Batavia 15 December onder de T.N.I. Kort Bestek Rusland valt Joegoslavië niet aan Adenauer en Schumacher reiken elkaar de hand Algehele overeenstemming op de defensie-conferentie te Parijs Als dieven in de nacht slopen zij in Mei 1940 Nederland binnen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Mr. d'Ailly diende Duitser van repliek Lord Pakenham verontschuldigt zich Vrijdag 2 Dec. 1949 74e Jaargang No. 10751 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Twee goederentreinen tegen elkaar bij Deventer Aanzienlijke schade GEEN APARTE VIERING VAN BEVRIJDINGSDAG? Eend vloog tegen K.L.M.-vliegtuig Klapte Duclos uit de Kominform Weerbericht Overdracht der souvereiniteit op 21 December? Sfeer van vertrouwen en samenwerking der R.T.C. is ook in Indonesië aanwezig Nederlandse ministers spraken met Sukarno Niagara als tovenaar Negen Fransen over de Poolse grens gezet Staalmagnaat met gehoon begroet Geheim verdedigingsplan goedgekeurd Johnson en Bradley weer vertrokken Tweemaal de doodstraf voor verraad Twee wilde honden De hoofdstad in het jaar 2000 De Amerikaanse mijn werkers weer aan de slag OPGEPAST VOOR GLADDE WEGEN BUREAU: Koningstraat 7880 Uen Helder Telefoon 2345 Postg.ronummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J B IJLS MA en C KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Kleine advertenties (.„Juttertjes' tot 15 woor den t 1.elk woord meer 5 rent Abonnementen per kwar taal 1 4.— ojj vooruitbe taling. plus incassokosten De troepen der TNI zullen op 15 De cember Batavia binnentrekken, aldus deelde de overste der TNI Jahja mede aan het dagblad „Pedoman". Hij zeide voorts, dat onmiddellijk na de over dracht, in het gebied van Batavia een militair bestuur zal worden ingesteld, dat zal worden opgeheven zodra de omstandigheden het toelaten. De fede rale politie komt automatisch onder het commando van de militaire gou verneur, aldus overste Jahja. Men is doende, voor de politie nieuwe distinc tieven te ontwerpen. Bezorgdheid in Tapanuli. De aanstaande ontruiming van Tapa nuli door de Nedrlandse troepen heeft in Nederlandse en sommige Indonesi sche kringen bezorgdheid doen ont staan, aangezien velen betwijfelen of de in dat gebied aanwezige TNI in staat zal zijn het uitgebreide bende wezen te bedwingen en de veiligheid in Tapanuli te blijven verzekeren. Enige honderden personen hamen tot op heden het zekere voor het onzekere en zijn naar Oost-Sumatra gegaan. Het betreft tot dusver hoofdzakelijk Indo nesische bestuursambtenaren, die be vreesd zijn voor represailles van de rondzwervende benden. West Borneo en Oost Java hebbende resultaten der Ronde-Tafel-conferentie en de grondwet der RIS aanvaard. Contact-lichaam tot samenwerking. De voorlopige federale regering heeft een contact-lichaam ingesteld, dat in zake de overdracht van de souvereini- Ten Oosten van Deventer zijn van nacht twee goederentreinen op elkaar gelopen. Het betreft hier een zijde lingse botsing, die even na half vier plaats vond. De locomotief van de ene en een aantal wagens van de andere trein werden vernield. De reizigersdiensten op de baanvakken DeventerZutphen en DeventerRijs- sen worden met busdiensten onderhou den. Het sneltreinverkeer van en naar Hengelo en Enschede zal via Zutphen worden geleid. teit zal samenwerken met de centrale commissie van het nationale comité van voorbereiding. Het bestaat uit de volgende leden: mr. s'Jacob, voorzitter van de Nederlandse delegatie, mr. Gieben, adviseur-generaal van justi tie, mr. Van Hoogstraten, is. Warners en de heer Van de Wal, secretarissen van Staat, dr. Koets, directeur van het kabinet van de HVK kolonel Van Lage, chef van de generale staf, com mandeur Burghard, chef van de Mari nestaf en dr. De Beus, chef van de di rectie Verre Oosten. Purbolinggo zal 10 December en Tji- latjap en Purwokerto zullen 12 De cember door de Nederlandse troepen verlaten worden. De ondernemings wachters en de politie blijven onder tactisch commando van de TNI. Ook de federale diensten blijven fungeren. Medio December zullen de regent schap Magelang en Temanggun geheel ontruimd zijn. Naar wij vernemen, overweegt de regering de Bevrijdingsdag in den ver volge niet meer apart te doen vieren, doch de herdnking onzer Bevrijdings dag te doen samenvallen met Koning innedag, 30 April. Te dezer zake zou het advies van de Stichting van de Arbeid zijn gevraagd. Van een vlucht wilde eenden is één exemplaar in botsing ge komen met een KLM-vliegtuig. De eend raakte een vleugel van het toestel, dat een deuk ontving ter grootte van een voetbal. Toen dit geschiedde, bevond het toe stel zich op een afstand van 120 k.m. van de vertrekplaats New York. De gezagvoerder van het toestel besloot, temeer daar hij eerst een kort traject had af gelegd, veiligheidshalve naar New York terug te vliegen. Het KLM-toestel had tien pas sagiers aan boord. Het was uit Amsterdam vertrokken en via New York op weg naar Curagao. Controle ove r Wesieuropese arbeiders verloren Jacques Duclos, Frankrijks verte genwoordiger in de Kominform en de tweede leider van de Franse commu nistische partij, zou, naar uit gewoon lijk betrouwbare bronnen werd verno men, drie dagen geleden op een ge heime vergadering van het Politieburo der Franse communistische partij heb ben medegedeeld, dat het Sowjetrussi- sche leger nimmer Joegoslavië zal aan vallen. Duclos zou gezegd hebben, dat Mos kou had geadviseerd, de vlam der revolutie tegen Tito binnen zijn eigen land brandende te houden. Op deze wijze zou het op zekere dag mogelijk Zijn een gewapende opstand tegen Tito te ontketenen zonder de interventie van geregelde Russische troepen, doch uit sluitend met behulp van vrijwilligers uit de „satellietlanden". Duclos zou voorts verklaard hebben, dat men op de Novembervergadering van de Kominform in Boedapest had toegegeven, dat tot op zekere hoogte de controle over de arbeidersklasse in West-Europa verloren was en alle po- Verwachting tot Vrijdagavond. Zwaar bewolkt met voornamelijk in de Noordwestelijke helft van het land enkele verspreide regen buien. Matige of vrij krachtige, maar in het Noord-Westen tijde lijk zwakke, wind tussen Zuid en West. In het Zuid-Westen van het land iets zachter, overigens wei nig verandering van temperatuur. Zaterdag: zon op 8.28 onder 16.31. Maan op 15.02, onder 6.16. gingen ingespannen dienden te worden deze in de komende maanden te her winnen. Volgens dezelfde bronnen zou de Kominform de mogelijkheid van een internationale staking van havenarbei ders in het begin van 1950 overwegen. LUCHTAANVAL OP KANTON Bommenwerpers van de Chinese na tionalistische regering hebben 'n lucht aanval uitgevoerd op Kanton, de voor malige hoofdstad der nationalisten. De schade zou aanzienlijk zijn. Donderdag hebben te Djokja besprekingen plaats gevonden tussen de ministers Van Schaik, Stikker, president Sukarno en de sultan van Djokja, aldus wordt medegedeeld in een gemeenschappelijk communiqué, uitgegeven na de terug komst van de Nederlandse ministers in Batavia. Geconstaterd werd, dat de atmosfeer van vertrouwen en samenwerking, welke tijdens de Ronde Tafel conferentie heeft bestaan, thans ook in Indonesië aanwezig is. Het bezoek van beide ministers was hiertoe een verdere bijdrage, aldus het communiqué, het welk voorts vermeldt, dat uitvoerig van gedachten is gewisseld over de a.s. souvereiniteits-overdracht die, naar mag worden verwacht, op 27 December zal kunnen plaats vinden. Tevens werd gesproken over de toekomstige samen werking tussen allen, die in Indonesië leven, welke samenwerking onmisbaar is voor de opbouw van de nieuwe staat. Binnenkort zal president Sukarno over deze samenwerking een radio-redevoering houden. De beroemde Niagara-waterval, die jaarlijks duizenden bezoekers trekt, heeft op het ogenblik zijn omgeving tot een sprookje ge maakt. De rond spattende drup pels zijn op de bomen bevroren. Het Poolse ministerie van buiten landse zaken heeft een nota overhan digd aan de Franse ambassadeur Jean Baelen, welke verklaart, dat negen Franse burgers, o.w. vier vrouwen, Donderdag uit Polen zijn gewezen en per auto, onder escorte, naar Marien- born, aan de grens van de Britse zone en de Oostduitse republiek, reisden. De uitgewezenen zijn een Franse arbeider en employe's van de ambas sade en het consulaat zonder diploma tieke status. De gezinnen van de uitge wezen Fransen zullen Polen mogen verlaten en een redelijke tijd krijgen om hun particuliere zaken af te doen In een protestnota van het Franse ministerie van buitenlandse zaken wordt verklaard, dat de Poolse weige ring om contact met Andre Robineau, de Franse consulaire beambte, die be schuldigd wordt van spionnage. toe '.e staan voordat hij terecht staat, een ontkenning betekent van de menselijke rechten. wordt door de linkse partijen als „de macht achter de troon" van de West- duitse republiek beschouwd. Amerikaanse suggestie In politieke kringen te Bonn ver luidt, dat de plotselinge oplossing van het scherpe conflict, dat sedert de vo rige week elke samenwerking tussen kanselier Adenauer en Schumacher onmogelijk maakte het directe gevolg is van Amerikaanse suggesties, dat een voortzetting van de onverzoenlijke houding van beide partijen van nade lige invloed zou zijn op Duitslands in ternationale positie. Een gemeenschap- peiyke verklaring zal vandaag in de Bondsdag worden voorgelezen. Dr. Adenauer, de kanselier van West- Duitsland, en de leider van de socialis tische oppositie, dr. Schumacher heb ben gisteren een persoonlijk onderhoud gehad, het eerste contact tussen beiden sinds Schumacher voor 20 zittingsda gen van de Bondsdag werd geschorst, omdat hjj Adenauer betitelde als „kan selier van de geallieerden". Het onder houd duurde een uur en stond in het teken van verzoening. Naar men gelooft, is een modus ge vonden om het incident uit de wereld te helpen met genoegdoening voor beide partijen. Bij het onderhoud wa ren aanwezig de christen-democrati sche fractieleider, dr. Heinrich von Breritano, en het socialistische lid van de Bondsdag dr. Adolf Arndt. Het protest van Schumacher tegen zijn uit sluiting zou heden door de Bondsdag behandeld worden. Onder gelach en gehoon van de link se afgevaardigden heeft Robert Pferd- menges, de staalmagnaat uit het Ruhr- gebied en Keulse bankier, Donderdag zijn plaats in de Duitse Bonsdag inge nomen als opvolger van een gestorven afgevaardigde der christendemocrati sche partij. Pferdmenges, die president van de Vereinigte Stahlwerke is en vertrouwd adviseur van Adenauer, De twaalf ministers van defensie van de landen van het Atlantische Pact zijn Donderdag te Parijs bijeengekomen om de laatste hand te leggen en hun goed keuring te verlenen aan een door de stafchefs uitgewerkt plan om het Westen tegen een militaire aanval te verdedigen. De details van het plan zijn een militair geheim van de eerste orde. Generaal Omar Bradley en de andere staf chefs hebben het plan Dinsdag goedgekeurd. Er werden geen journalisten in het gebouw van de Franse admiraliteit, waar de ministers bijeenkwamen, toegelaten. Donderdagavond is een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard dat op de ministersbijeenkomst te Pa rijs eenstemmig algehele overeenstem ming is bereikt. Er is overeenstemming bereikt over de strategische richtlijnen voor de ver dediging van het Noordatlantisch ge bied. De Atlantisch-verdrag-staten zul len in deze verdediging als één geheel samenwerken. Er is een programma op gesteld voor de productie van wapens en betreffende de verdeling van het beschikbare en ter beschikking komen de wapentuig onder de samenwerkende landen. Ook is overeenstemming be reikt over het coördineren van de ver dedigingsplannen voor de verschillen de delen van het Noordatlantische ge bied en over de militaire verdragsor ganisatie zullen worden opgesteld. In het communiqué wordt uiteen ge zet dat de strategische richtlijnen voor de gezamenlijke verdediging van het Noordatlantische gebied zijn opgesteld met inachtneming van de beginselen van zelfverdediging en wederzijdse hulpverlening. Na afloop van de bijeenkomst zijn de Amerikaanse minister van landbouw- verdediging Louis Johhson en de chef van de Amerikaanse generale staf ge neraal Omar Bradley, onmiddellijk naar 't vliegveld Orly vertrokken, van- Na een uitvoerig requisitoir, waar mede reeds gistermorgen om acht uur een aanvang is genomen, eiste de pro cureur-generaal van de Utrechtse Ka mer van het Amsterdams Bjjz. Ge rechtshof, mr. L. W. M. M. Drabbe, de doodstraf tegen de 66-jarige Julius Herdtmann, een tot Nederlander ge naturaliseerde Duitser uit Düsseldorf en tegen de 62-jarige H. Kohier, af komstig uit Utrecht, die zich in 1938 in Düsseldorf vestigde. H. heeft terechtgestaan terzake dat hij als oprichter en leider van de bond van nationaal-socialistische Nederlan ders in Duitsland, in samenwerking met de Duitse spionnagedienst, in Ja nuari 1940 uit deze bond een afdeling „Sport und Spiel" zou hebben ge vormd, waarvan de circa 150 leden in speciale kampen in Westfalen een mi litaire opleiding ontvingen met het doel de Duitsers te helpen bij een in val in Nederland. Verdachte K., aldus verder in de tenlastelegging, was in alles de trouwe helper van H. De „Sport und SpieT'-leden hebben in di verse Nederlandse uniformen op 10 Mei 1940 deelgenomen aan overvallen op Nederlandse bruggen, o.a. te Maas- Donderdag werden in de Oosterhoutse polder twee verwilderde honden gesig naleerd, welke na een klopjacht van een uur werden neergeschoten. Vorige herfst werden door dezelfde honden, naar men meent, verschillende dieren, waaronder koeien en honden, aangeval len en gedood. De laatste weken wer den de dieren weer geconstateerd, waarbij 27 kippen het slachtoffer wer den. j^eizer Hirohito van Japan is een spaarzaam man. Dat moet-ie ook wel zijn, want als je pas een oorlog hebt verloren en een bullebak als Douglas Mac Arthur zit je dag en nacht op je vingers te kijken vanwege de ontman telingen en de herstelbetalingen en zo, valt het om de drommel niet mee om de eindjes aan elkaar te knopen. Nu heeft Hirohito een zoon, die Akihito heet en die de troonopvolger in het land van de ondergaande zo is. Aki hito wordt deze maand zestien jaar en na de kniebroek der jeugd ging hij het laatste jaar gekleed in de pof- oantalon die tegelijk komt met de baard in de keel. Thans echter acht Papa Hirohito het tijdstip gekomen, Akihito in lange broek te steken. Dies gaf hjj order zijn geruite tweed-pak ten behoeve van Akihito uit de mot- tenkist te halen en lichtelijk te wijzi gen, zodat zoonlief erin past. Niet waar, een yen is een yen, vooral in deze dure tijd. In Parijs is het aan tal werklozen de laatste tien maan den gestegen van 18.000 tot 23.000. En als ze niet werkloos zjjn, dan staken zc HMUIIIIUIIIUUmilHUUIMIlUIUUUUIIUUIIIIIIllllllimillllUlUIIIUIIIUUMIIIUtimiMIIHUIHIIWMai |_oyd Beach in Butte (in de Ameri kaanse staat Montana) werd na 'n veroordeling dertig dagen op ere woord in vrjjheid gesteld, onder voor waarde, dat hij de stad zou verlaten. Lloyd, die straf had gekregen wegens openbare dronkenschap, moest de- /i<r •*Ju' Goed tweedehands is óók kwaad, Theo! niet zelfde dag weer opgepakt worden. Voor de rechter verklaarde hij, dat hij heus, heus, heus bezig was de stad te verlaten. „Maar", zei hij, er was net één bar te veel tussen hemzelf en de stadsgrens". Ze weten daar met Bacchus-supporters in Amerika an ders wel raad. Het vonnis tegen een truck-chauffeur, die een voetganger had overreden luidde: 150 dollar boe te en nét zo lang in de cel als het slachtoffer in het ziekenhuis moet lig gen. £)e nieuwe burgemeester van Miaml in Florida is met 'n oplossing van het „schoonmoeders-probleem" voor de dag gekomen. Hij heeft z'n schoon moeder namelijk aangenomen als se cretaresse op het Stadhuis. Zou zoiets nu juist niet bij uitstek geschikt zijn om nieuwe problemen te scheppen? D In Engeland zullen invoervergunniri gen worden verstrekt voor het ont vangen van Kerstbomen. Er worden alleen afzonderlijke vergunningen verstrekt, ter voorkoming van het verspreiden van vreemde boomziekten. Zeker zoals lametta en engelenhaar! tricht, Gennep en Venlo. De procu reur-fiscaal schetste H., die vroeger enige tijd Nederlandse consul in Kleef was, als het prototype van een oppor tunist, die er alles voor over had weer een rol te kunnen gaan spelen. Ver dachte K. werd door mr. Drabbe een „verdwaasde idealist" genoemd en „de eerste uitvoerder van de verraders- practijken van H., onder wiens in vloed hij stond". „Dit laatste neemt niet weg", aldus mr. Drabbe, „dat beide beklaagden hoogverraad, landverraad, misdrijven tegen de vrede hebben gepleegd en op vele manieren hulp aan de vijand heb ben verleend. Door het kapitale ka rakter van het delict zal het aan het Hof duidelijk zijn, dat ik voor beide beklaagden de doodstraf vraag". Amsterdam zal in het jaar 2000 een bloeiende stad zijn met een bevolking van 960.000 zielen, zo heeft burgemeester d'Ailly op een congres van Amerikaanse ge meenten te Cleveland verklaard. De stad zal dan 110.000 nieutoe woningen hebben, een zeer ver beterde haven, kanaal- en spoor wegfaciliteiten, een der grootste luchthavens der wereld, grotere parken en een nieuwe stadhuis. Grote moderne wegen zullen Am sterdam in de toekomst met grote centra in binnen- en buitenland verbinden. De tuinstad Sloter- meer zal mensen in staat stellen in omstandigheden te leven die beter zijn dan zelfs in de beste moderne wijken, die Amsterdam heden heeft. De tuinstad zal hoofdzakelijk door arbeiders worden bewoond en zal 11.000 huizen tellen. waar zij per vliegtuig naar de Verenig de Staten terugkeerden. Reuters correspondent verneemt in de allerhoogste militaire kringen te Parijs, dat hetgeen in het communiqué wordt genoemd „de strategische op vatting betreffende een gemeenschap pelijke verdediging van het Noordat lantische gebied" de doodsteek is voor de legende, dat bij een krachtige aan val uit het Oesten West-Europa zou worden prijs gegeven. Amerikanen luisterden gespannen toe Donderdag viel in de vergadering van de Amerikaanse Bond van Ge meenten te Cleveland een pijnlijke stilte en werd de stemming gespannen toen de burgemeester van Amsterdam na een rede van Max Brauer, burge meester van Hamburg opstond en het woord vroeg, Mr. A. J. d'Ailly verklaarde, dat h(j Brauer niet kon horen spreken over de vernielingen in Hamburg tijdens de oorlog zonder een opmerking te maken over de vernielingen in Nederland, „onschuldig slachtoffer in beide we reldoorlogen". Van de 80.000 Joden, die zich aan het begin van de oorlog te Amsterdam be vonden, zijn slechts 6.000 niet door het „vervloekte regiem" der nazi's uitge roeid, aldus mr. d'Ailly, die er echter aan toevoegde, dat hij het met Brauer eens was. dat de hoop van de toekomst ligt in samenwerking en samen streven naar vrede en een betere wereld. Brauer verzekerde de Amsterdamse burgemeester, dat hij „de laatste zou zijn om te vergeten", welke verwoes tingen dictaturen als die van Hitier hebben aangericht. Met ingang van Maandag De Amerikaanse mijnwerkersleider John Lewis heeft order gegeven tot hervatting van de arbeid in de mijnen per Maandag aanstaande. De staking is Donderdagmorgen begonnen. Lewis heeft thans de achtduizend be trokken arbeiders in de anthraciet en bruinkoolmijnen, leden van de „Ver enigde Mijnwerkersunie", order gege ven drie dagen per week te werken, totdat met de maatschappijen afzonder lijk contracten getekend zijn. Dit be tekent, dat Lewis afziet van zijn cam pagne voor nationale contracten en thans streeft naar afzonderlijke con tracten met de mijneigenaren. Men beschouwt dit als een compromis om de arbeiders tot Kerstmis aan het werk te houden met het oog op de ontevre denheid over de weinige inkomsten van dit jaar ter oorzake van de reeds eerder gehouden stakingen. De K.N.A.C. waarschuwt automobi listen voor de kans die in deze tijd van het jaar bestaat voor plotseling opko mende gevaren voor gladde wegen. Meestal zijn die gevaren het grootst in de morgenuren op plaatsen, waar het mistig is of geweest is. en een tempe ratuur van even onder het vriespunt gladheid kan veroorzaken. Daarbij zul len ook voetgangers en wielrijders re kening met het snelverkeer moeten houden en dit niet moeten noodzaken plotseling te remmen. De N.V. Stoomspinnerij en weve rijen Spanjaard te Borne en Hedemans Textielfabrieken te Almelo gaan uit breiden. Excuus aan het Lagerhuis aangeboden Lord Pakenham, de Britse minister van Burger Luchtvaart, heeft in het Hogerhuis zijn excuses aangeboden voor de wijze, waarop hij zijn van de bevin dingen van het Hof van Onderzoek naar de vliegtuigramp te Prestwick afwij kende verklaring had gepubliceerd. Lord Pakenham had in een verkla ring, die met het officiële rapport over het onderzoek werd uitgegeven, be weerd, dat de gronddiensten te Prest wiek geen verantwoordelijkheid droe gen voor de ramp met het KLM-vlieg tuig. waarbij 40 personen de dood vonden. Voor het Hogerhuis verklaarde Lord Pakenham, thans te kunnen inzien, dat het juister ware geweest zijn afwijken de mening te hebben uitgesproken en hiervan aan het parlement uitleg te geven. „Ik hoop, dat het Huis een een voudige maar oprechte betuiging van spijt, dat ik niet direct zo handelde, zal aanvaarden". De staatssecretaris van Luchtvaart, Arthur Henderson, wiens naam met die van Lord Pakenham in de bewuste verklaring genoemd werd, heeft even eens zijn verontschuldigingen in het Hogerhuis aangeboden. De Japanse Rijksdag heeft een wetsontwerp goedgekeurd. volgens hetwelk de staatscontrole op de bui tenlandse handel geheel wordt afge schaft. Daardoor zal 85 pet. van de Japanse uitvoer in particuliere han den overgaan.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1