AKKERTJES XL Marva-officierP.J. Annyas, $111: De Cosi en de Baei Nieuwe winterjas voor zoonlief De regering won eerste ronde bij begrotingsbebat in de Kamer Rheumatische PUNEN 4krachtige pijnstillende middelen in 1 tablet Chefarine'4 WERKENDE VROUWEN IN NOORD-HOLLAND divisie-chef in Den Helder Mijnhardtjes: de cachet, 7a 8 JAAR 4*9 Ds. Zandt op het oorlogspad Voordracht voor Raadsheer in Hoge Raad Amerikaanse regering zou desnoods zetel verplaatsen OP HET MATJE ZATERDAG 12 NOVEMBER 1940 88888 niT IS NU de derde maal, dat dit zeer u zonderlinge krantje in mijn bus valt. .aangezien elk bedrukt stuk papier ands mijn eerste schoolbank mijn natuurlijk ruimschoots aanwezige nieuwsgierigheid gaande maakt, heb ik ook voor de derde maal de moeite ge nomen het in zijn geheel door te lezen. De eerste twee exemplaren waren al enigszins vreemd, maar dit derde doet werkelijk de deur dicht Allereerst uiterlijk. Het onderhavige krantje telt, er is geen vergissing mo gelijk vier pagina's. Onmiskenbaar vier. Eén wordt geheel gevuld door het portret van een opgewekte heer, die op zijn rechter revers wijst en vertelt, dat zijn vrouw een aardig zak centje verdient door haar boodschap pen in een bepaalde winkel te halen. Dat zonnige verhaal héb ik al weken aaneen in mijn diverse lijfbladen ge lezen, wat dat betreft vertelt dit blaad je dus oud nieuws. Verder inviteert de Ni win op dezelfde pagina mij om een etiket voor een Kerstpakket te ko pen, en wordt de hope des vaderlands aangespoord hand in hand met Zin gende torens en Malende molens de «ud-vaderlandse spaarzin te gaan be oefenen. Hiermee is dus één bladzijde gevuld met advertenties, die, dit staat er uit drukkelijk boven vermeld, volslagen buiten de verantwoordelijkheid van de redactie vallen. Mooi dus voorzegde redactie heeft zich nog maar voor het vullen van drie pagina's aanmerke lijk kleiner en minder dicht bedrukt dan de hèlft van een normale krant moeten uitsloven. Hiervan beslaan de royale kop, een stelletje vervelende illustraties en een nummertje Tom Poes wéér een pagina. Blijven over twéé hele pagina's, die, nog afgezien van de inhoud, de geluk kige ontvangers, die zich nooit als le zers hebben opgegeven, in totaal op de schappelijke abonnementsprijs van twee millioen harde guldens komen te staan. Ik kan dat met alle respect voor de geestelijke vader van deze nieuwste Nederlandse periodiek: Zijne Excellentie de Minister vun Financiën toch geen bijster gelukkige aanspo ring tot sparen vinden. Want, en hier breekt menige klomp: dit prutskrantje (alweer met alle res pect, enz., enz.) heet, en het is géén verjaarde Aprilgrap: de Spaarpost, en is een uitgave van de Nationale Spaar- raad. Gedachtig aan het verstandige woord, dat wie de wereld verbeteren wil bij zichzelf diene te beginnen, lijkt mij deze hele uitgave nu niet direct een exempel van spaarzaamheid. Twéé millioen hebt u ze wel eens bij el kaar gezien? Maar dan de inhoud van dit spilzie ke spaarkrantje. Die driekwart pagina gepatenteerde leukigheid over ouder wetse leesboekjes en des Dagboeka niers mama sla ik ter wille van mijn goed humeur meteen maar over. Dat Zijne Excellentie voornoemd mij aan het sparen wil zetten vind ik een alleszins nobel streven, maar de leef tijd van Sjors van de rebellenclub en ik nu wel te boven. Resten een klein preekje over de spilzucht der natuur, die ik niet van zins ben te verbeteren, een tweede preekje over sparen als middel tot sociale zekerheid, waarvoor ik enigzins in spanning de bladzijde omsla, hopende op een practische ge bruiksaanwijzing die waarschijnlijk door een vergissing is uitgevallen, en het nut van dit preekje tot nul kom ma nul reduceert. En met mijn laatste hoop op wéér voor mijn twee duDbeltjes werp ik mij op het hoofdartikel: Sparen: een volks belang. Misschien dat hierin nu einde lijk eens aan een goedwillende Saskia wordt duidelijk gemaakt, hoe zij van daag de dag aan haar hartstochtelijke en aangeboren spaarzin kan voldoen. Ja, kijk es, zegt de fikse auteur van dit hoofdartikel: Sparen is reusachtig belangrijk. (Dat weet ik al van mijn derde jaar, toen mij een beeld van een spaarpot in de vorm van een buikige aardewerk-ton. ter hand werd gesteld). Sparen is ook van algemeen-sociaal be lang. de spaarbanken besteden het be legde geld voor een deel aan nuttige objecten als, volkswoningbouw en zo (alweer accoord, maar hoe krijg ik die rammelende spaarpot vol?). Maar daarom is het nog niet gezegd, dat sparen voor iedereen mogelijk is (het gerammel wordt nu werkelijk droef geestig). Want: het sparen is „door de Centrale Overheid niet aantrekkelijk gemaakt. De spaarder voelt zich niet altijd veilig voor de speurneus en de grijpvingers van de Regering". Pats. Daar zit je, en staért met grote ogen. Je bent ietwat duizelig; precies Wanneer hevige pijnen U hei leven moeilijk maken, neem dan eens CHEFARIHE „4". Elk tablet bevat 4 geneesmiddelen, die stuk voor stuk wereldberoemd zijn geworden als bestrijders van rheumatiek, menstruatie-, zenuw-, hoofd-, kiespijn enz. alsof je zo juist in eer hoofdartikel van de Blauwe Vaan had gelezen, dat van het hoofdbestuur door zijn optreden nu juist niet een aansporing tot matigheid in het alcoholgebruik uitgaat. Laat ik een ogenblik over mijn twee dubbeltjes miskoop heenstappen zij hadden het begin van een vermogen kunnen zfln! dan moet ik erkennen dat de weerbarstige spijker hier wel een ferme tik op de kop heeft gekre gen. Al had ik nooit het hart gehad om de regering op zo weinig flatteuze wijze af te beelden. Geachte redactie van De Spaarpost: wat doét u eigenlijk in de kou? Stel nu eens, dat wij allemaal, opgewekt en blij van zin, op ditzelfde moment aan het sparen sloegen. Over het hoé zal ik mij niet uitlaten, maar eenvoudig deze fan tastische idee als mogelijk aannemen. Goed: ik spaar per week twee gulden uit mijn mond en die van mijn huis genoten. Ik breng ze, een jaar lang, met stralende ogen naar de spaarbank. Ik beur, nog stralender, twee gulden zestien aan eerlijk verdiende rente. Met de promptheid van een schuldeiser schuift u, Excellentie voornoemd, mij een formulier onder de neus met de vraag: Hoeveel rente hebt u gebeurd op uw spaartegoed? met het grimmige voornemen mfl van deze twee gulden zestien minstens die zestien cent af te grissen om daarme< onder andere uw spaarpost te gaan financieren, totaal on nodig verplaatste diplomaten overdre ven verhuiskosten te vergoeden en enfin, bij de Rekenkamer kunt u nog wel een paar soortgelijke postjes te we ten komen. Allemaal grapjes waarvan ik noch enige andere belastingplichtige enig plezier beleef. Is het dan niet veel logischer, dat ik, als huisvrouw zijnde, die twee gulden per week schoon op maak aan een tros druiven, een half pond koekjes en een extra geurig stuk zeep? SASKIA die pijn verdrijft en kou afzet. 40 en 75 ct. KRUIS W OORDPUZZLE (Oplossing) Horieontaal: 1. Gek, 4. XXX, 6. Tam, 8. Lor, 10. V, 11. Eer, 13. Pap, 15. Vel, 17. Es, 19. Polen, 21. N.S., 22. Vat, 24. Pet, 25. Lek, 26. Olim, 27. Noga, 28. Tol, 29. Ode, 31. Bed, 32. In, 33. Dosis, 35. Re, 36. Dor, 37. Kar, 40. 1, 41. Por, 43. Het, 44. XVI, 45. Gat. Verticaal: 2. El, 3. Kop, 5. XV, 6. Tel, 7. Ar, 9. Rap, 11. Een, 12. Devotie, 14. Pop, 15 Vet, 16. Eskader, 18. Salon, 20. Leeds, 21 Neger, 23. Til, 25. Lob, 29. Oor, 30. Eik, 33 Dom, 34. Sap, 36. Dat, 38. Rog, 39. De. 40. IV, 42. Ra. (Van onze redactrice). Aan de Hoofdgracht in Den Helder ligt H.M.'s „Leeuw", een groot, grijs- geverfd logementsschip van de K. N. Marine, waarin de Marva's een gezel lig onderdak hebben gevonden. Een ijzeren hek, halverwege de loopplank, wordt geopend door een meisje-in-uni- form, dat mij voorgaat naar de long- room waar mej. P. J. Annyas, het hoofd van de divisie, mij gastvrij ont vangt. Genoegelijk ziet het er uit in deze hut. Er is een hoekje met een paar fauteuils en het andere deel wordt in beslag genomen door een lange schrijftafel. Langs de wanden zijn ge makkelijke zitbanken en vele ramen maken het gezellig en licht. „Wij hebben het hier erg prettig onder elkaar," vertelt mej. Annyas „Eerst woonden wij in het Marva- huis, maar het werd te klein voor ons. Er kwamen zoveel meisjes bij, dat wij naar een andere wormgele genheid moesten uitzien. Gelukkig kregen wij de beschikking over dit schip, dat met de wal verbonden is en hier steeds blijft liggen. Zo werd het huisvestingsprobleem gelukkig op gelost. Wij kunnen hier 80 meisjes hebben. Onze moeilijkheden met de huisvesting vertel ik U maar even, omdat het misschien een verkeerde in druk zou geven als de mensen lezen, dat wij hier op een schip Wonen. Velen denken, dat wij varen en mannenwerk verrichten. Dat is in 't geheel niet het geval. Met uitzondering van ons eigen tehuis, komen wij niet aan boord van de schepen, maar verrichten onze ar beid aan de wal in verschillende ge bouwen van de Marine. Laatst was er eens een vrouwtje, dat vroeg: Maar kind, vind je dat nu niet verschrikkelijk om op zee te varen en het geschut te bedienen? „Welke zijn nu precies de werk zaamheden van de Marva's?" vraag ik. „Wij hebben hier voornamelijk ver bindingspersoneel; typisten, telexis ten en telefonisten. Ook een paar Kof- meesters en koks, die voor onze huls houding en maaltijden zorgen. De meisjes hebben diploma MULO, HBS, of een daarmee gelijkstaande oplei ding. Zij worden eerst getest in Voor schoten en ondergaan dan een vrij li KRAAG IO I3 ig jg. BB ROBHOE CENEESMWDELEH IN EÉN TABLBT rcG6N 41QJ# Been wonder, dat moeder wat zuinig kijkt, als het jasje van verleden jaar de polsen en bovenbenen van zoonlief grotendeels onbedekt laat. Kinderkle ding is duur en tegen de winter is er zoveel nodig. Zelf kunnen naaien is dan zeker een voordeel, vooral als de stof geléverd kan worden door een oude jas van vader of grote broer, als genoemde heren er tenminste niet ern stig door benadeeld worden. Het hierbij gegeven model zal zeker bij onze jongens in de smaak vallen. Het patroon is getekend voor de leef tijd van 7 a 8 jaar en vraagt ongeveer 1,50 m stof van 140 breed. De steek- zakken kunt u desgewenst door opge stikte vervangen. U sluit de middenachternaad tot aan het split. Links wordt het aangeknipte gedeelte naar binnen gevouwen, rechts zet u er een beleg tegen. In het voor pand maakt u aan de hals een coupe naadje. Aan het 14 cm lange zaksplit wordt de voeringzak genaaid, waarna u de zak met een 3 4 cm brede pat van dubbele stof afwerkt. Bij het slui ten van zij- en schouderneden de rug schouders iets inhouden. Tegen de voorkanten zet u volgens de ingeteken de lijn het beleg over een linnen inleg- sel. De bovenirouw wordt op elleboog hoogte van voren door strijken even gerekt en bij het verbinden met de on dermouw van achteren iets ingehouden. In de onderkant verwerft u een reepje linnen. De mouw wordt met de binnen naad op het tekentje in het armsgat gezet en daarbij over de kop ingehou den De halsrand naait u tussen de dubbele stof van de kraag. Onderkraag en linnen inlegsel schuin knippen. De kraag, voorkanten en zakpatten stikt u 1 cm breed af. Bij wijze van manchet kunt u ook op de mouw een dubbel stiksel aanbrengen. De voering reikt tot het beleg. Verwerkt u oude stol, dan kunt u zo nodig de rug met een schouderpas ma ken (zie stippellijn) en eventueel in het voorpand 14 cm van de voorkant een naad aanbrengen, eveneens met een stippellijn aangegeven. Deze naad en het schouderpas ook afstikken. Een wapentje op de linkermouw van een donker jasje vinden onze rakkers gewoonlijk wel erg mooi. Bedenk dat u met een flinke opgestikte zak een minder mooie plek kunt wegwerken. En, als het mogelijk is, maak dan roya le zomen, zodat het jasje nog te ver lengen is. strenge, lichamelijke en een psycho technische keuring. Daarna worden zij vier weken opgeleid In „Leiduin" een buiten bij Aerdenhout, waarna zfl in Amsterdam, Den Haag, Hoek van Holland, Den Helder of Indonesië te werk gesteld worden." „Bent U al lang in dienst van de Marva?" „Van 1945 af," vertelt mej. Annyaa. „Vlak na de oorlog verlangde Je er allemaal naar om iets te doen voor je vaderland, vooral als je illegaal ge werkt had. In die tijd hpbben zich 60.000 meisjes voor de Marva opge geven. De Marva werd in 1944 in En geland opgericht. Direct na de bevrij ding ben ik naar Engeland getrokken en werd daar opgeleid op een groot buiten bij Londen. Ik begon gewoon als Marva 3e klasse en tekende voor drie jaar. Na mijn opleiding werkte ik nog twee jaar administratief in Lon den. Nu ben ik Marva-officier 3e klasse en niet meer aan dienstverband gebonden. Tegenwoordig behoeven de meisjes slechts voor twee jaar te te kenen en zij komen bij de Marva om een goede, administratieve werkkring te vinden. De bezoldiging is dezelfde als bij de militairen." „Is de Marva iets blijvends, of kan zfl ieder ogenblik weer opgeheven worden?" „Zij kan morgen opgeheven worden, maar ook over 10 jaar," antwoordt mej. Annyas. „De Marva werd opge richt voor tijden van oorlog en voor moeilijke perioden, zoals wij nu bele ven. De Marine kan haar administra tieve krachten het best in militair ver band hebben en opdat de meisjes geen verkleede typisten zouden zijn, wordt hun ook enige kennis van de krijgs tucht, ceremonieel en eerbewijzen bij gebracht. Verder doen zij aan gym nastiek, zwemmen en exercitie. Drie keer in de week wordt daar een uur aan besteed." „De meisjes staan hier onder stren ge discipline. Iedere kleine overtreding, zoals bijvoorbeeld te laat aan tafel komen, wordt aangetekend en wan neer het vaker gebeurt kan een meisje gestraft worden met licht arrest; dat is een avond binnen blijven. In geval len van ernstige overtreding wordt zwaar arrest gegeven. Dan wordt een meisje én of meer dagen opgesloten in een klein vertrekje en mag niets doen, ook niet lezen of handwerken. Zo'n straf kan bevordering in de weg staan." „Kunt u mij iets vertellen over de dagindeling?" ,,'s Morgens om kwart voor zeven is er reveille," zegt de commandant. „Om kwart over zeven ontbijten wij en om kwart vóór acht is er baksgewjjs in spectie. De meisjes moeten er onbe rispelijk uitzien. Om acht uur vangen de werkzaamheden aan en om kwart over twaalf komen de meisjes weer thuis, 's Middags werken zij van 1 tot 5 uur. 's Avonds zijn wij meestal vrij en kunnen uitgaan, wanneer wfl ten minste geen wacht hebben, maar de laatste tijd is bijna iedereen hier aan 't kleedjes borduren. Dat is plotseling een rage geworden. Eén is er mee be gonnen en nu zie je overal kleedjes en borduurzijde. Eén keer in de week is er in de stad een cabaret- of dans avond. Wij hebben hier drie militaire tehuizen. Het Marva-huis, waar wij eerst in woonden, is nu ingericht tot recreatieverblijf, waar de meisjes op bepaalde tijden hun vrienden of ver loofden mogen ontvangen," „Spreekt de burgerij nog wel eens afkeurend over de Marva?" „Ja," zegt de blonde commandante nadenkend, „maar dat komt doordat er altijd nog mensen zijn, die niet we ten wat de Marva eigenlijk is. In 't begin was het werkelijk pionierswerk en de meisjes, die er mee begonnen, hebben door hun houding al veel ver beterd. Wat wij helemaal overwonnen hebben is de tegenstand van de Mari nemannen. Die hebben ons van nabij leren kennen en wfl zijn volkomen in het verband opgenomen." De commandante laat mij na ons onderhoud het schip zien en het valt mjj op hoe goed en practisch de ruim te overal is gebruikt. Correct salueert de vrouwelijke wacht als ik door het hek van de loopplank ga. HERSENGYMNASTIEK (Oplossing) 1. Op drio manieren: mat, pat en remise. - 2. Over Jeanne d'Arc. - 3. Op de bovenste rij toetsen van de schrijfmachine. 4. Bach, Beet hoven en Brahms. 5. Rossinant*'. - 6 Naar de uitvinder, Dr. Guillotin 7. Ailrcd Nobel (de stichter van de Nobelprijs). - 8. De lelie. - 9. Da eigen naam van Vohaire. 10. De hees. Ook Dr. Drees voorspelt narigheid in verband met Indonesië (Van onze parlementaire redacteur) Als ds. P. Zandt zijn zin kreeg, zou het er weldra somber in ons land uit zien. In zijn repliek bij de algemene be schouwingen over de Rijksbegroting voor 1950 heeft hij Vrijdagmiddag zijn wensen nog eens nauwkenrig geformu leerd. Zijn veldtocht tegen het vloeken en vóór de Zondagsheiliging is onge twijfeld zeer loffelijk, maar zo kon men zich afvragen gaat hij niet wat ver, als hij van de regering verlangt, straffen uit te vaardigen tegen het vloe ken en op de Zondagenalle publieke vervoer stop te zetten? Een doorn in zijn oog was het inleggen Van extra treinen op Zon ten behoeve van voetbalwedstrijd cn kermissen. De bioscopen en dancings vullen als we ds. Zandt mogen geloven de krankzinnigengestichten, de zenuwin richtingen en de gevangenissen „tot in de nok". Het liefst zou hij de bioscopen en dergelijke oorden des vermaaks ge heel zien verdwijnen. In eik geval wenste hij, dat de regering een einde zal maken aan de gruwel van films, waarin de spot gedreven wordt met God en Gods gebod. Hij sprak zijn afschuw uit over de kermissen en keurde scherp de vac cinatie af. Ook was hij tegen de open' bare leeszalen, want wat daér de lezers soms aan lectuur In handen wordt ge geven Waarom bent u eigenlijk tegen de openbare leeszalen? interrumpeerde mr. J. J. R. Schmal (CH). Dat heb ik al zo vaak gezegd. Later zal ik er nog wel eens op terugkomen, ik heb nu mijn tijd nodig zo maakte ds. Zandt zich van de vraag af. Mr. 'mal kwam echter even later op de kwestie terug en som meerde de heer Zandt de openbare leeszalen en bibliotheken en de boeken te noemen, waartegen zich zijn bezwa ren richten. „U heeft nog nooit man en paard genoemd", verweet de C.H. spre ker de Staatkundig gereformeerde do minee. En hij voegcfé eraan toe: „Als u met de directeur van een openbare leeszaal en bibliotheek gaat praten, dan is altijd wat te bereiken. U moet de Ko ninklijke weg bewandelen! Dit debatje gaf nog enige afwisseling in de replieken, die zich kenmerkten door veel herhaling en weinig nieuws. De heer H. J. Hofstra (P.v.d.A.) deed het goed, dat er in de Kamer overeen stemming bestaat over de noodzaak van een billijke verdeling van de offers, die op het altaar der devaluatie gebracht moeten worden. Aangezien hij van geen der sprekers antwoord gekregen had op de vraag, hoe dit beginsel tot uit voering^ gebracht dient te worden, gaf hij zelf als oplossing: verlaging van de winsten en verhoging van de belastin gen voor de economisch sterken. De heer J. Hoogcarspel (CPN) klaagde er zijn nood over, dat de ar beiders door de devaluatie weer het loodje leggen, waartegenover staat, dat de Nederlandse beleggers in Ame rika een devaluatiewinst van 1300 millioen gulden hebben gemaakt, een cijfer, dat minister Lieftinck echter bestreed. Nadat de heer F. H. v. d. Wetering (CH) o.a. voor meer vrijheid op de beurs gepleit had, verzekerde de mi nister-president dr. W. Drees aan hen, die daaromtrent een andere mening toegedaan waren, dat er geen sprake was van zaal afdrijving-, toen aan het NJV het Kurhaus in Scheveningen geweigerd werd om er een tegen de RTC gerichte vergadering te houden. Het zou een krenkende bejegening geweest zijn van onze Indonesische gasten, als de bijeenkomst ln hetzelf de gebouw, waarin zfl logeerde, was doorgegaan. Tegenover de heer Weiter hield hij staande, dat een latere aouvereini- teitsoverdracht aan Indonesië dan op dit ogenblik, voor Naderland veel na deliger geweest zou zfln. Dat nam niet weg, dat hfl zich ten volle be- yrist was van de narigheid die nog komen zal. Hfl legde de nadruk op de absolute noodzaak van bezuiniging op electrici- teit, omdat de centrales, die nog on voldoende geoutilleerd zfln, overbelast (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft in haar Vrij dagmiddag gehouden vergadering de volgende voordracht opgemaakt voor de benoeming van een Raadsheer in de Hooge Raad ter vervulling van de vacature, ontstaan door het aftreden van mr. C. v. d. Flier: 1. mr. M. A. van Rijn van Alkemade, raadsheer ln het Gerechtshof in Den Haag; 2. prof. mr. C. J. Wiarda, hoogleraar in de facul teit der rechtsgeleerdheid aan de Rijks universiteit te Utrecht; 3. mr. F. M. Westerouwen van Maeteren, advocaat en procureur in Den Haag en raadsheer plaatsvervanger in het Gerechtshof aldaar. Er zijn plannen in voorbereiding om de Amerikaanse regeringszetal naar elders te verplaatsen, indien Washing ton ooit het doel zou worden van een aanval, zo heeft de Amerikaanse mi nister van defensie, Louis Johnson, onthuld. In een brief aan een republi keinse senator zeide hij, dat er ook plannen bestonden om het opperbevel van de gewapende macht in een der gelijk geval over te rlsslier zijn en deelde mee, dat de moeilijkhe den, waarmede dein Zwitserland ver pleegde Nederlandse tbc-patiënten ten gevolge van de devaluatie te kampen hebben gekregen, de aandacht heeft van het departement van Sociale Za ken. Gevoelig voor critiek De minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, bleek gevoelig geweest te zijn voor de critiek, die op de ver hoging van de representatiegelden voor de ministers geoefend was en zegde toe, dat het kabinet zich beraden zal en een nota van wijzigingen zal india* nen, teneinde aan de bezwaren van Kamer tegemoet te komen. Als wenselijk erkende bij, dat het aeviezenregime wordt opgeheven en wat de Marinekosten in Indonesië aan gaat, verklaarde hij, dat deze in Indo nesië zelf worden betaald, zodat van een oninvorderbare post waarschijnlijk geen sprake zal zijn. De Kamer keurde ten slotte de hoofd stukken „Huis der Koningin", „Natio nale Schuld", „Buitengewone aflossing van Nationale Schuld", „Onvoorziene Uitgaven" en de Wet op de middelen zonder hoofdelijke stemming goed. Bij hoofdstuk „Huis der Koningin" en de Wet op de middelen kregen de com munisten aantekening, dat zij tegen waren. De eerste ronde van de behan deling der begroting is thans achter de rug. Dinsdag beginnen de heren met de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Duldt toch mei lange* die folterende pijnen, dia Uw leven vergallen en U tot een hall mem maken. Doé toch iets tegen die pij» scheuten die U zo kwellen, dot elke beweging U pijn krampen geeft I Bestrijdt de kwaal met„AKKERTJES". aie do giftige stollen verwijderen. ..AKKERTJES" werken sweet-bevorderend en zijn ideale pljnverdrijvers, ook bij spit, spier- en zenuw* pijnen. Let vooral op het AKKER-merkt helpen direct! ZURE HARING y^oewel hst alleszins begrijpelijk mocht worden genoemddat de beide vrijgezellen trek in een visje hadden, na al die glazen onversneden Schiedam, moest het toch anderzijds weer verwondering wekken, dat ze begonnen waren met een vat, waar- in tweehonderd en veertig haringen lagen te zuren. Hoewel: zo om en nabij de kermis gebeurt er wel eens meer v:at Het zat xo: ze waren allebei nog buiten de huwelijkse staat gebleven en dus sproedelde er een Kravchenko- achtig gevoel door hun botten, toen de kermis op het punt stond te wor den opengemaakt. Vrijheid, blijheid/ Ik denk, dat zich moed wilden in drinken tegen de komende verleidin- gen. Hoewel het natuurlijk ook moge lijk is, dat ze het zieleleed om hun eenzaamheid wilden verplenzen in de jajem. Wis zal dat ooit uiteenrafelenT In ieder geval: nog vóór de draaimo len en de koekteen <*e palingkra- men de gasten begonnen te noden, hadden z\j een drankje genomén. Arie had er negentien op en Willem dertien en de politierechter, die deze jenever zondvloed uit de dagvaarding hoorde opbruisen, zei: Hoe bestaat het! Enfin, het bestónd, maar toen de vrouwelote feestelingen tenslotte het laatste gaatje hadden laten vollopen, begonnen se trek in wat hartigs te voelen. We gane een vis kopen,- »ei Arie. Maar ds viskraam was nog niet in staat van transactie, want het zeil zat dicht sn ds baas thuis. Omdat Willem cHcht bij een huilbui was vanwege de tegenvaller, had Arie het tentbedeksel losgemaakt en via de toonbank waren de. vrijgezellen in het zoutig zeeban ket beland, alwaar ze tot de slotsom waren gekomen, dat het maar één keer kermis was en dat de dingen groot moesten worden gezien. Uit dien hoofde hadden ze (sn vat met 240 zure haringen naar buiten gerold en opengemaakt. Ze aten er ieder tien op en met de overige twee honderdtwintig versierden ze de toe gangsweg tot het feestterrein, zoal* men bloemen strooit op het pad van een liefelijke bruid. De politierechter vroeg, of de hon derd gulden schade al aan de visbaas was vergoed, maar Arie zei, dat zijn domicilie hun on bekend was gebleven. Ze mochten het opschrijven voor de groene tafel, want het Recht, dat alles weet, had natuurlijk ook het adres van de man, dis door de ontvreemde ha ring «uur was geweest. En om de jongens te laten tonen, dat hun hart even goed was als hun maag, kregen ze drie weken tijd om de honderd pegels af te tikken. Daar na komt er natuurlijk nog dunnetjes een boete overheen en het lijkt me niet van onnut, dit verhaal 0p te ne men in rekenboekjes voor de lagere school, opdat de kinderen zouden ba rbieren, wai de senaten (tuintip ha ringen per stuk hebben gekost En opdat ze reeds vroeg zouden leren. dat vaste verkering verkieslijker is dan negentien glazen van het zéér sterke. KARET

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 7