Sport in 't kort Plaatsvervanger van Lages ontkent £cJtfa£on Staking in Amerika doet zich gelden bewogen week-eind »Dstvia 5r„rk,eur- ,e™«' "««trsruSsvrr ïnsnt,b,,T- is. Maar de getuigen frissen zijn geheugen op Biumenthal ging naar Beverwijk Acht jaar wegens doodslag Bezuiniging op de gevangen Nazi-leiders Politie vuurt op stakers wol wast U veilig in ALKALIVRIJ Scheepvaartberichien Nieuwe luchtreis van de A O A-baby J^£IODRAG PARKER, de baby die on langs werd geboren in een Con- stellation van de American Overseas Airlines, die op weg was van Amerika r.aar Europa, heeft gisteren in gezel schap van haar ouders, de reis naar Duitsland voortgezet. Nederlandse journalisten treden uit de I. O. J. Naar een vrije handel De verdediging van Noord-Europa Wacht ons dit? Belgen iegen Engelse profs Nieuw record kogelstoten 20—0 was welletjes Pas op Uw Borst OP HET MATJE c,t genen best door het te vergeten. J Hef Radioprogramma WOENSDAG 8 NOVEMBER 1949 In de lange rij van Duitse oorlogs misdadigers. die voor de Nederlandse Bijzondere Gerechtshoven verschenen vormde de 40-jarige Duitser Hans Biu menthal uit Bremen het bekende type. Hij gaf als zijn beroep op „koopman in tabak en SS-Hauptsturmführer" en in derdaad leek hij in zijn lichte sport- colbert en koffiebruine pantalon op een tabakskoopman, ware daar niet de tenlastelegging geweest, die hem be schuldigde van oorlogsmisdrijven tegen de menselijkheid. Onder meer zou hij een actief aandeel hebben gedad in de eerste Jodenrazzia op 14 Juli 1942 en de moord op de schrijver A. M. de Jong. Hoewel Biumenthal de plaatsvervan ger van Willy Lages was. ontkende hij deze ooit gezien te hebben. In ontken nen was de Duitser overigens een meester. Hij ontkende een politieoplei ding te hebben genoten, zich schuldig gemaakt te hebben aan oorlogsmisdrij ven, zijn ondergeschikten hiertoe be vel te hebben gegeven en iets te doen te hebben gehad met de deportaties ven Joden. Professor D. Cohen, destijds voorzit ter van de Joodse Raad verklaarde daarentegen, dat verdachte de leiding had van de razzia in Juli 1942 en dat hij Biumenthal als heer en meester be schouwde over de honderden Joden, die in de Euterpestraat werden binnen gebracht. De getuige Aus der Funten onderstreepte deze getuigenis. Volgens de heer Marcel Lang liet Biumenthal de gearresteerden extra snel marche ren om een vrouw, die hij had meege bracht te amuseren. De verdachte zelf ichilderde de toestanden in de Euterpe- «♦raat onder zijn leiding als ideaal. De heer S. Wilheim heeft een enigszins andere indruk van Biumenthal. „Een circusdirecteur, die naar zijn beesten kijkt", aldus deze getuige. De laatste getuige op de ochtendzitting, mevrouw E. E. Hartog was de eerste, die beweer de, dat Biumenthal zich ook schuldig gemaakt heeft aan mishandelingen. In de middagzitting heeft een pro minent Nederlander, prof. J. Waterink, een uur lang een reeks verklaringen afgelegd ten gunste van Biumenthal, zoals tot op heden in de bijzondere rechtspleging van een getuige a dé charge zelden zijn gehoord. Prof. Waterink verklaarde, dat zo wel hij als prof. Oranje een zeer nauw contact onderhielden met Biumenthal. Door diens bemiddeling zijn aldus getuige vele Nederlanders onder wie ter dood veroordeelden, vrij eekomen. Onder ede verklaarde prof. Waterink, dat van verdachte alleen goeds was be leefd. De weduwe van prof. Oranje heeft prof. Waterink verzocht het Hof mede te delen, dat dit ook de opvatting van prof. Oranje was. Mevrouw De Bussy, die eveneens nauw met prof. Oranje samenwerkte, noemde hem: „De gentleman van de Euterpestraat". Naar Beverwijk. De getuige L. W. H. Spaan, thans hoofd van het bureau Sociale Zaken in Den Bosch, tijdens de oorlog verbonden aan hetzelfde bureau te Beverwijk, is nog slechts in leven door een speling van het lot. De Duitsers hadden na melijk minitieus het plan voor zijn dood gesmeed in de vorm van een Silber- tanneactie. Lages en Biumenthal gingen met twee Nederlandse SS-ers mee naar De officier van justitie te Arnhem heeft G. B., fabrieksarbeider te Arn hem, die op 2 Juni j.1. in Sonsbeek zijn vroegere verloofde R. Th. F doodschoot, acht jaar geëist. De offi cier van justitie zeide o.a.: „Wij leven nu eenmaal in een geordende maat schappij en wij kunnen niet zonder meer iemand van bet leven beroven Aar. de andere zijde moet de houding van het meisje verre van sympathiek worden genoemd. Zij maakte hei spaargeld van verdachte op en deze kocht bovendien nog kleren en alle mogelijke dingen voor haar, maar teen het op trouwen aan kwam, liet zij hem in de steek. De Franse, Sowjetrussische, Britse en Amerikaanse bestuurders van de gevangenis te Berlijn-Spandau, waar de te Neurenberg veroordeelde oor logsmisdadigers zrjn ondergebracht, zgn het met elkaar eens geworden om de onderhoudskosten der gevangenen met 50% te verminderen. Zij hebben deze beslissing genomen op verzoek van de Westberlijnse gemeenteraad. De vier bevelhebbers dienen die beslis sing nog goed te keuren. De onder houdskosten hebben tot dusver 450.000 mark bedragen. NOTARIS KOMT ER MET GELDBOETE AF De notaris A. E. van A. te Waarden burg, die een datum veranderde in een bewijs tot opheffing van het verbod om met zijn auto op Zondag te rijden, werd door de Arnhemse rechtbank veroor deeld tot een geldboete van 1000, sub sidiair een maand hechtenis. Door de officier was, zeven dagen geleden, zes weken gevangenisstraf geëist. ENGELSE AMBASSADEUR TE BELGRADO NAAR LONDEN ONTBODEN Sir Charles Peake, de Engelse ambas sadeur te Belgrado, is voor overleg naar Londen ontboden. Men veronder stelt te Belgrado, dat zijn bezoek verband houdt met ontwikkelingen in de koude oorlog tussen Tito en het Kremlin. het bureau aan de Zeeweg te Bever wijk, dat de heer Spaan dagelijks tus sen 6 en 7 uur 's avonds placht te ver laten. Tot vorig jaar is de heer Spaan geheel onkundig geweest van het gro te gevaar, dat hem op die avond hoven het hoofd heeft gehangen. Hij kan zich ook niet meer herinneren, waarom hjj het gebouw vroeger of later dan ge woonlijk heeft verlaten. In elk geval verscheen hij niet en kon de sluipmoord geen doorgang vinden. Biumenthal geeft toe met Lages voor deze actie naar Beverwijk te zijn ge gaan. De moord op De Jong. Biumenthal is verder betrokken in de sluipmoord op de schrijver A. M. de Jong te Blaricum. Met Lages, Ber- nard en Van Gogh is hij hier heen gegaan. Hij geeft toe, dat hij precies wist wat het doel van de tocht was. doch beweert, dat Lages en hij tot het laatste getracht hebben zich aan de op dracht te onttrekken. De advocaat-fiscaal, mr. J. Besier, liet in zijn requisitoir alle in de dag vaarding vermelde feiten, nog eens de revue passeren. Met geen woord repte hij over de verklaringen van prof. Wa terink. Gezien de straffen, die zijn collega's zijn opgelegd requireerde de advocaat fiscaal 20 jaar gevangenisstraf met af trek van de in voorarrest doorgebrach te tijd. De politie heeft gisteren het vuur geopend op stakers in de inheemsen- wijk Munsieville van Krugersdorp. Er zijn enkele gewonden en waarschijn lijk ook doden te betreuren. De aanleiding tot deze ongeregeld heden vormt de overdracht van de con- tröle over de arbeidscontracten der naturellen aan de gemeenteraad van Krugersdorp. Vóór het aanbreken van de'dag bekogelde een groep naturellen andere rasgenoten, die naar hun werk gingen, met stenen. Politiepatrouilles trokken de wijk in en werden de toe stand meester, maar later trokken de naturellen, die hun vrouwen en kinde ren als een schild voor zich hielden, naar de verzamelde politie op, die het vuur opende. Twee gebouwen werden in brand gestoken. Buckingham Palace heeft een be richt tegengesproken als zou Prinses Margaret binnenkort een reis door de Verenigde Staten en Canada onder nemen. (T Uw fijnste wollen japon, De wollen kleertjes van baby, Uw donzige, wollen deken, Uw wollen jumper en tricot. W 35 ct per pak - Netto 100 gr. Aagtekerk, H'dam—Brisbane, 1-11 te Cochin Akkrumdijk, R'dam—Keywest, passeerde 1-11 Azoren Algorab, R'dam—Porto Alegre, 1-11 te St. Vincent verwacht Aldebaran, 31-10 van Tacoradi te Middelsborough Annenkerk, Brisbane—R'dam, 31-10 ten anker buiten Ade- lfade, alwaar 2-11 verwacht Blitar, Batavia -R'dam, 1-11 te Belawan Delfshaven, 31-10 van Antwerpen naar Montevideo Drente, 28-10 van New Orleans naar New York Eendracht, 1-11 nog laden te Alexandrie voor Antwerpen en Hamburg. Ena (t), Kuweit— h'dam, 30-10 passeerde Kaap Finisterre Garoet, New York—Java, 31-1 van Bon naar Alexandrie Hecuba, 31-10 van Paramaribo naar Pontodel Gada en A'dam Johan van Ol- denbarnevelt, 1-11 van Batavia te Surabaja Kamerlingb Onnes, 1-11 3 uur te Limhamn verwacht, passeerde 31-10 11 uur Skagen Kota Inten, R'dam—Batavia, passeerde 1-11, 4 uur, Finisterre Laurenskerk, A'dam—Basra, 1-11 van Aden Lutterkerk, R'dam—Cal- cutta, 31-10 van Madras Ondina (t), 31-10 van de Moesi naar Singapore Oranje, Ba tavia—A'dam, 31-10 passeerde Daedalusbank (Rode Zee). Ovula (t), 31-10 van Pladju mar Miri Rempang, A'dam—Makassar, 31-10 van Southampton Roebiah, 31-10 van Bahrein naar Koeweit Rossum, Mantyluoto—A'dam, 31-10 van Brunsbuttel Salatiga, 31-10 van Batavia naar Rangoon Samarinda, San Fran- cisco—Manilla, passeerde 31-10 om 1 uur Iwo Jama Sibajak, R'dam—Kaapstad, 31-10 1700 mijl van Las Palmas Sloterdijk, New York— Java, 31-10 te Singapore. Stad Maastricht, R'dam—West-Italië, passeerde 31-10 Ouessanf Tabian, A'dam-Java, 31-11 te Port Said verwacht - Utrecht, 31-10 van Makassar naar Los Angeles Vanderwaals, Calcutta—R'dam, 31-10 van Aden Waterman, Batavia—R'dam, passeerde 31-10, 10 uur, Algiers Weltevre den, Java-New York, 31-10 om 7 uur van Colombo Zuiderkruis, R'dam—Batavia, pas seerde 31-10, 21 uur, Gibraltar. Na de geboorte, die zonder moeilijk heden tot stand kwam boven de At lantische Oceaan op twee uur vliegen van Shannon (IerlandJ, werden moe der en dochter Parker opgenomen in een Iers ziekenhuisDe kleine Mio- drag, die Dinsdag per stratocruiser naar Frankfort vloog, is ondertussen door de American Airlines en de American Overseas Airlines „geadop teerd". De maatschappij zal haar op voeding bekostigen en alle leden van het personeel in Amerika en Europa zijn van plan om geschenken voor de „A.O.A.-baby" te verzamelen. Bij de geboorte in het vliegtuig werd hulp verleend door stewardess Mary Jane Hinckley, die tevens ver pleegster is en een dokter, die als passagier meereisde. „Wij waren wel een beetje zenuwachtig maar alles verliep vlot" zei stewardess Hinckley die voor het eerst en vermoedelijk voor het laatst in haar carrière des tijds bij het vertrek uit New-York 3$ passagiers op de lijst had staan en bij aankomst in Shannon 39. Het bestuur der Federatie van Ne derlandse Journalisten heeft in navol ging van de Britse en Belgische col lega's aan de federatieraad voorgesteld te besluiten, dat de federatie uit de I.O.J. (International Organisation erf Journalists) zal treden. Ter motive ring van dit voorstel wijst het federa tiebestuur er op, dat steeds duidelijker het streven van het te Praag geves tigde secretariaat en van de Oost- euiopese leden tot uiting komt, om de I.O.J. te gebruiken ten dienst van picrpaganda voor het communisme. Dit is onverenigbaar met het algemene karakter van deze internationale or ganisatie. De Amerikaanse spoorwegen heb ben Dinsdag 600 dagelijkse diensten voor passagiersvervoer gestaakt, ter wijl de auto-industrie voorspelt, dat tegen het midden van de maand vele fabrieken zullen sluiten in verband met de staking van méér dan 800.000 mijnwerkers en staalarbeiders. Hoe wel in de staalindustrie een keer ten goede is gekomen door de regeling van de staking van 80.000 arbeiders van de Bethlehem Steel Maatschap pij, zijn er nog geen tekenen die wij zen op een spoedig einde van de sta king van 380.000 arbeiders in de steenkoolindustrie. Vele duizenden onafhankelijke industrieën beginnen de uitwerking van deze stakingen te voelen. Sir Stafford Cripps, de Britse minister van financiën, heeft in een bijeenkomst van de Raad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, welke werd bijgewoond door gedele geerden van 18 landen, er op aange drongen de Europese handel vrijer te maken door de invoercontingente- ringen af te schaffen voor minstens de helft van de totale particuliere invoer uit de landen, die aan het Europese herstelprogramma deelnemen. Wereldconferentie over de economische toestand? Nederland heeft Dinsdag het voorstel van Eire gesteund, spoedig een wereld conferentie te beleggen over de econo mische toestand van Europa. Minister D. Stikker zeide tot Paul van Zeeland, de voorzitter van de OEES, dat hij tot alle bij het herstelprogram aangesloten landen een schrijven moest richten met de vraag, of zij een dergelijke confe rentie zouden willen bijwonen. De weg naar de Hen millioenste Nederlander De diplomatieke medewerker van Reuter meldt dat de chefs der generale staven van de Britse, Deense en Noorse strijdkrachten hun eerste conferentie hebben beëindigd en dat de permanen te commissie zal voortgaan met het opstellen van plannen voor de organi satie van de verdediging van de drie aan de Noordzee gelegen staten. In diplomatieke kringen te Londen is men van mening dat het resultaat vaD de besprekingen van de chefs der ge nerale staven de verwachtingen heeft overtroffen. Dr Joseph Kaplan, professor in de physica aan de Universiteit »C lifornie, is op grond van aborato- riumproeven tot de conclusie geko men, dat 'n atoomontploffing op zeer grote hoogte het einde van alle leven op de aardbol zou kunnen betekenem Volgens de geleerde bevindt zich p ongeveer honderd kilometer ov aardoppervlakte een lftag zuurstof- moleculen, waardoor de ^odeUjke - traviolette stralen van het zonlich worden omgezet in infrarode stralen die warmte brengen. Wanneer nu deze laag, aldus de professor, plotseling zou verdwijnen of breken door de on ploffing van een bijvoorbeeld door raket omhooggestuwde atoombom, zouden de ultraviolette stralen kun nen doorbreken naar het aardopper vlak en daar alle leven doden. Waardeloos schilderij een Raphaël Te Roubaix is dezer dagen een schilderstuk op koper ontdekt, dat een vrouw voorstelt, die op de lier speelt, er, dat de signatuur Sanzio met het monogram R- A. draagt. De heer Delvarre, een kunstenaar uit Roubaix en deskundige op het ge bied van kunstgeschiedenis, meent dit werk aan Raphaël te moeten toeschrij ven. Het schilderstuk behoort aan een handelaar te Roubaix, die voornemens is de waarde ervan te Parijs te laten vaststellen. Hij kocht het op een open bare veiling voor 175 gulden, nadat een koopman uit Rijsel verklaard had dat het waardeloos was De Dinsdag te Brussel gespeelde wedstrijd Rode DuivelsLonden is ge ëindigd in een 00 gelijk spel. In de Belgische ploeg was geen speler uit de ere-afdeling opgesteld. Het was een saaie vertoning. In Antwerpen vond de ontmoeting AntwerpenWolverhampton plaats, welke met 21 door de Sinjoren werd gewonnen. Coppens, die Zondag als reserve optreedt was een der uitblin kers, evenals De Herdt. Arsenal speelde de traditionele ontmoeting tegen Racing Club de France en won met 12, nadat Quenol- le vóór de rust met een schot van 35 meter afstand de Fransen de leiding gegeven had. De hockey-landenwedstrijd Ne derlandFrankrijk wordt op 13 Mei gespeeld. Behalve de thuiswedstrijd te gen Engeland op 30 April staan ver moedelijk drie uitwedstrijden op het programma, n.1. tegen Belgie, Schot land en Zwitserland, alsmede een reis naar Barcelona. Na de zege in Zürich behaalde het Nederlandse koppel SchultePeters Dinsdag een fraaie overwinning in de drie uurs-koppelwedstrijd te Brussel. De Russische athlete Klavdia Totchenova vestigde te Leningrad met een fraaie worp van 14.86 m. een nieuw wereldrecord kogelstoten voor dames. Voor de onderafdeling Twente van de K.N.V.B. werd te Nijver- dal de voetbalwedstrijd Den Ham 3S.V.V.N. 4 gespeeld. Met de regelmaat van een klok werd de stand in de eerste helft door S.V.V.N. opgevoerd tot 200. Dit vonden de Hammenaren wel een beetje te erg en daar zij natuur lijk bang waren voor nog groter debacle in de tweede helft, kwa men ze met het voorstel voor de dag om het hierbij maar te laten. S.V.V.N. vond dat wel goed en ook de scheidsrechter ging er mee accoord. Een 200 voor sprong was welletjes. Er werd dus niet voor de tweede keer be gonnen. We geloven echter, dat de scheidsrechter een beetje bui ten zijn voetbalboekje is gegaan en zijn benieuwd wat de bond in deze zal beslissen. Bestrijdt een beginnende hoest direct met de snelwer kende en slijmoplossende Dorothy Manley (links) en Jean Desforges, die deel zullen uitma ken van de uit zes dames be staande athletiekploeg, welke in Februari in Nieuw-Zeeland de En gelse kleuren zal trachten hoog te houden, oefenen trouw. Hoe wel deze dames de beste 'vrou welijke athleten zijn, mocht het Dorothy Manley tijdens de Olym pische Spelen in 1949 niet geluk ken mevr. Fanny Blankers-Koen te verslaan Zoals bekend is Zwitserland in groep 3 van de Europese zone van het tournooi om het voetbalwereldkam pioenschap als eerste geëindigd. Daar de Zwitserse voetbalbond de kwalifi catie voor de eindronde te Rio de Ja- neiro niet te danken wil hebben aan het terugtrekken van Belgie, is de or ganisatoren verzocht een wedstrijd in te lassen tussen de verliezer van de match Spanje—Portugal (groep 5) en Zwit serland. Omstreeks 15 November zal een Canadese ijshockeyploeg in Den Haag tegen een zo sterk mogelijke Nedet- landse combinatie uitkomen. Nel van Vliet, die zoals bekend op 11 November in 't huwelijk treedt, zal met twee daglengten geklopt wor- den door Wil Haverlag, die op 9 No vember de grote stap waagt. Te Folkestone is een Vereniging van Kanaalzwemmers opgericht. Het gemeentebestuur zal voortaan speciale trofeeën uitreiken aan degenen, die het Kanaal zwemmend zijn overgestoken. Het paard „Foxzami" een 16-1 outsider heeft de Melbourne Cup gewonnen. De favoriet „Delta", die de Australische Derby gewonnen had werd vijfde. Efn v°etbal-tournooi te Medan ten bate van de noodlijdende bevol king van Djokja bracht 4500 gulden op PATRICIA 1VENTWORTH 24 Justin barstte in lachen uit, wat de emotionele spanning van het ogenblik brak. Hij kon niet zeggen, waarom er zulk een spanning ontstaan was, maai hjj was meer ontstemd dan hij in lan ge tijd was geweest. Toen Dorinda zo obstinaat werd, had een soort aan vechting uit het stenen tijdperk hem bekropen r, had hij zicb voorgesteld hoe prettig het zou zijn. haar op hel hoofd te slaan en bij de haren naar eengrot te dragen! Natuurlijk werd deze aanvechting niet onder woorden gebracht, maar zoiets was inderdaad bij hem opgekomen Zijn lachbui had Justin gekalmeerd maar Dorinda bleef even obstinaat. Zij wilde haar baantje behouden en ook haar japon van twintig pond; zij had hoegenaamd geen zin, naar de Heather- club terug te keren en ze was door de boosheid en belangstelling, die Justin had getoond, ten zeerste getroffen. De wijsheid, dat een man alleen dan op een vrouw moppert wanneer hij ver liefd op haar is, was niet van tante Mary afkomstig. Dat had Judith Cra- r.e haar geleerd, het meisje, dat de oude dames van de Heather club zo had geërgerd, door zo dikwijls een bad te nemen en met zoveel jongelui om te gaan. 't Was eigenlijk een andere Dorinda, die zoveel van Judith Cra- ne had geleerd. Zeker, tante Mary had een zeer solide ondergrond gelegd, maar er waren ook lichtere accenten nodig en wellicht had de ondervin ding. met de verdwenen oom opge daan. tante een slechte kijk op de mannen gegeven. Mannen moesten er nu eenmaal zijn, maar hoe minder je met hen te maken had. des te beter voor je gemoedsrust. Met dit alles in haar gedachten, bleef Dorinda vervuld van dankbaarheid, maar ook bij haar besluit, om de aan geboden twintig pond te weigeren. Ze nuttigde een heel goede lunch en kwam af en toe op miss Silver terug. „Ze gaf mij haar kaartje en zei mij, dat ik 't haar moest laten weten, ais ik nog eens in het nauw mocht raken. Ik zei, dat ik voor zulke dingen niet kon betalen, maar ze antwoordde, dat dit er niets toe deedik moest haar op de hoogte houden. Justin, ze is een schat. Ze klopte me op de hand en zei: „Beste kind, er is een tijd ge weest, dat ik als jong meisje mijn brood moest verdienen in de huizen van andere ménsen. Ik heb zoveel om dankbaar voor te zijn, dat ik graag een deel van mijn schuld wil afdoen, als ik dat kan". Ten slotte gaf Justin het op. Hij wilde Dorinda iets geven en als hii tot het laatste toe met haar bleef har rewarren. zou de hele sfeer bedorven zijn. Niet. dat Dorinda zich twistziek toonde: integendeel, ze was heel har telijk- noemde hem „beste jongen" en bleef hem zo noemen. Hij ging besef fen, dat hij zich dwaas aanstelde. Voor v-et aanbieden van zijn klein geschenk moest hij zich gedrrgen als een vriendelijk, toegevende neef. maar hii vond het ni»t gemakkelijk bij te draaien. Dorinda gaf hem de kans door op te merken, dat zij juist de tijd zou heb ben, haar doublé veiligheidsspeld te kopen vóór ze naar mr. Oakley's kan toor ging. Nu tastte Justin in zijn zak veloppe dlgde h3ai' iets in em „Dit zal mooier staan dan een vei. igheidsspeldtenminste ik hoop S'nmÏÏC* Z°" 'l W« ris nuw™,"£',erJ,r0nd,v"" 'voorkleü- 'Wordt vervolgd) h.'- f'""?:!««"«i» IJ hebt kunnen lezen, indien oe thans de luttele centen abonnemem' geld goed besteedt, van dje schooljongen in Engeland, die een D, blijkt te zijn. De hooggeleerde, die schedelinhoud sorteerde, heeft T wereld doen weten, dat geniaiitl' slechts bij één op de millioen aardiT! woners voorkomt en dat lyfct tamelijk naar het optimistische afae rond. Reëel gevraagd-, i00pt u ®e' eens tegen een genie op? De man zonder boord, die ae ri(j. sluiting van zijn karmozijnen trui toel voeglijkheidshalve naar boven hee toen hij voor de rechter trad, was een. Hij bekende met een royaal gl baar, alhoewel de disculperingsgron„ die hij aanvoerde, ietwat onkoninklijk aandeed. Hij zei namelijk, dat het n» latafel hem verdroten had en dat h' in zenuwedrift was opgelaaid. Mocht het al een ogenblik jCj,u. «en, dat hij op een onderzoek naar zijn geestvermogens aanstuurde fa weduwe, die de beverige getuigentrfn- gers opstak, gaf een zo gedetailleerde reportage van 's mans ingenieuze raf finement, dat zijn kansen te zelf der ure beneden het nulpunt daalden. Al de trammelant was begonnen -net het briefje van het huisvestings bureau, dat de man van de ritssluiting en zijn eega een kamer en een bedstee vergunde in het huis der weduwvrouw. En dat zou allemaal nog tot hierantoé zijn geweest, ware de hoofdbewoonster niet zo hardhorend en daarnevens zo radiolievend geweest. Dat ding dreunde door je kop en dat dreunde maar door tot diep in fa nacht. Me vrouw in blijeverwachting werd er hoteldebotel van, weeklaagde de man, maar de aanhangster van Benedict Silberman en Ome Keesje bleek óók haar nut te hebben ge daan met van die enge hoorspelen, vrant ze hief beide armen bezwerend ten plafond en sprak: Edelachtbare die man overtreedt het gebod der waarheid met voeten. Er waren op de bovenverdieping tei len aan het rollen gegaan. Er was ge bonsd. En op een avond hing er een dooie rat aan de deurknop. Er werden pakjes bezorgd met stoffen, waaraan de mussen zich tegoed doen als ereen paard gepasseerd is. En op een Dins dagavond was het héél bont geworden, want er werd een emmer uitgestort in het gangetje, juist toen de jongens van Gerard van Krevelen de sjeune blau we Donau door de aether deden kab belen. Vermoedelijk bij wijze van pas sende illustratie. U bent een genie in het uitdenken van plagerijen, prees de rechter. En dat moet nu maar eens afgelopen zyn. Die juffrouw moet zich op minder volume instellen, maar u mag niet met water smijten. En dooie ratten horen niet aan de deur! Veertig gulden en een week voor waardelijk met een proeftijd van een jaar. Enfin, over een poosje is de baby er. Dan kunnen ze wat terug doen. Ongestraft. KAREI Prof. Brouwer, voorzitter van het Nederlands Kankerinstituut, is plotseling in het Antoni van Leeuwen hoekhuis te Amsterdam overleden. De pr\js voor bruinkoolbriketten is verhoogd met ƒ5.per ton of ƒ0.50 per eenheid. Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen, de jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. - 6.30 Strijdkrachten. I.30 Voor de jeugd. 7.45 Lezing. 8.05 Dra gen van de dag. 8.20 Promenade-orkest 9« Viool en piano. 9.15 Kinderen van de sd»!- hoorspel. 10.15 Wetenschappelijke causerie. 11.1e Swing and sweet. 11.40 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. - 6.30 Radiostrip. Aanpakken. 7.30 Sportcommentaar. 7.40 Radio krant. 8.05 Dankdienst. 9.15 Concertgebouw orkest met Eugenia Zareska, alt 'en Hichar. Lewis, tenor 10.25 Gramofooumnziek. Avondoverdenking. 11.15 Avondconcert. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 7, 8 en 11 uur. - 8,40 Ste' van de dag. 9,00 Composities. 9.30 Soft nn» sweet. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeid vitaminen. 11.00 Kerk- en Torenklanken. 12.W Lichte noten, blijde tonen. 12.30 Voor Land en Tuinbouw. 12.38 Dameskoor. 1.15 H»®®" netto, 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Ce en piano. 3.00 Klimop. 4.00 Van vier tot -.00 Jeugdconcert. 6.15 Sportpraatje. Strijdkrachten. 7.05 Radic Volksmuziekschool- £•05 In het Radio-Zoeklicht. 8.15 Maalk eigen programma. 10.00 Radio Philharmontfc» orkest. 11.15 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsbericht» om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Pluk J» dag. 9.00 Programma door de huisvrouw. Schoolradio. 10.15 Morgendienst. 11.00 Zonne bloem. 12,03 Zevenklapper. 12,30 Voor Land eu Tuinbouw. 1.20 Jeugdige debutanten. Iroinenade-orkest. 2.45 Gevarieerd Pr°8r"JaO «•00 Bijbellezing. 5.00 Radio-journaal. 6- Italiaanse Madrigalen-programma. 7.15 De fui nader inzien. 7.40 Radiokrant. Wie is belangrijk. 9.00 Familie-competitie. Groot Seleeta-orkest. 10.45 Avondoverdenlun»- II.15 Symphonie. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN UI: 7.05 Gram. 7.30 Kron. Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.05 10.10 Verz. progr. 11.00 „The Southern Sera nade Orchestra". 11.30 Eng. H-S- "Tm whrie you work". 12.00 VI. Br.: Malando. Filmmuziek. 1.15 Gram. 2.00 Muziekg«c{r, denis. 300 Kalundborg Strijkens. o.l-v* 'eters. 4.00 Eng. L.P.: lack Salisbury en kest. 4.30 Cecil Norman en ensemble. Kootwijk: Batavia. 6.00 Fr. Br.: Voor de daten. 6.30 VI. Br. Voo: de soldaten. Guido Gezelle-herdenking. 7.50 Fr. Br. nltteiten. 8.00 VI. Br. „Europese folklore- Verz progr. 9.00 „Beroemde schilderil«UT beeldhouwwerken", klankbeeld. 9,30 pr Jbythm. muziek. 9.45 Actualiteiten. 10-^ D-: Opera- en Opcrctte-muziek van Offe 11.00 Diversen.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 4