„De Ring demonstreerde goede en gezonde bokssport De Bioscopen De „Stationsschool" te Anna Paulowna Bedrijfstaksgewijze-regeling op vrij willige basis een oplossing? Binnenkort wedstrijden in Nieuwediep? TIVOLI DE WITTE: Handballers van HAV spelen uitwedstrijden Nieuwe expositie bij de „Noorder Kunstkring" Julianadorp Bakdemonstratie Besommingen l|muiden VAN MARSDIEP TOT IJ 'n Tijdelijke oplossing die niet slecht bevalt Lekenspel met boeiend vermogen Propaganda voor Steun Wettig Cezag Wieringen Het Witte Kruis vergaderde Bond Plattelandsvrouwen Morgen belangrijke weersomslag Scheepvaartberichten Onenigiheid over de Nobel prijs voor Letterkunde Republikeinse delegah'e in Batavia accoord met Nieuw-Guinea-compromis Ontwerp huurverhoging binnenkort in de kamer Majoor Fiinterman gaat de dienst verlaten Achtste .uitzonderings beschikking prijsstop Wie er met de „Volendam" repatriëren leugdspaaractie heeft succes ZATERDAG 5 NOVEMBER 1949 Wie het clublokaal van de Helderse boksvereniging „De Ring" niet wist te staan en er toch in is geslaagd het Donderdagavond in de 2e Vroonstraat op nummer vijf te vinden, heetf kunnen zien hoe een goede boksvereniging haar leden traint. Zonder rust, het stevige lichaam van gezonde jongens op oefen avonden onwaardig, werd daar gedemonstreerd op welke wijze een knaap met pit een goed amateur-bokser kan worden. Het was niét erg druk op deze propa- ganda-avond, die een grotere belang stelling waard was. De weinigen die ie moeite hadden genomen op pad te gaan om een aantal leden van „De Ring", aangevuld met een drietal leden van .Zeemacht" aan het werk te zien, zul len er geen spijt van hebben gehad. Het heeft ons weer eens bevreemd, dat er voor de bokssport zo weinig be langstelling bestaat. Men toetst het amateurisme in Nederland helaas nog al te vaak aan het professionalisme in Amerika of Engeland, waar handige promotors hun ervaren boksers laten uitkomen tegen vechters met mindere capaciteiten. De kranten van de laatste maanden meldden om de haverklap dat een pugllllst, na een knock-out te heb ben geïncasseerd, is gestorven. Deze gevallen doen de boksspórt, de eerlijke bokssport, geen goed. En zelfs in Ne derland, waar toch ook in de profklasse zuiver wordt gebokst, drukken moe ders beide handen tegen het hart als hun zonen als amateur in de ring stap pen om een partijtje te gaan sparren met een tegenstander van gelijke kracht. Maar niet alleen moeders, ook man nen die niets van de bokssport weten, vrezen voor bloedbaden, bloemkooloren en platgeslagen neuzen. Natuurlijk, er zijn kerels nodig die tegen een stootje kunnen, doch zij dienen vooral uithou dingsvermogen aan te kweken. En daar voor is de bokssport bij uitstek ge schikt. „De Ring" beschikt, in tegenstelling tot vele andere grotere plaatsen dan Den Helder, over een prachtig oefen lokaal. Er staat een goede wedstrijd- ring, en er is ruimte genoeg voor een intensieve indoortraining. Het voor naamste is echter, dat „De Ring" in de sergeant der mariniers J. Hessels een instructeur heeft, die zijn sporen op dit gebied ruimschoots heeft verdiend. Er is Donderdagavond gedemonstreerd in het stoten en het ontwijken van stoten. Daarna nam de heer Hessels alle BATALJON DER DAPPEREN In dat éne woord „Invasie" ligt een ontzaglijke stroom van gebeurtenissen opgesloten, omdat heel de wereld zo nauw bij dat feit der invasie betrokken is geweest In de buitengewoon boeien de film „Bataljon der dapperen" (t.m. Maandagavond in Tivoli) wordt een klein, maar zeer belangrijk gedeelte van hetgeen op en om „D-day" plaats greep, in het middelpunt der belang stelling geplaatst. Dat is de strijd van de parachutisten, die in Bretagne wer den gedropt om de komst der geallieer de legers voor te bereiden. De toeschou wer begrijpt iets van de spanning, die aan het lang-verbeide commando voorafging, van de blijdschap, toen het eindelijk gebeuren ging, van de moed, waarmee de parachutisten midden tus sen de Duitse linies neerdaalden, van de verbetenheid, waarmede gestreden werd. Het „bataljon der dapperen" was een groep van veertig Fransen, die als eersten werden geparachuteerd. Zij kweten zich met doodsverachting van hun taak, baanden een weg voor de overwinnende troepen en offerden hun leven. De laatste man viel door Duitse kogels, toen de taak van het bataljon kon worden overgenomen door de ge allieerde krijgsmacht. Er zijn vele van die bataljons geweest, en ook op hen zijn Churchills gevleugelde woorden van toepassing: „Nooit zijn zo velen zoveel verschuldigd geweest aan zo weinigen". Deze film doet dat diep beseffen. Van daag is het „Klaproosdag", de dag der oorlogsgraven. Degenen, die „Bataljon der dapperen zagen, weten wat dat zeg gen wil. ADAM EN EVELYNE De Witte Bioscoop brengt t.m. Maan dagavond een gezellige ontspannings film „Adam en Evelyne", met Stewart Dranger en Jean Simmons. Het is een Arthur Rank-product, waarin geen zielsconflicten aan de orde worden ge steld. Om het meisje Evelyne is een Prettige comedie gesponnen, waarin het thet ontbreekt aan romantiek. Wie ..Hamlet" gezien heeft, herinnert zich Jean Simmons in haar rol van Ophelia. 2ij laat zich nu in een heel andere ge daante zien. Stewart Granger (met snor) is de Adam, die tenslotte na veel ederwaardigheden met zijn Eva in 't huwelijksbootje kan stappen De beide eerste handbalteams van HAV vertrekken morgenochtend om uur per autobus van de hoek "UyghwegSluisdijkstraat. De dames gaan naar Zandvoort waar zij om twee uur moeten spelen tegen OSS 1 en de eren reizen naar Badhoevedorp, waar zij om half drie tegen Lijnden 1 in het Nejd komen. De opstellingen zijn: HAV-dames 1: J. de Graaf: T. Ma huel, J Pieterse; M. Schuszler L Mo ®Uaar, J. Bontes; H. van Straten. O. mallant, j Augustijn, C. Bot. C. van ®r Maas Reserves: C. van Meizen en van Broinesse. HAV heren i- W P Erkelens: C. van Th. Bruin. r. n Markus. C Tiissen. Hessing; PK' HA. Enklaar. A. Lagerwey. Giosbr-M. R. van Essen. Hes«rves: R. Kalf en P. Groot leden in een partijtje van drie minuten onder handen, en kwamen de boksers tegen elkaar in de ring. Het bleek al spoedig, dat „De Ring" enkele veelbe lovende krachten onder haar leden heeft. Er zijn een paar boksers, onder wie Colijn, die al menige wedstrijd achter de rug hebben, en een paar aan komende krachten, van wie vooral Van Duivenbode wel iets in zijn mars schijnt te hebben. Drie leden van „De Ring" nemen op 15, 17 en 18 November in Krasnapolski te Amsterdam deel aan de Nieuwelin gen-kampioenschappen van Noord-Hol land. Verder ligt het in de bedoeling van de Helderse boksvereniging in sa menwerking met de vereniging Zee macht binnenkort in Nieuwediep wed strijden te organiseren. Naar wij vernemen zal de kunstschil der Will Kalshoven uit Heiloo van Za terdag 12 t/m Zondag 20 Nov. een aan tal van zijn werken exposeren in het atelier van de „Noorder Kunstkring", Prinsenstraat 9. THUISREIS HR. MS. „VAN GALEN". Het ligt in de bedoeling, dat Hr. Ms. torpedobootjager „Van Galen" eind De cember a.s. uit Indonesië vertrekt voor de thuisreis naar Nederland. Op de maandelijkse bijeenkomst van de Plattelandsvrouwen, afdeling Julia nadorp, werd door de fa. Geebe en Metz een bakdemonstratie gegeven. Hiervoor bestond grote belangstelling. Meer dan dertig dames volgden de proeven, die de heer Metz nam, en lieten zich de resultaten goed smaken. Er werd een meelproduct gebruikt, dat alle ingre diënten voor het bakken van koekjes of cake bevat. Na de demonstratie werden nog en kele huishoudelijke zaken afgewikkeld. Onder meer werd besloten, dit jaar veer een Kerstmiddag te organiseren. De besommingen van Donderdag wa ren: 1 stoomtrawler Schev. 93 f 33.080: motorloggers: Katw. 104 f 4560; Katw 3 f 8940; Schev. 107 f 1320; IJm. 23 f 2350; W.R. 67 f 5840; kistvisser IJm. 213 f 630. De aanvoer was 4000 kisten, waarvan 1200 met verse haring. De prijzen per kg waren: heilbot 2,50; gr. tong 2,652,25; gr. midd. tong 2,45 2,25; kl. midd. tong 2,302,15; tong 1 1,90—1,70; tong n 0.92—0,56; tarbot 2,75 2,30. Per 50 kg waren de prijzen, gr. schelvis 5943; midd. schol 5327; kl. schol 2514; bot 1917; schar 13— 3,20; wijting 232,70; verse haring 22 —10,70; makreel 16,50—9,30. Per 125 kg werd betaald; gr. kabeljauw 174 138; koolvis 58—47; leng 80—71. Je zou niet zeggen, dat zij de uitvinders zijn van de rumba en de samba. Berichten uit Alkmaar: De ma chinefabriek „Alkmaar" heeft een millioenenwerk in uitvoering, be staande uit automatische lichtsigna len voor de Spoorwegen: de speed way-kampioenen Metzelaar en De Geus zijn voor hun prestaties harte lijk gehuldigd; burgemeester Wytema heeft het erevoorzitterschap van de vereniging Veilig Verkeer aanvaard; de gemeente Alkmaar heeft besloten de slachtveemarkt die vroeger jaren steeds op Maandag werd gehouden, weer in te voeren. Mevr. Boot-Smit, die gedurende 27 jaar te Hensbroek als kantoorhoudster van de PTT is opgetreden, zal deze functie ln De cember neerleggen. Te Monnikendam is de synagoge in particuliere handen overgegaan. Van de 17 joden die daar ln 1942 woonden, Is er slechts één terugge keerd. Bloembollenkwekers te Andijk hebben een partij bollen bijeenge bracht voor het wederinrichten van de ln de oolog verwoeste botanische tuin te Warschau. O In Hoogkarspel bestaat enige hoop, dat volgend jaar een begin kan worden gemaakt met de bouw van een nieuw raadhuis. Evenals door de pont bij de Hem- brug wordt ook door het pontveer te Velsen 's nachts een 20-minuten-dienst onderhouden. B. en W. van Bever- wyk vragen de gemeenteraad een crediet van 14.500,voor de aan koop van een roltrommel-vuilnisauto. Op 66-jarige leeftijd Is te Velsen- Noord overleden de heer J. Smit, oud bedrijfsdirecteur van de Papierfabriek, die 50 jaar geleden zijn loopbaan als jongste bediende was begonnen. Te Beverwijk heeft zich een fusie vol trokken tussen de Tuinbouw-Studie- club en de plaatselijke afdeling van de Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde. Te Zaandam is de eerste proef- paal geslagen voor de bouw van hon derd montagewoningen. Q Een melk rijder uit Assendelf is met zijn mo torfiets te Wormer tegen de losse klep van een brug opgereden. De mo torrijder sloeg over de kop en ligt thans met een hersenschudding in het ziekenhuis. Q De Gereformeerde kerk te Zaandam is eigenaresse geworden van de woning aan de Stationsstraat 74, teneinde deze in te richten tot pastorie. Een felle brand heeft het arbeidersgezin A. Rooke totaal geru ïneerd, doordat de woonwagen aan de Ringweg te Zaandam volledig in vlammen is opgegaan. Alleen rookt de kachel wel eens schrikbarend Zoals men weet, heeft een van de beide wachtkamers van het station Anna Paulowna een andere bestem ming gevonden. Hierin is n.1. een klas ondergebracht van de R.K. school aan de Nieuweweg. Het aantal leerlingen van deze school was de laatste jaren zó toegenomen, dat er ruimte tekort kwam in het schoolgebouw. Door het bestuur werd overal gezocht naar een geschikte ge legenheid tot het oog viel op de grote wachtkamer in het station. De Spoor wegen toonden zich onmiddellijk be reid» dit lokaal af te s an en zowel het R.K. schoolbestuur als de gemeente is daar zeer dankbaar voor. Wij zijn daar van de week eens een kijkje gaan nemen. Het is een flinke ruimte, waar ongeveer 30 kinderen zijn ondergebracht. Zij hebben een mooi uitzicht op het wijde landschap en op de aankomende en vertrekkende trei nen. Het is natuurlijk niet de bedoeling dat zij hieraan al hun aandacht beste den, maar het is toch wel moeilijk voor kinderen om zo nu en dan niet eens even te kijken naar iets anders dan onderwijzer en bord. Niet ongeschikt Dat het lokaal ongeschikt zou zijn voor dit doel mogen wij niet beweren, hoewel het toch wel enigszins verschilt met een gewoi klas. Er han«en land kaarten en platen aan de wand. maar de in de meeste scholen aanwezige vensterbank met plantjes ontbreekt. Het meubilair is niet al te best, doch hierin komt spoedig verandering. Bin nenkort komen er nieuwe banken. Voor de R.K. school is 3000 uitgetrok ken voor 50 nieuwe banken. Een ge deelte hiervan is bestemd voor de „spoorklas" Als die er zijn. zal het in terieur er wel heel anders uitzien. De kachel. Verder staat er nog een ouderwetse kachel Ovèr het algemeen zijn er geen klachten over deze kachel, maar zo nu en dan, vooral op stormachtige dagen, trekt deze niet goed. De rook gaat dan niet normaal door de schoorsteen doch komt er dan van onder weer uit, het geen niet bepaald de bedoeling is. Het is natuurlijk wel een buitenkansje voor de kinderen. Door de vele rook en de kolendamp is het dan onmogelijk om les te geven en de kinderen worden, als het al te bar wordt, naar huis gestuurd. Dat zal hun wel niet onwelkom zijn. Voor de heer Winter, het hoofd van de school, is die ene klas in het stationsgebouw echter geen buiten kansje, omdat hij nu zijn wakend oog over twee gebouwen moet laten gaan. Het zal nog wel enige tijd duren voor dat alle kinderen weer in één gebouw zijn ondergebracht. Het wachten is nog altijd op de vergunning voor de uit breiding van de R.K. school. Het is te hopen, dat deze vergunning niet al te lang op zich zal laten wachten. De kin deren mogen daar dan goed onderge bracht zijn en een mooie omgeving hebben (beter dan de kinderen op de school aan de Nieuwe Weg, die op een modderige speelplaats uitzien), tenslot te behoren ze toch allemaal in één ge bouw bij elkaar te zijn! Voor vrij veel belangstellenden heeft een groep jongeren uit Den Helder, on der leiding van ds. De Hoest, een le kenspel opgevoerd in de Ned. Herv. kerk. Ds. Meyer opende met gebed en na de samenzang zette ds. De Hoest uit een, wat onder een lekenspel verstaan wordt. Het op te voeren spel „De verloren zoon" kon beschouwd worden als een preek over de bekende gelijkenis, maar dan niet door één persoon, wie alleen het gesproken woord ten dienste staat, maar een, waarin de per sonen uit het verhaal door de seplers worden uitgebeeld en ook gevoelens als smart, berouw, liefde worden ge personifieerd. Met geringe hulpmiddelen, weinig of geen décor, enkele requisieten en een voudige, bij de tijd waarin het verhaal speelt passende kleding, moesten hou ding. gebaar en het gesproken woord de gelijkenis doen leven voor de toe schouwers. In Veerburg werd een bijeenkomst gehouden door het Nationaal Instituut Wettig Gezag voor het bevorderen van de vrijwillige dienstneming bij de Na tionale Reserve. Een veertigtal belangstellenden was op deze bijeenkomst aanwezig. Enkele films werden vertoond, waaronder een oorlogsfilm, handelende over de bezet ting in de laatste wereldoorlog van De nemarken, Noorwegen, Nederland, Bel gië en Frankrijk, alsmede een kleu renfilm van de intocht van het prin selijk paar in ons land na de bevrij ding en van de eerste opening van de Staten Generaal. In enkele redevoeringen werd uit eengezet, waarom de vorming van een Nationale reserve noodzakelijk wordt geacht. Vele Nederlandse militairen verblijven in Indonesië, terwijl ons land ook militaire verplichtingen heeft na te komen, voortvloei end uit de Westeuropese Unie en het Atlantisch pact. De Nationale Re serve is bedoeld als thuisleger. Aan 't personeel ervan (voor zover het een vrijwillige verbintenis heeft aange gaan) zal geen andere mobilisatie-be stemming worden gegeven. De inge schrevenen voor de lichtingen 1941 tot en met 1944, waarvan de meesten tot dusver niet in militaire dienst zijn op geroepen. komen in de eerste plaats in aanmerking voor de vorming van deze territoriale troepen. De kinderbijslagregeling voor zelfstandigen In het lokaal van de heer S. Kaan werd de algemene ledenvergadering van het Witte Kruis gehouden. Deze vergadering die zeer slecht bezocht was, werd met een kort woord door de voorzitter, de heer D. Minnes, ge opend. De mededeling werd gedaan, dat het consultatiebureau thans is geves tigd in „Het Eigen Gebouw" aan de Rijksweg. Het bestuur prijst zich ge lukkig, de beschikking te hebben ge kregen over ruimte voor de wachten de moeders, en een apart kamertje voor de dokter, zodat moeder en kind voort aan afzonderlijk bij de dokter verschij nen. Ook in Den Oever zal door een der leden van het bestuur al het mo gelijke worden gedaan om ook daar be hoorlijke lokaliteit te krijgen. Uit de ingekomen stukken bleek dat het hoofdbestuur het 75-jarig bestaan van het Witte Kruis op grootse wijze denkt te vieren. Het bedrag hiervoor bedraagt f 10.000. Dit voorstel vond bij diverse afdelingen tegenstand, en ook de leden van de afdeling Wieringen waren van oordeel dat deze gelden op nuttiger wijze kunnen worden gebruikt. Het voorstel werd dan ook afgewezen. Het voorstel om ds. Keuning uit De Rijp candidaat te stellen als lid van het hoofdbestuur, werd door de vergadering goedgekeurd. Als afgevaardigden voor de algemene vergadering werden geko zen de heren D. Minnes en J. C. de Haan en als plaatsvervangers de heren D. Engel en A. Buma. Bij de rondvraag kwam de klacht naar voren, dat op Wieringen niet voldoende gebruik wordt gemaakt van de aangestelde kraamver zorgsters. Nu aan de herhaalde verzoe ken om kraamverzorgsters aan te stel len, is voldaan, moet door de leden ge bruik worden «"maakt van hun dien sten. De heer Laan was van oordeel dat niet het ncieel resultaat alleen de doorslag n;ag geven, maar het ver kregen resultaat, n.1. dat de algemene verzorging is vooruitgegaan. Ook de andere leden konden zich hiermede ver enigen. Dezer dagen heeft de afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen een ver gadering in hotel J. Lont gehouden. Mevr. Boon kon een druk bezochte vergadering het welkom toeroepen. Na het zingen van het bondslied en het voorlezen der notulen, werd het woord i gegeven aan de spreekster, mevr. IJ. S. E. Wagener Sleeswijk-Van Balen Blan ken, die als onderwerp had „Materiaal voor intelligentieonderzoek van kleu ter tot volwassene". In haar inleiding vond de spreekster dat het onderwerp eigenlijk uitgebreid kan worden, n.1. van zuigeling tot volwassene. Het ma teriaal dat gebruikt wordt bij het tes ten van de intelligentie werd bespro ken. In de pauze konden de aanwezi gen het platenmateriaal in ogenschouw nemen. De moeders kregen deze avond een wenk, hoe kinderen niet, en wel moeten worden aangepakt. Hoe door onverdacht straffen op onjuiste mo menten, de ouders het tegenovergestel de bereiken van wat zij zich voorstel den. Het onderwerp boeide de aanwe zigen in hoge mate. In de pauze werden verfrissingen aangeboden, en werd dankbaar ge bruik gemaakt van de gelegenheid om van gedachten te wisselen over de testplaten. Geconstateerd werd dat lang niet alle platen gemakkelijk wa ren als testproef. Na de pauze behandelde spreekster de testproeven in verband met de be roepskeuze. Door het kind een bepaald beroep op te dringen, kan men zijn jongen of meisje veel narigheid en moeilijkheden bezorgen. Wijzen de testproeven uit, zo zeide spr., dat uw kind moeilijk zal kunnen meekomen, aanvaardt dit feit dan en zoek een an dere richting voor uw kind. Dit was het advies dat mevr. Wegener Slees- wijk de aanwezigen mee naar huis gaf. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria C. T. N.. d. van N. J Kat en P. Haanstra. Gjalt D.. z van P vd Meulen en J. de Vries. Sjoerd, z. van P. Gorter en H. T. Ko- r.ingstein. Adriaan W„ z. van D. M. Lindenbergh en T. Meurs. Gehuwd: C. N. Jongkind en J Lont Overleden: Maartje Baijs, 79 jaar, wed. van G. Kraak. In haar antwoord aan de Tweede Ka mer op het voorlopig verslag van de begroting 1950 zegt de regering, dat de kinderbijslagvoorziening van zelfstand- digen minder eenvoudig ligt dan de kinderbijslagregeling, welke voor loon arbeiders is getroffen. Deze laatste ia tot op zekere hoogte te beschouwen als een herverdeling van de nationale loon som en stelt geen eisen aan 's rijks schatkist. Een kinderbijslagregeling voor zelistandigen. welke het karakter zou hebben van een herverdeling van het gezamenlijk inkomen der zelfstan digen, zou in verband daarmede prin cipieel juist zijn. Er blijken echter te gen de verwerkelijking van een aldus opgebouwde regeling een aantal be zwaren van practische en financiële aard te bestaan. De regering heeft er bezwaar tegen onder de tegenwoordige omstandig heden een grote nieuwe last op de staat te leggen. Dit des te meer, nu de kinderbijslagregeling voor de loon arbeiders niet door de staat wordt ge financierd. De regering ontveinst zich niet, dat aan een regeling op verzeke ringsbasis vele moeilijkheden verbon den zijn. Deze moeilijkheden betreffen in hoofdzaak naast de financiële draagkracht van een deel der betrok kenen de registratie der zelfstandi gen, alsmede de vaststelling en inning der verschuldigde bijdragen. Hoewel deze bezwaren niet onover winnelijk* zijn, acht de regering ze zo klemmend, dat zij meent, dat de oplos sing vooralsnog niet gezocht moet wor den in een alle zelfstandigen ge lijkelijk omvattende regeling, maar dat veeleer moet worden aangeknoopt bij regelingen, die bedrijfstaksgewijze tot stand kunnen komen en waarin met de bijzondere omstandigheden, welke in die bedrijfstak gelden, rekening is kun nen worden gehouden. Deze regelingen, welke in eerste instantie op vrijwillige basis moeten zijn getroffen, zouden dan krachtens een wettelijke voorziening voor alle bedrijfsgenoten verbindend Zoals de situatie er vanmorgen uit zag, mag verwacht worden, dat er morgen een einde aan de periode van koud herfstweer zal komen. Een diepe stormdepressie trekt van daag even ten Noorden van Schotland "e Noordzee over naar Noorwegen, waardoor ook in ons land de wind tot krachtig zal toenemen. In de komende nacht of morgenochtend zal ons het regenfront van deze depressie pas seren, waarna het aanmerkelijk zach ter wordt. De kans op nachtvorst, waarbij in ds afgelopen week plaatselijk het kwik reeds tot -5 graden daalde, zal nu aanzienlijk afnemen. Ten Oosten van het zeegebied van Canada ontwikkelt zich al weer een nieuwe actieve depressie, die met grote snelheid naar het Oosten trekt. Er niag dan ook verwacht worden, dat de ver andering, die reeds morgen zal plaats hebben, een nieuwe periode met regen en winderig stormweer zal inluiden. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat het station Den Helder over de maand October met 158 mm., tegen 80 mm normaal, de grootste maandsom van het gehele land had. Aagtekerk, R'dam—Brisbane, 4-11 te Co lombo Alchiba, R'dam—Buenos Aires, 3-11 200 mijl noordpost van Madeira Almkerk, Brisbane—Swansea en Antwerpen, passeerde 3-11 Balearen Alwaki, 3-11 te Hamburg Amstelveen, Calcutta—R'dam, 3-11 te Madras Armilla (t), 4-11 te Surabaja Bantam, R'dam—Batavia, 3-11 van Port Said Ba- rendrecht (t), Curagao—Engeland, 3-11 naar Saltend Clavella (t), 3-11 van Abadan naar Mombassa Ceram, A'dam,—Calcutta, 3-11 te Madras Delfshaven, Antwerpen—Buenos Aires, passeerde 3-11 Finisterre Friesland, 4-11 of 5-11 van Menado te Makarras verwacht Gaasterkerk, Zanzibar—A'dam, 3-11 van Mar- seille Gordias, Gibraltar—Beyrouth, 4-11 te Alexandrie. Hersilia, R'dam—Barbados, 3-11 van Antwerpen Japara, 3-11 van Singapore naar Batavia Kota Barie, 2-11 van R'dam te Iandjongpriok Kota Gede, 3-11 van Batavia naar Singapore Laurenskerk, A'dam—Basra, 4-11 van Aden naar Muscat Leartes (char ter), Liverpool—Bremen, passeerde 3-11 Start Point Lissekerk, 3-11 nog te Khoramshar lutterkerk, R'dam—Calcutta, 4-11 te Calcutta verwacht Mataram, 30-10 van Makassar te Balik Papan, vermoedelijk 7-11 naar Tarakan Murena (t), Fahaheel—R'dam, passeerde 3-11 Kaap Vincent Nederland (t), 3-11 van Suez naar Bahrein Overijsel, 2-11 van New York naar Karachi Poelau Laut, 3-11 van Baiiju- wangi naar Batavia Rempang, A'dam—Ma kassar, passeerde 3-11 Kaap St. Vincent Sa- latiga, 5-11 van Batavia te Rangoon verwacht Samarinda, San Francisco—Manilla, 4-11 te Manilla Sarang'an, 31-10 van Makassar te Surabaja Sibajak, R'dam—Kaapstad, passeerde 2-11 22 uur Kaap Verde. Sloterdijk, New York—Java, 3-11 van Singapore Tawali, 3-11 van Batavia naar Semarang Tero, 4-11 van Buenos Aires te Rosario Tibia, 4-11 te Dur- ban van Abadan Tosari, Java—R'dam, 3-11 18.30 uur van Suez Waterman, Batavia— R'dam, 3-11 17 uur Ouessant, daarna 4-11 om 18 uur aan de Hoek van Holland. Willem Earendsz (walvisvaarder), A'dam—Kaapstad, passeerde 3-11 Beachyhead Zeeland, Bombay —Antwerpen, 3-11 130 mijl naar Alexandrie Zeeman, 3-11 van San Francisco te Van- couver. Aalsdijk, 3-11 van R'dam te Galveston Alhena, 4-11 van R'dam te Antwerpen Al- na ti, 3-11 van Montevideo naar Santos Bali, Makassar—A'dam, 3-11 van Liverpool Ba- rendrecht (t), 7-11 van Cura^ao te Salt End verwacht Blommersdijk, 4-11 van A'dam te Hamburg Dalerdijk, New York—Antwer pen, 4-11 17 uur te Londen Esso A'dam (t); Aruba—Vado, 3-11 op 1040 mijl west ten zuiden van xMadeira Gadila (t), Kaapstad— Tahaheel, 3-11 350 mijl noordoost van Socotra Kota Agoeng, R'dam-Java, passeerde 3-11 Maladiven Laeraes (Oceaanpasseerde 3-11 Start Point Macoma (t), Kuweit—Grange- mouth, passeerde 3-11 Kaap St Vincent - Mapia, Calcutta—Colomo, 3-11 van Madras Mariekerk, Japan-R'dam, passeerde 3-11 Kaap Guardafui Nieuw-Amsterdam, New York— P'dam, 4-11 v.m. van Southampton Prins Alexander, Montreal—R'dam, passeerde 3-11 Lands End Pims Willem IV, 3-11 van Mon treal naar Rouaan Sumatra, 2-11 van Be la wan naar Colombo Tiba, Antwerpen—Buenos Aires, 3-11 n.m. te Montevideo Veendam, 4-11 14 uur R'dam—New York via Havre en Southampton. kunnen worden verklaard. De regering heeft deze gedachte uitgewerkt in een aantal voorlopige conclusies, waarom trent thans het gevoelen is gevraagd van de daarvoor in aanmerking komen de organisaties van zelfstandigen. Na ontvangst van deze adviezen en het mondeling overleg, dat hierop zal vol gen, zal de regering haar definitief standpunt in deze vaststellen. Naar de Zweedse pers meldt, wordt het feit, dat men niet tot toekenning van een Nobelprijs voor literatuur overgegaan, zeer betreurd, daar deze beslissing geen gevolg schijnt te zijn van een gebrek aan candidaten, doch van een „embarras de choix". Volgens het Svenska Dagbladet zou den de besprekingen over de candida ten, voornamelijk om Churchill ge draaid hebben. Als het opmerkelijke boek van zijn memoires". Ons schoon ste uur" geen prijs waard is geacht, moet het zijn op grond van het begin sel, dat men de prijs voor zuivere ro mankunst wil reserveren", aldus het blad. Andere besproken candidaten «ou den de IJslandse schrijver Hildor Lax- ness, de Amerikanen Faulkner en Hemmingway en de Engelse autor Graham Greene zijn geweest. In een communiqué van de Repu blikeinse delegatie in Batavia wordt gezegd, dat zij zich accoord verklaart met het compromis om de status van Nieuw-Guinea een jaar na de vorming van de souvereine Verenigde Staten van Indonesië vast te stellen. Dit be tekent niet. aldus het communiqué, dat de Republikeinse delegatie en de de legatie van de BFO in Den Haag van hun eis, dat Nieuw-Guinea deel zal uit maken van de RIS, hebben afgezien. De regering heeft bekend gemaakt, dat voor de aangekondigde huurver hoging binnenkort een wetsontwerp aan de Tweede Kamer zal worden aan geboden. De verhoging 15 zal vanzelfsprekend gelden voor alle hu ren, zoals deze golden op 1 Mei 1940 en wel voor alle onroerend goed, be drijfsgebouwen inbegrepen, behoudens in gevallen waarin deze huur sinds dien correctie heeft ondergaan en be houdens de toegestane verhoging in ge val van samenwoning. Deze eventuele correcties en verhogingen zullen naast de nieuwe huurverhoging van kracht blijven. Majoor-vlieger J. Flinterman heeft een verzoek ingediend om demobilisa tie te verkrijgen. Dit verzoek houdt verband met het feit, dat majoor Flin terman er destijds in had toegestemd in miltaire dienst te blijven, totdat het eerste straaljager-squadron gevormd zou zijn. Nu dit het geval is, be schouw de majoor zijn taak als geëin digd. Majoor Flinterman hoopt echter te zijner tijd te kunnen medewerken aan de opbouw van mogelijke reserve squadrons in de geest van de vroegere maandvliegerij. In de Staatscourant van Vrijdag is de achtste uitzonderingsbeschikking prijsstop 1949 gepubliceerd. Ingevolge deze beschiking wordt toe stemming verleend tot doorberekening van de wettelijke toelaatbare inkoop prijzen van de in de volgende artikelen te verwerken grondstoffen: Rijwielon derdelen, gemerkte handgebreide, ge haakt en handgeknoopte goederen, de kens, zeep, was- en reinigingsmiddelen, sigaren en kerftabak, verschillende tex- tiel-kleinvakartikelen, enige artikelen op het gebied van papier en grafische industrie, geconfectionneerde textiel- goederen vervaardigd uit plastic of ge- rutberiseerde stoffen, alsmede stook- olieën. Op de ..Volendam", die op 30 Octo ber met ruim 2000 man repatriërende troepen uit Tandjong Priok naar Ne derland is vertrokken,1 bevinden zich de volgende onderdelen der 7-Decem- ber divisie: 3-8 RI, 3-10 RI, de ver bindingsafdelingen der WF en X-bri- gade. de eerste compagnie D. K. G., een detachement van het wapen der Kon. Marechaussee, alsmede het laat ste gedeelte van de staf der 2e infan terie brigadegroep. Hoewel de resultaten van de op 1 September begonnen campagne van de Nationale Spaarraad voor het sparen door de jeugd nog niet geheel kunnen worden overzien, valt reeds te ramen, dat het aantal deelnemende kinderen zich beweegt tussen de 500.000 en de 1.000.000. Bij verschillende spaarbanken is het aantal jeugdige spaarders zelfs met 3050 pet. toegenomen. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Er kan weer zeepost worden verzon den. De datum, waarop de correspon dentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd. staat tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Voor In donesië: m.s. „Oranje" (14 Nov.); voor Curagao m.s. „Waal (5 Nov.) en voor Suriname: s.s. „Cottica" (11 Nov).

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3