lamb was er door getroffen en had zich, hoewel on willig, meteen verontschuldigd. Ook de directorale eigenwaan bleek er niet te gen bestand. Het schoot hem in de be nen, die koude rillingen leken te krij gen. Als je gewend bent aan regels en voorschriften valt alles m duigen, zo dra je die ontnomen worden. „Pardon" zei Miss Maud Silver. De directeur raakte van de kook Ze had rustig gesproken en hij wist nu, dat zij noch een excentrieke hertogin noch een minder hoog-adellijk lid van de aristocratie was. Maar toch had de autoriteit van haar toon hem van streek gemaakt. Hij onderbrak zijn niet bizon der goed gekozen woorden en ontdekte, dat hij werd toegesproken. Je kreeg het toch door niets gewettigde gevoel, dat dit van de hoogte uit geschiedde, 't Was alsof hij op een lagere trap in de schep ping werd geplaatst. Miss Silver trok van deze geestes houding vastberaden partij. „Misschien stelt u er prijs op, dat ik u bewijzen lever voor mijn betrouw baarheid als getuige. Hier is mijn kaar tje". Uit de versleten zwarte tas, die aan haar linker pols hing, legde zij 'n klein net kartonnen rechthoekje voor hem neer. In het midden stond: „Miss Maud Silver", links onderaan een adres: „15, Montague Mansions" en rechts: „Parti culiere nasporingen". Terwijl hij van deze mededeling ken nis nam, ging Miss Silver voort: „Als u zo goed wilt zijn, Scotland Yard op te bellen, zal hoofdinspecteur Lamb u mededelen, dat hij mij heel goed kent en dat ik een geloofwaardig persoon ben. Sergeant-detective Abbott en feitelijk alle detectives zullen u kunnen vertellen, dat de politie ver trouwen in mij stelt. Indien u echter wilt toegeven, dat er een vergissing is begaan en zonder voorbehoud deze jon ge dame hier uw verontschuldigingen aanbiedt, behoeven we Scotland Yard niet lastig te vallen". Aldus in het nauw gebracht, wendde de directeur zich nu woedend tot de winkelchef. 's Mans verminderd gevoel van eigenwaarde kreeg weer een steun tje door het besef, dat hij zijn onder geschikte voor de afstraffing kon doen boeten. „Mr. Sopeley!" „Ja, meneer?" „Welke aanleiding had u om zo op te treden? Deze dame verklaart, dat een van de bedienden iets tot u had gezegd en wat was dat dan?" Mr. Sopeley besefte, dat hem de niet benijdenswaardige rol van zondebok wachtte. Als een der ouderen, bevond hij zich niet bepaald in een positie, die veel schokken kon verdragen. Met een gevoel alsof zijn boord plotseling te nauw was geworden, stamelde hij: „Hethet was Miss Anderson. Een dame zou tegen haar hebben gezegd, dat deze" hij zweeg even en slikte „deze jonge dame bezig was, haar zak ken te vullen en ze meende, er mel ding van te moeten maken". „Waarom is die dame dan niet hier als getuige?" „Ze zei, dat ze een trein moest halen", sprak mr. Sopeley zacht. Een nijdige blos steeg naar 's directeurs kale hoofd. „Miss Anderson had haar moeten vasthouden". Mr. Sopeley, de mogelijkheid van 'n ander „offerdier" aangrijpend, gaf toe, dat miss Anderson heel nalatig was ge weest. Noch hij noch zijn meerdere had den echter kunnen zeggen, hoe zij een klant, die haastig wegliep om een trein te halen, dit hadden moeten beletten. Op de toon van deugdzame veront waardiging verzekerde de winkelchef: „Ik heb haar hierover streng onder houden, meneer". (Wordt vervolgd) Wij hadden deze week het domste bericht van het jaar in de krant eit het was een wetsvoorstel. Nu bedoel ik geenszins, dat dit opmerkelijk ge noeg was om er tjonge-tjonge voor te zeggen; ddt nu ook weer niet, maar het ging er om, dat de minister aan de gehuwde vrouw handelingsbe voegdheid wil geven. En ze behoeft geen gehoorzaamheid meer te beloven. De minister, die óók een vrouw heeft, vindt misschien dat er in Nederland tóch wel genoeg gelogen wordt. Met excellerende nuchterheid heeft hij de huwelijkswetgeving tot een elastisch front verklaard, en wie zich het Ober kommando der Wehrmacht herinnert, weet wel dat dit een ander woord i» voor vlucht over de hele linie. Nog een kwart eeuw practijk: en Zijne Excellentie komt met een wetsvoorstel om de man gehoorzaamheid aan de vrouw te laten beloven. Dit heeft niets te maken met wat ik u wens te vertellen, maar het waren m'n gepeinzen, toen ik gisteren de na- jaarstocht naar de zolder aflegde. Die pelgrimage wordt tweemaal per jaar gedwongen gemaakt: in het voorjaar en in het najaar en altijd op de eerste dag van de schoonmaak. Dan strekt de vrouwelijke handelingsbevoegdheid zich namelijk uit tot de zolder, die no dig in de zeepsop moet. En of ik die boekenrommel maar weer 's wil uit zoeken „en gooi er de helft van weg, want je kijkt er nooit naar om". In zulke ogenblikken pruttelt een ver standig man niet tegen. Enfin, ik zat dan kruisebeens tussen al die ouwe vrienden, dierbaar van de eerste tot de laatste. Hoe gaat dat: je leest een regeltje hier en een blad- zijtje daar en dit moet nog 's beke ken en dat dient nodig 's ingebonden en binnen een half uur is de wereld een kosmos van herinneringen. Tot je op een knar van een boek stoot: „Menschen die die Welt regie- ren", uitgave van de Weltfrieden Ver lag uit 1930 en verschenen omdat Ko ningin Wïlhelmina vijftig jaar werd. Foto's van vorsten, foto's van presi denten, die 'n kleine twintig jaar gele den met elkaar het lot van rijken en werelddelen in handen hadden. Vijf tig procent van hen leit begraven, veertig procent is in ballingschap, vijf procent sukkelt met aderverkalking en de overige vijf zijn ook niet te benij den. Logischerwijs lees je het grote op stel over Koningin Wïlhelmina, één der weinigen over wie een nobel woord kan worden gezegd zonder dat de verering een valse ondertoon krijgt: deze Landsvrouwe rijst uit boven het grootste woord. En groot zijn de woorden, die hier werden neerge schreven. „Wat ons met ons vorsten huis verbindt, is traditie, maar een traditie, die door werkelijke verering en inni g-oprechte liefde geheiligd wordt". Zeer juist, zeg je tot jezelf en dan komt de schok. Want dit arti kel is ondertekend door Max Blokzijl. Anno 1930 Negentien jaar geleden kwam dit boek van de pers. De Koningin kreeg een present-exemplaar. Blokzijl kreeg een ridderorde. Van wege „zijn verering, die door innig- oprechte liefde geheiligd werd". Voor het eerst sinds jaren heb ik op het schoonmaakaltaar een boek geof ferd. Een mens kan tenslotte niet alles bewaren Wanneer wij over dun ijs rijden ligt onze veiligheid in onze snel heid. (EMERSON) VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Accordeola. 7.30 Dr. N. O. Bruining. 7.50 Tien voor acht. 8.05 Mu ziek. 8.30 Lezing. 8.55 Zo juist verschenen. 9.00 Men vraagt. en wij draaien. 9.40 De Ducdalf. 10.00 Buitenlands weekoverzicht. 10.15 Swing and sweet. 10.45 Avondwijding. 11.15 Gramofoonplaten. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten cm 7, 8 en 11 uur. 7.15 Regerings-uitzen- ding. 8.05 De gewone man. 8.12 Sibelius-con- cert door het Omroep-orkest. 9.22 Klankbeeld. 10.25 Pianowerken. 10.45 Pater H. Bartels. 11.15 Dansmuziek. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Oog in al. 8.23 Gramofoonplaten. 8.40 Orgelspel. 9.00 Beethoven-cyclus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Radio-feuilleton. 10.35 Voor de arbeiders. 11.20 Buitenlands weekoverzicht. 11.35 Gramofoon- piaten-programma. 12.00 Vrolijke platen. 12.30 Mededelingen. 12.33 Metropole-orkest. 1.00 Strijdkrachten. 1.30 Metropole-orkest. 2.00 Het Nederlands lied. 2.20 „Vincentino". 2.50 Het Gronings volkslied. 3.15 Omroep-Kamerorkest. 4.00 Komt U binnen. 4.15 Amateurs zetten hun beste beentje voor. 4.45 Sportpraatje. 5.00 Schijvenschouw. 5.30 Op den disselwagen. 6.15 Tiano-soli. 6.30 Regerings-uitzending. 7.00 Artistieke staalkaart. 7.30 Lezen in de Bijbel. 7.45 Strijdkrachten. 8.15 Vindobona schram- mel'n. 8.45 Onder moeders parapluie. 9.45 Socialistisch commentaar. 10.00 De Ramblers. 10.25 Onder de pannen. 10.45 De fluisterende harmonica. 11.15 Sfeer en Rhythme. 11.35 "Filmselecties. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.35 Gedeelten uit operetten. 10.00 Klein, klein kleutertje. 10.15 Ochtendconcert. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Choraal. 12.00 Angelus. 12.03 Amuse- ments-orkest. 12.30 Mededelingen. 12.33 Ka- reol-septet. 12.55 Zonnewijzer. 1.20 Sympho- nette-orkest. 2.00 Oude en nieuwe songs. 2.20 Engelse les. 2.40 Politie-Harmonie-vereniging speelt. 3.10 Kroniek van letteren en kunsten. 3.45 Dubbel-Mannenkwartet. 4.30 De schoon heid van het Gregoriaans. 5.00 De Wigwam. 6.00 Pianospel. 6.15 Journalistiek weekoverzicht 6.30 The jjale glee club. 7.15 40-jarig toneel- jubileum. 7.27 Ensemble. 7.50 Indonesisch commentaar. 8.05 De gewone man. 8.15 Licht baken. 8.40 Boston Promenade-orkest. 9.00 Negen heit de klok. 9.45 Weet U het? 9.55 Weekend-serenade. 10.30 Wij luiden de Zon dag in. 11.15 Het Omroep-orkest. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 9.10 Verz. progr. 10.00 Sandy Nlacpherson. 10.10 Southern Serenade Orch. 10 45 Eng. H.S.: Cameo orkest. 11.00 BBC Northern Orch. 12.00 VI. Br.: Salon-orkest. 12.32 Licht orkest. 1.15 Internat. Cabaret (gr.) 2.00 Causerie over de „Unesco". 2.10 Gram 3.00 Fr. Br.: Zang. 3.30 Klassiek-programma. 4.30 Ensemble Bill Alexandre. 5.00 Kootwijk- Batavia. 6.00 VI. Br.: Accordeon. 6.15 Orkest Harry Davidson. 6.30 Voor de soldaten. 7 30 Chansons. 8.00 Omroeporkest. 8.45 Licht nro- gramma. 9.15 VI. Br.: Gevarieerd programma. 10.15 \erz. progr. 11.05 Jazz-muziek. 11.3^ Stemmige muziek.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3