Eerste levensbehoeften nietduurder Kort Bestek Britse troepen gaan Griekenland verlaten Beslissing over Nieuw-Guinea is een jaar uitgesteld VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Huurverhoging gaai door - Omzet belasting minder drukkend Heuss: „Berlijn wordt weer hoofdstad" Dinsdag 1 Nov. 1949 74e Jaargang No. 10724 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Benzine en petroleum duurder Gewapend treffen te Barcelona Zeven doden Noorse communistenleider overwerkt.... Groeiend aantal echt scheidingen in Engeland PROTESTSTAKING IN ITALIË Politie met jachtgeweren bestookt Secretaris, van ex-burge meester Visser op vrije v voeten Politie zocht naar Schreieder Nel van Vliet gaat trouwen Saragat-ministers uit Italiaanse kabinet Belangstelling in welzijn van Griekse volk blijft GEEN „VETO" ZONDER OVERLEG Bij, de Amsterdamse vreemdelingen- Opnieuw uit de impasse Bemiddelingsvoorstel van UNCI aanvaard Ook overeenstemming in ze Ifbeschikkingsrecht Stakingen brengen Ver. Staten in ernstige moeilijkheden SCHUUR MET GRAAN VERBRAND Kind speelde met lucifers V.S. verzoeken terugroeping van Tsjechosiowaakse diplomaten „Joegoslavië zelf schuldig aan incident" Eén dode en twee gewonden bij autoboising Zeven Roemenen terecht gesteld BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: j BIJLSMA en C. KRAK rnirnm courant TArtiEVEM Advertenties: 16 ct per mm Kleine advertenties ...Juttertjes' tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 lent Abonnementen per Kwar taal f 4.— ->ij vooruitbe taling. plus incassokosten Hit mededelingen van minister Lieftinck blijkt, dat de eerste levensbehoeften niet duurder sullen worden. De met)zen van brood, melk, margarine, varkensvlees, kolen m grondstoffen voor veevoeder blijven op het huidige peil gehandhaafd. De minister blijft bij zijn plannen voor huurverhoging en vermindering van de loon- en inkom stenbelasting. De verhoging van de personele belasting wordt voorlopig uitgesteld tot 1 Juni 1950. Voorts wenst de minister de verhoging voor de omzetbelasting minder drukkend te maken voor de minder welgestelde bevol kingsgroepen. In de nota, waarin deze mededelin gen zijn vervat en die Maandag aan de Tweede Kamer werd aangeboden, wordt in dit verband nog opgemerkt, dat ten aanzien van de overige artike len eerst de ontwikkeling gedurende langere tijd nauwkeurig dient te wor den gadegeslagen. Zodra in dezen een duidelijk beeld zal zijn verkregen van de uiteindelijke invloed, die de deva luatie op de kosten van levensonder houd blijkt te hebben, zullen karakter gn omvang van eventueel noodzake lijke maatregelen nader worden be sproken. Het is wel gebleken, dat om trent de gevolgen thans nog onmoge lijk valt te zeggen, hoever zij zullen reiken. Het ligt in de bedoeling, dat niet meer definitief wordt terugge keerd tot het stelsel van omvangrijke Ten gevolge van buitenlandse prijs verhogingen en van de devaluatie moe ten per 1 November de aardolieproduc ten in prijs verhoogd worden. In de Staatscourant van Maandag zijn onder meer de volgende verbruikersprijzen opgenomen: autobenzine f 0.29 per liter; lichtpetroleum f 0.67 f 0.69 f 0.71 per 4 liter (rayon prijzen); tractor- petroleum f 14.75f 15.35 per 100 liter (rayon prijzen); dunne stookolie (huis brandolie II) f 11.05 per 100 liter; gas- olie f 12.25 per 100 liter; minerale ter pentijn f 28.60 per 100 liter; speciale benzines worden met f 5.50 per 100 liter verhoogd. Officieel is medegedeeld, dat zes ..anarchistische terroristen" en een po litieman gedood zijn bij een gewapend treffen te Barcelona. Vijftien personen werden gearresteerd. Onder de om gekomen „terroristen" zou zich ook hun leider, Jose Sabater, bevinden. Volgens de mededeling van de politie betrof het hier leden van een bende, die uit Frankrijk was gekomen endoor „verbannen Spaanse anarchisten" van wapenen was voorzien. Zij zouden over vallen gepleegd hebben op banken en andere commerciële instellingen te Barcelona en de dood van zekere Jose Ferrera, een handelaar in chemicaliën, op hun geweten hebben. De politie voegde hieraan toe: „Uit op de gear resteerden gevonden documenten blijkt, dat zij bij de voorbereiding van deze terreurdaden niet de minste hinder van de zijde der Franse autoriteiten onder vonden hebben". Van communistische zijde wordt ver klaard, dat Strand Johansen, leider van de communistische partij in Noorwe gen, met een zenuwinstorting in een verpleeghuis is opgenomen. De partijleider Emil Loevlien ver klaarde, dat Johansen zich heeft over werkt bij het organistren van de ver kiezingscampagne en de „zuivering" in de partijgelederen. Het aantal in 1947 in Engeland uit gesproken echtscheidingen is het dub bele van het jaar daarvoor, zoals blijkt bit zojuist bekendgemaakte cijfers. Het aantal echtscheidingen was in 1947 60.190 tegen 30.398 in 1946. subsidiëring. De verhoging van de subsidies op bovengenoemde essen tiële artikelen is een voorlopige maat regel, uitsluitend om te verhinderen, dat een plotselinge prijs- en loonstij ging zou intreden. Omtrent de door de regering te vol gen loon-, prijs- en subsidiepolitiek wordt voorts nog overleg gepleegd met de Stichting van de Arbeid. Maandagmiddag zijn arbeiders in ge heel Italië een staking van acht uur be gonnen uit protest tegen de gebeurtenis sen te Crotone, in de „teen" van Italië, waar bij een treffen tussen landarbei ders en de politie twee boeren werden gedood. De staking is afgekondigd door het onder communistische leiding staan de Italiaanse vakverbond, dat 5.000.000 leden telt. Door de staking worden alle industrieën, met uitzondering van de spoorwegen en enkele openbare dien sten, getroffen. Vier politie-agenten en dertien boeren werden gewond bij een botsing. De boerenarbeiders maakten daarbij gebruik van handgranaten en jachtgeweren. De Haagse affaire De secretaris van de voormalige Haagse burgemeester, drs. W. Bos is Maandag uit voorlopige hechtenis ont slagen. Dit ontslag is het gevolg van een beslissing in raadkamer van de ar rondissementsrechtbank te 's Graven- hage. Men achtte verder geen termen aanwezig om drs. B., die sinds half Mei van dit jaar in voorarrest zit, ge vangen te houden. De beslissing is een gevolg van het verzoek van de gedeti neerde om in vrijheid te worden ge steld. Het onderzoek is thans zo ver gevorderd, dat zeer binnenkort de da tum van de terechtzitting, waarin de deviezensmokkel van drs. B. en waar schijnlijk ook die van zijn medeplich tigen wordt behandeld, kan worden vastgesteld. Naar aanleiding van de berichten als zou Schreieder zich in ons land bevin den, deelt de vreemdelingendienst van de Amsterdamse politie mede, dat een onderzoek in deze geen resultaat heeft opgeleverd. Zij meent, dat het nogal dubieus is of S. inderdaad in ons land vertoeft. De bekende schoolslagzwemster Nel van Vliet, houdster van enkele wereld records, zal Vrijdag 11 November in het gemeentehuis te Hilversum in het huwelijk treden met de heer L. Koudijs Jr. FAMILIETROUW OVERWINT ALLES Ter gelegenheid van het 40- jarig huwelijksfeest van het echt paar v. d. BergZwezerijen te Soest, waren de kinderen, zoals gebruikelijk, van heinde en ver gekomen om dit feest te vieren. Inmiddels hadden echter de negen zoons van het echtpaar, Nico, Herman, Joop, Richard, Theo, Gerard, Antoon, Cornelis en Piet, tezamen met twee schoonzoons, besloten het feest sportief te vieren. Er werd door hen een voetbalelftal geformeerd, dat on der grote belangstelling ten baie van de Niwin een wedstrijd speel de tegen B.D.C. uit Soest. Het bruidspaar, dat op een versierd podium zat, de bruiloftsgasten en de talrijke verdere toeschouwers zagen het „familie-elftal" een sprekende 83 overwinning be halen. EDWARD STETTINIUS OVERLEDEN. Edward R. Stettinius, voormalig Amerikaans minister van buitenlandse zaken, is Maandag overleden. Het bestuur van de socialistische eenheidspartij van Giuseppe Saragat heeft medegedeeld, dat het besloten heeft de leden van deze partij uit de coalitieregering van Alcide de Gasperi terug te roepen. Saragat, de leider van de anti-com munistische socialisten zal aftreden als vice-premier en minister van handels scheepvaart en Ivan Lombardo als mi nister van Handel. veiligheid en onafhankelijkheid bleven even groot als ooit, aldus Mayhew. Hoewel de bedreiging van Grieken- lands onafhankelijkheid niet geweken was, was deze op het ogenblik niet zo acuut en kon er voor de Britse troepen ergens anders een betere bestemming gevonden worden. De Britse onder-minister van buiten landse zaken Mayhew heeft Maandag in het Lagerhuis aangekondigd, dat Engeland de Griekse regering had me degedeeld, dat de in Griekenland ge- stationneerde Britse troepen in de naas te toekomst zullen worden terugge trokken. Het Griekse leger heeft een belangrijke wijziging in de situatie te weeggebracht. De terugtrekking der Britse troepen zou in genen dele de positie van de Britse vloot-, militaire en politiemissies in Griekenland beïnvloe den. Zij was ook geen aanwijzing voor enige vermindering van de belang stelling in de veiligheid en het welzijn van het Griekse volk. Mayhew zeide, dat het hem verheugde te kunnen ver klaren, dat het besluit niet om econo mische redenen was genomn. De Britse belangen in Griekenlands Overeenkomst tussen „Grote Vijf" Door de voorzitter van de Veilig heidsraad, de Amerikaan Warren Aus- tin, is Maandag namens de „Grote Vijf" een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de Sowjetunie, de Verenigde Staten, Groot-Brittannie, Frankrijk en China overeen zijn geko men tevoren niet-officieel overleg te plegen, wanneer er belangrijke beslis singen in de Veiligheidsraad moeten wor den genomen. Het doel hiervan is het aantal uitgebrachte veto's tot nu toe 41 terug te brengen. De Sowjetunie heeft veertig maal het veto uitgebracht. De besprekingen tussen de „Grote Vijf", welke tot bovengenoemde af spraak hebben geleid, zijn het gevolg van een resolutie, welke in April van dit jaar door de Algemene Vergadering der Ver. Naties is aangenomen en waar in een beroep op de permanente leden van de Veiligheidsraad werd gedaan het gebruik van het vetorecht zoveel moge lijk te beperken. EEN DRIELING GEBOREN. Het echtpaar Verhagen te Capelle (N. Br.) is verblijd met de geboorte van een drieling: twee jongens en een meisje. Dezer dagen arriveerde op Schiphol een Catalina-amphibie, die is bestemd voor het inter-insulair bedrijf der K.L.M. in Batavia. Zoals uit de naam reeds blijkt, kan dit vliegtuig, waarvan de vleugels hoog boven de romp zijn aangebracht, ook op water landen. pe denkt misschien, vrienden, dat ge een krant leest. IJdele waan. Wat dagelijks bij u in de bus dwarrelt, is slechts een schamel pamflet, een arm zalig karkas, een embryonaal wezen, een.... enfin, ik weet het niet, maar lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllUllllllllllllilllll!lllllll!lllll!lll!lll!lll!lllllllllllll!lillll!llllllll slachtoffer van het Russische streven, de buitenlandse pers te weren. Newman begint nu in de New-York Herald Tri bune met een serie ongecensureerde ar tikelen over het leven in Rusland. RANTSOENBON VOOR KOFFIE AANGEWEZEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt Wede, dat de bon met de opdruk „BD een rantsoen", welke o.m. wordt uitge reikt aan uit Indonesië repatriërende Militairen, is aangewezen als rantsoen bon voor koffie. Deze bon geeft recht op het kopen van 125 gram koffie. Weerbericht Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk hier en daar mist, overigens droog en bijna overal zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen en ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. in hij Hitier verheerlijkte en zelfs ver- goddelijkte. Battersby was vroeger hoe- géén krant. In Tex®s' 33 r m3 "erL ze denfabrikant en gedurende de oorlog in kranten Toen verleden Zaterdag Fort Engeland geïnterneerd. Zijn blad wekte dienst is op het ogenbhk een juffrouw Worth honderd jaar bestond verscheen de meesten de indruk dat hjj m depot gegeven, die al voor de derde de „Star Telegram" met 480 pagina s. ch th was_ Ik kan me begrijpeni dat ^er illegaal over de grens is gekomen. Het blad bevatte 272 advertenties van zo,n yent maar hQe het Zij is van Duitsen bloede en kwam in een gehele pagina. Trouwens, de bla- te rijmen ig met de uitlatingen en de oorlog met de bezettingstroepen den in Texas staan bekend om hun ge- Malan- eaat me lnee' In ons land knooPte Z1J relaties weid,D, t dS dV ,»<«-" "n,tE° 71-jarige vice-president der Veremgde mensen meer landen eten schijnt, dat zij die man niet kan ver staten, senator Alben Barkley^ gaat her- Dg journalist Joseph Newman mag niet geten^ Want Zaterdagavond troffen re- trouwen, thans met mevrouw Carleton naar Rusland te chercheurs haar aan terwijl zij met Hadley, een 37-jarige weduwe. JJat ha»» hroownm ««neeaion is schoon, voorwaar, maar schoner nog voel ik de geschiedenis van meneer Ca- meron (72) uit Bergen op Zoom, die op het carnavalsbal voor ouden van dagen dit jaar de weduwe van Noort-Nuiter- mans (67) uit Tholen ontmoette. Zij maakten een dansje en bevielen elkaar. Zij ontmoetten elkaar weer op een autotocht van ouden van dagen naar Rotterdam en zij bevielen elkaar nog beter. En nu gaan zij vandaag in Tholen huwen. Music, maestro, please! pve Engelsman Battersby is ongewenst in Zuid-Afrika De man gaf in Pre toria een blaadje „The Nation" uit, waar- Cameron is de naam, Theodoor Cameron. haar vriend aan een kraampje mosselen stond te eten. Nu zal zij voor de vierde keer in Oostelijke richting worden ge leid, met de boodschap erbij, dat de ge vangenis open gaat als ze nog eens te rug durft te komen. Misschien helpt dat. Ze hebben anders harde schedels, onze vrienden van achter de Rijn! Harde spieren ook. In Berlijn gaat een ploeg van achttien vrouwelijke worste laars optreden, in leeftijd variërend van 18 tot 28 jaar. Onder meer behoort on der de strijdmiddelen het elkaar aan de haren trekken. De hoofdcommissaris van de Berlijnse politie, die het geval heeft gezien, mag nou anders beweren, ik vind het een onsmakelijke verto ning. J^ADAT DE CENTRALE COMMISSIE DER R.T.C. gistermiddag en -avond ver gaderd had, kon de secretaris-generaal hedennacht in een communiqué mede delen, dat zowei over het zelfbeschikkingsrecht, als over Nieuw Guinea een bemiddelingsvoorstel van de UNCI was aanvaard. Ook ten aanzien van de laatste punten der overgangsregelingen werd overeenstemming bereikt. De Centrale Commissie zal hedenmiddag om 3 uur opnieuw bijeenkomen. Het bemiddelings voorstel van de UNCI houdt in, dat de beslissing inzake Nieuw-Guinea voor één jaar zal worden uitgesteld. Gedurende dit jaar zal dan verder over de status van Nieuw-Guinea kunnen worden onderhandeld. Bij de a.s. souvereinitcitsover. dracht aan Indonesië zal Nieuw-Guinea worden uitgezonderd. In een communiqué heeft de Iriaanse delegatie, waarvan de heer J. Ariks voorzitter is, medegedeeld, dat het de uitdrukkelijke wens is van het Iriaanse Volk, dat Nieuw-Guinea geen deel zal uitmaken van de Republik Indone- sia Serikat, doch wel deel zal uitmaken van het Koninkrijk der Nederlanden Zij rekent erop, dat de Nederlandse re gering aan deze wens ten volle recht zal doen wedervaren en deze wens bij de betreffende besprekingen als onaf wijsbaar naar voren zal brengen. Een andere houding zal zij beschouwen als een weigering om de samenwerking met het volk van Nieuw-Guinea ter hand te nemen. De Verenigde Staten staan voor een ernstige economische crisis en de ban ken vermogen niets om deze toestand te verhelpen, zolang de kwestie van de stakingen in de staal- en de steenko- lenindustrie niet is geregeld, zo ver klaarde de voorzitter van de Ameri kaanse bankiersvereniging, Evans Woollen, ter gelegenheid van het 74ste jaarcongres der vereniging. Maandagmiddag omstreeks kwart voor vier was een zevenjarig kind met luci fers aan het spelen in een open hooi schuur van de Gebr. van Gils te Dorst (N.-Br.) In deze schuur was ongeveer 10.000 kilo graan opgeslagen. Nadat het kind een stropijpje had aangestoken, sloeg het vuur over naar de opgeslagen ongedorste gerst en in korte tijd stond de gehele schuur in lichtr laaie. De brandweer, die spoedig ter plaatse was moest het blussingswater aanvoeren van ongeveer 800 meter afstand. Door dat de wind gunstig was, kon de nabij gelegen boerderij worden gespaard. De gehele hooischuur met het graan ging verloren. De verzekering dekt slechts voor een klein deel de schade. De Nieuw-Guineaverenigingen Gro ter Nederlandactie en de Nieuw-Gui nea Nederlandse Vrouwenbond hebben aan de Nederlandse delegatie ter RTC en aan de UNCI telegrammen gestuurd waarin op bovenvermelde zaken de aan dacht wordt gevestigd en onbelemmer de toepassing van het zelfbeschik kingsrecht wordt verzocht. Oost-Java Dr. Koets zeide Maandagmorgen te Batavia dat de toestand in Oost-Ja va zich niet ongunstig ontwikkelt behal ve in de gebieden, waar communistisch georiënteerde guerrillagroepen gele gerd zijn, n.1. in het gebied van Zuid- Malang en Zuid-Kediri. Uit berichten, die binnenkomen uit de onlangs door de Nederlandse troepen ontruimde re gentschappen, blijkt, dat de federale diensten daar normaal functionneren en de to-; >tand in het algemeen gunstig genoemd kon worden. Naar aanleiding van de berichten in zake de arrestatie van familieleden van president Sukarno te Blitar, zeide dr. Koets, dat bericht ontvangen was, dat de zwager van Sukarno gearresteerd werd wegens poging tot aanzetten van staking. Voor zover hem bekend was, werd de betrokkene nog niet vrijgela ten. In een communiqué van de UNCI over de bijeenkomst, welke Maandag tussen de delegaties van de Republiek, Nederland en de BFO heeft plaats ge had, wordt gezegd, dat in deze bijeen komst de rapporten, die aantonen, dat zowel Nederland als de Republiek re gelingen hebben voorbereid voor het verlenen van amnestie en voor de vrij lating van personen, die reeds veroor deeld zijn wegens misdaden, welke duidelijk het gevolg zijn van het poli tieke conflict, formeel zijn goedge keurd. Ook nonchalant Een bakkersvrouw uit de Jordaan te Amsterdam vergiste zich Zaterdag morgen en gaf een klant in plaats van een briefje van f 20.- een briefje van f 1000 terug. Klant en briefje zijn spoorloos. Het State Department heeft de vol gende verklaring uitgegeven: „De re gering van de V.S. heeft de Tsjecho siowaakse ambassade te Washington medegedeeld, dat dr. Ervin Munk, con sul-generaal van Tsjechoslowakije te New York, en Jan Horvath, huisbe waarder van de Tsjechosiowaakse am bassade te Washington, personae non gratae zijn bij de regering van de V.S. Hun onmiddellijke terugroeping uit de V.S. door de Tsjechosiowaakse rege ring is verzocht". Volgens mededeling uit gewoonlijk welingelichte bron is deze maatregel een represaille voor de tien dagen ge leden uitgevoerde arrestatie te Praag van Samuel Meryn, een functionaris van de Amerikaanse ambassade al daar. De president van de Duitse Bonds republiek prof. Heuss heeft bij zijn be zoek aan Berlijn medegedeeld, dat Berlijn w«r de hoofdstad van Duits land zou worden. In een toespraak zeide de president voorts o.m., dat „Duitsland overal is waar zich Duitsers bevinden, dat er in West-Duitsland geen concentratiekam pen bestaan en dat de pers en de ver kiezingen er vrij zijn". Bij deze woor den werd hjj luide toegejuicht. Na een drievoudig „Hoch" ter ere van de president, hief de menigte, be geleid door de muziekkapel van de stedelijke politie, ingetogen een lied aan, waarvan het refrein luidt: „Heer, schenk ons de vrijheid". Volgens een Hongaars regeringscom muniqué draagt Joegoslavië de schuld van het grensincident van Donderdag. Tussen de 30 en 40 Joegoslavische sol daten trokken de grens over en sneden Hongaarse prikkeldraadversperringen door, aldus dit communiqué. Hongaar se grenswachten hadden het vuur ge opend en na veel vuren de Joegosla- sche eenheden gedwongen zich terug te trekken. Aan geen van beide zijden werden verliezen gemeld. Ten paleize van Sukarno te Djok- ja werd 28 October een plechtigheid gehouden ter herdenking van het Indo nesische volkslied Indonesia Raya. Vandaag is de universiteit Gadjah Mada te Djokja heropend. 's Middags ontving de president Heuss de bevelhebbers der drie weste lijke sectoren op het stadhuis. Daarna woonde hij een vergadering van de ge meenteraad bij, tijdens welke hij tot ereburger van de stad werd uitgeroe pen. Een persoon werd gedood en twee zwaar gewond, toen de personenauto van de heer W. Bell'.iga uit Wagen borgen, die Zondagavond op de weg tussen Hoogkerk en Leek slipte, tegen een boom botste. Een der inzittenden, de heer H. Tuizinga uit Groningen, werd vrijwel op slag gedood, terwijl twee der andere inzittenden, mej. A. de Graaf uit Haarlem en de heer E. Buitenkamp uit Slochteren, ernstig gewond werden en in zorgwekkende toestand naar het Academisch Zieken huis te Groningen moesten worden overgebracht. De toestand van de bei de slachtoffers was Maandag bevredi gend. Het gezelschap was op weg naar een concert in Leek. Zeven personen, die door het Roe meense militaire gerechtshof te Sibiu schuldig bevonden waren aan pogingen tot „opstand met de wapenen", zijn Maandagmorgen vroeg door de kogel terechtgesteld. Hun beroep tegen het vonnis werd verworpen Zondag is de „Volendam" met 2000 repatriërende militairen van de 7-De- cember-divisie uit Batavia vertrokken.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1