November, in Belgie maand der herdenkingen Voorlopig zes rampendepots in Noord-Holland want C. Jamin's Boterspeculaas wordt uitsluitend met zuivere roomboter bereid. HET BOTERT NjEJ, indien men zegt dat speculaas met roomboter bereid is terwijl er ook gewoon vet in is gebruikt. BOTERSPECULAAS 100 gram 25 ct. Op de „Dag der Dynastiewaren de meningen verdeeld Franse regering op staking voorbereid Roemenie krijgt een nieuwe rechtspraak Een Siamese tweeling geboren Eerste Kamer verwerpt voorstel-Molenaar leder ingericht met materieel voor 90 slaapplaatsen Plan omvat 79 depots, waarvan thans 46 worden ingericht Nieuwe autofabriek in Nederland 1 (Van onze correspondent te Brussel) «^OVEMBER is in Belgie de maand der herdenking: 1 November, Allerheiligen, 2 November Allerzielen, II November dag van de wapenstilstand, 15 No vember dag der dynastie. Op de dagen der doden trekken de Brusselaars naar hun talrijke kerkhoven. Want Groot-Brussel bestaat uit vele gemeenten en ook in de dood blijft men gescheiden. Op die dagen tooien zich de kerkhoven met chrysanten, witte en gele en bruine, zó bü uitstek dodenbloem. dat mijn bloe- miste weigerde me die bloemen voor een vrolijker gelegenheid te verkopen. Die dagen zijn er echter niet alleen om de nabestaanden te herdenken; dan trekken ook de officiële instanties naar de dodenakkers, dit jaar om er de Italiaanse soldaten uit de eerste wereldoorlog, in het bijzijn van de Italiaanse ambassadeu ren en de pauselijke nuntius, te herdenken, de geallieerde oorlogsvliegers die hier vielen, de slachtoffers van het bombardement van Brussel van 1944. MAAR al is ook menige gewone Zon dag in deze grauwe maand gewijd aan de oorlogsslachtoffers, al worden tot in de verste dorpen van Wallonië en Vlaanderen de symbolische fakkels aangestoken die later naar Brussel zul len worden gedragen, hun dag is die van 11 November. Tot 1940 was dit de dag van de Wapenstilstand en van de oorlogsslachtoffers van 19141918. Nu moet men helaas de doden van niet één. maar van twee wereldoorlogen her denken. In 1945 besloot men mis schien wat optimistisch dat 11 No vember de dag zou zijn, waarop men niet van één oorlog maar van de oor log werd bevrijd. Zo defileren hier op 11 November voor het graf van de on bekende soldaat, waar de eeuwige vlam te zijner ere brandt, de veteranen van twee oorlogen, de mannen van de ver zetsbeweging, de verpleegsters, de oorlogsinvaliden, de cadetten, de school jeugd. Tot op de trappen van het mo nument zijn de detachementen van leger en vloot en luchtmacht met hun emblemen opgesteld, op de eretribune bevinden zich de ministers, de presi denten van de Kamer, de burgemees ters en andere hoogwaardigheidsbekle ders, allen in groot ornaat. Onder het tromgeroffel buigen zich de rouw-om- floerste vaandels neerwaarts, terwijl de prins-regent, die men in deze voor het koningshuis zo moeilijke tijd slechts zelden in het openbaar ziet, de treden van het monument afdaalt en op het graf van de onbekende soldaat een bloemenkrans legt. En in de Konink lijke Straat en de Wetstraat met haar Parlement en de vele regeringsgebou wen, stille getuigen van Belgie's bewo gen geschiedenis, wapperen de vlaggen voor de neergelaten luiken, terwijl een dichte menigte jaar op Jaar het schouw spel gadeslaat. 's Avonds, wanneer het donker is, verzamelen zich de uit alle hoeken van Belgie als boden afgevaardigde fakkel dragers en gezamenlijk deponeren zij hun vlammende toortsen op het graf van de onbekende soldaat, aan de voet van de Congreszuil. En in de kerken bid den de gelovigen dat het nu genoeg is geweest en onze kinderen voor dit inoordspel zullen worden gespaard. Dag der dynastie Op 15 November valt de feestdag van de Heilige Leopold en viering van de Heilige Albert de Grote, bescherm heilige van Koning Albert. De viering van deze „koningsdag" is reeds bijna zo oud als de zelfstandigheid van het land. Maar vroeger heette dit herdenkings feest: „de dag van de koning". Nu de figuur van Leopold III zo omstreden is heeft men de naam veranderd. Nu spreekt men van „de dag der dynastie". Omdat vrijwel alle Belgen, ook de so cialisten, de monarchie en de dynastie eren die Belgie heeft groot gemaakt: Leopold I, die binnen de nauwe gren zen van de grondwet in 1831 waren de Belgen reeds zo bang voor een ty- rannieke koning, dat zij al hun voor zorgen namen toch de kunst ver stond het land door alle moeilijkheden heen op een Europees plan te bren gen; Leopold II, die de Belgen, bijna tegen hun zin, het uitgestrekte over zeese gebied van de Congo gaf en wiens ruiterstandbeeld op de „Place du Trone" in deze dagen door de kolonialen met bloemen wordt geëerd. Maar voor al Koning Albert I; de President van de Kamer, de heer van Cauwelaert. heeft het in treffende woorden gezegd in een rede die hij ter ere van de Dag van de Dynastie voor de Vlaamse Radio heeft uitgesproken: „Indien voor deze viering een mid den-figuur moest worden gezocht, dan is er zeker geen die meer onze verering gaande maakt dan die van Koning Al bert. Hij is gedurende al de jaren van zijn te korte regering de volmaakte be lichaming geweest van de deugden en eigenschappen, die we liefst aan de drager van 's lands Kroon toeschrijven. Hij was in dagen van vrede en in dagen van strijd een groot vorst, want hij was terzelfdertijd groot in menselijkheid, en een voorbeeld van wat ieder van ons behoort te zijn om een goed dienaar van land en volk te wezen". Maar op deze dag der dynastie moet de heer van Cauwelaert erkennen, dat de scherpe verdeeldheid, die rondom de machtsuitoefening van Koning Leopold III is ontstaan, „een wrange bijsmaak mengt bij de gevoelens van hulde met welke wij eensgezind op deae dag de troon zouden dienen te omringen". Voor deze voorman uit de Katholieke Partij staat het vast „dat cok tegenover de persoon van onze huidige Koning, de schakels van trouw en erkentelijkheid niet mogen worden afgebroken". „Wij hebben geen Koningen bij Gods genade", zegt de heer van Cauwelaert, „in deze zin dat zij uit hoofde van hun ambt zouden beschikken over een eigen macht, waaraan zij in meer of mindere mate, maar naar eigen goedvinden, het volk zouden deelachtig maken.... De Koning mag niet worden ontheven van de beperkingen door de Grondwet voorzien, maar dan moeten ook wij zelf tegenover de Koning het beginsel van cnaansprakelijkheid eerbiedigen, dat ons verbiedt de Koning te maken tot in zet van onze partijbetwistingen. Dit is een gewenste dag om ons boven de verwarring van de geesten en de ge moederen te verheffenLaten wij ons niet laten beheersen door heilloze passies, maar in een grootmoedige een dracht aansluiting zoeken rondom de ark van onze nationale eenheid en zelfstandigheid: de Troon". Maar de passies zijn eenmaal ontke tend, en er is ook op deze dag geen een dracht. De linkse oppositie verwijt juist Leopold III dat hij een eigen (en nood lottig gebleken) politiek voerde, en zijn ministers voorbijging. Terwijl voor de Katholieken de dag der dynastie de dag is van de afwezige Koning, wiens portret zij in al hun bladen afdrukken, terwijl in alle Katholieke Kerken dien sten voor Leopold III worden ge houden, in aanwezigheid van talrijke Katholieke parlementsleden en minis ters, houdt de oppositie zich afzijdig Slechts wordt in het Walenland een eenvoudige plechtigheid gehouden in het bergplaatsje waar Koning Albert I eens zo noodlottig om het leven kwam De dynastie ja, Koning Leopold II neen. 15 November, dag der dynastie, sym bool van nationale eenheid! De Franse ministerraad heeft bekend gemaakt, dat posters bij de 24 uur-sta king op Vrijdag zullen worden verwij derd en dat in alle openbare diensten vrijheid om te werken zal worden ver zekerd. Tegen ambtenaren in verant woordelijke functies, die hun post ver laten, zullen sancties worden genomen. Het vakverbond van drukkers heeft zich bij de staking aangesloten. Arbei ders bij de spoorwegen, in de staalin dustrie, bouwvakken en textielindustrie hebben reeds hun medewerking aan de staking beloofd. ZELFMOORDPOGING VAN PAUL MARKGRAF? Volgens de Westberlijnse „Sozial demokrat" zou Paul Markgraf, die chef van de Oostberlijnse politie was en volgens hardnekkige, doch van Sowjet- russische zijde tegengesproken geruch ten gearresteerd zou zijn, een poging tot zelfmoord hebben gedaan en daarna door Sowjetrussische soldaten, geboeid, in een Mercedes met afgesloten ruiten naar de gevangenis van Potsdam ge bracht zijn. BELGIE HEEFT NIET VERZOCHT OM UITLEVERING VAN WIES MOENS. Met betrekking tot de aanhouding van de Belgische letterkundige Wies Moens in Nederland, wordt te Brussel verno men, dat de Belgische regering geen verzoek tot uitlevering aan de Neder landse regering heeft gericht. Na één dag oponthoud wegens mist arriveerde Prinses Elizabeth op Multa, waar zij op het vliegveld werd afgehaald door haar echtgenoot, de Her tog van Edinburgh. De prinses zal logeren in Villa Guardamangia, de verblijfplaats van Graaf Mountbatten. Vorige week stortte een Amerikaanse B-29 superfort ongeveer 650 km. ten Noord-Oosten van de Bermuda's in zee. De bemanning werd gevonden nadat zij drie dagen in rubberboten op zee had gedreven. Het eerst werden zij ontdekt door een B-17 bommenwerper en een oorlogsschip. Met de Canadese oorlogsbodem Haida werden zij naar Hamilton (Bermuda's) gebracht. Het Roemeense nieuwsbureau deelt mede, dat Roemenie nieuwe wetboeken van straf- en burgerlijk recht zal krij gen en dat de gehele rechtspraak her zien zal worden. Enkele dagen geleden zijn 229 wetten en decreten ongeldig verklaard en men verwacht eenzelfde maatregel ten aanzien van nog een tweeduizendtal andere wetten en voor schriften, die „niet meer overeenkomen met de structuur van de Roemeense staat". Arrestaties in Oost-Duitsland De centrale controlecommissie van de Oostduitse regering heeft Dinsdagavond bekendgemaakt, dat de voormalige Christen-Democratische minister van arbeid van Saksen-Anhalt (Sowjetzo- ne) dr. Leo Herwegen, is gearresteerd, tegelijk met zeven Oostduitse zaken lieden onder beschuldiging van econo mische sabotage en „samenwerking met kapitalistische monopolisten". Dr. Herwegen, een 63-jarige mijnin genieur, was een der oprichters van de Christen-Democratische partij in de Sowjet-zone. In October werd hij uit zijn functie van minister van arbeid gezet. Italianen kopen Fries vee Een Italiaanse inkoopcommissie heeft een bezoek aan Oostelijk Friesland ge bracht en op twee boerenbedrijven te Surhuisterveen een flinke collectie jong Fries fokvee aangekocht om deze naar Italië te exporteren. Posipakkei was 10 jaar onderweg In Augustus 1939 stuurde het missiecomité te Overloon een pakket naar een missiezuster in Afrika. Dezer dagen ontving men te Overloon een dankbrief van de zuster, waarin werd medege deeld, dat ze het pakket in Augustus 1949 had ontvangen. Het was juist tien jaar onder weg geweest. OOST-INDONESIE LAAT GEVANGENEN VRIJ Het Oostindonesische ministerie van voorlichting heeft bekend ge maakt, dat dezer dagen de in vrijheid- stellling van de eerste groep gevan genen verwacht kan worden. Deze be staat uit degenen, die tot ten hoogste vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld werden. Daarna volgt een groep, om vattende de veroordeelden tot gevan genisstraffen van vijf tot tien jaren. ONSCHULDIGE DOODGESCHOTEN.. Een districtsgerechtshof te Tel Aviv heeft kolonel Isser Beeri, voormalig hoofd van de „Hagana", veroordeeld tot een dag gevangenisstraf. Als lid van de krijgsraad is hij schuldig bevonden aan de nu gebleken ten onrechte ver oordeling van de kapitein van het israelietische leger Meyer Tubianski. De kapitein was ter dood veroordeeld en terechtgestel d Het Hof verklaarde, dat Beeri geheel in goede trouw had ge handeld. ECONOMISCHE RAAD VAN DE BENELUX GEÏINSTALLEERD. Dinsdagmorgen heeft de minister van Economische Zaken de vaste commis sie van de Economische Raad voor de Belgisch—NederlandsLuxemburgse Unie geïnstalleerd. De commissie zal uitgaan van de wenselijkheid van een zo spoedig mogelijke en effectief mo gelijke realisering van de Benelux-sa- menwerking. HELGOLAND WERD WEER AANGEVALLEN Bommenwerpers van de Royal Air Force hebben vannacht met 500 ponds bommen een aanval op Helgoland uitgevoerd, aldus is door het Britse ministerie van luchtvaart bekend ge maakt. Zoals bekend is Helgoland door de bevolking ontruimd en reeds ver scheidene malen voor oefenbombarde menten gebruikt. D JOK JAKARTA OPEN GEBIED De correspondent van Aneta te Djokja heeft van het militaire bestuur ter plaatse vernomen, dat het bijzon dere gebied van Djokjakarta thans tot open gebied is verklaard. Shephard Morgan, financieel advi seur van de Amerikaanse hoge-com- n issaris in Duitsland is Maandagavond afgetreden naar aanleiding van een ver schil van mening over de mate van zijn bevoegdheid. In Tofield bij de Canadese stad Edmonton, is een „Siamese" tweeling van het vrouwelijk geslacht geboren, aan elkaar verbonden aan de voorkant van het onderlichaam en met een ge wicht van ruim acht pond. De moeder is de 23-jarige mevrouw Bud Town- send. De Eerste Kamer heeft het voorstel van de heer Molenaar tot instelling van een Kamer-commissie voor Indonesi sche zaken met 626 stemmen vei wor pen Het voorstel werd gesteund door de WD en CHU. Het wetsontwerp-autovervoer perso nen werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. IN GEWEST SURAKARTA 228 CHINEZEN VERMIST De vice-voorzitter van de Chinese vereniging Tsjung Hwa Tsjung Hwi heeft te Solo medegedeeld, dat in het gewest Surakarta in totaal 228 Chine zen vermist worden. De vereniging drong bij de Republikeinse instanties aan op nadere mededelingen, terwijl waarnemers van de UNCI alle mede werking bij de opsporing hebben toe gezegd. DUITSE KINDEREN UIT RUHR- GEBIED NAAR NEDERLAND Deze week komen circa 400 Duitse kinderen uit het Ruhrgebied naar Ne derland. Zij zullen onder auspiciën van het humanistisch verbond enige tijd bij pleegouders over het gehele land verspreid, worden ondergebracht. 1—m rtnrinVit dia da Zoafe bekend, zal het Nederlandse Rode Kruis 79 depóts inrichten voor hulpverlening bü rampen. In verbanu met het ontbreken van de benodigae middelen, zullen voorlopig slechts 4b depóts verrijzen. In Noord-Holland ko men dergelijke depots in Amsterdam, Haarlem, Den Helder, Hoorn, Schagen en Wieringerwerf. Ieder depót is ingericht met mate riaal voor negentig slaapplaatsen, d.w. z. bedden, matrassen, dekens, lakens, kussens en slopen. Bovendien zijn er huishoudelijke zaken, verbandmidde len en verplegingsartikelen, een chi rurgisch bestek, brancards e.d. Al dit materiaal is uniform, zodat depóts el kaar onderling hulp kunnen verlenen en kunnen aanvullen. Bovendien zijn maatregelen genomen om materialen zonder schade lange tijd te kunnen bewaren. Zodra zich onverhoopt een ramp zou voordoen zullen de materialen in een daartoe door de gemeente aangewezen gebouw worden opgesteld en gebruikt, om slachtoffers onder te brengen. Plan dateert uit de oorlogs jaren. In 1942, toen de 10.000ste bominslag in Nederland was geregisteerd en toen het Nederlandse Rode Kruis bezorgd werd om de steeds schaarser worden de transportmogelijkheden, rees bij het hoofdbestuur het plan om de voorraad materialen voor hulpverlening zoveel mogelijk over ons land te verspreiden. Die voorraad was toen nog grotendeels intact; en het plan kon dus worden uit gevoerd. Toen het oorlogsgeweld in 1944 en 1945 ons land op verschillende punten trof, heeft men van de in de póts opgeslagen materialen profijt kun nen trekken. Na de oorlog, toen het Nederlandse Rode Kruis van zijn ma terialen en geldmiddelen beroofd was, heeft men het plan toch nog verbe terd en uitgebreid, hoewel al spoedig duidelijk was, dat de daaraan verbon den kosten zeer veel hoger zouden zijn. Het doel is om in de omgeving van plaatsen, waar zich rampen kunnen voordoen dus in dicht bevolkte stre ken bij industriecentra of overstro mingsgebieden 79 depóts op te rich ten waar hulpverleningsmaterialen kunnen worden opgeslagen, zodat een bepaalde landstreek ook als zij tijde lijk moeilijk bereikbaar zou zijn, toch de beschikking heeft over zaken, waar mee de eerste nood van slachtoffers kan worden gelenigd. Behalve deze 79 depóts, die ieder voor ruim 15.000.- aan materialen zullen bevatten, zullen in iedere provincie kringmagazijnen worden ingericht, die de capaciteit hebben van vier depóts. Bovendien kunnen de voorraden aanvulling krij. gen uit een op te richten centraal ma gazijn te 's-Gravenhage. Wat het kost. Met de uitvoering van dit plan i, een bedrag van 2 a 2^ millioen gn). den gemoeid; maar het Nederlandse Rode Kruis beschikt uit eigen midde- len en mede door de goede resulta. ten van de laatste jaarlükse collecte voorlopig nog slechts over een bedrag van f 700.000. Met dit geld heeft men nu een begin gemaakt voor de uitvoe. ring der plannen en voorlopig zullen In Nederland slechts 46 van de 79 de- póts kunnen verrüzen. Bij de bepaling van de plaats dezer depóts heeft men rekening gehouden met de aanwezigheid van een groot ziekenhuis in de omgeving, waarnaar i$ geval van nood de zieken en ernstig gewonden kunnen worden afgevoerd. Tevens was het gewenst dat er in de buurt een colonne van het Rode Kruis Korps zou zijn, welks personeel zou kunnen helpen bij het verlenen van eerste hulp, het vervoeren der patiën- ten en het verzorgen van de slachtof. fers die bij het depót om hulp aan kloppen. Het Nederlandse Roode Kruis rekent erop, dat de depóts voor het eind van Januari zullen zijn ingericht. Onder, tussen poogt men de nodige fondsen bijeen te krijgen en ook de rest van het programma te kunnen uitvoeren. Steden als Amsterdam en Rotterdam bijvoorbeeld, die volgens het bestaan, de plan over respectievelijk vier en vijf depóts zouden moeten beschikken, kunnen bij de voorlopige uitvoeringen ieder slechts één krijgen. Het zal een ieder duidelijk zijn dat dit geen vol- doende verzorging van de bevolkingen dezer steden kan bieden. Eerst wanneer het plan tot de hulpverlening aan de Burgerbevolking bij Calamiteiten zoals dit door het Nederlandse Roode Kruis is opgesteld, geheel is uitgevoerd kan men er gerust op zijn, dat alle mense lijke maatregelen zijn getroffen om het Nederlandse volk in geval van nood afdoende te helpen. In het midden des lands zal binnen kort een nieuwe autofabriek opgericht worden. De topcapaciteit van dit be drijf zal voorlopig zesduizend wagens per jaar zijn. Het betreft hier de stich- ting van een Nederlands bedrijf der Engelse Morris-automobielen. Er wordt naar gestreefd ongeveer in Januari '50 met de productie van Morris Oxford en Morris Minor personenauto's te be ginnen. De administratie van het nieu we bedrijf zal te Amersfoort blijven gevestigd. Over de plaats van vesti ging der fabriek zal zeer spoedig een beslissing worden genomen. 99

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 10