Nederlands vliegtuig bij Oslo vermistTachtig jrop een Een communistisch leger op Java gevormd Frans spionnage-complot in Polen? VERENIGDE NOORD HOLLANDSE DAGBLADEN Groot-Noordhollandse Tentoonstelling is schitterend van opzet Maandag 21 Nov. 1949 74e Jaargang No. 10741 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Negen-en-iwintig Joodse kinderen, twee Zweedse Som Vermisten van B29 waren begeleidsters en een Nederlandse bemanning van vier koppen aan boord Berichten over explosies Ceen extra Kersttoeslag voor Ouden van Dagen Tito de uitbuiter en Wysjinki de kampioen Prinses Elizabeth naar Malta fe zwak om te spreken Zeventien doden bij relletjes Regering Bidault bedreigd Machinist fingeerde een overval Russisch blad beschuldigt McCloy Wij zullen de wapens niet neerleggen Op 4 en 25 December mag gereden worden ,,Van Wadden tot IJ'' Vice-consul te Stettin gearresteerd Frankfort wordt Europa's grootste luchtvaartcentrum BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: 4 BLTLSMA en C KRAK HELDU COURANT TARIEVEN: Advertenties: 18 ct per mm Kleine advertenties Jut ternes tot 15 woor den f 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 1— oij vooruitbe taling. plus incassokosten In de loop van Zondagavond kwamen in Den Haag berichten binnen over) de vermissing van een voor de Aero Holland N.V. vliegende Dacota. Het toestel was van Tunis via Marseille en Brussel onderweg naar Oslo met aan boord negen en twintig Joodse kinderen, twee Zweedse begeleidsters en een Neder landse bemanning van vier koppen. Uit -berichten, ontvangen uit Oslo, blijkt dat het vliegtuig om 17.57 uur Nederlandse tijd voor het laatst radiocontact met het vliegveld Fornebu heeft gehad toen het boven de plaats Moss vloog, ongeveer zestig kilometer ten Zuiden van Oslo. De bemanning bestaat uit de heren L. Frouws, gezagvoerder, 31 jaar wonende te Rijswijk (ZH); A. van der Touw, tweede bestuurder, 34 jaar eveneens wonende te Rijswijk; M. Westenberg, radio telegrafist, 28 jaar, wonende te Amsterdam en K. Stukje, boordwerktuigkundige, 11 jaar, wonende te 's-Gravenhage. was niet zeer krachtig en de wolken basis was 4 500 meter. „We wisten nog niet precies, aldus de zegsman, welke bedoelingen de piloot had, toen geheel onverwacht de radioverbinding uitviel. Elke poging om het contact weer met het toestel op te nemen faal de. Sindsdien hebben we talrijke be richten binnen gekregen over het ron ken van vliegtuigmotoren in de omge ving van Oslo en over explosies, die zich zouden hebben voorgedaan, maar om vier uur vannacht, nu dus, weten wij nog steeds niet wat er met het vliegtuig is gebeurd". Boven Moss. gen. Te oordelen naar het regelmatige gebrom der motoren had hij niet de indruk, dat het toestel in moeilijkhe den verkeerde. De politieman deelde nog mede, dat de explosies, die gehoord zouden zijn, gerapporteerd werden op ongeveer 20 kilometer van Oslo. Om vijf uur he dennacht was men er nog steeds niet in geslaagd de aard van de explosies vast te stellen. Te Brussel werd nog vernomen, dat het vliegtuig om 10.45 uur Nederlandse tijd op het vliegveld aldaar was aan gekomen en om 12.45 uur Nederlandse tijd weer vertrok. De tanks waren ge heel gevuld. Het toestel kon, wat dat betreft, minstens negen uur vliegen. Toen op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen werd vernomen, dat het contact met het vliegtuig was verbro ken, werden alle havenplaatsen langs de Westelijke kusten van Denemarken gewaarschuwd. Alle vuurtorenwach ters, de reddingbootbemanningen en gnderen, die aan de kust wonen, wer den gewaarschuwd om te luisteren naar het geluid van vliegtuigmotoren. Er werd echter tot Zondagavond laat geen geluid van het vliegtuig verno men. Op deze manier zou men wellicht kunnen vaststellen of het toestel mo gelijk naar Nederland was terugge keerd. Omstreeks kwart over één Zondag nacht was bij de directie Aero Holland in Den Haag nog geen enkel bericht binnengekomen. Men maakte zich over het lot van het vliegtuig ernstig on trust, hoewel men de hoop niet wilde opgeven. De negen en twintig kinderen, die zich aan boord bevonden, begaven zich naar Noorwegen onder auspiciën van particuliere Israëlitische organisaties. De Noorse regering heeft nl. toegestaan dat zeshonderd Israëlitische kinderen in Noorwegen hun opvoeding krijgen, vóór zij zich naar hun ouders zullen begeven, die zich reeds in Israël be vinden. Een explosie. In een telefonisch gesprek, dat het ANP hedennacht met het vliegveld Fornebu had, vertelde een lid van het personeel van de verkeerstoren, dat het weer zeer redelijk was. In elk geval kon een landing uitstekend worden uit gevoerd. Het regende, maar de wind Een politieagent in Moss vertelde het ANP hedennacht, dat hij om precies zes uur Zondagmiddag een vliegma chine boven Moss heeft horen vlie- Het hoofdbestuur van de Nederland se Bond van Ouden van Dagen ont ving van de minister van Sociale Za ken antwoord op een brief, waarin verzocht werd een bijslag van 25 pet. te verlenen aan hen, die een uitke ring genieten vanwege de noodwet ouderdomsvoorziening. Deze bijslag was bedoeld als een extra Kersttoeslag. De minister liet nu berichten, dat de bepalingen van die noodwet geen vrij heid bieden deze uitkeringen met een Kerst-bijslag te verhogen. Radio-Moskou heeft maarschalk Tito ervan beschuldigd het Joegoslavische volk „te beroven en tot slavernij te voeren, opdat de Tito-Rankovitsj-kliek zich kan verrijken". „Tito heeft zelf een geheime bankrekening bij de Zwitser se Federale Bank geopend. Hij komt hieraan, doordat Amerikaanse, Britse en Franse maatschappijen, die door Tito in staat worden gesteld zich, ten koste van het Joegoslavische volk te verrijken, een gedeelte van hun nldus behaalde winsten op zijn naam bij de Zwitserse bank deponeren", aldus radio-Moskou. De „Vrije Griekse radio- omroep" bracht de Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken An- dreï Wysjinski Zaterdagavond dank, „daar hij zich in de algemene verga dering der Verenigde Naties een kam pioen had getoond voor de zaak van het vrije Griekenland". Prinses Elizabeth van Engeland is Zondagmorgen per vliegtuig naar Malta vertrokken, waar haar echtge noot, de Hertog van Edinburgh, als eerste luitenant bij de marine werk zaam is. Zij waren Zondag precies twee jaar getrouwd. De prinses zal vermoedelijk tot 5 December op Malta blijven. Haar zoontje, prins Charles, is onder de hoede van zijn tante, prinses Margaret, in Engeland gebleven. BIJEENKOMST VOOR DE FRITALUX UITGESTELD De bijeenkomst voor de totstandko ming van de Fritalux, welke op 25 No vember te Parijs zou worden gehouden, is op verzoek van de Nederlandse re gering uitgesteld tot 5 December. Reddingsvliegtuigen hebben twee vlotten waargenomen, waarop zich overlevenden bevinden van de „B-29" van de Amerikaanse luchtmacht, die Woensdag in de nabijheid van de Ber muda-eilanden omlaag is gestort. Nadat de reddingsvliegtuigen een reddingboot, welke zij aan boord had den, in de nabijheid van de vlotten hadden uitgeworpen, werden de vlot ten Zaterdagavond door de torpedo- bootjager „Haide", op een afstand van 250 mijl ten noord-oosten van de Ber muda-eilanden aan boord genomen. De overlevenden waren te zwak om dè toedracht van het ongeluk te beschrij ven. De overlevenden zijn bijna tachtig uur, nadat hun vliegtuig in zee stortte, opgepikt. Men meent, dat er twee slachtoffers (de bemanning was twin tig koppen sterk) te betreuren zijn, die vermoedelijk werden gedood, toen het toestel het water raakte. Zeventien personen zijn gedood en velen gewond bij ongeregeldheden te Lagos in Nigeria. Vrouwen van staken de mijnwerkers hadden huizen van mijndirecteuren in brand gestoken en stakingsbrekers aangevallen, waarbij de politie het vuur opende. Het aantal stakers in deze Britse kolonie bedraagt ongeveer 1500. Zij eisen een basisloon van 5 shilling 10 pence per dag. Voor de 24 dagen oude coalitierege ling van Bidault is een dreiging ont staan, doordat de tegen de regering gerichte vleugel van de radicalen op de laatste dag van een congres een resolutie er door wist te krijgen, volgens welke de 48 radicale afge vaardigden opdracht zullen krijgen om tegen 'n „massieve verhoging" der belastingen te stemmen. De partij heeft drie ministers in het kabinet. Hem was in rep en roer Het dorp Hem was Zaterdagmorgen 'n rep en roer. Nota bene: 's nachts was er een roofoverval gepleegd in de zui velfabriek „De Volharding". De machi nist H„ die altijd eerder begint dan de overige arbeiders, had in het ketelhuis bezoek gekregen van een gemaskerde man, die hem met een pistool in de hand dwong de brandkast in het kan toor te wijzen. De gemaskerde verlang de ook, dat de machinist de kast zou openen, maar dat ging natuurlijk niet, want welke machinist draagt de sleutel van de brandkast van zijn baas bij zich! Er lagen echter in het kantoor wel eni ge gevulde loonzakjes, tot een totaal bedrag van ongeveer f 500, en daarmee maakte de revolverheld zich uit de voe ten. Aldus het romantische verhaal dat di machinist rondvertelde. Het klonk echter wat al te roman tisih en toen de politie H. eens duchtig aan de tand voelde, bleek dat de machi nist zelf de loonzakjes had gestolen. Hij is naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht. Het Sowjetrussische blad „Litera toernaja Gazeta" verklaarde Zaterdag, dat „het bewind" van de Amerikaanse hoge commissaris McCloy bestond uit „gewetenloze roverij, openlijke bescher ming van Duitse reactionnaire elemen ten, onderdrukking en bedreiging" McCloy en zijn adviseurs waren „erin geslaagd een groot aantal Duitse in dustrieën aan Amerikaanse zakenlui over te doen" en hij zelf zou een der eigenaren van een Westberlijnse fa briek zijn geworden, aldus het blad. Weerbericht Weersverwachting geldig tot he denavond. Meest zwaar bewolkt met bijna overal enige regen en in de ochtend nog hier en daai mist. Aanvankelijk matige, later tot krachtig toenemende, Zuide lijke wind Weinig verandering in temperatuur. DINSDAG: Zon op 8.11 uur. on der 16.41 uur. Maan op 11.28 uur, onder 17 51 uur. Naar het Franse persbureau A.F.P. uit Batavia meldt, schrijven de plaatse lijke bladen, dat ergens op West-Java drie vooraanstaande partijgangers van de Trotskistische leider Tan Malakka op 14 October de oprichting afgekondigd hebben van een volksleger, dat de militaire organisaties, die tegen de verzoe ningspolitiek van de Republikeinse regering gekant zijn, zou omvatten. In hun proclamatie wordt verklaard, dat het volksleger de wapens niet zal neerleggen, zolang de eisen van het Indonesische volk niet volledig zullen zijn ingewilligd en gewaarborgd. De minister van Verkeer en Water staat heeft bepaald, dat op de Zon dagen 4 en 25 December 1949 gereden mag worden met auto's en motorrijwie len. Terreur breidt zich reeds uit De opstellers van de proclamatie eisen de vernietiging van het accoord van de Ronde Tafel-conferentie, evenals de erkenning de jure en de facto van de Indonesische Republiek over de gehele archipel. Zij zijn bo vendien gekant tegen de onderhande lingen met de Nederlanders alvorens alle Nederlandse strijdkrachten zijn teruggetrokken. Dit nieuwe leger omvat gewapende afgescheiden groepen, die in de pro vincie Bantam opereren, zoals de di- visie-l-Augustus, aangevoerd door ko lonel Nasution, de „Bamboe-werpers" en elementen van de extremistische Muzelmanse organisatie „Darul Islam", waarvan de activiteit in West-Java zich met de dag uitbreidt Het Republikeinse geregelde leger tracht thans, naar het blijkt zonder •zeel succes, deze actie te onderdrukken. Roof en brandstichting De terreur op Java breidt zich steeds meer uit. De Darul Islam voert in Zuid-Garut een grote actie. Avond aan avond wordt de hemel verlicht door het schijnsel van brandende kamponghuizen. Op een onderneming ten Zuiden van Tjikadjang werden 's nachts zeshonderd rubberbomen vernield. In Malang werden op één dag drie moorden gepleegd op een oude Indonesiër, een Indonesische po litieagent en een Chinees. De laatste had een touw om hals en handen. Rampokkers drongen in Rangut, en kele kilometers ten Zuiden van Sura- baja, een kantoor binnen. De zes be wakers werden gebonden, waarna de rampokkers de karabijnen, een tele foontoestel en vijf fietsen meenamen. STAKING VAN AMSTERDAMSE STADSREINIGINGS-CHAUFFEURS GEëINDIGD De in Amsterdam sedert Donderdag stakende stadsreinigings-chauffeurs hebben Zaterdagmorgen verklaard, dat zij aan de wens van hun directeur ge volg zullen geven en vandaag het werk zullen hervatten. „Je zingt aardig, maar blijf liever een eindje van ons vandaan" (Mc Neil tot Wysjinski in politieke commissie der V.N.) uw a ZATERDAG HEEFT in een vergadering in restaurant „Kinheim" te Alkmaar de installatie plaats gehad van de verschillende commissies, die zullen samen werken bij de enorme organisatie van de in Juli en Augustus van het volgend jaar te houden Groot-Noordhollandse tentoonstelling „Van Wadden tot IJ". Deze tentoonstelling, die opgebouwd zal worden op een terrein van 15 hectare aan de Bergerweg *e Alkmaar, belooft een grootse manifestatie te worden voor de Noordhollandse cultuur, het toerisme, de landbouw, de industrie en de handel. De kosten worden geraamd op 200.000 gulden. Er zijn voorlopig geprojecteerd zeven paviljoens (waarbij een hoofdpaviljoen met toneel) en twee restauratie paviljoens. Er komt een schitterende aanleg van tuinarchitectuur met waterpar tijen, waarvoor contact is opgenomen met de Nederlandse Heidemaatschappij en het Staatsbosbeheer. Vermoedelijk zal aan de tentoonstelling worden toe gevoegd een lunapark. In het hoofdpaviljoen zullen des avonds dansgroepen, toneelgezelschappen, muziekkorpsen enz. optreden. In grote ruimten zal een beeld wor den gegeven van de kenmerkende din gen der verschillende gewesten. Zo be staat onder meer het plan om een zuivelfabriek in volle werking te to nen en een in bedrijf zijnde veiling met de befaamde klok. Touringcars zullen uitzwermen naar alle delen van Noord-Holland om de bezoekers André Simon Robineau, de Franse hulp-consul in de Poolse havenstad Sceczin (Stettin) is Vrijdagochtend op het vliegveld van Warschau door de Poolse veiligheidspolitie gearresteerd. Volgens radio Warschau heeft Robi neau bekend, zich aan spionnage schul dig te hebben gemaakt. Hij zal voor een Poolse rechtbank terechtstaan. Aan de Franse ambassadeur te Warschau, Jean Baelens, werd een nota overhan digd, waarin werd medegedeeld, dat Robineau werd gearresteerd op het mo ren verwoed roker heeft een mid- del uitgevonden om het roken af zon. Q In een kapsalon in Rotterdam kreeg een leerling-kapster een niesbui, net toen ze bezig was een permanent te bouwen. Het gekke van het geval was, dat ze na een paar uur nog stond te niezen, zodat ze naar een zieken- huis moest worden gebracht. Wat er deze nu volgende ontdekking comple- met haar klant is gebeurd) vermeldt te leren. Zie hier het recept: U staakt KOlt B6Stê]& twee of meer dagen het roken geheel. Wanneer u tenslotte een niet te be dwingen behoefte aan een rokertje hebt, steekt u een sigaret op. En na een paar trekjes zegt u met een vies vanHaao n„ R„«i T~" 10 o<-"— eezicht tegen uzelf: „Bah, dat smaakt daaf' Russl de historie niet. Een haarlok van gezicnt legen uze sche astronomen hebben dlt Jaar s. „n Parite lltllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllillllllllilllillilllllllllltllllHlllllllllllltltHIIIIIIINIIIIltllllH J-Jet spijt me, dat ik eerst een ster retje heb moeten zetten. Want Napoleon Bonaparte is op een Parijse weggooit U ^staakt het roken opnieuw nle"w® planeten ontdekt, die zij Kus- veiling voor 21.000 francs verkocht, gg land' Moskou en Komsomolia hebben ,ok yan zjjn neef Napoleon m iro. - bracht slechts 3000 francs op. Die kon geprobeerd, zocht D? eerste twee namen spreken dan ook niet jn de schaduw staan van voor zichzelf. Komsomolia betekent „Jong communistje", althans het draait eromheen, net als een planeet om de rZnt land. Moskou en Komsomolia hebben enige dagen en past he zelfde recept genoemd Ze werden al 150 jaar ge. toe. Na een maand kan u geen sigaret „1 meer zien. Ik heb het vrienden, maar het lukt niet. Dat komt omdat ik slecht liegen kan. Elke keer, dat ik dat van dat ouwe papier zeg, geef ik mezelf een draai om m'n oren en rook verder. Een uitvinding van niks dus. Gelukkig valt er ook nog wel wat waardevols te vertellen. Uit de koker van de Russen, die uitvinders en ontdekkers bij uitnemendheid. In de eerste plaats heeft niet Willem Ba- rendsz Spitsbergen ontdekt, maai de Russische zeevaarder Saveli Losjkin. Die meneer voer ook het eerst rondom Nova Zembla. O In de tweede plaats zeggen de heren, dat hun artillerie de sterkste ter wereld is. In de laatste drie jaar van de oorlog produceerde Rusland per jaar 120.000 kanonnen, 100.000 mortieren, 450 000 lichte en zware machinegeweren enne en zo. En de militaire wetenschap is daar toch lekker het verst gevorderd. „de kleine korporaal". „Dat smaakt naar oud papier, naar oud papier, naar oud papier." JTen inwoner van Geleen verloor twaalf jaar geleden zijn gouden trouwring en alle nasporingen bleven vruchteloos. Thans heeft een bewoner van de Danikerstraat in zijn voortuin tje een ring gevonden. Inderdaad bleek dit dezelfde te zijn. De Gelener of Ge- leenaar of hoe zo'n man heten mag, had in het bewuste huis twaalf jaar geleden gewoond. Het Spaanse zeil schip „Maria der Pino" is in Brazilië aangekomen met achtenveertig passa giers, die verklaarden uit Spanje ont vlucht te zijn. Een Globe-master van de Amerikaanse luchtmacht is de At lantische Oceaan overgestoken met een bemanning van 13 personen en 90 pas sagiers. En dat is een record op zich zelf. ment, waarop hij Polen met het vlieg tuig naar Parijs wilde verlaten. De no ta zegt verder, dat een employé van het Franse consulaat te Wroclaw (Breslau) reeds eerder werd gearresteerd en even eens terecht zal staan. De nota eist tenslotte, dat Fernand Renaud, tolk van de Franse ambassa de te Warschau en een andere Frans man, die werden „ontmaskerd als me deplichtigen in een spionnagecomplot", Polen zullen verlaten. Het Poolse vliegtuig, dat zich thans op het vliegveld van Le Bourget te Parijs bevindt, is onder bewaking van de luchtpolitie gesteld, die de beman ning een verhoor heeft afgenomen. Frans protest Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Franse ambas sadeur te Warschau officieel heeft ge protesteerd tegen Robineau's arrestatie, omdat het ministerie „zeer sceptisch staat" tegenover de Poolse verklaring omtrent spionnage activiteit. Toen kwam vast te staan, dat Fernand Renaud Zaterdagochtend bij het verlaten van zijn woning door agenten in burger werd gearresteerd, heeft de Franse am bassadeur tegen deze aanhouding even eens geprotesteerd. Renaud werd zijn huis weer binnengeleid, waar een huis zoeking werd verricht. Daarna werd hem een verhoor van een half uur af genomen op het ministerie van open bare veiligheid. Toen is Renaud weer vrijgelaten. In verband met de tegenstrijdigheden in de verklaringen van de Poolse vei ligheidsdienst en die van de waarne mende minister van Buitenlandse Za ken van Polen, heeft de Franse ambas sadeur verzocht, zo spoedig mogelijk met Robineau geconfronteerd te wor den. Zolang dit onderhoud niet heeft plaats gehad zal de Poolse vliegtuigbeman ning onder toezicht blijven, tot Robi neau verklaart dat de bemanning niets met het incident te maken heeft. De Vlaamse schilder James Ensor is Zaterdagochtend te Oostende over leden. Hij werd beschouwd als de voornaamste levende schilder in Belgie. de mooiste plekjes van onze provincie te laten zien. Verwacht wordt, dat vrijwel alle firma's van enige betekenis aan deze grote expositie van Noordhollands ken nen en kunnen zullen deelnemen. Uit de uiteenzettingen, die op de vergadering van Zaterdag zowel door de voorzitter van de Federatie van V.V.V.'s, de heer mr. D. Breebaart als door de directeur, de heer J. J. Din- kelberg, werden gegeven, stippen wij nog aan dat aan de gemeente Alk maar een garantiefonds van 65000 gulden is gevraagd; dat gerekend wordt op 100..000 gulden aan verhuur van standruimte en op 100.000 gulden entreegelden. De entreeprijs zal worden gesteld op I I-Aangezien in de dertig dagen, die de expositie duurt, juist de vijf drukstbezochte Alkmaarse kaasdagen vallen, rekent men ook op veel be zoek van buitenlanders en van vacan- tiegangers uit het gehele land. Dat er in het hoofdpaviljoen ook modeshows worden gehouden, maakt een bezoek aan deze tentoonstelling ook voor de dames buitengewoon aantrekkelijk. Er zal nog een geweldige massa werk verzet moeten worden aleer het zover is. Maar als de ontvouwde plannen werkelijkheid worden, dan zal. als zich straks de veertig meter lange en acht meter diepe toegangs poort opent, een machtig werk tot stand zijn gebracht welke propagan distische waarde nauwelijks overschat kan worden. Hier wordt iets groots verricht! Radio-telefoon in Belgische treinen Als eerste land in Europa is Belgie begonnen treinen te voorzien van een radio-telefooninstallatie, door middel waarvan de reizigers elke willekeurige telefoonabonné in het land kunnen op bellen. Iedere trein op het traject Brussel—Charleroi is van zo'n instal latie voorzien. Het telefoontoestel in de trein staat radio-telefonisch in ver binding met drie relay-stations langs de lijn, die een draadverbinding met de Brusselse centrale hebben. De luchthaven van Frankfort aan de Main zal Europa's grootste luchtvaart- "entrum worden en een der belang rijkste luchthavens ter wereld, heeft generaal Alexander. de Amerikaanse commandant van het vliegveld te Frankfort, verklaard. De Ver. Staten zullen zich geen moeite besparen om dit te bereiken, zo zeide hjj.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1