Stad en Omgeving* Burgemeester gaf goede voorbeeld op Fancy-Fair van het Stedelijk Gedenkplaat in Koninklijk Instituut onthuld door Staatssecretaris Dirk Bot en Jantje Bijl Maandag zestig jaar getrouwd BISCHOfF Korps bestaat in 1950 zestig jaar De Tiroler avond der N.R.V. Nieuwe V.U.-cursus over „De grote Pyramide" Jeugddiensten in onze stad Zolang er mensen zijn, is er strijd!' GERO-ZILVER CASSETTES i Duiker onderzocht vergane Staverse jol Was niet leuk, maar het was zijn plicht" Glimlachje Een stuk geschiedenis, met bloed geschreven Wie op Wereldspaardag wordt geboren, krijgt In het kort koopt bij De Bioscopen TIVOLI Buiten de wet DE WITTE: 't Is feest vandaag K.V.H. 2 ontvangt Zaandam Z. Tussen Haaks en Kuit-je Breezand Pluimveehouders bespreken hun belangen Causerie over moderne voeding ZATERDAG 29 OCTOBER 1949 Het Stedelijk Muziekkorps bestaat op 14 Augustus 1950 zestig jaar. Het be stuur heeft alle mogelijke pogingen in het werk gesteld het korps financieel en wat de muzikale prestaties betreft op het voor-oorlogse peil te brengen. On langs werden tienduizend loten geplaatst, waarvan de opbrengst in een spaar fonds werd verzameld, teneinde het Stedelijk in uniformen te steken. Dit fonds 1* echter nog niet toereikend voor het doel, zodat men naar andere middelen moest gaan omzien. Gistermiddag heeft de burgemees ter Ritmeester in „Centraal" de fan- cy-fair „De witte stad" geopend. Van de opbrengst van deze bazar hoopt het populaire korps volgend jaar op waardige wijze het diamanten jubi leum te vieren. Het resterende be drag wordt gestort in het spaarfonds, waarvan tezijnertijd (hopelijk vóór de dag waarop het zestigjarig be staan wordt gevierd) de muzikanten cullen worden gekleed. Het was een aardig idee het korps voor de opening een pittig marsje te laten spelen. Dat bracht de aanwezi gen, onder wie wij opmerkten wet houder Van Loo, de luitenant ter zee der le klasse U. F. van Veen en com missaris Rjjpma, al meteen in de goe de stemming. Het orkest stond op de dansvloer opgesteld, en blies er lus tig op los, totdat de voorzitter, de heer J. Bruin, het podium beklom voor zijn openingswoord. Hjj sprak zijn blijdschap over uit, dat er zoveel belangstelling had bestaan voor de loterij, die het Stedelijk een flink eind eind op de goede weg heeft terugge voerd. Het was welhaast vanzelfspre kend, dat de heer Bruin de fancy-fair warm bij de aanwezigen aanbeval. Nadat hg de wens had geuit het korps met het jubileum in gloednieu we uniformen te mogen zien, wees hij er op dat alles wat in de zaal aan wezig was door eigen leden was ver vaardigd. Burgemeester Ritmeester sprak van de belangrijke plaats die het Ste delijk Muziekkorps in het Helderse Muziekleven inneemt. Ook hij vond dat een korps als dit niet alleen met een uniformpet kan doen. „We kun nen wel constateren", aldus de bur gemeester, „dat men hier niet over èèn nacht ijs is gegaan. Men heeft in al die jaren wel degelijk over de aan kleding van het korps nagedacht". De burgemeester besloot met de verwachting uit te spreken, dat het komende jaar een jaar van vooruit gang en grote bloei mocht zijn. Hierna demonstreerde de burge meester op welke wijze een fanctj- fair aan zijn toeren kan komen. Zijn voorbeeld werd al spoedig door de an deren gevolgd. De bazar is op aantrekkelijke wij ze ingericht. De bezoekers kunnen er ballen gooien, knikkers raden, vissen, „Een vrolijke avond vol afwisseling" stelt de Nederlandse Reisvereniging diegenen in het vooruitzicht, die op Woensdag 2 Nov. de Tiroler-avond in Casino zullen bijwonen. Het lijkt ons geen woord teveel gezegd, want aan het programma werken mede de „Mucka Schrammeln", een origineel Weens orkestje dat typische Tiroler volksmu ziek ten gehore zal brengen, met als solist de zanger Franzl Bauer, en ver der de dansgroepen „Edelweiss" uit Barwies en „Alpinia" uit Innsbrück. Natuurlijk komt het gehele gezelschap in de authentieke klederdracht ten tonele, wat het effect nog zal verhogen. Wie zich nog de uitstekende Meiringer- avond, gegeven op de geboortedag van prinses Marijke, herinnert, zal dit pro gramma zeker niet willen verzuimen. De beroemde Pyramide van Cheops, de z.g. „Grote Pyramide", heeft reeds tal van jaren de belangstelling van zeer veien getrokken, omdat dit bouwwerk ons voor vele raadselen stelt. Het blijkt niet, zoals de andere pyramiden etc., een gewone graftombe te zijn. De maten van grondvlak en kamers, lengte en richting van de gangen, blijken overeen te komen met verschillende astronomi sche gegevens; o.a. de duur van het zonnejaar, de vormverandering van de aardbaan, de gemiddelde afstand van de aarde tot de zon, de juiste afmetingen van de aarde enz. Dat alles doet de vraag rijzen: hoe konden de oude Egyptenaren een bouw sel met deze afmetingen maken, terwijl zij de kennis van allerlei wetenschappe lijke bijzonderheden nog niet bezaten? Vandaar dat sommige onderzoekers be weren, dat de grote pyramide niet van Egyptische oorsprong is, ja zelfs niets met Egypte te maken heeft. Een andere Egyptoloog was ongeveer in dezelfde tijd tot de conclusie gekomen, dat het gangen- en kamersysteem de weergave is van zekere gedeelten uit het z.g. „Do denboek" van Egypte, waarin de tocht der dode Egyptenaren door de onder wereld, tot aan de rechterstoel van Osiris, wordt beschreven. Hieruit zou dus wel degelijk verband met Egypte kunnen blijken. Nu is het merkwaardig, dat later de zeer bekende Egyptoloog Davidson komt tot een synthese van beide schijnbaar tegenstrijdige opvattingen, n.L tot de veronderstelling, dat én het „Doden boek" en de Pyramide hun gegevens hebben ontleend aan een gemeenschap pelijke bron. Heeft er wellicht een be schaving bestaan in een tijdperk vóór de bouw der Pyramide? Een beschaving dus, die beschikte over tal van astro nomische gegevens? Zo ja, waarom werden deze feiten dan zo nauwkeurig in steen uitgedrukt? Hierop geeft Da vidson ten antwoord, dat deze Pyra mide een goddelijke openbaring bevat, en dus te vergelijken is met een Bijbel in steen. De overeenkomst tusen afme tingen en astronomische cijfers zou alleen dienen, om de man der weten schap ervan te overtuigen, dat hier waarheid wordt gesproken. Zo vindt hij in het gangensysteem een tijdschaal, waarin hij alle belangrijke historische bijzonderheden kan aanwijzen van de oudste tijden af tot aan het jaar 2000 toe. Volgens Davidson is deze Pyramide dus een waarschuwing en tegelijkertijd een boodschap voor de mensheid van onze dagen. Over dit ongetwijfeld interessante on derverp organiseert thans de Helderse Voï-cguniversiteit een serie van drie lezingen. Op Dinsdagavond 1 Novem ber zal de heer C. F. Ph. D. van der Vecht, majoor b.d. bij het K N.I.L., de eerste lezing houden in de Vakschool voor Meisjes. schieten, enz., enz., te veel om op te noemen. Op het toneeltje is een zitje ingericht, waar men even kan uitbla zen na een attractief rondje langs de vele tentjes. Er is verder een verras sing, in de vorm van een „kriebel tent". We zullen de geheimenissen hiervan echter niet verraden. Aan deze bazar zijn tal van atrac- ties verbonden. Zo kan er 's avonds gedanst worden. Zaterdag- en Zon dagmiddag van twee tot drie uur is er een poppenkastvertoning voor kin deren. De toegangsprijs is zeer laag gehouden. Na de poppenkast Zater dag en Zondag is het „Koperen Tuit- tje" bestaande uit een twaalftal le den van het Stedelijk, te beluisteren. Verder is er een tent waar athleten' van de Werfsportvereniging nu en dan een demonstratie van hun kun nen geven. In dezelfde tent zal een goochelaar optreden. Deze fancy-fair die wij van harte bij onze 'ezers aan bevelen, is tot en met Dinsdag ge opend. Naast de Lutherse gemeente organi seert ook de Hervormde gem iedere maand een jeugddienst voor jonge men sen tussen ongeveer 15 en 23 jaar. Beide gemeenten doen dit in overleg met elkaar. Zo vinden de Lutherse jeugd diensten meestal omstreeks het midden van de maand plaats, de Hervormde jeugddiensten altijd op de laatste Zon dagmorgen van de maand. De organisatie van de Hervormde diensten is in handen gelegd van de jeugd zelf, en het zijn dus diensten voor de jongeren door de jongeren. Het is de bedoeling, dat vooral ook jonge mensen komen, die van de godsdienst vervreemd zijn. Verschillende belang rijke levensvragen zullen in deze jeugd diensten aan de orde komen. Morgenochtend om half elf wordt in de Nieuwe kerk aan de Weststraat de eerste dienst gehouden. Voorganger is ds. C. J. Rasch, de toegang is vrij. 99 12 519.50 313.50 voor met voor met voor pers. messen 6 pers. messen 12 pers. zonder messen 330.T5 voor 6 pers. zonder messen 196.— Verder weer voor radig kindergarnituren van Roodkapje, Sneeuwwitje en Han« en Grietie. Opvarenden niet meer aan boord. Gistermorgen is het wrak van de Staverse jol, die op de Bollen is ver gaan, door een duiker onderzocht, on der aanwezigheid van de politie. De op varenden bleken zich niet meer aan boord te bevinden, gelijk reeds werd verondersteld. De In het vooronder aanwezige kledingstukken alsmede en kele andere losse goederen werden in beslag genomen. HET VIEL LANG NIET MEE de koene mensenredder Dirk Bot en zijn vrouw Jantje Bijl, die Maandag zestig jaar getrouwd zijn, aan het praten te krijgen. De oude baas stak een neuswarmertje op, toen wij in de heerlijk ver warmde woonkamer hadden plaats genomen, en zei: „Tja, er zijn er meer die het niet beleven dan wel". En daarmee had hij voorlopig voldoende gezegd. De beide oudjes zien er nog best uit. Dirk is twee-en-tachtig, zijn vrouw is negen en-zeventig jaar, en ze zijn goed gezond. Nou ja. moeder Bot hoort niet zo best meer, maar dat kunnen we rustig aan de jaartjes toeschrijven. We kunnen de echte Nieuwedie- pers ongetwijfeld niet veel nieuws vertellen, daar is het echtpaar te be kend voor. De families Bot en Bijl zijn in Den Helder geboren en getogen, en Dirk heeft van zijn achtste jaar tot de oorlog toe op zee gezeten. Ja, hij was acht jaar. toen hij met zijn vader op de visserij ging. „Er moest geld in het laadje komen", zei Dirk en zijn hele gezicht lachte. „Ik had twee broers en drie zusters, en het was destijds armoe troef Op onze vraag wat hij nog wist van zijn reddingstochten, haalde Dirk de schouders op. „Niet veel. Sommi gen hebben het allemaal op een pa piertje geschreven, maar als ik thuis was vergat ik het meteen", de enige medaille die Bot heeft, kreeg hij in 1893. Met'twaalf man aan de riemen (de vader van Dirk Bot was er ook bij) en de schipper deden ze twee reizen op een Engelse kolenboot die in ernstige moeilijkheden' verkeerde. Dat was op 7 December 1893. Het was noodweer, maar alle opvarenden (zes en twintig in getal) werden ge red. Op de medaille staat: „For gal- lantry and humanity", met aan de andere zijde de beeltenis van koning in Victoria. Meer medailles heeft Bot niet. Hij begreep dat het ons tegen viel. „Tegenwoordig smijten ze met medailles. Vroeger waren ze niet zo gul", verklaarde hij. „Ze kunnen nu varen waar ze wil len, en onder dek bescherming zoe ken tegen regen en wind. Vroeger was er geen vast volk, dat was allemaal liefdewerk. Een sleepboot bracht ons bovengaats en dan roeiden we voor de wind op het schip af. Hoe eenvoudig O, Dirk kijkt niet neer op het werk van tegenwoordig. Nee, helemaal niet; hij wil alleen maar aantonen hoe eenvoudig het nu gaat.Hiervan Nederland heb ik nooit een medaille gekregen", voegde hij er aan toe. Moeder Bot schoof intussen onge duldig op haar stoel Reen en weer. ,,'t Is jammer dat ik het niet kan ho ren", vertrouwde ze ons toe. Geluk kig heeft ze een ongetrouwde doch ter in huis, die een prima stel oren voor twee heeft. Dirk zat inmiddels op zijn praat stoel. „Ik heb ook nog eens een vier- master helpen verspelen. Die was met marmer beladen en moest naar Genua worden gebracht. Hij is er nooit gekomen", grinnikte Bot stille tjes voor zich heen. Het schip was lek en hg stond met een paar mannen Ik ga nooit meer naar het cir- aan de pompen. Zo lang de schuit <nis. Eerst raakte ik mijn bril recht in de wind lag, ging alles goed. kwijt, toen Wimpie en toen ik De waterriolen werkte uitstekend. de iongen eindelijk had gevonden, Na een dag of drie echter, draaide de had ik de grootste moeite hem meé wind; de molen werkte niet voldoen- naar huis getrokken te krygenJ de meer en de mannen konden het niet langer bijsloffen. „Waar is hij gezonken, meneer Bot?", vroegen wij belangstellend. „Helegaar in de oceaan", was het vage antwoord. Naar paal zeven Moeder Bot verzekerde ons, dat ze vaak ongerust Is geweest over haar visserman. Het gebeurde maar al te dikwijls, dat hij midden op de dag in de sloep stapte, zonder dat zij wist wat er aan de hand was. ,,'t Was niet leuk, maar het was plicht. Ik ben in de stro mende regen wel helemaal naar paal zeven gelopen, om droog goed te bren gen. Dat was die boot met kurk op Callantsoog, weet je wel Dirk?" Vader en moeder Bot hebben in hun leven hard moeten werken. De krasse vrouw heeft er zelfs nu nog niet genoeg van. Ze helpt haar dochter altijd bij haar werk. Vader Bot kan je meestal ergens bij de zee vinden. Dat zit zo in het bloed. Vijftien kinderen werden uit dit hu welijk geboren. Tien zijn er nog in le ven. Het oudste „kind" woont in Den Haag, en is acht-en-vijftig jaar. Acht tien kleinkinderen en vier achter kleinkinderen vieren Maandag het diamanten feest mee. Het vreemde is, dat het echtpaar slechts één zoon heeft die vaart. Hij is korporaal-machinist bij de marine en vertoeft momenteel in Incjonesie. „Toen we vijftig jaar getrouwd waren, was hij er ook al niet", klaagde moeder Bot. Dinsdagmiddag hebben Dirk Bot en Jantje Bot—Bijl thuis al een receptie gehouden. Vier-en-vijftig buren, vrien den en kennissen hebben in Sperwer straat 29 hun gelukwensen aangebo den. En. het waren gemeende felicita ties; daarvan getuigen de talrijke bloemstukken In de voorkamer. Gistermiddag kort na vieren werd in de hal van het Koninklijk voor de Marine te Willemsoord door Z.Exc. de Staatssecretaris van mar n schont-by-nacht H. C. W. Moorman, een gedenkplaat onthuld ter nageiaacii - nis aan het in de jongste wereldoorlog gesneuvelde marine-personeel, ere is een bronzen afgietsel van het marmeren exemplaar, dat In het ge ouw n het Ministerie van Marine te 's-Gravenhage is aangebracht stilte Toen Z. Exc. om vier uur, o.m. ver gezel van de vlagofficier der marine opleidingen, schout-bij-nacht P. Rou- wenhorst, en de commandant van het Koninklijk Instituut, kapitein ter zee F. H. M. van Straelen, arriveerde, werden hem de ministeriële eerbe wijzen gebracht. Ter ontvangst stond een deputatie van officieren- en bur ger-leraren gereed, alsmede de vol tallige Senaat van het Korps Adel borsten. Zij werden aan Z. Exc. voor gesteld. Een gewapende wacht van adel borsten stond aangetreden. De overige officieren, leraren, adel borsten en de bemanning van het Ko ninklijk Instituut hadden zich in de geheel gerestaureerde grote zaal. die onmiddellijk achter de hal gelegen is, verzameld. Daar nam de Staatssecreta ris het woord, om de onthulling in te leiden. De waarde der traditie. In een ernstig gestemde rede her dacht schout-Vi-nacht TToorman de of fers die werden gebracht, en waaraan deze gedenksteen zal blijven herinne ren. Duizenden kameraden van alle rangen en standen der Koninklijke Ma rine gaven hun leven voor de goede zaak en honoreerden daarmede de wissel die de natie meende op hen te moeten trekken. In het bijzonder eer de Z. Exc. de nagedachtenis van de ge vallenen ln de Javazee, allen gewone mensen, die zich aan het leven hadden gehecht. De laatste maanden vóór de slag waren zij door een zee van licha melijke en geestelijke vermoeienissen gegaan, maar toen het eskader voor de laatste maal uitvoer, bleef niet één aan de wal achter. Terugziende op die gebeurtenissen moet men zich afvra gen, hoe de mensen de kracht en de moed konden opbrengen om tot het eind toe vol te houden. Hun opleiding en leven in de mari- nesfeer, waarin hun gevoel voor tra ditie zal zijn versterkt, hadden hun in nerlijke kracht doen toenemen. In een ongelijke strijd hebben zij met hun bloed een stuk marinegeschiedenis ge schreven, uit de „Period of the fighting retreat". ,,Er lopen in onze marine nog veel mensen rond, die meegeschreven hebben aan dat stvfk geschiedenis, en die zo nodig zelf het hoogste offer zou den hebben gebracht. De gedenkplaat zal steeds herinneren aan die Neder landers en Indonesiërs, die tezamen streden tot de ondergang", zeide schout bij-nacht Moorman, waarop allen op De Wereldspaardag van Maandag 31 October zal de vijf en twintigste zijn, die wordt gehouden, en krijgt daarom een bijzonder karakter. Deze dag is in de loop der jaren een uitstekend mid del gebleken tot het aanwakkeren van de spaarzin. Hoezeer door velen wordt gepoogd, het sparen vol te houden, vooral door het opzij-leggen van kleine bedragen, blijkt uit het feit, dat sinds 1 Januari van dit jaar een bedrag van 35.000 werd gespaard in de bekende busjes van de Helderse Nutsspaarbank. Getrouw aan de traditie wil de bank op de Wereldspaardag een goede pro pagandist zijn voor de deugd der spaar zaamheid. Het kantoor zal van 's mor gens acht uur tot 's avonds acht uur doorlopend geopend zijn, en men be hoeft voor lang wachten niet bang te zijn, want het bedienend personeel krijgt zonodig voldoende versterking. Ieder, die op Wereldspaardag 1949 een boekje bij de Nutsspaarbank neemt, krijgt naar keuze een keurige zak-agenda of een wandkalender ca deau. Voorts zal aan de schooljeugd een lees- en werkboekje „De Geluk- cent" werden uitgereikt. Voor kinderen die op 31 October worden geboren, stelt de spaarbank een boekje met een eer ste inleg van tien gulden gratis be schikbaar. Tenslotte zal op deze dag een aantal metalen spaarbusjes, die voor het eerst weer in beperkte mate verkrijgbaar zijn, in bruikleen worden aangeboden. De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen P. Sehoorl, Timorlaan 25, telefoon 3108, en dr. R. Franssen, Javastraat 6, tele foon 2712. Zondag en t/m volgende week Vrijdag iedere avond na zes uur, is de apotheek geopend van de heer W. H. Kingma, Polderweg 25. Vanavond geeft de Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficieren een feestavond in Casino, met als hoofd schotel „De schat uit Congo", opge voerd door „De Postiljon". Tot adviseur-verificateur van 's Rijks-zeeinstrumenten is benoemd ir. M. G. A. Haalebos, en tot carto graaf A bij de Hydrografie de heer J van Hattem. Van de voetbalvereniging Hel der neemt ook het zevende elftal aan de competitie deel. Het is ingedeeld in de vierde klasse M van de afdeling Noordholland bij Callantsoog 2, Fle- vo 2, Hollandia T. 3, Kaagyogels 4, Petten 3, Nieuwe Niedorp 3, Winkel 3 en ZAP 4. Vertegenwoordigers der z.g. „Min derheden" in Indonesië (Ambon, Me- nado, Timor) hebben gistermorgen het Koninklijk Instituut voor de Marine bezichtigd. zijn verzoek enige ogenblikken in acht namen. Altijd strijd. Door het verwijderen van de beide vlaggen, die de gedenkplaat bedekten, verrichtte Z. Exc. de onthulling, waar op hö zijn rede vervolgde en zich spe ciaal tot de adelborsten richtte. „Gij xijt de jongere generatie, waarop de marine, en met haar de natie bouwt. Door u moet onze vlag smetteloos over alle zeeën worden gevoerd, ln tijd van vrede maar vooral in tijden van strijd. Zolang er mensen zijn op deze wereld, geloof ik dat er strijd zal zijn", aldus spreker. Z. Exc. wees op de mogelijkheid van een nieuwe oorlog. De natie verwacht, dat haar marine zich blijft voorberei den voor de strijd, ook al hoopt zij dat een oorlog kan worden voorkomen. De Indonesische marine. Tot de vijf Indonesische adelborsten, die momenteel op het Koninklijk Insti tuut worden opgeleid, zeide de Staats secretaris, dat zij in tegenstelling tot hun Nederlandse collega's aan het begin van een maritieme geschiedenis staan. „Gij begint met het leggen van een eerste steen, en kunt nog niet te rugzien op hetgeen uw voorgangers hebben verricht. Uw houding zal be slissend zijn voor de toekomst der In donesische marine. Ik hoop van harte, dat u overtuigd zult worden van de betekenis van tradities. Dat geldt in de eerste plaats voor de marine, die altijd in zo nauw verband gestaan heeft met Indonesië. De mannen, aan wier offer deze gedenkplaat herinnert, hebben ook voor Indonesië gestreden. Uw taak, aan de marine der Republiek Indonesia Serikat, wanneer die éénmaal geboren zal zijn, een waardige plaats in de we reld te geven, is bijzonder mooi. maar ook bijzonder belangrijk", zo besloot de schout-bii-nacht die daarop het ge bouw verliet, terwij] hem de gebmi- kelijke eerbewijzen werden gebracht. Wij bezichtigden nog even de steen, waarop een sobere symbolische voor stelling herinnert aan degenen, die hun leven gaven in de strijd ter zee. te land en in de lucht. Er varen enkele schepen en er trekken vliegtuigen over. Een lege reddingboei dobbert doelloos in de golven. Aan beide zijden van het onderschrift: „Eerbiedig opgedragen aan hen die in dienst der Koninklijke Marine het hoogste offer brachten voor Koningin en Vaderland", is een ge kroond anker aangebracht. HERENHOEDEN 9.7S - 12.73 - 16 75 Wie een spannend filmverhaal wil sa voureren, kan t/m Maandagavond in Tivoli zijn hart ophalen aan een goed- gespeelde geschiedenis over een (sym pathieke) misdadiger, die op sensatio nele wijze uit de gevangenis weet te ont snappen en dan als vogelvrij-verklaar de ervaringen beleeft, zoals die in de Amerikaanse onderwereld schijnen voor te komen. De bende waarvan hij deel uitmaakt en die zijn ontsnapping hielp voorbereiden (om financiële redenen hopende, dat Joe (Dennis O'Keefe) zou worden neergeschoten) legt het aan op zijn leven, wanneer hij tracht aan de aandacht der politie te ontkomen. Zo zit Joe tussen twee vuren, en daardoor tussen twee kogelregens, waar nog bij komt dat zijn hart ook al van twee kan ten wordt belaagd. De meisjes Pat (Claire Trevor) en Ann (Marsha Hunt), allebei dingend naar Joe's genegen heid, beleven met hem een reeks adem benemende avonturen, en zijn er ten slotte getuige van, dat zowel Joe als de bendeleider strijdend aan het eind van hun veelbewogen leven komen. Het is een vlot scenario, een knappe repor tage van een gezellig-onwaarschijnlijke geschiedenis, die ook ditmaal weer (en nog wel extra-lang) werd onderbroken door de specifiek-Helderse pauze. Van Dinsdag t/m Donderdag komen John Wayne en Martha Scott op het doek in ..Gezworen vijanden" (met olie- magnaten, Indianen, cowboys en Wild- West-hoeden). Jacques Tati heet de man, die heel Frankrijk heeft doen schaterlachen in de door hemzelf geschreven en geregis seerde film Jour de fète ('t Is feest vandaag). Deze Tati is een erg lange kerel, met een uitgesproken gevoel voor humor, die hij in alle mogelijke en onmogelijke gevallen tot zijn recht doet komen. Men heeft hem vergeleken met Chaplin en Harold Lloyd, doch zover durven wij niet te gaan. Het dramati sche in spel en manieren van Charly Chaplin, dat ondanks alles een lach op het gezicht van de grootste nurks tovert, heeft Tati zeker niet. De brie venbesteller Frangois (Tati) in Jour de fète (tot en met Maandag in de Witte bioscoop) moet het hebben van zijn dwaze, in minder temperamentvolle landen dan Frankrijk zelfs bespotte lijke. invallen. Wij begrijpen en leven niet met het brede gebaar van de Fransman, die zelf dagelijks „acteert" en toch.... Tati heeft met behulp van slechts twee beroeps acteurs (alle andere me despelenden zijn de inwoners van een dorpje) de Franse filmhumor op een nieuwe leest geschoeid. En dat is zijn grootste verdienste. De liefhebbers van de gulle lach maar dan ook de echte kunnen hun hart ophalen aan 't Is fee«t vandaag". Het eerste twaalftal van de korfbal vereniging Helder is Zondag vrij. KVr 2 speelt om twee uur aan de Kemn! haanstraat tegen het sterke Zaandam" Zuid. Onze stadgenoten moeten do» wedstrijd winnen om uit de gevaarliiv' hoek te komen. KVH 3 ontvangt om twaalf uur Rz Het derde twaalftal moet nu ook een met een overwinning uit de bus ko! men! De lijnboot „Falcon", onderwe» van Londen naar Harlingen, kwam gis. termorgen op de rede, en vertrok toen het water hoog genoeg was gekomen. De loodsboot „Aldebaran", die 0D de Rijkswerf enige kleine reparatie heeft ondergaan. is gisteren naar IJmuiden vertrokken. De voormalige MOK-boot ls na grondig opgeknapt te zijn, in dienst ge steld, en wordt voor de opleiding van adelborsten gebruikt. De „RQ 2", die voorheen als zodanig dienst dee(j krijgt thans op de werf eengoede beurt! Het is morgen hoog water om 125 en 14.45, en laag water om 8.15 en 2025 uur. Maandag is het hoog water om 2.50 en 16.00 uur en laag water om 9.40 en 21.45 uur. De temperatuur van het zeewater was 10.5 graden Celsius. Het Koninklijk jacht „Piet Hein" is in het drijvend dok aan de Zuidstraat opgenomen. De thans veertig leden tellende Pluim, veevereniging „Anna Paulowna" heeft bij de heer Bossen een vergadering ge houden, waarin de voorzitter, de heer Vergaay, een toelichting gaf op het aanvraagformulier voor kippenkuikens, in te dienen door pluimveehouders voor het eigen bedrijf in 1950. Waarschijnlijk zullen pl.m. 22 millioen gebroed mogen worden, welke dan over de z.g. kleine bedrijven (V. tot 12 ha.) worden verdeeld. Om die verdeling 10 goed en eerlijk mogelijk te laten ver lopen, is het gewenst, het juist beno digde aantal op te geven. Wat de fourage betreft werd meege deeld, dat slechts 40% van het meng sel wordt voorgeschreven door de rege ring, zodat het gevaar, dat minder waardevolle ingrediënten worden toe gevoegd niet denkbeeldig is. Het is dui raadzaam de fourage van bonafide han delaren te betrekken. Het ligt in de bedoeling, het kopen van exportzegels na 15 Januari door een andere regeling te vervangen. Die regeling zal spoedig worden bekend ge maakt. Tenslotte werd de aandacht ge vestigd op een door het Centraal Bu reau georganiseerde cursus in het se lecteren van kippen. De cursus wordt in Alkmaar gehouden, omvat twintig lessen en is kosteloos. Na afloop kan men examen doen voor het Rijksdiplo ma. Tevens bestaat voor enkelen de ge legenheid in dienst te treden van het Centraal Bureau, om voorlichting te ge ven aan pluimveehouders. Een viertal leden gaf zich reeds voor deze cursu» op. „Onbekend maakt onbemind", zegt het spreekwoord. Wanneer het bestaan van de contactcommissie, gevormd uit de afdelingen van de Bond van Platte landsvrouwen, NW, Ned. Herv. Vrou wenvereniging en R.K. Vrouwenver* eniging, meer bekend was geweest, zou waarschijnlijk de belangstelling voor de lezing „Een voedzame maaltijd en de inmaak" groter geweest zijn. Mevr. Keizer-de Jong, die de avond opende, vertelde van het streven van de verschillende vrouwenbonden, om meer contact met elkaar te hebben. Deze bij eenkomst was daar een gevolg van. Ook zal er gezamenlijk een cursus in ziekenverpleging-thuis en voor jonge en aanstaande moeders worden gehou den. De verkoop van de kinderpost zegels zal eveneens door de contact commissie worden verzorgd. Mevr. Navis, lerares bij de Voedings raad, zette op duidelijke wijze uiteen, wat voor voedsel men nodig heeft voor de groei en de instandhouding van het lichaam en op welke wijze dit het best bereid kan worden. - Na de pauze werd een film vertoon** welke op het schoonmaken en bereid®1 van aardappelen en groenten betrek king had en waarbij ook aan de in maak aandacht werd besteed. Vooral het inmaken en steriliseren gaf hierna aanleiding tot het stellen van vele vra gen. Daaruit bleek, dat het koken het behouden van de voedingswaard* van het voedsel wel degelijk de be langstelling van de vrouwen heeft ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE POST Maandag is de heer N. Cornelissen jaar in dienst bij de Posterijen. hulpbesteller te zijn geweest in Bre*" zand en Anna Paulowna, kreeg hij 09 laatstgenoemd kantoor zijn vaste stelling en werd op eigen verzoek we® overgeplaatst naar Breezand. De heer Cornelissen heeft dus steeds, op Z1J® onderduikperiode na, de post bezorg weer of geen weer en gaande 1®WJ® onze open, winderige polderwegen. prestatie, waarbij we wel even stu mogen staan, temeer omdat hij *9® dienst onder alle omstandigheden me opgewektheid verrichtte. Het personee van de kantoren Anna Paulowna Breezand zal deze dagen voor de ju 1 laris niet ongemerkt laten voorbijgaa'n

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2