VAN WILLIGEN ZILMETA M „IJzeren gordijn" van 4000 vierlc. meter langs het Nieuwediep Sint Nicotaascadeau K0KM6SIRAAI Ten Westen van Jan Verfailleweg komen 361 montage-woningen li OER© Twee belangrijke tournooien voor de tafeltennisliefhebbers ÜISCHIOIFP Interessant werk aan de Buitenhaven Damwand wordt geheid achter plankier AAÏ\ DE BUITENHAVEN is de Amsterdamse Ballastmaatschappij begonnen met de uitvoering van een buitengewoon interessante opdracht. Door de Directie Sluizen en Stuwen van de Rijkswaterstaat te Utrecht werd onlangs het maken van een stalen damwand tussen Zeedoksluis en Marineschutsluis voor de som van 408.689.- aan genoemde maatschappij gegund. Reeds werden ver scheidene voorbereidende werkzaamheden verricht, het materiaal voor de dam wand ligt al enige weken opgeslagen bij de oude marinekazerne en nu zijn enkele grote werktuigen ter plaatse aangekomen. Al is dit karwei van kleinere omvang dan hetgeen aan de overzijde van het Nieuwediep wordt uitgevoerd, het publiek zal het maken van de stalen damwand van dichterbij kunnen gade slaan. Er komt accommodatie voor rijdende kraan Yan Straaten Ke«erstr 63 Oranje-Harmoniekapel tot nieuw leven gewekt V. DIJK MAGAZIJN Belangwekkende agenda voor de Maandagavond ie houden Raadsvergadering Levensmiddelenbedrijf Schouten heropend Tussen Haaks en Kuifje „De dood en het- leven" VOOR W ZILVER, ZILMETA EN MESSEN NAAR CASETTE compleet vanaf 36.^" KOMT U EENS KIJKEN? DEN HELDER KAREL DOORMAN Biljartkampioenschap van District Den Helder Leerzame avonden vcor „Huisduiner Belang Hedenmiddag speelt Jo Juda op schoolconcert Van de groene tafel Zondag de dames Julianadorp De juiste tijd Julianadorp-varia Breezand Besommingen l|muiden Wieringen Ouderavond O.L. School Hippolytushoef Band Nederland-lndonesie Hij vond hef te koud in de cel Callantsoog De nieuwe avonturen van Pim, Parrt en Poft DONDERDAG 24 NOVEMBER 1949 De nieuwe stalen damwand tussen de twee bruggen krijgt een totale lengte van pl.m. 260 meter en wordt ingeheid op enkele decimeters achter het be staande plankier. Wanneer de damwand gereed is, wordt dit plankier gesloopt en worden de meerpalen alsmede de stenen uit de glooiing onder het plan kier verwijderd. Met behulp van een baggermolen wordt dan de haven langs de damwand op de gewenste diepte (zes meter beneden N.A.P.) gebracht. De damwand wordt zover ingeheid, dat' de bovenkant (de z.g. „dekzerk") op drie meter boven N.A.P. komt. De weg ligt op 3.60 meter boven N.A.P., zodat «r een kleine helling blijft bestaan. Langs de damwand wordt een kraan baan aangebracht met een spoorbreedte van vier meter, zodat in de toekomst bij het laden en lossen van schepen ge bruik kan worden gemaakt van een grote rijdende kraan. De balken onder deze kraanbaan krijgen een ondersteu ning van lange betonnen palen, die in omgekeerde V-vorm in de grond wor den geheid. Dertienhonderd ton vloeistaal. De 370 gewalst-stalen elementen van de damwand, die elk 3500 kg wegen en een lengte hebben van 16.5 meter, lig gen nog opgestapeld op het open ter rein naast de oude marinekazerne De beide z.g. „travèrs" (de verrijdbare stellages op vier poten) zullen worden gebruikt bij het overbrengen der dam wand-elementen. Elk element wordt met deze travèrs opgehesen en ver voerd naar twee kleine lorries. Een Montania-locomobiel trekt deze lorries met hun zware last naar de Morrison heistelling, die zal beginnen in de knik bij de Zeedoksluis. en dan in Zuidelijke rchting de damwand aanbrengt. Deze Morrison-hei stelling is het 25 meter hoge gevaarte, dat nu nog op een lichter (de z.g. „heibak") staat. Met boog water zal dit zeventig ton wegende werktuig op de wal worden gereden. Er komt binnenkort nog een tweede Morrison-stelling, die eveneens in de genoemde knik zal beginnen zodra nummer één enkele tientallen meters is gevorderd. Nummer twee zal de damwand in Noordelijke richting voltooien. Maar voor dat zal kunnen gebeuren, Elke ween iels andere Interlook Herenhemden, korte mouw 5.28 Wollen Herenhemden, korte mouw 8.19 Lange Tricot pantalon, ongebleekt 3.84 Lange Tricot pantalon, gebleekt 4.98 Lange Interlock Pantalon 4.33 Witte overhemden, vaste boord 4.38 Witte damesblouses 4.38 Witte voetbalbroekjes 1.98 Flanellen Kinderpyama's in mt. 3, 4, 5, 6 6.57 Interlock Directoires, ook grote maten 3.16 Interlock Camisoles, ook grote maten 3.19 Wollen directoires 4.38 Tricot directoires, zware kw. 2.09 Onderjurken in div. modellen vanaf 3.88 Mooie werkkous98 Zware geplatteerde kous 1.49 Bonte Handdoeken 1.63 Van de Oranje-Harmoniekapel, de christelijke muziekvereniging die vóór de oorlog een goede naam had in de stad, was na de bevrijding slechts een aantal instrumenten overgebleven. Reeds lang werd overwogen, tot herop richting te komen, maar er waren steeds practische bezwaren. De Chris telijke Oranjevereniging, waarvan de Oranje-Harmoniekapel een onderafde ling is, is er thans in geslaagd de kapel tot nieuw leven te wekken. Enkele oud-leden hebben zich weer gemeld en verscheidene jonge krachten zijn opge roepen. Ook heeft men een dirigent ge vonden, en wel de heer Suidman, een gepensionneerd stafmuzikant Er is een bestuur gevormd, bestaande uit de he ren: A. Koning, voorzitter; O. Miede ma, secretaris; A. van der Heide, pen ningmeester; J. Slootweg, muziek-com- missaris; H. de Vries, algemeen-adjunct Teneinde ook het aantal contribuan ten weer op het voor-oorlogse peil te brengen, heeft het bestuur een circu laire verspreid. De inhoud daarvan wordt mede-aanbevolen door de heren ds. M. Hamming, gereformeerd predi kant; J. de Jong, voorzitter der Chris telijke Oranjevereniging, en H. Beye oud-voorzitter der Oranje-Harmonie- kapeL moet eerst het talud heirijp worden ge maakt. Alle obstakels moeten verdwij nen, want niet alleen de stalen dam wand moet worden ingeheid, maar ook een minder diepe betonnen wand daar achter, en de betonnen palen die de kraanbaanbalken moeten ondersteunen. Een extra verankering van betonnen blokken met trekstangen krijgt de dam wand niet. De hechtheid van de con structie wordt ruimschoots voldoende. De damwand zelf wordt één onverwrik- bare stalen muur, waarvan zich ruim zeven meter in de bodem bevindt. De j elementen van de damwand (zoals zij zijn aangevoerd, bestaan zij reeds uit twee in elkander geschoven delen) I hebben aan de lange zijden z.g. „sloten", waarmede tij aan elkaar worden beves tigd. Deze sloten passen in elkaar, on geveer zoals messing en groef bij hou ten planken. De drijvende bok, die wordt gebruikt bij het opruimen der obstakels, heeft men gisteren in actie kunnen zien bij het uittrekken van de lange houten palen van de kolensteiger. die nu goed deels is weggesloopt. Dit deel van de werkzaamheden, en straks ook het heien, staat onder leiding van uitvoer der C. J. Blankers. Zijn collega, de heer P. J. Wolters, heeft de algemene en organisatorische leiding bij het werk. D. ervaring, die zij hebben opgedaan bij het maken van een soortgelijke damwand in één der Amsterdamse ha vens, zal hun en het overige personeel der Amsterdamse Ballastmaatschappij zeer te stade komen bij de uitvoering van deze belangrijke opdracht. Wij ho pen hun werkzaamheden nauwlettend te volgen! VOOR EEN AARDIG NAAR MIM 11/ SIGAREN- KONINGSTRAAT 11 TEL. 2669 Aan de gemeenteraad, die Maandagavond 28 November ten raadhuize zal vergaderen, zijn door B. en W. voorstellen ingediend betreffende de bouw van in totaal 361 montage-woningen volgens het systeem „Airey", op het terrein ten Westen van de Jan Verfailleweg, gelegen in het z.g. „Plan Groot Den Helder I". Een nieuw voorstel tot het aankopen van grond ten behoeve van dit plan wordt gedaan en reeds worden credieten gevraagd voor het bouwrijp maken van de grond, het leggen van een nieuwe gastoevoerleiding naar Huisduinen en voor zieningen in het waterleidingbedrijf, verband houdende met de voorgenomen bebouwing in de omgeving van de Jan Verfailleweg. Er zullen in deze raadsvergadering nog meer onderwerpen, die betrekking hebben op de wederopbouw en de stadsuitbreiding, ter sprake komen. Zo zullen mededelingen worden gedaan omtrent de besteding van het bouw volume, dat voor het jaar 1949 beschik baar werd gesteld, en voorts medede lingen betreffende de toewijzing van gronden in het wederopbouwplan „Oud Den Helder" aan herbouwplichtigen. Ook is een voorstel ingediend tot het vaststellen van de klasse indeling van de gronden in „Oud Den Helder", van de grondprijzen voor herbouwplichtigen en niét herbouwplichtigen, alsmede van de èrfpachtscanon. De ambachtsschool. Bij de ingekomen stukken is een brief van Gedeputeerde Staten, waaruit blijkt dat nog steeds geen beslissing is geno men over het raadsbesluit van 28 Juli 1949 tot aankoop van gronden van de Nederlandse Spoorwegen (een deel daarvan was bestemd voor de bouw der Centrale Marinemagazijnen, een ander deel voor de bouw der semi- permanente ambachtsschool) In verband met het feit, dat te Den Helder toch een permanente Ambachts school kan worden gebouwd, hebben B. en W. een nieuw voorstel over het Gistermiddag heropende de heer C. Schouten zijn geheel gemoderniseerde levensmiddelenbedrijf in het perceel Emmastraat 74. Terwijl de zaken tijde lijk in de noodwinkel op de andere hoek van de Kikkertstraat werden voortgezet, heeft de aannemer A. Quak (Witte de Withstraat) het oude pand grondig onderhanden genomen, volgens tekeningen van de heer L. Sok. De fa. Nic. Zijp (Tweede Vroonstraat) ver zorgde het schilderwerk, de fa. M Rosa het granietwerk, de fa. Timminga het stucadoorwerk en de fa Westerbaan de electrische installatie. Men heeft met de ruimte gewbekerd gn bijvoorbeeld de achterzijde van de toonbank van practische en stofvrije uitdraaibakken voor zout suiker en dergelijke artike len voorzien Ook van de wanden is geen vierkante decimeter onbenut ge laten. Het geheel maakt een prettige en frisse indruk. Talrijke vrienden en re laties toonden hun belangstelling bij de heropening getuige de ruim veertig bloemstukken die de nieuwe winkel tooiden. Namens het gemeentebestuur kwam wethouder van Loo even felici teren. De kustvaarder „Catali", met een lading kali onderweg van Hamburg naar Yarmouth, kwam gisteren in de haven om uit te klaren. De kustvaarder „Polonia", onder weg van Leeds naar Harlingen, anker de gistermiddag op de rede om de vloed af te wachten. Hr. Ms. „Jacob van .Heemskerck" is naar Rotterdam vertrokken, waar zij in het dok zal worden opgenomen Zij wordt op Vrijdag 2 December in Nieu wediep terugverwacht. Het is morgen hoog water om 11.15 en 23.10 uur en laag water om 5.15 en 17.10 uur. De temperatuur van het zee water was 8.4 graden Celsius. Door 22 vaartuigen werd gister aan gevoerd: 3854 pond snoekbaars, prijs 23 cent28 cent, 140 pond rode baars. 23 cent, 228 pond voorn 5 cent, en 44 pond grote blei 9 cent, alles per pond. beschikbaar stellen van grond aan de Sportlaan ingediend. Verder vragen zij aan de raad, in be ginsel in te stemmen met het plan tot verbetering en uitbreiding der stads- riolering en een crediet beschikbaar te stellen voor het leggen van het eerste gedeelte van het moerriool naar de zuiveringsinstallatie. De Raadscommissies. Voorts zal Maandagavond worden voorzien in de vacatures die zijn ont staan, doordat de leden der minder heidsfracties geen zitting wilden ne men in de Commissies van Bijstand. In de Commissie tot weping van schoolverzuim moeten negen nieuwe leden worden benoemd, en er moet worden voorzien in een vacature in het bestuur der stichting „Het Helderse Landarbeidersfonds". Tenslotte stellen B. en W. voor, om in beginsel te besluiten tot het verlenen van een subsidie voor de kleuterschool, die te Julianadorp zal worden opge richt. In de Zondagmorgen om half elf in „Bellevue" te houden bezinningsbijeen komst van de Humanistische Gemeen schap Den Helder spreekt de heer D T. Winter uit Velsen over het onder werp „De dood en het leven". Belang stellenden hebben vrij toegang. DE GROTE COLLECTIE U winkelt prettig en slaagt voordelig WOLKEN VAN GENOT Schenkt St. Nicolaas U met rookartikelen van SIGARENMAGAZIJN KONINGSTRAAT 106 Voo de heren een keur van leuke geschenken. Maandagavond kwamen in café A. Luyckx aan de Bassingracht de acht biljarters bijeen, die in een sportieve wedstrijd zouden trachten elkaar de hoogste eer te betwisten. Er heerste een gezellige drukte, toen de heer Jac. Burger, voorzitter van het district Den Helder van de Nederlandse Bil jartbond, de acht finalisten ging toe spreken.. De heer Burger wees er on der meer op, dat het uitkomen in de fihale van deze vierde klasse (gem. 1.25-2) reeds een grote prestatie mag worden genoemd. Hij merkte daarbij op. dat een wedstrijd nooit verloren is voordat de laatste carambole is ge maakt. De spreker memoreerde voorts dat de winnaar van dit tournooi het District Den Helder zal vertegenwoor digen in het kampioenschap van N.- Holland. Het was een verrassing, dat de heer N. Alderliefste verloor van de heer Van Amstel. T. van Amstel (VOG) 75 34 2.20 h.s.13 Alderliefste (Royal) 61 34 1.79 h.s. 9 De beste prestatie leverde de heer P. Renooy (OG), die drie partijen heeft gespeeld en ze alle won. Zijn to taal gemiddelde bedraagt 2.42. De stand is momenteel: Renooy (OG) 3 3 0 225 93 2.42 6 In 't Veld (Roy.) 2 2 0 150 69 2.17 4 Alderliefste (Roy.) 3 2 1 211 96 2.20 4 v. Amstel (VOG) 2 1 1 130 64 2.03 2 Hendrikse (Breez.) 3 1 2 181 94 1.92 2 Wijker (VOG) 3 1 2 168 101 1.66 2 v. d. Haag (Poed.) 2 0 2 117 74 1.58 0 Raven (DOR) 2 0 2 94 73 1.28 0 (De volgorde van de kolommen is: gesp. gew. verl. car. brt. gem. en pnt.l De wedstrijden, die om zeven uur beginnen, worden Donderdag- en Vrij dagavond voortgezet. „Huisduiner Belang" heeft, wij schreven het onlangs reeds, voor dit seizoen een drietal culturele avonden op het programma staan. Het beloven enkele leerzame en interessante avon- den te worden en bij voldoende e- langstelling bestaat de kans, dat er in de loop van April zelfs een vierde avond wordt gegeven. Op Vrijdag avond 25 November wordt in „Denne- heuvel" het seizoen geopend met een lezing door de heer A. Potjewij over het onderwerp „Een levens schets, Napoleon als spiegel van onze tijd". Medewerking verleent voorts het dubbelmannenkwartet „Euterpe Op Vrijdag 6 Januari zal de heer J. W. van Vendeloo voordragen „Brand van Ibsen, en midden Februari (de datum is nog niet bekend) komt de luitenant ter zee der le klasse U. F v. Veen een praatje houden ovee „Va ren in oorlogstijd". Wij wijzen er nog even op, dat deze avonden ook voor niet-leden vrij toegankelijk zijn. Het bestuur heeft het voornemen omstreeks eind November de jaarver gadering te houden. Half December ot begin Januari wordt de leden een feestavond aangeboden. JAPONSTOFFEN UW ADRES AAN DE KOP SPOORSTRAAT 103 Vanmiddag worden weer twee con certen gegeven in de reeks „Eén uur muziek", ditmaal door de violiste Jo Juda, met pianobegeleiding van Arnold Juda. Zoals gebruikelijk zullen deze concerten, voor zover de plaatsruimte toelaat, tegen een zeer lage entree toegankelijk zijn voor belangstellende volwassenen. De aanvangstijden zijn kwart voor drie en kwart voor vier. Op Dinsdag 29 November en Donderdag 8 December om zeven uur wordt in het clublokaal van IVA het Helderse Stertournooi gehouden, waaraan de beste tien spelers van de stedelijke competitie zullen deelnemen. Op 29 November worden vijf en twintig wedstrijden gespeeld, op de tweede avond de resterende twintig. Er worden twee tafels gebruikt, waardoor men over een prachtige ruimte beschikt, die het zelfs toelaat een aantal belangstellenden te herbergen. Wij kunnen nu meteen de namen ge ven van de tafeltennissers(sters) die voor het kampioenschap van Den Hel der zullen aantreden. Het zijn: P. Bruins en J. Tjebbes (ATTV), H. Weemhoff, K. Smit en A. van der Spek (HCSC), mevr. Sinjewel, mej. C. Goe- debuur, S. Makelaar, C. Bakker en J. Sinjewel (IVA). Mej. W Vreugdehil werd aangewezen als eerste reserve. Het is teleurstellend voor J. Pronk (IVA), die aanvankelijk ook zou mee doen, dat hij geen vrij kan krijgen van de avondschool die hij bezoekt. Het is wel een drukke tijd voor de tafeltennissers, want Zondagmiddag wordt, eveneens in de zaal van IVA. het kampioenschap van de afdeling Noordhollands Noorderkwartier voor dames verspeeld. De vorige week pu bliceerden wij reeds de namen van de tien uitverkorenen. Het belooft er spannend toe te gaan, temeer daar de titelhoudster, mevr. Sinjewel, momen teel niet in haar beste vorm is. De strijd zal vermoedelijk gaan tussen haar, mej. H. Krab van DSS uit Alk maar, mej. Kroone (Disnie), mej Vreugdehil en mej. Goedebuur. Mej Krab eindigde het vorige jaar op de derde plaats Daarna is zij op uitnodi ging van de Nederlandse Tafeltennis- bond in Utrecht in training geweest, zodat wij mogen aannemen dat zij ster ker speelt dan verleden keer. Ook mej. Al een paar dagen kunnen de Julia- nadorpers en ook zij die het dorp pas seren, zich 's avonds van de juiste tijd vergewissen, doordat de wijzerplaten van de Ned. Herv. kerk verlicht zijn en dit op flinke afstand duidelijk is waar te nemen. Dank zij de geldelijke steun van vele verenigingen en particu lieren zijn aan de kerk drie nieuwe wijzerplaten aangebracht door de firma Koek uit Finsterwolde en deze zijn electrisch verlicht, wat een gezellig ge zicht oplevert. De biljartvereniging „Krijt op tijd" heeft nederlaagwedstrijden uitgeschre ven, waaraan door zeven zustervereni gingen wordt deelgenomen, zodat er in café Rol weer heel wat partijen op het groene laken zullen worden ge speeld. De bridgeclub „Julianadorp" hield in café Rol een onderlinge bridge drive, waarbij in de oneven lijn win naars waren: 1. het paar K. Schoon hedenP. van Rijn; 2. het paar P. ten WoldeJ. Homminga. In de evenlijn mevr. Bregman en no. 2 het paar C. was no. 1 het paar mevr. Bregman en J. Bregman Kz. en no 2 het paar C. ArpeauD. J. Graaf Pz. De beide elftallen van de dames- handbalverenigi „J.H.C." behaalden Zondag j.1. een overwinning. JHC II speelde tegen TSV II en won met 40, terwijl JHC I tegen SSV I een 10 zege wist te behalen. Kroone, die het vorige jaar werd uit genodigd voor de districtswedstrijden in Amsterdam (waaraan ook mevr. Sin jewel deelnam), is een geduchte tegen standster. Het zal ons benieuwen, wie tenslotte als winnares uit de strijd komt, en zodoende beslag legt op de Willenborgbeker, die in het bezit is van mevr. Sinjewel. DAMCLUB EXCELSIOR Uitslagen gespeelde partijen: le kl.: D. v. d. WallenH. Veenstra 02; H. J. v. d. BergJ. Pieterse 11; J. Wey- ersJ. A. Meijer 20. 2e klasse: L. Schouten Lz.D. Kruithof 20; W. A. MeijerF. Jeninga 20; P. de Bruin— F. Tielens 20; L. Schouten Az.P. Liefting 2—0; Sj. v. d. Wal—C. Leynse 02; N. RoslootA. Schouten 02; L. Schouten Lz—A. Schouten 2—0. BENOEMD De heer Japinga, onderwijzer aan de school met de bijbel, is benoemd tot hoofd ener school te Zevenhoven. De besommingen van Dinsdag waren: 1 stoomtrawler f 14.500; IJto 16 15.600; IJM 20 11.100; motorloggers: KW 21 1000; KW 39 £5540; KW 20 t 3920; KW 151 £6800 KW 42 £5100; KW 44 £3980. De aanvoer was 3330 kisten, waarvan 1400 met verse haring. De prijzen per kg waren: heilbot 2,15-1,80; tarbot 1,80-1,50; gr. tong 2,10; gr. middel tong 2,05; kl. middel tong 2,05; tong I 1,62- tong II 1.06. - Prijzen per 50 kg: schelvis 41 38; middel schelvis 40-22; kl. schelvis 18-13; wijting 13-9; middel hake 48 44; kl. hakt 44—37; middel schol 39; kl. schol 29-27 verse haring 19-14; makreel 18-9; zwarte poon 6—4. - Prijzen per 125 kg gr. kabel iauw 184-148; koolvis 45-30; leng 49-42; hake 183—148; koolvis (wit) 90—80. lioopi bij BLOUSES in witzijde 17.50—219, en wo1 17.90 De ouders en het personeel van s O.L. school te H.hoef hielden en ouderavond onder leiding van hJ Hoofd der school, de heer J. Van Hof. De spreker van deze avond w» de heer H. de Jong, onderwijzer voornoemde school, met het ondw werp „De onderwijsvernieuwing", m spreker wees op het verband tussen school en maatschappij. De maat. schappij wijzigt zich voortdurend Daarom is het logisch, dat het onder! wijs zich moet aanpassen bij de maat. schappij en het tegenwoordige onder', wijs doet dat niet. Er zijn klachten voornamelijk in het bedrijfsleven. De fout moet gezocht worden in het oude onderwijs, dat veronderstelt, dat alle kinderen in staat zijn alle leerstof te verwerken. Er is echter groot verschil in aanleg. Het gebeurt vaak, dat <je kinderen volgepompt worden met on- begrepen wijsheden van weinig pra],. tisch nut. De spreker toonde met voor beelden aan, dat al deze vragen ont kennend werden beantwoord. De ïompslomp moet moet overboord wor. den gegooid, naar de nieuwe methode zal het kind zich in de leerstof kunnen inwerken. Het onderwijs moet dan ook gericht zijn op de meest elementaire begrippen van taal en rekenen. Daar om geen ingewikkelde rentebereke ningen of sommen over 't metrieke stelsel, maar begrip van de praktische waarde van het rekenen, nota a, gas. en electriciteitsrekeningen, hoofdreke. nen, snel rekenen enz. En met taal ii het net zes De spreker deelde mede dat het personeel van deze school thans een éénjarige cursus volgt om zich daar theoretisch en praktisch te bekwamen. Er worden in verschillen- de klassen proeven genomen. In de toekomst zal dus weer rekening wor- den gehouden met de individuele prestaties der leerlingen. Het verant woordelijkheidsgevoel kan worden aangekweekt door de kinderen een taak te geven, b.v zorg voor bloemen en planten, het helpen van anderen rnz. enz. Algemeen acht inc.i thans de tijd gekomen om op grote schaal te gaan veranderen. LEZING ANTHONY VAN KAMPEN. Vrijdagavond komt in de zaal van S. Kaan voor de Bond Ned.-Ind. An- thony van Kampen 'n causerie houden over de Wisselmeren op Nieuw Guinea. Van Kampen die bekend is als radio spreker, journalist en als schrijver van vele boeken, zal ons medenemen naai de Papoea's en naar Jungle Pimpernel beter gezegd dr. de Bruin, de man die op zo'n grootse wijze Nederland in Nieuw Guinea vertegenwoordigt. De lezing wordt geïllustreerd me' zeer unieke lichtbeelden, die in hel onbekende binnenland zijn opgenomen We hopen dat de zaal Kaan vol loop' want de spreker is het waard. R. v. B. die verdacht van misdrijf door de Rijkspolitie in een van de cel len achter het politiebureau was opge sloten, wist uit te breken. Met spijlen van de krib werden de tralies los ge wrongen. De volgende morgen meldde hij zich weer aan. Als reden voor uitstapje gaf hij op, dat hij het in cel zo koud had! OOGST VAN DE ZEE De burgemeester heeft rechthebben den opgeroepen ter reclame van de aan het strand alhier aangespoelde goede- len: 14 battings van diverse afmeting® gemerkt W-L; 1 batting lang 5y, x 010 m„ gemerkt Seaboard; 1 etu^ dennenrondhout, lang 7 m, diam. 18 ongemerkt; 27 planken van verschil lende lengten, gemerkt SI-AB; ongeve» 1800 stuks Zweeds vurenhout 1% dms, van verschillende merkt SUND. lengten, V 26 Pim, Pam en Pom zijn eigenlijk veel te moe om nu nog te strijken Vlaar ja, ze hebben hier in het Vreem delingenlegioen niets te vertellen moeten gehoorzamen. Daarom zijn ze jok dadelijk aan de strijkerij begon- nen. maar.... nu heeft Pom de bout uit zijn handen laten vallen. De stek ker is uit de bout gerukt en als Pom de bout weer probeert, blijkt bij ook van binnen stuk te zijn. Hij wordt niet meer heet! Wat nu te doen? Ze schrikken er alle drie voor terug om hulp aan de korporaal te vragen. Ze zijn een beetje bang voor zijn ouj^ stem. „Ja hoor, jij moet bet pann vorfallcn,-r,ont Pain. .JU gaan vertellen", roept Pam, ,ji) en het, gedaan!" „Ik durf niet", antw' -oord' Pom met trillende stem. „Wacht 0»^ ik zal het wei doen", belooft Pin?jeeft medelijden met zijn broertje Schoorvoetend gaat hij de tu^ vaj; Maai wat ziet hij daar? Zijn op een wals. die daar tussen tuingereedschap staat. „Wacht. seinen kan die ons helpen", roeP uit.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 4