■ffautve- HET NIEUWE BOEK ABMSIR00P Franco noemt Spanje onmisbaar voor de Westerse verdediging ^ERMOCÈNf ewogen week-eind Op het toneel te Angerlo voltrok zich bijna een drama Ten hoogste f 400 - aan reisdeviezen OP HET MATJE Vergifi in een gehakt bal? Churchills partij zou winnen „Het witte boordje is onttroond. Engeland—Italië Machinist reed door open spoorwegovergang Voerman ontliep de dood Purmerender markt Amerikaanse vrouwen schenken Isaac Allal 4200 dollar Nieuw wereldvakverbond tegen dictatuur Hij begrijpt de vijandige houding van de V.S. niet Schatgravers op Mookerhei sanse bookmakers zijn pessimistisch Nieuw middel tegen t.b.c. Zeepost voor Oost en West VJ Hei Radioprogramma Voor de rechtbank te Arnhem stond terecht de hosbaas A. Hassels te Anger lo, die ervan wordt beschuldigd te heb ben getracht zijn vrouw van het leven te beroven door middel van vergift. Tij dens een toneelvoorstelling van de plaatselijke dilettantenvereniging werd voor de spelers een doos gebracht met versnaperingen. Daar was een zakje bij met een bal gehakt, op welk zakje de naam stond van de vrouw van verdach te, die één der actrices was in deze voor stelling. Zij had echter geen aandacht aan de bal gehakt geschonken. H. bekende in eerste instantie bezink sel uit een bus, waarin vergiftigde mais en tarwe was geweest (ter bestrijding van schadelijke vogels) in een flesje te hebben gedaan en dit aan een waarzeg ster, vrouw K., te hebben gegeven met verzoek dit mede te braden in een bal gehakt, die voor zijn vrouw bestemd was. Vrouw K. was echter terugge schrokken. Later verklaarde verdachte voor de politie, welke verklaring hij ter zitting handhaafde, dat het een onscha delijk middel ter uitroeiing van onkruid was geweest. Vrouw K., dip voor de politie heeft verklaard, dat zij een flesje vergift van verdachte had ontvangen, trok voor de rechtbank deze verklaring in. Tegen deze vrouw, die wegens een abortus kwestie drie jaar gevangenisstraf on dergaat, werd proces-verbaal opge maakt wegens meineed. In zijn requisitoir zeide de officier be- 1 Hosten? OAMPO-BONBONS j Als Engeland nu moest stemmen De „News Chronicle" publiceert de uitslag van een opinie-onderzoek over de vraag „Als u morgen ter stembus werd geroepen, op wie zoudt u dan stemmen?" Deze was: 48 procent van de ondervraagden verklaarde op de Conservatieven te zullen stemmen, 38 procent op de Labourpartij, 13 procent op de Liberalen en 1 procent op an dere partijen. wezen te achten, dat verdachte aan vrouw K. vergift had gegeven om zijn vrouw uit de weg te ruimen. Verdach te had belang bij de dood van zijn vrouw, in verband met een verhouding met een jong meisje, waarmede hjj hoopte te kunnen trouwen. De officier eiste de hoogste straf, die de wet kent, h l- vijf jaren gevangenisstraf. De raadsman mr. Ten Cate meende, dat geen termen aanwezig waren om dfc hoogste straf toe te passen, want er zun geen ongelukken gebeurd. Er kan met met zekerheid worden vastgesteld oi het inderdaad vergift was. De raads- concludeerde tot vrijspraak. De zaak werd voor een groot gedeel te met gesloten deuren behandeld Uit spraak over veertien dagen. Gistermorgen werden ruim 2000 mili tairen, die met de Volendam uit Indo nesië in ons land terugkeerden, te Rot terdam ontscheept. Minister Schokking sprak een welkomstwoord. Sprekend over de werkgelegenheid zeide hij, dat men bij het zoeken naar werk niet als ideaal moet hebben, dat men alleen ge lukkig wordt met een witte boord om. Er zijn zoveel arbeiders in de industrie nodig, dat het witte boordje onttroond is, aldus de minister. Heden zal in Londen de ontmoe ting plaats hebben tussen de voet balploegen van Engeland en Ita lië. Links het Engelse elftal: ach terste rij v.l.n.r.: Watson (Sunder- land), Franklin (Stoke), Williams Wolverhampt.), Mortensen (Black- pool). Ramsey (Tottenham H.), As ton (Manchester U.), voorste rij v. l.n.r.: Finney (Preston N.E.), Row- ley (Manchester U.), Wright (Wol- verhampton), Pearson (Manchester U.) en Froggatt (Portsmouth). Rechts de Italiaanse spelers met hun reserves: eerste rij v.l.n.r. An- Gistermorgen nadat de personentrein uit Boxtel, die om 8.08 uur het station Tilburg binnenliep de overweg aan de Heuvel gepasseerd was, gingen de bo men van deze spoorwegovergang weer open. Enige auto's en andere voertuigen, w.o. een met paard bespannen wagen waren reeds gepasseerd toen plotseling een goederentrein kwam aanrazen uit de richting 's-Hertogenbosch. Het paard werd in de flank gegrepen, over een af stand van ongeveer 50 meter meege sleurd en gedood.. De voerman P. Jan sen uit Tilburg, bekwam geen letsel, doordat de wagen door het breken van de burry niet werd meegseleurd. De trein kwam eerst na 50 tot 60 meter tot stilstand. De machinist, J. H. de L. uit Nijmegen moet voordat hij de overweg passeerde door een onveilig signaal ge reden zijn. Het mag een geluk bij een ongeluk genoemd worden, dat de ma chinist tijdig de trein tot stilstand kon brengen, want de goederentrein raasde voort over hetzelfde spoor van de per sonentrein uit Boxtel, die nog aan het op een paar honderd meter afstand ge legen station stond. Door deze aanrij ding werd waarschijnlijk voorkomen, dat de goederentrein op de stilstaande trein botste. Aangevoerd 721 runderen w.o. 293 Vette koeien f 7.65f 2.20 per kg, han del goed; 108 Melk- en kalfkoeien f 575—f 825, kalm; 215 Geldekoeien f 390—f 625, matig; 62 Pinken f 280— f 425, kalm; 28. Graskalveren f 150— f 245, matig; 185 Nuchtere kalveren f32 f 75, vlug; 15 Stieren f 400-^f 550, stil; 942 Schapen en Lammeren, resp. f 65—f 95 en f 40—f 62.50, stugger; 128 Vette varkens f 1.64—f 1.77 per kg. kalm; 1143 Biggen en Schrammen, resp. f 25f 45 en f 45f 65, goed; 44 Paar den f 350—f 545. stug; 29 Bokken en geiten f 10—f 60, vlug. Totaal 3192 st. 3600 Oude kippen en hanen (rode en Witte) f 2—f 2.25 en 450 Oude kippen en hanen (blauwe) f 2.40f 2.60 per kg; 250 Jonge hennen f 5f 8: 650 Een den f 1—f 2.50; 1200 Konijnen f 0.50— f 7; 250 Ganzen f 7—f 9 en 120 Kalkoe nen f 8—f 10 per stuk; 4000 Kipeieren f 15—f 18 en 2500 Eendeneieren f 15 per MO stuks. De „Pioneer Women", een Zionisti sche vrouwenorganisatie in de Ver. Staten, heeft besloten 4200 dollar te be steden voor de opvoeding van Isaac Allal, de enige overlevende van de ramp met de Nederlandse Dakota bij Oslo. Isaac, die thans 12 jaar is, zal tot en met zijn 18e jaar jaarlijks 600 dol lar ontvangen. Dezer dagen is het telefoonver keer tussen Nederland en Israël ge opend. voorlopig alleen voor gesprek ken uitgaand van Nederland. Met ingang van 1 Januari zal het beschikbaar stellen van reisdeviezen voor niet-zakelijke doeleinden op enigszins andere leest worden ge schoeid. Afgestapt wordt van het tot dusver gehuldigde beginsel, dat inge zetenen slechts éénmaal per jaar en voor één land reisdeviezen voor toe risme kunnen krijgen. In plaats daarvan zal in 1950 iedere ingezetene kunnen beschikken over een jaarmaximum aan deviezen, het welk hij binnen zekere grenzen naar goeddunken kan aanwenden voor rei zen in diverse aan te wijzen landen. Voor personen van 14 jaar en ouder bedraagt dit jaarmaximum f 400, voor jongere personen f 200. Hiervan dienen zowel de toeristenreizen als kosten van familiebezoek, reizen op uitnodiging e.d. te worden bestreden. Het verstrekken van reisdeviezen voor Denemarken, Finland, Frankrijk. Groot-Brittannie, Ierland, Noorwegen en Zweden zal mogelijk worden ge maakt door het verlenen van alge mene vergunningen. Hierdoor zullen de wekelijkse aan vragen komen te vervallen en zal het aan de gemachtigde instellingen moge lijk zijn binnen de in de algemene vergunningen gestelde grenzen de aan vragers onmiddellijk van reisdeviezen voor toerisme voor die landen te voorzien. Reisdeviezen voor toerisme naar Belgie/Luxemburg en Zwitserland zul len slechts kunnen worden verkregen na loting. Het bestaande systeem van Die krampachtige hoestbuien laten II rust nog duur. Uw beklemde borst snakt p\jnlyk naar luchtSpaar Uw Iongen en neem nog vandaag de ver zachtende, slijmoplossende AKKER'» indienen van lijsten met kaartjes moet voor deze landen blijven gehandhaafd. In verband met het bovenstaande zal le. een algemene vergunning per land worden verleend voor het verstrekken van reisdeviezen voor toerisme naar Denemarken, Finland. Frankrijk, Groot-Brittannie, Ierland, Noorwegen en Zweden; 2e. een gewijzigde algemene vergun ning worden verleend tot het beschik baarstellen van een beperkt bedrag per jaar voor niet-zakelijke reizen (fa miliebezoek, reis op uitnodiging) naar Belgie/Luxemburg, Italië, Oostenrijk, West-Duitsland en Zwitserland; 3e. een gewijzigde algemene vergun ning worden verleend voor autokosten; 4e. een gewijzigde instructie voor ge machtigde instellingen in de zin van de Deviezenreisbeschikking 1949 wor den gegeven. De redevoeringen die Dinsdag op het Internationale Vakverenigingscongres te Londen gedurende zes uur in vele talen werden gehouden, duiden er sterk op, dat de nieuwe Vakverenigingsinter- nationale, welke dit congres wil oprich ten als concurrentie van het bestaande Wereldvakverbond (WFTU)bovenaan op haar programma de volgende twee taken zal plaatsen: Strijd tegen het communisme en hulp aan de arbei dersbewegingen in economisch on ontwikkelde landen. De Nederlandse afgevaardigde Evert Kupers, oud-voorzitter van het NVV, verklaarde, dat sociale wetgeving, sa menwerking met de V.N., strijd tegen dictatuur, verheffing van het levenspeil der arbeiders en strijd voor sociale ze kerheid en gerechtigheid in het arbeids veld van de nieuwe organisatie zouden moeten liggen. In Franse kringen te Warschau krijgt mén de indruk, dat de Poolse autoriteiten alle Fransen in Polen (150 in totaal) als gijzelaars willen gevan gen houden. „Als hoofd van de Spaanse regering Is het voor mij moeilijk de vijandige houding van de Amerikaanse regering te begrijpen, want meer dan ooit zou tten de Westerse landen verenigd moe ten staan ten opzichte van het commu nistische gevaar uit het Oosten", zo verklaarde Franco tijdens een interview dat hij te Madrid heeft toegestaan aan een Amerikaanse journalist. „Spanje, aldus de caudillo, is een der belangrijkste vestingen van de Weste lijke verdediging omdat het een achter hoede is die het hoofd kan bieden aan de aanvallen van een onverhoedse in valler". Franco zeide, dat de Russen het strategische belang van Spanje zeer goed begrijpen, en „sedert 5 jaar niets nalaten om in Spanje onrust te zaaien". Ingeval van oorlog, zo betoogde Fran co, zou Spanje's economische en mili taire zwakheid rampzalige gevolgen hebben voor het Westen. KOTA INTEN OP THUISVAART. Met de „Kota Inten", die 26 Novem ber uit TancJjong Priok is vertrokken, repatriëren de volgende onderdelen der 7 December-divisie: het derde bataljon van het regiment stoottroepen (3 RS), voorts 35 RI en 11 AAT. ■"TffT MENTHO-REX bt T i hBH Verkoudheidszalf ■IJ INADEMEN INWRIJVEN Bestrijdt de kou van buitenaf langs twee wegen. novazzi, Snetimenti, Manente, Puc- cinellim Muccinelli. Puccinini, Gio- vannink, Amadei, Fattori, Parola, Boniperti, Moro (doelverdediger) en Lorenzi. I tr Bij de Italiaanse bookmakers kon men gisteren en vandaag weddenschap pen afsluiten op de voetbalwedstrijd EngelandItalië tegen een notering 20 tegen 1. Dit is wel het beste bewijs dat Engeland als favoriet tegen „la Squadra Azzura" in het veld komt. Voor de vijfde maal in de geschiedenis zal een wedstrijd tussen deze landenploegen plaats vinden. Engeland won er twee en de anderen eindigden in een gelijk spel. De Italiaanse ploeg is vermoede lijk het verlies van de spelers, die bij de „Torinoramp" om het leven kwa men, nog niet te boven. Daartegenover staat dat de Engelsen een ploeg in het veld zullen brengen, die zeker zo sterk is als het elftal dat in 1948 de Italia nen te Turijn met 40 versloeg. Het pessimisme van de Italiaanse bookmakers is dan ook zeer goed te verklaren. Frof. Gerhard Domagk, de beroemde Duitse medicus en Nobelprijswinnaar, en zijn assistent dr. Erich Kaufmann verklaren een nieuw geneesmiddel tegen tuberculose te hebben gevonden dat dr. Kaufmann „absoluut doeltref fend" genoemd heeft. Hij zei, dat sinds het vorige jaar honderden proeven zijn genomen, die alle een volkomen succes zijn gebleken. Het nieuwe middel, aldus dr. Kauf mann, wordt gemaakt in de Duitse Bayerfabrieken te Leverkusen onder de naam „TB 1.698 Contiben". Het zal alleen aan ziekenhuizen worden ver strekt, daar bij het gebruik voorduren de medische observatie noodzakelijk is. Dr. Kaufmann deelde verder mede, dat het Amerikaanse „Shanley Con cern" met de Duitse autoriteiten on derhandelt over het vervaardigings- recht voor de Ver. Staten. De ministers Van Schaik en Stik ker zijn te Batavia aangekomen. Zij werden o.a. op het vliegveld verwel komd door de Sultan van Djokja en mr. Rum. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Indonesië m.s. „Mpdoera" (5 Dec.), Antillen s.s. „Bennekom" (18 Dec.) en Suriname m.s. „Bonaire" (7 Dec.). NOC Sportkalender 1950. Het Nederlands Olympisch Comité heeft het loffelijk initiatief genomen een sportkalender uit te geven. Twee envijftig fraaie foto's van prominente Nederlandse sportfiguren, actie foto's en opnamen van sporten die voor velen onbekend en dus onfcemind zijn, illustreren deze kalender. De NOC-kalender is echter niet al leen een interessante kalender gewor den. Hij is ook leerzaam. De teksten bij de illustraties zijn van die aard, dat practisch iedere sportbeoefenaar daar iets van kan opsteken en we! voornamelijk ten aanzien van het be grip „sportiviteit", dat na de oorlog nogal eens in het gedrang is gekomen. Het is te wensen dat deze NOC-kalen der zijn weg zal vinden en als slechts een klein deel van de teksten en spreu ken bij de lezer zal blijven hangen, is de NOC-sportkalender 1950 méér dan alleen een prettig bezit voor iedere sportliefhebber. Charles Morgan, De reis begint (The Voyage), ui tg. De Drie hoek. Een betere waardering dan voor de aan Charles Morgan toegekende James Tait Black Memorial-prijs voor De reis begint kunnen wij voor zijn werk niet vinden. In deze boeiende en fascineren de roman tekent Morgan met zijn fijn ste penseel het leven van zijn beide hoofdfiguren Barbet, een eenvoudige Franse wijnbouwer, geschuwd en mis kend om zijn bijzondere kijk en op vatting op en over het leven en The- rèse, de verguisde vrouw die er zich met hartstocht op toelegt de diseuse van Parijs te worden: Een verademing uit de poel van Kitsch dit werk te kunnen opdiepen! „De Saint in Miami'. Leslie Char- teris, uitg. A. W. Bruna en Zoon Leslie Charteris is onuitputtelijk in het bedenken van vreemde en hache lijke situaties waaruit de Saint steeds weer als triomfator naar voren komt. De Saint, de gentleman onder de zwaar ste der zware jongens treedt ditmaal in het strijdperk tegen ontkomen Duitse oorlogsmisdadigers en met de elegance hem eigen beweegt hij zich in een we reld van politiek gangsterdom. Dat die Duitse oorlogsmisdadigers ditmaal hun gerechte straf niet ontlopen behoeft wel geen betoog. Torpedojagers, duik en snelboten ten spijt. De Saint-ans zullen aan deze nieuwe aanwinst in de Saint-serie zeker weer enige uren van ..spannende ontspanning" beleven. „Anke Servaes". Uitgave F. G. Kroonder te P-ussum. De talrijke vrienden en vooral vrien dinnen, die Anke Servaes (mevr. A. ValkhoffWijdom) door middel van haar boeken (Internaat, Kinderzaal, Moeder Liesbeth, Oorlogskinderen) en als persoon maakte, zullen het ver schijnen van deze bundel met vreugde begroeten. Zij, die haar persoonlijk ge kend hebben, zullen na lezing ervan zeggen: „Het is of wij haar zojuist weer ontmoet hebben". Haar lezers zullen opmerken: „Ja, zó hadden wij ons haar voorgesteld". De heer R. J. Valkhoff geeft een beschrijving van het leven van Anke Servaes. Anderen brengen hun eigen herinneringen aan deze lie ve schrijfster. Het boek is verlucht met tien mooie foto's. KINDERBOEKEN In „De spiegel van het verleden", van L. v. d. Keer-Prins, dat bij de uitgeverij Kluitman te Alkmaar ver scheen, wordt ons het leven getekend van een groepje jonge meisjes, dat in de stad zijn werk heeft en gezamen lijk in een pension woont. De schrijf ster vertelt ons van de zorgen en moeilijkheden, maar ook van de vreugde in het jongemeisjesleven en ze laat ons zien, dat al verschillen de omstandigheden iedere tijd zijn eigen problemen heeft „Zal ik.... of niet", door Santé Troye, uitg. Kluitman, Alkmaar. De hoofdpersoon uit dit boek is Ka rin, die met drie vriendinnen een va- cantietochtje naar de Middellandse Zee maakt. Een heerlijke vacantie, die gevolgd wordt door een blijde thuis komst als ze haar jeugdvriend ont moet. Een zonnig boek. „Lisbeth", door Annie Sommerfelt, uitg. Kluitman, Alkmaar. Een roman tisch verhaal, geweven om twee zus jes, Lisbeth en Kristen, een verloofde van een van de meisjes, die in de oor log gewond raakt en door de meisjes met heel veel moeite, in veiligheid wordt gebracht. Het verhaal speelt in Noorwegen, in het begin van de 19e eeuw en geeft ons een interessante kijk op de toestanden daar. RHEUMATIEK... Uw tergende wintericwaai legt het af tegen de wel dadige warmte van de pijiv stillende Thermogène. PATRICL4 WENTWORTH 48 Justin Leigh was zelf enigszins ver rast door de indruk, die Dorinda's ver schijnen op hem had gemaakt. Die in druk werd nog sterker door de omstan digheid, dat zij de japon droeg, die ze samen hadden uitgezocht. Het was een mooie jaDon en zü kwam er goed in uit. Het licht speelde in de heldere diamantjes van de broche, die hij haar had gegeven. Maar er was méér. Bij zichzelf moest hij toegeven, dat er in zijn ogen altijd iets bijzonders aan Do- rinda was geweest, zelfs al droeg ze kleren, welke niet naar zijn smaak wa ren. Dat bijzondere moest je, meende hij, zelfs opmerken als zij zich temid den van vele anderen bevond. Het lag deels in de houding van haar hoofd, deels in de merkwaardige, buitenissige wijze, waarop de natuur met haar an ogen was omgesprongen. De ongebrui kelijke kleur van haar wangen, haar gehele optreden, haar blik als van een verstandig kind, dat alles werkte na tuurlijk mee. Toch was er nog wat an ders iets, dat hem een gevoel van saamhorigheid met haar zou gegeven hebben ook als ze elkaar voor het eerst in een autobus, op een wrak geslagen schip, in een bazar te Bombay of in de Gobi-woestijn zouden hebben ontmoet. Zoiets was niet te verklaren en zoiets maakte je ook niet kwijt. En. wat wel het meest betekende: je wilde het ook niet kwijtraken! Haar begroeting: „Hoe kom j ij hier, Justin?" liet duidelijk blijken, dat zij het prettig vond. hem te zien Bij uit zondering verborg ook hij zijn gevoe lens ditmaal niet. Lachend sprak hij: „Moira Lane kwam hier voor het weekend. Ze had mij opgebeld en ge vraagd, of ik haar kon brengen". Dorinda was te welopgevoed, om niet te blijven glimlachen. Ze hoopte maar, dat Justin niet zou opmerken, hoe krampachtig dat lachje was. 't Klonk uit zijn mond ongelofelijk, maar hij zei het toch: „Wees niet flauw. Ik kwam hier om jeu te ontmoeten eigenlijk niet jou, maar de Oakley's in mijn kwaliteit als beschermer". „O!" was alles wat zij antwoordde en net kan niet anders worden geschre ven. maar het klonk als een lichte blijde lach. Op dit ogenblik kwam Gregory Por- lock tussenbeiden. „Deze jonge man zal uw tafelheer zijn, maar laat ik u nu met de anderen in kennis brengen. En u moet ook een cocktail nemen". Bij de nu volgende voorstellingen deed zij een reeks indrukken op Mr Tote was rood en fors, met ogen als van een nijdig varken Mr. Masterman die haar, waarom wist ze niet, aan een begrafenisondernemer deed denken Mrs. Tote, klein en schraal in een massa grijs satijn en met veel diaman ten, 't haar opgestoken alsof ze een bad ging nemen en precies een angsti. ge muis. Dorinda vroeg zich af, waar om iemand zo'n hele collectie diaman ten aandeed, die alleen maar op een broodmager nekje schitterden en het gezicht boven dat nekje wel anderhal ve eeuw oud deed lijken. Miss Masterman daarentegen droeg geen enkele diamant. Ze was gehuld in een ouderwetse kanten japon, met lange mouwen en een bijna hoge hals, bevestigd met een klein paarlen broche. Toen ze die donkere ogen ont moette, kwam het woord „rouw" bij Dorinda op„Ze rouwt om iets" Maar dat had niets met de zwarte kan ten japon te maken, 't Was de uitdruk king van haar ogenalsof ze iets voor altijd had verloren (Wordt vervolgd) rDe proef op een genot is de her innering. JEAN PAUL OVERVLOED I|ij heette Willem Dovendal en zijn verkering was uit. Maar die "Za terdagavond had zijn oude vriend Janus hem gezegd, dat er wel vijftig millioen vrouwen teveel zijn op aarde en dat ze dus best een borrel konden pikken. Hoe gaat dat eerst was de oude vriendschap weer aangedronken, toen was de smart der liefde weggespoeld, de voetbalclub was beklonken, de zusters en de nichten en de tantes wa ren herdacht en omdat ze niets meer wisten, hadden ze tenslotte, met zielen vol deernis, geproost op alle weduwen met huwbare dochters. Omdat er zo véél zijn, bestelden ze de ouwe klare bij vier tegelijk. Nu pleegt zulks te voeren tot ver warde complicaties en de dagvaarding, die de griffier met opgetrokken wenk brauwen declameerde, hield dan ook het midden tussen Jungle Pimpernel er, de Tante van Charley. Ik weet niet «f u me voelt, maar dat is een meng sel van oerbosmysterie en stroomver snellingen vol zottigheid. Dat Dovendal het café in duister nis had gehuld door aan de lichtkroon gymnastiek te bedrijven, gaf hij toe. Maar die taartjesautomaat was uit zijn memorie gevaagd. U hebt het apparaat uit ie schar nieren gelicht en in de aangrenzende tuin geplaatst. En de veertig gebakjes hebt u samen bij de gemeentesecreta ris in de brievenbus gestopt, onderwees de Kadi. Die meneer heeft achttien kinde ren, edelachtbare, en het was een op welling, zei Janus. 't Was een smeerboel, corrigeerde ae rechter. De vetvlekken zitten voor altoos in de kleedjes. Trouwens, we zijn er nog niet. Hoe kwam u in die roeiboot? Willem wilde naar Nieuw-Guinea varen; hij had er hier genoeg van zeid'ie. Als emigrant, illustreerde Doven dal, Ik had een paar borreltjes op, moet u rekenen. De nota van de kastelein wijst een totaal aan van 6 pils, 43 oude klare en 4 porties warme worst, wist het Recht. Ze zouden u aan de grens hebben vastgezet voor ongeoorloofde export van alcoholhoudende dranken! Dat viel bezijden hun benul. Al thans Janus zei, dat ze helemaal niet can de grens gekomen waren, want die boot voer klem onder een brug en Willem was tot z'n knieën in de blub ber gezakt. U ontvreemdde die boot en dat is ernstig, zei de rechter. En na de schipbreuk drong u door tot de kerk toren, alwaar u aan het klokketouw ging trekken. Jawel, dat gaven ze toe. Maar dat kwam, omdat ze d'r niet meer uit kon den, want buiten had een trap ge staan, maar binnen niet. En ze wilden naar bed. Vandaar het klokgebeier, half drie in de ochtendstond. Vier mennen van de brandioeer hadden hen van het touw geplukt. Toen ze hingen, durfden ze niet meer los te laten. Er was een overvloed van spijt De schade was vergoed en als de rechter het 'n beetje wilde plooien, zouden ze voorbeelden voor de maatschappij worden. Twee beweeglijke advocaten plaveiden mee aan deze weg van bra ve beloften. Maar de rechter achtte het berouw te zijn gekomen na al teveel zonden Hij verwees de Bolsenisten naar het schuurtje. Voor zeven dagen ieder. KAR EL. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.20 Orkest. 6.30 Strijd krachten. 7.00 Parlementair-overzicht. 7.15 The Mills Brothers. 7.30 Onze spelregels 7.40 Weekkroniek. 7.45 Op bezoek bij anderen. 8 20 Der Zigeunerbaron. 9.40 Nummer 10. 10.20 Kwartet Jan Corduwenei. 10.45 lussen mens en nevelvlek. 11.15 Swing and sweet. 11.40 Einar Bjorneboe. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsbenchten om 7, 8 en 11 uur. 6.30 Kometen en val lende sterren. 7.15 Regerings-uitzending. 7.30 Sportcommentaar. 7.40 Vandaag. 8.15 Vrij en Blij. 8.35 Verwereldlijking in ons gebedsleven. 9.00 Die Kunst der Fuge. 10.00 NCRV-koor. 10.20 „Sans Souci". 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Operette-fragmenten. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten cm 7, 8.30, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8.40 Radio- cchtendblad. 9.03 Philharmonia-orkest. 9.35 Soft and sweet. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Kerk- en Torenklanken. 11.45 Denkt u er eens over na. 12.00 Lichte noten, blijde tonen. 12.38 Tom's prairie pioneers. i.15 Duif van der Linden en zijn Metropole-orkest. i.45 Chan son Metropole. 2.00 Met naald en schaai. 2.30 Trio Knibbeler. 3.00 Klimop. 4.00 Coloriet. 4.30 Zendersluiting. 5,30 Avro Kaleidoscoop. 6.15 Zestig jaar georganiseerd voetbal. 6.30 Strijd krachten. 7.05 De Radio-Volksmuziek. 7.35 Wereldmelodieën op het pijploze orgel 7.45 Regeringsuitzending. 8.15 Het Radio Philhar- monisch-orkest. 9.15 Avro's Avondschool. 9.40 Ilugo de Groot en zijn Avro-orkest. 10.10 Televisie forum". 10.30 „Die Schöpfung". 11.15 The Skymasters. 11.45 Ivonne Blanc. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8.30, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.40 Pluk de dag. 9.03 Moeders wil is wet. 9.40 School radio. 10.00 Italiaans concert. 10.15 Morgen dienst. 10.45 NCRV-orkest. 11.00 De Zonne bloem. 11.45 De Schoolradio. 12,03 Om-en- cm-programma. 1.20' Kwartet. 1.45 Roeromme. 2.00 Fragmenten uit Faust. 2.45 Tussen de bedrijven door. 3.30 Klassieke symphonie. 3.45 Bijbellezing. 4.30 Zendersluiting. 5.30 U kent ze! Kent u ze? 5.50 Regeringsuitzending. 6.00 Leger des Heilskwrartier. 6.15 De stem van de Christelijke Vakbeweging. 6.30 Het Radio- Jeugdjournaal. 7.15 De muziek bij nader in zien. 7.40 Vandaag. 8.05 Sint Nicolaas-sur- prise 9.00 Familie-competitie. 9.35 Weer terug in de grote studio-zaal. 10.05 Gramofoonmuziek 10.15 De vaart der Volken. 10.15 „The fogot- len rite". 10.45 Avondoverdenking. 11.15 „Das jongste Gericht". 11.45 Kamermuziek. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 8.30 VI. Br.: Gram 10.10 Verz. frogr. 11.00 Strijkensemble Max Jaffa. 11.30 NWDR: Gram. 12.00 VI. Br.: Operette-muziek. 12.15 Orkest Georges Larue. 1.15 Gram. 2.00 17e eeuwse Italiaanse muziek. 3.00 Kalund- borg: Wivex-orkest. 4.00-4,30 Tango-orkest. 5.30 Kootwijk: Batavia. 6.00 Fr Br.: Voor dé soldaten. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Liederen. 7.50 Feuilleton. 8.00 Verz. progr. 9.00 Klankbeeld „Guido Gezelle' 9.30 Gram 9.45 Actualiteiten. 10.15 Fr. Br.: Opera-muziek 11.15 „Topic for to-night". 11.30 Victor Sil- vester en Ballroom Orchestra.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3