GEI0-M1IKEIEK VAN WILLIGEN Stad en Omgeving. De consumptiekeuze moet veel zorgvuldiger geschieden Gereformeerde jongeren verzamelen stenen voor een Jeugdhuis KONINGSTRAAT Helderse Bruinvissen moesten ook tegen V.Z.V. het onderspit delven Jonker Bruins heeft leiding in tournooi om het kampioenschap I Aantrekkelijke bazar in de RehobothkerK Lx© Z6S mme vol I allerlei breiwerk als de vrucht van veis IS NOG GROOT De Kon. Marine dient' de kunst Canada-Tuindorp De route van de Sint PIET SCHMIDT Goede polowedstrijd in het Marinebad Van de groene tafel Sinjewel en Bakker delen de derde plaats Gymnastiekvereniging FAC vierde eerste lustrum Tu«en Haaks en Kuitie Tweede lezingavond H.B.B. UITZETTING.,. De nieuwe avonturen van Pim, Pim, Pam en Po Koodi bij MINISTER VAN DEN BRINK: Economische Zaken in de Tweede Kamer Vrachtau+o door trein gegrepen In het voorjaar ran 1947 werd op een vergadering van de Gereformeerde Jeugdraad door één der leden het plan geopperd, een jeugdhuis op te richten. Binnen vijf minuten lag de eerste rijksdaalder op tafel, en toen de vergadering uitéénging, was men niet alleen vast besloten al het mogelijke te doen om tot de verwezenlijking van het plan te komen, maar was bovendien reeds een bedrag van 32 als startkapitaal beschikbaar. Twee jaar later waren de vier duizend gulden vol en nu heeft de Gereformeerde Jeugdraad reeds een fonds Van ruim 4800. Men hoopt dat de opbrengst van de bazar, die vandaag of morgen in de Rehobothkerk wordt gehouden, de zes mille vol zal maken. r\ 11 l O iniet, en evenmin een afdeling voor Gisteravond om half acht werd deze «ren collectief handwerken. Het ge- bazar geopend. Men had daarvoor de touw werd vervuld met een gezoem hele kerk moeten ontruimen, waaruit wel bleek hoe groot de behoefte aan een jeugdhuis is. De plaats, waar iedere Zondag de godsdienstoefeningen wor den gehouden, is immers niet de meest geschikte omgeving voor het houden van een bazar. Maar het bestuur van de Jeugdraad dacht aan het spreekwoord: „Nood breekt wetten", en de kerkeraad was het daarmee eens. zodat onder lei ding van de heer H Vissers, die niet alleen voorzitter is van de Gerefor meerde Jeugdraad, maar ook koster Van de Rehobothkerk. de drie vleugels Van het gebouw werden ontruimd en in •en bazar herschapen. Maandenlang hadden de leden der aangesloten ver énigingen aan de voorbereidingen ge Werkt, allerlei artikelen zelf vervaar digd of verzameld, en aardige attracties Verzonnen. Kennelijk was van deze actie een grote roep uitgegaan, want het was al Vol, toen de heer Vissers de bazar met éen enkel woord opende. Om kwart vóór acht betrokken de meisjes en Jongens hun stands, en prezen als be roepskooplieden hun artikelen en at tracties aan. Het hoekje, waar men langs electrische weg vis kon vangen, was bijzonder in trek, maar ook de schiettent trok veel belangstellenden. Aan diverse tafels konden de bezoekers terecht om zich te voorzien van een fles azijn, een bus erwtensoep, een we genkaart, een rol pepermunt, een pop penwieg, een bakje fruit, een homp worst..,. Het zou haast gemakkelijker zijn, om te vertellen, wat er n i e t ver krijgbaar was. Natuurlijk ontbrak de traditionele fles met groene erwten ONZE COLLECTIE DOCH WACHT NIET TE LANG WANNEER HET EEN „GERO"-CADEAÜ MOET ZIJN. DEN HELDER De Kon. Marine heeft via het depar tement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan schilders het aan bod gedaan, om op zee, aan boord van Hr. Ms. schepen te schilderen. Dit werd medegedeeld, door mej. C. J Gisehler, chef van de afdeling kunst var. het bureau beeldende kunsten aan het departement van O., K. en W d:e de Decembertentoonstelling open de van het kunstenaarscentrum Ber gen. Na de vliegende schilders krijgen we dus nu de varende schilders, die tz.t. hun op zee vervaardigd werk sullen exposeren. Op 7 November verzond de heer De J., die naar Canada is ge migreerd, een luchtpostbrief naar een vriend in Dev Helder. Bij het schryven van het adres maakte hy een klein abuis: „Aan Ce heer C. Smit, melkhan^^l, Tuindorp, Holland", zette hij op de enve lop. Den Helder vergat hij en dat was voor de Nederlandse Poste rijen niet plezierig. Want er zijn zoveel steden in ons land. waar men 'n Tuindorp heeft. Het „Bu reel der onbestelbare stukken" van de P.T T. mocht het ware Tuindorp zoeken. Zo kwam met rode inkt op de envelop te staan: ,,Zi« Rotterdam, IJsselmonde, Princenhage, Hansweert, Brui- ntsse, Geldermalsen, Hengelo (O), Naarden, Bergen (N H.), Den Helder". Rustig reisde de brief al die Tuindorpen langs en over al zette de vost het gemeente stempel op de brief. Zoals zo dikwijls in dergelijke gevallen was het natuurlijk de laatste plaats, waar het goede Tuindorp lag. In alle voorgaande gemeen ten was een melkhandel Smit in Tuindorp onbekend. Maar de brief kwdm terecht Op 28 November werd het poststempel in Bergen geplaatst en gisteren kreeg de heer Smit de brief in de bits De PTT in alle windstreken van Ne derland was in de weer geweest en dat alles voor 15 Canadese dollar-cents. Een mooit staaltje van accuratesse, tempo en ser vice. en geroezemoes, als ware het de Am sterdamse koopmansbeurs. We kregen de indruk, dat het deze eerste avond met de omzet heel bevredigend verliep Vanmiddag van drie tot vijf uur is de bazar geopend voor de jeugd, vanavond en morgenavond van kwart vóór acht tot half elf voot ouderen. Daarna kan de balans worden opgemaakt Het is voor de merendeels jeugdige organi satoren te hopen, dat hun activiteit wordt beloond met een doorslaand succes En dan maar op zoek naar de volgende partij „stenen" voor het Jeugdhuis. Van het Centraal Sint Nicolaas- comité vernemen wij, dat de kin deren Zaterdagmiddag, wanneer rij Sint Nicolaas van de boot ge baald hebben, naar het Raadhuis marcheren langs de volgende route: Binnenhaven, Nieuwstraat, Jan in 't Veltstraat, Stakman Bos- sestraat. Van Limburg Stirura- straat, Van der Duin van Maas- damstraat, Ruyghweg. Parallel weg, Spoorstraat Koningstraat Koningstraat, Koningsplein, Kerk- gracht. Zoals bekend, zal de ontvangst al leen bij gunstig weef doorgaan. Dan zal de vlag van de Waterto ren wapperen. De collecte, die voor de viering van het Centraal Sint Nicolaas- feest werd gehouden. heeft 2103.75 opgebracht. Een zeer be vredigende uitslag, waaraan de opbrengst van de inzameling on der het marinepersoneel niet vreemd zal zijn. CTÖJ»< terjaóéen naar ffiaftf Ruime keuze - Vertrouwd adres Ruyghweg 74 Tel. 3176 Maandagavond werd in het marinebad de competitiewedstrijd Helderse Bruin vissenVZV gespeeld. De ploeg uit Velsen bestond in hoofdzaak uit oudere spelers, die echter nog behoorlijk konden meekomen. Het zevental behoorde in de zomercompetitie tot de beste clubs. Maandag is weer eens gebleken, dat het ook voor onze stadgenoten mogelijk moet zijn in een hogere klasse nit tet komen. De spelers zaten stuk voor stuk fel op de bal. In de voorhoede klopte het aanzienlijk beter dan onlangs in Alk maar, en ook de achterspelers waren meer op dreef. Het was jammer, dat de scheidsrechter vaak aarzelde met straf fen bij een overtreding. Het was niet temin een sportieve ontmoeting. Het ging er om de bal zo vlug mo gelijk weg te werken, want het veld was te klein om veel te zwemmen en open spel te leveren. Men was hier aan echter spoedig gewend. De men sen met lange benen hadden In het on diepe gedeelte nogal eens met moeilijk heden te kampen. Leder van de Bruinvissen opende de score met een hard schot (101. De linksvoor van VZV zag. hoewel zwaar gehinderd, kans even later een bal naar het doel te werpen, vd Water lag niet op zijn plaats en het gelukte Baarda niet meer de indrijvende bal te achter halen (111 Hierna brachten de Vel- senaren de stand op 1—2, en vervol gens op 1—3. Na de rust werd het 14. en uit een vrije worp werd de voorsprong zelfs tot 15 opgevoerd. De Bruinvissen kregen voldoende kansen. Eindelijk kwam de bal vla Wildenberg bij Gode. Deze plaatste zuiver, en het was 25. Onze stadgenoten speelden toen Iets beter dan de gasten, doch menige goe de kans ging verloren door over- of naastschieten. Wildenberg zou de ach terstand tot 35 verkleinen. In een he vig duel gewikkeld met zijn tegensoe- ler, wist hij met een bliksemsnelle be weging het leder achtrwaarts op doel te werpen. Daarop had de doelman van VZV niet gerekend (35). Nu resteert de Bruinvissen één wed strijd tegen de Zwaardvisch. Deze ver eniging heeft alle ontmoetingen nog voor de boeg. BKC 2—HRC 4 0—0. Maandag schreven wij in ons over zicht, dat de voetbalwedstrijd BKC 2 HRC 4 werd afgelast. Deze ontmoeting is echter wél gespeeld, en eindigde in een puntloos gelijk spel. De wedstrijd werd geleld door een lid van BKC, om dat de scheidsrechter niet was opge komen. HOOGZIJDE E 100», 9CHAGEN JONKER BRUINS is na de eerste avond waarop de tien beste tafeltennissers elkaar ontmoetten, nog de enige ongeslagen speler. Hjj won zijn vijf partijen in twee games, en hjj deed dat in een bewonderenswaardige stjjl. Zonder een spier van zjjn gezicht te vertrekken rekende hij af met Smit, mevrouw Sinjewel, V. d. Spek, Pronk en Weemhoff, die zich alle met hand en tand verzetten en het hem trouwens lang niet gemakkelijk maakten. Vooral zijn overwinningen op Smit en Weemhoff hebben aan een tijden draadje gehangen. 11-21} Weemhoff—Bruins 18-21, Met veel plezier hebben wo naar Weemhoff gekeken. Hij wierp al zijn jeugdig enthousiasme in de strijd, en trok zich maar weinig van de kracht van zijn tegenstander aan. Bruins heeft zich in deze partij niet van zijn beste zijde laten kennen. Met wat minder show zou hjj het zelfs tegen Weemhoff niet zo zwaar hebben gehad. Smit sloeg er tegen de jonker 23-25, 18-21 uit Serveren. Jonker Tjebbes, Sinjewel en C. Bak ker wonnen elk vier partijen. Tjebbes, die van Sinjewel verloor, bezet de tweede plaats, met een game minder verloren dan de IVA-spelers. Het spel van de lange adelborst is niet fraai, maar het draagt vrucht en daar komt het ten slotte op aan. Misschien kan hij er de volgende keer echter op let ten met open hand te serveren. En als hij het helmaal goed wil doen, dan moet hij bij het serveren het balletje even loslaten. Er waren nog enkele spelers die zich niet aan de juiste regel hielden. Sinjewel is tot nu toe de enige die hem sloeg. Deze moest op zijn beurt het onderspit delven tegen Weemhoff, die ook van Bakker won. Hieronder geven wij een aantal uit slagen: R. SinjewelJ. Sinjewel 19-21, 20-22; Weemhoff—Makelaar 21-17 21-16; Smit—Makelaar 22-20, 18-21, 17-21; Pronk—J. Sinjewel 21-14, 14-21, 17-21; Smit—Bakker 21-19,15-21,13-21; Weem hoff—Tjebbes 16-21, 16-21; v. d. Spek— Makelaar 21-14, 10-21, 20-22; R. Sinjewel —Bakker 19-21, 16-21; Weemhoff—J. Sinjewel 22-20, 21-14; Pronkv. d. Spek 18-21, 22-20, 9-21; Tjebbes—J. Sinjewel Op 24 November 1944 werd de gym nastiekvereniging F.A.C. („Fortius, Al tius, Citius") opgericht, en zij bestond derhalve vorige week vijf Jaar. Dit heuglijk feit is in „Musis Sacrum" op feestelijke wijze gevierd. De avond werd verzorgd door Bernard Barends. de zingende ootimist". uit Den Haag Een aantal dames voerde een vriie oefening uit. en het meisjesclubje ver richtte een aardige hoepeloefening In de pauze werd aan de leider de heer J. Dekker, namens het bestuur een boekwerk aangeboden. De scheidende voorzitster, mevrouw Kwak. ontving een fraai zeegezicht en een boeket Het spreekt vanzelf dat het deze avond aan traetaties niet ontbrak, en dat ruim schonts de gelegenheid werd geboden om een dansje te maken De band van Tan «eegers zorgde daarbij voor de mnziek. Voor degenen die iets meer over FAC willen weten zii hieraan toege voegd. dat iedere Maandagavond van zes tot zeven uur in het gemeentelilk lvoenm wordt geoefend door de meis les. en van zeven tot tien uur door de dames. Hr Ms 7eehond" is gistermorgen bi nnen opkomen Ook de ..Gold Else". de nieuwe Duitse kustvaarder die Maandagavond op de rede voor anker ging. lien giste ■•en de haven binnen orr te oroviande "en Vn-i-a hpt weer Is noooknsn' r»t bet schip de eerste reis naar Lübeck voort De Hollandse coaster „Vida" is naar Delfziil vertrokken. Het is morgen hoog water om 3 55 en 16 45 uur. en laag water om 10.40 en 22.50 uur De temperatuur van het zee water was 6 9 graden Celsius. Het bestuur van de Helderse Be- stuurdersbond deelt ons mede. dat op Vriidagavond 2 December, aanvang acht uur. In ..Musis Sacrum", Koning straat de tweede lezing in de serie van vier zal worden gehouden. Voor de le den der bij het NW aangesloten vak bonden. met hun vrouwen of verloof den. zal de heer J Oosterhuis spreken over „De coöperatieve gedachte". *J*OEN we in zorge loze jaren nog naai school gingen, kenden wt maar een paar be- Lekenissen van het woord „uitzetting". Toen we Heel knap werden, kon den we zelfs precies be rekenen hoeveel een staaf ijzer van een meter lengte uitzette, wanneer hij tien graden werd verhit. Met plezier den ken we nog aan onze schooltijd terug, maar het woord „uitzetting" komt zelden meer in onze gedachten. gEHALVE gistermiddag en dan in een héél andere betekenis. Er is namelijk een gezin uit een woning gezet en dat is altijd een droevige zaak. Zelfs wanneer dat gebeurt wegens vele maanden huurschuld, wangedrag of dergelijke oorzaken. Want het ge beurt toch maar, zo maar die spulleties op straat, hier de tafel, daar de (nog brandende) kachel, een stapel stoe len en nog een hele ver zameling huisraad. Dat staat dan op de stoep voor een zwart-gapend raam, als een demonstra tie van ellende. Dat is nooit een plezierig ge zicht. HET geval van gister- middag betrof géén huurschuld. Daar waren mensen zomaar, zonder officiële toestemming, in het huisje Tweede Vroonstraat 59 getrok ken. Oorzaak: de wo ningnood. We behoeven niet te denken,dat het echtpaar G. voor zijn genoegen naar dat huisje was gegaan. Er zijn in Den Helder zo'n acht honderd gezinnen, die zich de gevoelens van het echtpaar G. bijzonder goed kunnen indenken. De meesten wachten ge laten af, omdat zij wel weten, dat niet iedereen kan wor-'-n geholpen, wanneer wekelijks vijf nieuwe ielilaar komen. Op het Bureau Huisvesting ligt een lan ge wachtlijst en het is voor de ambtenaren daar dagelijks weer-aan een vraagstuk, te bepalen wie het perst aan bod is. JJET echtpaar G. was nog niet aan bod. Er waren vele tientallen ur genter gevallen. Maar ieder voelt zijn eigen moeilijkheden het zwaarst en zo had de heer G het huis van de familie, waarbij hij met z'n vrouw inwoonde, verlaten en het leegstaande huis in de Tweede Vroon- straat betrokken. Het Bureau Huisvesting mocht dan menen, dat de heer G nog niet aan de beurt was voor een huis hijzelf was al blij met de toestemming van de hui'eigenaar. De heer N. gaf hem de sleutel van het huisje, dat een week leegstand en de heer G. bracht zijn boel tje over. gEGRIJPELIJK, maar niet verantwoord. Want waarheen moet het gaan, wanneer ieder die een huis ziet leeg staan, dat zomaar kan betrekken. De huiseige naar kon niet beoorde. len, of er geen urgenter gevallen zijn. Het Bureau Huisvesting kan hoog stens met de wensen van de huiseigenaren enige rekening houden maar de toewijzing van hulzen geheel aan hen overlaten, neen, dat zon een chaos tot gevolg h->h ben. Hier moest dus worden Ivoegreven en zo verschenen gistermiddn de ambtenaren, die de ontruiming van het huis gelastten. Een uurtje la ter stond de boel or straat en toen de man thuis kwam, bracht hü de huisraad over naar de wonlno van een familie lid. 7.iin vrouw en hü trokken tijdelijk in bii een ande- familielid. dat zelf al een groot gezin heeft. JJET is zulke jammer, dat di-oen mneten gebeuren. Het was em moment, waarop dp bc 1 annen van enkeling er oemeen'chart even met elkaar In felle botsi-r kwamen Recht is Tech' al zirn -echte zaken som- verdrietig. m 12-21, 19-21. Een dame De dame In het gezelschap, mevrouw Sinjewel, voelt zich bij al die mannen blijkbaar niet zo thuis. Ze kon geen enkele game winnen. Pronk, die de ne gende plaats Inneemt, zouden wij wil len vragen waarom hij ln zijn partij tegen Tjebbes niet net zo hard en on stuimig aanviel, al» hij dat tegen Sin jewel en vd Spek deed. De stand na de eerste avond ziet er als volgt uit; Bruins Tjebbes J. Sinjewel C. Bakker Weemhoff Makelaar K. Smit vd Spek Pronk mevr. Sinjewel 8 5 8 3 5 5 5 5 5 19-0 8-2 8—3 8—3 «-4 06 4—6 3-9 2—10 0—10 selfbinders voor heren en jongens ook In Mohair De wedstrijden worden op Donder* dagavond 8 December voortgezet. Bondscompetiti* Voor de bondscompetitie zijn de vo rige week weer enkele wedstrijden ge. speeld. HCSC 1 behaalde een klinken de 9i overwining op IVA 2. Weem hoff Smit en Van der Spek beslisten hun partijen in twee games. Alleen de dubbel was voor IVA. Deze werd in drie games gewonnen, dank zij depri- ma forehand van J. Pronk. HCSC 2. dat al twee grote overwin ningen heeft behaald kreeg een 7— nederlaag van de nieuwe Texelse ver eniging Ready 1 te incasseren. De HCSC-er» werden door Brügemann en De Jong geheel overspeeld. Deze he ren wonnen al hun partijen in twee ga mes. WGW 2 behaalde bij TOS 1 een 8—4 zege. N. de Vrone won alle par tijen, Spetter won er twee. en Sinnig» nam er één voor zijn rekening. Helderse competitie. In de afdeling A werd niet gespeeld. De afdeling B verschafte ons de vol gende uitslagen: IVA 4ATTV 3 7—3, rVA 5HCSC 4 2-8, IVA 4-IVA t 5—5. HCSC 2—HCSC 6 10—0. De stand is hier nu: HCSC 2 HCSC 4 HCSC 3 HCSC S IVA 4 HCSC 6 IVA 5 ATTV 3 HCSC 7 IVA 6 13 10 8 8 7 6 4 3 2 1 60—10 43—27 33—17 31—19 37—33 27-43 25-45 18-22 18-42 19-51 31. Pim, Pam en Pom hebben nog nooit zo heerlijk geslapen als die eer ste nacht in het oude fort, te kort, véél te kort duurt die slaap echter naar de zin van de drie broertjes, want de volgende dag heel vroeg in de morgen komt de hoornblazer en blaast een kei harde reveille! Het geluid schettert tussen de muren van het oude fort en dringt ook de kamer van Pim, Pam en Pom binnen. Pim, die juut droomde, dat hij weer thuis was bij Moeder Woeffie, vliegt met een gil overeind en stoot meteen zijn noofd tegen de bo venste krib. „Wat is dat voor een la waai?" schreeuwt hij. „Dat betekent dat je moet opstaan', antwoordt de hoorn blazer, die juist voor het raam staat ..Enik zou het maar gauw doen ook, want de kolonel heeft een vrese lijke hekel om op iemand te moeten wachten". (Van onze parlementaire redacteur) Met een grotere nauwkeurigheid en openhartigheid dan andere ministers dat gedaan hebben, heeft de minister van Economische Zaken, prof. mr. J. R. M. van den Brink in de memorie van ant woord op zijn begroting voor 1950 een uiteenzetting gegeven van zijn beleid en van de beginselen, waardoor hij zich in zijn economische politiek laat leiden. Daarbij heeft hi] vooral aandacht be steed aan de kwestie geleide economie of overheidsónlhouding en bij komt tot de conclusie, dat de staat algemene lei ding moet geven aan de economische ontwikkeling van ons land en dient in te grijpen, waar het particulier initia tief in gebreke blijft of te kort schiet, doch dat overigens aan het particuliere bedrijf een zo groot mogelijke mate van vrijheid geschonken dient te worden, wanneer althans dit bedrijf niet recht streeks handelt tegen het algemene economische belang van ons land in. Ook de Tweede Kamer, die Dinsdag middag met de behandeling van de be groting van Economische Zaken begon nen is, hield zich met dit probleem be zig en het spreekt vanzelf, dat zich diepgaande verschillen demonstreerden Rechts van de bewindsman stond bijv. ae heer C. v. d. Heuvel (AR), die aan prof. v. d. Brink verweet opportunisti sche inzichten te huldigen en niet van een vast beginsel uit te gaan. Voor hem zelf was de keus niet moeilijk. Hij is een tegenstander van staatsbemoeienis, laat staan van geleide economie. Gaat de minister naar de zin van de anti-revolutionnaire afgevaardigde te ver, volgens drs. G. M. Nederhorst gaat hij. wat H. geven van leiding aan bet economischt leven betreft, niet ver genoeg. Om een voorbeeld te noemen de overheid wil de efficiency in het economisch leven zo hoog mogelijk op voeren. maar de minister wenst tege lijkertijd de efficiency in het bedrijf geheel aan het bedrijf zelf over te la ten. Wanneer een bepaalde onderne ming in-efficient is, dan moet de over heid deze kunnen dwingen haar be drijf te verbeteren, op eigen kosten, vond de heer Nederhorst.. Men concluctere hieruit niet, dat de ze kampioen voor de geleide econo mie geen enkele waardering had vooi het werk van minister v. d. Brink Hij was het zelis in veel met hem eens: ook de PvdA heeft een enorme plaats voor de zelfwerkzaamheid ingeruimd Hij was daarom bereid de bewindsman in zijn beleid te steunen imar deze moet dit mogelijk maken Hij beh efl geen socialistische politiek te voeren zo stelde hij de jeugdige minister ge rust, maar de socialister verlangen we) iets van hui. eigen beginselen in de verwezenH Wng van 's ministers in Z „hten terug U vinden. Ook de industrialisatie had de be langstelling van verscheidene leden De heer v d. Heuvel was van oordeel dat ons volk veel te weinig doordrongen L»™ 6 economische toestand van ons land en van onze armoede We dienen te beseffen dat er meer gepro duceerd moet worden, maar vooral meer versoberd. De heer A. Stapelkamn 'AR) viel zijn Partflgenoot b« en wa« van mening, dat misschien een derde loon ronde voorkomen kan worden, als ord^i e°ed dl'ideli* gemaakt ordt hoe arm wn zijn. h r'Y»»6'''' Th D' J' M Koersen (KVP) belichtte nog eens duidelijk de talrijke aspeeten yan de industrialisatie en drs M Nederhorst knoopte zijn be schouwing over de industrialisatie vast aan het sluitend maken van de beta mgsbalans. Als men tot consumptie beperking wil komen, zo zei deze af ge vaardigde, dan dient dit integraal over de gehele bevolking te geschieden, door bijvoorbeeld het waren slechts suggesties strengere distributie van electriciteit; afschaffing van het witte brood, waardoor dollars op de aankoop van bloem uit Amerika kunnen wor den bespaard; verstrekking van min der koffie en uitsmering van de aan wezige hoeveelheid over een langere periode en bevordering van het ge bruik van koffiesurrogaat. Avondvergadering. In de avondvergadering was de eer ste spreker de heer Cornelissen (WD) die het met de minister eens was, dat industrialisatie nodig was. Maar, zei- de hij, de belastingpoltlèk bevordert haar allerminst. Z.i. moet de Staat zo weinig mogelijk deelnemen aan de fi nanciering. Middenstandsproblemen be sprekend. zeide spr. het te betreuren, dat zo weinig voor de middenstandera gedaan wordt in vergelijking met de arbeiders. Er wordt onvoldoende reke ning gehouden met de draagkracht van de middenstand. Hii bepleitte een al gemene winkelsluitingswet met demo gelijkheid van plaatselijke regelingen. De heer Hoogcarspel (CPN) herinner de eraan, dat de minister zegt te stre ven naar een zo goed mogelijke wel- vaartsverzorging. In dit verband be toogde spr., dat de arbeidende bevol king in de bitterste armoede verkeert Minister Van den Brink De minister van Economische Zaken, de heer Van den Brink, ging vervol gens na wel e de algemene economi sche omstandighede nationaal en in ternationaal, zijn, waaronder het pro ces der reconstructie van ons land zich voltrekt. Voorts behandelde hij de vraag hoe ver het proces van de eco nomische heropbouw van de Neder landse volkshuishouding is gevorderd en tenslotte ging hij na waarheen wij koersen Hij merkte daarbij op, dat de ondernemers de grootst mogelijke ef ficiency moeten nastreven. De con sumptiekeuze zal veel zorgvuldiger moeten geschieden, meende de minister. De regeringspolitiek is o.m. gericht op het scheppen van gelijke concurrentie voorwaarden ten aanzien van het bui tenland. Een lichtpunt zag spreker in de krachtige ontwikkeling der econo mische betrekkingen met Duitsland. Voor de devaluatie zou Nederland wel licht een ander tijdstip hebben gekozen als er niet een golf van devaluatie over Europa was gegaan. Wat de heropbouw b treft merkte spr. op, dat de produc tie aanzienlijk stijgende is; de in- en uitvoer zijn belangrijk gestegen, maar we zijn er nog lang .iet. Het aandeel in de wereldhandel is ongeveer al» vóór de oorlog, maar nu beginnen de moeilijkheden Onze exportpositie zal sterk moeten zijn. Naar 's minister» oordeel zal aan consumptiebeperking niet zijn te ontkomen. De zwaarste taak voor de komende jaren zal zijn de stabilisatie van het economisch stelsel te handhaven. Op de onbewaakte overweg De Keins bij Schagen is gistermorgen om 6.30 uur een vrachtauto, geladen met aard appelen, door een passerende trein ge grepen en totaal vernield. De bestuurder H. L. Schilder uit Zijpe bekwam slechts lichte verwondin gen, de mede-inzittende A. Hartog, eveneens uit Zijpe, brak de rechter pols en heeft inwendige kneuzingen opgelopen. De trein bleef nagenoeg onbeschadigd en had 20 minuten ver traging. Hartog werd naar het ziekenhuis t' Alkmaar vervoerd.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2