OUDS Sport in 't kort ^Materiële Oorlogsschade werd wet 2fOitSal IS ER WEER Strijd om de status van Nieuw-Guinea Gelukwensen van Bevin en Acheson ewogen week-eind r J OP HET MATJE WEK DE GAL IN UW LEVER OP Het Radioprogramma Tweede Kamer begint met de begroting In 1950 in de Ridderzaal Nieuwe wetsontwerpen De visie van Sultan Hamid Met het slagen van de R.T.C. Sukarno's familieleden niet gearresteerd SLECHT „GENEES-VLEES" ZEGGEN SOMMIGE MENSEN Nieuw materieel voor de Spoorwegen Weer Marshall-hulp voor Indonesië? Oneerlijke sfeilwandrijder Afgesproken Dit jaar geen Nobelprijs voor letterkunde Goederentrein botste tegen stilstaande oliewagons Japan zal vechten aan de zijde van Amerika Katoenen stoffen duurder De Brusselse Zesdaagse Adspirani-biljaricracks In India moeten 25 millioen volwassenen naar school V BIJDAG 4 NOVEMBER 1949 (Vervolg van pag. 1) De heer J. Hoogcarspel (CPN) voel de er niets voor oir een bijdrage te ver lenen aan hen, d zich on-Nederlands hebben gedrage Zijn amendement werd echter doe de minister bestre den, omdat de b. slising over de vraag, of iemand zich op on-Nederlandse wij ze heeft gedragen, niet aan de adminis tratie behoort te worden overgelaten en omdat het economisch belang van ons land gebaat kan zijn met het herstel van bedrijven, ook van hen, die zich on Nederlands gedragen hebben. Steun kreeg de bewindsman van de heren J. J- W. IJsselmuiden (KVP), mr. C. J. A. M. ten Hagen (Partij van de Arbeid) en mr. H. K. J. Beernink (CH), omdat zij het niet juist vonden een dubbele straf op te leggen. Daar entegen betoogde mr. W. F. E. baron van de Feltz (CH)dat het wetsontwerp geen recht op schadevergoeding toe- Kent, maar uitgaat van het verlenen van een gunst. En een gunst wenste hij niet aan deze categorie van personen te verlenen. Als een kleine technische frijziging in het amendement zou wor den aangebracht, zou hij daarom vóór- stemmen. De heer G. Wagenaar (CPN) vestig de er nog eens extra de aandacht op, dat verscheidene illegalen in de groot ste materiële moeilijkheden zijn ge raakt en dat de foute Nederlanders met zijden handschoenen worden aangepakt. De minister liet zich niet vermur wen, zelfs niet, toen de heer Hoogcar spel uitdrukkelijk in zijn Amendement had opgenomen, dat men niet voor .schadevergoeding in aanmerking komt, „wanneer hij, die zich op on-Neder- Jandse wijze heeft gedragen, door één der organen van de bijzondere recht spraak bij onherroepelijk vonnis is veroordeeld". De Kamer verwierp het amende ment met 78 tegen 7 stemmen (vóór CPN en de heren v. d. Feltz (CH) en Ritmeester (WD).) De heer C. vd Heuvel (A.R.) verde digde een amendement om een einde te maken aan de toestand, dat bij de berekening van de vervangingswaarde een aan elkaar gebouwde woning an nex bedrijfspand in ongunstiger zin behandeld wordt dan een woning en bedrijfspand, die los van elkaar staan. En mr. W. F. E. baron Van der Feltz (CH) lichtte een amendement toe om de maxima, tot waartoe bij eigen be woning integrale vergoeding verleend wordt dat is wanneer de vervan gingswaarde in Mei 1940 voor een wo ning f 500 voor een woning met be drijfspand f 8000 en voor een schip f 9000 bedroeg te verdriedubbelen en dus te brengen op f 15.000, f 24.000, en f 27.000. De minister noemde deze amende menten, na wat reeds in gunstige zin voor deze schade-categorie gewijzigd is, onredelijk en maakte er daarom ernstig bezwaar tegen. De heer Van der Heuvel, de conse quentie trekkend uit deze bestrijding, nam zijn amendement terug. Het amendement van baron Van der Feltz werd bij zitten en opstaan verworpen. Bij de bespreking van èèn der artike len zegde de minister toe, dat „zoveel mogelijk" algemene regelen gesteld zullen worden voor de vergoeding van bedrijfsuitrustingen. Dit zal echter alleen maar kunnen als er sprake is van homogene groepen van schade gevallen. Een ander artikel van het wetsontwerp verleent de minister machtiging om in bijzondere gevallen hogere bijdragen te verlenen dan de wet toestaat, namelijk bg zeer ernsti ge schade-toepassing van de wet tot grove onbillijkheid zou leiden. Hierop had dr. ir. W. J. Droesen (KVP) een amendement ingediend, dat tot strek king had het artikel ook toepasselijk te verklaren, als de bepalingen der wet zouden leiden tot onvoldoende herstel van de sociale en economische toestand van de oorlogsgetroffenen. Nadat de minister op de gevaren van dit amendement had ge wie zen, trok de heer Droesen het echter in. Toen nog over enkele artikelen kort gediscussieerd was, nam de Kamer 't gehele wetsontwerp tot veler ver rassing zonder hoofdelijke stem ming aan. Gesneden? PLEISTER Huidkleurig snelvsrband ZWITSAl FABRIEKEN APELDOORN VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Piano-duo. 7.30 The Ramblers. 8.05 Din gen van de dag. 8.15 Gramofoonplaten. 8.45 Men vraagten wij draaien. 9.20 Klank beeld. 9.50 Buitenlands overzicht. 10.05 Pen- nies from Heaven. 10.45 Avondwijding'. 11.15 Tsjechische muziek. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.30 Geestelijke liede ren. 6.45 „Twintig jaren Bedrijf spensioen". 7.15 Regerings-uitzending. 7.40 Radiokrant voor Nederland. 8.05 Met band en plaat voor U paraat. 8.45 Discussie onder de jongelui. 9*30 Buseh Strijkorkest. 10.00 Werken van Gabriël Fauré. 10.45 Avondoveraenking. 11.15 Avond melodie. 11.45 Tsjechisch lied. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 6, 8 en 11 uur. - 8.23 Opc-ette- melodieën. 8.50 Orgelspel. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Radio-feuilleton. 10.35 Voor de arbeiders. 11.35 Ludwig van Beethoven. 12.00 Vincentino. 12.30 Voor Land- en Tuinbouw. 12.33 Het Weens Radxo-orkest. 1.00 Strijd krachten. 1.30 Hoagy Carmichael. 2.00 Frickley Colhery-band. 2.30 Onze Jeugdorganisaties. 3.00 Radio Philharmonisch-orkest. 4.15 Komt U binnen. 4.30 Ramon Mantoya. 4.45 Wat maken we van de sport? 5.00 Jazz, pro- of contra? 5.30 De Disselwagen. 6.15 Vocale edelstenen. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Artistieke staalkaart. 7.30 Lezen in de Bijbel. 7.45 Strijd krachten. 8.12 Vara-varia. 8.15 „Buenos Aires 8.45 De Bonte bal. 9.45 Socialistisch commen taar. 10.00 Stradiva-sextet. 10.25 Onder de pannen. 10.45 Dolf van der Linden tn zijn Metropole-orkest. 11.15 Socialistische jeugd. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.35 „In wit en technicolor". 10.00 Klein, klein kleutertje. 10.15 Symphonie. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Passacaglia. 12.03 Symphonette-orkest. 12.30 Voor Land- en Tuinbouw. 12.33 Symphonette- orkest. 1.20 Muziek voor de jeugd. 2.00 Dilet tanten musiceren. 2.20 Engelse les. 2.40 KRO Amusements-orkest. 4.05 De Zevenklapper. 4.30 De schoonheid van het Gregoiraans. 5.00 De Migwan. 6.15 Journalistiek weekoverzicht. 6.30 Promenade-orkest. 7.15 Actualiteiten. 7.25 Septet Johnny Ombach. 7.50 Jongeren pakken zelf aan. 8.05 De gewone man. 8.15 Licht baken. 9.40 Boston Promenade-orkest. 9.00 Negen heit de klok. 10.00 Weekend serenade. 10.30 Wij luiden de Zondag in. 11.15 Maas trichts Stedelijk Orkest. RADlODib l .i 1RU VIE-D1ENST UJN 111 7.05 Gram 7,30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.05 Casino- P*ogr. 10.10 Verz. progr. 11.00 Sandy Mac- pherson 11.15 „Tht Montmartre Players" 11.45 Parlements-overzicht12.00 VI. Br.: Saloi-'»rkest 12.32 Licht orkest. 1.15 Lichte muziek 2.00 Lezing. 2.10 Werken van Beethoven 3.00 »The rive Melodians". 3.30 Orgelfantasieën. 4.00 Omroep-orkest. 4.15 Sonate voor alt en Piano. 4.32 Omroep-koor. 4.45 ïvonne v. d. Berghe, piano, 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 VI Br.: Jazz-causerie6.30 Voor de soldaten. 7.30 Zang. 7.50 Fr. Br.. Actualiteiten. 8.00 Br.: Omroep-orkest 9.00 Eng. L.P.: BBC Close up. 9.15 Geraldo en orkest 9.40 In ternat, acci - deon-festival. 10.00 Mil.-orkest. 10.30 BBC Midland Light Orch. 11.15 Gev. dansmuziek. (Van onze parlementaire redacteur). Dinsdag 8 November gaat de Tweede Kamer beginnen met de behandeling van de Rijksbegroting voor 1950. In haar Donderdag gehouden vergadering heeft zij definitief daartoe besloten. Er komt dus een drukke tijd voor de af gevaardigden aan, want behalve dat men heel hard zal moeten werken om vóór Kerstmis met de begroting klaar te komen, wachten ook nog de wets ontwerpen ter goedkeuring van de op de Ronde Tafel-conferentie afgesloten overeenkomsten op behandeling. Volgend jaar zal de Tweede Kamer in de Ridderzaal bijeenkomen. De grote vergaderzaal en de daaromheen liggen de vertrekken worden namelijk ver bouwd. In een besloten vergadering op Woensdagmorgen half twaalf zal aan de leden mededeling gedaan worden van de dienaangaande bestaande plan- Naar aanleiding van de begroting deelde de regering de Tweede Kamer o.a. het volgende mede: Het met ver tegenwoordigers van de kerken ge pleegd overleg over het ontwerp tot vaststelling van een nieuwe Zondags wet nadert zijn einde. De regering hoopt het ontwerp binnen niet te lange tijd bij de Kamer aanhangig te kunnen maken. In het ontwerp zal er naar worden gestreefd een juiste afbakening te vinden tussen het belang van de Zondagsrust en dat van een gepaste ontspanning op die dag. Binnenkort zal een ontwerp van wet worden ingediend tot verlenging van de wetten betreffende de kinderbijslag regeling, zodat de thans bestaande re geling voorlopig van kracht blijft. Met betrekking tot de progressie in de bij slagregeling wordt overleg gepleegd door de regering van de Stichting van de arbeid. De regering is ervan doordrongen, dat de behandeling in eerste instantie van een algemene herziening der grondwet uiterlijk in de zomer van 1952 haar beslag zal hebben gekregen. Zij zou dan ook reeds zijn overgegaan tot instelling van een commissie ter voorbereiding van zulk een herziening, ware het niet, dat zij het wenselijk had geacht daarmede te wachten totdat de nieuwe regeling van de verhouding tot Indonesië tot stand is gekomen. - Als vanouds - DE KINAWIJN VAN OUD Opwekkend en versterkend Z. H. Sultan Hamid II heeft op een persconferentie verklaard, dat naar zijn mening de Nederlandse regering wel bereid zon zijn geweest tot een oplossing van de kwestie-Nieuw-Gui- nea volgens de Indonesische opvat ting, indien haar vrees voor een af keurend oordeel der Staten-Generaa! zulks niet had verhinderd. Als een permanente oplossing inzake Nieuw-Guinea noemde Sultan Hamid de mogelijkheid, dat de souvereiniteit zal worden overgedragen aan de RIS, doch dat daarna, b.v. voor een periode van honderd jaar, de zorg voor de practische bestuursvoering en de eco nomische ontwikkeling aan Nederland zou worden gelaten. Hij is voorts van mening dat de In donesische regering zal verzoeken deze kwestie zo spoedig mogelijk op de agenda van de conferentie van minis ters te doen plaatsen en hij gaf desge vraagd als zijn mening te kennen dat het zeer wel mogelijk is, dat de UNCI hierin opnieuw zal worden betrokken. De Engelse minister van buitenland se zaken, Bevin, heeft een boodschap gericht tot de voorzitter der Ronde Ta felconferentie, waarin hij de voorzitter, de delegaties en de leden der XJNCI hartelijk gelukwenst met het succes vol besluit van de RTC. Hij noemt de overeenkomst een handhaving van de democratische beginselen en een ver dere stap op de weg der ontwikkeling van de betrekkingen tussen Oost en West op de grondslag van vriendschap, gelijkheid en samenwerking. Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft de ^Nederlandse minister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. J. H. van Maarse- veen, gelukgewenst met het fraaie staaltje van staatsmanschap, gesymboli seerd in de bekendmaking van de suc- I cesvolle afsluiting der RTC. Enige tijd geleden werd gemeld, dat de moeder en de zuster van president Sukarno te Bliter zouden zijn gearres teerd. Naar uit een nader onderzoek is gebleken, zijn in deze plaats echter geen vrouwen gearresteerd. De moeder en de zuster van president Sukarno hebben verklaard, dat zij nooit gear resteerd zijn geweest en dat tegen haar ook geen andere maatregelen zijn uit gevaardigd, waardoor zij in haar bewe gingsvrijheid belemmerd zijn gewor den. als wonden niet gemakkelijk dichtgaan. (En de kans op infectie is dan natuurlijk veel en veel groter). Maar als U Akker's Klooster balsem gebruikt bestaat er geen langzame en moeilijke genezing meer. Een wondbalsem die snel geneest, wonden zuivert en nieuwe huidvorming bevordert, dat is Akker's Kloosterbalsem al 3 geslachten lang. Niet zonder reden zegt men dan ook algemeen: „Akker'sKloosterbalsem-geen goud zo goed" Zeven nieuwe gestroomlijnde elec- trische vierwagentreinen zullen vóór het einde van dit jaar aan de Neder landse Spoorwegen worden afgeleverd. Vóór 1 Mei 1950 zal opnieuw een derge lijke serie in dienst worden gesteld. In de loop van 1950 zullen nadien nog veertien dezer treinstellen uit de Ne derlandse fabrieken rijden, zodat de N. S. vóór 1951 zal kunnen beschikken over 28 nieuwe electrische vierwagen treinen. Van April 1950 zullen maan delijks enige der 50 bestelde Franse op vier assen aangedreven electrische loco motieven wordrji afgeleverd. Tezelf dertijd zal de aflevering beginnen van de bestelde 25 Amerikaanse Westing- house Baldwins. Vóór de oorlog bezat Nederland 29.000 goederenwagons Op het ogenblik telt dat wagenpark bijna 20.000 stuks. De organisatie van de Marshall-hulp werkt op het ogenblik aan een formu le tot verlening van ongeveer 40 mil- lioen dollar aan Marshall-gelden aan Indonesië, wanneer dit land een onaf hankelijke republiek wordt. Het land zal niet langer in aanmer king komen voor E.C.A.-dollars, wan neer het niet meer afhankelijk is van Nederland. In het kader van het Mars hall-plan was de hulpverlening be perkt tot Westeuropese landen en van hun afhankelijke overzese gebiedsde len. In deze status heeft de E.C.A. on geveer 60 millioen dollar verstrekt ten behoeve van Ned. Oost-Indie. Enige maanden geleden werd op de Haagse kermis de 22-jarige sfeilwand rijder H. A. K. uit Hilversum gearres teerd die vijf leren motorjassen, ter waarde van f 870 gestolen zou hebben uit het motorpaleis van Maltha te Rot terdam. Ook in het verleden heeft K. zich meermalen aan diefstal schuldig maakt. Donderdag eiste de officier van justitie te Rotterdam een gevange nisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek. Uitspraak op 17 Nov. Francesco Kardinaal Marmaggi, de 73-jarige prefect van de congregatie van het Concilie, is te Vaticaanstad aan een hartaanval gestorven. Het aantal kardinalen is thans nog 54. „Ik heb vertrouwen in de wijsheid van de door u gevolgde weg. Hoewel ik de moeilijkheden van de nog komende regelingen ten volle besef, geloof ik, dat de juist geëindigde conferentie een hernieuwde uitbreiding van vriend schap en samenwerking tussen de be volking van Nederland en die van Indonesië zal betekenen en zal leiden tot de toenemende welvaart van bei de. Ik zal u niet behoeven te verzeke ren, dat mijn regering bereid is, dat doel te helpen bevorderen". Gevraagd naar de reden, waar om minister Van Maarseveen op de slotzitting van de R.T.C. ah- leen gesproken had over de cul turele samenwerking, antwoord de de bewindsman, dat was afge sproken, dat de voorzitter van de Republikeinse delegatie zou spreken over de resultaten der R.T.C. op staatkundig terrein, de voorzitter van de B.F.O.-delegatie over de militaire aangelegen heden, terwijl ik daarna over de culturele aspecten van de toe komstige samenwerking het woord zou voeren. Tenslotte heeft de minister-president de histo rische betekenis van de R.T.C. in het licht gesteld". De Japanse professor Hideki Yoeka- wa is de Nobel-prijs voor natuurkunde toegekend, zo wordt officieel te Stock holm medegedeeld. De toekenning ge schiedde wegens zijn theoretische on derzoekingen op het gebied der ker nenergie. De Nobel-prijs voor scheikunde is toe gekend aan prof. William Francis Giau- gue uit Berkeley (Californie). Hij kreeg de prijs in het bijzonder wegens zijn onderzoekingen op het gebied der thermo-dynamion. De Zweedse academie voor de lette ren heeft besloten dit jaar geen Nobel prijs voor literatuur uit te reiken, daar geen der candidaten de absolute meer derheid verkreeg. waarbij hij als zijn overtuiging uit sprak, dat zulks niet nodig zal zijn en dat beide regeringen zelf tot een oplossing zullen kunnen komen. Op een andere vraag verklaarde hij voorts, te hopen, dat de UNCI ook in de toekomst zal bestaan uit dezelfde mensen als thans, daar zij immers vol ledig in de problemen zijn ingewerkt en ook de persoonlijke banden, welke langzamerhand tussen hen en de lei ders van de betrokken partijen zijn ontstaan, van belang zijn. Donderdagmiddag zijn op het spoor traject CoevordenGramsbergen twee treinen op elkaar ingereden. Een goe derentrein komende uit de richting Coevorden raakte voor het station Gramsbergen in botsing met een stil staande olietrein van de BPM. De bot sing was het gevolg van een verkeerde stand van de wissels. De twee locomo tieven werden geheel in elkaar ge drukt en de wagens ontspoorden en kwamen door elkaar te liggen op de rails. Enkele vielen de berm af en ge raakten op het weiland naast het spoorwegtraject. Ook de oliewagens raakten van de rails af. Een der ketels werd door het geweld der botsing van de wagens afgeslagen. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. De ma- chyiisten konden op tijd van de ma chines springen en zo het leven red den. Vorige week Donderdag reed op dezelfde lijn nabij Mariënberg een personentrein op een stilstaande goe derentrein, waarbij een vijftal perso nen werd gewond. Generaal Robert Eichelberger, de voormalige bevelhebber van het acht ste Amerikaanse leger in het Verre Oosten en gewezen bevelhebber der Amerikaanse bezettingstroepen in Ja pan, heeft verklaard, dat de Japanners in geval van een oorlog tegen Rusland hun medewerking aan de Ver. Staten zouden verlenen. „Vier en twintig uur na de aanvang van de vijandelijkheden, zo zei hij, zouden de Russen tot de be vinding komen, dat 85 millioen Japan ners aan onze zijde staan". De gene raal zei, dat de vriendschap van de Japanners voor de /er. Staten het ge volg is van de edelmoedigheid en de goede wil, die de Amerikanen na de oorlog jegens hen hebben betoond en van de sympathie, die de bezettings troepen hebben verworven. Naar het Handelsblad verneemt heb ben de textielfabrikanten vergunning verkregen de vervangingswaarde van hun producten in verband met de de valuatie te verhogen. Voor de katoenen manufacturen zal deze prijsverhoging tussen de 12 en 18 mogen bedragen. Hoe eenvoudiger het product des te groter de verhoging. De devaluatie heeft tot gevolg gehad dat de ruwe ka toen 43 duurder is geworden, maar de garenprijs met 30 is verhoogd. TOCH BESPREKINGEN DER GROTE DRIE? De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk. Amerika en Engeland onderhandelen thans over de mogelijk heid van een spoedige bijeenkomst te Parijs ter bespreking van de Duitse vraagstukken, zo heeft een functiona ris van het Amerikaanse ministerie onthuld. Jack La Motta, de wereldkam pioen middengewicht, die op 2 Decem ber tegen Marcel Cerdan zou boksen, zal nu tegen Robert Villemain uitko men. Het wereldkampioenschap zal niet op het spel staan. Door de twee gelijke spelen tus- een Frankrijk en Joegoslavië in de voorronde van het wereld-kampioen- schap voetbal is thans een beslissings wedstrijd noodzakelijk. Deze wedstrijd is bepaald op 10 December te Milaan. Kist, nationaal kampioen op de 800 meter, heeft, na zeven jaar lid te zijn geweest van de Gooise Athletiek Club, thans besloten lid te worden van de AAC. In 't Rotterdams elftal dat Zater dag op het Sparta-terrein een wedstrijd speelt tegen Antwerpen, is op de linksbackplaats Verboom (Excelsior) vervangen door Hem (RFC). Dinsdagavond zal in het Palais des Sports te Brussel het startschot worden gegeven voor de Brusselse Zes daagse. De volgende koppels zullen starten: SchultePeters (Nederland) BevilacquaLeoni (Italië)Carrarra Goussot (Frankrijk), KüblerBruy- land (Zwitserland-Belgie), Lapebie Bruneel (FrankrijkBelgie)Gillen Ockers (Luemburg-Belgie) en de Bel gische koppels Van SteenbergenKint, CeramiJomeux, NaeyeDe Pauw, PauwelsVan Kerckhove, Thyssen Depredomme, SterckxHendrickx AcouAdriaenssens, ImpanisVan Si- maeys SeanLoyaerts en RamonVan de Meerschaut. Voor het kampioenschap van Ne derland derde klasse klein biljart} hebben zich 62 liefhebbers aangemeld^ zodat het spelen van voorwedstrijden noodzakelijk is. Deze voorwedstrijden zullen worden gespeeld in: Amster dam, (twee groepen). Zaandam. Scha- gen, Haarlem. Den Haag, Rotterdam, Tilburg, Eindhoven, Helmond en Rij kevoort en moeten op 3 December a.s. beëindigd zijn. PATRK'A WENTWORTH 26 En ze had Je De Luxe Stores kunnen opbellen. Er was verder niets dat haast had. Nu zat zij de hele dag alleen. Martin zou op zijn vroegst niet vóór vieren thuis zijn, want Dorinda zou om half drie bij hem komen, wat be tekende, dat hij niet vóór drie uur of wellicht nog later zou vertrekken Op kantoren scheen alles nog in de laat ste minuten te worden afgedaan. Haar opvattingen omtrent Martins kantoor waren tamelijk gemengd Ze haatte het omdat het hem van haar verwijderde, maar anderzijds: als hij er niet heenging zou er geen geld zijn en zij zou een leven zonder geld even zeer haten. Er was een tijd in haar leven geweest, dat ze eerst maar heel weinig en later in 't geheel geen geld had bezeten. Ze had maar één kamer en niet altijd genoeg te eten gehad. Die kamer moest zij zelf trachten schoon te houden, met het resultaat, dat haar handen buitengewoon vuil werden, terwijl de kamer toch niet schoner leek. Ze had moeten proberen te koken, maar de resultaten waren niet best geweest. Jarenlang had zij nu niet meer aan die tijd gedacht, maar vandaag kon zij het niet laten De onsmakelijke herinneringen be stormden haar letterlijk. Ze hadden haar 's nacht- wakker gehouden en als ze insliep tot in de droom nog ach tervolgd. Neen, ze had Dorinda niet moeten laten gaan. Samen hadden ze een he leboel kunnen doen Daar waren im mers al die modellen voor de nieuwe gordijnen en kleden van de salon: die hadden ze kunnen bekijken #en dat zou een groot deel van de morgen in beslag hebben genomen Na de luncb had Dorinda haar kunnen voorlezeD en tegen thee tijd had zij mrs Oakley op de komst van haar man kunnen wachten. Terwijl ze nu zat met een hele lege dag zonder enige „aan spraak". Juf was er niet bijzonder op gesteld, dat zij in de kinderkamer kwam. O, juf was beleefd genoeg, maar zij en Marty gaven haar altijd het gevoel, dat zij iets had verstoord. Ze voelde, dat beiden als 't ware op gelucht tot dat „iets" terugkeerden nog vóór zij de kamer had verlaten Als het nieuwe kamermeisje een an der karakter had gehad, zou de mor gen nog wel gemakkelijker zijn voor bijgegaan Immers, mrs. Oakley had een massa kleren en het zou interes sant zijn geweest, er met Hooper" over te spreken. Jammei echter, dat ...Hooper" geen zin had in zulk een gesprek. Ze wist wat ze doen moest en hoe ze het zou doen maar verder ging ze niet Ze zei: „ja, mevrouw" en „neen. mevrouw" en als ze meer moest zeggen, deed ze het zo kort mogelijk. Nu Dorinda er niet was, moest Hooper" de telefoon aannemen toen vóór de lunch werd gebeld. „Mr. Porlock. mevrouw" •Vraag hem wat hij wenst. Hooper. Hij weet, d^f ik niet aan de telefoon kom". Na een pauze keerde „Hooper" haar houten gezicht opnieuw naar haar toe. „Hjj wil per se u spreken, me vrouw. een belangrijke boodschap voor mr. Oakley. Hij zegt, dat hij om twee uur hier zal zijn". „Maar ik moet rusten. Ik sliep niet best vannacht", sprak mrs. Oakley enigszins gejaagd. Zeg hemzeg hem dat mr. Oakley om half vijf hier kan zijn". „Hooper" hing de telefoon weer op. „Mr. Porlock heeft afgebeld, me vrouw". Precies om twee uur belde Gregory Porlock aan de voordeur van Mill HouseDe bel mocht gerust luid hebben geklonken. Hij kon ze duide lijk horen en daarna de voetstappen vernemen van de butler, die hem bin nenliet. (Wordt vervolgd) Het is niet goed elke waarheid te vertellen. (EUSTACHE DESCHAMPS) ZORGENKIND ginds Albert Einstein begon te denken heeft de mensheid zich gekeerd toe hel overigens niet opzienbarende in zicht, dat alle dingen betrekkelijk zijn en de kroesharige dikzak was daar van eigenlijk een rumoerig soort be wijs. Want al die spieren en die onder kinnen en die vetvoorraad, die hij tot voor de groene tafel droeg, mochten de rechter al een ogenblik de indruk geven van stalen gezondheid, edoch, zulks was bedrog. Hier stond een wrak, een soort volwassen vergissing van de natuur, een stumperig hoopje zenuwen, slechts camouflerend bijeen gehouden door een opzichtig lichaam. De man zuchtte zwaar. Hoe hadden de politiemannen kunnen denken, da', hij dronken was geweest? Hoe komme ze d'r bij?, vroeg hij met een geslaagde rethorische uithaal aan de man van het Recht, maar die riep er dc agent bij, die aan de adem had ge reken. En zo kregen we een chrono logische uiteenzetting vanaf het tijd stip, dat de dikkerd op zijn fiets aan het laveren was geslagen tot aan de ogenblik, waarop de wachters der vel den het „tot hiertoe en niet verder" hadden geboden. Hij was gevallen met zijn rijwiel en hij stonk naar spiritualiën, altham sterke drank, edelachtbare. Ik had al acht kilometer gereje op me fiets in nog geen half uur tijd, zei de ziekelijke dikkerd, en hoe kan ik dan onbekwaam vanweges de drunk zijn geweest. Ik had zo'n din getje Kokola gedronken en die rom mel stinkt net zo'n beetje eender. Maar u slingerde en viel, oppo neerde het Recht. Ach meheer de prokereur, dat kwam van de zenuwe. V zal wel zeg ge: hij is 'ter toch goed dn, maar da's allemaal schijn, da.'s allemaal zenuwe. Van me kindse jaren an hebben de dokters an me gehannest en specilis- t.en en twee een professor met zo'n baard, maar allemaal pet zogezegd. Is u thans nog onder doktersbe handeling? wilde 0e rechter weten. Nee, zei de man, 't is caseweel wat dat allemaal kost, ze vrete je kaal in je portemonnaie. Allemaal van 't zelfde: klee je maar 's uit en slaap u goed en hebbu zinkings in 't hoofd en dan een poeier en een flessie en een pilletje en allemaal louw loene. Kees had de zenuwe en Kees hield de zenu we en zo ben ik nou van me fiets ge rold. Dat kan wel waar zijn, twijfelde de rechter, maar hoe lang het »s gele den dat u voor het laatst bij een dok ter was? De man zette een worstige vinger tegen het welvend voorhoofd en dacht. Dat zal nou zowat twintig jaar gele je zijn, meneer de prokereur. En toen heb die arts me permenent ver- boje om nog ooit te drinke. Dan moet u zich daaraan in 't vervolg maar goed houden, zei de rechter. En vijftien gulden boete of tien da gen het schuurtje in. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een titer gal ln uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromea Eist Carter's Leverpilletjes. De UNESCO bericht, dat door de re gering van India een onderwijsplan wordt opgesteld voor 25 millioen vol wassenen. Gedurende zes maanden zal elke leerling een uur per dag de les sen volgen. Ofschoon het accent zal vallen op lezen en schrijven, neemt men zich voor ook aandacht te beste den aan onderwerpen als landbouw, ge zondheidsleer en de rechten en plich- en van de burger. JAN SWEERING WON VAN SENGERS Ter gelegenheid van de opening van de nieuwe biljart-acadentie „Du Cor- beau" te Den Haag werd een partij van 40 caramboles, 3 banden gespeeld tus sen Sengers (Rotterdam) en Jan Swee- ring (Amsterdam), welke door Swee- ring werd gewonnen. De uitslag luidde: Sweering 40 87 4 0,459; Sengers 37 87 5 0,425. MARKT BARNEVELD. Eierenmarkt: Vlotte handel. Totale aanvoer circa 500.000 stuks. Prijzen: kippeneieren f 18.50—f 19.50, hennen- eieren f 14—f 16 per 100 stuks. Pluimveemarkt: Stugge handel. De aanvoer van oude kippen was bedui dend minder dan vorige week, wat da ling van prijzen voorkwam en tevens tot gevolg had, dat de inkopen voor buitenland te duur waren. Nu het vlees van de bon is, zal men rekening moeten houden met minder vraag uit het binnenland en daardoor daling van prijzen. De handel in hennen was traag. De totale aanvoer bedroeg circa 19.000 stuks. Prijzen: Oude kippen f 1—f 4.75 (f 1.70f 2 per kg); oude hanen f 2 f 4, oude eenden f 1—f 2.20. jonge ha nen f 1—f 3 (f 1.75—f 2.10 per kg)jonge hennen f 2—f 5.75. jonge woerden f 2— f 3, N.H. blauwe kuikens f 2—f 5 (f 2.50 f 3.10 per kg), tamme konijnen f 2.50 f 6. tamme duiven f 1—f 1.10 per paar. ganzen f 4—f 6. kalkoenen f 8— f 14. wilde konijnen f 1.50—f 2.15 wilde duiven f 0.45—f 0.75. hazen f 3-f 5.50. fazanten f 3.50—f 4.25. patrijzen f 1.25— f 2.25.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3