p WEEKBLAD VOOR J0H6ENS 8t jftÉÉ Atój/O B BRtlVi Nsl I bewogen week-eind PUROL in huis! Kom u binnen, VJ Voor ideale reiniging van elk kunstgebitook plastic Het ontwerp Unie-statuut Raar, maar waar Het Radioprogramma De kwestie der voorrangswegen Schip zat het treinverkeer dwars Het Krerrtlin krijgt een beurt Marktoverzicht Purmerend Purmerender markt IX. rjERRJT was de eerste, die weer wat zei: „Prachtig," zei hij, „en als ft het dus goed heb gesnoten (ha, ha) kan je als je in die val gaat, er niet meer uit?" „Ja," zei Afke, „tuurlijk weet ik 't niet persiets, maar ik geloof van wel." „En ga je dan met de mensen mee vroeg Jumbootje nieuwsgierig. „Zonder pardon," zei Afke, „en dan kom je in de dierentuin en daar ken je alle dagen de mensen bekijken achter de tralies heb ik es gehoord." Toen klapte Jumbootje van verruk king in z'n voorpoten. Hij dacht aan Knut Kameel, waar opa van verteld kad, en hij besloot om tóch lekker naar de mensen te gaan, dan zou hij ze zelf zien en altijd bij ze wonen in een artis. Dat was zijn plannetje, zijn stoute plannetje waar Camelie en Sambo maar niet van moesten horen liever, maar aan zijn vriendjes ver telde hij het nu wel. Ze zouden er allemaal ingaan en dan wachten tot de mensen kwamen. „Hoera," riep-ie, „ga er eens in, Gerrit, om te proberen." Gerrit stap te op het huisje toe en verdween door de deur. Toen stak alleen zijn hals er nog boven uit, want het huisje had geen dak. Jumbootje stond te trap pelen van ongeduld. „Zie je wat?" riep-ie. „Gerrit, zie je wat?" „Kale boel hier," zei Gerrit, „er ligt niets dan een stukje spek op een plankje met wat latten en touwtjes." Toen kwam hij weer naar buiten. „Hee," zei hij, „let eens goed op, zien jullie niets?" „Nee," zei Piepje, die helemaal om Gerrit heenvloog om hem beter te kunnen bekijken. „Ik ook niet, Piepje," zei Gerrit, „maar vinden jullie niet iets gek?" „Nee," vroegen ze alle drie, „nee, wat dan?" ,Hier bèn ik weer," zei Gerrit raad selachtig, „als je begrijpt wat ik be doel," zei hij, „Afke, als je het maar begrijpt." „Nee," antwoordde Jumbootje, „dat snap ik niet..o, ja, tóch," zei-ie er toen achteraan, „ik snóp het," en om dat te bewijzen liep-ie op een drafje de deur van het huisje binnen en kwam er meteen weer uit. „Zie je," zei hij, „als je er in gaat kan je er wèl weer uit." „Juist," zei Gerrit, „dat is het wat ik maar wou zeggen." Toen ging ook Afke een lichtje op. „Nou jazei-ie verlegen, „ik zei toch al alsdat ik 't niet persiets wist. Ik dacht 't maar, want me vrind de tijger die kon d'r toch heus beslist echt helemaal niet meer uit." „Wacht," bedacht Jumbootje, „er is misschien een grendel of een knippie waarmee je hem van binnen zelf dicht moet doen," maar toen ze alle maal naar binnen gingen, zagen ze absoluut geen grendel of knippie om de deur mee dicht te doen. Er was alleen maar een plankje met een stuk je spek en verder nog een tamelijk in gewikkeld geval van latten en touw tjes, wat allerminst op een grendel leek. Jumbootje ging verdrietig op een steen zitten. „En als die deur nou niet dicht wil," zei hij mistroostig, „dan nemen de mensen ons natuurlijk niet mee en dan moet je je hele leven hier in dit bos zitten. En ik wil zo graag naar de mensen." Ja, het scheelde niet veel of Jumbootje was daar een deuntje gaan huilen, maar dan zou m'n ver haaltje een erg droevig verhaaltje Worden en dat is niet bepaald de be doeling. Daarom trof het juist zo bij zonder goed, dat Afke (ja werkelijk), dat Afke een idee kreeg. ,,'t Is maar een idéétje vamme," zei hij, „maar ik heb 't zelf gebedacht en ik geloof, dat 't wel een goed idee is." Ze fleurden allemaal weer wat op. „Zeg het maar, Afke," zei Gerrit, „het zou per ongeluk eens wérkelijk goed kunnen zijn, al kan ik me niet voorstellen, waarom ik er dan niet ben opgekomen." „Ja, kijk," legde Afke uit, „ik dacht zo, je mot es goed naar al die latjes en touwetjes krjken, dat lijkent wel een soortement kromstructie," en meteen er achteraan: „als je weet wat ik bedoèl, Gerrit!" Maar Gerrit voelde niets van de stekeligheid. „Hee ja," zei hij, „die lat daar loopt naar de deur en dat dwarslatje daar zit met een touwtjeToen sprong Jumbootje op. aan het plankje vast!" riep- ie, „Gom, en daar zit dat spek weer op." „Dat is nou net wat ik je wou ver duidelijk maken," zei Afke, „een beetje nhdenken, zegt moe altijd. Ik denk alsdat we eerst dat spek motten opeten, of zoiets." Dat was nog niet zo gek bedacht van Afke, want dat had Teunis Tijger natuurlijk meteen gedaan, vroeger. Fiepje begon dan ook weer heel opgewonden te doen. „Hiep, hiep, hoera," klapte ze ver rukt in haar voelsprietjes, „toe dan, eet dan op, dan mogen we allemaal naar de dierentuin." „Ja," zei Gerrit, „alles goed en wel, maar ik ben een herbivoor en ik mag dus geen vlees hebben voor mijn maag." „En ik lust geen spek," zei Jum bootje pietepeuterig en dat zei Afke ook. Moe zei trouwens altijd, zei Afke, dat spek hoogst ongezond was voor aapjes, speciddl voor jonge gorilla's. Maar Fiepje kon er natuurlijk hele maal niet aan beginnen, die had im mers nooit iets anders gegeten dan honig. Tja, daar stonden ze nu met een prachtige kans voor hun neus om ein delek naar een artis te mogen en daar konden ze niet eens die ver draaide val op slot krijgen. Jum bootje besloot nog eens extra extra te prakkiezeren of-ie er niets op kon vinden en ging daarom even op het plankje naast het spek zitten BOEM!! pats!KRAK! ROM- MELDEBOM! klonk er toen opeens en dat maakte een verschrikkelijk la waai. „Goff!" zei Jumbootje (dat afschu welijke woord, dat alleen maar grote olifanten af en toe mogen zeggen), en hij sprong op alsof-ie in een koeke- pan met kokende olie was gaan zit ten. „GofGOM!" Vol verbazing ke ken ze alle vier naar de grote deur, waar KOM U BINNEN A.U.B. op stond, want die was gaan bewegen en ze zagen, dat die deur langzaam en statig met een grote zwaai dicht gingKlik. „Gom," zei Jumbootje toen nog een keer. En daar wist niemand iets op te antwoorden. (Volgende week méér.) OPLOSSING PRIJSRAADSEL. Een vierjarig jongetje werd op de straat door een auto aangereden. Gelukkig kwam hij er goed af en werd hij niet ernstig gewond. Kinderen moeten er om denken, dat zij altijd eerst goed naar links en dan naar rechts kijken als zij een rijweg oversteken. De prijzen werden deze week gewon nen door: Annie Breen, Achtereiland 13, Me- demblik. 3e en 4e klasse van de Berger Schoolvereniging, Bergen N.-H. Fenny vd Weide, Esdoornlaan 14, Zaandam. Willy Luster, Geelvinckstraat 69, Velsen-Noord. Tiny Bakker, Brouwerstraat 59, Den Helder. Gefeliciteerd jongelui! De boeken worden toegezonden. Voor kinderen beneden twaalf jaar. Beste jongens en meisjes, wij beginnen deze week met het briefje van Ferdinand Nelle- stein. Jij hebt aardige broers, die je zo goed met de sommetjes helpen, Ferdie. Ja, nu het zo vroeg donker wordt, moet je thuis maar prettige spelletjes bedenken. Ik hield vroeger zo van Ganzeborden. Ken je dat spel? „Bosviooltje", hartelijk dank voor de postzegels en de sigaren bandjes. Wij zijn er blij mee. Wat jammer dat de krant was zoek geraakt! Henk van Zon, dat is iets nieuws, die „knappe en domme rijen" op school. Gelukkig dat jij in de rij van knappe kinderen zit, maar voor kinderen, die niet goed kunnen leren, lijkt het mij erg akelig om in een zogenaamde „domme rij" te moeten blijven. Jammer dat zoiets op de school wordt gedaan. Jan van Hoepen, prettig dat je met ons mee gaat doen. Jij hebt veel liefhebberijen, zeg! Is liet nu niet te koud geworden om te vissen? „Klaproos", dat was een dikke enveloppe met zilverpapier, de postzegels en de sigarenbandjes. De toezending van pakjes gaat meestal niet zo vlug. Stop er dus maar niot een briefje bij, Tiny! „Papaver", leuk dat je een cor respondentie-vriendin hebt gevonden. Ik hoop, dat jullie het samen goed kunnen vinden. Cobi Klik, of ik mij jouw naam nog kan herinneren? Ja hoor, heel best! Ik vergeet mijn neven en nichtjes niet zo gauw en ik vind het gezellig, dat je weer mee gaat doen. Vertel je eens wat over de nieuwe school? Jan Mosk, wat leuk om een vader te hebben die schauffeur is en je v/el eens meeneemt in de vacantie. Jij zult al heel wat plaatsen gezien hebben, denk ik. Bedankt voor het zilverpapier, Jan! Addie de Moor, is de herfstvacantie al weer achter de rug? Ik hoop, dat je goed van de vrije dagen hebt genoten. Martha Visser, als ik een sigaren- doosje bij mijn brieven zie, weet ik meestal vooruit dat het van jou is. Wel bedankt voor de bandjes en het zilverpapier, Martha! „Madeliefje", of ik het erg vind als je een kort briefje schrijft? Nee hoor, meisje. Jouw briefjes zijn altijd erg gezellig en ik ben met een paar regels ook blij. „Climatus", gezellig dat je vriendinnetje ook weer mee doet. Jullie moeten de prijs raadsels maar samen maken. In Januari is het dus groot feest als pappa thuis komt. Wat heer lijk dat je een accordeon krijgt! Henk Nellestein, wil je aan Ferdie vertellen, dat zijn briefje dc vorige keer te laat kwam, zodat ik het nu pas kon beantwoorden? Steef Overhand, een kachel aanmaken met twee lucifers, bloemen kweken en eten koken, lijken mij de moeilijkste opgaven voor je vaardigheids-insignes. Ben je al aan het oefenen? Rik Lent, bedapkt voor het aardige tekeningetje. Wel zal het op school tussen de middag gezellig zijn met al de jon gens en meisjes, die overblijven. Jan Wielinga, jij bent dus een voetballer, Heb je al wed strijden gespeeld of ben je nog aan het trainen? Trijnie Band, gelukkig dat je weer beter bent. Nu moeder een paar stevige laarzen voor je heeft gekocht zul je niet zo gauw meer ziek v/orden, denk ik. Je moet er wel een paar dikke sokken in aantrekken, want in gummie laarzen krijg je vaak koude voeten. Rudie Vis, wil je André voor zijn aardige tekening bedan ken. Hij heeft jouw prijsraadsel keurig geïllustreerd. Derde en vierde klasse L.Ö. van de Berger Schoolvereniging, wat zagen de oplossingen er weer vrolijk uit. Jullie verdienen het dat de bibliotheek deze week weer eens een boekje rijker wordt. Willy v. d. Gulik, har telijk dank voor de doos met zilverpapier. Ik ben er blij mee, meisje. Liddy Stuy, gezellig dat je mee gaat doen. Je hebt een grappig tekeningetje van twee meisjes gemaakt. Ben jij dat zelf met een vriendinnetje? Klaas Rol, hartelijk dank voor de postzegels. Jij bent dus een nieuwe neef van mij. Welkom hoor! Frans Lenghaus, ik zou die kleine tweeling-broer en -zus van jou best eens willen zien. Lijken ze op elkaar? 't Is zeker een leuk stelletje. Eliie Karseboom, wat jammer dat ik je de vorige keer niet kon bedanken voor het zilver papier. Ik had het pakje nog niet ontvangen, Ellie. Het stond nog op de redactie. Hartelijk dank voor je hulp, meisje! Jan Koningstem, Corrie Hop, Simon van Eeten, Nico Bosman, Henk Zikkenheiner, Henny Minneboo, Janny Groenland, Jannie Minkema, Wim Punner- Lex Poelman, Frans Stins, Kees Kleijer en Adrie vari Zanten, jullie zijn welkom bij ons! Jongens en meisjes, de brieven voor ons volgende correspondentie-hoekje verwacht ik graag van jullie vóór Zondag 13 November. Allen hartelijk gegroet door TANTE :ET. GERRITZIE JE WAT?. PRIJSRAADSEL. Voor kinderen beneden 12 jaar. GOVERT SCHOENERSE zit wel eens op het dak bij ons thuis. E. L. TERMAAS is nodig bij het bou wen van een huis. R. I. DUINEKER verkoopt mij vaak iets uit zijn zaak. En als M. R. MEITMAN op een spij ker slaat, dan is het raak. Door de letters van de namen die in het versje voorkomen, in een andere volgorde te plaatsen, kun je de beroe pen van de vier mensen vinden. De oplossingen kunnen vóór Zondag 13 November worden gezonden naar het bureau van dit blad. 'n Steek of 'n scheut hier en daar komt ge nog wel te boven. Maar wee als Rheumatiek zich vastzet Welk mens bij zijn volle verstand zal het zo ver laten komen? Zulke aanwijzingen zijn een reden te meer om van vandaag-op-morgen met de weldadige Kruschen-kuur te beginnen. De zes minerale zouten van Kruschen stimuleren van de eerste dag af met de jaren verslapte bloedzuiverende organen en brengen die al gauw weer helemaal op gang. Als lever, nieren en ingewanden op natuurlijke wijze hun werk doen, kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet vastzetten. Die worden dan radicaal afgevoerd langs natuurlijke weg en zijn nooit meer oor zaak van pijnen, die U nu in Uw bewegingen belemmeren en U het leven vergallen. Weifel niet langer, begin vandaag met Kruschen. In Uw eigen belang. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (Ingezonden mededeling) FATRICIA WENTWORTH 25 ..Vind je 't mooi?" Ze haalde diep adem en bracht er teen uit: „Het is veel te mooi!" «Doe het eens aan". Halverwege haar hals bleven haar banden steken. ..Justin je moet niet ik bedoel, bat ik het niet kan aannemen. Moet je net niet houden als het van je moeder was? Want als je eens gaat trouwen" Ze hield op, want de idee, dat Justin zou gaan trouwen, deed haar zo'n pijn, bat ze niet kon voortgaan. Het was een ogenblik van diepe ontroering. Justin keek haar ernstig ban, toen hij zeide: „Wat soort meisje \rht ^e' dat zou trouwen?" Natuurlijk was het heel gemakke- Jk hierop te antwoorden, ofschoon at antwoord haar als messen of dol en zou steken. Dorinda had altijd Precies geweten, met welk soort jbfiisje Justin zou trouwen en in de aatste maanden had dit meisje, eerst eeb onpersoonlijk type, ook een naam gekregen. Immers, Dorinda had in 'n soeiety"-blaadje een foto gezien met et ondersenrift. „Mr. Justin Leigh en Miss Moira Lane". Ze had de foto uit geknipt en bewaard; toen ze zich eens extra moedig gevoelde, had ze Justin gevraagd: „Wie is Moira Lane?" en hij had, even zijn wenkbrauwen fronsend, losweg geantwoord: „Och, een meisje dat ik ken". Nadien had zij hen een paar maal samen gezien; eens toen zij zelf met Tin lunchte en een andere keer toen ze met Buzzer naar de schouwburg was. Moira Lane zag er altijd precies hetzelfde uitmet een air, dat ze nauwkeurig wist wat ze had te doen en hoe ze het zou aanpakken. Ze was heel bekoorlijk, maar toch had ze Dorinda niet de vrouw voor Justin geleken. Haar zelfgenoegzaamheid en zelfbewustzijn hadden Dorinda pijnlijk getroffen. Ze legde de broche weer op haar plaats en begon met een vinger lijnen op tafel te trekken, terwijl ze sprak: „O, ze moet lang zijn en natuurlijk erg slank, maar niet mager; je houdt immers niet van magere meisjes? En misschien met lichtblond haar, al weet ik niet, of dat er veel toe doet wanneer het mooi is opgemaakt. En dan erg mooi, met bij haar passende kleren, precies gedragen zoals 't moet. En dan iemand die weet, wat je wèl en wat je niet moet doen, met een uitstekende make-up", iemand die beseft wan neer iets heett afgedaan en niet meer kan worden gedragen. Och, zie je, dat alles is heel moeilijk, tenzij je er in bent grootgebracht en zelfs dón hebben sommige mensen het beter m de slag dan anderen en jij zou iemand moeten hebben, die precies op de hoogte is „Dacht je?" „O, ja, Justin. Je merkt immers alles op en je kunt niet hebben dat er iets verkeerd loopt. Je houdt ervan, dat al les volmaakt is en dus moet je met een meisje trouwen, dat nooit een vergis sing zou maken". Zij schoof het kleine bruine tasje over de tafel, zonder er naar te kijken, want haar ogen bleven op hem gericht! Hij nam het op en legde 't voor haar neer. „Ze zou de broche van mijn moeder waarschijnlijk te ouderwets vinden! Ik zou liever hebben, dat jij ze kreeg. Doe ze eens aan." „O, Justin!" „Lieve kind, stel je niet belachelijk aan. Ik zou ze je niet geven, als ik niet wilde, dat je ze kreegNee, zo is 't niet goed.... een beetje hoger.... zo is 't in orde". Hij keek op zijn pols horloge en stond eensklaps op. „Ik moet nodig weg. Wees een goed kind en ga voort met me op de hoogte te houden". HOOFDSTUK IX Mrs. Oakley had de hele morgen ai gewenst, dat zij Dorinda niet naar de stad had gezonden. Immers, elk van de drie magazijnen, die zij haar had opgegeven, zou, op verzoek van mrs. Martin Oakley, gaarne een collectie japonnen ter keuze hebben gezonden. (Wordt vervolgd) Twee halve waarheden maken geen waarheid. (DOUWES DEKKER) Tast de natuurlijke kleur van LIw kunstgebit niet aan! PROOENTA AMERSFOORT MP 395 KONINKRUK OER NEDERLANDEN Onafhankelijk en soeverein REP DER VER.STATEN VAN INDONESIA REPU8UK INDONESIA SERIKAT) Onafhankelijk en soeverein NIEUW GUINEA Over status zal later worden be schikt SAMENWERKING Defensie Buitenland Financiën Economie Cultureel PERMANENT SECRETARIAAT Jaarlijks wisselende Indone sische of Nederlandse leidhg UNIE HOF VAN ARBITRAGE Hof voor geschillen lussen de deelgenoten CARTtK9139l_ |k weet niet hoe het u gaat, maar ik voel mij een beetje trots, nu zich ergens tussen Dollard en Schelde, Vaals en Nieuwediep de tienmillioen- ste inwoner van ons land heeft aan gediend. Tien millioen.... kunt u het zich voorstellen? Gemakkelijk is dat niet, maar om dat we toch met getallen bezig zijn wel mogelijk. Wanneer alle babies bakvisjes, kwajongens, „glamour girls", schoenmakers, lieve schoon mama's en mummelende oude heer tjes, dr. Willem Drees voorop en die tioenmillioenste de grote onbeken de aan de staart, netjes naast elkaar op een rijtje zouden gaan slaan, zouden zij een levende schakel vormen tussen Amsterdam en Aden. Een geel gegalonneerd korporaal zou ruim duizend uur nodig hebben óm de koppen te tellen Geen peuleschil. In werkelijkheid is hel dat ook al niet. Dat begrijpt ge, als ge weet, dat Joost, de prins onzer poëten, reeds voor driehonderd jaar zuchtend uitriep: „Wij groeien vast in lal en last". Het wordt danig benauwd in ons landje. In Noord-Holland staan we met 680 man op één vierkant kilometertje te springen. In Zuid-Holland scharen zich op zo'n zelfde plekje 720 honge rige magen om de pappotDat wordt teveel van het goede. HelaasNu gaan ze de Zuiderzee wel verder leeg pompen en fabrieken bouwen, maar dat wil nog niet zeggen, dat we er zijn. Velen zullen moeten uitvliegen naar de Zuidafrikaanse en Australi sche vleespotten of het kampvuur in Canada's F ar West.... We zullen wat van ons bloed moe ten afstaan om gezond te blijven. Raar, maar waar. En tóch mogen we op die gezondheid, die jeugdige kracht van ons volk trots zijn. Bij brand- ec snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen en Schrale huid. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 ra. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Sportpraatje. 6.30 Strijdkrachten. 7.05 Radio Volksmuziekschool. 8.05 In het Radio-Zoeklicht. 8.15 Maak je eigen programma. 10.00 Radio Philharraonisch orkest. 11.15 Graraofoonmuziek. HILVERSUM II, 415 ra. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.30 Italiaanse Ma drigalen-programma. 7.15 De muziek bij nader inzien. 7.40 Radiokrant. 8.05 Wie is belangrijk. 9.00 Familie-competitie. 9.35 Croot Selecta-orkest. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Symphonie. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Orgelspel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Parijs Conser vatorium-orkest. 10.05 Morgenwijding. 10.45 Sonate. 11.30 Accordeon-orkest. 12.00 „Les Gars de Paris". 12.30 Mededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.45 Le piano-romantique. 1.15 Evolutie in de muziek. 1.45 Italiaanse lie deren. 2.00 Kookkunst. 2.20 Muziek. 2.40 Ons volk in zijn dichters. 3.00 Coloriet 4.00 Film land presenteert. 4.30 Tussen de twaalf en zes ten. 5.00 Kwartet Jan Corduwener. 5.20 Cau serie. 6.15 De Vara feliciteert. 6.30 Strijd krachten. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Piano duo. 7.30 The Ramblers. 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Gramofoonplaten. 8.45 Men vraagt. eri wij draaien. 9.20 Klankbeeld. 9.50 Buiten lands overzicht. 10.05 Pennies from Heaven. 10.45 Avondwijding. 11.15 Tsjechische mu ziek. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Om en om. 8 40 Sonate. 9.15 Voor de jonge zieken. 9.35 Sextet Johnny Kroon. 10.00 Vioolconcert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Strijkkwartet, 11.15 Uit 's werelds liederenschat. 11.45. Reginald Dixon, orgel. 12.00 Omroep-orkest. 12.30 Mededelin gen. 12'.33 „Sans Souci" 1.15 „Vrij en Blij". I.45 Kamer-orkest. 2.40 Ensemble Lachman. 3.00 Klein Omroepkoor. 3,30 Gramofoonplaten 3.40 Van oude en nieuwe schrijvers. 4.00 Gra mofoonplaten. 4.20 Volksliederen. 4.40 Voor dracht. 5.00 Piano-duo. 5.15 Beethoven-cyclus, i 5.45 Under de Fryske flagge. 6.00 De vij>" Zapekara's. 6.30 Geestelijke liederen. 6.45 „Twintig jaren Bedrijfspensioen". 7.15 Rege' rings-uitzending. 7.40 Radiokrant voor Neder land. 8.05 Met band en ulaat voor U paraat 8.45 Discussie onder de jongelui. 9.30 Busch- Strijkorkest 10.00 Werken van Gabriël Fauré. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Avondmelodie. II.45 Tsjechisch lied. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN IH: 8.05 Concert. 9.05 Gram. 10.10 Verz. progr. 11.00 Harold Smart (bioscoop orgel). 11.30 Eng. H.S.: Music while you work 12.00 VI. Br.: Gram. 1.15 Gerd Mertens (or gel) en Mona Barany (zang). 2.10 ..Petticoat Lane". 2.55 Intermezzo. 3,00 Kalundborg: Wivex-orkest. 4.00 Eng. L.P.: Jack Salisbury en orkest. 4.30 Jack Leon en orkest. 5.00 Koot wijk: Batavia. 6.00 Fr. Br.: Voor de soldaten. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Gram. 7.45 Filmmuziek. 8.15 Filmrevue. 8.30 Om roep Symph.-orkest. 10.15 Gevarieerde muziek. 10.55 Gram. 11.00 Diversen. Verleden week brachten wij onder de kop „Einde der voorrangswegen in zicht?" een bericht betreffende de Ze- vende Wegverkeersdag van de KNAC in Den Haag. Van de zijde van de KNAC deelt men ons thans mede, dat dit bericht misverstanden zou kunnen wekken. De regel „rechts gaat voor" die internationaal is aangenomen maar pas na het invoeren van de nieuwe Verkeerswet ook hier te lande zal wor den ingevoerd, heeft alleen betrekking op wegen van gelijke orde. Op de voorrangswegen, die zeker niet zullen worden opgeheven blijft onder alle omstandigheden het voorrangsrecht be staan. Doordat een schip, dat zwaar gela den was, vastliep in de vaargeul van de spoorbrug bij Meppel kregen Woens dagavond de treinen een uur vertra ging. Eerst nadat met een kraanwagen het schip was losgetrokken, kon de brug gesloten worden, waarna de trei nen weer normaal konden lopen. De schoonmaak van het Kremlinals deel van de ingrijpendste restauratie van het Kremlin, sinds de bouw van de Moskouse citadel 450 jaar geleden, is thans bijna teneinde, zo deelt Radio- Moskou mede. „De torens, ontdaan van stof en aanslag zien er uit alsof zij gisteren gebouwd zijn". De verwachting, dat het aanbod op de rundveemarkt om verschillende reden heel wat minder zou zijn, ging niet ge heel in vervulling. Het viel erg mee, in de eerste plaats door de RK-feestdag en ten tweede omdat het de laatste week is, dat er geleverd kan worden. Hedenmorgen konden niet anders dan A en B-koeien geleverd worden, maar ook het aanbod daarvan viel niet tegen. Men zag weer veel slagers op de markt en enkelen deden zaken ook, daar men de volgende week als de distributie af gelopen is, niet weet waarvoor men komt te staan. De handel in de gelde- koeien was er niet beter op, of men moest al een prima beest hebben, maar die waren er niet veel. Men verwacht wel, dat de afwijkende flink in prijs zullen dalen. Met de verse melkkoeien ging het ook heel stroef, doch de prij zen blijven goed staande. Met het jonge vee ging het ook nog verre van vlug, ofschoon er wel iets meer leven was. Op de wolveemarkt zag het er beter uit. Daar werd voor export naar Enge land, Belgie, Frankrijk en ook voor Duitsland druk gekocht. Daags tevoren zijn hier ook nog ongeveer driehonderd stuks voor export weggegaan. Vooral de ramlammeren waren gezocht, maar voor het leven ziet men niet veel doen, daarvoor liggen de prijzen te hoog. Met de bokken en geiten was het weer een stugge boel. Op de biggenmarkt kon den de prijzen van de vorige week be houden blijven, doordat het aanbod niet te groot was. Met de fokzeugen was het heel stug, de prijzen lagen flink lager. Met de paarden wil het ook maar niet, alleen voor de dood. Zelfs de merrie veulens gaan voor de clood weg. De pluimveemarkt was minder druk bezet, maar de gang was er goed met vastere prijzen. PURMEREND, 1 Nov. Aangevoerd 75 runderen, waaronder 375 vette koei en, 5 pinken, 10 stieren, 145 nuchtere kalveren, 100 schapen en 53 vette var kens voor de levering. 146 melk- en kalfkoeien 575—850, handel kalm; 354 gelde koeien 340—600, stug; 55 pinken 350475, kalm; 22 graskalveren 140 235. matig; 8 stieren 400—575, stug; 751 schapen en lammeren 5880, 4062, goed; 53 bokken en geiten 10—50, stug; 523 biggen 23- -50, stug; 17 fokzeugen 225350, stug; 47 paarden en veulens 350600. 160240, stug. Totaal 2264. 6700 oude kippen en hanen, rode en witte 2.00—2.25 per kg; 600 idem blau we 2.00—2.25 per kg; 400 jonge hanen, 2-25 2.50 per kg; 1100 jonge hennen 5.50—8.00 per stuk; 800 eenden 1.50— 3.00: 700 konijnen 0.50—7.00; 100 ganzen 7 009.50. 5000 kipeieren 0.13—0.17; 3000 eendeieren 0.11.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3