Kort Bestek Dr. Drees voldaan over de R.T.C. Hei buitenland is opgetogen Verpleegster na ruzie met arts verdronken Acht maanden geëist tegen Odette Plan voor vrijere Europese handel Donderdag 3 Nov. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 74e 10726 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Plechiige slotzitting in de Ridderzaal Sultan Hamid vraagt vertrouwen Massa-bekering in Californie Joegoslavië waarschuwt Albanië „Nieuw-Guinea bij R.l S onze onverbiddelijke eis Verklaring van Anak Agung Acheson naar Europa Amerikaans Vakverbond neemt maatregelen tegen communisten Officier eist 12 jaar gevangenisstraf Zij handelde in nylons en vals geld De „Astrid" gelicht Britse verkiezingen op 6 juli 1950? Jongen uit trein gevallen Stier deed trein ontsporen Geheime militaire conferentie in Singapore Beslissend voor de eerste honderd jaar, zegt Hoffman Twintig minuten-dienst van Hembrug-pont BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 poet gironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: j B IJLS MA en C. KRAK HËLDERSE COURANT TARIEVEN Advertenties: 18 ct pet mro Kleine advertenties „Juttertjes' tot 15 woor den f L—elk woord meer 5 sent Abonnementen per fcwar taal t 4— oij vooruitbe taling. plus incassokosten JN EEN PLECHTIGE SLOTZITTING van de Ronde Tafel Conferentie in de Ridderzaal te s-Gravenhage hebben de delegaties van het Koninkrijk der Nederlanden, de Republiek en Bijzonder Federaal Overleg de besprekin gen over de Nederlands-Indonesische Unie beëindigd. Dr. Drees, die de bijeenkomst met een korte toespraak opende, betoogde, dat de conferentie, gezien de grote moeilijkheden en omvangrijke problemen die behandeld moesten worden, niet overdreven lang heeft geduurd. Hij sprak zijn voldoening uit over de bereikte resultaten en wees op de histo rische betekenis van deze bijeenkomst voor de betrokken landen zowel als voor de gehele wereld. men. Hij dankte de U.N.C.I. voor de be middeling, speciaal op de kritieke ogen blikken van de conferentie, toen het oordeel van de afgevaardigden der Ver. Naties door alle delegaties hogelijk werd gewaardeerd. Dank bracht Hatta voorts aan de Veiligheidsraad, die het verschil tussen Nederland en Indonesië tot een vredelievende oplossing wist te brengen. Drs. Hatta dankte „last but not least" Nederland voor de gastvrij heid, welke de Indonesiërs hier genoten hebben en voor de prettige samenwer king, welke de Nederlandse delegatie aan de dag legde. Ter gelegenheid van deze slotzitting voerden de voorzitters van de delega ties het woord. Mr. van Maarseveen uitte in zijn rede de wens, dat de goede geest, die és samenstellers van deze overeen komst bezielde, en die in deze overeen komst op zo treffende wijze haar uiting vindt, de beide volkeren, die in de Unie betrokken zijn moge blijven bezielen. „Dan zal onder Gods zegen uit de on- lekerheden en moeilijkheden van deze overgangstijd een schone toekomst voor beide volkeren, ieder zelfstandig en louverein, maar elkander begrijpend en bijstaand, kunnen opbloeien." Sultan Hamid. De voorzitter van de B. F. O., Sul tan Hamid II van Pontianak wees er op, dat het thans op de uitvoering zal aankomen. „Is samenwerking op het zo tere terrein van militaire zaken moge lijk, dan vrees ik niet voor deze sa menwerking op financieel-economisch en cultureel terrein en op dat der bui tenlandse betrekkingen". De sultan be sloot met de woorden: „Wat wij thans vragen is het vertrouwen van het Ne derlandse volk, dat ook voor haar deze samenwerking materieel en geestelijk zinvol en zegenrijk zal zijn. Slechts zelfvertrouwen en vertrouwen in elkan der zal deze samenwerking kunnen doen groeien tot heil van beide volken" Drs. Moh. Hatta. De voorzitter van de Republikeinse delegatie drs. Moh. Hatta sprak zijn vreugde uit over het feit dat de Repu- blik Indonesia Serikat thans als vrijs staat zijn plaats in de wereld zal inne- Een jonge man is er in geslaagd de grootste massa-bekering te weeg te brengen, die in de ge schiedenis van Zuid-Californie bekend is. In de van kerkelijke autoriteiten in dit gebied af komstige verklaring, waarin dit wordt medegedeeld, wordt ver der gezegd dat de dertigjarige Billy Graham, leider van een kleine school voor de opleiding van godsdienstleraren en neef van een Amerikaans senator, in de afgelopen zes weken in een circustent bijeenkomsten heeft georganiseerd, waarop werd op gewekt tot een vernieuwing van 't godsdienstige leven. Deze bij eenkomsten zijn door meer dan 200.000 personen bijgewoond. Graham houdt, opgewekt glim lachend, eenvoudige preken. Zijn toehoorders juichen hem toe en zingen. Op duizenden heeft dit alles een dergelijke indruk ge maakt, dat zij in het openbaar te kennen gaven Graham als hun leider in geloofszaken te willen beschouwen. De Joegoslavische gezant te Tirana heeft aan de Albanese plaatsver vangende minister van buitenlandse zaken een nota overhandigd, waarin Albanië ervoor gewaarschuwd wordt, dat Joegoslavië niet de enige partner behoort te zijn bij het vervullen van de voorwaarden van het verdrag en vriendschap en wederzijdse bijstand tussen de twee landen. Albanië schond het verdrag sinds Joegoslavie's uitsto ting uit de Cominform. De Albanese leiders worden verzocht hun „vijandi ge houding" te herzien en een onmid dellijk antwoord te zenden. Het ge noemde vriendschapsverdrag is het enige met een Cominformland, dat nog niet is opgezegd. „Nieuw-Guinea is en blijft een ge schilpunt, dat een schaduw kan wer pen op de samenwerking binnen het Unieverband. Het is te betreuren, dat de Unie begint met een geschilpunt' aldus verklaarde de minister-president van Oost-Indonesie, de heer Anak Agung, na de plenaire slotzitting van de RTC tegenover een redacteur van het ANP. Hij zeide voorts, dat de kwes tie van Nieuw-Guinea niet, zoals het ta de Nederlandse pers wordt voorge steld, een Oostindonesisch vraagstuk is, doch zaak, die heel Indonesië aangaat. Anak Agung sprak er voorts zijn te leurstelling over uit, „dat de RTC het gehele probleem niet heeft opgelost". Want aldus verklaarde hij met gro te nadruk „Nieuw-Guinea is en "lijft in dispuut en direct na de over dracht der souvereniteit dient ten spoe digste met de onderhandelingen om trent de definitieve status van Nieuw- Guinea te worden begonnen, waarbij het van Indonesische zijde een onver biddelijke eis blijft, dat zal vaststaan, dat dit gebied bij Indonesië behoort", hadruk op, dat het raadzaam zal zijn. Anak Agung legde er ten slotte de dat deze kwestie met spoed wordt af gehandeld, b.v. op de eerste conferen- le der ministers van de Unie. Weerbericht Aanvankelijk weinig wind, la- Weersverwachting tot hedenavond: ter voornamelijk langs de kust Zuidwestelijke wind. Vooral in het Noorden van het land tame lijk veel bewolking, maar over wegend droog weer. Overdag °ngeveer dezelfde temperatuur als gisteren. De bekendmaking van de RTC-over- eenkomst op een speciale plenaire zit ting van de algemene vergadering der Ver. Naties te Lake Success is met applaus begroet. Onder degenen, die niet applaudisseerden, waren de Sow- jetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, de vertegenwoordi ger van de Oekraine en de Tsjecho- slowaakse minister van Buitenlandse Zaken, Clementis. In naam van de delegatie van de Ver. Staten bij de Ver. Naties, zeide de heer Austin: „Er is een belangrijke stap gezet op de weg naar een vreed zame staatkundige oplossing. De over eenkomst, waartoe men ter RTC is ge komen, is een hulde aan de geest van de Ver. Naties. Dit resultaat geeft ons goede hoop voor de toekomst en deze overeenkomst kan een bijdrage zijn tot de versterking van de krachten van de vrede en de vooruitgang in ge heel Azie". Mevrouw Eleanor Roosevelt ver klaarde: Ik ben van mening dat de partijen, die te Den Haag tot overeen stemming kwamen, op de meest har telijke wijze gelukgewenst moeten worden. Het resultaat van de RTC be wijst dat met openhartigheid en de geduldige hulp van de organisatie der Ver. Naties de meest hardnekkige hin derpalen voor het bereiken van over eenstemming kunnen worden overwon nen". Het resultaat is door diplomatieke kringen te Londen met algemeen ent housiasme begroet. Men is van mening, dat er een constructieve oplossing, die getuigt van staatsmanschap, is gevon den voor een der meest hardnekkige na-oorlogse problemen. De vertegenwoordiger van Belgie in de Veiligheidsraad, Fernand van Langen- hove, verklaarde tegenover de corres pondent van Aneta te Lake Success het gunstige resultaat van de RTC onder de huidige omstandigheden als een „ge beurtenis van wereldomvattend belang" te beschouwen. Het Canadese lid van de Veiligheids raad, generaal Monaughton, verklaar de dat het buitengewone succes de or ganisatie der Verenigde Naties inder daad zeer welkom is en een boodschap van hoop en vertrouwen in de toekomst der Verenigde Naties vormt. GRATIE VERLEEND. Bij K. B. is gratie verleend aan D. F. R. Bakker, tot de doodstraf veroor deeld bij sententie van het Bijz. Ge rechtshof te Leeuwarden. De dood straf is veranderd in levenslange ge vangenisstraf. Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van buitenlandse zaken heeft geweigerd een bericht, dat de minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, overweegt een bezoek aan Europa te brengen ter bespreking van de kwestie-Duitsland met zijn ambtgenoten Bevin en Schuman, te be vestigen of tegen te spreken. Het Amerikaanse Vakverbond (CIO) heeft zijn constitutie zodanig veran derd, dat communisten uit hoge posi ties bij de CIO geweerd kunnen wor den en het bestuur de bevoegdheid heeft om pro-communistische vakver enigingen uit het verbond te stoten. De CIO heeft thans ongeveer zes millioen leden. Het drama op de brug bij Kollum De officier van justitie bjj de Leeu warder rechtbank heeft Woensdag tegen een 48-jarige arts uit Kollum 12 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit het recht om zjjn praktijk uit te oefenen gedurende 15 jaar, geëist. De verdachte heeft an derhalf jaar geleden een kraamver pleegster na een woordenwisseling in het water geduwd, tengevolge waar van zjj verdronk. De arts vertrok de dag na de moord naar Indonesië, maar werd bjj zjjn aankomst aldaar gear resteerd en per vliegtuig naar Ne derland teruggebracht. Acht maanden gevangenisstraf eiste de officier van justitie te Roermond Woensdag tegen de twintig-jarige Pa- risienne Odette B. Met een negental handlangers waaronder haar echtge noot A. v. H., die met de toen zestien jarige Odette bü de bevrijding van Parijs als militair kennis maakte, had zij zich voor de rechter te verant woorden voor het aandeel, dat zij had in een aantal manipulaties met valse Amerikaanse en Duitse bankbiljetten. Het bleek, dat zij door haar huwe lijk in ons land in een milieu van zwarthandelaren was beland. Nadat ze een tijd lang had gehandeld in nylons, fototoestellen en dergelijke, schakel de zij over op vals geld. Een relatie in Parijs, de Arabier Larbi, bezorgde haar het valse geld. Zij maakte ver schillende tochten naar Parijs om er het valse geld te kopen. Eerst smok kelde zij het geld per trein in een rol breigaren, later werd het verborgen in de ledige reserveband van een auto. Minstens 4600 valse dollarbiljetten en 28.000 mark gingen door haar handen. Gistermorgen vroeg is het Zweedse stoomschip „Astrid" dat op 25 October bij Zeebrugge op een wrak liep en zonk, gelicht. Hieraan werkten mee drie Nederlandse bergingsvaartuigen en een vaartuig uit Belgie. Het lek van de .Astrid" is nog niet gedicht maar het water kan uit het schip gehouden v/orden met de pompen van de ber gingsvaartuigen. De oudste dochter van Prinses Silbylla en de overleden prins Gustaf Adolf van Zweden, prinses Margaretha, vierde haar vijftiende verjaar dag. Hoewel dit een feestdag voor haar was, mocht zij niet van school verzuimen. Hier ziet U haar met haar zusjes Birgitta (links) en Desirée (rechts) voor de schooldeur. Pnige tijd geleden, vrienden, heb ik u verhaald, hoe Churchill met het schrijven van memoires, behalve zijn honoraria, ook nog een prijs van duizend pond sterling in de wacht sleepte. Toen hij die prijs in ontvangst kwam nemen, zei de staatsman: „Een RllllllllllllllHIUIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllimillllllllllllllUillllllÉIIIIIIIIIUIIIillllUUlllllllllUIIIHIHI JAe Amerikaanse vulpenkoning Mil- ton Reynolds, die in 1947 in de - h recordtijd van zes dagen,, drie uur en «0etkeSrmeeVals1Srnetneen spelletje. Dan vijftig minuten om de wereld vloog. en 2 nacht-aapjes. Ik heb Theodoor uit IX 1_ _Awxrcfnrin vorunlcfPD« ppn vertrok Dinsdag van Los Angeles voor aiie macht moeten vasthouden, want een nieuwe recordpoging. Deze keer reist hij met gewone lijnvliegtuigen. De „Langkoeas", die vandaag in Rot terdam aankwam, bracht een hele me nagerie voor Blijdorp mee Een tijger, 6 pythons, een civetkat, 5 loewaks, 40 badjings (een soort eekhoorn), een gib bon, een orang-oetan, 2 Lampong-apen wordt het een mysterie, vervolgens een tyran en in het laatste stadium, wanneer men met zijn eigen dienstbaarheid ver zoend is geraakt, doodt men het mon ster". Van daar het spreekwoord: De kip met de gouden eieren slachten. Dit laatste heeft Churchill er niet bijge zegd' In Amsterdam heeft het (com munistische) raadslid Barning B. en W geïnterpelleerd over de verontreiniging van de tramwagens metwandlui zen Want die veroorzaakten in Mokum een infectie, die de Amsterdammers trambenen" hebben genoemd. De wet houder zei, dat de diertjes nu allemaal op de loop zijn. Want er is resoluut in- Misschien komt er, nu de beesten "eruit zijn, meteen wat meer ruimte in de Amsterdamse tram. Leve de minister, hij gooit van de boni alles hij wilde er met geweld naar toe. De Burmese regering heeft een omzet belasting ingesteld van 6 en op luxe artikelen van 121/2%. De winkeleige naren in Rangoon "hebben daarop hun zaken gesloten. Tn de maand September werd bij de Nederlandse spaarbanken in gelegd de ronde som van f 31.553.639 en terugbetaald f 30.188.839. Het spaarte goed vermeerderde dus met f 1.364.800. Zo ziet ge weer. vrienden, sparen maakt van centen guldens enmet guldens kun je wat doén! In het havengebied van Antwerpen wordt een radar-instal latie gebouwd ten behoeve van de sche pen die bij mist de Schelde opvaren. De verdediger voerde aan, dat Odette het geld steeds als vals had aangebo den en dus volgens onze wetten niet strafbaar was. Tegen haar echtgenoot en diens va der eiste de officier een jaar gevan genisstraf, terwijl de zaak van diverse andere lieden in deze affaire, die in dertijd nogal opzien baarde, werd aan gehouden. van Ho- Naar men uit een verklaring Lord Calverley (Labour) in het gerhuis meent te moeten opmaken, zouden de algemene verkiezingen in Engeland op 6 Juli 1950 gehouden wor den. Lord Calverley liet namelijk in de loop van een betoog het volgende uit: ik ga zelfs verder. Na de al gemene verkiezingen op 6 Juli 1950 zullen de conservatieven nog steeds in de oppositie zijn". Deze uitlating ver wekte grote beroering in politieke kringen. Algemeen wordt de verkla ring van Calverley beschouwd als on derdeel van de verkiezingscampagne. Gisterochtend is de 16-jarige G. van Eer uit Utrecht tussen Koekangen en Echten uit de expresstrein Zwolle Groningen gevallen. De jongen heeft om tot nu toe onbekende redenen, tij dens de rit. het portier geopend. Dit werd door de langs de trein strijkende wind gegrepen en opengemaakt met het noodlottig gevolg, dat de jongen naar buiten werd geslingerd. Hij over leed aan zijn verwondingen. GEEN OVERLEVENDEN VAN DE SKYMASTER. Alle 55 inzittenden van de bij Wash ington verongelukte Symaster, op één na allen Amerikanen, zijn bij de ramp om het leven gekomen. Tot nu toe zijn 46 lijken geborgen. Bjj Farges in Oost-Frankrijk heeft een stier een diesel trein doen ontspo ren, waarbij het beest zelf gedood werd en de treinbestuurder ernstige verwondingen opliep. Het roodgeverf de dieseltreinstel werd door de stier aangevallen toen het vaart minderde voor een overweg. Het eerste rijtuig werd door de stoot van de stier uit de rails gelicht De rechtbank heeft zich de gehele dag met dit drama, dat op de avond van de eerste Juli 1948 bij de Wij- geesterbrug bij Kollum had afge speeld, bezig gehouden. Na vele en langdurige verhoren bjj het vooron derzoek had de arts T. de J. bekend de 31-jarige Riemke Veenstra in het water te hebben geduwd en haar daarna aan haar lot te hebben over gelaten Nadat de deskundige ztjn psychiatrisch rapport, waarin hij had verklaard dat T. de J. ten volle moet hebben geweten wat hij deed ter zit ting had bevestigd, werd de verdachte voorgeroepen. Hjj hield zich uiterlijk rustig en onbewogen. Hfl gaf toe op de noodlottige avond met het meisje een afspraak te heb ben gemaakt. Nadat zij bij hem in de auto was gestapt, kregen zij ruzie. Op de Wijgeesterbrug is Riem ke uitgestapt en ging met een been over de leuning op de brug zitten. „Toen de ruzie al heviger werd en het meisje als eens gezegd had „dan ver drink ik mij", ben ik, zo zeide ver dachte, „op haar afgestoven en plot seling was Riemke verdwenen". De president merkte op, dat hij eerder heeft verklaard, het meisje een duw te hebben gegeven. Verdachte ont kende dit nu ten stelligste. „Ik was destijds het aanhoudend verhoor beu en om van de zaak af te zijn heb ik maar bekend, wetende dat mijn leven toch verwoest was." Vader Veenstra getuigt. Vader Veenstra, die opnieuw erg ontdaan was over het gebeurde, trad nu als getuige naar voren en vertelde, dat zijn dochter „er reeds tien keer met de dokter op uit was getrokken." Toen Riemke op de morgen van de tweede Juli nog niet thuis was, was hij naar het huis van dokter „Theo" gegaan. Deze had hem verteld, niet te weten waar Riemke was. Nadat de zitting met gesloten deu ren was voortgezet, kreeg de officier van justitie het woord, die zijn leed wezen betuigde aan de familie van het slachtoffer en daarin ook de ver dachte en diens uiteengeslagen gezin betrok. Hoewel de officier van oor deel was, dat opzet tot doden bjj ver dachte aanwezig is geweest, achtte hij het plegen ven moord niet bewe zen, waarna hij zijn bovenvermelde eis stelde. Alvorens de rechtbank de uitspraak bepaalde over veertien da gen, voerde de verdediger nog aan, dat verdachte op het punt stond in Indonesië een nieuw leven te begin nen, dat door het laatste onderhoud met Riemke reeds direct dreigde in een te storten. Toen hij op de brug voor de volle 100 pet. door het meisje voor de moeilijkheden werd geplaatst en zij wilde, dat hij van zijn vrouw ging scheiden, heeft hij geen oplos sing kunnen vinden. Pleiter drong aan op de meest mogelijke clementie en verzocht de rechtbank hem niet het recht te ontzeggen het ambt van arts uit te oefenen. Een geheime Britse conferentie, waaraan 22 militairen en Aziatische ex perts deelnemen, is te Singapore be gonnen. Men verwacht, dat de confe rentie een belangrijke invloed zal heb ben op de Britse politiek voor het Verre Oosten. In gewoonlijk welinge lichte kringen meent men, dat de ont wikkeling in Zuid-China en de Indo nesische grens aan een nauwlettend onderzoek onderworpen zal worden. De Raad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) heeft Woensdag zijn goed keuring gehecht aan een plan voor vrijere Europese handel, dat beoogt het tot stand komen van economische eenheid in Europa te bespoedigen. Het plan is ontworpen door de Britse mi nister van Financiën Sir Stafford Cripps en de ministers van Buiten landse Zaken van Frankrijk en Belgie in samenwerking met Paul Hoffman, de leider van de Marshall-hulp in Europa. Paul Hoffman merkte in de bijeen komst op, dat het thans op daden aan komt. De wijze, waarop de aangeno men resoluties zullen worden uitge voerd, zal beslissend zijn voor Euro pa's geschiedenis in de komende hon derd jaar, zo zeide hij. Volgens het plan stellen de leden van de O.E.E.S. zich ten doel uiterlijk 15 December de beperkingen op min stens 50 procent van hun particuliere invoer uit andere deelnemende landen af te schaffen. Voorts besloot de raad o.a., dat gestreefd zal worden naar een vrijer betalingsverkeer tussen de deel nemende landen en dat de problemen inzake de plaatsing in Europa of el ders van het „aanhoudende overschot aan arbeidskrachten in bepaalde deel nemende landen" opnieuw aan een onderzoek zullen worden onderwor pen. Het bereiken van economische eenheid in Europa dient volgens de raad trapsgewijze te geschieden, zowel voor wat betreft alle landen te zamen als wat betreft de regionale groepen. Vóór 15 December zullen de deelne mende landen voorts mededelen, wel ke maatregelen zij kunnen treffen om de beperkingen op betalingen uit hoof de van het onzichtbare handelsver keer (tourisme, geldtransfers aan emi granten enz.) een maximale soepelheid te waarborgen. Er is enige verbetering gekomen in de nachtelijke overzettijden van de Hembrugponten. Tot nu toe was het zo, dat de pont voer, wanneer er een klant was. Zodat men soms heel lang moest wachten, totdat het pontveer van de overkant kwam. Met ingang van Maandag j.1. zijn er vaste vaartijden gekomen. Vanaf de Zaandamse kant vaart de pont vanaf 's avonds 10 uur 10 en zo vervolgens iedere 20 minuten tot 5 uur 's morgens toe. Vanaf de Amsterdamse kant vaart de pont vanaf 10.20 uur 10.40 uur, 11 uur en verder iedere 20 minuten. De automobilisten, die 's nachts van de Hembrugpont gebruik moeten ma ken, weten nu op welk tijdstip zü over gezet kunnen worden.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1