Luc van Dam droomt van wereldtitel Hoe men werkloosheid kan voorkomen Echtgenote en trainer koesteren de beste verwachtingen van onze crack Hoe de gang van zaken zich weer spiegelt in de lonen ..Zij zullen wat beleven mei de nieuwe Luc" Na twee uur trainen ♦wee pond lichter Nu wij hebben het gezien. Zijn sparring-partners kregen het zwaar te verduren. Eerst de lange Italiaan Paccini, die de laatste jaren in Frankrijk op wedstrijden uitkomt. Vier ronden lang moest Paccini er varen, dat Kourimsky niets te veel had gezegd. Na afloop van die vier londen vertelde hij nog nooit zulke i herde slagen te hebben gevoeld. En I Paccini is toch heus wel wat gewend, Jwcnt als sparring-partner heeft hij Lmet Frankrijks beste boksers in de ■ring gestaan. Cieutat trof het al niet [veel beter. Als Van Dam soms enige Jconsideraite toonde, stond daar Kou- limsky om hem te vertellen, dat hij boksen moest. „Gebruik je linker, je rechtse laten volgen". Als Luc even wat bromde na zo'n tereentwijzing was het: „Je komt hier om te bok sen" of „Die kerels zijn niet van sui kergoed". Moordaanslag op Neder lands kolonel op Java Vrachtauto met voet ballers bij Semarang in ravijn Congres van „Nauheimer- kring" verboden Marktbericht Veiling Venlo bereikte omzet van f 20 millioen IJmuiden DE ARBEIDSMARKT IN ONS GEWEST (4) (Van onze sportredacteur) EEN BEROEPSBOKSER gaat niet over rozen, zelfs niet als die bokser over uitzonderlijke capaciteiten beschikt. De boks-carrière van de onlangs zo tragisch om het leven gekomen Marcel Cerdan is daar een spre kend voorbeeld van. Van zijn honderdveertien gevechten verloor hij er slechts drie, maar desondanks moest hij een ware lijdensweg afleggen alvorens hij kon doordringen tot de Amerikaanse topklasse om een poging te wagen de titel van wereldkampioen middengewicht naar Europa te brengen. Op die gedenkwaar dige 21ste September 1948 was het hem gelukt tegen Tommy Zale in de ring te komen met als inzet de zo fel begeerde titel. Cerdan werd wereldkampioen, maar raakte de titel weer kwijt. Cerdan is niet meer. Wie zal de volgende Europeaan zijn die het de huidige wereldkampioen, de Amerikaan La Motta. lastig kan maken? Wie zal die lange weg langs alle mogelijke zijpaden, voetangels en klemmen weten te vinden? Hij zal niet alleen over buitengewone physieke en psychische eigenschappen moeten beschikken, maar tevens een optimist zijn. een man die niet van opgeven weet. Meerdere Europeanen dromen zich de wereld titel en één daarvan is onze Nederlandse kampioen Luc van Dam. Ja zeker, ook Luc van Dam. Met al le kracht die in hem is. traint hij weer om de achterstand, welke hij door zijn operatie aan een achillespees had op gelopen, weg te werken. Opnieuw zal Luc van Dam moeten bewijzen dat hij tot de upper-ten onder de vuistvechters in de middengewicht klasse behoort. Hoeveel wedstrijden zal hij moeten bok sen om zijn droom, eens wereldkam pioen te worden, te kunnen verwezen lijken? Geen enkele insider zal hierop antwoord kunnen geven, zelfs niet bij benadering. Ook Luc van Dam zelf niet. Zeker is echter, dat Van Dam ge laden is om eerst Europa en daarna Amerika te laten zien waartoe hij in staat is. Tot deze overtuiging zijn wij gekomen na hetgeen zijn vrouw en zijn trainer Kourimsky ons vertelden en wat Luc van Dam ons in de sportschool van Anthon Wetemans heeft laten zien. Ups en downs. ER ZIJN verschillende perioden ge weest, waarin het scheen dat Luc van Dam voor de bokssport verloren zou zijn. Met de regelmaat van de klok kwamen de ups en downs, gedeeltelijk door eigen schuld, gedeeltelijk door om standigheden waaraan hij niets kon doen. In het begin van dit jaar was on ze nationale kampioen vrij zeker van zijn kans om eindelijk eens Marcel Cer dan te ontmoeten. De Franse pers, ver geleek de Rotterdammer na zijn wed strijd tegen de Franse Pool Krawzcyk, met Carpentier, 'n compliment dat wij hier in Nederland nauwelijks naar waarde kunnen schatten. Die zelfde Franse pers heeft hem in 1947, na een nederlaag tegen Diouf. verguisd. Zij sprak zelfs de wens uit. dat Luc van Dam nimmer meer in een Franse ring zou verschijnen. Het gevecht tegen Krawzcyk. op 28 Februari 1949, maakte op publiek en pers zoveel indruk, dat men begreep dat er binnen afzienbare tijd een wed strijd tussen Marcel Cerdan en Luc van Dam zou moeten komen. Het mocht echter niet zo zijn. Op Zaterdag 9 April bokste Van Dam tegen Robert Charron en verloorzonder dat Charron ook maar één behoorlijke stoot had kunnen plaatsen. In de zesde ronde van dit ge vecht, waarin de Fransman angstvallig probeerde om Van Dam te ontlopen, ontstond er een clinch. Omdat Charron op bevel van de scheidsrechter niet los liet, duwde de laatstgenoemde de bok sers uit elkaar. Van Dam verdraaide hierbij zijn rechterenkel en viel op de grond met een gescheurde achillespees. Zonder dat hij ook maar één seconde in moeilijkheden was geweest, werd hij uitgeteld. Weer was de kans om Marcel Cer dan te ontmoeten voorlopig van de baan. Het tragische was, dat op dat moment reeds een datum voor een der gelijke ontmoeting was vastgesteld: 9 Mei 1949 zou de grote dag voor Luc van Dam worden. De blessure, die zich aanvankelijk niet zo ernstig liet aan zien, bleek van dien aard, dat Van Dam voorlopig iftet meer in de ring zou verschijnen en lange tijd vreesde men zelfs dat de carrière van deze uit stekende pugilist een ontijdig einde zou nemen. Na een wonderlijk goed ge lukte operatie herstelde Luc van Dam zeer snel. echter niet snel genoeg om Marcel Cerdan te kunnen ontmoeten. Marcel Cerdan is niet meer Weer in training. LUC VAN DAM vertelde ons dat hij sinds vijf of zes weken weer aan het trainen is. „En hoe gaat het?" „Best, ik heb totaal geen last meer van die achillespees". „Dat is zeker best meegevallen?" „Ja het is een wonder. Ik heb er an ders wat slapeloze nachten van gehad. Je had dat been moeten zien toen het gips er afging. Er zat bijna geen ons vlees meer op. Hoe dat toch zo gauw weer in orde komt snap je niet". Wij warer. op dat moment in de sportschool van Anthon Wetemans aan het Ncordeinöe in Den Haag. Luc van Dam was in de kleedkamer bezig zijn handen te zwachtelen en door de ra men zager, wij Giel de Roode zijn ar senaal van stoten voor een spiegel af werken. Theo Kourimsky stond met ons in de kloadkcner en hu had er lang geen vreie *uee had dat Luuc zo lang werk had. Deze meywe trainsr van Luc var» Lam is een man die zijn vak Jcoi en door verstaat. Van zijn vijftiende jaar loopt hij al mee in de bokssport en verschei d*r.e jaren achtereen was hij kampioen v«n Nederland we'ltergewicht. Hi.i is nu vijf-en-vljftig en al die veertig jaai heeft hij zich voor boksen geïnteres seerd „Kom op Luc. we gaan beginnen". Luc begon Vijftien minuten touwtje springen om Je spieren los te maken. Als hij een seconde stilstond om even een paar woerden tegen Giel de Roode Cieutat ontwijkt een linkse van Van Dam. Beide boksers hebben zich beschermd met een helm om verwondingen te voorkomen. te zeggen, klonk de stem van Kourims ky: „Opschieten straks kan je wel klet sen". Terwijl Luc aan het springen was, kwam zijn charmante vrouw binnen met de twee sparring-partners die gedu rende veertien dagen in Nederland zul len verblijven om Van Dam op tempe ratuur te brengen voor zijn gevecht te gen de Fransman Kid Marcel; de eerste wedstrijd die Luc na zijn gedwongen rust zal boksen. In Rotterdam en Den Haag bestaat voor deze ontmoeting ont zettend veel belangstelling. Promotor Wetemans vérwacht dan ook. dat de zaal van de Haagse Dierentuin op 22 November geheel uitverkocht zal zijn. „Wat verwacht U van deze ontmoe ting?", vroegen wij Kourimsky. Even haalde deze zijn brede schou ders op. „Je kunt van te voren niets zeggen. Maar ik kan je wel vertellen dat er een .heel andere Luc van Dam in de ring zal komen dan men gewend is Hij was voorheen altijd te zacht. Weet je. hij was gewoon bang om een ander pijn te doen. hij sloeg bijna nooit door en die knaap heeft wat in zijn ar men. Links en rechts slaat hij even hard, enfin je zult het zelf aanstonds wel zien". „Deze man hadden wij eerder moe ten hebben", zei Suzanne van Dam, Lues charmante Franse vrouw, doe lende °P Kourimsky. Hij weet zo veel en hij is in staat om de fouten, die Luc nog heeft, weg te werken. Weet U. hij is geen beroepstrainer. Hij traint Luc niet om er beter van te worden, maar omdat hij liefde voor de bokssport heeft. Nauwelijks had Luc zijn acht ron den achter de rug. vier tegen Paccini en vier tegen Cieutat of hij werd aan het werk gezet om een stuk of vijf zandzakken van diverse gewichten met zijn machtige vuisten te bewer ken. Kourimsky gunde hem geen mo ment rust. Mevrouw Van Dam stond naast ons toe te kijken hoe haar man zich voor bereidde op zijn ontmoeting tegen Kid Marcel en ook de kleine vierjarige Suzanne zag bewonderend naar haar pappie op. „Luc komt er steeds beter in", zei ae grote Suzanne. Nauwelijks had zij dat gezegd of met een ernstig gezicht klopte zij op een van de vier palen, die het geraamte van de ring vormen. „Bent U bijgelovig?" „Dat zijn geloof ik alle boksers en zeker hun vrouwen!" „Wat denkt u van de wedstrijd?" ,Ik heb vertrouwen in mijn man, maar u "móet niet vergeten dat Kid Marcel op het ogenblik een van de sterkste boksers in Frankrijk is. Hij verloor met miniem puntenverschil van Marcel Cerdan". TWEE POND MINDER. Luc VAN DAM liep naar de weeg schaal om zjjn gewicht te contro leren. Bijna 71 kilo wees de schaal aan. bijna twee pond minder dan vóór de training. In ruim twee uur was Luc een kilogram lichter geworden. Kou rimsky vertelde ons. dat dat niets bij zonders was. „Morgen zit het er weer aan". „Tot hoelang duurt deze zware trai- ing?" „Een week voor de wedstrijd gaan wij miniseren en twee dagen vóór die tijd moet hij volkomen rust hebben. Alleen wat oefeningen om zijn spieren los te houden," aldus de trainer. Neen. het pad van een bokser, die wat wil bereiken gaat niet over rozen. Het is niet altijd schitteren en be jubeld worden door een grote menigte. Hard werken en desillusies zijn de grootste factoren waaruit zijn carrière bestaat. Luc van Dam kan daar van meepraten. Dat hij derondanks vol strijdlust is. mag een bewijs zijn dat hij psychisch aan kracht heeft gewon nen en zonder twijfel heeft zijn vrouw die alle trainingen en wedstrijden van nabij meemaakt en zijn zaken behan deld daarin een groot aandeel gehad Trainer Kourimsky zorgt voor het overige en vol vertrouwen zien wij dan ook de wedstrijd tegen Kid Marcel te gemoet. En de toekomst? Luc en zijn vrouw zijn vol vertrouwen, evenals Kourims ky. Even voordat wij afscheid namen zei deze oud-kampioen nog: „Zij zul len nog eens wat beleven van de nieu we Luc van Dam". Zijn zoon gedood Dertien niet geïdentificeerde per sonen hebben Maandagavond een moordaanslag gepleegd op de Neder landse brigade-commandant Jobannes Breemouwer, toen hjj zich met zijn gezin in zijn huis bevond te DjangU, bij Semarang, meldt het Franse pers bureau AFP. Zjjn 16-jarige zoon werd door een kogel in het hoofd gedood. Zijn vrouw en dochter werden ge wond. Het Belgische elftal Voor de wedstrijd WalesBelgie, welke Woensdag 23 November te Car- diff zal worden gespeeld, is de Belgi sche nationale voetbalploeg samenge steld. Een linksbuiten en een reserve speler moeten nog worden aangewezen. Dit zal Zondagavond gebeuren. Het reeds gekozen tiental ziet er als volgt uit: Doel: Meert (Anderlecht) achter: Aernaudts (Berchem) en Gil- lard (Standard); midden: Van der Au- vvera (RC Mechelen). Carré (FC Luik) er Mees (Antwerp); voor: Lemberechts (FC Mechelen), Govard (FC Luik), Mermans (Anderlecht), F. Chaves (Gan- toise) ij NN. Luc van Dam in training. V.l.n.r. Paccini, sparringpartner, de bekende Nederlandse bokser Giel de Roode, de Franse sparringpartner Cieutat en Luc van Dam. MYSTERIE ROND STOFFELIJK OVERSCHOT VAN GINETTE NEVEU. Een dag voor de begrafenis van een stoffelijk overschot, dat van de bij een vliegramp omgekomen Franse violiste Ginette Neveu zou zijn, is verklaard, dat hier een vergissing in het spel is en men met het stoffelijk overschot van een ander te doen heeft. De begrafenis werd afgelast. Zondagmiddag is een vrachtauto met voetballers en supporters in de omge ving van Semarang in een ravijn ge stort doordat de rem weigerde Alle 78 inzittenden werden gewond, van wie circa 50 ernstig. In het ziekenhuis in Kendal zijn inmiddels zes patiënten overleden en in het ziekenhuis in Se marang twee. De chauffeur en de naast hem zittende knecht konden tij dig uit de auto springen, toen zij be merkten dat de remmen weigerden. Zij liepen slechts schaafwonden op. Zij be vinden zich thans in arrest op de po litiepost te Kendal. De auto kwam van Kaliwungu en reed naar Bodja. De Duitse gewestelijke gouverneur heeft het congres verboden, dat de ..Nauheimer Kring" van prof. Ulrich Noack van 18 tot 20 November te Rengsdorf in de Franse zone had wil len houden. Westduitse politieke lei ders hadden zich reeds verzet tegen dit congres, omdat Noack's ideaal (een verenigd, maar neutraal Duits land) wordt gesteund door de Sowjets en door de communistisch-gezinde or ganisaties in de Sowjet-zone. Onder de verwachte bezoekers be vonden zich hooggeplaatste politici uit de Sowjet-zone. AVENHORN. 15 Nov. 1949. 28000 kg Witte kool 45.70 en succ. 7.307.70; 29700 kg Rode kool 5.50—7.30; 14500 kg Gele kool 56.10; 1250 kg Groene kool 6.7015.20; 2500 kg Chinese kool 1.40 6.90; 14500 kg Grove uien 21.4022.80 en gewone uien 23.7024.60; 12800 kg Bieten: I 6—7.70 en II 4—4.10; 150 kg Witlof I 67 en II 58; 35500 kg Peen: II 10.60—12.60, III 9.10—10.40 en IV 7.20— 790; 26000 kg Pastinaken 12.1012.50. Woensdag is aan de Venlose veiling de recordomzet van 20 millioen gulden bereikt, waarmede alle voorgaande jaartotalen zijn -overtroffen. Dit hoge cijfer is vooral te danken aan de grote augurkenomzet van de afgelopen zo mer. Waarschijnlijk is deze omzet de hoogste van alle veilingen in het land. De Venlose veiling vormt de afzetorga nisatie voor 5600 boeren en tuinders, aangesloten bij 55 tuinbouwverenigin- gen en voor 6000 boeren, die bij 75 eier- verenigingen zijn aangesloten. Joe Louis op tournee In een demonstratiepartij over tien ronden, de eerste van een door hem zelf georganiseerde serie, bokste Joe Louis gisteravond tegen Johnny Shkor. Joe Louis, die 104 kilo woog of ruim 7 kilo meer dan toen hij de laatste maal zijn titel verdedigde, bombardeerde Shkor zes ronden lang met rechtse en linkse stoten, met het gevolg dat Shkor drie maal voor 9 tellen neer ging. Daar na deed Louis het wat kalmer aan. In sommige kringen houdt men nu weer rekening met de mogelijkheid van een terugkeer van Joe Louis naar de ring, wanneer hij tenminste voldaan i<- over zijn vorm in de komende de monstratiepartijen. VISSERIJ-BESOMMINGEN De besommingen van Dinsdag waren: 1 stoom trawler IJM 73 f 11.400; Katwijk 28 f3760. De aanvoer was 690 kisten, waarvan 15 met v orse haring. De prijzen per 1 kg: heilbot 2,15; gr. tong 2,30—2,25; gr. middel tong 2,20; kl. middel tong 2,25-2,20; tong I 1,65-1,60; tong II 1,20 en tarbot 2,15—2,10. Per 50 kg: gr. schelvis 61—43; middel schelvis 35—33; kl. schelvis 19—14; wijting 13—11; middel schol 44; kl. schol 36; schar 27; verse haring 10,80; ma kreel 19.50—16,50. Per 125 kg: gr. kabeljauw 176—146; koolvis 43; leng 71—70. De politiek van onze na-oorlogse re geringen is er steeds een geweest, ■waarbij werd beoogd lonen en prijzen vast in de hand te houden. Daartoe kwamen voor de verschillende takken van bedrijf collectieve arbeidscontrac ten en loonregelingen tot stand, waar aan zowel werkgever als werknemer verplicht waren zich te houden. Theo retisch stonden de lonen hiermee ge heel vast en wanneer alles precies vol gens de wet zou zijn toegegaan, zou er geen sprake van kunnen zijn, dat de stellig iets ongunstiger geworden ar beidsmarkt zich afspiegelde in de lu- Theorie en practijk zijn echter twee zeer verschillende dingen. Gedurende de jaren 1945, 1946 en 1947 werden bij de looncontróle, die ge regeld plaats had, herhaaldelijk geval len geconstateerd van loonoverschrij- ding. Deze waren het gevolg van het feit, dat in het bijzonder geschoolde ar beidskrachten soms alleen te krijgen waren, wanneer de werkgever meer betaalde dan de loonregeling toestond. Er was sprake van overtredingen, die echter soms moeilijk konden worden vastgesteld, wanneer de verrekening plaats had door vergoeding van reis- of overuren. Het jaar 1948 bracht in dit opzicht de kentering. Hoewel het verschijnsel zich hier en daar misschien nog voor doet. vindt men thans vaker het tegen overgestelde. Herhaaldelijk blijkt bij controle, dat de werkgevers b.v. va- cantie- of risicobonnen niet graag ge ven Ze zijn sterker geworden, omdat van eeri tekort aan arbeidskrachten vaak niet meer kan worden gespro ken Aan meer betalen dan waartoe ze volgens de loonregeling verplicht zijn. denken ze vaak niet meer en waar mogelijk trachten ze de balans aan de andere zijde te doen doorslaan. Twee wegen uaar verbetering. Bij het G. A B is men er van over tuigd, dat de toestand op de arbeids markt, kritieker begint te worden en het is vanzelfsprekend, dat het oog wordt gericht op de toekomst. Daarbij vraagt men zich af, wat moet worden gedaan om een eventueel optredende werkloosheid op te vangen. Uit de aard der zaak kan daarbij van agrarische bedrijven weinig wor den verwacht. Dat deze trachten een economisch zo goed mogelijk beheer te voeren, is vanzelfsprekend en noodza kelijk. Uitbreiding is er echter niet aan te geven, zodat men de oplossing elders zal moeten zoeken, namelijk in het aantrekken van nieuwe industrieën. Hiervoor kunnen alleen in aanmer king komen betrekkelijk dicht bevolk te centra, omdat slechts daar het per soneel wordt gevonden, dat de nieuw te vestigen industrie nodig heeft. De uitgesproken plattelandsrayons van het G. A. B. als Texel. Schagen en Wieringermeer vallen, wanneer men het in deze richting wil zoeken, der halve weg. Alleen het dorp Schagen zelf zou gaarne enige industrie aantrekken. Het is echter vrij klein en. het is nauwe lijks aan te nemen, dat het de algeme ne toestand in dit gewest belangrijk kan beïnvloeden. Ten aanzien van Den Helder is de toestand zodanig, dat het de vraag is. of daai- voorlopig vestiging van indu strie mogelijk is, zelfs indien men dit daar zou willen. Afgezien van de stel lig niet zeer gunstige ligging in dit opzicht, is het de vraag of er bij door gang van de marineplannen en bij de wederopbouw nog veel gelegenheid is tot verdere uitbreiding der werkgele genheid. Een overschot aan geschool den is er niet of nauwelijks en het feit, dat de beschikbaar komende woonruimte bij voorkeur wordt be stemd voor marinepersoneel maakt, dat aantrekking van geschoold perso neel in ieder geval wordt bemoeilijkt. De omgeving van Punnerend en Edam ten slotte is voor een groot deel agrarisch gebied De v isserij maakt het de laatste jaren uitstekend en zolang dit zo blijft is uit deze hoek geen ge vaar te duchten Te Edam heeft zich de laatste jaren wal industrie geves tigd en overschotten vinden bovendien nog ai eens werkgelegenheid in Am sterdam Resteren Alkmaar en het deel van West-Friesland, waarin zich de steden Hoorn, Enkhuizen en Medemblik be vinden, dit laatste met de zeer dicht bevolkte Streek. In beide gebieden zijn de arbeiders aanwezig. Alkmaar loopt reeds lang met in dustrialisatieplannen rond en we zou den in dit verband kunnen wijzen op de industrieterreinen, die in gereed heid zijn of worden gebracht, zowel als op het onlangs gepubliceerde pro ject, dat zou moeten voeren tot de bouw van industrieflats. Ook ten aanzien van de Streek zijn plannen in bespreking. De toestand is hier wellicht het meest nijpend, de agrarische bedrijven zijn niet meer bij machte de bevolkinsaanwas op te ne men en er zal inderdaad iets moeten gebeuren. De moeilijkheid zou hier dit kwam onlangs tot uitdrukking bij de in de Kamer van Koophandel gehou den discussie vermoedelijk afdoende kunnen worden opgeheven, indien bij de droogmaking van het IJsselmeer de voorrang werd gegeven aan de N W polder, die onmiddellijk aan West- Friesland komt te grenzen boven de Z O. polder, die zich zal uitstrekken langs de tegenwoordige Gelderse kust Of grote kans bestaat op de verwe zenlijking van deze laatste gedachte, is iets anders. We hebben de indruk gekregen, dat de voordelen, die zijn verbonden aan het eerst droog maken van de ene of de andere polder reeds nauwkeurig tegen elkaar zijn afgewo gen Het is mogelijk, dat het dreigend overschot aan arbeidskrachten in de Streek, als een nieuw argument, nog wijziging kan brengen in het reeds ge nomen besluit, zeer optimistische klan ken vernamen we daaromtrent helaas niet Hoe het verloop van de werkloos heid is geweest in Hoorn, Enkhuizen en Medemblik in vergelijking tot de andere rayons van het G A. B Alk maar. kan blijken uit het volgende staatje: Stand dei- werkloosheid op resp.: 31 Dec. 1946 31 Dec 1947 en 31 Dec '48: Hoorn 95 144 219 Enkhuizen 80 101 218 Medemblik 41 95 185 Alkmaar 577 383 597 Edam 137 41 83 Den Heldei 548 544 577 Purmerenri 60 34 72 Schagen 128 110 274 Texel 11 33 86 Wieringermeer 97 7 206 Scholing, herscholing en omscholing. De tweede weg, diS kan worden in geslagen is die van de scholing, de herscholing en de omscholing. Niet alleen worden daardoor de beschikba re arbeidskrachten geschikt om m de bestaande bedrijven te worden opgeno men, bovendien zal de vestiging van nieuwe bedrijven in de hand worden gewerkt, wanneer vakbekwame arbei ders aanwezig zijn. Sedert 1946 heeft deze scholiug, her scholing en omscholing van personen, die te oud waren om nog de school te bezoeken, plaats aan rijkswerkplaatsen, waarvan er een voor metselen geves tigd was in Den Helder, terwijl er een in Amsterdam is voor machine-bank werker, draaier, electricien, lasser, tim merman. schilder en beeldhouwer. De belangstelling daarvoor was niet uitermate groot. In 1947 leverden deze beide inrichtingen aan afgestudeerden uit het rayon van het G. A. B. Alk maar af 22 metselaars, 7 timmerlieden, 3 schilders, 22 bankwerkers. 13 elec- tricens en 1 lasser, in totaal 68 man. In 1948 waren het 23 metselaar, 5 tim merlieden, 10 bankwerkers en 6 elec- triciens, in totaal 44 man. Deze lage cijfers, die bovendien nog een dalende lijn vertonen, bewijzen duidelijk, dat onder de belanghebben den niet de belangstelling bestaat die men zou mogen verwachten. Zeer ve len schijnen niet in te zien, van hoe groot gewicht het volgen van een der gelijke cursus is. Zij, die er aan hebben deelgenomen, hebben zich daarmee gewerkt in de klasse der geschoolden en hoeveel min der groot voor hen de kans daardoor is geworden werkloos te zullen zijn, hebben deze artikelen voldoende in het licht gesteld. Wanneer men bedenkt, dat degenen, die de rijkswerkplaatsen bezoeken, vergoeding krijgen voor reiskosten en loonderving, dan zou men bijna mo gen spreken van kortzichtigheid, in dien deze gelegenheid wordt ver zuimd. Te meer nog omdat de rijks werkplaatsen nergens duurzaam ge vestigd blijven. Ze worden opgeheven of overgebracht, zodra de animo on der de arbeiders te gering wordt. Zo is die te Den Helder thans over gebracht naar Hoorn. Medewerking van de gemeentelijke overheden. De mogelijkheden van vestiging van lieuwe industrieën wordt vergroot door de medewerking van alle be trokkenen. De werknemers zullen de vestiging vergemakkelijken, wanneer ze zich voorzien van de nodige vakbe kwaamheid: de overheid, waarvoor voorkoming van werkloosheid ook van enorm groot belang is, kan haar belangrijk aandeel bijdragen door de vestiging zo aanlokkelijk mogelijk te maken. Wat zij veelal in haar hand heeft is de grond en daarmee de grondprijs. Wanneer ze zich halsstarrig vast houdt aan prijzen, die misschien wel nodig zijn om de exploitatie van de grondbedrijven lonend te maken, maar die degenen, die een nieuw bedrijf willen vestigen, afschrikken, dan is de kans groot, dat ze op de verkeerde weg is en dat ze straks voor grote lasten komt te staan, die met een be trekkelijk gering offer te vermijden waren geweest. Ook de bedrijfskosten, voor zover deze bestaan uit betaling van leveran ties door de overheid, kunnen het be drijf bemoeilijken. Zo vernamen we, dat de conservenfabrieken in dit ge west moeilijkheden zouden ondervin den doordat de prijs van het water hier zoveel hoger is dan in andere streken. Ditzelfde geldt ook bij de be werking van vlas. Het ligt buiten het bestek van. dit artikel op deze aangelegenheid dieper in te gaan. Wel willen we als onze slotconclu sie geven, dat onze indruk is, dat aan trekking van nieuwe industrieën wel mogelijk mag worden geacht, mits alle partijen van de ernst van de toe stand doordrongen zijn en bereid zijn alles te doen, wat in hun vermogen ligt om het beoogde doel, uitbreiding van de werkgelegenheid, te bevorde ren. Ons laatste woord zal echter gericht zijn tot de ongeschoolde arbeiders. Wie, zoals wij, overal weer en tel kens opnieuw het grote belang hoor den onderstrepen van scholing, die raakt er langzamerhand van doordron gen, dat iedere ongeschoolde arbeider, die de kans om vakman te worden, laat voorbijgaan, zichzelf benadeelt. Hij stelt zichzelf bloot aan ernstige moeilijkheden, want de gevolgen van een eventuele werkloosheid zullen het eerst door hem worden gevoeld. Nog is het tijd. zo werd ons verze kerd. Laten deze mensen, voor zover ze daartoe in de gelegenheid zijn, toch niet langer aarzelen en laten ze doen, wat voor kenzelf alleen maai- nuttig zal blijken ti zijn en waarmee uitein delijk de gehele gemeenschap is ge diend.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 9