ewogen week-eind Verenigde Naties verwerpen Sowjet- vredesvoorstel Kapelaan wilde zijn familie-eer redden OP HET MATJE Wysjinski beschuldigt het Westen SANAPIRIN BEGROTING VAN ECONOMISCHE ZAKEN KAMER AANVAARDT Piet v. d. Poll in vorm Vrouw van generaal stal juwelen jessup naar het Verre Oosten Conferentie van W.F.T.U. te Peiping gesloten Brit schoot op „Slim Jannie" Politiek-proces te Serajewo Politieke twist eindigde in doodslag Uitdrogende gronden langs N.O.P. worden verbeterd C.N.V. niet naar Londen Beschuldigd van verduiste ring van staat'' Diefstal van en handel in opium en cocaine Brits soldaat De Sowjets behandelden mij correct Timosjenko opperbevel hebber van Westrussische leger? Afzonderlijk vredesverdrag tussen Rusland en Oost- Duitsland? Een fatale stomp Geen Sowjet-vrede met Oost-Duitsland Dr. ir. Ringers op weg naar Nieuw-Guinea INEENS, TERWIJLf GIJ EEN KRANT OPRAAPT! Hei Radioprogramma VRIJDAG 2 DWC*'M»,.T"* 1049 Briis-Amerikaanse resolutie aanvaard De Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft Donderdag een Sowjet- russiseh voorstel, strekkend tot het sloiten van een vijf-mogendheden-vredes verdrag, verworpen. Een en veertig staten stemden tegen, tien onthielden zich (waaronder Joegoslavië) en slechs de Sowjetunie en haar vazalstaten stemden vóór. Een Brits-Amerikaans voorstel werd met drie en vijftig tegen vijf (het Sowjetblok) stemmen en één onthouding (Joegoslavië) aangenomen. In dit voor stel wordt er bij de staten der Ver. Naties op aangedrongen samen te werken bij het opstellen van internationale regelingen voor de thans in gebruik zijnde wapens en voor het uitoefenen van controle op de aanwending van de atoom energie, opdat deze slechts voor vreedzame doeleinden zal worden gebruikt. In de loop van het debat deed de Ca nadese minister van Buitenlandse Za ken, Lester Pearson, een beroep op de Sowjetunie, een einde te maken aan de pogingen van de Kominform om de regeringen en gevestigde instellingen van andere volken omver te werpen. „Dit is een angstaanjagende situatie", zeide Pearson. „Ik hoop daarom ern stig, dat de Sowjetunie als een bijdrage tot het behoud van de wereldvrede, haar aanvalszuchtig ingrijpen in de zaken van andere landen zal staken, voordat het te laat is. Wij zijn bereid 66 of zelfs 666 maal met de Sowjetunie te onderhandelen, mits Rusland er van uitgaat dat er althans enige kans be staat om op eerlijke wijze tot een krachtig wederzijds begrip te komen. Het dient nergens toe onderhandelin gen te voeren, indien er „met twee tongen wordt gesproken". Wysjinski aan het woord. Hierop nam minister Wysjinski het woord. De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken zeide o.m.: „De Sowjetunie heeft aangeboden in lichtingen te verschaffen over haar be wapening en haar strijdkrachten, mits TABLETTEN keren een opkomende kou of griep. Koker 75 en 40 ct. I (Van onze parlementaire redacteur) Als het van de minister van Econo mische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, afhangt, is er vooralsnog geen kijk op de verkorting van de werktjjd van de Nederlandse mijn werkers tot 40 uur per week. Hij is namelijk van oordeel, dat het vraag stuk van de verkorting van deze werktijd slechts internationaal kan worden opgelost. Voor ons land ver zet zich er bovendien tegen de nog steeds te geringe productie. De be windsman deelde dit Donderdagmid dag in de Tweede Kamer mee in ant woord op een aantal vragen, die hem bij de behandeling van de begroting van de Staatsmijnen in Limburg wa ren gesteld. Het verloop onder de uit het bui tenland aangeworven mijnwerkers is vrij groot, zo verklaarde hij vervol gens. Het laatste halfjaar valt echter een aanmerkelijke vermindering te constateren. Van 1 Januari 1948 tot 1 October 1949 zijn 804 gedemobili seerde militairen bij de staatsmijnen ondergebracht, van wie 521 onder gronds en 283 bovengronds werken. De woongelegenheid is met het oog op de werving van arbeidskrachten van zeer groot belang. Prof. v. d. Brink heeft hierover voortdurend contact met zijn ambtgenoot van We deropbouw. De Kamer verenigde zich zonder hoofdelijke stemming zowel met de begroting van Economische Zaken als met die van de Staatsmijnen. De communisten kregen aantekening, dat zij tegen waren. Handel met andermans huis Enige maanden geleden bood de 44- jarige vertegenwoordiger M. C. Tim mermans te Rotterdam een huis te koop aan aan een makelaar te Sche- veningen. Hij vertelde de makelaar dat het huis zijn eigendom was en vroeg er f 11.000 voor. Nadat bij een notaris een koopcon tract was opgemaakt, kreeg f 1500 handgeld. Later bleek, dat het huis niet van T. was. T., die zich voor de Rotterdamse rechtbank te verantwoorden had, gaf deze feiten toe. De officier van Justitie eiste tegen hem een gevangenisstraf van 10 maan den met aftrek. ITALIË ONDERVINDT GEEN HINDER VAN STAKING Het normale leven in Italië onder vindt geen hinder van de algemene staking die door het algemeen vakver bond was uitgeroepen als gevolg van het neerschieten van twee stakende arbeiders te Torre Maggione, Overal in het land heerst orde. de Ver. Staten zouden mededelen hoeveel atoombommen zij bezaten. ,Doch dit", vervolgde Wysjinski, „was niet naar de zin van de Verenig de Staten of van Groot-Brittannie, wel ke laatste land met een gouden keten aan de V.S. is vastgeklonken. Het is niet waar, dat de Sowjetunie volkomen is afgesloten van de rest van de wereld. Laat mij de vertegenwoordiger van Tito (hierbij wees Wysjinski met zijn vin ger naar de Joegoslavische afgevaardig de) eraan herinneren, dat er geen te genstelling bestaat tussen de woorden en de daden van de Sowjetunie." Zwaaiend met zijn armen vervolgde Wysjinski: „De generaals, admiraals en ministers van de Ver. Staten en Groot- Brittannie dreigen met een nieuwe oor log tegen de Sowjetunie. Doch wij be vinden ons hier om deze barbaarse plannen aan de openbaarheid prijs te geven". Na twee ronden gaan in het nationaal kampioenschap hoofdklasse groot bil jart 71/2, dat gisteren begonnen is in café De IJsbreker te Amsterdam, vier spelers met ieder twee gewonnen par tijen ongeslagen aan de kop, terwijl de vier anderen hun beide partijen verlo ren. Veel verrassends levert die stand eigenlijk niet op, of het moest zijn, dat De Leeuw met 4 punten bij de lei ders behoort en Sweering met 0 pun ten nog op zijn eerste zege wacht. Van de Pol en Metz moeten al zeer grote inzinkingen krijgen, indien zij zich van de eerste tWee plaatsen zou den laten verdrijven. Vooral de Rot terdammer prijkt direct reeds met een indrukwekkend algemeen moyenne van 22.22 (precies tweemaal dat van de eveneens nog ongeslagen De Ruy- ter) aan de kop. Metz had veel moeite met zijn tegenstanders, maar wist zijn moeilijkheden op waarlijk spectacu laire wijze te boven te komen. Geef ook Uw leven weer kleur! Jaag die Rheumatische Pjjnen uit Uw leden. 'n Leven met Rheumatische Pijnen mag eigen lijk geen leven genoemd worden Dat is lijden voor en na en lijden van de ergste soort. Maak een einde aan die rampzalige pijnen; jaag ze uil Uw leden. Met Kruschen Salts. Iedere mor gen die kleine dosis drijft alle pijnverwekkende rfvalstoffen uit Uw bloed. Dat komt omdat Kruschen de activiteit van Uw bloedzuiverende organen opwekt tot jeugdige werking en die, waar ze door de jaren of door omstandigheden verzwakt of verslapt zijn, voorziet van nieuwe energie. De zes minerale zouten van Kruschen zijn de zuiverste natuurproducten, ieder voor zich nodig voor Uw organen, om afdoend en regelmatig te functioneren. Helpt Uw organen een handje. Met Kruschen. Ge plukt er zelf de vruchten van in de vorm van nieuwe levens vreugd, van een opgewekt, veerkrachtig en levenslustig gestel. Kruschen Is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Zonder dit zelf te willen is generaal Robert Urquhart, de commandant der Britse parachutisten tijdens de slag om Arnhem, de oorzaak geworden van het feit, dat zijn vrouw werd gearresteerd wegens het stelen van een diamanten- en robijnen broche ter waarde van 200 pond sterling. Tijdens een lunch werd het sieraad vermist, en hoewel de gastheer, kolonel Smith, de politie niet in de zaak wilde, stond generaal Urquhart erop, dat de diefstal zou worden aangegeven. Het onderzoek leverde aanvankelijk niets cp, maar twee dagen na de lunch over handigde de generaal aan kolonel Smith een enveloppe, die het juweel bevatte. Zijn eigen vrouw bleek de dievegge te zijn. Bij de daarop volgende rechts zaak te Londen werd de uitspraak voor een jaar uitgesteld. Dr. Philip Jessup, de Amerikaanse reizende ambassadeur, zal 20 Decem ber per schip naar het Verre Oosten vertrekken. Het ministerie van buiten landse zaken verklaarde, dat het doel van de reis een conferentie van diplo maten in het Verre Oosten te Bangkok is. Deze zou in Januari worden gehou den. De eerste haven, die in het Oosten zal worden aangedaan, is Yokohama. Men concludeert hieruit, dat Jessup besprekingen met de gealliëerde Ame rikaanse bevelhebber in Japan, Mac- Arthur, zal voeren over de grondslagen voor een vredesverdrag met Japan. Het nieuwsbureau „Nieuw China" meldde Donderdag, dat de conferentie van het wereldvakverbond (W.F.T.U.) te Peiping is beëindigd met een oproep tot de arbeiders in de westelijke we reld „om de onderdrukte volkeren, die voor vrijheid en onafhankelijkheid strijden, te steunen". De conferentie van Aziatische en Austraalaziatische vakverenigingen heeft een verbindings bureau van de W.F.T.U. voor Azie op gericht. Vijftig jaar geleden schoot een En gels militair bij Olifantsnek (Trans vaal) op de leider van een Boeren- commando. Zijn schot miste. Dezer da gen stond de vroegere militair, thans Sir Patrick Hastings, K.C., een van Engelands vooraanstaande juristen, in de hal van een hotel in Kaapstad en grinnikte: ,Jk ben blij, dat ik hem niet heb geraakt". Zijn' bedoeld slacht offer was.... gen. J. C. Smuts. Sir Patrick hoopt zijn „doelwit" tijdens zijn bezoek aan Zuid-Afrika te ont moeten. De leider van het beweerde spionna- gecomplcrt zou een orthodoxe priester, een zekere Alexei Krisko, zijn, die in een zwarte toga in de rechtszaal ver scheen. Hem wordt ten laste gelegd, eerst gewerkt te hebben voor de Fas cisten tegen Rusland en daarna voor Rusland tegen Tito. Alle beklaagden worden' beschuldigd van samenwerking met de vijand tij dens de oorlog en allen, uitgezonderd de vrouw Xenia Komad, zouden voor de Sowjetunie hebben gespionneerd sinds het geschil tussen Tito en het Kremlin. Na voorlezing van de tenlastelegging werd de zitting verdaagd. Vladimir Nekloedof, een der twaalf Russen, die in Serajewo wegens spion- nage terechtstaan, heeft Woensdag avond in zijn cel zelfmoord gepleegd, zc heeft de openbare aanklager giste ren aan het begin van het proces mee gedeeld. Nekloedof heeft twee brieven nagelaten een testament en een be kentenis. De twaalf beklaagden, onder wie een geestelijke en een vrouw, worden be schuldigd van samenwerking met de vijand gedurende de oorlog en spion- nage en vijandige activiteit tegen de Joegoslavische regering na het geschil met de Cominform. De Groningse rechtbank behandelde in een uitvoerige zitting de doodslag op de 45 jarige rietdekker Jacob Keun te Groningen. Tegen de verdachte, de 45- jarige landarbeider E. J. te Kolham, eiste de officier van justitie, mr. Mun tendam, een gevangenisstraf van vier jaar. Daags vóór de gemeenteraadsverkie zingen op 19 Juni j.1 e zich in een café een politiek at tussen K. en de verdachte. K. propageerde de communistische ideologie. Het debat ontaardde tenslotte in een heftige woordenwisseling, waarbij verdachte J. zijn dolkmes trok en K. in het hart trof. Deze zakte dood in elkaar. Geneesmiddel tegen huidaandoeningen, de jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. (Van onze parlementaire redacteur) Hoewel de landgebruikers langs de Noord-Oost Polder tussen Lemmer en Blokzijl, die ernstig gedupeerd zijn door de indroging van hun landerijen als gevolg van de drooglegging van een gedeelte van het IJselmeer, wel niet geheel tevreden gesteld zullen zijn, heeft de Tweede Kamer Donder dagmiddag toch een voor hen verheu gend besluit genomen door de be schikbaarstelling van een bedrag van f 1.025.000.op de begroting van 194P voor de aanleg van waterbouwkundige werken ter verbetering van die gron den. ^a_. fb •eftr* «ppn andere uit- Het Christelijk Nationaal Vakver bond, dat Donderdag een uitnodiging ontving tot bijwoning van 't congres voor de oprichting van 'n nieuw Wereld vakverbond te Londen onder de voor waarde, dat binnen twee jaar de be slissing tot toetreding moest worden genomen, heeft medegedeeld het ICV niet te verlaten. Het CNV is echter bereid samen te werken. Dit zal dan evenwel via het ICV dienen te ge schieden. Voor het gerechtshof te Arnhem stond Jn hoger beroep terecht de kapelaan W. uit Groenlo, wie ten laste werd ge legd verduistering van staat en het in een authentieke acte doen opnemen van een valse opgave. De zuster van verdachte was in een ziekenhuis te Winterswijk buiten echt bevallen en hij had aan de behande lende geneesheer als de naam van het kind opgegeven de valse naam waar onder zijn zuster in het ziekenhuis was opgenomen. Deze valse opgave was daarna als juist ingeschreven in het register van de Burgerlijke Stand te Winterswijk. Later kwam de onjuiste opgave aan het licht, doordat er bij de distributie moeilijkheden ontstonden. De president, mr. dr. de Vos van Steenwijk, zeide: „U als ontwikkeld man had kunnen weten, dat het heel ernstig was wat u deed". Reeds enige tijd was het de politie te Meppel bekend, dat bij de pharmaceu- tische industrie Brocades en Stheeman te Meppel verdovende middelen wer den ontvreemd. Na intensief onderzoek werden een dezer dagen de chef van de afdeling verdovende middelen T. P. de O. en diens collega G. B. gearres teerd. Zij bekenden gedurende de afge lopen maanden vier en een half kilo gram opium, morphine en cocaine te hebben ontvreemd en verhandeld. Te Rijswijk (Z.-H.) werd vervolgens aan gehouden de slager C. van der H. die zijn bemiddeling bij de doorverkoop had verleend, en de hoofdopzichter E. A. P.. Door de politie te Rotterdam werden de 45-jarige A. P. R. en diens echtgenote gearresteerd. Eerstgenoem de gebruikte een gedeelte van de ver dovende middelen zelf. De eigenlijke partij werd door hem verkocht aan Rotterdam aandoende zeelieden. Verdachte: „Ik «een andere tiit- weg meer. Ik wilde mijn ouders de 'Xr%Vmhtbank te Zutphen werd de kapelaan bij verstek veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. De mr. Hoekstra eiste een voorwaardelqke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van S jaar en een geld boete van f 1500 subsidiair drie maan den hechtenis. „—..♦pn De raadsman verwees naar arresten van de Hoge Raad van 1881« "*7. waarin werd overwogen, dat de rust in het gezin zwaarder moet wegen dan he belang van de maatschappij. Het lofwaardig van verdachte, dat hu voor zijn zuster opkwam. Overigens meen de de verdediger, dat geen veroorde ling kan volgen, daar zijn cliënt he feit niet heeft gepleegd, doch doen plegen, in casu door de arts. Uitspraak over 14 dagen. De Britse soldaat, die Woensdag ochtend te Berlijn werd gearresteerd, terwijl zijn kameraad wist te ontsnap pen. is Donderdag door de Russische autoriteiten vrijgelaten. De soldaat zeide door de Sowjetautoritelten correct be handeld te zijn. Donderdag is bekend geworden, dat een andere Britse soldaat, die twee jaar vermist werd, Dinsdag plotseling te Berlijn is teruggekeerd. Hij zeide, dat hij na per ongeluk in de Russische zone te zijn verdwaald, door de Russen gevangen genomen was en gedwongen als arbeider in een fabriek had moeten werken. Volgens het met Franse vergunning verschijnende blad „Der Kurier" zou maarschalk Timosjenko ter vervanging van maarschalk Rokossofsky benoemd zijn tot opperbevelhebber van het Westrussische leger. In goedingelichte kringen kon men nog niet bevestigen of deze benoeming een definitief ka rakter heeft. Maarschalk Timosjenko zou de Russische bezettingszone van Oostenrijk en de eenheden in Witrus- land en de Balkan onder zijn bevel krijgen. Henry Cox van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, schrijft in een bulletin van dit departe ment: Er zijn aanwijzingen, dat de Sow jets er misschien toe zullen overgaan een afzonderlijk vredesverdrag met hun jongste satelliet Oost-Duitsland te sluiten en hun bezettingstroepen bin nen een jaar terug te trekken". Cox is deskundige voor Duitse aangelegenhe den. Dit is de eerste maal, dat aan de speculaties op dit punt ook in officiële kringen waarde wordt toegekend. Het gerechtshof te Leeuwarden wees arrest in de zaak tegen de 50-jarige Dirk A. te Huizum, die in de late avond van 4 Juni j.1. toen hij met enige andere mannen ten huize van Harm Zwart te Leeuwarden zaten te kaarten, laatst genoemde met de vuist een stomp tegen de neus gaf, waardoor een slagader barstte, met het gevolg, dat de getroffene» overleed. Het gerechtshof veroordeelde de dader tot drie weken gevangenisstraf. De rechtbank had één maand voorwaardelijk met drie proef jaren opgelegd. De Sowjetunie is op het ogenblik niet voornemens 'n afzonderlijke vrede met de Oostduitse regering te sluiten, aldus heeft ambassadeur Semeonof, de Russische politieke adviseur, tegenover leidende Oostduitse politici verklaard. De kwestie van een afzonderlijk vre desverdrag zou slechts worden over wogen, indien concrete stappen werden genomen tot hermilitarisatie van West- Duitsland. Evacuatie van Oostduitsland door de Russische troepen was in de nabije toekomst ook niet waarschijn lijk. Dr. ir. J. A. Ringers is te Batavia aangekomen op doorreis naar Nieuw Guinea, waar hij werkzaamheden van lange duur op het programma heeft staan. Mevrouw Ringers maakt de reis mede. Van een bericht, dat dr. Ringers bin nenkort zou aftreden als president van de Raad van Bestuur van het Kon. In stituut van Ingenieurs konden wij geen bevestiging krijgen. Als zijn opvolger wordt reeds genoemd oud-minister jhr. ir. O. C. A. van Lith de Jeude. AUSTRALISCHE LADING VOOR INDONESIË Het 6343 ton metende Nederlandse schip „Tjipanas" zal het eerste schip zijn, dat na de opheffing van de boycot van Nederlandse schepen een Australi sche lading naar Indonesië vervoert. Het schip zal eind December vertrek ken. MARKT BARNEVELD Pluimveemarkt. Redelijke handel. De aanvoer was belangrijk minder dan vorige week en bedroeg in totaal circa 10.500 stuks. Nu de eieren zo prijzig zijn houden de pluimveehouders hun goede kippen zo lang mogelijk aan. Wel was er een aardige aanvoer kal koenen. Het wild zeker in verband met 5 December werd zeer vlug ver kocht. Voor de export werd niet veel gekocht. Prijzen: Oude kippen f 2—f 5 (f 1.75 f 2.15 per kg), oude hanen f 2.50— f 4.50, oude eenden f 1.10—f 2.20, jonge hennen f 2.50—f 7, jonge hanen f 2— f 3.50 (f 1.80f 2.20 per kg), jonge woerden f 1.50—f 3, N.H. blauwe kui kens f 2.75—f 5 (f 2.50—f 3.10 per kg), tamme konijnen f 2—f 6, tamme duiven 40—60 cent, ganzen f 4—f 7.50, kalkoe nen f 7—f 15, wilde eenden f 2.20, wilde duiven 3550 cent, wilde konijnen f 1.60—f 2, hazen f 3—f 6.50, fazanten f 3—f 4.50, patrijzen f 1.25—f 2.20. Eiermarkt. Zeer trage handel. Aan voer circa 800.000 stuks. Prijzen: f 15— f 18 per 100 stuks. Vorige week werd nog f 19f 21 genoteerd. Deze prijsda ling werd in de hand gewerkt door de geringe uitvoer, welke er op het ogen blik is. eed Uet was maar een zaakje van niet^ zo'n alledaags verkeersakkefietjt dat lekker liep en de rechter dacht at, dat hij het netjes onder de kap had. Maar dat was buiten de forse krulie'. bol gerekend, die een daagje zjjn groentegerij in de steek had gelaten om getuigenis te geven. Want deze man weigerde de eed. Nauwelijks had de rechter de ani. tierende woorden van „de twee voor ste vingers van het rechterhandje aan de omheining zijner tanden doen ontglippen of de man schudde be daard van nee. Hoe nut, verbaasde zich de rech- ter, wilt u niet de eed afleggen? 1, soms Doopsgezind? Nee, dat was'ie niet. Niet Doops- en niet anders-gezind. In die gezindheid was hij eigenlijk helemddl niet gezind, Welaan, sprak de rechter met een vleug vaderlijk vermaan, dan zou ik het ihaar doen, als ik u was. Als nou tóch niet Doopsgezind bent.... Nee, repliceerde de getuigende groenteboer, dat doen ik niet. Want ik geloof d'r niet in. Dan houdt natuurlijk alles op. Het werd de voor zulke gevallen gereser veerde belofte. Maar daarmee was de rechter nog lang niet van deze man af, want hij had schade. Vanwege zijn zaak, zijn reis en zijn trek in eten. En of hem dat allemaal door het Gerecht kon worden uitbetaald. Nu is het natuurlijk billijk, dat een vaderlander, die als getuige de Justi tie te hulp snelt, zijn onkosten ver goed krijgt. De groenteboer die de knollen en de winterpeen met een Chevrolet bij de mevrouwen brengt had een plaatsvervanger aan het stuurrad moeten stellen en dat kostte hem die dag drie rijksdaalders. Plus zijn treinkaartjeheen-en-terug. Dat was alles rechtlijnig als het recht zelf en de rechter vroeg niet eens om kor ting voor contante betaling. Dddr za ten 'm de knopen niet. Maar deze getuige wenste, vademaal het noentijd was, een karbonaadje te eten op kosten van de minister van justitie en die kan zélf al zo moei lijk rondkomen. Ge hebt zulks open en bloot in het Kamerverslag kunnen lezen. En de rechter is tenslotte geen Ober, die ten detrimente van de Mil- lioenennota spijskaarten uitreikt van zoek-'s uit-wat-wil-u-hebben. Zomin die man geloof schonk aan de inhoud van de eed, zomin kon de rechter thans geloven in zijn scheu rende honger, althans hij wenste zelfs geen bitterbal te verstrekken op kot ten van 's Rijks kas. Daarom ging de groenteman treurig heen, zonder eed en zonder eten, zwaar van zorg en kolkend van twij fel. KAREh. PATRICIA WENTWORTH 50 Zij vroeg zich af, waarom die woorden hem zo vermaakten, maar hij antwoordde slechts: „Inderdaad, een decoratieve figuur en ze heeft van avond alle zeilen bijgezet. Ik zou wel eens willen weten waarom". Iets in Dorinda's binnenste zei: „O. Justin, dat is voor jou". Zou hij dót niet weten? Ze dacht toch van wel. Maar misschien merkte iemand, voor wie ze waren bestemd, zulke dingen niet op't Was iets om over te pie keren. Zou het feit, dat je erg, erg veel van iemand hield, je een helder in zicht geven of zou het juist een soort mist om je doen neerdalen, waarin je tastend de weg moest zoeken? Mis schien wel allebei; natuurlijk niet te gelijkertijd, maar eerst het ene en dan het andere. Zoals b.v. wat haar zelf en Justin betrof. Soms was het of zij precies wist wat hij dacht, als in 't ge val van de door hem afgekeurde blau we japon, maar dan weer raakte ze totaal van de wijs. Gelijk nu o.a. ten aanzien van Moira. Uit deze overpeinzingen werd zij wakker geschud door het aanbieden van een schotel. Inmiddels praatten Justin en Moira samen over Carrols hoofd heen. Of nee, hij nam nu ook deel aan het gesprek en ze lachten alle drie. Rechts van haar staarde mr. Masterman op zijn bord. Mrs. Oakley aan zijn andere zijde had zich tot mr. Tote gewend, wie zij enige staaltjes van Marty's ongewone „voorlijkheid" en verstand opdiste. Dorinda ving de woorden op: „En toen was hij nog maar drie jaar". Ook tot mr. Tote's oren moesten ze zijn doorgedrongen, maar hij liet er niets van blijken. Hij had een behoorlijke portie genomen en at er zich stug en ontoegankelijk voor stoornissen van buiten of doorheen.. Uit beleefdheid richtte Dorinda het woord tot mr. Masterman, wiens pro fiel geen vriendelijke indruk maakte. ,,'t Is niet te hopen, dat het gaat sneeuwen, vindt u ook niet?" „En face" zag hij er nog onheilspel lender uit dan „en profil". Dorinda aankijkend alsof ze feitelijk niet be stond, zei hij kort: „Daarom?" „Een vuile boel, afschuwelijk als het dooit. En er is nooit genoeg om er wat mee te beginnen". Opnieuw keek zij hem van terzijde aan. Hij had een vork genomen en was begonnen te eten, naar aldoor met het air, alsof hij niet opmerkte wat het was. Heel jammer eigenlijk, want het smaakte uitstekend en deed culinaire vragen rijzen. Ofschoon Dorinda bleef piekeren over de schoonheid van Moi ra, die toch zo'n prachtige vrouw voor Justin zou zijn, vroeg ze zich deson danks af, waaruit het gerecht was sa mengesteld. Links van haar werd op nieuw gelachen. Justin zat van haar afgekeerd en deed geen poging, haar bij het gesprek te betrekken. Zij kon niet weten, hoe vurig hij hoopte, dat ze de pas getapte mop niet had ge hoord. Op dit ogenblik werd Linnet Oakley, die juist haar verhaal had beëindigd, over miss Masterman en mr. Tote heen door Gregory Porlock aangesproken. Wat hem er toe dreef, blijft een voor werp van gissingen. Rechts van hem was mrs. Tote druk aan 't praten met haar andere buurman, Martin Oakley Ze schenen feiten, die de intelligentie van zun zoon Marty en van haar klein dochter Allie moesten bewijzen, uit te wisselen. Misschien was Gregory's tot miss Masterman gerichte woorden vloed, waarop zij in 't geheel niet had gereageerd, uitgeput. Wellicht dreef plaagzucht hem, wellicht ook vond hij 't gewenst, voor wat afleiding te zor- gen. Hoe dit zij, hij stelde Linnet een vraag. „Wel, mrs. Oakley, heeft u de licht- uenodïhVaedrrn08 kunnen krygen' die (Wordt vervolgd). Laaf hetn, die gaf, zwijgen, doch hem, die ontvinghet vertellen SENECA schiet de pijn in Uw lenden en kunt ge 1> niet meer oprichten. Omstanders hebbenj moeite om te geloven en denken dat I' overdrijft, zo snel overvalt U wat men tn de rug" noemt. Laat U niet kwellen 1 de hevige pijn die de geringste bewe U veroorzaakt. Driemaal daags flink wrt. met Akker's Kloosterbalsem, het onvofpre-j zen middel waarvan de warmte-opwekkend» bestanddelen diep in de weer-Is door-» dringen en de oorzaak van de pijn snel ver jagen. In korte tijd zult gij zeggen: Akker's Kloosterbalsem „geen goud zo goed".1 VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichte® om 6, 8 en 11 uur. 6.15 De Vara felici teert. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Het Melachrino-orkest. 7.30 ,.j_.iberal Christianity". 7.50 Tien voor acht. 8 05 Piano-voordracht. 8.30 Christus en de mens. 8.55 Zo juist verschenen. Ö.OO Men vraagt... .en wij draaien. 9.25 In het huis van de verdachte. 9.50 Buitenlands weekoverzicht 10.05 Pennies from Heaven. 10.40 Vandaag. 10.45 Avondwijlding. 11.15 Appalachia. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichte® om 7, 8 en 11 uur. 6.15 Dat hebben wij nodig. 6.30 Geestelijke liederen. 6.45 CWV- kwartier, 7.15 Regerings-uitzenddng. 7.30 Augusteo Symphonie-orkest. 7.40 Vandaag. 8.05 Disco actualiteiten.. 8.15 Gedeeltelijk® uitzending. 9.15 Busch Strijkorkest. 9.45 H®| Franse land en de Nederlandse boer. *0.00 Orgelconcert. 10.45 Avondoverdenking. ll»l® Avondconcert. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsbericht® om 7, 8.30, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8.43 Or gelspel. 9.03 Symphonie-orkest. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Sint Nicolaas in Hotterdam» 10.35 Voor de arbeiders. 11.30 Piano-recitaL 12.00 Vincentino. 12.33 Vocale edelstenen. 1.15 Dolf van der Linden. 2.00 Als een bonte vogelvlucht. 2.20 Malando. 2.50 SidneyTorch 3.00 Van boek tot boek. 3.15 Radio Philhtr- monisch-orkest. 4.00 Van de wieg tot bet graf. 4.15 Amateurs zetten hun beste beentje voor. 4.45 Sportpraatje. 5.00 U.S.A.-Cabart 5.30 Op de Disselwagen. 6.20 Trio XIJ& 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Artistieke staalkaart. .7.30 Lezen in de Bijbel. 7.45 Regerings-uit- zending. 8.15 Mia Bella Italia. 8.45 De Bon» bah 9.45 Socialistisch commentaar. IJ»®? S tradiva-sextet. 10.25 Onder de pannen. 10-45 De Ramblers. 11.15 Gevarieerd programma. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichte® om 7, 8.30, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.40 Mana ter ere. 8.50 Hongaarse Rhapsody. 9.03 Moe ders wil i, Wet. 9.35 Muziek houdt fit. 10-®® Klein, klein kleutertje. 10.15 Ochtendconoer*. w *00, ,^e Zonnebloem. 11.45 The Keiitucky Minstlels. 12.03 KRO Amusements-orkest, L* 1 romenade-orkest. 2.00 Musicerende dilettan ten. 2.20 Engelse les. 2.40 Cyclus. 3.30 hro- aiek van letteren en kunsten. 4.05 Mu»«- rende dilettanten. 4.30 De schoonheid van Gregoriaans. 5.00 De Wigwam. 6.00 Jac<jue' Schutte. 6.15 Journalistiek weekoverzicht. Het Symphonette-orkest. 7.15 Actualiteit. 7.25 Katholiek thuisfront. 7.30 Licht orgei- t u i- Indonesisch commentaar. Lichtbaken. 18.40 Boston Promenade-ow®% O 22 ?,fgen heit de klok- «-45 Weet U 9.55 Weekend-serenade. 10.30 Wij luiden Zondag in. 11,15 RadiFhilharmonisch-on»»1* RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III; 8.30 VI. Br.! Gram. 9.05 Op>'*' muziek. 10.10 Verz. progr. 11.00 Sandy Pke™>n (orgel). 11.15 )>The Pavillon Play«« t w 0monti-overzicht, 12.00 VI. Br.: Or kest Victor Young. 12.15 André Gerreb°« (piano). 12.33 Orkest Rob. Stolz. 12-45 A»' 2 0(1 «Ij6™')- 1-15 Saludos Am® I.ÏLC2","£e' i10 Beethoven. 3.00 O** d= C°ck. 3.30 Eng. L.P.: Mlü'5% orkest. 4.00 VI. B,., Seztet van Brahms- 4.3» Causerie over Suriname en de Antillen. 4-W Cram. 5.00 Kootwijk. Batavia. 6.00 VI. Jazzmuziek met commentaar. 6.30 Voor uen' ?-30 Chansons. 7.50 Fr. Br.: Ad» SiÜiS 8 00 Omroep-orkest. 8.45 Can» volksliederen9.00 Verz. progr. U.05 Ve» P'ogr. 11.35 Orkest Sidney Torcb.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 4