Felle Engelse aanval op de Sowjetunie Kort Bestek Ongerustheid over toestand in Indonesië Intensivering van de landbouw wordt noodzakelijk geacht Geen verlenging van dienstplicht Donderdag 17 Nov. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 74e Jaargang No. 10738 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Russische regering verspeelt de sympathie der wereld Spaar ons voor een Moskou-vrede Plagiaat bekroond Goede vangst van Luikse politie Roomboter duurder? Dodelijk ongeval op de „Karei Doorman' Ongenode bruilofts gasten Messen contra harken Politie moest het Graven kasteel bestormen Washington erkent de regering Mao Tse Tung niet Twee doodvonnissen voltrokken Weer E.C.A.-machtigingen voor Indonesië Bescherming der Nederlanders geboden Adres aan de regering Indonesië op agenda Veiligheidsraad Minister Mansholt over zijn beleid Minimumprijs voor vis? Raad van Atlantisch Pact komt bijeen Bendeleden van Giuliano aangehouden „GEEN JAPANNERS IN AUSTRALIË" zegt minister Calwell Twaalf jaar voor Friese arts De slang met de gouden stem BUK*AU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: BIJLSMA en C KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: Ifl ct per mm Kleine advertenties ...Jutterttes' tot 15 woor den f Lelk woord meer 5 oent Abonnementen per kwar taal f 4.— ity vooruitbe taling. plus incassokosten SB tje politieke commissie hebben de Britse minister van Staat, Hector Mac- Neil, en de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Andrei Wysjinski, felle woorden gesproken naar aanlei ding van het Russische voorstel om Engeland en Amerika te beschuldigen van oorlogsophitsing. Eerst voerde Mac Neil het woord. Ga naar Rusland terug om het politburo uit te leggen, waarom zelfs in de erg ste dagen van het Hitlerisme de open bare mening in de wereld zo eensge zind tegen Duitsland was als nu tegen Rusland, zei hij tot Wysjinski. De Rus sische regering en die alleen snijdt haar volk af van de sympathie van de wereld. De Britse minister ontkende, dat Engeland en Amerika rondom Rusland een uitgebreid net van bases hebben opgebouwd om dat land in te sluiten. De Britse en Amerikaanse troepen wa ren uit vele gebieden teruggetrokken in tegenstelling tot de Russische. Enge land had zijn strijdkrachten van vijf milioen tot ongeveer 750.000 vermin derd, maar van een vergelijkbare ver mindering aan Russische zijde was hem niets gebleken. Waarom worden de buitenlandse radio-uitzendingen gestoord op een wijze die slechts te vergelijken is met die van Göbbels?, zo vroeg Mc Neil Dat storen had echter geen nut, want de uitzendingen uit het westen waren op een aantal golflengten in Moskou te horen. „Wij hebben geen trek in de Russische vrede, die vernietigend is en niet scheppend". Repliek. Op de hem eigen heftige wijze dien de Wysjinski van republiek. Hij her haalde de beschuldiging, dat de „oor logspropaganda" van Engeland en De Haarlemse Uitgevers Maatschap pij Boom—Ruygrok N.V. heeft in 1948 een prijsvraag uitgeschreven voor een meisjesboek. Zij ontving bij de inzen dingen een manuscript van een negen tienjarige Haarlemse „letterkundige" W. de G„ die onder de naam W. van der Laan een roman instuurde, geti teld „Wij bouwen ons een toekomst" De jury kende hem de tweede prijs ter waarde van f 500 toe. Thans is ge bleken, dat deze jongeling met uitzon dering van de naam der hoofdpersonen en de titel van het boek zijn manus cript van de eerste tot de laatste letter heeft overgeschreven van het boek „Start" van Tilly Pulles, dat in 1939 bij Meulenhoff te Amsterdam ver scheen. Het boek „Wij bouwen ons een toekomst" is inmiddels dl uitgege ven en 700 exemplaren zijn reeds in de handel. De „auteur" is terzake van oplichting in verzekerde bewaring ge steld. Men vermoedt, dat de knaap ook nog andere plagiaten op zijn naam heeft. De politie van Luik heeft bij haar voortgezet onderzoek naar de affaire van de valse guldens een nieuw geval aan het licht gebracht waarbij het valse biljetten van 100 Mark betreft. Bij deze zaak zijn ook enige personen betrok ken, die in verband met de zaak van de valse guldens werden gearresteerd. De valse Marken werden in een druk kerij te Luik vervaardigd. Naar schat ting werden 12.000 valse coupures uit gegeven. Men verwacht dat de prijs van de roomboter voor de consument met on geveer vijf cent per half pond zal stij gen, zodat de boter van f 1.12 op f 1.17 per pakje zal komen. POST VOOR „GROOTE BEER" Post bestemd voor militairen aan boord van het troepenschip „Groote Beer" op weg naar Indonesië, welke in één der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 17 No vember in Nederland worden ter post bezorgd en post voor uitreiking in de haven van aankomst uiterlijk 29 No vember. De brieven moeten alle wor den gezonden aan het veldpostkantoor te Batavia met vermelding „aan boord van het troepenschip „Groote Beer" Weerbericht Verwachting geldig tot Donder dagavond: Over het algemeen veel bewolking met in de ochtend hier en daar nevel of mist. Af en toe enige regen of motregen. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering van tem peratuur. Vrijdag zon op 8.04, onder 16.46; maan op 5.25, onder 15.30 uur. Amerika was uitgegroeid tot voorbe reidingen voor een nieuwe oorlog. Vele sprekers in het debat hadden uiting gegeven aan hun vrees voor Rusland. Als u onder deze vrees in eenkrimpt, aldus de Russische mi nister, als u werkelijk zo zenuwach tig bent, raad ik u aan medisch advies te vragen. Welke feiten zijn er om die vrees te rechtvaardigen? Een leger, dat de Oceaan kan oversteken om Amerika aan te vallen, bestaat er niet. Zich tot de Amerikaanse afgevaardig de wendend, zei Wysjinski: „Rusland verkeert in dezelfde positie als Ame rika, misschien nog wel in een betere. De Sowjetunie is progressief en ver gevorderd op wetenschappelijk ter rein". Over het storen van buitenlandse radio-uitzendingen zei Wysjinski: „Als wij al die minderwaardige onzin in Rusland toelieten, zou ons volk in zulk een verontwaardiging ontsteken, dat de gevolgen niet plezierig zouden zijn voor de heer McNeil en al dege nen, die er naar smachten dat deze uitzendingen ongehinderd kunnen ge schieden." Vlieger in zee gesiori Aan de ingang van de Moray Firtb, ongeveer 45 mijl ten Noord-Westen van Inverness (Schotland), is Dinsdagoch tend de Firefly „K 35" na een mislukte deklanding op H.M. vliegkampschip „Karei Doorman", in zee gestort. De enige inzittende, de 24-jarige ongehuw de luitenant ter zee vlieger der 3e klasse M J. van Wijck uit Terneuzen, slaagde er niet in, uit het toestel, dat onmid dellijk in de diepte verdween, te ont komen. Het ongeluk is hoogstwaarschijnlijk te wijten aan een vliegfout van de bestuurder. Deze heeft ter stond na de verkeerde landing op eigen initiatief gas bijgegeven om over het vangnet heen te komen. De snelheid van het toestel was echter te gering, zodat dit naar stuurboord af gleed en in zee stortte. In het oude stadje Kingston-on- Thames werd een speciale kerk dienst gehouden voor de voetbal lers van de plaatselijke ploegen. De spelers hadden ter zegening de historische voetbal meege bracht, die zij in 1916 gebruikten, toen zij de Duitsers aanvielen. Bij die gelegenheid schopten zij de bal voort tot de loopgraven. Terwijl op een bruiloft op een boer derij in het Peeldorp America ware feestvreugde heerste, werden enige bij de ontginning ingeschakelde vreemde lingen, die tevoren in een café zich de nodige moed hadden ingedronken, door de vrolijkheid aangetrokken. Zij wisten de keuken binnen te dringen, waar zij toenadering met de daar aanwezige vrouwen zochten. Deze waren er ech ter niet van gediend en begonnen luid keels om hulp te giljen. Versterking kwam weldra van de zijde der brui- loftsgangers, maar de vreemdelingen waren niet goedschiks bereid het veld te ruimen en haalden messen voor de dag. Hierop grepen de bruiloftsgangers naar enige hooirieken, bonenpalen en harken, waarmede ze de ongenode gas ten te lijf gingen. Geducht toegetakeld en bebloed moesten deze de wijk ne men. In hun verblijf werden ze van een noodverband voorzien in afwachting van de komst van de dokter. Politiemannen met stalen helmen en geweren en brandweerlieden met lad ders en brandslangen bestormden Woensdagavond de muren van het oude „Gravenkasteel" te Gent, dat door honderden studenten van de Gentse universiteit bezet was. De studenten hadden een paar bejaarde wakers over rompeld en wierpen, hoog op de tran sen staande en van de torens uit, rotte aardappelen en appels, voetzoekers en stinkbommen naar beneden. Pas na een beleg van twee uur slaagde de politie er in, het kasteel binnen te dringen. Talrijke studenten werden gearres teerd, enkelen licht gewond. Tramhuis of huisiram Binnenkort zal de tram uit het stads beeld van Groningen verdwijnen. Er ko men trolleybussen en nieuwe autobus sen voor in de plaats. Het gemeente bestuur van Groningen heeft thans de raad voorgesteld negentien overbodig geworden tramrijtuigen als woning te laten dienen. De balkons zouden slaap kamer en keuken worden. Het midden gedeelte woonruimte. Voor de verbou wing der rijtuigen is 30.500.- nodig, bij welk bedrag is inbegrepen de aan leg van electriciteit en riolering. De gehele wereld heeft Engelands toekomstige koning, de kleine prins Charles, gelukgewenst met zijn eerste verjaardag. Per auto werd de jarige meegenomen naar zijn overgrootmoeder. Koningin Mary. Blijkens de foto is deze rit hem heel goed bevallen. De Amerikaanse regering heeft de kwestie van erkenning van de commu nistische regering van China op dit ogenblik uitgeschakeld. Dit tengevolge van de behandeling van de Ameri kaanse consul-generaal te Moekden, Angus Ward. Ward is n.1. gearresteerd en zal voor een volksgerechtshof te recht staan. Dit werd Woensdag door Dean Acheson op een persconferentie in Washington medegedeeld. De Amerikaanse regering heeft bjj de Nationalistische regering geprotes teerd tegen de beschieting van het Amerikaanse koopvaardijschip „Flying Cloud". Bij K.B. is afwijzend beschikt op de gratieverzoeken, ingediend door J. Lamberts en S. van Droffelaar. Zij waren beiden bij sententie van het Bijz. Hof te Leeuwarden (kamer As sen) tot de doodstraf veroordeeld. De vonnissen zjjn inmiddels reeds ten uit voer gelegd. Gistermiddag is de 42-jarige J. G. Heidema uit Kollum tijdens werkzaam heden op het dak van een Ijyis te Bui tenpost naar beneden gevallen en aan zijn verwondingen overleden. In de laatste dagen doen allerlei ge ruchten de ronde met betrekking tot! de organisatie van het Nederlandse I leger. Zo zou het in het voornemen lig- gen een verlenging van diensttijd te bevorderen tot 18 maanden, zou de tweede lichting 1949 spoedig weer naar huis gaan en wordt geconclu deerd uit de begroting voor 1950, dat de tot de eerste lichting 1950 beho rende Indonesie-bataljons niet zullen worden opgeroepen. Het A.N.P. verneemt naar aanlei ding hiervan in goed ingelichte krin gen, dat een verlenging van diensttijd niet in het voornemen ligt. De rege ring zou alleen bereid zijn een zoda nige verlenging te bezien indien de wenselijkheid daarvan zou kunnen blij ken in Westeuropees verband. Wat de tweede lichting 1949 betreft, deze is nauwelijks onder de wapenen en zal nu natuurlijk niet voor Indonesië wor den opgeleid. Andere conclusies kon men echter hieraan niet verbinden. In de begroting voor 1950 is inder daad voorzien in drie Indonesie-batal jons, welke uit de eerste lichting 1950 zouden moeten komen. Uit bet feit, dat uitzending naar Indonesië niet zal plaats hebben mag men echter niet de gevolgtrekking maken, dat ze ook niet zullen worden opgeroepen. Omtrent de nadere bestemming van deze bataljons is nog geen beslissing genomen. De Economie Cooperation Adminis- tration heeft Woensdag, voor het eerst sedert de Marshall-hulp aan Indonesië wegens de Nederlandse politiële actie op Java werd opgeschort, weer aan koopmachtigingen ten behoeve van dit land verstrekt. De machtigingen belo pen in totaal 37.500.000 dollar. „De jeugd heeft de toekomst" zegt men wel, vrienden en dat opent hoopvolle perspectieven voor de jon geren onder ons. Anderzijds moge vast gesteld worden, dat de huidige regeer ders van de wereld voor het merendeel de zes kruisjes reeds gepasseerd zijn. Met uw welnemen zoude ik dus de stel ling willen poneren, dat de ouderdom 't heden heeft. Navolgende lijst moge u van de waarheid van een en ander overtuigen: Stalin wordt in December 70, Truman is 65, Adenauer, de Duitse bondskanselier, is 73. Ernest Bevin is 68, Graaf Sforza, zijn Italiaanse collega, 76. De Japanse premier, Yoshida is 71. Yoshida werd op zijn post geroepen door generaal Douglas Mac-Arthur, die 69 jaar oud is. Dr. Drees bereikte de leeftijd van 64 jaar, Pandit Nehroe is 60, zijn naaste medewerker, Parel, is 73. Dat zijn eerbiedwaardige getallen vrienden, die leeftijden van hen, die de wereldpolitiek maken. Bepaald broek jes daarbij vergeleken zijn Franco en Peron. De caudillo is 58 en Eva's echt genoot in Argentinië is 53. Goed be schouwd komen die pas kijken. Twee vliegtuigen van de Indiase lucht macht zijn tegen elkander gebotst, toen de piloten probeerden gieren te ont wijken. De ene piloot redde zich met zijn valscherm het leven, de andere verongelukte, evenals zeven personen op straat; 33 mensen werden gewond. iiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiHiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiflimttiui Jk heb altijd wel geweten, dat er hele volksstammen zijn, die het nooit le ren. Moet u horen, wat er vijf jaar na de oorlog in een textielfabriek in Aal ten is gebeurd. Daar werkt een aantal Duitse meisjes en toen één van hen jarig was, werd haar machine versierd met de Nederlandse vlag. Fraulein Ilse bekeek de versiering en tekende toen heel kalm een hakenkruis op het rood-wit-blauw. met het gevolg dat haar collega's krijsend kwaad werden ,rr' AiW' Zullen we een beetje Sami maratonnen, Theodoor en naar de baas liepen. Thans is Ilse of Hannelore of hoe ze heten mag, werk loos. En nu we toch in het Oosten- beland zijn, waar lang niet altijd de wijzen vandaan blijken te komen: De vaste passagiers van een tram in Ber lijn ontdekten, dat iedere morgen een geraffineerde zakkenroller meereed. Een van de klanten vond toen een „klein haakvormig instrument" uit, waarmee de volgende dag een meisje van 19 jaar werd „gehaakt". De politie ontfermde zich harer. O Dit epos heeft ook nog een vervolg, want de uitvin der heeft niet lang plezier van zijn patent gehad. Toen hij, na het verhoor het politiebureau verliet, was het ap paraat gestolen. Jn Miinchen is na Berlijn en Hamburg nu ook een marathondans gehouden. Aan deze grootse cultuurmanifestatie werkten dertien paren mede. Een do zijn van die paren is verslagen door Charlie Hirschmann en Kurt Kastner Het meisje en de jongen hebben samen 350 mark gewonnen. Daarvoor hebben zij 245 uur gedanst. Sambaaien is leuk. maar 245 uur is te veel en 350 mark is te weinig. In San Prospero in Italië zat een jonge boer de hele nacht voor het open raam, om dieven te betrap pen, die reeds eerder kippen uit zijn ren hadden gestolen. Tpen hij iets zag bewegen schoot hij, en doodde 'jn eigen moeder. De organisaties: Voor Onze Militairen Overzee (VOMO), Gemeenschappelij ke actie van Nederlandse vrouwen. Bond Militairen uit Indonesië (BMUI), Nationaal Jongeren Verbond (NJV), Nieuw Guinea Vooruit (Nlguvo) en Nat. Ver. voor Ned. Volksplanting in Nieuw Guinea hebben aan de Neder landse regering en beide Kamers der Staten Generaal een adres gezonden, met afschriften aan de H.V.K. en de legercommandant in Indonesië. In het adres wordt onder meer ge zegd: „De berichten uit Indonesië dui den -op een steeds toenemende span ning en ongerustheid onder de Euro pese en dat deel van de Indonesische bevolking, hetwelk in de afgelopen ja ren trouw aan deze zijde heeft gestaan. Bedoelde berichten duiden er op, dat een belangrijk gedeelte van de TNI ge ïnfecteerd is door, ons inziens, extreme elementen en daardoor gevaar opleve ren voor bovengenoemde groepen en onze militairen, in het bijzonder in Oost-Java." De genoemde organisaties verzoeken daarom in de rayons in welke de Ne derlandse troepen zullen worden ge concentreerd tegelijkertijd ook de nog in het binnenland wonende Nederlan ders en op ons vertrouwende bevol kingsgroepen, die hiertoe de wens te kennen geven, onder te brengen. Met het oog op de moeilijkheden op huisvestings- en verplegingsgebied die thans reeds in de grote centra in Indo nesië bestaan, welke nog sterk ver meerderd worden door de concentra tie der troepen en die delen der be volking. die gelijktijdig met of volgend op deze concentratie in deze rayons zullen binnenstromen en de toenemen de onrust, verzoeken zij de verdere uit zending van gezinnen vanuit Neder land te doen staken. Aan de hand van bovenstaande bren gen zij als laatste verzoek naar voren dat de regering voor het tijdig nemen van maatregelen ervoor zal zorgen, dat de veiligheid van onze militairen en burgers bij ongeregeldheden zal zijn gewaarborgd. Naar vernomen wordt, zal de Veilig heidsraad in zijn vergadering van Vrijdagmiddag de Indonesische kwes tie bespreken. De agenda voor deze vergadering vermeldt als eerste punt De Indonesische kwestie speciaal rapport van de UNCI aan de Veilig heidsraad over de Ronde Tafel-confe rentie. DE KOMENDE NATIONALISATIE VAN DE ENGELSE STAAL INDUSTRIE Het Engelse Lagerhuis heeft zonder stemming de amendementen van de regering op de wet tot nationalisatie van de staalindustrie aangenomen, waardoor deze 1 October 1950 van kracht zal worden. De industrie zal op zijn vroegst 1 Januari 1951 in feite aan de staat worden overgedragen. c: (Van onze parlementaire redacteur) De bonte mengeling van onderwer pen, die de Tweede Kamerleden Dins dag bij de behandeling van de begro ting van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening aan minister Mansholt hebben voorgezet, is deze bewindsman blijkbaar goed bekomen. Hij is er al thans Woensdagmiddag uitvoerig op ingegaan en sprak daarbij zijn erken telijkheid uit voor de instemming, die men met zijn beleid had betuigd. Evenmin als er in de beschouwingen van de agrarische deskundigen een vaste lijn te bespeuren viel, liep er ook geen draad door het betoog van de minister. Het goede oogstjaar heeft de positie van ons land zeer veel beter ge maakt, zo zeide hij, doch hij vergat niet lof toe te zwaaien aan de land bouwende bevolking, die hard gewerkt heeft. Er valt uiteraard op agrarisch gebied nog wel het een en ander te verbete ren, maar er is toch al veel bereikt. Dat is trouwens hard nodig, want in 1960 zal ons land waarschijnlijk 11 mil- lioen inwoners tellen. De landbouw komt daardoor voor een zware taak te staan, die des te moeilijker is, doordat de Nederlanders thans beter gevoed De Raad van het Noordatlantisch Pact zal, naar Dean Acheson, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Woensdag heeft bekend gemaakt. Vrij dag te Washington bijeenkomen om rapporten te- bestuderen over een voor gestelde militaire productie- en voor- zieningsraad en een commissie van de fensie, financiën en economie. Acheson zeide, de V. S. te zullen vertegenwoor digen. Waarschijnlijk zouden de ver dragspartners door hun diplomaten in Washington vertegenwoordigd worden. Op zijn eerste zitting in September in strueerde de Raad de commissie van defensie en een werkgroep, de instel ling van een militaire productie- en voorzieningsraad en een geschikt appa raat voor economische en financiële zaken te overwegen. De politiemacht, die tegen de bandiet Giuliano is ingezet, heeft in de streek van Montelepre 780 personen onder vraagd en gefouilleerd. Van hen zullen zich 76 voor de rechtbank moeten ver antwoorden omdat zij geen indentiteits papieren bij zich hadden of in het bezit werden bevonden van verboden wapens en munitie. Daarenboven zijn vier bendeleden van Giuliano aangehouden. wensen te worden dan vóór de oorlog en doordat hij een belangrijk aandeel moet leveren in het sluitend maken van de betalingsbalans. Op het ogen blik komt 48 pet. van onze totale ex port voor rekening van de landbouw. Dit moet 60 pet. worden. Op meer land- en tuinbouwgrond kunnen we helaas niet rekenen, want wat aan de ene kant gewonnen wordt, gaat aan de andere kant verloren door stadsuitbreiding. De landbouw zal dus geintensiveerd moeten worden, vooral op de zandgrond. Dat zal een verste viging betekenen van de positie van de kleine boeren. De minister streeft naar een behoorlijke bestaansmoge lijkheid voor deze kleine boeren, zo verklaarde hij. (Zie vervolg pag. 31 In zijn commentaar op het bericht, volgens hetwelk de Japanners van plan zijn 300 athleten naar de in 1956 te Melbourne te houden Olympische Spe len te zenden, heeft de heer Calwell, minister van de Australische immigra tie, gezegd: „Wij willen onder geen voorwendsel Japanners in Australië zien, noch in de handels- noch in de sportwereld". De minister zeide verder: „De ge voelens van de bloedverwanten van degenen die op beestachtige wijze wer den vermoord, leggen meer gewicht in de schaal dan overwegingen van han delsvoordelen of sportroem". De rechtbank te Leeuwarden heeft Woensdagmorgen de 48-jarige arts Taeke de J. te Kollum, die in de nacht van 1 op 2 Juli 1948 de 31-jarige kraamver pleegster Riemke Veeenstra van het le ven beroofde veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 12 jaar met aftrek. HONGARIJE BESCHULDIGT ITALIË In een verklaring van het Hongaar se ministerie van Buitenlandse Zaken wordt de Italiaanse regering beschul digd van „politiek opportunisme" en verdragsschendingen, „kenmerkend voor gemarshalleerde landen". In de politieke commissie der V.N. waar het Sowjetrussische voorstel wordt besproken, Engeland en de V.S. van „oorlogsophitsing" te be schuldigen, heeft McNeil, de Engel se minister van staat, een Russische fabel verteld: „Er was eens een slang, die prachtig kon zingen, maar het hinderde hem, dat de vo gels zo op een afstand bleven. „Houden jullie niet van mijn stem?" vroeg de slang daarom. „Ja", zei de spreeuw, „je zingt even mooi als een nachtegaal, maar wij werden bang, toen wij je giftanden zagen. Je zang deed ons genoegen, maar zing als je blieft een eindje verder van ons vandaan". McNeil vergeleek Wysjinsky met de slang met het nachtegalengeluid uit deze fabel. De aanwezige afge vaardigden hadden plezier in het geval en Wysjinski deelde in de onderdrukte hilariteit.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1