Strekdam door twee draglines doorbroken Btscumf Wij moesten ons erin schikken en zaten mannetje aan mannetje. Haaien wv zochten naar <je Jan van Gent, m. vorige week op dè Dijt, werd gevangen. Het delijk vermoeide Ongekende resultaten geboekt op de Wereldspaardag Nieuwediep voor vijf en twintig jaar Een soort complot ,,om mij er in te luizen" Van rheumatiek, films en portretlijstjes Naai- en knipcursus van „Tuindorp" H.C.S.C. moet morgen van Flevo winnen Boodschap van de Sint Clandestiene slachting in een smerige stal Uit het politierapport Meer dan duizend posten van inleg Wereld vol geheimenissen Historisch ogenblik na honderdzestig jaar O, mochten wij P. J. STEINBERG P J. STEINBERG Predikbeurten st1/? uur dS' Koopt bij Morgen Klaproosdag z„t,„,., UM mr m „Nicolientjes" komen wee' voor het voetlicht VRIJDAG 4 NOVEMBER 1949 JN DE HELDERSE COURANT van Dinsdag 4 November 1924 (52ste jaargang, no. 5943), dat is vandaag dos precies vijf en twintig jaar gelsden, wordt de voorpagina, zoals toen gebruikelijk was, geopend met het kleine bericht: „Licht op voor auto's en fietsen: Dinsdag 4 November 4.57 uur, Woensdag 5 November 4.55 uur". Dat is dus op de plaats, waar tegenwoordig met zware koppen het belangrijkste binnen- of buitenlands nieuwe wordt neergeschreven. Ja. de krant van vijf en twintig jaar geleden zag er wat opmaak en berichtgeving betreft boel anders uit dan de nieuwsbron van tegenwoordig. Het „telegrafisch weerbericht" van 4 November 1924 meldde: Zwakke tot matige Noordelijk? tot Westelijke wind, Bevelig tot halfbewolkt, weinig of geen •ogen, waarschijnlijk nachtvorst, iets «achter overdag. Dit alles weerhield de directie van de Tivoli-bioscoop er niet van twee geweldige films te annon ceren. Vertoond werden „De schrik der stad", sensatiefilm in zes acten, en „De wreker", drama in vijf acten. Op het toneel verscheen Willy Derby met zijn succesnummers „Langs moeders graf' en „Wie bond het blikje aan den hond zijn staart". Wel lezers, wij hadden nog geen tijd deze vraag van wijlen Willy Derby te beantwoorden, want terwijl hij met door tranen verstikte stem zijn liedjes bracht, zat onze verslaggever in „Musis Sacrum", waar mevrouw Csitary een lezing hield over Hongarije. Hij schreef daarover in de eerste kolom van het tweede en laatste blad in de krant van Donderdag 6 November: „Het was jam mer dat A.G.O. niet de beschikking had over het grootere „Casino", want in het vriendelijke Musis Sacrum kon den bij lange na niet alle belangstel lenden geborgen worden. Wij moesten ons er in schikken en zaten mannetje aan mannetje, om zoo te zeggen op el kanders schoot. Dit kan onaangenaam zijn het kan óók aangenaam zijn, dit hangt enkel en alleen af van uw buur, maar in ieder geval was het geweldig warm in de zaal". We zijn er nog niet. In het blad van 4 November lazen wij voorts een noodkreet van de heer H. Jacobs, Langestraat 10. Deze luidde: „Zeer geacht publiek, daar ik al in geen weken heb kunnen venten wegens zware rheumatiek in mijn been en knie, verzoek ik u beleefd uw waren bij mij aan huis te koopen. Mijn prij zen zijn zeer billijk. Lucifers, zeep, ga lanterieën enz. enz. Spotgoedkoope op ruiming van portretlijstjes". Onze wo ningzoekende abonné's kunnen even likkebaarden, want in het zelfde num mer werden vele heren-, burger- en winkelhuizen te koop aangeboden. Van 7 tot en met 13 November werd in de Witte-bioscoop vertoond de weten schappelijke film: De hygiëne van het huwelijk". In de enorme advertentie die de film aankondigde werden ook enkele perscritieken opgenomen, waar van wij citeren: zullen er menige wijze les ontvangen en er van over tuigd worden, als -ij het nog niet we ten, dat het huwelijk een hoogst ern stige zaak is, en dat onberaden stappen en verkeerde handelingen nadeelige gevolgen kunnen hebben, die geslach ten lang nawerken". De film werd tweemaal per avond gedraaid, één keer voor dames en één keer voor heren. „Maar we zijn er nog niet", staat on deraan diezelfde advertentie. „Uw kaartje van de Witte is ook geldig voor een schitterend programma in de Scala met als hoofdnummer: De roo- vers der zee". In de Tavenu-bioscoop ging dezelfde week „De witte woes tijn". De bezoekers hier kregen Dins dag en Woensdag „toe": Aap of mens. Margarine-maand U ziet, Den Helder had in de Mar- garine-maand November een gevari eerd programma. Tja, die margarine- maand was ook aardig. Luister Nieuwe- dieper huismoeders: Er werd geadver teerd met margarine zonder bon voor 35, 40 en 45 cent per pond. Bij vijf pond waren de kosten per pond twee en een halve cent minder. Dat was November 1924! Op Zondag 9 November organiseerde de supportersvereniging HRC in „Tha- lia" ter gelegenheid van de opening van de tribune van de H.R.C. een bal- avond. De toegangsprijs bedroeg voor heren veertig cent, voor dames vijf en dertig cent. We kwamen ook nog een advertentietje tegen, waarin een werk- fiets met belastingplaatje voor 8. te koop werd aangeboden. En wat zegt u van dit schandaaltje? Wij namen het woordelijk uit de krant van 13 November 1924 over: „Een pol derwerker, met name M. B., voorheen te Wieringen, en thans te Emmen woonachtig, stond terecht wegens mis handeling van de moeder zijner vijf kinderen, zijn 29-jarige vrouw, die hij Het speeltuinbestuur van de afdeling Tuindorp organiseert voor de dochters (veertien tot achttien jaar) van de le den een naai- en knipcursus. Bestaat er onder de meisjes voor deze cursus niet voldoende belangstelling, dan kun nen ook oudere dames zich opgeven bij de heren A. Noors, Begoniastraat 67, en A. Jongbloed, Anemonestraat Spoorwo- ning nummer drie. Voorts wacht het actieve bestuur be langstellend af, of er onder de jeugd nog liefhebbers zijn voor de mondor gelclub. Zij kunnen zich Pinderdags- avonds om half acht aan d- tuin mei dea. op 10 September 's avond in de polder keet, toen het echtpaar zich te bed zou begeven, met zijn vuist in den nek ge stompt en haar met een stuk ijzer had bedreigd". De beklaagde beweerde dat het een soort complot was tussen zijn vrouw en een andere polderwerker „om hem er in te luizen". Enfin, hij werd ver oordeeld tot 15 boete subs. 15 dagen. In deze maand werd ook het eeuw feest van de Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappij gevierd. Dat is een grote plechtigheid geweest, die de krant ruim acht kolommen zetwerk opleverde. Lasterpraatjes Op Zondag 16 November werd de grote wedstrijd HelderHRC gespeeld. Het werd een kleine overwinning voor HRC, waarover onze sportverslaggever schreef: Een kapitale fout van den Helder-doelman, die geheel onnoodig zijn doel verliet, waardoor Schaepen- kötter maar voor het intrappen had, kostte zijn club de overwinning. De heer J. Lammers, bestuurslid van „Hel der" plaatste in de Helderse Courant van 18 November de volgende adver tentie: „Vijf en twintig gulden belo ning looft ondargetsekende uit, die hem (of haar) kan aanwijzen, die de lasterpraatjes rondstrooit in deze ge meente, dat ik een weddenschap heb aangegaan met den Weled. Heer Dr. Schürmann, over den j.1. Zondag ge houden voetbalwedstrijd HelderHRC., daar ik niet zal nalaten, deze gerechte lijk te laten vervolgen." In de nacht van Vrijdag op Zater dag 29 November „bevond de politie, dat een tweetal beschonken personen tegen de ruiten van een café aan den Kanaalweg, stond te slaan, terwijl één hunner daartegen stond te wateren. Eén hunner sloeg met de vuist een raam van het café in, waarbij hij zich bloedend aan de pols verwondde. Toen de agent den dader wilde arresteren, verzette hij zich daartegen, terwijl de ander hem daarbij hielp. De agent wist laatstgenoemde met den wapenstok van zich af te houden. Het bleken twee be kenden van de politie te zijn." Deze en andere dingen gebeurden vijf en twintig jaar geleden, waarmee we natuurlijk niet willen beweren dat er tegenwoordig niets voorvalt. Maar waar krijg je in deze tijd voor 1. een warm diner thuisbezorgd? Dat was alleen in vroeger tijd mogelijk, dót is het verschil. STRAKS IS HET OVERSTELPEND DRUK. Laat nu fotograferen bij BEN KOOL, KONINGSTRAAT 105 TEL. 3408. HCSC 1 speelt morgenmiddag in Mid- denmeer tegen Flevo. De Nieuwediepers zijn verplicht deze sterke tegenstand ster te verslaan, want anders wordt de achterstand op Marken te groot. De kans op een overwinning is echter klein, daar HCSC waarschijnlijk niet voltallig zal kunnen uitkomen. Het eerste vertrekt met HCSC 8, dat tegen Andijker Boys 2 speelt, om twee uur van garage Moorman. HCSC 2 ontmoet om kwart voor vier thuis Jong Holland 2, en zal alle zeilen moeten bijzetten om een gunstig resul taat te kunnen behalen. Verder worden gespeeld: HRC eHCSC b (4 uur) en HCSC a—JVC a (half 3). Het gehele programma voor Zater dag luidt: I. Marken 1Dindua 2; Fle vo 1HCSC 1; B. Wit 2Gouwzee Boys 1; HCSV 2—And. Boys 1. II. Vrone 1— ZCFC 2; HCSC 2Jong Holland 2; Bree- zand Boys 1DEK 1. III. DEK 2ZCFC 4; ZCFC 3Jong Holland 3; And. Boys 2HCSC 3; Gouwz. Boys 2Dindua 3; DTS 1Reiger Boys 1. Uit het hoofdkwartier van Sint Nicolaas bereikte ons het verzoek om nogmaals de adressen te pu bliceren, waar de ouders van niet-schoolgaande kinderen een aanmeldingsfomulier voor het Centraal Sint Nicolaasfeest kun nen afhalen. De sluitingsdatum is nader vastgesteld op Zaterdag 12 November. De adressen zijn: Harjer, Reigerstraat 12; IJzen- doorn, Meeuwwnstraat 1; De Vries, Binnenhaven 12; De Wit, Sluisdijkstraat 22; Krap, Ruygh- weg 35; De Groot, Kcmingdwars- straat 43; Ramler, Molengracht 41; Van Halen,. Ceramstraat 1; Louwrier, De la Reystraat 2; Van Meizen, Brakkeveldweg 21; Bonte, Tuinstraat 64; Adriaanse, Loodsgracht 8; Klein, Van Ho- gendorpstraat 48; A. Tesselaar, Jan Verfailleweg 7; J. Boon, Zeeweg 7c, Huisduinen; P. Bruin, Tuintjesweg 16, Huisduinen. De collecte, die deze week zou worden gehouden, ia in verband met Klaproosdag uitgesteld iot volgende week. Sinterklaas heeft geen enkel bezwaar, want hij rekent nu op zeven dagen rente! De loonslager P. K. uit 't Zand kwam op de laatste dag voor het vlees van de bon ging, nog even in Den Helder tegen de lamp lopen. De recherche rook iets verdachts aan zijn auto, waar in een geslacht kalf werd aangetrof fen. Ja. bekende K. bij informatie, het is clandestien geslacht en ik heb er thuis nog vijf liggen. De recherche toetste deze mededeling op haar juist heid, maar het bleek een halve waar heid te zijn, want zij vond ook 23 hui den van clandestien geslachte kalveren. Het onaangenaamste was voor K. ech ter, dat hij de slachtpartijen verricht had in een stal, vlak boven de groep, in een mesterige omgeving. Het was een buitengewoon on-hygiënische toe stand, en vooral dat zal K. kwalijk ge nomen worden, wanneer hij zich voor de rechter zal moeten verantwoorden. Nu de Helderse politie toch te 't Zand was, ontdekte zij terloops nog een an dere clandestiene slachting. Twee kal- verhuidjes werden juist door een vrachtauto uit Friesland weggehaald De kalfjes werden nog aangetroffen. De Rijkspolitie te 't Zand heeft deze zaak verder in behandeling. Een zekere C. L.i M. C. had bij een Helderse rijwielhandelaar een fiets in huurkoop aangeschaft. Het karretje was nog niet zijn eigendom, maar toch nam hij het mee naar Amsterdam en verkocht het daar op de Nieuwendijk voor f 85. Nu zit hij wegens verduis tering in de cel. In het Timorpark knoeiden weer drie jongetjes aan het gewas en twee andere knaapjes trokken bij de Bur gemeester Houwingsingel wortelen uit de grond. Dergelijke baldadigheden ko men niet te pas, en dat werd hun op het hoofdbureau terdege aan het ver stand gebracht. f\E ZON lokte ons naar U de zeekant, waar het lente schijnt ook in de herfst. Het Marsdiep lag breed en blauw onder een strakke hemel Vier mijnenvegers van hel zesde flottielje trokken in kiellinie op de haven aan. Ze namen ons mee en veegden ons m een fuik. De lange brug stond open en Hr. Ms. „Van Kinsbergen" lag zo rus tig in de sluis, alsof ze daar wilde overwinteren Ze lag te wachten op de sleepboten „Nestoren ,Jiectorvan Wijsmuller die haar naar Roterdam moesten brengen. Ook geen eer voor een fiere oorlogsbodem, om als een wrak (half in de menie) overzee te worden ge sleept. Even doorvaren naar Hendrik Ido Am bacht? We hopen deze trootsteloze uitreis ver geten te zijn, wanneer de „Van Kinsbergen" op eigen kracht en netjes In de verf terugkomt. UET ZAL niet lang meer duren, voor met het maken van de nieuwe damwand wordt begon nen. Op het terrein van de marinekazerne (waar aan hard wordt gewerkt zie maar naar de blote dakspanten) liggen de zestien meter lange dam palen al te wachten. Een kostbare partij materia len, waarvan het verwer ken bijzonder interes sant belooft te worden. Wij zagen mannen bezig met voorbereidend werk rN TOEN stonden we even later in het Zo ologisch Station te glu ren over de rand van de grote bak, waarin roggen en rode ponen, zeekrab ben en haaien zie'* amu seerden. Ja, haaien ook Een paar dartele doorn haaien en een enkele hondshaai zwommen lus tig rond en hadden niets bloeddorstigs. Eén zo'n doornhaai had zelfs iets moederlijks.... Ze had juist drie jongen gekre gen en deze lagen zo stil op de bodem van bak, dat we het ergste vreesden. Een employé van het Zoölogisch Sta tion nam een schepnet cn bracht de levenloze beestjes op het droge Bleek en blauwig lagen de ontijdig geboren vis jes (goed twintig centi meter lang) op de cementen rand, als pen duidelijk- illustratie van het begrip „embryonale toestand". De moeder- haai toonde geen ver driet. Ze stak haar neus eens boven water uit en zette haar reis-zon- der-bestemming voort. Zij en een pijlstaartrog wulfden even vrlendehjk naar elkaar, terwijl de grappig gevlekte honds haai rusteloos zijn baan tjes zwom. En in rio dere bak - tcmj van zoveel schoons we daarvoor niet kuj£ uitwetden - ontdekZ we een vreemde cort)}* natie van een slak 1 krab. Wij zijn geen loog en een deskundig was op het moment „tl aanwezig, zodat wij afvroegen: Zit hier .1' krab een slak op te ten, of is misschien krab ten prooi geVan2 aan de slak, of heeft hw nuchter een krab hui., vesting gekozen i- leeg slakkenhuis' iT1 krab lééfde, dat w« wel, want zijn spriet, jes bewogen geniepig was echter, na een kort. rustkuur. naar Arti, „e. zonden. En ook het jon, ge zeehondje was niet meer aanwezig. Het al spoedig na aankomst teruggebracht naar zijn element, in de hoop dat een zeehonden-moet?, zich erover zou ontfer men, wanf het beestje verkeerde nog {n o( zoog-periode. Toen wy naar buiten gingen klapte zo'n haai venijnig met zijn staart, alsof hij zeggen wou: Jk wil er uit!" Zouden we hem een handje helpen? Wj hebben het niet gedaan Haaien liggen ons niet. Op de Wereldspa: s 1949 »s wederom gebleken, dat in tijden van depressie meer nog dan in tijucn van voorspoed een spaarbank in een maatschappelijke behoefte voorziet, en bovendien dat de Nntsspaarbank hier ter stede burgerrec heeft verkregen. Er werden op deze nationale spaardag bij uitnemendheid ver rassende resultaten geboekt. Meer dan duizend stadgenoten verschenen aan de loketten om een groter of kleiner bedrag op hun boekje te laten bijschrijven. Ook werden zeer vele nieuwe spaarbusjes uitgereikt. De gehele dag waren alle loketten geopend, en het was voortdurend een komen en gaan van spaarders. Mensen, die een bedrag kwamen opvragen, be hoorden tot de uitzonderingen. Maar in ieder geval profiteerden ook zij van de mogelijkheid tot sparen, die door deze instelling wordt geboden. Misschien ge bruikten zij de Wereldspaardag om eindelijk datgene te kopen, waarvoor zij reeds gedurende lange tijd kleine geldsbedragen opzij hadden gelegd. Zo kon het ook voor hen een feestdag zijn. Van alle Wereldspaardagen was die van 1947 voor de Helderse Nutsspaar- bank het meest productief. Toen wer den 573 posten van inleg genoteerd. Des te meer spreekt het aantal van 1025, f>AAR STAPTE een man in een motorboot. Zomaar ergens tussen de Zee- doksluis en de Marineschutsluis liet hij zich van de steiger zakken in die grauwe vlet, die zich in niets onderscheidde van zovele andere huis-tuin-en- keuken-vletjes. En ook die man had geen enkel bijzonder kenmerk. Of noemt u een vlekkerige lichte regenjas met ergens daarboven een veelgedragen bruin hoedje misschien iets buitengewoons? Wij hadden het zelf kunnen zijn, die daar zonder enig ceremonieel werden begroet door een ma»i-in-pilow, terwijl zijn hand de gasmanet beroerde. De kleine motor begon luid-op te grommen, een schroefje onder de achtersteven ving een nijdige maal-beweging in het water aan en het bootje schoot met een sierlijke boog van de kant. Zomaar de haven in, licht steigerend op de golfjes van de ebetroom. Het Nieuwediep ij brééd, maar het bootje kwam aan de overkant. En de man-met-de-bruine-hoed stapte uit, nuchter, doodgewoon, alsof hij even een pakje sigaretten ging halen Maar dat was niet het geval. Achter dat nuchtere en doodgewone uiterlijk verborgen zich bijzondere hoedanighe den en onder dat (afgedragen) bruine hoedje ging een wereld van geheimen schuil. Want het Nieuwediep is niet al leen breed, en de overkant is niet al leen ver. maar daar achter de strekdam gebeuren grote dingen. Wij zagen het die eenzame figuur (die met meer suc ces een breed water overstak dan Jo- han Willem Friso indertijd) van verre aan. dat hij die grote dingen peilde tot in hun lengte, breedte en hoogte, ja tot in hun vierde en vijfde dimensie. Onder die bruine hoed zetelde dat gene wat we kortweg zouden kunnen noemen: „de kennis van de nieuwe haven" Geen enkel schepje zand werd verplaatst, geen dragline maakte een reuzenzwaai, geen pijpleiding werd ver lengd, geen liter water ging in of uit de bouwput, of de diepere zin daar van was onder die bruine hoed be kend Dat voelden wij zonder meer. al hadden wij geen enkel bewijs. En in dat altijd warm voor de marine klop pende hart van ons ontlook het on kruid der jaloezie. O. mochten wij eens alles weten van die draglines en dat vele zand. die strakke dijken en die Voor een goede bril, welke doel matig is en aangenaam past. moet U tóch ziin bij Keizerstraat 47-49 Gediplomeerd vakopHciën t eparatie-inrichtlng Levering aan alle Nederl. ziekenfondsen stomende machines. Al waren ons maar drie dimensies bekend van hetgeen daar, in de wereld-der-geheimanissen achter de strekdam werd gewrocht. Die twee onnozele keren, dat onze schuch tere voet daar aan de overzij had ge staan. toen de dikke buizen duizenden liters zand-met-water uitbraakten, kwamen ons opeens belachelijk onbe langrijk voor. Wij voelden ons (één akelig ogenblikje maar) als een kind, dat heel eventjes met zijn vingertje heeft mogen komen aan het glas van opa's gouden horloge. Het binnenwerk van horloges (en vooral van gouden horloges) is voor een kind driemaal onderstreept „geheim" met voor de duidelijkheid nog een rood kruisje er bij. Tweemaal stonden wij ook aan de overkant, heel argeloos tussen zwoe gende machines en zwijgende mannen. Een luchtige informatie over de ma nier waarop die buizen aan elkaar za ten, of over de samenstelling van het asfaltmengsel (zeggen we het wel goed zo?), scheen op die mannen de indruk te maken of wij liederlijke taal uit sloegen. Verachtelijk wendde men het hoofd om, schielijk een veiliger oord opzoekend. Aan de overkant van het Nieuwediep klonk iedere vraag als een vloek, als een aanranding van het grootste levensgeheim aller tijden Wij maakten een paar kleine foto's, stie- kum. uit een kiertje van onze jas, en hebben deze geborgen in het geheim ste vakje van ons bureau. In ogenblik ken van neerslachtigheid grijpen wij soms ernaar, en kijken dan nog even naar die mannen-van-de-overkant, zwoegend met bulzen en zand. asfalt en draglines. Die foto's hebben wij dan toch maar. leggen wij trots tegen ons zelf. en de neerslachtige stemmine wijkt. Terwijl die man (met een hoed vol geheimen) naar de overkant dobberde, ontdekten wij nieuwe wonderen. Bo ven op de strekdam stonden twee drag lines, gravend en grabbelend in het harde dijk lichaam, dat het een aard had. Daar gebeurde iets met die strek dam, dat in de jaren na 1785 nog nooit had plaatsgevonden: er werd een gat gegraven. Meer dan honderdzestig jaar heeft die strekdam stoer en onver wrikbaar de stromingen door het Nieuwediep geleid. Al die tijd is die strekdam een liggende steunpilaar ge weest van de glorie van Den Helder. Of meende u, dat deze goede stad aan het Marsdiep zo'n internationale ver maardheid zou hebben gekregen, wan neer men niet onder Stadhouder Wil lem V deze strekdam had aangelegd? En nu grijpen de modernste machi nes wreed in de harde grond van deze dijk. Zijn tijd is goeddeels achter de rug. Er is in honderdzestig jaar zoveel veranderd, waarom zou die strekdam daar moeten zijn tot de jongste dag? Het was eigenlijk een historisch mo ment, toen de watervlakten aan beide zijden van de strekdam elkander raak ten. Maar de draglines gingen door. Zij groeven en groeven, en nu is de geul al zo breed, dat er een schip naar bin nen kan varen. Wat er naar binnen zal varen? Wij weten het niet. Denken alleen met weemoed aan die bruine hoed, waaronder zoveel schuil gaat. En van dag tot dag staren de Nieu wediepers (veilig staande aan de goe de kant van het havenwater) naar de overzij, met een hart vol belangstel ling. Zij willen niet eens allemaal we ten, wat er in de toekomst gebeuren gaat. Zij willen nauwelijks weten, wat er op het ogenblik gebeurt. Zij zouden al blij zijn met te weten, wat daar tot stand is gebracht met twee en een half millioen gulden, en hoe men het heeft klaargespeeld. Maar het water is breed en aan de overkant stapelen de gehei men zich op. En er zijn maar zo wei nigen met een bruine hoed en een vlekkerige lichte regenjas, die oven naar de overkant kunnen varen. Al was het maar in een klein grauw motor- vlet je dat op Wereldspaardag 1949 werd be reikt. Deze meer dan duizend perso nen brachten tezamen welgeteld f 29.572.33 naar de spaarbank. Om een indruk te geven van de grootte der ingelgde bedragen, laten wij hier een gespecificeerde opgave volgen, ons welwillend door de direc tie der Nutsspaarbank verstrekt: 44 inlagen beneden f 1, 436 inlagen van f 1 tot f 10, 510 inlagen van f 10 tot f 100. 29 inlagen van f 100 tot f 500, 3 inlagen van f 500 tot f 1000, 3 inla gen van f 1000 of hoger. Het grootste aantal inlagen gold der halve bedragen tussen tien en hon derd gulden, terwijl een enkele „Croe sus" meer dan duizend gulden kwam brengen. Ook het aantal nieuwe spaarders was bijzonder hoog, namelijk 95, terwijl niet minder dan 250 nieuwe spaarbus jes werden uitgereikt. Directie en personeel der Nutsspaar bank kunnen zeer tevreden zijn over deze resultaten, die ook een gunstig beeld geven van de mate waarin de Helderse bevolking spaarzaamheid be tracht. ONZE CORSETTEN EN BUIK BANDEN NAAR MAAT Voor elke figuur is onze specialiteit! Keizerstraat 4749 Den Helder OOK voor een geklede japan in zijden en wollen atoffen AAN DE TOP Spoorstraat 103. ZONDAG 6 NOVEMBER 1949 DEN HELDER: Ned Herv. Gem., Nieuwe kerk, 10,30 uur ds Den Hoest; Palmstraat, 10 uur prof. Van Niftrik, 19 uur ds. Sepmeijer; Huisduinen, 19 uur, ds. Den Hoest; Bethelkerk: 10 uur, ds. Hamming; 17 uur ds. Swen; Rehobothkerk, 10 uur, ds. Swen, 17 uur, ds. Hamming. Christ. Geref. Kerk. Steengraeht, 10 en 17 uur, lees- dienst. Oud Geref. kerk, Hoog straat, 10 en 17 uur, leesdienst; Don derdag 19,16 uur, ds W. van Dijk. Oereform. Gemeente, Janaendwars- straat, 10 en 16 uur, leesdienst; Vrij dag 19,30 uur, dankstond, ds. De Gier van Lisse. Lutherse kerk, Wezen- straat, 10.30 uur, ds. Sepmeijer, vloot- predikant. Doopsgezinde Gemeen te, 10.30 uur, ds Van Sluijs; Dinsdag 19,30 uur, gemeente-avond. Bap- tisten-gemeente, Weststraat, 10 uur, de heer G. van Leeuwen; 12 uur Zondagsschool, 19,30 uur evang Hof huis; Woensdag 20 uur, bidstond Oud-Katholieke kerk, 10 u-- Heilige Mis, pastoor Verhei). E\ selisatie Vijzelstraat, 10 en 19,30 uur, samen komst; 12 en 14,30 uur, Zondags- nn„°H ^dag 20 uur' Bijbelkring; Zate^dag on "Ur Vro™enkranf komsf 91 UUr openluchtsamen komst, 21 uur, bidstond. Leger des bed, 20 uur straatzang; Zondag 10 2,15 uur Zondagsschool; 18 45 Uur openluchtsamenkomst; 20 uur verlos zingssamenkomst; Maandag 1415 uur, gezinsbond. JULIANADORP Ned H.™ o 19,30 uur ds. Salm; Kor£ uur' fe'esfr1"1; K 2 HERENHOEDEN 9.75 16.75 24.75 Duizenden graven op Nederlandse bo- dem zijn de prijs, welke de Gealieer- den in de afgelopen wereldoorlog be taald hebben voor de bevrijding van ons vaderland. Leed, blijvend gemis in duizenden gezinnen in ons zo zeer be vriende landen. De Geallieerden, maar bovenal de nabestaanden, hebben er recht op, dat zijn hun doden geborgen weten in een bodem, die ze liefderijk ontving, in har ten, die ze blijvend gedenken. Het wek- ken en instandhouden van een natio naal zowel als een innerlijk plichtsge voel, geboren uit dankbaarheid, is ons aller taak. Daarom is ingesteld de Dag van het Oorlogsgraf; de dag der eindeloze krui sen; de dag van hen, die hun leven lie ten opdat wij in vrijheid mogen leven. Hun onze dankbaarheid tonen, wij vermogen het helaas niet, maar wel kunnen wij hun nagedachtenis eren. Wjj kunnen dit innerlijk doen, door ons voor te nemen, de ons door hun opoffering geschonken vrijheid waardig te gebrui ken, door te staan voor onze beginse len en eerbied te hebben voor de be ginselen van anderen en zo samen te werken aan de verheffing van ons land, de opbouw der geteisterde wereld en de vestiging van vriendschap tussen de volkeren. Wij kunnen hun nagedachtenis ook eren door een zinnebeeld, door het dra gen van een klaproos, de bloem die de kleur aannam van het bloed, dat voor recht en vrijheid moest worden vergo ten. Die klaprozen zullen ons op 5 No vember werden aangeboden. De op brengst der inzameling zal worden be steed voor de instandhouding van het werk van het Nederlands Oorlogsgraven Comité, welk Comité zich tot taak ge steld heeft, de tienduizenden geallieer de oorlogsgraven in ons land met zorj te omringen en voorts steun en zo no dig geldelijke tegemoetkoming te ver lenen aan nabestaanden, die het gra' vaneen der hunnen wensen te bezoeken en dit bezwaarlijk geheel kunnen be kostigen. Maar dit is een collecte waarbij het niet in hoofdzaak op de opbrengst asn- komt; waar het op aankomt is of he Nederlandse volk openlijk wil getuigen van zijn dankbaarheid aan hen, voor onze vrijheid streden en gevallen zijn. Daarom moeten wij ons voornerW Zaterdag a.s. allen een klaproos te ora' gen. Om de collecte te doen slagen is n dringend noodzakelijk, dat een v°ldoe aantal collectanten beschikbaar is. H die in de gelegenheid zijn om aan ae collecte mede te werken als collec3 wordt verzocht zich a.s. Zaterdag va af 9 uur 's morgens te melden in Raadhuis voor het in ontvangst ne» van bussen en klaproos-speldjes. uur OALL ANTSOOG 19 uur, ds. Salm. Ned. Herv. Gem. Lange tijd heeft de uit leden van Bond van Militaire Oorlogsslacn fers samengestelde toneelgroep B naam gedragen. Na het grote suc dat de dames (en hun regisseur- geant-torpedomaker J. F. stei hadden met hun opvoeringen v*® colientje", heeft in kleine krmJLje bijnaam „De Nicolientjes" B t diensten gedaan. Maar blijken» programma van de Zondag te 8 toneelmiddag heten „De NicoUeiw zj thans officieel „Armoe zoekt ll' geven een opvoering van het „Mina-Lina", waarin de rollfILboeh den gespeeld door de dames M®^ea- Mlchelg, Schrijver, Leewens, - „4, burg, Rademaker en Stout. D® jWj. dag wordt door de Bond van - in sa- re Oorlogsslachtoffers gegeven g0. menwerking met de Dienst v°" ciale Zaken der Koninklijke Mam*'

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2