Tweede Kamer over de Landbouw Hand, hoofd, hulp en hart Deriig jaar geleden stierf Domeia Nieuwenhuis Voor (y de opkomende socialistische beweging een apostel van de nieuwe tijd Predikant en anarchist Scheepvaartberichten Noord-lerland verpletterd Gaan voormalige Herman Goering-fabrieken staken Zwaar vergif voor „azijn zuur" verkocht Belgie zit met Vori Falkenhausen in de maag Amerikaanse jeugd heeft veel geleerd Waarom hebben wij geen H-H clubs? J OSEPHINE DAINES UIT UTAH (een van de 48 staten der V.S., die zeven keer groter is dan Nederland) bevestigde zijn inzichten. Josephine was eerst een tijdlang op de boerderij van P. van Hoorn in Visvliet (provin cie Groningen) geweest en na aan het Anglo-Dutch Vacantie kamp in Bergen voor een week te hebben deelgenomen, was zij de gast van J. Posch, burge meester van Stompetoren (Noord-Hol land). Josephine voelde zich na terug keer in de V.S. veel meer „wereldbur- geres" dan ooit tevoren. „Je zou het eigenlijk moeten weten, maar tot onze reis had ik nooit beseft, dat andere mensen in andere landen z0 ontzag lijk veel met ons gemeen hebben. Na tuurlijk: men heeft in Nederland op allerlei gebied andere inzichten en andere gewoonten dan bij ons in Utah Maar dat is juist zo interessant. Als je echter dieper op de dingen ingaat dan merk je, dat wij nauwelijks van elkaar verschillen, ook al spreken wij ten andere taal." OP HET MATJE 18 NO\ EMBER 1919 overleed Ferdinand Domela Nieuwenhuis. de man wiens naam voor altijd verbonden zal blijven aan de opkomst van de socialis tische beweging in Nederland. De man, voor wie in die beginperiode van de socialistische arbeidersorgansatie duizenden een diepe verering hadden en die tegelijk door duizenden tot in de grond werd veracht en verguisd. De Messias voor de velen, die altijd in de verdrukking hadden geleefd; een raddraaier en een oproerkraaier %'oor hen, voor wie elk tornen aan het maatschappelijk bestel een laakbare, revolutionnaire ketterij betekende. Een verkondiger van nieuwe, bevrijdende gedachten voor de eenvoudige arbeiders, die leefden op het laagste maatschappelijke niveau; een brute aanrander van de heiligste ideeën omtrent God, Koning en Vaderland voor de rustige burgers, die van zijr anarchistische prediking niets moesten hebben. cel gestopt. ..Domela Nieuwenhuis moest zakjes plakken", zoals het liedje uit die dagen luidde. De behandeling als een gewone misdadiger, die hij in de gevangenis onderging, lokte ernsti ge protesten uit, niet alleen bij zijn proletarische volgelingen, maar ook in burgerlijke kringen. Zelfs drong Keu- chenius in de Tweede Kamer op een menselijke behandeling aan. Op de ver jaardag van prinses Wilhelmina, op 31 Augustus, kreeg hij gratie. Met uitbun dig huldebetoon en een schat aan bloe men werd hij weer ingehaald. NA ZIJN LEVEN vol emotionele ge beurtenissen, toen de socialistische stroming in rustiger bedding was geko men, toen zij haar revolutionnaire. syn dicalistische strekking had verwisseld voor het beginsel van de democrati sche evolutie, heeft Domela Nieuwen huis van ontelbaren de erkenning ver worven. dat zjjn arbeid voor de maat schappelijke ontwikkeling van ons land grote waarde heeft gehad. Dat hij, ook nadat hij bij zijn dood op 73-jarige leef tijd op een zijspoor was geraakt, in de harten der arbeiders was blijven leven, bewees zijn begrafenis, die door dui zenden tot een indrukwekkende mani festatie werd gemaakt. Dat bewees ook de oprichting in Amsterdam van een standbeeld te zijner nagedachtenis. Ferdinand Domela Nieuwenhuis werd luthers predikant, eerst in Harlingen en in 1871 in Beverwijk in Noord-Hol land. Hij Voelde zich sterk aangetrok ken tot het lot der economisch zwak ken en zocht steeds ijverig naar een verklaring van de sociale misstanden. Hij verdiepte zich in de anarchistische wereldbeschouwing, kwam tot radicale denkbeelden, hetgeen niet alleen van de zijde van zijn gemeentenaren een verwijdering veroorzaakte, maar het ook hem zelf steeds moeilijker maak te in de Kerk te blijven. Hij verloor tenslotte zijn geloof in een persoonlij ke God. In 1886 verscheen in dit blad een ar- het schrijven van .,Mijn afscheid van de Kerk". Hij vond een nieuw arbeidsveld onder de opkomende socialistische ar beiders. predikte een nieuw geloof; dat van een betere wereld zonder de so ciale tegenstellingen, zonder rijkdom en overvloed aan de ene zijde en armoe de en ellende aan de andere kant. Hij werd redacteur van het eerste socialis tische orgaan van enige betekenis In ons land „Recht voor Allen" en bleef het 19 jaar lang waarin hij energiek propaganda voor maatschap pelijke hervormingen maakte, aankno pend bij het oudste Christendom en zich kerend tegen het Marxisme. In 1886verscheen in dit blad een ar tikel van zijn hand „De Koning komt!" dat als majesteitsschennis werd beschouwd en dat hem na een ge ruchtmakend proces met grote demon straties een jaar gevangenisstraf be zorgde. In Januari 1889 werd hij in de Alblasserdijk, Bronsville—Londen, 15-11 op de Thames Alchiba, R'dam—Buenos Aires, passeerde 15-11 Bahia Alhcna, 15-11 van Antwerpen naar R'dam. Alwaki, R'dam— New York, 15-11 470 mijl west van de Scillies Andijk, Antwerpen—Vera Cruz, 15-11 280 mijl zuid-zuidwest van Bermuda Arendskerk, Brisbane—R'dam, 15-llvan Port Kembla naar New Castle (n.z.w.) Beverwijk, Glasgow- Gdnyia, 15-11 te Gdnyia Blornmersdijk, A'- dam—Beira. 15-11 150 mijl zuidwest van Oues sant. Blijdendijk, A'dam—Beira, 16-11 te Port Elizabeth verwacht Bomeo, Abadan- Bombay, 16-11 te Bombay Campbuys, 16-11 van Bima te Surabaja Coryda (t), Singapore —R'dam, passeerde 15-11 Malta Dalerdijk, R'dam—Vancouver, 15-11 op 200 mijl noord, west van Finisterre Erinna (t), 14-11 van Miri te Pladju Esso Rotterdam (t), Ham burg—Aruba, 15«J1 op 210 mijl noord-noord, west van Finisterre Gadilla Fahaheel Iiiverpool, 15-11 200 mijl oost van Aden Gooiland. Buenos Aires—A'dam, 15-11 op 210 mijl zuidwest van Kaap Blanco Hecuba, Faramaribo—A'dam, 15-11 op 70 mijl west noordwest van Ouessant Hestia, A'dam—W„ Indië, 15-11 op 320 mijl noordoost van Ter- eeira Hydra, Trinidad—Antwerpen, 15-11 op 240 mijl west-zuidwest van Fayal Indrapoera, Batavia—R'dam, passeerde 14-11 om 15 uur Finisterre; wordt 18-11 om 3 uur aan de Hoek van Holland verwacht Jobshaven, Las Pal- mas—La Pallice, 15-11 100 mijl west van Lis sabon Johan v»n Oldenbarnevelt, Batavia— A'dam, 15-11 1140 mijl afstand van Batavia Kamerlingh Onnes, R'dam—Java, passeerde 15-11 om 22.30 uur Kaap Vilano Kedoe, 23-11 van Kaapstad te Lissabon verwacht Leerdam, New York—Antwerpen, 15-11 op 1030 mijl west varl de Scillies Leersum, A' dam—Keijwest, passeerde 15-11 Wight Liev< Vrouwenkerk, A'dam—Basra, passeerde 15-11 Gibraltar Mariekerk, Japan—R'dam, 15-11 van Genua qaar Antwerpen Mijdrecht .t Buenos Aires--Londen, passeerde 15-11 Beachy- head Molenkerk, Japan—R'dam, 13-11 van Manilla naar Kohsichang Noordam, R'dam— New York, 15-11 op 670 mijl west van Lauds End Noordwijk, Sfax—Ceuta, passeerde 15-11 Kaap Bon Ondina (t), 16-11 van Pladju te Batavia Oranjeiontein, A'dam—O.-Afrika. 15 11 de Teneriffe Ovula (t), 16-11 van Pladju te Manilla Poelau Laut, Makassar—A'dam, 15-11 te Belawan Polydorus, A'dam—Java, 16-11 te Belawan Prins Willem II, R'dam Gulfhavens, 15-11 op 90 mij) noordwest van Ouessant Rempang, A'dam—Java, 15-11 van Suez Ridderkerk, R'dam—Japan, 15-11 op 130 mijl zuidoost van Kaap Spartrvento Rondo, 14-11 van Coosbay naar San Francisco Sunetta (t), 17-11 van Bahrein te Bombay verwacht Tabinta, Java—A'dam, passeerde 15-11 Perim Zeeman (Lloyd), 15-11 van Vancouver naar Tacoma. Alblasserdijk, 16-11 van Brownsville te Lou den Alchiba, R'dam—Buenos Aires, passeerde 15-11 Bahia - Alcor, Porto Alegre-R'dam, 15-11 van Rio Grande - Alnati, Buenos Aires -B.'dam, 15-11 van Bahia naar Las Pahnas - Alwaki, R'dam—New York, 15-11 470 mijl west an Scillies Amstelstad, R'dam— Kev- west, passeerde 16-11 Azoren Arkeldijk, 15' 11 van R'dam te New York Arnedijk, 16-11 van Hamburg naar R'dam Britsum, 15-11 van Lulea te Mobile Cong'ostroom, A'dam W.-Afrika, 15-11 te Bordeaux - Ittersum, 14-11 van Galveston vermoedelijk te A'dam Kei bergen, 16-11 van Vlaardingen naar Savona Eaagkerk, 15-11 van Hamburg te Londen Eeopoldskerk, A'dam—Basra, 15-11 van Port Said Nijmegen, Sfaz—A'dam, passeerde 16-1 Dover Polyphemus, Makassar—A'dam, 12-11 te Colombo Raki, 15-11 van .'ian Francisco naai' Balboa Salawati, 15-11 van Bona te Genua Veendam, 15-11 17 uur van R dam te New York. Arendskerk, Brisbane—R'dam, 16-11 te New Castle - Delftdijk, 15-11 van Stadie te Port land Duivendijk, Vancouver—R'dam, lo-ll van Los Angeles Esso Amsterdam (t), 16-11 van Vado naar Curagao Heemskerk, Brisbane Antwerpen, passeerde 16-11 Vlissinzen Lin- dekerk, Calcutta-R'dam. casseerde 16-11 Oues sant - Stad Alkmaar, 16-11 van Montreal naar Lngeland. In de Kamer. IN 1888 deed Domela Nieuwenhuis als eerste socialist zijn intrede in de Tweede Kamer. De kiezers van Scho- terland kozen hem als hun afgevaar digde. Dit werd mogelijk gemaakt door de samenwerking van de Friese Volkspartij" en de Sociaal-Democra tische Bond en door de steun bij de herstemming vande rechterzijde, die zich in de eerste plaats tegen de liberalen keerde. De socialistische eenling liet zich in de Kamer niet onbetuigd. Daarvoor was hij een te strijdbare figuur. Hij hield verschillende interpellaties en diende een wetsontwerp tot verbod van gedwongen winkelnering in. Veel suc ces had hij niet. Bij zijn pogingen om een ver doorgevoerde sociale wetge ving te verkrijgen, stuitte hij af op de behoudzucht, die van ingrijpende her vormingen niet weten wilde. In 1891, weer gecandideerd door Schoterland, veroverde de „radicaal" Treub de ze tel. Deze had vooraf verklaard, dat hij zijn plaats voor een socialist beschik baar zou stellen hij achtte de aan wezigheid van een socialist in het par lement gewenst, hoewel hij lijnrecht tegenover de socialistische ideeën stond wanneer twee radicalen ge kozen zouden worden. Dit geschiedde inderdaad. Treub nam geen zitting, doch Domela Nieuwen huis wilde aan Treub geen mandaat te danken hebben. Het gevolg was, dat een liberaal voor Schoterland in de Kamer kwam. In zekere zin betekende de niet-her- verkiezing van Domela Nieuwenhuis een keerpunt in zijn leven. Zijn erva ring had hem geleerd, dat in het par lement weinig te bereiken viel. Hij vestigde zijn hoöp op de buiten-parle mentaire actie. In de Sociaal-Democra tische Bond ging het enige tijd heet toe tussen de parlementaire en de anti-par lementaire richting. Op het congres in Groningen in 1893 werd een motie aan genomen, om niet meer aan de ver kiezingen deel te nemen. Dat leidde tot een splitsing, tot de oprichting in 1894 van de Sociaal-Democratische Ar beiders Partij, waarvan Domela Nieu wenhuis als revolutionnair socialist geen deel uitmaakte. Hij bleef de lei der van de extreme groep, hield „Recht voor Allen" als orgaan, totdat hij zich in 1897 afscheidde en geheel de anar chistische richting uitging Zijn ideeën verkondigde hij toen in „De Vrije So cialist". Tanend gezag. GAANDEWEG taanden zijn gezag. zijn invloed en zijn aanhang. Nog een maal, in 1903 bij de Spoorwegstaking scheen het, dat zijn revolutionnaire be ginselen de overwinning zouden beha len. Spoedig echter kwam hij weer vrijwel alleen te staan. In 1910 ver scheen zijn autobiografie ..Van Chris ten tot Anarchist". Trouwens, publicis tisch is hij niet onvruchtbaar geweest. Wij noemen: ..Grond en bodem in ge meenschappelijk bezit" (1879„Met Jezus voor of tegen het socialisme" (1886). .Een historische kritische ver handeling ter ontwikkeling van het ar beidende volk" (1893), ..Kaptaal en Arbeid naar Marx" (1882). ..De Jezus- type of de man van overtuiging" (1897), „Het eigendom in zijn oor spronkelijke vormen" (1898), „De ge schiedenis van het socialisme" (zijn standaardwerk, 1902), „Een 25-jarige veldtocht tegen het kapitalisme" (een bloemlezing uit 25 jaargangen van „Recht voor Aller," en uit „De Vrije Socialist", 1904). De rusteloze, zoekende, sterk sociaal voelende geest van Domela Nieuwen huis heeft hem uit de werkelijkheid naar de drassige velden van het anar chisme gedreven. Zijn stalen energie, zijn strijdlust, zijn revolutionnaire na tuur, zijn oratorisch talent maakten hem niettemin een kwart eeuw lang tot een apostel voor velen, tot een maat schappelijk gevaarlijk agitator voor anderen. Bij zijn dertigste sterfdag past het. nog eens op dit merkwaardige leven terug te zien. In het Beierse dorpje Oberammeryuu heeft de bevolking de acteurs voor de passiespelen gekozen. De Christusfiguur zal deze keer vertolkt worden door de 37-jarige hotelhouder Anton Preisinger, van wie inmiddels geble ken is, dat hij Nazi geweest is. De foto toont de keuze-commissie tijdens de zitting. Door de 92 overwinning op Noord Ierland heeft Engeland zich verzekerd van een plaats in het eindtournooi van het wereldkampioenschap. In de voor competitie tussen Engeland. Schotland, Noord Ierland en Wales hebben Enge land en Schotland hun wedstrijden te gen de vertegenwoordigers van Ulster en Wales gewonnen. Op 15 April 1950 ontmoeten zij elkaar te Glasgow ten einde de strijd om de Britse voetbal- titel uit te vechten. De 92 overwinning van Woensdag was de grootste, welke sinds 1899 op een vertegenwoordigend elftal uit het moederland werd behaald. In dat jaar sloegen zij Noord Ierland te Sunder- land met 132. Het voetbal, dat de 65.000 toeschou wers op het gladde veld te Manches ter werd voorgezet, was van Engelse zijde welhaast volmaakt. De arbeidersraden van de voormali ge „Herman Göring-staalfabrieken" te Watenstedt Salzgitter en van de staal fabriek te Brunswijk hebben besloten de arbeiders tot staking aan te sporen als protest tegen de ontmanteling de zer fabrieken. Datum en duur van de staking zijn nog niet vastgesteld. Men besloot verder een beroep te doen op de winkeliers en de ambtena ren van het stadsbestuur van Waten stedt Salzgitter, zich bij de staking aan te sluiten „ten einde de aandacht van de gehele wereld te trekken". Inmid dels is een telegram verzonden naar de Duitse vakverenigingsraad en het da gelijks bestuur van de metaalarbeiders vakvereniging met 't verzoek, het stop zetten van de ontmanteling in hun fa brieken te bewerkstelligen. De raad gaf tevens uiting aan zijn teleurstelling, dat de fabrieken niet genoemd zijn door Adenauer in zijn opsomming van de fabrieken, die van de ontmante- lingslijst zullen worden afgevoerd. (Vervolg van pagina 1) De melkprijs noemde hij redelijk en hij verwachtte, dat de varkensstapel nog aanzienlijk uitgebreid zal worden Er is voldoende exportmogelijkheid. Het handelsverdrag met Duitsland biedt ook grotere mogelijkheden. Er wordt getracht veel en regelmatig naar Duitsland uit te voeren. In de voederpositie is verbetering ge komen. De ervaring van de laatste ja ren heeft geleerd, dat bij de subsidie-' politiek wordt uitgegaan van een rede lijke prijs voor de boer. Men kan niet zeggen, dat de lasten altijd op de boe renstand worden afgewenteld. Geen of weinig verandering ver wachtte de minister in het prijsbeleid voor de akkerbouwproducten. Export van melk Hij constateerde voort» een vrijwel algehele overeenstemming in de Ka mer en ook onder de landbouwende bevolking, dat regelingen in de land bouw niet gemist kunnen worden. Het gaat namelijk om vrijheid met een slecht bestaan of gebondenheid met behoorlijke bestaansvoorwaarden. Aan de t.b.c.-bestrijding wordt met voortvarendheid gewerkt. Aan de melkproducenten vroeg de minister zich de exportmogelijkheden bewust te zijn. Er zal melk uitgevoerd kunnen worden voor het Amerikaanse bezet tingsleger. Het vraagstuk van de veilingplicht is in onderzoek en zeer nauwkeurig worden de vraagstukken bestudeerd, die samenhangen met de maatregelen die voor de bloembollencultuur gelden. De regering overweegt, in welke ge vallen subsidie verleend zou kunnen worden aan verenigingen voor bedrijfs voorlichting. Nieuwe Pachtwet op komst Wijziging van de wetgeving voor wat betreft het gebruik der gronden achtte de heer Mansholt zeer ingewik keld. Een nieuwe Pachtwet is in voor bereiding. Hoewel de georganiseerde landbouw de kwestie van de vestigings eisen niet tot een oplossing heeft kun nen brengen, hoopte hij toch spoedig met zekere regelingen te komen. Sprekende over de visserij, zegde de minister toe alle aandacht te besteden aan de vissers op het IJselmeer, die door de lage prijs van de snoekbaars in moeilijkheden zjjn geraakt. Ter be scherming van de visstand zal de maas wijdte der netten vergroot moeten worden. De reconstructie van de vissersvloot achtte hij zeer belangrijk. Zij is echter in de eerste plaats een taak van de be trokkenen zelf. Er is een financierings regeling in concept gereed, doch er is nog geen overeenstemming over ver kregen. Minimumprijs voor vis Bij de replieken diende de heer J. Haken (CPN) een motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd het overleg te openen over de vaststelling van een minimumprijs voor vis, ten einde te gemoet te komen aan de noodtoestand waarin de IJselmeervissers zich bevin den. De heer J. Emmens (PvdA) wenste echter niet „in troebel water te vissen" en de minister herinnerde er aan, dat hij al een onderzoek naar de visstand in het IJselmeer heeft toege zegd. Een Haagse drogist heeft waar schijnlijk de schrik van zjjn leven ge had, toen hij 's avonds bemerkte, dat h(j 's middags een onbekende dame In plaats van 300 gram „azijnzuur „accuzuur" had verkocht, wat een zeer gevaarlijk gif is. Een extra politiebericht werd Dins dagavond nog via Hilversum en de plaatselijke radiodistributie omgeroe pen, doch resultaat leverde dit niet op. Gistermorgen trok in alle vroegte de Haagse politie er met een radio wagen op uit om in de omtrek van de Paul Krugerlaan het bericht ver schillende malen om te roepen. Dit had succes. Er meldde zich een dame aan die vertelde azijnzuur te hebben ge kocht. Zij had een gedeelte voor de inmaak gebruikt, het resterende deel dat inderdaad „accuzuur" bleek te zijn, werd door de recherche in be slag genomen. De Duitse generaal Von Falkenhau- sen, die tijdens de Duitse bezetting militair gouverneur van Noord-Frank rijk en Belgie was en sedert 1944 in Belgie zit opgesloten, heeft °°k een tweede verzoek tot voorlopige invrij heidstelling zien afwijzen. Naar ver luidt, zouden de Belgische gerechte lijke instanties echter niet genoeg we ten wat aan te vangen met gevallen als Von Falkenhausen. Gebleken is, dat het op grond van de bestaande wetgeving vrijwel onmogelijk is hen als oorlogsmisdadigers te veroordelen. Algemeen wordt dan ook verwacht, dat Von Falkenhausen binnenkort op vrije voeten zal worden gesteld. Hij zou zich evenwel ter beschikking" moe ten houden voor eventuele getuigen verhoren. (Van onze correspondent te New York) QEZER DAGEN KWAMEN WIJ in aanraking met 37 jonge Amerikanen en Amerikaansen, kinderen van het platteland, die hun ouderlijke boerderijen in Texas, Utah en Michigan voor zes maanden hadden verlaten voor hun eerste, grote overzeese reis. Drie hunner hadden deze vacantie in Nederland door gebracht. werkend bij Nederlandse boeren. Anderen waren in Noorwegen, Zwit serland en Belgie geweest. De gehele expeditie was voorbereid door de grote jeugdorganisatie van het platteland, de zgn. „4-H" club. De H's betekenen zo wel in het Engelse als In het Nederlands Hand, Hoofd, Hulp en Hart. en doel en taak van deze jeugdorganisatie is daarmee volledig gedefinieerd. De leden van deze nationale organisatie gebruiken hand, hoofd en hart bjj alle hulp, die zij eigen gezin of anderen in de gemeenschap bieden. Het was een aardig gebaar van de onbekend gebleven dame een taart met kaarsjes beschikbaar te stellen voor het meisje, dat als overwinnaar uit de 21ste schermwedstrijd voor junioren, die in Londen werd gehouden, te voorschijn zou treden. Pauline Sitwell was de winnares van de competitie en dus ook van de taart. Met een floret, nog afkomstig van het hof van Lodewijk XV, sneed Pauline de taart aan. Haar scherm vriendinnen die ook allemaal een stuk van de taart kregen) bliezen de kaarsjes uit. nE KOSTEN van de reis werden gro tendeels gedragen door de fabrikan ten van levensmiddelen. Uit de gezapi ge winsten, die deze reuzen-onderne mingen maken, wilde de directie maar al te graag een respectabele som bij dragen voor dit doel. Aan „goodwill" zou dit immers volledige rente opleve ren. Er bestaat dus al een nauw con tact tussen deze bedrijven en de boer. Het bedrijf koopt de gewassen van de boer, waarna de boer op zijn beurt middels de kruidenier de producten der levensmiddelenbedrijven terugkoopt. Het contact tussen beiden is als een mes met twee snijkanten (maar dan veel vriendelijker) en het wordt op deze wjjze nog verder verstevigd. De jonge Amerikanen en Amerikaan sen hebben hun ogen gedurende de reis goed de kost gegeven. Dat komt ver moedelijk, omdat zij in de landen die zij bezochten, steeds werden onderge bracht bij gezinnen van hun eigen om geving. „Ik zal oe er allesh van ver tellen" zei Oscar A. Schmidt, een lange energieke Marylander, die vijf weken op de boerderij „Pomona" van P Boer in Gieten (Drente) had doorgebracht en daarna om eens kennis te maken met een verschillende grondsoort op de boerderij van W. G. Willemsen in Huissen (bij Arnhem) een tijdlang had gewerkt. In een heel verdienstelijk ac cent. gezien zijn betrekkelijk kortston dig verblijf in ons land vertelde Oscar Schmidt van zijn indrukken.' de kraak zindelijkheid van de Nederlandse stad en de Nederlandse boerderij, die de Amerikaan steeds opvalt, het sterk ont wikkelde Nederlandse gezinsleven, het harde werk van de boer en ook: het gebrek aan voldoende mechanische middelen. De moderne Amerikaanse landbouwopleiding streeft er sterk naar om een maximum rendement van een boerderij te verkrijgen, zonder de grond uit te mergelen. Voorts tracht men door allerlei apparatuur nodeloze handenarbeid uit te schakelen, zodat de boerenwerker zijn werktijd zo pro ductief mogelijk kan maken. Wat Oscar Schmidt bijv. in Nederland niet had gezien was de voermachine voor var kens, die één keer in de week slechts met varkensvoer wordt gevuld en waarvan de snuffelaars zeven dagen kunnen leven, zonder dat iemand er maar een omkijken naar heeft. Deze machine betekent tevens, dat op een beperkte lap grond meer varkens ge houden kunnen worden dan over het algemeen in Nederland het geval is. Men leide uit deze opmerkingen niet af, dat Oscar Schmidt van zijn verblijf in Nederland niet zou hebben genoten. Met de gezinnen van zijn gastheren is hij vrienden voor het leven geworden, en de drooglegging van de Noord-Oost- Polder was „the greatest thing I ever saw" Het was net of hij weer terug in Amerika was, zei hij. Ook de Afsluit dijk, waarover zijn gastheer in Drente hem verschillende keren meenam, heeft diepe indruk op hem gemaakt ais een groots project van onvergelijkelijke uitvoering. De 37 Amerikaanse jeugdvertegen- woordigers zijn goede afgezanten van hun land geweest en zij hopen, dat er GRONDWET JJe slungelige metaaldraaier had zijn Zondagse das voorgedaan en de beffen van het Gerecht staken daar maar bleekjes bij af. Maar in logica lag de groene tafel een paar scheeps lengten voor en aangezien de veelver- vigheid uwer verschijning minder telt voor de Kadi dan de vuurvastheid van uw vertoog, liep het uit op een ver schrikkelijke knock-out. Maar daar was de man zich, toen het stuk ging spelen, in de wijdste verte niet van bewust. Neen, men kan rustig zeggen, dat zelfs in zijn onderbewuste niet de geringste rimpeling was opgestoken, die aan onzekerheid deed denken. Als ik, als bewust mens zijnde zo behandeld wordt door een agent, die de eerste beginselen nog moet be studeren, dan sta ik op de vaste basif van de Grondwet als ik mij verdedig, zo leidde verdachte het discours in. Maar dat ndm de rechter niet, want er moet tenslotte orde zijn en als we allemaal tegelijk praten, wordt de maatschappij een rare kippenren. U moet voorlopig alleen maar antwoorden. Die basis van de Grond wet krijgt u wel bij het laatste woord. Ja ja, zei de jongeling en knip oogde naar de tribune, als wilde hij zijn makkers duidelijk maken, dat het Gerecht binnen luttele minuten in zijn Jansen en Tilanus zou zitten. Maar de rechter commandeerde van hierheen kijken! En toen de bewuste probeerde nog gauw een grijns af te vuren naar hei wankele keukentafeltje, waaraan uw reporter zijn bete broods zit te verdienen, sloeg de Justitie zo hard op het groene laken, dat de griffier recht op ging zitten met een gezicht van: ik ben lekker zoet. Toen kreeg de grijnzende draaier een zo ruim aangemeten pak op zijn grondvlakkelijke basis, dat we d'r alle maal een beetje by zaten als jongetjes uit een stoute klas. Maar het hielp. Als u zich onbehoorlijk denkt te gedragen, dan zal ik u een beetje in het fatsoen draaien, zei de rechter en de labbekak zei stamelend: Jewel mijnheer. Daarmee waren de verhou dingen dan duidelijk gemarkeerd en er kon met de biecht begonnen wor den. Ze hadden met z'n achten op de hoek van een straat gestaan en omdat het Zaterdagavond was, bleek zulks hinderlijk voor het passerend vrou wendom van rond de duizend weken. Er waren gilletjes geslaakt, vertelde de prille agent, en de baldadigheid groeide over de schutting van het oorbare, weshalve hij tot doorlopen had gemaand. Zeven waren er viijs geweest, maar de verdachte had zich op de Grondwet beroepen, die voor zover ik weet, zei de agent met be scheiden humor niet over lastige jengens handelt. De rechter liet in het midden, of er op dit punt een speciale jurispruden tie voor Zaterdagse gevallen bestaat, maar hij trok de zaak in het licht der psychologie, door de metaaldraaier ten verklaring te vragen voor zijn halsstarrig appèl op de Moeder der Wetten. Nou, zei de balorige, als, geboren aanhanger van de Nederlandse Staat garandeert de Minister me de vrij heid op de openlijke straten vanwege de Grondwet. Als bewust democraat zijnde. Ik vond dat nou, eerlijk gezegd, niet een verhandeling voor het Juristen blad en de rechter blijkbaar ook niet, want hij vroeg: En toen hebt u tegen de agent gezegd „stomme faksist"? Jewel, gaf de slungel toe. Want als in botsing komende met de demo cratische Grondwet was de politie hier niet in staat mij van de openlijke weg te verwijderen. Als bewust mens noem ik dat een faksist. De rechter, zich schurkend in zijn. toga, gaf het woord aan mijnheer de officier en die taxeerde de zonde op veertig gulden. De rechter liet het zo, maar hij had met hetzelfde plezier levenslang gegeven. Ik ga in hoger beroep, riep de draaier nog. We hadden niet anders verwacht. Het zou me niet verwonde ren, als hij een brief aan de Verenig de Naties schrijft. Zulke kerels hèb je.' KAREL. POLITIEK ASYL VOOR TSJECHO- SLOWAAKSE HERSTELBETALINGS MISSIE De gehele staf van de Tsjecho- slowaakse herstelbetalingsmissie in de Britse zone van Duitsland, bestaande uit zeven man, is, nadat hij hierom ver zocht had, door de Britse autoriteiten politiek asyl verleend, aldus wordt te Berlijn officieel meegedeeld. De leden van de staf hadden hun besluit geno men, omdat zij geloofden in een poli tiek systeem, dat het individu toestaat zijn geweten te volgen, aldus het hoofd van de missie. zich een gelegenheid voordoet gastheer of gastvrouw te kunnen zijn voor die gezinnen, die hen thans in de familie kring hebben opgenomen. „Waarom heeft Nederland geen „4-H" clubs, of iets dergelijks?" vroegen Os car en Josephine ons. Zij hadden wel iswaar contact gehad met verschillende jeugdverenigingen op allerlei verschil lende grondslag, maar een alomvatten de jeugdgroep, die meer was dan een sociale of religieuse groepering en waarvan de Nederlandse jeugd eenzelf de nut en voordeel zou kunnen genie ten als de Amerikaanse jeugd dat heeft van haar eigen organisatie, hadden beiden in ons land gemist. Het antwoord op hun vraag, waarom er geen 4-H clubs in Nederland zijn, hebben wij hen dus niet kunnen geven. Wij hebben wel beloofd, dat wij dit ook zouden schrijven, in de hoop dat dit Amerikaanse voorbeeld navolging vindt.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3