Sport in 't kort Mejuffrouw H. R. Lyesen, lilli Meisjes in uniform Smokkel-in-het-klein langs Belgisch- Nederlandse grens WERKENDE VROUWEN IN NOORD-HOLLAND Verloskundige in Beverwijk Puzzle-rubriek Recept van Kers: Gelukwens van Nehru Engels verdringt Nederlands op Indonesische scholen Duitsers tot dwangarbeid veroordeeld OP HET MATJE Een kinderwagen vol guldens ZATERDAG 5 NOVEMBER 1949 UET STOND DAAR zo terloops In een krantenverslag en het zal weinigen iets gezegd hebben. Maar het trof mij plotseling als een openbaring: Er zijn haast geen wezen meer, ver geleken b?j vroeger". paar moet je eens even de krant bij neerleggen om het te verwerken. Zo s0»d als geen wezen meer inderdaad, jen stad als Amsterdam telt alles en alies bij elkaar nog hoogstens 'n twee honderd weeskinderen. „Gewone" dan altijd, als u mij begrijpt. Er lopen op het ogenblik in ons lieve jand duizenden kinderen rond, die een springlevende vader en moeder bezit ten en toch door de gemeenschap moe ten worden opgevoed en in bescher ming genomen. Dat is de andere zijde van de fraaie medaille, maar die wil len we vandaag nu eens onder laten liggen. De blinkende bovenkant memo reert het heuglijke feit, dat het getal «jswmliik ouderloze kinderen in ons land uitermate klein is. Pat wil dus zoveel zeggen als: er sterven veel minder mensen op jeug dige leeftijd dan vroeger-, wij zijn er „Ua volksgezondheid en sociale wetge- ving een stuk op vooruitgegaan. Het gevolg van dit verheugend verschijn sel is, dat in de weeshuizen, die vroe ger dikwijls overvol waren, nu de schaarse voetstappen van de kinderen langzamerhand hol gaan klinken in hun grote zalen en trappenhuizen. Pat is een wonderlijke gedachte. Voor velen van ons is het Weeshuis nog een zeer werkelijke en tastbare herin nering. Een boek als „Jaapie" van Ja- cobus van Looy doet ons nog lang niet zo vreemd en ongewild barbaars aan al,- he+ wellicht onze kleinkinderen zal voorkomen. De wezen in hun kleurrijke dracht: je had er als kind medelijden mee en gis volwassene mengde zich een zeke re poëtische vertedering in dat mede lijden. Eén weeshuis uit mijn jeugdja ren zal mij altijd bij blijven als een zui ver voorbeeld van zijn soort, en van daag weet ik nog niet of ik het ver dwijnen ervan moet toejuichen of be treuren. Het was een hoog, zeer statig heren huis aan een der prachtigste grachten van ons vaderland. De wezen, die er in opgenomen werden, waren uitslui tend meisjes. Of, zoals de statuten het in goedrond kernachtig Hollands uit drukten: Van het vrouwelijk geslacht, geboren uit Nederduits Hervormde ou ders en kinderen van het eerste bed. Eigenaardig genoeg waren het meren deels halve wezen, voor wie de over gebleven vader of moeder de opvoe ding en verzorging niet bekostigen kon. Zij bnrven er tot haar achttiende verjaardag, gingen op verschillende stadsscholen tot zij twaalf waren, wer den daarna in het Huis te werk gezet waar zij voortreffelijk alle huisvrou- welijke kundigheden leerden en in het bijzonder naaien. Ik heb mij laten vertellen dat de ge zeten families van het stadje oudtijds het Huis is nu twee eeuwen oud voor een dochter die op trouwen stond de gehele uitzet door de weesmeisjes heten naaien en borduren. En ik behoef niemand te vertellen, wat dat zeggen wilde in een tijd, toen geen bruid die zich respecteerde het huis haars mans betrad zonder vier en twintig servetten met rolzoompjes, twaalf kussenslopen voor daags en zes extra gala voor lo- gé's, idem zoveel taffellakens en bedde- lakens en bordedoeken en vingerdoek jes en noem maar op. Alles met de hand onzichtbaar genaaid (probeert u het eens met één laken) van het puur ste linnen en van kunstige dik opge legde monogrammen voorzien. En desalniettemin zongen de wees meisjes bij dit gepriegel als lijsters; zij kregen bruidssuikers op de trouwdag en werden degelijke, zeer gewaardeer- dienstboden in deftige gezinnen en voor 't merendeel voortreffelijke huis vrouwen. Want trouwen deden ze vrij wel allemaal, en dat kwam niet alleen van die rolzoompjes, maar ook, dat laat ik mij niet afstrijden, omdat zij er zo allerliefst uitzagen. Allemaal. Als ze klein waren droegen ze grie zels van zwarte serge jurken, met bon te of witte schorten en witte katoenen mutsjes op haar och arme kaal geknipte bolletjes. Maar als ze zo veer tien, vijftien waren, gingen de teugels wat losser hangen. Ja, hoho: wat het toilet betreft. Zij mochten het haar laten groeien en dat deed het dan ook meteen in een weligheid, alsof het een schade had in te halen. En op dat kroe zelhaar droegen zij wit kanten mutsjes me' piekfijn zilveren oorijzer. Voorts verheugden zij zich 's Zondags in een aUercharmantste dracht: jakje met chootje en wijde rok, alles van zwart laken. Maar over het jakje een fijne batisten doek geplooid, bloedkoralen om de hals en een wit schortje met borduursel. Eens stond de voordeur van 't Huis open toen ik passeerde en ik snoepte de buitenkans, een schilderijtje dat Pieter de Hoogh verrukt zou hebben: een knap deerntje in dit flatteuze zwart en wit, dat juist de monumenta le eikenhouten trap afdaalde, dragend met beide handen het theeblad met kostbaar servies voor de vergaderende regentessen. „Barbaars", zegt u. „Stakkers in haar uniform, arme apart gezette kinderen, die al jong er „getekend" bij liepen. Mooie „goeie ouwe tijd". U hebt gelijk. De meisjes verfoeiden haar costuum, dat met een paar kleine ondeugende wijzigingen (elk jaar knipten de rak kers haar rokken een paar vingers kor ter dan de oorspronkelijke bedoeling was) nog precies zó was als de dracht der dochters van de kleine burgerij in de tijd dat het Huis werd gesticht. En zodra gingen de meisjes niet „in bur ger", of zij trokken foeilelijke hard groene en knalgele jurken aan en wer den op slag doodordinaire afgetakelde kinderen van dertien in een dozijn. Maar als zij onder de lichtgroene lin den wandelden in haar prachtige stijl volle achttiende eeuwse dracht dan sioeg menig artistenhart een slag over. Zo gaat het in de wereld. De oude weeshuizen hoe goed en barmhartig bedoeld in hun opzet, hoe zegenrijk in een maatschappij waarin vele ouders jong stierven zij worden langzamer hand ontvolkt. De schaarse weeskinde ten onzer dagen dragen onopvallende kleren als elk ander. Dat is goed en wijs. Maar ach, wat waren zij bekoorlijk, de weesmeisjes mijner jeugd! SASKIA. (Van onze redactrice) „HET IS EEN GOED IDEE om ook eens over het werk van een ver loskundige te schrijven, omdat men over het algemeen zo weinig van ons beroep afweet," zegt Zr. H. R. Lyes- sen. Zij zit in een wit jasschort bij de grote tafel in haar huiskamer en is direct bereid wat te vertellen over haar werk in Beverwijk en omgeving. „Mae ik dan eerst eens van u we ten hoe u er toe bent gekomen om verloskundige te worden?" is de eer ste vraag, die zij te beantwoorden krijgt. „Och, mijn moeder zei zo vaak: Jj) bent een geboren verpleegster. Het verzorgen van zieken trok mij aan en daarom ging ik in de verpleging. Toen mjjn broer nog studeerde, was hij in pension bij een familie, waarvan de vrouw verloskundige was. Zo kwam ik meer over dit beroep te weten en dat had tot gevolg, dat ik na mijn ver pleegstersopleiding naar de Rijks kweekschool voor Vroedvrouwen in Amsterdam ging. Daar duurt de op leiding drie jaar en in die tijd moest ik heel wat leren. Ook alle afwijkingen moet je onderkennen. Er wordt wel eens gedacht, dat verloskunde vrij eenvoudig is, maar je moet heel wat in je mars hebben. Na het eindexa men van de kweekschool ging ik een poos assisteren. Zo ben ik eerst vier weken op het eiland Marken geweest. Ik moest er over het ijs lopend naar toe, omdat de Gouwzee bevroren was. Ook assisteerde ik in Warnsveld, bij Zutphen, en ik herinner mij nog best, dat alles onder water stond, zodat men PUZZLE 108. De zee bedoelde beroepen waren: (ge maakt uit de gegeven namen): 1. Fabriekschef (naam F. B. C. H. Kareesif). 2. Melkcontroleur (naam R. C. Krul- toonmeel) 3. Sluiswachter (naam C. S. Wirsa- hulte). 4. Brandstoffenhandelaar (naam H. N. Ranfosdanebaar, Delft). 5. Piano-onderwijzeres (naam E. I. N. Zweespoor-Rijnda) 8. Filmregisseur (naam I. F. Slem- ruigres). Een puzzle, die velen toch nog heel wat moeite bezorgd heeft. Maar het aantal ingezonden oplossingen overtrof verre onze verwachtingen. Na loting onder de inzenders van een goede oplossing is de wekelijkse prijs k f 5 ditmaal ten deel gevallen aan de heer P Meijer Geesterweg 16 te Alkmaar. Gefelici teerd! Deze prijs zal worden toegezon den. PUZZLE 109 DE VIER ONTBREKENDE CIJFERS Een getal van vijftien cijfers moest gedeeld worden door 7 1 9 3 6 5 8. Dit getal was: 47a6948a9a21a4 8 Zoals men ziet ontbreken in dit getal vier cijfers, die zijn aangeduid door de letters a. Dit betekent geenszins, dat die vier cijfers gelijk zijn. Wanneer wij U nu nog mededelen, dat de deling pre cies opgaat en de som der vier ontbre kende cijfers 10 is, wordt gevraagd de bedoelde deling geheel volledig in te zenden. Oplossingen (per briefkaart) tot en ■Jet Donderdag 10 November aan de Redactie van dit blad (Er wordt weer een prijs van f 5.verloot). Een beetje luxe, een gezellig uitje, iets wat je even uit de sleur van alle dag haalt, we hebben het allemaal soms zo hard nodig. Het is de franje van ons bestaan! Maar wist U, dat een beetje franje ook zo'n heel eenvoudig wollen jurkje juist dat kan geven, wat het even bo ven het „gewone" doet uitsteken? Een randje franje langs een schou derpasje een kraag, een schootje, een bolero, liet is zo'n aardige en toch met dure garnering. In de meeste gevallen wordt ze van de japonstof gemaakt (al kan een afstekende kleur ook heel mooi zijn) en apart aangenaaid Bij recht afgeknipte randen, zoals bij de hier getekende zak en manchet, kunt U ze ineens aanknippen. Inplaate dat U dan een zoompje maakt, rafelt U de randen 2k 3 cm uit, of U knipt de franje erin. zoals U bij papier zoudt doen Wat het beste resultaat geeft hangt helemaal van de stof af. dus dat moet U eerst even bij een proef lapje proberen. In beide gevallen maakt U langs de franje een sier- steekje om verder uitrafelen of in scheuren te voorkomen. Aangezette franje heeft het voor deel dat U ze dubbel kunt nemen, als yg een beetje dun uitvalt. Het prettigst is als U hiervoor reepjes stof meteen zelfkant eraan gebruikt dan zijn de kanten tegelijk keurig afgewerkt. An ders kunt U ze het beste onder een hiaislintje aanzetten. Bij het jurkje links boven, van ef fen stof of van een klein ruitje, is de franje onder een bandfluweeltje op genaaid, wat ook leuk staat. Rechts boven ziet U, hoe een eenvoudig stof- of lakknoopje door een randje franje een aparte garnering wordt. De overi ge tekeningetjes spreken wel voor zichzelf, en sporen U aan, het ook eens te proberen. ESPERANTO SOEP Anderhalve liter water, 300 gr. ge hakt, aan kleine balletjes, 40 gr. boter, 80 gr. bloem, 1 beker melk, 2 harde eie ren, gehakte peterselie, prei aan smalle reepjes, 2 worteltjes, (op de lauwkostschaai aan kleine snippers), 3 bouillonblokjes en zout en peper Breng het water met de balletjes ge hakt, de fijn gesneden prei, de wortel snippers aan de kook en laat dit on geveer 20 minuten zachtjes koken Werp de soep op een zeef, vang de bouillon op en breng deze opnieuw aan de kook, onder toevoeging van de boter. Maak van de melk en de bloem een klontvrij mengsel, roer dit bij de bouillon, laat de soep onder toevoe ging van het gare gehakt en de groen ten nog enkele ogenblikken zachtjes doorkoken. Hak de harde eieren aan kleine stukjes en roer deze met de gehakte peterseli* door de soep. de huizen slechts met grote moeite kon bereiken. Dat was in het jaar 1911. De lange, nachtelijke tochten in een tilbury, over pikdonkere, smalle bospaadjes van de Veluwe, toen ik in Nijkerk was, zal ik ook nooit ver geten. Ik werd dan naar een afgele gen hoeve gebracht, waar alles nog erg primitief toe ging. Als je de kraamvrouw had geholpen, ontving je 3.en daar was het mee afgelo pen. Toen ik in Boskoop assisteerde, moest ik eens in Hazerswoude op een boerderij zijn. Ik was toen 26 jaar en heel tenger. De boer nam mij van top tot teen op en zei: „Nou, dat is ook wat! Vroeger brachten ze de kinde ren altijd weg en nu worden ze er bij gehaald!" Enfin, die boer was ver schrikkelijke zenuwachtig en toen de eerste van een tweeling werd geboren, liep hij in zijn angst de deur uit om de dokter te gaan halen. Zijn vrouw en ik waren blij, dat hij eventjes van het toneel verdwenen was en toen hij zon der dokter terug kwam, waren beide kinderen geboren; een jongen en een meisje. De man had al drie zoons en bjj de mededeling, dat er nu óók een dochter was, raakte hij door 't dolle heen. Hij nam het naakte kindje uit de wieg en danste er onder het ge juich van: „Hoera, een meid!, een meid!" mee de kamer rond. Daarna verdween hij in de keuken en kwam terug met een grote kom en een le pel. Hij commandeerde zijn vrouw om haar mond open te doen en stopte er telkens een hap broodpap in. En toen ik later uit Boskoop vertrok, stond hij met een groot bouquet bloemen aan de boot." „Wanneer hebt u zich in Beverwijk gevestigd „Dat is nu 38 jaar geleden. Mjjn ouders woonden toen nog in dit huis, want mjjn vader was hier hoofd van de Christeljjke school. Dit jaar heb ik mjjn 40-jarig jubileum gevierd." „Dan hebt u al heel wat kinderen op de wereld geholpen." „Inderdaad; ik kan wel met zeker heid zeggen, dat het er 9000 zjjn ge weest," zegt zuster Lyessen en zjj haalt een grote stapel dikke cahiers voor de dag, die alle gevuld zjjn met namen en geboortedata, van de aller eerste baby tot de laatstgeborene. Nu zjjn er al weer verscheidene kinderen bij van ouders, die zjj vroeger op de wereld heeft helpen komen. Bij een gesprek over hen, die haar hulp komen vragen, vertelt Zr. Lyes sen, dat zjj voornameljjk ziekenfonds patiënten heeft. Er zijn enkele parti culieren bjj, die vrouweljjke hulp pret tiger vinden dan die van een dokter. „Wjj moeten heel Wat meer werk verrichten dan een dokter," zegt de zuster, „want een dokter gaat na af loop van zjjn hulp naar huis. Maar wtj wassen en kleden de moeder en de baby. Bjj afwjjkingen mogen wjj ech ter niet helpen. Tot 9 4 14 dagen na de bevalling komen wjj de patiënt ge regeld bezoeken. De één heeft wel eens langer hulp nodig dan de ander." „Verleent u ook hulp buiten de ge meente?" „Mjjn arbeidsterrein strekt zich uit van Wjjk aan Zee tot Heemskerk, maar gelukkig ben ik in het bezit van een auto. Ik rjjd J 22 jaar en heb nu mjjn vierde wagen. Als je er in de nacht en tjjdens slecht weer op uit moet, is het erg gemakkelijk, maar van mjjn salaris bljjft niet veel over." „De omstandigheden waaronder u moet werken zjjn zeker niet altjjd even gemakkeljjk." „Nee, soms moet men zich heel erg behelpen. Ik werd eens geroepen bjj een gezin, waar de vrouw op strozak ken in de bedstede lag. De geit was met een touw aan de kachel vastge bonden en daar om heen lagen de oud ste kinderen te slapen op hun opge rold bovengoed. Boven de bedstede was nog een kleine ruimte voor de aller jongste kinderen. Eerst was er geen petroleum voor de lamp en toen het kindje was geboren, waren er geen kleertjes om het aan te trekken. Een andere keer was ik bjj een vrouw, wier man, die een cafeetje had, de beste klant van zjjn eigen zaak was Terwjjl het kind werd geboren sloeg hij alles kort en klein. Dergelijke ge- vallen heb ik in mjjn practjjk meer dan eens meegemaakt. Je komt veel armoede en narigheid tegen. Maar ik heb er nooit een ogenblik spjjt van gehad, dat ik dit beroep heb gekozen Er is een sterk gestel voor nodig om het vol te kunnen houden, maar mijn dienstbode zorgt voor de huishouding dus ik behoef niets anders te doen dan mijn werk." „U bent nu al zoveel jaren in de weer geweest, verlangt u er niet naar om rust te gaan nemen?" vraag ik aan het eind van ons onderhoud. „Geen denken aan," antwoordt zus ter Lyessen. „Ik ben nog flink en ge zond en zolang ik mjjn werk goed kan verrichten ga ik er mee door." Tijdens een diner, dat de ambassa deur van India, Z. mr. M. S. Mehta. aan een aantal deelnemers aan de RTC en andere genodigden waaronder dr. W. Drees, Sultan Hamid, leden van de Unci en het corps diplomatique in kas teel „Oud-Wassenaar" heeft aangebo den, werd een boodschap van Pandit Nehru, de minister-president van India, voorgelezen. Hij bood zijn gelukwensen aan „onze Indonesische en Nederland se vrienden" aan ter gelegenheid van de succesvolle beëindiging van de RTC. „De bereikte overeenkomst zal het de wereld tevens duidelijk maken, dat Oost en West hun meningsverschillen op vreedzame wijze vermogen op te lossen en in harmonie kunnen samen werken" aldus Nehru. „Moge Indonesië in de toekomst ver enigd bljjven, een hoge mate van voor spoed genieten en daarbij de hulp en de medewerking van het Nederlandse volk zoeken en verkrijgen, want de vriendschap en de ervaring van het Nederlandse volk zullen voor Indone sië van grote waarde zijn", voegde de ambassadeur hier aan toe. Dr. Usman, de vertegenwoordiger van Indonesië in Australië, deelde aan een vertegenwoordiger van het Franse persbureau AFP mede, dat Indonesië uit Australië leerkrachten, technici, voedingsmiddelen en industriële uit rusting nodig heeft. Hij zeidF verder, dat het Engels op de scholen in Indo nesië de belangrijkste rol zal innemen onder de te onderwijzen vreemde ta len, in plaats van het Nederlands. Een aantal Australische onderwijzers is reeds bezig, om hiervoor schoolboeken, die in Indonesië niet voorhanden zijn, samen te stellen. Dr. Usman verklaar de verder, dat tussen Indonesië en Australië nauwe culturele en commer ciële banden zullen worden onderhou den. Een Russisch militair gerechtshof te Maagdenburg heeft 21 Duitsers tot elk 25 jaar dwangarbeid veroordeeld in ver band met het in de lucht vliegen van een Russische munitietrein op het sta tion van Wolmirstedt op 12 Mei van dit jaar, zo meldt het Berlijnse blad Sozialdemokrat" (Britse licentie). Kort na de ontploffing deelde een spoorbeambte uit de Russische zone aan Reuter mee, dat als gevolg van de explosie vermoedelijk 71 Russische sol daten en 8 Duitsers het leven hadden verloren. Het station werd geheel ver nield. INVITATIE jQe dame van de closetrollen had de techniek t>an de eed niet onder de knie. Zij begon met het verheffen van de linkerhand, maar dat geldt niet en dies onderwees de politierechter haar met enkele deskundige kneepjes. In het figuurlijke gesproken, zoals de ordentelijke lezer airede bevroed zal hebben. Weliswaar hief zij daarna haar rechterhand ten hemel, maar daar zat nog een handschoen aan en aangezien het recht de naakte waar heid en de blote feiten op tafel wil zien, moest die hand ontkleed worden. En om hef toen maar in eens royaal te doen, stak het vrouwtje alle vijf ae vingers in wijdse spreiding omhoog. Tenslotte kwam het natuurlijk in orde, want de politierechter is een wijs en geduldig man en de zaak kon een aanvang nemen. De kruisweg van de inwoning. Twee vrouwen in één keuken en de ene had het gasstel verschoven, hetgeen een casus belli van formaat moet worden geheten. Nou was die verschuiving natuurlijk het laatste rukje geweest, dat de hele gletscher van opgekropte verwijten deed loskomen en de man van de ene, die lekker zijn krantje zat te lezen in hef aangrenzende op trekje, dacht een ogenblik, dat de wereld krijsend verging. Edoch, toen hji de bevende schreden richtte ter plaatse waar zjjn rooie kool stond gaar te stomen, vielen hem de schel len van de ogen. De juffrouw van de zondaarsbank verklaarde, dat de man haar had vastgegrepen „en hij hep maaT met z' vingers van me af te blijve", maar de betichte bestreed zulks. Ter contrarie: de juffrouw had hem in haar kippen drift twee meppen op de schedel ge geven. En daarna waren ze met z'n allen aan het gooien gegaan met de voor handen zijnde closetrollen. Of deze materiaalkeuze een Freudiaanse strek king had, bleef in het duister. In ieder geval had de juffrouw ten slotte het echtpaar uitgenodigd een tijdje naar Medemblik te gaan. Nu kan d.at natuurlijk veroorzaakt zijn geworden door haar innig verlangen om eindelijk alleen te zijn. Het is anderzijds mógelijk, dat zij het echt paar een korte vacantie gunde en slechts een tip had willen geven voor de bezichtiging van oud stedenschoon. Maar de rechter zocht het meer in de dichting van het aldaar gevestigde ge sticht voor zwakzinnigen. En dus werd het vijftien gulden of vijf dagen retraite. KA REL Sinds de dag, waarop de Nederland se gulden en de Belgische franc zo ongelijk zjjn gedevalueerd, is de smok- kelhandel-in-het-klein langs de Zui dergrens in zeer belangrijke mate toe genomen. Dagelijks passeren duizenden Belgen de douane-posten, om in het zoveel goedkopere Nederland hun in kopen te doen. Vooral de huismoeders bevoorraden zich met boter, margari ne, tafelolie, groene zeep, waspoeder, alle artikelen, die zij minstens veertig procent goedkoper betrekken in ons land, dan In Belgie. Verleden week Zaterdag werden alleen aan de grens post Eysden niet minder dan 1200 auto's uit de provincie Luik geteld, die enkele uren later vol boodschap pen naar Belgie terugkeerden. Wan- naar men de verhalen geloven mag, trekt een Belgische winkelierster er zelfs met een kinderwagen vol gul dens op uit om haar klanten langs de weg te bedienen. Al deze guldens zou den worden geleverd door commis- sionneirs, die dikwijls een omzet van 25.000 tot 50.000 per week bereiken Zij rijden iedere dag naar Brussel, waar zjj zich bevoorraden bij speciale agen ten. Overigens is de toestand zo, dat men in vrjjwel ieder café of in iedere win kel langs de grens op Belgisch grond gebied Nederlandse guldens kan ko pen, waarbij de (zwarte) koers dik wijls openlijk op een briefje voor het raam bekend gemaakt wordt. De Belgische winkeliersstand ziet deze gang van zaken natuurlijk met lede ogen aan en heeft bij de rege ring een krachtig protest laten horen. Dit had tot gevolg, dat bjj het grens verkeer de laatste dagen nieuwe maat regelen worden toegepast. Voortaan wordt van ieders Belg, dia iets uit Nederland wil meebrengen, een invoervergunning vereist, waar voor hjj tien francs moet betalen en die maar één dag geldig is. Zelfs al wil hij maar één sigaar meebrengen, een papier moet hij hebben. En zó lucratief is de sport van het grens- smokkelen, dat de Belgen, die een in stinctieve afkeer hebben van allerlei formaliteiten, die afkeer voor deze keer hebben overwonnen, want veel minder is het grensverkeer door de opgesomde maatregelen niet geworden. De Belgen laten zich niet afschrikken door het invullen van een papier, waar van zij allang gemerkt hebben, dat het slechts een formaliteit is. KRUISWOORDPUZZLE (Oplossing) Horizontaal: 1. Baboe, 5. Serie, 9. Lopik, 12. Toean, 13. Tulle, 14. Arosa, 15. Edict, 16. Iller, 17. Globe, 18. Ebben, 19 Stroe, 22 Klein, 25. Email. 28. Bijt, 30. Sta, 32. Gastronoom, 33. Everdingen, 34. Mal, 35. Co<^ 36. Tegal, 39. Mijter, 42. Regen, 45. Erica, 48 Actie, 47. Maine, 48. Abeel 49. Bloot, 50. Décor, 51. Larve, 52. Ritus, 53. Teddy, 54. Linie. Verticaal: 1. Baars 2. Broer, 3. Etage, 4. Aërodynamisch, 5. Sneek, 6. Ruïne, 7. Etten, 8 Globetrotters, 9. Leine, 10. Polka, 11. Kerel, 20 Tracé, 21. Ostia, 23. Lumeij, 24. Irene, 26. Manie, 27. Isere, 28. Bom, 29. Tol, 30. Sec, 31. ADO, 36. Timor, 37. Grift, 38. Leeds, 39. Maart, 40 Tweed, 41. Rally, 42. Rebel, 48. Groen, 44. Nethe. Weer een voetballer naar Frank- rijk Italiaanse profs dreigen met staking Volewijckers-Ajax in Olympisch Stadion VJILKES ZIJN wij kwjjt geraakt aan Onlangs is Duitsland tot de In- Italië, De Harder en Appel vertrok- ternationale Zwem Federatie toegela- ken naar Frankrijk. Er is veel geschre- ten. In verschillende landen heeft dat ven over het vertrek van deze spelers nogal wat stof doen opwaaien en in en er waren pessimisten die veronder- Belgie is men van oordeel dat in de stelden dat het niet bij deze drie spe- eersle Jaren contact met de Duitse Iers zou blijven. De pessimisten heb- zwembond niet gewenst moet worden hen gelijk gekregen, want op het ogen- §eacbt- Wel is men bereld °P Olympi- blik vertoeft de voorhoede-speler van sche sPelen en Europese kampioen- Hermes DVS, Van Lent, sinds enige schappen tegen vertegenwoordigers van tijd in Rijssel, zulks op uitnodiging Dults>and mt k°T^ ^StUUr van de eerste divisieclub Lille. De van de Koninkhjke Nederlandse Zwem- trainer van bovengenoemde vereni- bond deze aangelegenheid in een ging was onlangs in ons land om te bijeenkomst met voorzitters en secreta- trachten voor zijn club een achter- van ^e verschfilende kringbestu- hoede-speler te vinden. Hij schijnt volgende maaad 111 behandeling hierin niet geslaagd te zijn en in de plaats daarvan heeft hij contact gelegd De bekende Londense bokspromo- met Van Lent. Donderdagmiddag heeft Jack Solomons vertelde gisteren Van Lent in een oefenwedstrijd tussen dat er besprekingen gaande zijn over twee elftallen van Rijssel meege- een wedstrijd te Londen tussen Jack la speeld. Of hij al dan niet zal worden Motta ea Britse- en Empire kam- gecontractueerd zal afhangen van zijn P10en. Dave Sands De wedstrijd zal prestaties in volgende oefenwed- eventueel in April worden gehouden en de titel van wereldkampioen mid- '(TtJwCTl dengewicht staat er bij op het spel. Hieruit volgt dat de ontmoeting La Voor de wedstrijd VolewijckersMottaViliemain. op 9 Dec., niet om da Ajax blijkt zo 'n overweldigende be- wereldtitel zal gaan. langstelling te bestaan dat men deze Zoals bekend mogen er in Ita_ wedstrijd op Zaterdag 12 November m Uaanse elftanen slechts drie buitenlan- het Olympisch Stadion zal laten spelen. ders Worden opgesteld. Op het ogenblik Hoewel het regel is dat slechts beslis overweegt men in Italië om dit aantal smgs- of promotiewedstrijden van eer van drie op vier te brengen, doch de ste en tweede klassers, en kampioens vereniging van Italiaanse voetbalspeler» wedstrijden van eerste klassers door neemt hiermede geen genoegen. De andere clubs dan Blauw Wit in het aanvoerders van clubs uit de eerste en Olympisch Stadion mogen worden ge tweede divisie hebber gezegd dat zij speeld heeft men voor dit geval een mocht de bond tot deze beslissing over uitzondering willen maken. gaan, een staking zullen uitroepen

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 7