Mensenvangers voor Joseph Schreieder Europees defensieplan ter tafel Schapenvlees gaat naar Duitsland Minister Stikker bijleggen moet er zelf geld Landbouw in staat 750 millioen meer aan export op te brengen Toenemend aantal onderwijzers Zij hebben tientallen dood vonnissen op hun geweten Kerkraadse politic won de honderdduizend Rusland werkt met .verdraaiing der feiten" Debat in politieke commissie Maar Engeland heeft een contract Aibanie protesteert bij Joegoslavië Voortdurende onrust in Panama De afzet van grove tuin bouwproducten in Gezouten berenvlees Buitenlandse Zaken" de Kamer Johnson en Bradley Nieuwe huwelijkswet in Tsjechoslowakije Li Tsjoeng Jen naar de V.S. Zaterdag naar Parijs Spori in 't kort Duitse handelsvoorstellen aan Engeland Chinezen wijzen consul Ward uit OP HET MATJE Ook m cassatie de kogel voor duo Poos-Slaaier DONDERDAG 24 NOVEMBER 1949 De grote zaal van het gebouw van de Hoge raad in Den Haag was in de afgelopen maanden meermalen het to neel, waar belangrijke politieke recht zaken werden behandeld. Rauter, Van der Waals en Kotalla werden deze zaal binnengeleid en in langdurige proces sen werden hun misdrijven beoordeeld en veroordeeld. Woensdagmorgen stond reeds lang voor de opening der zitting een lange rü mensen te wachten voor het ge bouw. Deze belangstelling gold de zaak van de twee S.D.-helpers Poos en Slag ter, beiden uit 's Gravenhage, die door het Bijzonder Gerechtshof te 's Gra venhage, enige maanden geleden, tot de doodstraf werden veroordeeld. Toen dan ook even voor 10 uur de deuren werden geopend, stroomde men naar binnen en velen moesten genoegen ne men met een staanplaats. Be president, mr. Haga, begon met 't doornemen van de levensloop van de thans 48-jarige L. A. Poos, die in 1927 agent bij de staatspolitie werd om in 1941 brigadier en vervolgens hoofd brigadier te worden. In 1943 werd hij opperluitenant, in 1944 kapitein der staatspolitie. Een enorme promotielijst, dank zij zijn hulp aan de Duitsers, o.a. bij het England-spiel. Hierna werd de loopbaan van de 45- Jarige M. Slagter nagegaan, die in 1925 bij de recherche der staatspolitie kwam. In 1941 had hij dienst genomen bij de Sipo; in 1944 werd hij hoofd van de afdeling recherche te Rotterdam en in Januari 1945 ingedeeld bij de Abwehr- stelle te Enschede. In het verhoor, dat mr. Haga de requiranten afnam wees hij op het eerste O.D.-proces, dat in Mei 1942 werd gevoerd en voor welk proces bei den in DelftDen Haag en omstreken 124 personen arresteerden, die zich schuldig zouden hebben gemaakt aan illegaal werk. 72 van deze arrestanten werden in het Oranienburg gefusil leerd, 29 van hen keerden behouden terug. Bij het 2de O.D.-proces werden door Poos en Slagter 51 personen gear resteerd; 19 van hen werden gefusil leerd. Het operatieterrein van de beide requiranten bleek uit het voortgezette verhoor zeer uitgestrekt te zijn geweest. „U hebt ook een werkzaam aandeel gehad in het Engelandspiel, nietwaar?" vroeg mr. Haga. „U beiden waart aan wezig bij circa twaalf „droppings" van agenten en circa 10 a 15 „droppings" van materieel. Zij werden door Schreieder aangezocht. „Wij deden dit werk tegen onze zin", antwoordde Poos voor beiden. „Toen het Englandspiel een jaar be stond ontving u, als enige Nederlanders de Deutsche Verdienst medaille van wege uw beider bijzondere medewer king". Mr. Haga wees Poos op de schrifte lijke verdediging, die deze bij de be handeling van zijn zaak voor het Hof had opgesteld. In dit pleidooi had Poos geschreven; dat hij alles had gedaan in het belang van het Nederlandse volk. In deze had hij een hoog en superieur spel gespeeld, „en dit verdient de dank van het weldenkende deel van de natie", citeerde mr. Haga. Na het verhoor dat de gehele morgen in beslag nam, kreeg de verdediger van Poos, mr. J. W. M. Reuser, het woord. Deze laakte het feit, dat zijn cliënt bij de behandeling van deze zaak voor het Haagse bijzonder hof niet genoeg tijd heeft gehad voor de vrije keuze van zijn advocaat. Tien dagen voordat deze zaak zou dienen, had zijn toegevoeg de raadsman zich teruggetrokken. Het gevolg hiervan was, dat er te weinig getuigen a décharge werden opgeroe pen. De verdediger vroeg een nieuwe behandeling. Ook de verdediger van Slagter, mr. G. de Bakker uit Rotterdam verzocht de Raad de zaak te verwijzen naar de Bijz. Strafkamer van een der arrondis sementsrechtbanken. De doodstraf. De procureur-fiscaal mr. Baron van Voorst tot Voorst verwierp in een scherp betoog de beroepen van beide requiranten. «Dit het totale dossier komt vast te staan dat 200 doden te betreuren zijn. Zeggen deze twee honderd doden deze beide mannen niets? Zij hebben zelf hun doodvonnis ge schreven. Aan de kogel kunnen zij vol gens de procureur-fiscaal niet ontko men. Niet uit gevoelens van haat of w-raak, en niet uit zucht naar vergel ding want de 200 doden vragen niet om vergelding, maar uit het oogpunt van recht is mijns inziens de doodstraf voor deze beide requiranten de enige juiste straf, aldus de procureur-fiscaal. Hierna sloot mr. Haga de zitting. Uit spraak over zes weken. Plotselinge veranderingen stormdepressie op afstand (Van onze weerkundige medewerker) Tal van weerkundigen alsmede het K.N.M.I. zaten gisteren voormiddag met de handen in het haar. De Bilt verwachtte 's ochtends nog dat de wind tegen de avond langs de kust tot 17 d 19 meter Ver seconde zou toeriemen, dit was dus tot ruim over de storm- grens, die 15 m. ver seconde bedraagt. Een volkomen onvoorziene verande ring deed zidh echter voor, die maar hoogst zelden voorkomt. De baro meters over Schotland en de Noordzee begonnen n.lplotseling te stijgen zodat de stormdepressie, die vanuit het Kanaal naar de Noordzee zou trek ken, een halt werd toegeroepen en zich met de stormachtige tot over Zuid-Engeland en het Engelse Kanaal beperkte. Alleen het regengebied drong nog tot over ons land door. Het weer zal dus voorlopig een rustig herfstkarakter houden en al wordt het iets koeler, zal de temperatuur ge middeld voor November nog hoge kant blijven. aan die De honderdduizend van de Staats loterij is gevallen op een lot, dat indei tijd werd verkocht op het bureau van de gemeentepolitie te Kerkrade. De commissaris van de Kerkraadse politie, de hoofdinspecteur, een inspecteur, een agent, drie administratieve ambtenaren en drie ambtenaren van de vreemde lingendienst komen ieder in aanmer king voor een tiende deel van dit bui tenkansje. De V.S. hebben een verdrag van vriendschap en samenwerking op han delsgebied met Uruguay ondertekend. Het verdrag is het eerste van deze aard. dat de V.S. met een Latijns- Amerikaans land hebben gesloten. Tijdens een debat in de politieke commissie van de Assemblée van de Ver. Naties, heeft de Nederlandse ge delegeerde, mr. Van Heuven Goedhart de opmerkingen, die door de gedelegeer de van de Sowjetunie ten aanzien van de RTC waren gemaakt, beantwoord. De Russische vertegenwoordiger had gezegd, dat de RTC-overeenkomst een accoord was tussen „Nederlandse ko lonialisten en verraders van het Indo- serulmd- nesische volk". Mr. Van Heuven Goed- hart noemde dit een „opvallend voor beeld van verdraaiing van feiten". Hij zeide: „Vér-ziende Indonesische staats lieden, die een in openbare onderhan delingen gesloten overeenkomst, die hun volledige souvereniteit geeft, heb ben verkozen boven een voortduring van een verwoestende strijd, worden door de Sowjetrussische gedelegeerde als verraders gekenschetst. Dit toont duidelijk aan, dat de Sow jetunie slechts tevreden is met een politieke situatie, waarin geen vrede en geen overeenstemming -bestaan". (Van onze agrarische medewerker) Zoals onze lezers zich wellicht zul len herinneren, werd enige tijd gele den een contract afgesloten met En geland, waarbij het Bedrijfsschap voor vlees zich verplichtte bepaalde hoe veelheden schapenvlees aan Engeland te leveren. Daarmee werd de afzet verzekerd voor een aanzienlijk deel van onze- productie en aanvankelijk scheen men in Nedgrland uiterst te vreden over deze overeenkomst. De eerste zending werd geen succes. Het vlees was lang onderweg en toen het aankwam, was het grotendeels be dorven. Als gevolg daarvan werd de verscheping naar Engeland tijdelijk stop gezet en hoewel later weer enke le partijen schijnen te zijn verzonden, is van een verzending op grote schaal thans geen sprake. De reden daarvan is voornamelijk gelegen in het feit, dat Duitsland vrij plotseling als koper begon op te tre den. Niet alleen stelde men daar veel minder zware eisen dan Engeland ten aanzien van sortering, kwaliteit en verpakking, bovendien was de prijs er hoger. Belgie, dat vroeger reeds kocht, bleef in de markt. Het resultaat van een en ander is, dat thans grote hoeveelheden in Oos telijke richting de grens passeren. Nu is het in Nederland allerminst zo gesteld, dat de beschikbare hoeveel heid schapenvlees onuitputtelijk is en in bevoegde kringen begint men zich af te vragen, wat het eind van dit alles zal zijn. En onomwonden kan men de opvatting te horen krijgen, dat deze tactiek op de duur tot ongewenste ge volgen moet voeren. Want het feit zou zich kunnen voordoen, dat Engeland aanstonds aandringt op levering, ter wijl de voorraad in Nederland is op- Albanië heeft geprotesteerd tegen Joegoslavie's opzegging van twaalf No vember van het verdrag van vriend schap en wederzijdse bijstand. De Al banese nota noemt de opzegging „ver achtelijk. demagogisch, huichelachtig, cynisch, leugenachtig, lasterlijk en bruut". De Joegoslavische regering wordt een „fascistisch spionnage-bu- reau van het Brits-Amerikaanse im- peralisme" genoemd, „dat het land heeft veranderd in een vooruitgescho ven post van het imperialisme in het socialistische kamp en derhalve een bedreiging van de onafhankelijkheid van Albanië." Verschillende vakverenigingen in Fanama hebben stakingen aangekon digd en een aantal instanties, waaron der de Chase National Bank, zijn in verband met de politieke spanning gesloten. De politie neemt meer vei ligheidsmaatregelen en heeft radio uitzendingen over de plaatselijke on lusten verboden. Vele grote winkels hebben hun ramen geblindeerd, nadat iu de hoofdstraat vensterruiten wer den vernield en geplunderd werd. De schade bedraagt duizenden dollars. Het communistische leger van generaal Lin Piao heeft Kweilin in genomen. de hoofdstad van Kwangsi. (Van onze agrarische medewerker) De toestand in de tuinbouw is op het ogenblik vrij bevredigend. Alleen de rode kool blijft een zorgenkind, van dit product draaien geregeld partijen door. De witte en de gele kool kunnen de vastgestelde minimumprijzen goed houden, enkele andere producten als uien, groene kool en andijvie zijn duur. Soms zijn de prijzen zelfs zeer hoog. De export naar Frankrijk is de laatste tijd beneden de verwachting gebleven. Zoals men zich zal herinneren, werden onlangs besprekingen gehouden over de afname van 500 wagons door dit land; daarvan echter is tot nu toe niet veel terecht gekomen. De export is ge richt op Belgie en Zwitserland, op Duitsland en overzee, terwijl zich de laatste tijd ook Oostenrijk in de rij der afnemers heeft geschaard. Het grootste gevechtsvliegtuig van de Amerikaanse Marine, de Lockheed ,Neptunusis uitgerust met ski's, die aan het driedelige landingsgestel zijn bevestigd, voor landingen tijdens operaties in het Noordpoolgebied. Om het vliegtuig volkomen tegen de koude bestand te maken, heeft men het voorzien van over-verhitters, extra verwarmingstanks en speciale radar en radio-installaties. In het Noorderdierenpark te Em- men moesten twee bruine beren plaats maken voor een paar volwassen ijsbe ren. Daar in dierentuinen in binnen- en buitenland op het ogenblik geen behoefte bestaat aan deze dieren en de directie van het dierenpark ze niet in handen van handelaren wilde stel len, werden de twee beren door ma- rechaussee's doodgeschoten. Daar het vlees van beren zeer smakelijk moet zijn, werd dit in het zout gfezet. Het zal voor menselijke consumptie die nen. (Vervoig van pagina 1) Op de vraag van de heer Weiter, of de beslissing inzake Indonesië gevallen is onder de druk van de Amerikaanse regering, antwoordde de minister, dat dit wel een heel simplistische voorstel len van zaken is. Sedert het begin de zer eeuw is de mentaliteit in Oost-Azie sterk veranderd. Ook Amerika zelf heeft daarvan in de Philippijnen de consequentie getrokken. Nederland moest zelfstandig uitmaken, welke op lossing het aan het Indonesische pro bleem zou geven. Dat is soms tegen bepaalde wensen van andere landen in geschied. Als Nederland een andere houding had aangenomen dan zouden daarvan diepgaande wijzigingen tussen het Russische en het Westerse blok het gevolg geweest zijn. Redenen van staatsbelang lieten de bewindsman niet toe verder op deze kwestie in te gaan, maar de heer Wei ter mocht daaruit niet afleiden zo verzekerde mr. Stikker dat juist is, wat hij suggereerde. Op het betoog van de communisti sche heer Gortzak is de bewindsman niet ingegaan, omdat hij het zo on eens met hem was, dat er niet eens aanknopingspunten waren voor een gedachtenwisseling. De minister heeft merkwaardig veel over zich zelf gesproken. Hij gewaagde van zijn enerverende werkzaamheden, die hem van de ene buitenlandse con ferentie naar de andere voeren; van de onmogelijkheid daardoor om steeds met het parlement overleg te plegen; van de noodzakelijkheid plotseling zelfstandig beslissingen te nemen; van de te geringe representatietoelage en de eigenlijk onhoudbare situatie, dat hij uit eigen zak steeds veel geld moet bijleggen; van de moeilijkheid om de buitenlandse dienst te democratiseren als er zo hoge kosten aan verbonden zijn. Als de reorganisatie van zijn depar tement* haar beslag gekregen heeft, zal er een staatssecretaris bijkomen. Het rapport betreffende die reorganisatie een omvangrijk geschrift zal aan de Kamer worden overgelegd zodra het klaar is. De heer P. J. S. Serrarens (KVP) vond het redelijk, dat nu de salarissen van andere ministers met f 6000 ver- hoogd worden, ook mr. Stikker f 6000 meer krijgt en hij diende een desbetref fend voorstel in. De bewindsman wilde dit bedrag uiteraard gaarne aanvaarden, maar hij verklaarde nadrukkelijk, dat het pro bleem daarmede niet is opgelost. De Kamer verenigde zich met de ver hoging, doch de communisten kregen aantekening, dat zij ertegen waren. Nadat de minister nog had medege deeld, dat het niet zeker is, of de aan gekondigde reis van enige ministers naar Indonesië om daar met de autori teiten enkele zaken te regelen, de sou- vereiniteitsoverdracht betreffende, door gaat, nam de Kamer de begroting van Buitenlandse Zaken zonder hoofdelijke stemming aan. Paar kan meisjesnaam van vrouw aannemen In Tsjecho-Slowakije wordt een nieuwe huwelijkswet ingesteld. In deze wet wordt bepaald, dat de toekomstige echtgenoten, indien zij dit wensen, elk hun eigen familienaam kunnen behou den of dat het nieuwe paar de meisjes naam van de vrouw kan dragen. Op het ogenblik, dat het huwelijk gesloten wordt, zullen de toekomstige echtge noten echter moeten mededelen, welke naam de kinderen, die uit hun huwelijk zullen voortkomen, zullen dragen. Er zal geen verschil meer bestaan tussen scheiding van tafel en bed en echtscheiding. De echtscheidingsproce dure wordt zeer bemoeilijkt, vooral in geval het paar, dat echtscheiding aan vraagt, kinderen heeft. De vader en moeder zijn voor de opvoeding van de kinderen verantwoordelijk. Elk geschil tussen de ouders betreffende hun kin deren zal door de rechtbank geregeld worden, die de rechten van de ouders op hun kinderen kan beperken, zo het algemeen belang dit eist. Reuter verneemt uit gewoonlijk be trouwbare bron dat de waarnemende president van het nationalistische China, Li Tsjoeng Jen, binnen tien dagen uit Hongkong naar de Ver. Sta ten zal vertrekken. Hij zou trachten Amerikaanse hulp te krijgen voor 'n nationalistische splintergroep onder zijn leiding, die de strijd in Zuid-Chi- na zou voortzetten en de verbindingen met Tsjiang Kai Sjek verbreken, die zijn kracht op Formosa heeft gecon centreerd. Na een bijeenkomst met veldmaar schalk Montgomery, voorspelde Louis Johnson, de Amerikaanse minister van Defensie, Woensdag, dat een defensie plan de volgende week in Parijs zou De heer F. den Hartog, voorzitter van de Hollandse Maatschappij van Land bouw, heeft Woensdag in Krasnapolsky te Amsterdam de 162e algemene ver gadering geopend met een rede, waar in hij zeide, dat de maatschappij van plan is een jong kader te kweken. Voor dit doel zullen van 2 t/m 14 Ja nuari en van 9 t/m 21 Januari te Rockanje en te Bergen kadercursussen gegeven worden. De voorzitter memo reerde voorts de opening van een lage re landbouwschool te Stompetoren. Ten aanzien van de centrale land bouworganisatie, het Koninklijk Ne derlands Landbouw Comité, zeide de heer Den Hartog, dat deze in feite te weinig tot de leden spreekt. Hetzelfde geldt z.i. voor de Stichting van de Ar beid. Ook met deze instelling is het contact met de boeren onvoldoende en onbevredigend. Enerzijds staat men onverschillig tegenover de stichting en anderzijds slaat men het werk niet zonder argwaan gade. Zou blijken dat door de Stichting van de Arbeid on der invloed van een of andere stro ming een koers wordt gevolgd, die voor velen onaanvaardbaar zou zijn. dan zouden volgens spreker moeilijk heden niet uitblijven. Wat de Stichting van de Landbouw betreft zeide de voorzitter, dat, mocht deze worden om gezet in een bedrijfsorganisatie met publiekrechtelijke bevoegdheden, de samenwerkende organisaties en speci aal de werkgeversorganisatie voor de vraag gesteld zullen worden of de Stichting dan nog wel voor haar taak geëigend zou zijn. Spreker betwijfelde of deze vraag wel bevestigend beant woord zou kunnen worden. Reeds nu gaan herhaaldelijk stemmen op. dat de Stichting te weinig strijdbaar is, het geen trouwens volgens de heer Den Hartog niet van het landbouwschap verwacht kan worden. De steeds toenemende bevolkings aanwas ter sprake brengende, zeide de praeses, dat het zaak zal zijn zowel de emigratie als de industrialisatie te be vorderen en daarnaast te streven naar sterke uitbreiding van de oppervlakte aan cultuurgrond enerzijds en naar een rigoureuze beperking van de cultuur grondverspilling anderzijds. De resul taten van de landbouw in dit jaar noemde spreker over heögeheel geno men bevredigend. De opbrengsten zijn uitstekend geweest en de prijzen la gen, behoudens enkele uitzonderingen, op een behoorlijk niveau. Er wordt echter in de naaste toekomst nog heel wat meer van de landbouw verwacht. Minister Mansholt heeft medegedeeld, dat de landbouw te zamen met de landbouwproductenverwerkende in dustrieën 750 millioen méér aan netto- export zullen moeten opbrengen. Dit betekent dat de landbouw, die thans reeds 48 procent van de export omvat in de toekomst ook nog 60 procent van deze exportvermeerdering voor zijn re kening zal krijgen. Deze taak is te volbrengen maar dan zal een beleid gevolgd moeten worden, waarin de boeren vertrouwen stellen. De vergadering stelde 17 Mei 1950 vast als datum voor de volgende alge mene vergadering, die in 's Graven hage zal worden gehouden. worden aangenomen, dat West-Europa de mogelijkheid zou verschaffen Ame rikaanse wapenen ten bedrage van 900 millioen dollar te ontvangen. „De verwachting is, dat er volgende week een integraal plan zal zijn, zodat wij het aan de president kunnen voor leggen", aldus Johnson. Montgomery had hem te kennen gegeven, dat er naar zijn weten geen geschillen be stonden tussen de landen van het At- iantisch Pact. Zaterdag zullen Johnson en generaal Bradley per vliegtuig naar Parijs vertrekken. Resultaten te Londen De ministers van Defensie van de vijf Westeuropese landen hebben Woensdag verschillende maatregelen ter verdediging van West-Europa, ont worpen door het Westeuropese comité van opperbevelhebbers, goedgekeurd. Ook keurden zij plannen goed voor de verdediging van de scheepvaart in tijd van nood. Als leden van het Noord- atlantische Pact zullen de ministers de goedgekeurde voorstellen de volgende maand aan de verdedigingscommissie te Parijs voorleggen. De KNVB is de laatste weken be zig om de Nederlandse elftalclub uit te breiden. Iedere speler waarin men de mogelijkheden van een internationaal ziet wordt naar deze training getrok ken. Men hoopt op deze manier dat het gebrek aan topspelers opgelost zal worden. Thans is ook Janus van der Gijp (Emma) uitgenodigd om aan de training op het VUC-terrein deel te nemen. Drie Europese athleten hebben een uitnodiging ontvangen van de Brazi liaanse Athletiek Bond om op Oude jaarsdag deel te nemen aan een lange afstandloop van 7 kilometer. Het zijn Zatopek Reiff en Mimoun die op die dag de beste Zuid Amerikaanse lopers zouden ontmoeten. De Canadese ijshockeyploeg „de Huil Volants" zijn ook te sterk voor de Zweedse teams. Voor de derde maal in successie boekten zij te Stockholm een overwinning. Ditmaal werd het sterke Hammarby verslagen. Met 42 bleven de Canadesen de meerdere. Een woordvoerder van het West- duitse ministerie van economische zaken heeft verklaard, dat West- Duitsland verstrekkende voorstellen aan Engeland heeft gedaan tot uitbrei ding van de handel met het Sterling- gebied in het algemeen. Verwacht wordt, dat in het begin van het vol gende jaar BritsWestduitse handels besprekingen zullen beginnen. De Chinese communisten hebben de Amerikaanse consul-generaal te Moek- den, Angus Ward. uitgewezen. Ward werd op 24 October met vier leden van zijn personeel gearresteerd en heeft voor een communistische „volks rechtbank" terechtgestaan welke hem tot een jaar voorwaardelijk veroor deelde. BLOEDWRAAK £7 had sinds vele jaren staat van kou de oorlog bestaan tussen de echt paren Zure/luit en Droppert en hei hele dorp had meegeleefd. Bij de kap per waren weddenschappen afgeslo ten over de vraag, wie het Tste grensincident zou verwekken; drie geslachten dominee's en treinladingen kapelaans hadden sussende woorden gesproken, met velerlei vermaan en vertroosting; het college van B. en W. (wars van iedere sensatie en stijf van princiep) had bezwerend de vinger opgestoken om publiekelijke veldsla gen te voorkomen en dat alles had zomers en winter geduurd zonder dat de explosie kwam. Natuurlijk was er wederzijds gejend, gejutterd en ge- peed, hetgeen voor wie de taal niet machtig is beduiden wil, dat rm elkaar schandelijk gejudast hadden. Mevrouw Zurefluit gaf er een rea listische reportage van. Ik had me straatje geveegd, komp me daar op Zaterdagmiddag die Droppert, scn.-pt met z'n been heel de hoop vuil weer overal heen. Zó deed'ie dat! Hoho!, riep de rechter nog. Want die kent de gladheid van het vloertje. Maar mevrouw Zurefluit nam een hups je, als ware zij de zus van Abe Lenstra en dat had ze niet moeten doen. Want mevrouw Droppert, die haar rivale wankelend langs de groene tafel zag glijden, riep schril en luid: Kijk dat gekke mens.' Sta nou maar stil, vaderde de rechter, die zijn etablissement ten slotte niet gebruikt wil zien alt schaatsebaan. Maar de Zurefluiterin zei, dat ze 't hare al verteld had en dies mocht ze gaan zitten. De heer Droppert speelde zijn rol van beklaagde met ingetogen waar digheid. Die echtelieden Zurefluit had den alsmaar promoveventf gedaan, ze hadden caseweel veel gelogen, ze had den ullimanief d'r tong uitgestoken Ullimanief?, veerde de rechter op. Wat is is dat? Nou, dat we 't goed konde zien. Enfin, wat er maar te plagen valt in dit ondermaanse was geprobeerd en toegepast en tenslotte had Drop pert („uit z'n zenuwe gebarsten") de langverbeide eerste klap geplaatst. Op het hoofd van meneer Zurefluit. Waarom was die ruzie nu eigen lijk ontstaan? vorste het Recht. Dat wisten ze niet meer. Noch de familie Zurefluit, noch de familie Droppert kon zich voor het brein ha len, waaróm de oorlog begonnen was. Het is een ouwe vete zogezegd, verklaarde de kleine schildknaap van mevrouw Zurefluit, maar de rechter vond, dat het maar eens uit moet zijn. En hoe zat dat met die klap? We kwamen hullie tegen en toen keek Zurefluit ons aan met van die puitogen. Ik zeg: hou je puitogen voor ie. Maar toen begon die vrouw ook puitogen te trekken, zei Droppert. Wat zijn puitogen?, wilde de Justitie weten Gewoon. Meer kop dan vis zoge zegd. Het was duidelijk, dat de rechter nimmer ter visvangst voerh want van puitaal had hij geen weet. En zo ont ging hem wel het fijne van de beledi ging, want de kop van een puit is het ergste wat de zee in haar schoot be lieft te koesteren. Met of zonder puitogen ,een klap is een klap. En die werd op twintig qvlden getaxeerd en een maand voor waardelijk. Begrijpt u het? Als u nog eens slaat, gaat u een maand achter de tralies. Zou meneer de edelachtbare dan tegen hem en heur willen zeggen, dat ze niet meer promoveren met d'r tong en van die rare gezichten voor me raam? 'P Moet uit zijn tan allebei de kanten. Wie opnieuw begint, krijgt het met mij aan de stok. En ik heb straf- ren in voorraad tot zes maanden toe. Denkt er dus om! Ze gingen bleekjes de deur uit. Maar we hoorden hen op de gang al weer snauwen. Net een feuilleton. (Wordt vervolgd.) KAREL. MOH. HATTA VOERT BESPREKINGEN IN BATAVIA Moh. Hatta wordt Vrijdag te Batavia verwacht voor een bezoek van enige dagen. In dit verband meldt het repu blikeinse dagblad „Pedoman", dat het niet uitgesloten is, dat hij hierna een reis naar Sumatra zal ondernemen. Het blad veronderstelt voorts, dat Moh Hatta de heer Lovink zal ontmoeten voor een bespreking in verband met de overdracht der souvereiniteit. VIER EN DERTIG KOEIEN VERBRAND. Gistermorgen brak brand uit in de boerderij van de heer O. Sijtsma te Ox- werd, een plaatsje nabij Noorddijk. Vier en dertig koeien kwamen in de vlammen om. terwijl tevens veel land bouwwerktuigen en veevoeder verlo ren gingen. Honderdtachtig Belgische profes soren hebben een manifest uitgegeven, waarin zij verklaren van oordeel te zijn, dat Koning Leopold III niet langer de hoogste scheidsrechter en de eerste magistraat van Belgie kan zyii. Het aantal geboorten is na de oor log sterk toegenomen. Dit betekent, dat in 1952 het aantal kinderen, dat voor het eerst de lagere school gaat bezoe ken, eveneens aanzienlijk zhl stijgen. De overheid is zich bewust van de pro blemen, die deze gang van zaken met zich brengt. Niet alleen dient het aan tal scholen uitgebreid te worden, maar ook moet gezorgd worden, dat er vol doende onderwijzers zijn om de jon gens en meisjes de nodige kennis bij te brengen, hun verstandelijke vermogens te ontwikkelen en hen op te voeden tot alle Christelijke en maatschappelijke deugden. Uit de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers blijkt, dat in 1949 méér jongelui de kweekscholen bezochten dan in 1948. Op 16 September#1949 telden de Rijks kweekscholen 1820 leerlingen, de ge meentelijke kweekscholen 431 leerlin gen, de Protestants-Christelijke kweek scholen 2413 leerlingen, de Rooms Kat holieke 3677 leerlingen en de niet-con- fessionele kweekscholen 107 leerlingen, dat is in totaal 8448 jongelui, die de onderwijzersopleiding volgen, tegen 7246 in 1948. Er zit dus schot in. Doch het blijft de vraag, of de opleiding wel gelijke tred houdt met de toeneming van het aantal kinderen, dat straks om een plaatsje op de lagere schoïen zal vragen. Volgens berichten uit Tsjoenking is Kweilin, de hoofdstad van de pro vincie Kwangsi, door communistische troepen bezet.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 5