Ontmoetingen in het stenen tijdperk Sint Nicolaascadeau BIS CTOIFF Nieuwe Ambachtsschool krijgt toch een permanent gebouw Wiener Sangerknaben, een groep hard werkende koorleden Stad en Outq&juiQ Plaafsing aan de Sportlaan niet onmogelijk Een grotere school? VAN STRAATEN, Keizerstr. 63 Twee korvetten varen Zaterdagmorgen thuis Economische delicten Hedenavond „ZeemachtY' kringwedstrijden Anthony van Kampen vertelde over Nieuw-Guinea PIET SCHMIDT De baard in de keel... De Van Speyk" van een andere kani Hoe gaat het met herbouw en schadevergoedingen Zwembad op de Rïikswerf Maandag weer geopend In het kort Volleybalcompetitie Geef 'n Foto voor St. Zoolaas Werner Crone, Koningstr. 29 Tussen Haaks en Kuitje Wieringen Urk Glimlachje .ijk* Paulowna Texel VAN MARSDIEP TOT IJ De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Gisteren is een aantal bestuursleden van de vereniging „Ambachtsschool voor Den Helder en Omstreken" naar Roosendaal geweest, om daar de ambachts school, die op de traditionele wijze is gebouwd, te bezichtigen. Er is namelijk alsnog door het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen beslo ten, dat te Den Helder een permanente ambachtsschool kan worden gebouwd. Men zal zich herinneren, dat direct na de bevrijding plannen werden ge- Het bestuur der Ambaehtsschoolver- eniging behoeft wat de plannen voor het gebouw zelf betreft, daarop niette wachten. Htt heeft inmiddels aan het maakt, om de ambachtsschool hier ter ^rch'tectenbureau J. A. Peters en lr. stede te herbouwen. Door de architect 1 Koelofs opdracht tot het vervaardi- Berghoef werden tekeningen voor een nieuwe school gemaakt, maar de uit voering van de plannen werd door al lerlei strubbelingen vertraagd. Toen eenmaal de zaak in kannen en kruiken was. en een geschikt terrein aan de Sportlaan disponibel was gekomen, was inmiddels de mogelijkheid tot het bou wen van permanente scholen voorbij gegaan, daar van Rijkswege alleen nog toestemming kon worden verleend voor de bouw van semi-permanente scho len. Daardoor moesten belangrijke wij zigingen in de plannen worden aange bracht. Door het architectenbureau J. A. Peters en lr. B. Roelofs werden te keningen gemaakt voor een semi-per manente school, die echter niet aan de Sportlaan kon worden gebouwd, om dat zulk een bouwwerk niet naste in het kader van de toekomstplannen Er moest een andere plaats worden ge zocht, en deze werd na veel onderhan delen gevonden nabii de Burg°mees*er Houwingsingel Moeilijkheden met de grondoverdracht vergden veel tiid. zo dat nog steeds niet met de bouw der semi-permanente school kon worden begonnen. Verheugende beslissing. Van één kant bezien mag dat zelfs verheugend worden genoemd, want nu kwam nog tijdig de beslissing af van het Departement, dat Den Helder- toch een permanente school kon krijgen Op Vrijdag 21 October werden vertegen woordigers van het schoolbestuur en het gemeentebestuur uitgenodigd voor een bespreking ten Departemente. al waar van de genoemde beslissing me dedeling werd gedaan. Het behoeft geen betoog, dat het schoolbestuur d"ze nieuwe mogelijk heid gaarne heeft aangegrepen. Tot op zekere hoogte kon de klok nu een paar jaar worden teruggezet, want nu zal het waarschijnlijk ook niet meer nood zakelijk zijn. de school nabij de Burg. Houwingsingel te plaatsen. Het ls geenszins onmogelijk, dat het gebouw nu toch aan de Sportlaan zal verrij zen. Deze kwestie moet echter nog worden bezien, en zal te ziiner tijd ook aan de gemeenteraad worden voorge legd. 1.59 THEEDOEKEN (halflinnen) BONTE HANDDOEKEN (halflinnen) KATOEN voor slopen 80 br. INTERLOOK CAMISOLES ZWARE DIRECTOIRES JONGENSONDERBROEKEN in verschillende maten v.a. MEISJESDIRECTOIRES ONDERJURKEN, ook in gebloemd v.a. MOOIE WERKKOUSEN i PRACHT LINKSE BEMBERG- KOUSEN WOLLEN CAMISOLES, zeer mooi LANGE WOLLEN HEREN BROEKEN MEISJESCAMISOLES in verschillende maten 3.98 5.98 7.85 1.66 gen van een ontwerp verstrekt. Daar bij zal men rekening moeten houden met te verwachten wijzigingen in het leerplan van de ambachtsscholen. Het voornemen bestaat namelijk, om het onderwijs aan de ambachtsscholen met een voorbereidend leerjaar uit te brei den, zodat de school waarschijnlijk groter zal moeten worden, dan men direct na de bevrijding kon voorzien. Al zal de nieuwe school in ieder ge val sober en eenvoudig ongetrokken moeten worden het behoeft geen be toog. dat niet alleen de onderwijsin richting. maar ook de stad Den Helder met de bouw van een permanente school ten zeerste is gebaat. Ongetwij feld zal Den Helder met een mooi bouwwerk worden verriikt waarin in wendige verfraaiingen in de toekomst alsnog kunnen worden aangebracht. De beide korvetten, die uit In donesië onderweg zijn naar het moederland, Hr. Ms. „Batjan en Hr. Ms. „Ceram", worden Za terdagmorgen om half twaalf m Nieuwediep verwacht. Bij de ontvangst zal de Marinierskapel der Koninklijke Marine, onde- commando van de kapitein der mariniers Gijsb. Nieuwland, ter opluistering aanwezig zijn. Voor de Economische Politierechter in Alkmaar, mr. Peereboom, stond gis teren H. de Z. uit Texel terecht. Hem was ten laste gelegd, dat hij van zijn werk was weggebleven, zonder hier voor toestemming te hebben van het Gewestelijk Arbeidsbureau. De Offi cier, mr. dr. J. M. V llinga, vond deze verbreking van het arbeidscontract vrij ernstig, daar de boot, waar De Z. werk zaam op was, zonder hem had moeten vertrekken. Mr. Vellinga eiste 30.- subs. 15 dagen De Z. werd bij verstek conform de eis veroordeeld. A. van den B. uit Anna Paulowna, die opdracht gekregen had elf, door iepenziekte aangetaste bomen te rooien en die deze verplichting niet was na gekomen, werd hiervoor bij verstek conform de eis tot 50.- subs 10 da gen veroordeeld. Hedenavond om zeven uur beginnen in het marinezwembad op de Rijkswerf de jaarlijkse kringwedstrijden van de K.N.Z.B., georganiseerd door de M.S.V. ..Zeemacht". De deelnemende vereni gingen zijn Neptunus uit Zaandam, de Alkmaarse Waterratten, de Helderse Bruinvissen, de Zwaardvis en Zee macht. De heer P. de Ridder fungeert als voorzitter kamprechter, en de heer J. Koningstein als starter. De tijdwaame mers zijn de heren F. van den Heuvel Rijnders. H W. Wildenberg, J. Baarda en J Bothoorn De keerpuntcommissie b staat uit de heren P. Groot en J. P Baven. Als jury-secretaresse treedt op mevrouw C. J. WildenbergVan Leeu De ervaringen, die onze medewerker Anthony van Kampen had tijdens lijn belangwekkende tocht door Indonesië, blijven de aandacht trekken van een zeer groot publiek. De serie radiole zingen, die hij nu reeds verscheidene Zondagavonden achtereen heeft gehou den (a.s. Zondag staat de laatste op het programma), worden door talloze luis teraars in het gehele land op hoge prijs gesteld. Maar inmiddels is ook ontel baar geworden het aantal causerieën, dat de heer Van Kampen nu reeds in allerlei steden en dorpen, voor de meest uitéénlopende verenigingen en organi saties. heeft gehouden. Gisteravond verkeerde hij in een heel vertrouwde kring, want toen heeft hij in Formosa een groot aantal Debo-le- den en hun relaties zijn verhaal ver teld, en zijn interessante lantaarnplaat jes vertoond en toegelicht. Reeds eerder hadden wij zijn cause rie beluisterd, namelijk in de Lutherse kerk, maar toch werden wij andermaal geboeid door het wel zeer exclusieve Colbert ccótuuma naar maat Ezel. dessins - Vertrouwd adres Ruyghweg 74 De Wiener Sangerknaben hebben zich altijd in een zeer grote, en verdiende, belangstelling mogen verheugen. Van alle kanten stroomden jaarlijks jeug dige candidaten naar Wenen, om te trachten in het koor te worden opgeno men. Die eer viel bijvoorbeeld ie beurt aan Joseph Haydn, aan Von Glück en aan Schubert. Mozart compo neerde al op twaalfjarige leeftijd voor Door toevallige omstandigheden woonde een onzer redacteuren het vertrek van Hr. Ms. „Van Speyk" bij op een ongebruikelijke plaats, namelijk op het Fort Harssens. Staande op de steiger van het fort had hij een interessant overzicht over de drukte aan de haven, waar steeds meer mensen samenstroomden. Toen het grote ogenblik was aangebroken, en het schip onder de tonen van het Wil helmus de haven verliet, bewees de camera goede diensten. Het was een een voudig huis-tuin-en-keuken-boxje, dat geen foto-technische wonderen pleegt te produceren, maar wij zullen hieronder toch een drietal plaatjes afdrukken, omdat hierop het vertrek van een oorlogsschip eens van een andere kant wordt afge beeld. Wie goed kijkt, ziet misschien voor de geusstok op de boeg de „Loden Verrader" nog wel hangen. In welke mate de vele open plaat- gen in onze stad door de oorspronke lijke eigenaars zullen worden bebouwd, is voor een belangrijk deel afhankelijk van de mogelijkheden, die de toekom stige Wet op de Materiële Oorlogsscha den aan deze eigenaars zal bieden Het oorspronkelijke ontwerp van wet is bij de behandeling door de Tweede Kamer op verschillende belangrijke punten gewijzigd Deze wijzigingen hebben niet alleen betrekking op de financiële fa ciliteiten bij de herbouw van verloren gegane woningen of bedrijfsoanden maar ook op de schadevergoedingen voor huisraad en bedrijfsmiddelen. Op uitnodieing van de Stichting voor Oorlogsgetroffenen „Den Helder" zal de secretaris van de landeliike federa tie, de heer A. Schouten, over dit on derwerp morgenavond in Formosa een causerie houden De toegang tot deze avond, die om acht uur begint, is vrii Er zal gelegenheid zijn om vragen te «tellen. Het marine-zwembad op de Rijks werf, dat wegens onderhoudswerk- saamheden enige tijd gesloten is ge weest. zal Maandag weer voor het pu bliek worden opengesteld Het zal voor ingezetenen van Den Helder op de volgende dagen en uren geopend zijn: Op Maandag van 1617 uur voor da mes ouder dan achttien jaar. On Woensdag van II15 uur voor iongen' ouder dan zeven jaar Op Woeneda" van 1516 uur voor meisies ouder dan teven jaar Op Woensdag van 1617 uur voor vrouwen en meisjes. Oo Woensdag van 1718 uur voor jongens ouder dan zeven jaar. Op Woopsda" van 1819 uur voor heren ouder dan Zestien jaar Op Vriidag van 1819 uu' voor dames ouder dan veertien jaar Op Vrijdag van 1°20 uur voor heren ouder dan zestien jaar. Op Zaterdag 26 November in de Nieuwe Kerk In 1498 gaf keizer Maximiliaan van Oostenrijk opdracht voor de kapel van zjjn Hofburcht te Wenen een knapenkoor op te richten. Reeds het volgende Jaar zong een aantal jongens tijdens de kerkdiensten van deze vorst Duizenden kin deren die oorspronkelijk als kloosterlingen leefden, genoten sindsdien, tot 1918 toe, gratis zang- en muziekles. Zo ontstond het wereldberoemde koor de „Wiener Sangerknaben", dat op Zaterdagavond 26 November in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat een bijzonder kerkconcert zal verzorgen. de Sëngerknaben, en ook Brückncr schreef werken voor hen. In 1918 stortte het koor, dat vaak tachtig en meer leden telde, inéén. Pater Josef Schmitt hield met een vijf tiental knapen de traditie hoog. Er werd een nieuw instituut gesticht, en de jongens van het huidige koor zijn op een echte muziekkostschool. Elk jaar kunnen twintig tot vijf-en twintig jeugdige zangers in het insti tuut worden opgenomen. Maar er zijn er jaarlijks somr tweeduizend, die het examen willen afleggen, enmoeten worden afgewezen. In de tijd van Maximiliaan I werden de koorknapen, die de baard in de keel kregen, op straat gezet. Dit over kwam ook de dromer Franz Schubert, die zichzelf niet kon redden, en reeds op één-en-dertig jarige leeftijd stierf Tegenwoordig worden de jongens die moeite krijgen met hun stem, naar hun ouders teruggezonden. Er wordt op ge let, dat zij verder een goede opvoeding krijgen. Van 1918 af heeft de wereld kunnen kennismaken met de Wiener Sanger knaben, die, omdat geen overheidssub sidle meer l.on worden gegeven, zelf aan de kost moesten zien te komen. De beste en verst-gevorderde leerlingen gaan op tournée door geheel Europa, om zo geld voor de driejarige opleiding en het levensonderhoud van hun vriendjes bijeen te zingen. Deze tournée groep treedt op tot in de kleinste plaatsen van allerlei landen Zij zingen geestelijke A capella muziek uit de zestiende eeuw. moeilijke vier-, zes- en achtstemmige motetten van Pa lestrina, Lassus en Gallus. Verder voe ren zij werken uit van Mozart Haydn Schubert. Brahms, Von Glück en Brückner Zaterdag over een week zin gen de jongens in Den Helder Wii ge loven niet, dat wij hen behoeven aan te bevelen. VOOR EEN AARDIG NAAR Mrvl \f SIGAREN- V. UIJIV MAGAZIJN KONINGSTRAAT 11 TEL. 2669 De opbrengst van de collecte, die ten bate van de Kerstpakkettenactie werd gehouden op de tweede Tavenu avond, heeft f 49.68 bedragen. Hedei.n i dag om drie uur wordt bet Kraamzorgcentrum van „Het Witte Kruis", Breewaterstraat 70, officieel geopend. Hedenavond wordt voor de W.S.V „Rijkswerf' in Casino het toneelstuk „In de mist" opgevoerd. In de tweede helft van Januari volgt een grote revue onder de titel „Oké, hier is de W.S.V." B. en W. hebben aan de raad machtiging gevraagd om voor het jaar 1950 kasgeldleningen aan te gaan tot een maximum-bedrag van vier mi Ui oen gulden. Aan de Universiteit te Groningen is gepromoveerd tot doctor in de ge- n-eskunde op een proefschrift, getiteld Actinomycose", mevT. J. J. Hoge wind- de Njjs, geboren te Den Helder. Het programma van de Helderse voi- leybalcompetitie voor vanavond luidt: 19 uur H A.V. 2Gemeente Werken 1; 19.45 uur Off. K.I.M.—Pro Patrla 2; 20.30 uur Mulo 1G.S.S. 1: 21.15 uur HermesH.K.V. Op Donderdag 24 November worden gespeeld: 19 uur Mulo 1Gemeente Werken 2; 19.45 uur Adelborsten 2 H.A.V. 1; 20.30 uur H.K.V 2—Zeemacht 1; 21.15 uur G.S.S. 2—W.S.V. L reisverhaal, dat ditmaal met nog meer welsprekendheid en élan werd opge dist dan de vorige maal. Het droeg in geen enkel opzicht het stempel van een vele malen afgedraaid lesje, wat alleen daaruit te verklaren ls. dat al die leer rijke belevenissen wel een diepe indruk op de heer Van Kampen hebben ge maakt Niets is hem ontgaan tijdens zijn uitgestrekte tochten door de archipel, en wanneer hij éénmaal aan het ver tellen slaat, schijnt het reservoir van herinneringen en wetenswaardigheden onuitputtelijk. In zijn openingswoord zei de heer D. J. Luyendtjk, voorzitter van Debo, dat Anthony van Kampen een schrijver is en geen spreker. In diezelfde geest maakten wij een opmerking in ons vo rige verslag, maar nu moet toch ge zegd worden dat ook hier de oefening de meester heeft gemaakt. Geboeid heeft de Debo-schare de gehele avond geluisterd, en meegeleefd met al die wonderlijke avonturen in het rijk der Ekari's. Interessante bijzonderheden over deze pygmeeën, die nog leven in het stenen tijdperk, werden in een licht romantische mélange met eigen erva ringen tot een aantrekkelijk en afge rond geheel gemaakt. Ook nu weer kregen de toehoorders een diep res- nect voor de figuur van Jean-Vietor de Brovn, Jungle Pimnernel" die daar midden in de rimboe van Nieuw-O'ti- nea's Vogelkop, in de achterhoek der aarde, jarenlang zulk ontzagliik he- 'angriik werk heeft gedaan. Wat de heer Van Kamnen daarover vertelde, was zeer leerzaam juist omdat het z.o'n goede indruk gaf van de verhouding bissen Oost en West ZHn lozing ves tigde weer eens de aandacht op een dikwijls vergeten streek van de aarde een gebied waarvan de toekomst op het ogenblik onz-Verder is dan ooit .Wie ook over Nieuw-Guinea zullen regeren, mogen zii de bevolking met evenveel geduld, svmpathie en liefde tegemoet treden als Jean-Victor de Bruyn", zo besloot de heer Van Kam pen. een blijvend geschenk waar U eer mee inlegt. Voor Uw verloofde ouders kinderen i» man. 6 foto's 7.6 cadeaux voor 7. GA NAAR Vanmorgen vroeg is Hr. Ms. „RS 21" in de haven gekomen, met op sleeptouw Hr. Ms. „Douwe Aukes", die enige tijd te Borkum heeft dienst ge daan als moederschip van het vierde flottielje mijnenvegers. Gisteren kwam de nieuwe Poolse sleepboot „Conrad", getrokken door een bootje van de rederij Goedkoop, bin nendoor uit Amsterdam, waar zij werd gebouwd. Het binnenvaren van de Koopvaardersschutsluis verliep minder voorspoedig, want de „Conrad" ramde de muur van de sluiskolk, die daarbij werd beschadigd De sleepboot kwam er met enige schrammen af. Na aan komst in de haven werd zij bvergeno men door de „Hector" van Wijsmuller, die met haar vertrok naar Delfzijl. Al daar moeten in de „Conrad" nog enige motoren worden ingebouwd, alvorens zij aan de opdrachtgevers kan worden afgeleverd. Het is morgen hoog water om 5.25 en 18.15 uur, en laag water om 12.05 uur. De temperatuur van het zeewater was 8.0 graden Celsius. DE EENZAAMHEID VAN DE GEHOORLOZEN Op Woensdag 23 Nov. zal een mede werker van het Christ. Instituut voor doofstomme kinderen „Effatha" te Voorburg, op uitnodiging van de Gere formeerde Vrouwenvereniging te Den Oever, in de Gereformeerde Kerk een lezing met lichtbeelden houden over het onderwerp „De eenzaamheid van de gehoorlozen". vtsserubericht Door 30 vaartuigen werden op 16 Nov. aan gevoerd: 7026 pond snoekbaars 17—22 ct., 177 pond rode baars 21 ct., 538 pond voorn 5 ct., 480 pond blei, 9 ct. en 29 pond karper 22 ct.; alles per pond. Koopf bij DAMES GLACÉ's GEVOERD 16.50 19.75 Ik heb altijd wel gezegd, dat die jongen aanleg heeft. DAMCLUB „EXCELSIOR" Uitslagen gespeelde partijen: Ie klasse: D. JansenH. J. v. d. Berg 02; D. SasJ. Pieterse 02; J. WeijersT. Wiersma 02. 2e klasse: P. Liefting—A. Schouten 0—2; Sj. v. d. WalN. Rosloot 20; F. JeningaL. Schouten Azn. 02. Excelsior I en II ontvingen voor de competitie van de Ned. Dambond twee tientallen van de damvereniging Win kel en wonnen beide. De uitslagen wa ren: Excelsior 1Winkel 1: H. Veenstra Jb. v. d. Welle 20; J. PieterseJ. Helder 11; D. JansenC. Lodder 20; K. D SasT Mantel 11; T. Wiersma Abr. v. d Welle 02; D. v. d Wallen A. v. Dijk 20; H. J. v. d. Berg-«-C. Hartog 02: J. WeijersJ. v. d Molen 20; J. M. TielensP. Bakker 11; J. A. MeijerH. Bergman 02. Totaal 11—9. Excelsior II—Winkel 2: P de Bruin— P Hameling 11; L. Schouten Lzn—J. Strijbis 20; L. Schouten Azn U. Brilstra 02; C. LeijnseS. Snip 20; Sj. v. d. Wal-K. v. d Welle 0—2: W. WeijersJ de Graaf 20; A. Schouten F. Hameling 1I; F. JeningaM. Hameling 20; F. Tielens—Jb Kos 20 D. KruithofC. Slijboom 20. Totaal 14—6. PREDIKANT BEROEPEN De Gereformeerde Kerk te Den Burg heeft de heer A. G. Cornet, candidaat te Zaandam, tot predikant beroepen. In Alkmaar zijn de feestelijkheden aangevangen ter gelegenheid van het 40 jarig bestaan van de Gem Middelb. Handelsschool. In 'n gehouden officiële bijeenkomst heeft de burgemeester Dinsdag medegedeeld, dat de school binnen twee jaar over een eigen ge- b-uw zal oeschikken. O Te Stompeto- ren is het 85 jarig bestaan van Scher- meer's Tondel 'ereniging ..Aurora" ge vierd. De gemeenteraad van Schoorl heeft besloten tot verbouwing van het raadhuis en verruiming van het ge bouw van O W. Tevens werd in prin cipe besloten tot de aanleg van een par keerterrein. O In St. Pancras is men voornemens een hobbyclub op ie richten. Bij de aanbesteding voor de bouw van de R.K. Tuinbouwschool te Zwaag was de firma Klaver en Molenaar te Koedijk lt agste inschrijfster met f 77.000. Door de storm zijn te Medemhlik twee schuiten met kool gezonken. In de gemeente Velsen is vorige week de duizendste nieuwe woning ge reed gekomen. (Gedurende de oorlog werden daar 4000 huizen afgebroken). In de Zaanstreek bestaan plannen tot oprichting van een regionale bouw commissie. Te Wormerveer is over leden de heer D. J. Dekker, een der op richters van de C.V, Jan Dekker. Maandag herdenkt de heer G. Heynis zijn 50 jarig arbeidsjubileum bij „De Bijenkorf" te Koog aan de Zaan. O De Zaanse VVV. heeft geraamd, dat de Zaanstreek i' 1948 door 15000 vreem delingen is bezocht; het Czaar Peter huisje telde 10 672 bezoekers. O Op 61" jarige leeftijd is te Zaandam overleden c heer J v. d. Schaaf, die gedurende 34 jaar aldaar een bekend politieman was. 20. Pim, Pam en Pom worden dade lijk naar de kolonel gebracht. „Hier zijn de drie nieuwe recruten, kolonel" rapporteert hun begeleider en verwij dert zich dan. De drie hondjes zijn al leen met de kolonel, een eerbiedwaar dige oude baas, die hen streng aan kijkt „Zou je niet eens in de houding gaan staan?" zegt hij op barse toon „Ja meneer!" ,Ja kolonel moet je zeg gen," roept de kolonel uit. „Ja, maar mnMt da kolonal", antwoordt Pim, „we wilden hier helemaal niet komen. We weten er niets van af!" En Pim begint weer zijn hele verhaal van vo ren af aan. De kolonel fronst ongelovig zijn wenkbrauwen als h(j alles hoort. ,.In ieder geval kun je hier nu niet meer vandaan", zegt hij. Pim in de re de vallend. „We zullen wel kerels va® jullie maken Ingerukt, mars!" Met de ze woorden worden Pim, Pam en Pom weggestuurd.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2