Texel heeft nieuwe landbouwhuishoudschool Zijper Raad nam twee belangrijke beslissingen Prachtige aanwinst voor ons eiland Vervolg Stadsnieuws Oefensmaldeel Nederlandse Antillen" gevormd KVH 2 en 3 naar Zaandam Morgen komt de goede Sint In hef korf Vijftig schapen voor Peru Een nieuw schoolgebouw voor Burgerbrug en een sportterrein voor Schagerbrug aatste Slechfs één gewonde bij spoorwegongeval Scheepvaartberichte' Bestendig weekend, mogelijk met storm Urk Elecfrische centrale be ëindigde haar taak De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom i Dinsdag is de nieuwe Landbouwhuis houdschool te Den Burg op Texel officieel in gebruik genomen. Mej. Gr. G. Smit, inspectrice van het Nijver heidsonderwijs uit Den Haag, verrichtte de plechtigheid omstreeks half drie onder het oog van ruim honderd geno digden en vele belangstellenden. Onder de aanwezigen merkten we op het volledig bestuur van de nieu we school, de burgemeester met de raadsleden, mej. Gr. G. Smit, Inspec trice van het N.O., de heer S. Visser, vertegenwoordiger van het Departe ment van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, Directrices van naburige huishoudscholen, vertegenwoordigers van verschillende Texelse organisaties en vele anderen. Omstreeks half twee had de offi ciële opening plaats. Hiervoor hadden zich veel personen naar hotel Texel begeven, waar de opening zou plaats vinden door de Inspectrice. Mevr. F. de WijnJonker heette als voorzitster van de Stichting Nijverheidsonderwijs voor Meisjes op Texel de aanwezigen welkom. Zij memoreerde de gestadige ontwikkeling en groei van het huis- houdonderwijs op het eiland. Reeds in de twintiger jaren werden op Texel cursussen gegeven in enkale huishou delijke vakken. Deze cursussen wer den vanwege de Ver. v. Landbouw- huishoudonderwijs te Winkel gegeven. Hiermede werd met enkele onderbre kingen doorgegaan tot omstreeks 1930. Do cursussen waren, aldus spreekster, goed, doch voorzagen slechts ten dele in de behoefte aan dit onderwijs op Texel. In 1939 werd het initiatief ge nomen om te komen tot de bouw van een huishoudschool. Op 21 Febr. 1939 werd een stichting in het leven geroe pen. In deze stichting hebben zitting vertegenwoordigers van de Land bouw- en Landarbeidersorganisaties, van de Bond van Plattelandsvrouwen, alsmede van het Gemeentebestuur. Door de oorlogsomstandigheden van 1940 konden de plannen niet worden uitgevoerd. In 1946 werden weer po gingen in het Werk gesteld om de plannen doorgang te laten vinden. Dit mocht dan, na het ovcr."!nnen van buitengewoon veel moeilijkheden, in 1949 gelukken. Na dit historisch overzicht bracht mevr. de Wijn hartelijk dank aan al len, die hebben medegewerkt aan de verwezenlijking van de plannen. Hier na geeft spreek* er het woord aan mej. Smit, Inspectrice van het N.O. uit Den Haag. Van grote betekenis. In de eerste plaats feliciteerde fnej. Met ingang van gisteren is gevormd een „oefensmaldeel Nederlandse An tillen" hetwelk bestaat uit Hr. Ms. Vliegkampschip „Karei Doorman" (vlaggeschip), Hr. Ms. luchtverdedi gingskruiser „Jacob van Heemskerck" en Hr. Ms. onderzeebootjager „Johan Maurits van Nassau". Met het commando over dit smal deel wordt belast Schout bij Nacht J. J. L. Willinge, die tegelijkertijd eer vol wordt ontheven van het comman do over de zeemacht in Nederland. De commandant van het oefensmal deel zal gedurende December met zijn staf gevestigd zijn in de marine-ka zerne Den Haag. Het tweede en het derde twaalftal van de korfbalvereniging Helder gaan Zaterdag naar Zaandam. KVH 2 bindt de strijd aan met ZKC 2 en KVH 3 speelt tegen ZKC 3. Als beide teams volledig kunnen uitkomen, dan bestaat de mogelijkheid dat de punten in Den Helder belanden en de laatste plaats op de ranglijst wordt verlaten. De spe lers en speelsters vertrekken om één uur met de bus van Moree af. Van het Centraal St. Nicolaas-comité kwam het berichtje binnen, dat de niet-schoolgaande kinderen, die mor genmiddag Sinterklaas willen begroe ten, om half drie bij de goederenloods op het Stationsplein moeten zijn. Van daar gaan zij naar de Binnenhaven, waar de boot met de Heiligman zal aankomen. De ouders van de kinderen weten het reeds: als er om één uur op de Watertoren geen vlag wappert, dan gaat de ontvangst niet door. Dinsdagmorgen om kwart vóór negen worden alle kinderen verwacht bij Ca sino, waar het grote feest wordt ge vierd. Om ongeveer kwart vóór elf kunnen de ouders daar hun kinderen afhalen. Door een misverstand deelden wij Woensdag mede, dat mevr. Kwak af scheid had genomen als voorzitster van FAC. Zij is juist de opvolgster van de vroegere voorzitster, mevr. Layen- decker. Op 16 December zal ten Raadhui- ze de bouw van een schoolgebouw aan de Pasteurstraat worden aanbesteed. Bestekken zijn verkrijgbaar ten kan tore van de Gemeente-Ontvanger Kerkgracht 11. Men verzoekt ons mede te delen, dat de lezingen, die de heer J. A Nij- kamp a.s. Zaterdag en Zondag zou hou den over „Dieren in de winter in verband met het Sinterklaasfeest een week zijn uitgesteld. Hedenavond houdt drs. O. Nell in de Vakschool voor Meisjes zijn eerste lezing voor de Helderse Volksuniversi teit over het onderwerp „Primitieve godsdiensten". Smit de Texelse bevolking met haar mooie nieuwe school. Naast de be staande Landbouw- en MULO school bezit Texel thans drie elementen, welke van het grootste belang zyn voor de vorming van de jeugd. Door de geïsoleerde ligging van het eiland is de school van zeer grote betekenis voor TexeL Spreekster juichte de samenstelling van het bestuur zeer toe. Men kan zeggen, door dit bestuur, door deze school, ziet men de ver schillende Texelse richtingen en orga nisaties door deze eendrachtige samen werking aan elkaar verbonden. Ver volgens schetste mej. Smit de beteke nis van .dit onderwijs voor de vrouwe lijke jeugd. Mej. Smit hoopte, dat de school een grote zegen moge zijn voor de gehele Texelse bevolking. Namens de Mi nister van Onderwijs verklaarde zij tenslotte de school voor geopend. Nadat de burgemeester en de heer De Lugt nog het woord hadden gevoerd en gewezen hadden op de grote bete kenis van de school voor het eiland, begaf het gezelschap zich naar het schoolterrein. Hier knipte mej. Smit het lint, dat de toegang tot de school afsloot, door. De schaar werd haar aangeboden door een jong meisje in Texelse kledij. Een vijftigtal leerlin gen zong de Inspectrice toe, waarna de school werd betreden en bezich tigd. In de school voerden nog ver schillende sprekers het woord. Hierna werd door de genodigden van de vaste wal een rondrit gemaakt over het eiland. De school. Op de school zijn thans reeds 108 leerlingen ingeschreven voor de pri maire cursus. Dit aantal stijgt nog steeds. Directrice is mej. F. N. Wijn gaarden uit Sneek. De school met haar mooie grote tuin maakt een prachtige Vijftig Texelse stamboekschapen zijn aangekocht door vertegenwoordigers van de Zuidamerikaanse staat Peru ter verbetering van de veestapel aldaar. De schapen, die een zeer goede prijs op brachten, zullen over enige dagen ver scheept worden. MARKTBERICHT. DEN BURG. - Aangevoerd werden: 6 koeien van f 550 tot f 725; 3 pinken van f 325 tert f 375; 4 graskalveren van f 180 tot f 255; 31 biggen v*n f 40 tot f 65 en 4 lammeren van f 35 tot f 50. Voor de levering 10 nuchtere kalve ren. ZAKENLEVEN. Verleend werden de volgende ver gunningen: fa. Frans Zegel te Oude- schild tot het vestigen van een wol- maniseerbedrijf te Oudeschild. indruk, vooral de inventaris. Gekookt wordt op de moderne middelen, zoals electriciteit en gas, doch ook op de minder moderne middelen, zoals kalen en petroleum. De school omvat twee kooklokalen en twee theorielokalen en is uitgerust met een centrale verwar ming. Het ligt in het voornemen om ir>. Januari een aanvang te maken met het geven van avondcursussen. Juffr. Oosterink geeft de naailessen cn mej. Allan de kooklessen, terwijl de heer Van Enst de lessen in het al gemeen vormend onderwijs verzorgt 5e gehele school, met haar inventaris en met haar tuin, is in één woord een juweel. Texel mag zich gelukkig prij zen, dat het zoiets bezit. Het is een groot succes. Moge deze scnool, door de samenwerking tussen het bestuur, personeel en leerlingen en niet in het minst met de ouders, kortom met de gehele Texelse bevolking tot een grote bloei komen en tot een grote zegen zijn voor het eiland. De nieuwe landbouwhuishoudschool, een aanwinst voor Texel. De Raad van de gemeente Zijpe heeft Woensdagmiddag twee belangrijke be sluiten genomen. In de eerste plaats werd het college van B. en W. gemachtigd om voort te gaan met de voorbereidende werk zaamheden voor de bouw van een nieuwe openbare lagere school te Burgerbrug. Met de architect, Ir. Van der Steur zjjn hierover reeds bespre kingen begonnen. En in de tweede plaats hechtte de Raad zijn goedkeu ring aan de voorstellen van B. en W. in verband met de aanleg van een ge meentelijk sportterrein te Schager brug. Burgemeester Breebaart is een man van de klok en de raadsvergadering begon dan ook precies op tijd, het geen in sommige andere gemeenten wel eens te wensen overlaat. Sinds 6 September is de Zijper raad niet meer bijeen geweest, zodat de raad zich door een omvangrijke agenda had heen te werken, hetgeen dank zij de perfecte leiding van de voorzitter in vlot tempo geschiedde. Nadat mededeling was gedaan van een aantal ingekomen stukken, voor het grootste deel bestaande uit goed keuringen van raadsbesluiten door Ged. Staten, werden, na een korte toelichting van de voorziter, de ver zoeken om subsidie van de Centrale Vereniging voor reizende bibliotheken en de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren afgewezen. Een zelfde lot onderging het verzoek van de vakgroep Assurantie-agenten om gemeente-ambtenaren te verbieden als assurantie-agent op te treden, daar in het ambtenarenreglement van de gemeente Zijpe deze aangelegenheid reeds lang is geregeld. Aan oud-wet houder J. Timmerman werd, ingaande 6 September 1949 een wachtgeld toe gekend. Eveneens op voorstel van B. en W. werd de kindertoelage voor t gemeentepersoneel iets verhoogd en in overeenstemming gebracht met de rijksregeling. Nadat een nieuwe ver ordening tot regeling van de bezol- diging van het ambtelijke personeel in dienst der gemeente Zijpe was vastgesteld, werd de tweede supple- toire begroting van c'.c sociale dienst (dienstjaar 1949) goedgekeurd. Deze wijziging was nodig omdat ƒ6000. moest worden uitgetrokken voor de voorbereidende werkzaamheden voor het tehuis van ouden van dagen waar over de voorzitter nog mededeelde, dat de plannen al in een vergevorderd Over de toedracht vernemen wij nog: Vermoedelijk heeft de machinist van de lange, zwaar beladen trein, die de laatste wissel van het emplacement van Deventer passeerde, niet gezien dat het sein op onveilig stond. De trein reed op een eveneens lange en zwaar beladen trein, afkomstig uit Almelo. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Een treingeleider, die zich in een van de remhuisjes be vond, heeft slechts een lichte wond aan de arm opgelopen. Vele goederen liggen over de spoordam verspreid. Aldabi, Buenos Aires-R'dam, 1-12 te San tos - Alkaid, Buenos Aires-R'dam, passeerde 30-11 Fernando Noronha Amstelkerk, Ua- kar—PlymoutB—A'dam, 30-11 150 mijl noord van Palmas - Amstelland, Buenos Aires— A'dam, passeerde 30-11 St. Pauls Rock Blijdendijk, 30-11 van Durban te Loreuzo Yarquez - Blita, 2-12 van Liverpool naar R'dam, alwaar 4-12 verwacht Boschfontein, 1-12 van Durban te East Londen. Chama (t), Singapore—Kaapstad, 30-11 op 420 mijl oost van Durban Esso A'dam (t), 30-11 van Curayao naar R'dam Garoet, 29-11 te Pan- kalpenang, daama 1-12 naar Batavia Grote Beer, A'dam-Batavia, 30-11 op 100 mijl zuid san Socotra Indrapoera, 30-11 15 uur te Aalborg, vereinoedelijk 3-12 naar R'dam Luna, Lissabon—A'dam, passeerde 30-11 Cas- quets Manoeran, 1-12 te Saigon Molen- kerk, Japan—R'dam, 30-11 van Penaug - Oranje, A'dam-Batavia, passeerde 30-11 Kaap Guardafui - Prins Johan Willem Friso, 1-12 van Port Alfred te Hamburg - Prins Willem IV, 30-11 van R'dam te Valencia - Prins Willem V, Valencia-R'dam, passeerde 30-11 Kaap St. Vincent - Sibajak, 1-12 van Kaap stad te Batavia en vermoedelijk 3-12 van Batavia naar R'dam Stad Alkmaar, 30-11 van Montreal te Huil - Stad Arnhem, 29-11 van Danzig naar R'dam Stad Dordrecht, ITmuiden—Danzig, passeerde 30-11 Holtenau -Temate, R'dam-Batavia, 30-11 19 uur van Genua - Weltevreden, 29-11 van Semarang te Galveston - Willem Barendsz (walvisvaar der), 1-12 van A'dam tq Kaapstad. Akkrumdijk, New Orleans-Londen, pas seerde 1-12 Keywest - Aldabi, Buetlos Aires -R'dam, 1-12 te Santos - Alkaid, Buenos Aires-R'dam, 30-11 naar Femando Noronha Alnati 1-12 van Buenos Aires te R'dam Alphacca', 30-11 van New York naar Cura- cao - Alpha rd, R'dam-Buenos Aires, pas seerde 30-11 Boavista (Kaap Verdische Eiland) Alwaki, 30-11 van Norfolk naar Baltimore - Amedijk. 29-11 van R'dam te New Y'ork Arendskerk, Brisbane-R'dam, 30-11 van Syd- ney - Delftdijk, Vancouver—R dam, 30-11 te Los Angeles - Java, Java-Adam, 1-12 naar Suez - Joost van den Vondel, 1-1- van Gdynia naar Genua - Kamerlings Onnes, R- dam-Batavia, 1-12 van Aden - Leersum, A- dam—Keywest, 30-11 300 mijl oost van Miami Lievevrouwekerk, R dam—Basra, 30- 11 van Port Said - Lutterkerk, Calcutta- R'dam 30-11 van Cochin Maasland, A'- dam-Buenos Aires, 30-11 van Santos - Nle- liskerk R'dam—Brisbane, 30-11 te Genua Molenkerk, Japan-R'dam, 1-12 van Penang- Oranjefontein, vermoedelijk 3-12 van Port Elisabeh naar East Londen Polyphemus, Batavia—A'dam, 1-12 90 mijl noordwest van -unisterre - Saparoea, New Orleans-New York. 1-12 te New York - Stuyvesant, 1-12 van Aruba te Curacao - Tabinta, 30-11 van Batavia te A'dam - Tero, Nicochea-R dam. o.-sseerde 1-12 Las Palinas - Van t Hoff, New Orleans—Kaapstad, 30-11 135 mijl zuid west van St. Helena - Vanderwaals, Calcutta - Philadelphia, passeerde 1-12 Gibraltar. De geallieerde hoge commissie heeft een verzoek van Spanje ontvan gen om diplomatieke vertegenwoordi ging in West Duitsland. Over het ver zoek is nog geen beslissing genomen. December wil blijkbaar geen halve maatregelen nemenomdat er behalve op 6 November in het Oosten, vanmor gen ook in het Noorden van ons land enige natte sneeuw viel met een tem peratuur van maar even boven het vriespunt. De wind nam in de afge lopen nacht, vooral hier langs de kust, tot krachtig toe onder invloed van een storing, die vandaag de Noordzee oversteekt naar Denemarken. Tussen Groenland en IJsland be weegt zich momenteel een actieve stormdepressie in Oostelijke richting Het K.N.M.I. was vanmorgen de me ning toegedaan, dat deze stormde pressie mogelijk naar de Noordzeekust trekt, waardoor de wind dan ook hier langs de kust morgen tot veel storm zal kunnen aanwakkeren. De vooruitzichten voor de eerstvol gende dagen zijn dan ook van dien aard, dat reeds vandaag het storm- sein: „Weest op uw hoede" kan wor den gehesen, terwijl er tevens af en toe veel regen kan vallen. Over het geheel zijn dus de voor zichten voor het komende St. Nicolaas vieekend verre van gunstig te noemen. WOONRUIMTE-COMMISSIE. In twee vacatures van de Woon ruimte-Commissie werd voorzien door de benoeming van de heren E. de Boer en J. Post. VISSERIJ-BERICHT. Door 25 vaartuigen werd Donderdag aangevoerd: 6836 pond snoekbaars, prijs f 0.17f 18J4, 168 pond rode baars f 0.27, 60 pond blei f 0.07 en 256 pond voorn, f 0.04j<f 0.05 alles per pond. Gisteren is de gemeentelijke electri- sche centrale van Urk voor goed geslo ten. Sinds 1918 heeft het bedrijf het eiland ononderbroken van stroom voor zien. Machinist E. v. d. Wal, die 31 jaar geleden als hulpmachinist de eerste ma chine aanzette, zette laatste machine af. Met het invallen van een onwezen lijke stilte kwam een einde aan een van de karakteristieke dingen uit de tijd, dat Urk nog een eiland en geheel op zichzelf aangewezen was. Voortaan zal de IJselcentrale Urk van stroom voorzien. Men zal nu kennis maken met spitsuren en bezuiniging, iets wat bij het gemeentelijke bedrijf van Urk onbekend was. Zelfs in de laatste oor logswinter draaide het bedrijf door. Bij de plechtigheid waren o.m. de IJsencentrale en het gemeentebestuur in de persoon van de oud-wethouder Koffeman vertegenwoordigd. Over en kele maanden zal ook de watervoorzie ning door de Overijselse Waterleiding maatschappij overgenomen worden. AANBESTEDING. Het architectenbureau Boer heeft aanbesteed het bouwen van een win kel-woonhuis met werkplaats en twee woningen voor gebr. Kaptein en J. van Slooten. De inschrijvers waren, uitge zonderd voor het schilderswerk: R. Kale en zn. f 38274; W. Boer f 41880; Joh. Oost f 42465; Hi Hagedoorn f 43238; U. A. C. f 44796; J. en H. Kra mer f 44976. De raming was f 37900. De gunning is aangehouden. HONDENBELASTING. Het totaal van de hondenbelasting over 1949 bedraagt f 852.75. Een bewijs dus dat de gemeente Urk rijk is aan dergelijke viervoeters. ,Vv. 33. Met bange harten hebben Pim. Pam en Pom de komst van de kolonel afgewacht. Zijn hun laarzen wel netjes gepoetst Zitten alle knopen wel goed vast? Gelukkig de kolonel loopt langs hen zonder een opmerking te maken en vlak daarop worden de orders uitge deeld. De soldaten moeten een mars door de woestijn mqken! Nu hebben zij daar helemaal niet zo'n zin in, want het is een hete dag en dan valt zo'n lange wandeling door het hete woes tijnzand heus niet mee. Maar Pim, Pam en Pom, die no, niets van de woestijn gezien hebben, staan ai te popelen om op weg te gaan. „Zie je wel, ik heb 't je wel gezegd. We gaan op mars!" roept Pim uit. Maar daar komt juist de kor poraal aan en vangt Pims woorden op „Nee, jullie gaan nog niet mee! Dat zou veel te vermoeiend zijn voor jullie kleintjes. Nee, jullie blijven hier! Ik heb een minder vermoeiend karweitje Volg me maar. stadium verkeren. De rekening-cou rant-overeenkomst met de Coöp Boerenleenbank „Schagerbrug" werd met één jaar verlengd, met de bepa ling, dat de credit-rente wordt ver- qagd van 1tot per jaar. D debetrente is 3^4 Eveneens z.h.st. werd het voorstel aanvaard tot het aangaan van een overeenkomst met de Bank van Nederlandse gemeenten. Het Parkeerterrein in Petten Het parkeerterrein te Petten werd indertijd voor het tijdvak 1 Juni t.m 31 December verpacht aan P. C. Vriesman. De toegangsweg tot dit parkeerterrein kwam echter eerst half Augustus gereed. En toen was, zoals de voorzitter opmerkte, het sei zoen eigenlijk al voorbij. Slechts een 30-tal auto's is er op dit terrein ge parkeerd geweest. B. en W. vonden het dan ook on billijk om van Vriesman pacht te eisen en stelden de Raad voor de onfor tuinlijke autobewaarder vrijstelling van de pacht te verlenen. Aldus werd besloten. De Raad ging accoord met de voor stellen van B. en Vr. inzake de ver goeding van de kosten van schoolbe zoek (art. 13 L.O.-wet 1920). Het ver zoek van S. Krul werd afgewezen, dat van H. J. Dekker, B. J. Ooyevaar, H J. Hebing en J. van Dasselaar (ten dele) ingewilligd Verkoop van grond. Een bouwterrein, ter grootte van ongeveer 358 M2 zal worden verkocht aan de wed. A. RoozingBurger te Petten voor de prijs van 1.50 per M2. Deze verkoop was noodzakelijk, aangezien het afgebroken peroeel op erfpachtsgrond stond. Het voorstel tot aanvaarding van een schenking van Jb. Zeeman Dzn. te Schagerbrug werd z.h.st. aangeno men. Enige cijfers. Aangeboden werden de gemeente rekening van de dienst 1948; batig slot gewone dienst 70.492 en kapi- taaldienst 6000.en de gemeente begroting voor de dienst 1950, welke sluit met 618.412.69 voor de gewo ne en 55.039.01 voor de kapitaal dienst. De cijfers van de begroting van de sociale dienst waren resp. ƒ85.587.30 en 32.194.27. Tot regent van het algemeen wees huis werd de heer J. A. de Boer her benoemd. In de vacature-Bosmeer werd de heer F. W. M. Hendriks, adj.-commies ter secretarie, benoemd. Vastgesteld werden het bedrag der werkelijke uit gaven voor het 0.1. onderwijs en ae vergoeding der exploitatiekosten der bijzondere scholen. De nieuwe school In Burgerbrug. De burgemeester deelde toen een en ander mede over de bouw van een nieuwe openbare lagere school te Burgerbrug. Blijkens een brief van de minister zal in 1950 te Burgerbrug een uit twee lokalen bestaande school gebouwd kunnen worden. De totale bouwkosten van deze school, zonder de kosten van meubilering enz. zullen ten hoogste 25.000 mogen bedragen, tenzij er zich natuurlijk bijzondere om standigheden mochten voordoen ten gevolge waarvan dit bedrag ontoe reikend zou zijn. Er zijn over deze schoolbouw reeds besprekingen ge weest met de inspecteur van het L.O., grondeigenaren en de architect Van der Steur. Het zal een school worden, waarin ruim vijftig leerlingen kunnen worden ondergebracht. Met een gym nastieklokaal zal nog wel even ge wacht moeten worden. Voorlopig wordt daarvoor nog geen vergunning verleend. De voorzitter kon, althans in open bare vergadering, nog geen nadere mededelingen doen, omdat de bespre kingen over aankoop van terrein e.d. nog gaande zijn. Het spreekt wel haast vanzelf, dat na deze mededelingen de Raad volgaarne aan het College mach tiging gaf om met de voorbereidende werkzaamheden door te gaan. Het sportterrein te Schagerbrug. Tot nu toe had de Raad, afgezien van een enkele op- of aanmerking, deze hele lawine van voorstellen, ver zoeken, adviezen en mededelingen, de oogst van bijna drie maanden, rustig over zich heen laten gaan. Bij het voorstel om een gemeentelijk sport- terreien in Schagerbrug aan te leg gen werd dat anders. Toen kwamen de tongen pas goed los. Het ging hier om het deel van de kosten van aan leg, dat voor rekening van de ge meente kwam, welke bijdrage ten on rechte door sommige leden als een „subsidie" werd beschouwd. De bur gemeester, die aanvankelijk wel eni ge bezwaren tegen het plan van een gemeentelijk sportterrein had, ver dedigde het voorstel. Het terrein zal komen op het gemeenteland tegen over de o.l. school te Schagerbrug. Op dit terrein komt een kleedlokaal. De kosten worden geraamd op 17.009 waarin dan begrepen zijn de kosten van aankoop van een aan het ge meenteland grenzende strook grond van de heer H. C. Kooy ad ƒ3204. (ƒ0.80 per M2). B. en W. zouden dit werk als DUW- object willen doen uitvoeren, hetgeen betekent, dat het rijk een subsidie in de arbeidslonen zal geven van onge veer ƒ4400.—. Voorts is doo: de in woners van Schagerbrug en omgeving een bedrag van ƒ8700.— bijeenge bracht met het doel deze som rente loos ter leen te verstrekken aan de gemeente, die het zal kunnen aanwen den tot gedeeltelijke financiering van bovenbedoelde kosten. Vervolgens kan worden beschikt over de schenking ad 1000.van de commissie voor de bevrijdingsfeesten te Schagerbrug, welke schenking reeds bij raadsbesluit van 8 September 1945 werd aan- vsard. Voorgesteld werd het gedeelte der kosten, dat ongedekt blijft ƒ2909. ten laste te brengen van de algemene reserve der gemeente. De heer Hooy had geen bezwaar te gen het voorstel, doch vreesde, dat 't kleedlokaal te klein zou worden. De voorzitter stelde de heer Hooy gerust met de mededeling, dat een nieuw plan was uitgewerkt, waarin een veel groter kleedlokaal was op genomen. De heer Peys voelde er niet veel voor om de DUW het werk te laten uitvoeren. Kan de gemeente dat niet zelf doen? De voorzitter was van mening, dat het dan veel duurder zou uitkomen. Het zou ons zeker 4000.meer kos ten. De gemeente houdt wel het toe zicht op de werkzaamheden. De heer Peys was van oordeel, dat wanneer de gemeente een subsidie verleent voor aanleg van een sport terrein te Schagerbrug, ook wel eens gedacht mag worden aan het terrein te Oudesluis, dat de voetbalvereniging aldaar ook vee] geld kost. De heer Doedens was het met de vorige spreker eens en wees er op, dat ook de voetbalvereniging in 't Zand er financieel niet zo best voor staat. De voetbalvereniging Geel-Zwart die toch elk jaar een belangrijk be drag aan vermakelijkheidsbelasting betaalt, heeft aI meermalen om sub sidie gevraagd, doch steeds zonder enig resultaat. Spr. zou aan de bijdrage uit de ge meentekas voor het sportterrein de voorwaarde willen verbinden, dat Oudesluis en 't Zand eveneens subsi die krijgen. De voorzitter kon in dit opzicht geen enkele toezegging doen, daar elke aanvraag afzonderlijk op de méritis dient te worden bekeken. Men moet daarbij niet vergeten, dat de gemeen te het sportterrein in 't Zand indertijd in orde heeft gemaakt. Het gaat er bij dit voorstel slechts om, dat Scha gerbrug krijgt wat Oudesluis en 't Zand reeds bezitten: een behoorlijk geoutilleerd sportterrein. Spr. is er over het algemeen geen voorstander van de reserve aan te spreken, doch waar het hier niet om zo'n heel groot bedrag gaat, kon hij met deze uitgave wel accoord gaan. Het voorstel brengt inderdaad wel consequenties met zich mede, want alle dorpen hebben recht op gelijke behandeling, doch de raads leden moeten toch vooral niet verge ten, dat zü alle dorpen vertegenwoor digen en daarom dienen zaken als deze in onderling verband te worden be keken. De heer Raatgers verklaarde zich voor het voorstel, doch alleen als 't Zand, waar grote behoefte is aan een tweede sportveld, wordt geholpen. Spr. adviseerde het college bij dit plan ook een plan in te sluiten voor de an dere dorpen, waar toch ook wat voor de jeugd gedaan moet worden. De voorzitter bracht de heren Raat- gens en Doedens onder het oog. dat indien aan hun verlangens zou worden voldaan het plan voor Schagerbrug zou moeten worden opgeschort. Dit plan kan slechts worden aangenomen of verworpen, want eventuele plan nen voor andere dorpen dienen toch een tijd van voorbereiding te hebben. De heer Van Doorn was het geheel eens met de opvatting van de voorzit ter en wees er op, dat hier ten on rechte over subsidie wordt gesproken. Het terrein blijft toch eigendom van de gemeente. Nadat de beide wethouders, die de woorden van de voorzitter onder streepten, hun standpunt hadden uit eengezet, werd het voorstel ten slotte z.h.st. aangenomen. De Raad ging toen nog even in co mité om te beraadslagen over de aanstelling van een ambtenaar in de rang van adjunct-commies ter secre tarie. B. en W. hadden dit voorstel inge diend in verband met de toenemende werkzaamheden van de sociale dienst. De gevraagde machtiging werd (be houdens hogere goedkeuring) ver leend. De rondvraag. Bij de rondvraag vroeg de heer Raatgens of het niet mogelijk zou zijn dat de wijkverpleegster van Noord- Zijpe de beschikking krijgt over een auto. De voorzitter deelde mede, dat dit een aangelegenheid was van het Witte Kruis. De heer Peys vroeg om betere ver lichting bij de draaibrug te Oudesluis. De lantaarn staat te ver van de brug af. De voorzitter beloofde deze zaak te onderzoeken. De heer Doedens bepleitte, naar aanleiding van het spoorwegongeluk bij de Keins en andere ongevallen van recente datum een betere verlich ting van de overwegen. Schilder had de lichten van de locomotief wel ge zien, doch niet begrepen, dat een trein naderde. De verlichte woningen en lantaarns in de omgeving werken vaak misleidend. Kan de gemeente in samenwerking met andere gemeenten geen stappen bij de N.S. ondernemen? De voorzitter vond dit een algemeen belang en daar om zal hij zich wenden tot de Vereni ging van Nederlandse gemeenten. De heer Veter betreurde het, dat in deze tijd van woningnood in Oudesluis een woning als pakhuis wordt ge bruikt. De voorzitter was dit met hem eens, doch er is helaas niets aan te doen. Ten slotte brak de heer Hof man nog een lans voor een sterkere straatverlichting. De voorzitter antwoordde hem, dat de verlichting vóór de oorlog ook al onvoldoende was en daar ondervinden wij nog steeds de gevolgen van^ doch er wordt gelukkig aan gewerkt

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3