Rusland ontving Amerikaanse grondstoffen voor productie van atoomenergie Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Smokkel per vliegtuig in 1943 Winkeldiefstallen engros Stikker en Rum onder de pajong Sukarno c.s. willen samenwerken Daden van terreur in Surabaja Een tweede „avondmaal'' van Van Meegeren Raad van Cassatie verwerpt „Befehl ist Befehl" Dinsdag 6 Dec. 1949 74e Jaargang No. 10754 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Opzienbare verklaringen in Washington Hopkins zou goedkeuring hebben verleend Oostduits leger in Oostelijk defensie systeem? Wysjinski in Berlijn verwacht Lijk van matroos gezonken coaster aangespoeld Echtpaar stal voor f 1700 bijeen Burgerverdediging blijft urgent Cochran Amerikaans ambassadeur in Indonesië Gevangenen met bewakers te Modjokerto verdwenen Mr. Stikker ziet reden tot optimisme Planters met R.T.C. verzoend Plunderingen en moordaanslagen Ontdekt in diens vilia te Nice Eeuwig trouw aan Tito R.T.C. over de West wordt midden 1950 voortgezet KNIP BESPREEKT HEDEN R.T.C.-ACCOORD Sukarno's zetel naar Batavia Israël wil bestuur in Jeruzalem niet opgeven Verzwaring van siraf voor beulen van Amersfoort Es ist nicht wahr BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J B IJLS MA en C KRAK (MANT TARIEVEN: Advertenties: 18 ct per mm Kleine advertenties .„Juttertjes'1 tot 15 woor den L— elk woord meer 5 rent Abonnementen per kwar taal f 4.— oij vooruitbe taling. plus incassokosten Louis Russel. een vooraanstaand lid van de Commissie voor Onamerikaanse Activiteit van het Huis van Afgevaardigden, heeft Maandag te Washington ver klaard, dat de commissie over bewijzen beschikt, dat in 1943 tot driemaal toe verschepingen van grondstoffen voor de productie van atoomenergie naar de Sowjetunie zijn gezonden. Zaterdag was dit ook reeds verklaard door een voor malige Amerikaanse legerofficier, kapitein Racey Jordan, die ais liaison-officier gewerkt had op het vliegveld Great Falls, vanwaar de leen- en pachtvliegtuigen naar Rusland vertrokken. In een radio-interview zeide Jordan, dat geheime documenten en atoomgeheimen met deze vliegtuigen naar de Sowjetunie ge smokkeld werden en dat met goedvinden van Roosevelts vertrouwensman Harry Hopkins splijtbare materialen naar Rusland waren verscheept. Russel zeide niets te weten over me. deplichtigheid van Hopkings (die zoals men weet is overleden) aan deze ver schepingen, doch hij zou een andere naam noemen, wanneer de zaak zou worden behandeld. David Hopkins, de zoon van Harry Hopkins, heeft het „volkomen onge loofwaardig" genoemd, aat zijn vader splijtbare materialen naar Rusland heeft verzonden. „In gesprekken, die ik in de oorlog met hem had, toonde mijn vader dat hij zich de dreiging van het toekomstige wereld-commu- nisme ten volle bewust was", aldus Hopkins. „Hij was er rond uit een te genstander van, ofschoon hij de ge weldige bijdrage die Rusland in de corlog aan de geallieerde zaak leverde, niet over het hoofd zag".. Het voormalige Republikeinse com missielid Mcdowell verklaarde, dat twee hoge regeringsfunctionarissen met de verscheping in verband ston den. Waarnemers wijzen erop, dat de inlichtingen over verschepingen van Wysjinski, de Sowjetrussische mi nister van Buitenlandse Zaken, zal op zijn thuisreis uit New York tenminste één etmaal in Berlijn verblijven en er besprekingen te voeren met Russische ifunctionnarissen, aldus verklaren Duitse kringen, die in nauw contact staan met de Sowjetcontrólecommissie. Wysjinski zou de rol bespreken van Oost-Duitsland in verband met het Oosteuropese verdedigingssysteem. In bovengenoemde kringen meent men, dat de ontkenning van kanselier Ada- nauer, dat West-Duitsland niet herbe wapend zou worden, de Russische plannen voor een bepaalde vcrrm voor een Oostduits leger in de war heeft gebracht. De waarde van Adenauers verklaring zou bij de vermoede be sprekingen worden overwogen. Russi sche functionarissen in Duitsland zijn er n.1. vast van overtuigd, dat de Wes telijke geallieerden plannen hebben om West-Duitsland weer te bewape nen. Men wijst er nog op, dat de Russen in Oost-Duitsland steeds de geallieerde m; atregelen voor West-Duitsland op de voet hebben gevolgd en de Sowjet unie nu ook de Westelijke geallieerden mogelijk zal volgen bij de vorming van Duitse legereenheden binnen het kader van een algemeen verdedigings plan. Zoals wij gisteren reeds meldden, is de „Neeltje Jacoba" er in geslaagd ne gen leden van de bemanning van de in de nacht van Zondag op Maandag bij IJmuiden gezonken coaster Sandbergen te redden. Het tiende lid, de 46-jarige gehuwde matroos H. Zeylemaker uit Amsterdam, verdronk. Maandagmiddag is zijn lijk aangespoeld bij kilometer- paal 48 op de grens van het Castricum- se en het Heemskerkse strand, alsmede een sloep en enig dekmateriaal van de coaster. EIS TEGEN SCHOONEBOOM BLIJFT 18 JAAR. Het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam heeft nog twee getuigen a décharge gehoord in de zaak tegen de 51-jarige Amsterdamse batterijenfabrikant J H. Schooneboom. De advocaat-fiscaal mr. H G Th Keune, persisteerde bij zijn eis: 18 jaar met aftrek. Vrijdag 16 De- cember zal het Hof uitspraak doen. Weerbericht Weersverwachting, geldig tot he denavond. Half tot zwaar be wolkt met enkele buien. Aan de kust tijdelijk nog harde of storm achtige, in het binnenland krach tige tot matige Westelijke wind met flinke windstoten tijdens buien. Weinig verandering in tem peratuur. WOENSDAG: Zon op 8.33, onder 18.30; maan op 17.35, onder 10.56. splijtbare materialen naar Rusland niet nieuw zijn. Mcdowell heeft reeds vorig jaar hierover in het parlement en voor de pers gesproken. In de laatste tijd komen in Den Haag veelvuldig diefstallen in warenhuizen e.d. voor, waaraan uiteraard de Sinter- klaasdrukte niet vreemd is. Verschei dene arrestties zijn in verband hier mee verricht. In de regel betrof het zaken van geringe omvang, maar een geval verdient de aandacht. Het ging n.1. om de arrestaties van het echtpaa1- G, pl.m. 50 jaar oud, wonende in een van de randgemeenten van Den Haag. De echtelieden werden in een magazijn in de binnenstad betrapt bij de diefstal van een haarstrik (hoewel ze geen knderen hebben). Ze bleken nog een flinke hoeveelheid andere kleine voor werpen bij zich te hebben, die ze, naar zij verklaarden, in vijf Haagse magazij nen hadden weggenomen. Bij inspectie in de woning van het echtpaar kreeg de politie de indruk van een klein wa renhuis. Alles werd in beslag genomen en geïnventariseerd Het bleek dat de goederen uit verschillende zaken af komstig waren. De waarde werd voor lopig geschat op f 1700. De buit omvatte o.a. twintig paar handschoenen, twee handtassen. "1 stuks koperwerk, negen tien zelfbinders, 25 boeken, vier paar pantoffels, dertien sjaals, vier plastic tasjes, achttien paar dameskousen on nog vele andere artikelen. Chuter Ede, de Engelse minister van Binnenlandse Zaken, heeft in een vergadering van de leiders der ver dediging van de stad Londen uiteenge zet, dat de verdediging der burgers in de toekomst even belangrijk is als de ze in het verleden was. De ergste aanval tijdens de oorlog was niet die op Nagisaki, tpaar op Hamburg, aldus Ede. De te Hamburg in één aanval toegebrachte schade stond gelijk met die van twee atoom bommen, terwijl het aantal persoonlij ke ongevallen te Hamburg groter was. Om de totale in Duitsland aangebrach te schade te evenaren zouden 75 atoombommen nodig zijn. Ook bij de brandaanval op Tokio in 1945 verloren veel meer personen het leven en wer den meer verwoestingen aangericht dan bij de aanval op Hirosjima, aldus Ede. In officiële kringen te Washington heeft men Maandag aan ANP/Aneta bevestigd dat de benoeming van Merle Cochran (het Amerikaanse UNCI- lid. Red.) tot eerste Amerikaanse ambas sadeur in Indonesië kan worden verwacht. Maandagavond zijn 83 gedetineerden uit de gevangenis te Modjokerto ont snapt. Tot dusver konden er nog maar acht gegrepen worden. Met de ontsnap ten zijn negen man van het bewa kingspersoneel verdwenen, met mede- nemen van wapens en munitie. Gisterochtend arriveerde met het KLM-lijntoestel uit Batavia de minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, die tegenover de pers ver klaarde, dat hij met een zeker opti misme teruggekomen was. Dat wil niet zeggen, aldus mr. Stikker, dat ik er niet van overtuigd ben, dat er nog moeilijkheden zullen komen. Er zijn tal van communistische groepen, die hiervoor zeker zullen zorgen. In Indo nesië weet men dat echter en de lei ders zullen daar stellig maatregelen tegen nemen. Ik heb contact gehad met Sukarno, de sultan van Djokja en Hatta. Steeds weer is mij gebleken, dat de leiders bijzonder gesteld zijn op de samenwerking met Nederland. Ik ben ervan overtuigd, dat de Indo- Het afgelopen weekeinde hebben zich te Surabaja enige gevallen van terreur voorgedaan. Zaterdag werd op de pasar Wonokromo een stalletje door ongeveer 100 gewapende lieden bestormd en geplunderd, waarna de gehele pasar werd leeggeplunderd. Er Prof. dr. Coremans, directeur van het laboratorium der Belgische Musea, heeft Maandag een aantal Nederlandse en Franse deskundigen een nieuwe „vervalsing van Han van Meegeren" getoond. Hü verklaarde het doek, een Laatste Avondmaal", dat veel met het reeds bekende en in het bezit van de Rotterdamse verzamelaar Van Beunin- gen zijnde „Laatste avondmaal" ge meen heeft, te hebben ontdekt in de villa van Van Meegeren te Nice. Het te Nice ontdekte „Laatste Avond maal" zou, volgens prof. Coremans, door Van Meegeren zijn geschilderd tussen 1938 en 1939, terwijl het doek van de heer Van Beuningen door Van Meegeren in 1941 in Nederland gemaakt zou zijn. Tijdens het proces in 1946 heeft Han van Meegeren een schets gemaakt van de onderschildering van „Het laatste Avondmaal" van de heer van Beunin gen, n.1. twee kinderen in een bokken- kenwagen. Deze onderschildering klop te echter niet, daar de met x-stralen verkregen onderschildering een ge heel andere was. Opmerkelijk is nu, dat de schets van Van Meegeren betrekking blijkt te hebben gehad op het thans door prof. Coremans te Nice ontdekte „Laatste Avondmaal". Van Meegeren zou dit „Laatste Avondmaal" geschil derd hebben op een doek van Govert Flinck, voorstellende een door een bok getrokken wagentje met twee kinderen. Prof. Coremans is van oordeel, dat door de ontdekking van deze nieuwe vervalsing van Han van Meegeren eens te meer is komen vast te staan, dat ook „Het laatste Avondmaal" in het bezit van de heer Van Beuningen van Van Meegeren is. Maandagavond, werd te Belgrado be kendgemaakt, dat de Joegoslavische mi nister van Binnenlandse Zaken, Ran- kovitsj, eind November ruim 500 poli tieke gevangenen, die aanhangers wa ren van de Kominform op vrije voeten heeft doen stellen. De vrijgelatenen hebben zich verenigd in een „werk- brigade". Zij hebben maarschalk Tito telegrammen gezonden, waarin zij hem „eeuwig trouw" beloven. Twee maan den geleden werden 713 andere ge vangenen in vrijheid gesteld. Toen de Nederlandse ministers mr. D. U. Stikker en mr. J. R. H. van Schaik in Indonesië aankwamen, viel de regen in stromen neer. Pajongs werden gereed gehouden voor de hoge bezoekers. Wij zien hier onze minister van Buitenlandse Zaken Stikker, onder de pajong tezamen met Moh. Rum, voorzitter van het Indonesische Nationale Voorbereidingscomité. Door de gouverneur van de Neder landse Antillen is medegedeeld dat de Nederlandse regering voornemens is de Ronde Tafel-conferentie voor West-In- die waaraan wordt deelgenemen door Nederland, Suriname en Curagao omstreeks medio 1950 te hervatten. De gouverneur wees erop, dat de uit werking door de wetgever van de resultaten dezer conferentie, o.a. in verband met de herziening van de grondwet, zoveel tijd zal vorderen, dat' er alle aanleiding bestaat voor het tot stand brengen van een interim-rege ling. „Deze oplossing verdient temeer aanbeveling", aldus de gouverneur, „omdat op deze wijze een oplossing kan worden gevonden voor een zo brandend probleem als het tot stand komen van de zelfstandigheid der eilanden en het regelen van een on derlinge verhouding". Juicht hallelujah, gij vrienden, om J het grote nieuws. Nog bestaat de dreiging van de atoombom, nog heeft Wysjinski niet geleerd „Ja" te zeggen, nog scheurt de Etna uitéén en worden de kolen in Belgie duurder, maar dat alles kan ons niet meer deren. Want, hooggeëerd publiek, de directie van 's werelds meest beroemde apencircus heeft de honneur u te prrrresenteren: Jan! Zo maar gewoon huiselijk-weg Jan. De Jan van „aanneme, Jan". Jan is een kraai, die een inwoner van Oor schot in Noord-Brabant heeft aange boden aan Hans Kaart, als remplagant voor de onlangs verscheiden „Gerrit de kraai". Een nobel gebaar in een wereld vol bittere ontgoochelingen! Dieven hebben uit een lingeriezaak in Londen voor 2000 pond aan dames-dessous ge stolen, waarvan een groot deel speciaal voor filmsterren was gemaakt. Die zul len het nu met Jansen en Tilanus moe ten stellen O De politie heeft op een veldje bij Vught 21 Duitse mortierbom- men te voorschijn gebracht, die slechts bedekt waren door graszoden. m r\e laatste van Scotland Yards „Gro- te Vijf" is te Londen overleden. NiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuuiiuiiiiiiiiiiiiiaiiiiimiiiiuiiHiuiiiiiiHi de bekende detective Frederick Wens- ley. Destijds leidde Wensley de bele gering van een huis in het East End, waar de anarchistische moordenaar „Peter the Painter" zich verschool. Piet werd ingerekend door een leger van 1000 politiemannen en artilleriesolda ten, aangevoerd door Winston Chur- chill, die toen minister van Binnen- Nou, is het nog een beetje méégevallen gisteravond? landse Zaken was. In 1934 werkte Wensley (die de bijnaam „De Wezel" had) mee in de Stavisky-affaire. Men zegt dat Wensley (die een tijdgenoot was van Sherlock Holmes en Geoffrey Gill) de leermeester was van De Scha duw, Hercule Poirot, The Saint en en kele andere groten van deze tijd. O In Nijverdal staat een huisje, dat je, vol gens de eigenaar „op je nek kunt mee nemen". Het is gemaakt van eternit- platen en kon in één dag worden ge bouwd. J)e gemeentepolitie v^n Amstel veen heeft twee chauffeurs van een melkfabriek in de kuif gepakt, omdat ze de melk verdunden met aqua pompa Water in de wijn doen, is soms wel goed. water in de melk doen is verboden! O Het officiële Russische blad in Berlijn „Tagliche Rundschau" heeft ontdekt, dat werklozen uit West- Duitsland „in groten getale" naar Oost- Duitsland komen om werk te zoeken De komkommertijd voor de kranten schijnt daar in December te vallen. ging voor een waarde van 5000. verloren. Zaterdagavond werd de boerderij Dankmejjer aan de stads grens te Wonotjobo door 20 bende leden overvallen, waarbij een schrijf machine en andere zaken werden ge roofd. Voorts is een watertankauto van de politie, die de detachementen der politie aan de rand der stad van water moet voorzien, niet terug ge keerd. Gerapporteerd werden drie be rovingen met geweld, verschillende grote diefstallen en twee ontvoerin gen. Zondagmorgen moest de politie te Surabaja het vuur openen op een me nigte van 1000 man, tijdens een de monstratie van betjakbestuurders, die kwamen protesteren tegen de arres tatie van een betjakrijder. Het sal vo veroorzaakte vier gewonden, waar van één zwaar. De directeur van het kabinet van de Wali Negara van Oost-Java ver klaarde, dat de veiligheid gewaar borgd zal zijn, indien de handhaving der orde wordt overgedragen aan de T.N.I. en hoe eerder dit geschiedt, des te beter zal het zijn voor de veilig heid. Dit moet niet geschieden een paar dagen vóór de souvereiniteits- overdracht. Ook in Malang blijft het onrustig. Vrijdag werd nabij de centrale van de ANIEM een wandelaar neerge schoten en voorts nog iemand op één der pleinen in de stad. Ook werd een politiepost beschoten. Er zal te Batavia ook Republikein se politie worden geplaatst om mede zorg te dragen voor de veiligheid in deze stad in verband met de souve reiniteitsoverdracht. Eenheden dezer politie zullen Batavia waarschijnlijk eerder binnentrekken dan de eenheden der T.N.I. Op de wekelijkse persconferentie te Batavia heeft dr. J. J. van de Velde bekend gemaakt, dat de hoge verte genwoordiger van de Kroon Indonesië op de dag van de souvereiniteitsover- iracht zal verlaten. nesische leiders alles zullen doen om de samenwerking tussen de Indone siërs en de ondernemingen, de KNIL eti de ambtenaren te bevorderen. Het verheugt mij, dat ik dit in de Oost heb kunnen constateren. Het geeft hoop voor een gezonde toekomstige ontwikkeling. De atmosfeer van te rughoudendheid klaart op, Indonesië tan zich sneller herstellen dan andere landen. De begrotingstekorten zijn dit iaar geringer dan het vorige en ik heb reden aan te nemen, dat deze gunstige ontwikkeling zich ook in het komende jaar zal doen kennen. Over een jaar of twee, drie zo neem ik aan, zal de begroting sluitend zijn. Al deze din gen, zo besloot de minister, geven re den tot een zeker optimisme. Dit op timisme wordt ook gedeeld door de ondernemers, die de resultaten van de Ronde Tafel-conferentie als enige op lossing voor het Indonesische vraag stuk reeds lang hebben aanvaard. P. v. d. A. VOL GOEDE HOOP De partijraad van de Partij van de Arbeid besprak in zijn vergadering van Zaterdag de resultaten van de Ronde Tafel Conferentie. De partijraad spreekt zijn hoop en verwachting uit, dat de volksvertegenwoordigingen van Indonesië en Nederland de resultaten van de R.T.C. zullen aanvaarden in het belang van beide volken. Het Republikeinse parlement (KNIP) komt vandaag in voltallige vergadering bijeen. De eerste twee uren zijn gere serveerd voor een redevoering van Sukarno, waarna de voorzitter van het KNIP het woord zal voeren. Tenslotte zal er een regeringsverklaring worden uitgesproken. Vrijdag volgen algemene beschouwingen in eerste termijn over het RTC-accoord. Maandag wordt de stemming verwacht. Naar te Djokja verluidt, zullen de departementen 15 December aan de RIS worden overgedragen. De presi dentsverkiezing en de vorming van een kabinet voor de RIS zullen 22 Decem ber gereed zijn, Sukarno en Hatta zul len omstreeks 4 Januari hun zetel naar Batavia verplaatsen. Voorts werd te Djokja verklaard: „Daarna zullen wij onze strijd voor de opneming van Irian (Nieuw-Guinea) in het gebied van de RIS voortzetten". Volgens Aneta is de voormalige Re publikeinse burgemeester van Batavia, Suwirjo. benoemd tot hoge commissaris van de republiek Indonesia te Batavia. Ben Goering. de Israëlische premier, heeft Maandag in het parlement ver klaard, dat Israël zijn bestuur in Je ruzalem niet zal opgeven Zoals men weet, heeft de sub-commissie van de N.V. vorige week besloten, dat Jeruza lem een afzonderlijke internationale zone zou worden onder controle van de Ver. Naties. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft gistermorgen in een zeer uitvoerig arrest opnieuw zijn standpunt bekend gemaakt ten aanzien van het regelmatig door requiranten en advocaten gedane beroep op „ambtelijk bevel". De Raad van Cassatie is namelijk van oordeel, dat beroepen op ambtelijk bevel in geval van moord of executie, verricht door Duitse ondergeschikten, niet kan worden aan vaard. Het Duitse militaire wetboek namelijk stelt uitdrukkelijk vast, dat de verantwoordelijkheid voor zijn daden, bliift bij de dader zelf, ongeacht de ge geven bevelen. Het Duitse militaire recht kent de mogelijkheid van ongestrafte ongehoorzaamheid. talla, hoorde wederom de doodstraf te gen zich uitspreken. De 57-jarige J. O- berle, meer berucht als „De Schaapher der" werd veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf in plaats van de vijf tien, die het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof hem had opgelegd. „Het Kerstmannetje", de al evenzeer be ruchte 56-jarige SS er H. H Wolff, die destijds tot levenslange gevangenis straf was veroordeeld, zag dit vonnis verzwaard. De Bijzondere Raad van Cassatie sprak over Wolff het dood vonnis uit. De voormalige kampbewa ker uit Amersfoort, E. Brahm, werd veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf, nadat de procureur-fiscaal tot de doodstraf had geconcludeerd Het Hof te Amsterdam had B. tot twintig jaar veroordeeld De zaak tegen de 61- jarige E Alscher, die door het Bijzon der Hof tot tien jaar was veroordeeld, werd terugverwezen naar de Bijzonde re strafkamer van de Haagse Recht bank. Ten slottp werd gistermorgen behan deld het cassatieberoep van de teke naar M Meuldijk destijds caricaturist van „Volk en Vaderland" Het Hof te Amsterdam had M. veroordeeld tot tien jaar Rijkswerkinrichting met aftrek. Op 16 Januari zal de Raad uitspraak doen De zaak tegen de bewaker uit de Scheveningse cellenbarakken. Ma- kowski zal worden terugverwezen naar de instructie in verband met het stand punt van de Raad inzake het ambtelijk bevel. Het „Befehl is Befehl" wordt door verschillende Duitse „Kommandanture" tot in 1943 verworpen en zij verklaren dat het Duitse militaire recht geen blinde, doch alleen een „sehende" ge hoorzaamheid kent. Het beroep op ambtelijk bevel moet volgens het oordeel van de Raad naar Duits recht en niet naar Nederlands recht worden bezien, zolang tenminste dit Duitse recht aan een minimum stan daard voldoet. In dezelfde zitting werd in een groot aantal cassatiezaken tegen verschillen de oorlogsmisdadigers, die zich schul dig hebben gemaakt aan mishandeling en moordpartijen, uitspraak gedaan. De „beul van Amersfoort", J. J. Ko- Een Japanse zakenman uit Bra zilië is in Tokio aangekomen om een bevestiging te verkrijgen van keizer Hirohito, dat Japan de oor log heeft verloren en door de Ame rikanen is bezet. Duizenden Japan ners in Brazilië geloven dit name lijk niet en denken, dat generaal MacArthur een gevangene der Ja panners te Tokio is, zo deelde deze man mee.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1