Sint Nicolaas maakte drukke tournée door heel Den Helder 0ISCHOF P SKLi WREED! Drs. O. Nell hield eerste lezing over „Primitieve godsdiensten" HET HEERLIJK AVONDJE Vreugdevolle dagen voor jong en oud Feest van vertrouwen en hartelijkheid PIET SCriMIDT Tussen Haaks en Kuifje In het kort Burgerlijke Stand De watervoorziening Relegie begini, waar wetenschap ophoudt Korps Mariniers 284 jaar Uit het politierapport Het lag voor het grijpen... Voorstellen voor prov. veilingbond De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Er komt een nieuw NIWIN-kastje Van de groene tafel HCSC 2 won met 64 Nieuwe'successen voor „Streven naar Beter" Helder* Mannenkoor zingt Zaterdagavond Urk Zijpe Burgerlijke Stand J7EN PAAR DAGEN LANG bebben we na Sint Nicolaas op sqn tournée door Nienwediep gevolgd, en konden daarbij wanneer we dat nog niet wisten overtuigd worden van de grootheid van rijn goedheilig hart. Want niet alleen de kinderen vinden daarin een plaats, maar ook de groteren en zelfs de ouden van dagen. Een ieder treedt hij met mildheid en wijsheid tegemoet, en waar hjj komt verdwijnen somberheid en egoïsme. Een gewoon mensenleven schijnt te kort te zijn om het zover te brengen in de deugd der naastenliefde. Maar de oude bisschop heeft ook een levenservaring van vele eeuwen. Éénmaal per jaar laat hij ons allemaal daarvan profiteren, en gelukkig, hij krijgt van vele kanten hulp. Hartelijke gedichten worden namens hem geschreven, vol humor soms of met een tikje plagerij, maar altijd uit een warm gemoed. Duizenden prettige kopzorgjes gaan aan het heerlijk avondje vooraf, er moeten cadeautjes worden gemaakt of gekocht, en het is lang niet altijd eenvoudig om iets aardigs te vinden. Maar wanneer dan Sint Nicolaas komt is het dubbel plezierig, om ande ren te verrassen en.zelf verrast te worden. Nog voor Sint Nicolaas officieel zijn intocht in Den Helder had gedaan, signaleerden wij hem in „Formosa" waar de leden van Debo een gezellig feest vierden. Hij kende de omgeving, want de avond tevoren had hij het HBS-feest met een bezoek vereerd. Maar hij bleek ook de Debo-familie goed te kennen, en van sommiger ge dragingen zelfs bijzonder goed op de hoogte te zjjn. Het werd een aller prettigste avond, die de leden bepakt en bezakt verlieten. Vooral de prach tige sortering nuttige artikelen, die ieder in een keurig pakket van Sint Nicolaas ontving, werd met blijd schap ontvangen. De heer De Leur had woorden tekort om de milde ge ver namens het personeel dank te brengen. De avond werd verder In een vrolijke stemming, met zang en dans en muziek, doorgebracht, en het was al voorbij middernacht toen de laatste Debo-ers huiswaarts keer den. In Julianadorp De volgende middag was de Sint present op het Speeltuinfeest, waar over wij gisteren reeds iets vertelden. Maar ook hij zag kans, om en pas sant nog even een bezoek te brengen aan de Tuinbouwstraat te Juliana dorp, op verzoek van de buurtvereni ging aldaar. Want daar woont de oudste inwoonster van het dorp, de wed. Rienstra, en deze werd evenmin als de jeugd door de Sint vergeten. Sint Nicolaas overhandigde haar een passend cadeautje en daarna ging hij. omstuwd door de Julianadorpers, naar café Rol, waar voorzitter Kos de hoge bezoeker verwelkomde. De Sint kreeg even gelegenheid om uit te blazen tijdens de vertoning van een filmpje, maar toen kwam het dikke boek te voorschijn en kregen verscheidene kinderen uit de buurt een beurt. Vooral de jongsten leken wat bang te zijn voor Zwarte Piet. Allen werden getracteerd op choco lademelk en speculaas, en toen het feest was afgelopen ging ieder kind met een mooi cadeautje naar huis., Bij de Ouden van Dagen. Zondag had de grote kindervriend een rustige dag genomen, al waren ve le van zijn helpers druk in de weer met het maken van pakjes en het schrijven van versjes. Des avonds was de Sint toch weer op pad. We ontmoettetn hem in het ge meentelijk verpleeghuis aan de Duin weg te Huisduinen, waar hij de ouden van dagen (en de jongeren in de zaal niet minder) een allergenoeglijkste avond bezorgde. Sinterklaas was niet ouder gewor den, maar wel het kleine peutertje, dat twee jaar geleden een prachtige pop van hem kreeg en daarvoor met een dikke zoen op zijn golvende baard be dankte. Zij was er nu wéér en een an der kleutertje van drie jaar nam haar plaats als de jongste in. Ook de aller- oudsten werden bij de Sint geroepen, Cl0lHt*rjaó4en naar maat Ruime keuze - 'Vertrouwd adres Ruyghweg 74 Tel. 3176 Gistermorgen Kwam de lijnboot „Falcon", komende van Harlingen, op de rede. Ze was met een lading vers vlees onderweg naar Huil, dus ze moest ondanks het slechte weer de reis meteen voortzetten. De coasters „Haskerland" en „Gaasterland", on derweg van Harlingen naar Londen, behoefden na aankomst op de rede minder haast te maken. De schippei van de „Haskerland" besloot rustig wat beter weer af te wachten, maar zijn collega van de „Gasterland" wil de het eens proberen. Hij stak zijn neus buitengaats, maar kwam om half vijf op de rede terug. Het was hem te gortig buiten.... Een van de beide motorscheepjes van de Verenigde Texelse Beurtdien. sten, die gistermiddag om kwart vóór vier de haven aanliepen, was nog min der fortuinlijk. Het scheepje had een hoge deklast stro aan boord, waarvan het grootste deel plotseling door de wind werd beetgepakt en overboord gezet. Dat ging even soepel als het af nemen van een hoed. Waarschijnlijk was een sjorring losgeraakt. Met een treurig tjokkerende motor liep de beurtman even later de haven binnen Hr. Ms. ,.RY 2" van de Hydrogra fische dienst kwam gistermiddag om drie uur terug van opnemingswerk zaamheden nabij de Friese kust. Het is morgen hoog water om 8.25 en 20 35 uur, en laag water om 2.35 en 14.35 uur. voor een vaderlijk vermaan en een aardig geschenk. Aan versnaperingen ontbrak het deze avond niet en even min aan vrolijkheid. De heer Haak van Overloop (beter bekend als mr. Nam- lo), één der Nieuwediepse goochelaars, trad voor het eerst na zijn terugkeer uit Indonesië weer in Den Helder op. Hij deed jong en oud versteld staan van zijn toeren. En dan waren daar de getrouwe helpers van de Sint, de he ren Boendermaker en Kok, Rotgans en Boersema, en niet te vergeten Leo Mahieu met zijn accordeon. Vader en moeder Greydanus waren zichtbaar verheugd, dat ook in hun grote gezin zo'n prettig Sinterklaasfeest werd ge vierd. Namens allen bedankte wethou der Steenlage de medewerkenden aan deze avond, die zozeer in het teken van vertouwen en vriendschap had ge staan. Gisteren overdag ontdekten wij de Sint ergens incognito, en ook waren vele van zijn helpers nog op pad om inkopen te doen. Zoals altijd kwamen de beste invallen weer op het laatste ogenblik, maar gelukkig dat de mari ne en de werf, alsook verscheidene be- driiven, een vroegertje gaven. Zo kwam alles toch nog op tijd voor elkaar Ook in het Militair Tehuis aan de Kanaalweg, waar vijf en zeventig pakjes moesten worden gemaakt. Toen wij om kwart over negen binnenkwa men, was de Sint juist aan het woord. De grote zaal zat vol marinemannen en -vrouwen, die stuk voor stuk voor de bisschoppelijke stoel moesten ko men. Weer was de Sint onuitnutteliik in het maken van hartelijke en per soonlijke opmerkingen, nu eens een nluim, dan weer een zacht verwijt, maar altijd gevolgd door het aanbie den van een leuk verpakt presentie. Als laatsten waren de tehulsouders de heer en mevrouw Knol. aan de beurt. Voor hen had Zwarte Piet een reus achtig pak neergezet, waarvan de in houd door Sint Nicolaas persoonlijk werd geïnspecteerd. De heer Knol kon- De prijzen van de steunbonnen- actie, die werd gehouden ter gelegen heid van de kanarie-tentoonstelling „Onze Kamerzanger", zijn gevallen op de nummers 553, 830. 850. 637 en 131; zij kunnen worden afgehaald na 's avonds zes uur bij de heer G. G. Rosa, Weezen- straat 104. De afdeling Den Helder van de Koninklijke Nederlandse Bond van Oud-onderofficieren organiseert Zater dag voor haar leden en donateurs een Sint Nicolaasavond in „Formosa". den wij op dat moment nergens ont dekken.... Vertrouwelijk leunend op de schouder van de Sint nam me vrouw Knol de pakjes in ontvangst. Tal van trouwe en dankbare bezoe kers hadden hun waardering voor de tehuisouders, die altijd zo'n prettige sfeer weten te scheppen tot uiting ge bracht in de vorm van een origineel geschenk, o.a. een knol-raap, met in zijn binnenste een keurige sigarenaan steker. Nijvere Marva's hadden het de hele avond druk met het serveren van chocolademelk en speculaas en na tuurlijk waren er onder de feest gangers enkele muzikale phenomenen. die de stemming verhoogden met een stukje pianospel of een liedje bij de guitaar. Op deze wijze kregen de aan wezige militairen toch, al waren zij ver van hun eigen haard, toch een prettige Sinterklaasavond in een ge zellige huiselijke sfeer. Wij weten niet op hoeveel plaatsen in de stad Sint Nicolaas gisteravond nog meer op bezoek ls geweest. Maar wij zijn er wel zeker van dat het voor long en oud in duizenden gezinnen inderdaad een heerlijk avondje is ge worden. waarop het onderlinge saam horigheidsgevoel weer eens is ver sterkt. Kleine uitingen van hartelijk heid en sympathie werden geschen ken, waarvoor in het drukke leven van alledag dikwijls zo weinig gele genheid bestaat. De figuur van Sint Nicolaas kunnen wjj met elkaar daar voor niet dankbaar genoeg zijn. Kooit bij BRETELS EN SOKHOUDERS Prima kwaliteit 1.45, 3.90, 1.95. B v a 11 e n; C. StaalVijfhuizen, z. C. M. v. ApeldoornLondon, z. G. OversluizenBouwkamp, z. G. Grenierde Wijn, z. A. van Veen Slagter, z. C. KaterKoorn, z. J. T. Engelv. d. Steen, z. R. F. Prins Gommers. d. M. J. GrootCramer, z. J. ZaatTurner, z. G. Knol Jasper, d. H. de HaanKossen, z. N. VriendjesBood, d. J. G. Mar- tensvan Baggem, z. O. W. v. Am- stelShepherd, d. T. Biersteker Jessinga, z. Ondertrouwd: F. de Trooije en B. Postmus. F. Acquoij en G. v. d. Mussele. C. Schutte en H. C. Krabbe. G. Bakker en L. Haringa. Getrouwd: A. van Beek en N. Reijnhout W. C. Kater en A. Hees akkers. Overleden: Wed. D. Klaver— Dil, v. 81 jaar. P. Kort, m., 76 jaar. F. J. H. PronkNettenbreijers, v. 54 jaar. J. Leen, m. 87 jaar. Wed. N. KorsmanKossen, v. 91 jaar. Bij het afdelingsonderzoek van de begroting der provincie Noord-Holland voor 1950, werd er op gewezen, dat de watervoorziening in de kop van Noord- Holland nog zeer veel te wensen over laat en gevraagd, hoe het staat met de watervoorziening op TexeL Is de materiaalpositie thans weer een zodanige, dat men de gemaakte plan nen zonder bezwaren kan uitvoeren? De belangstelling voor de nieuwe cursus van de Helderse Volksuniversiteit was geringer dan voor de vorige. Blijkbaar was het onderwerp ,J)e grote Pyra- mide", dat ook reeds zovele romanschrijvers heeft geïnspireerd, voor het publiek meer fascinerend. Of misschien stelde men meer belang in hetgeen de spreker over de toekomst der wereld zou kunnen afleiden uit de „Bijbel in steen", dan hetgeen drs. O. Nell over primitieve godsdiensten kon vertellen. De heer Harder, die namens het V.U.- bestuur een openingswoord sprak, meende dat het naderende Sinterklaas feest van invloed was op het bezoe kersaantal. Dat was niet onmogelijk, en ook drs. Nell vond het niet onwaar schijnlijk. Wel zag hij in Sint- Nicolaas een zeer sympathieke concurrent. Overgaande tot de behandeling van zijn onderwerp stelde spreker de vraag of wjj godsdienstige verschijnselen kun nen bekijken en beschrij"en, z.g. phe- nomenologisch kunnen opnemen. Kan men God objectiveren, terwijl men zich buiten God stelt? De primitieven er voeren het begrip God als een fluïdum, als een magnetische ervaring. In elk ding veronderstelden zij macht. Dat was het begin van wat wij godsdienst noemen. Bij de Grieken waren de vermense lijkte goden onderworpen aan boven hen gestelde machten, die een theore tisch karakter hadden. Hun geladen heid werd empirisch vastgesteld. Bij de Israëlieten was dc Ark het fetish, het met macht geladen voorwerp. Wan neer de Ark dreigde om te vallen, wist degene die dat trachtte te verhoeden, dat hij door een onzichtbare macht zou worden gedood. Ook aan stenen werd macht toegekend (Jacob bijvoorbeeld kreeg een droom, toen hij op een steen geslapen had). Is in onze tijd de Rijks scepter niet evenzeer een fetisch, een met macht geladen voorwerp? Maar men kent ook een hoger begrip, dat van afzonderen. Men distancieert zie): van het met macht geladen object. De „taboe" waarschuwt. Deze vorm van religieus beleven is meer verwant met de twintigste-eeuwse. Sigmund Freud nam in zijn psycho analyse stelling tegenover alle religie, die hij als een infantiele neurose be j schouwde. Hij wilde zijn theorie laten uitgroeien tot een levens en wereld beschouwing. Tegen een dergelijke sa menkoppeling van wetenschap en reli gie had drs. Nell echter ernstige bezwa ren. Wij zouden zijn mening on eveer zo kunnen formuleren, dat de religie begint waar de wetenschap ophoudt De cursus wordt op Vrijdag 9 Decem ber in de Vakschool voor Meisjes voort gezet. Ter gelegenheid van de 284-ste ver jaardag van het korps Mariniers zul len Zaterdagmorgen 9 uur op de be graafplaats Crooswijk te Rotterdam de gesneuvelde kameraden van dit korps worden herdacht. De commandant van het korps mariniers, generaal-majoor der mariniers M. R. de Bruijne, zal een korte toespraak houden en namens het korps een krans leggen. Om 11 uur zal de voorzitter van de club „Rotterdam' de heer W. H. de Monchy, directeur van de Holland-Amerika lijn, ten overstaan van de minister van Marine, mr. W. F. Schokking, de bevelhebber der zee- strüdkrachten, vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe, luitenant-admiraal b.d. C. E. L. Helfrich en burgemeester mr. P. Oud van Rotterdam in de Van Ghent- kazerne acht paradetrommen en een grote trom, als geschenk van de club ..Rotterdam" aan het korps mariniers overhandigen. Na afloop wordt met deze nieuwe trommen op het kazerne- terrein een demonstratie gegeven. De plechtigheid op Crooswijk en die in de Van Ghentkazerne worden opge luisterd door de marinierskapel en de tamboers en pijpers. In alle provinciehoofdplaatsen van ons land zullen voorts de oud-mari niers des avonds bijeenkomen om de verjaardag van hun korps te gedenken, met uitzondering van de provincies Zuid-Holland en Noord-Brabant, waar Rotterdam en Tilburg als plaats van samenkomst dienen. Dezer dagen wees een agent van politie er de voetganger F. v. d. M. op, dat hij op het rechter trottoir moest lopen. De man weigerde en zou zijn weg op het linker trottoir waarschijn lijk hebben voortgezet, als de agent de „ongehoorzame" niet naar de overkant had willen geleiden. Van der M. werd daarover zo kwaad, dat hij zich vergat en de politieman een paar scheldwoor den toevoegde. Van der M. werd naar het politiebureau gebracht, en ontving wegens belediging een procesverbaal. Het komt nogal eens voor, dat men met de fiets over de noodbrug bij de Botbrug rijdt. De politie kan dat niet toelaten Er zijn al enkele bekeu ringen uitgedeeld. Het ongelukje, dat zekere J. B. Vrijdag overkwam, is goed afgelopen Hij werd op de Spoorgracht door een auto aangereden. Het stuur en de lamp van zijn fiets moesten het ontgelden. Er werden de laatste dagen der tien personen, die de minimum leeftijd niet hadden bereikt, uit de bioscoop verwijderd. Gevonden: Alpinomuts, autoped, armband-broche, bankbiljet, ceintuur, collier, combinatietang, polshorloge, linker handschoen, kinderhandschoen, foxhondje, drinkkan, alpinomuts, over all, portemonnaie inh. f 1.55. ledige por- temonnaie, portemonnaie inh. f 0.02, welpenpet, steeksleutel, etui met sleu tels, sleutels aan veter. Engelse sleutel, vulpotlood, vulpen, dop van autowiel, vier wanten (rood, bruin, groen, geel), baal zout, drie zakdoekjes, zilverbon van f 1. Verloren: Alpinomuts, autoped, armbandhorloge, bril in etui. bankbil jet van f 100, etui met schuifpotlood. etui met schrijfbehoeften, Belgische herder, heren armbandhorloge, zilveren oorbel, portemonnaie inh. f 2, porte monnaie inh. f 30, port. inh f 220. por temonnaie inh. f 105 en postzegels, portemonnaie inh. f 6, portemonnaie inh. f 32, portemonnaie inhoudende f 15.portemonnaie inh. f 3 50. pop penwagen met pop. bos sleutels, school tas met inhoud, schildersstoffertje. tas inh. boekje en cahier, tas met cahier, vulpen Caw. paar 1. wanten, paar witte wanten, paar donkerblauwe wanten, beige want, zilverbon van f 2.50. Het bestuur van de Veilingvereni ging „Den Helder" en Omstreken" heeft ter behandeling op de algemene verga dering van de Prov. Veilingbond voor Noord-Hol'and, een voorstel ingediend waarin bij de betreffende producten commissie wordt aangedrongen, dat. wat betreft de ophoud- en vergoedings- prijzen voor bloemkool en bospeen. In het komende jaar een andere gedrags lijn zal worden gevolgd en wel: voor de bloemkool, evenals in 1948, ver schillende ophoudprijzen voor de di verse sorteringen en voor de bospeen een hogere ophoud- en vergoedingsprijs welke meer in overeenstemming is met de hoge fondsheffing voor dit product Donderend braker, de golven op de nieu we dijk voor Fort Kijk duin. Dikke schuimvlok ken stoven over de weg en de vind joeg ze tot midden tn het dorp- Wy tornden langs het beton- raar het strand en hingen scheef tegen de storm. Het was opko mend mater, maar toch zagen we al uit de verte dat de zee tegen de duin voet spoelde. Waar op warme, stille zomerda gen honderden strand tentjes stonden, woedde nu de branding, en sfel! rees het zand van de zeereep op uit het witte schuim. TOEN zagen we opeens die vogel. Tussen de bazaltblokken van de dijk scharrelde het dier met wijd-ultgespreide vleu gels. Er was nog maar een restant van leven in dat kleine lijf. Een zwar te, taaie en kleverige massa zat overal tussen de veren. Instinctief hield de vogel zijn vler ken zo ver mogelijk van het lichaam. Eén van de nooties scheen gebroken te zijn, want bij onze aankomst strompelde het beest drie, vier blokken verder, terwijl de vleu gels over de stenen sleepten. Deze zeekoet was het armzalig slacht offer van het moderne zeeverkeer. Wanneer de tank van een oliestoker leeg is, moet ook de buitenboord" Verlopen smeerolie e» brandstof, die op de rtookptot uu de sproeiers w gelekt, kan evenmin aan boord blijven. In er7n/É' Dat heeft al duizenden vogels het leven gekost. Ga maar eens langs de dijk en zie hoeveel zwar te vormloze klompen daar eenden enzeekoeten kunnen we daar vinden en we slaan er nauwe lijks acht op. MAAR deze tenkoet leefde nog en rektt zijn bestaan tussen d uitlopers van onstuimige golven. Dit olieslachtof fer stelde ons voor een ellendig probleem. Moes ten we doorlopen en ons maar niet verder om dat beest bekommeren? Wij wisten van tevoren, dat de vogel dan m ouze ge dachten zou blijven. Hij was ten dode gedoemd en meenemen naar huis zou een onnodige verlen ging van haar lijden be tekenen. Maar moesten we dan dit hulpeloze dier doden? WIJ hebben nooit in een slagerij gewerkt en alleen tegenover muggen en lastige vlie gen gebruiken we geen consideratie. Éénmaal in ons leven reden we over een hond heen, maar het beest huppelde vrolijk verder. En een andere maal, het was op de be tonweg tussen De Kooy tn Van Ewycksluis, tegen middernacht, konden We een overstekende egel niet meer ontwijken. We hoorden een plof tegen het spatboord. Het beest zal wel dood geweest zijn. Maar nog nooit had den we een vogel de ge nadeslag gegeven. Zelf» geen pasgeboren poesje, IIET toas niet eenvou dig, maar we grepen een rond brok natuur steen van tien kilo rwaar. Het plofte neef op dat zwarte, half-ge. storven vogellijf, maar ons doel was niet be reikt. De zeekoet leefde nog en sterkte zijn kop zover mogelijk van het achterlijf, dat zwaar ge wond was door de steen. De schreeuw van die vogel zullen wij nooit vergeten. Tot viermaal toe riep het dier een hul peloze jammerklacht en het kopje bewoog heftig in een laatste levens drift. Toen donderde dt steen voor de tweede maal naar beneden. De verpletterde vogel lag zwart en stil op de ste nen, de vleugels tegen het Wf en het kopje slap naar beneden. Zo kan het leven ons soms noodza ken om wreed te zijn, uit barmhartigheid. Maar het plezier van onze wandeling was bedorven. 26. Pim, Pam en Pom hebben echter buiten de waard, in dit geval buiten de korporaal gerekend. Plotseling wor den de lakens opzij geduwd en het hoofd van de korporaal verschijnt in de opening. „Hé. wat betekent dat?" roept hij. Pim. Pam en Pom schrikken wakker. „Wat bedoelt u?" vraagt Pim. ..Wat ik bedoel? Dat jullie hier liggen te slapen, of je niets te doen hebt Hoe komt dat?" ..Ik weet het niet, meneer de korporaal", antwoordt Pim. „Ik was druk bezig met het ophangen van die lakens hier, toen ik een beetje duize. lig werd. En verder weet ik van niets meer", vervolgt Pim met een onnozel gezicht. „Ik denk, dat ik een beetje last van de warmte had „Ja dat zal het zijn", buldert de korporaal. „Er je broertjes hadden zeker ook last var de warmte?" Pom en Pam knikten ijverig. „Nonsens", buldert de korpo raai weer. .Nonsens. Zorg dat het niet weer gebeurt. Mars, aan je werk!' Zonder iets te zeggen gaan Pim. Pam en Pom weer aan de arbeid. Veertien dagen geleden moest het NIWIN-kastje, dat op het Rialto-plein staat, van zijn voetstuk worden geno men en naar een timmermanswerk plaats overgebracht. Voor de tiende maal in anderhalf jaar tijd was het door kinderen beschadigd. Telkens weer blijken er „flinke" kerels (onder Invloed van Bacchus of alleen maar brooddronken) te zijn, die het nodig vinden een schot van het kastje in te trappen of met een mes te bewerken. In het afgelopen weekend is men er zelfs in gesl agd, de kap los te werken, zodat wind en regen vrij spel hadden met de tijdschriften in het kastje. Het is wel droevig, dat men niet meer res pect heeft voor dit onderdeel van het NIWIN-werk. In andere plaatsen lr-t men de kastjes ongemoeid, maar na tuurlijk moet Den Helder in balorig heid weer vooraan staan. Nu zal bnnenkort een nieuw kastje worden geplaatst, van aanmerkelijk be tere kwaliteit. Dat wil niet zeggen, dat het een exemplaar wordt van gewapend beton met pantserplaten. Het kan ka pot. Als men met deze bewering onzer zijds genoegen wil nemen, behoeft men het niet te proberen. Zo'n kastje kost tweehonderd gulden en het moet nog lang mee. Want ook wanneer de NIWIN geen lectuur meer naar de jongens overzee behoeft te zenden, zal het kast je nuttige diensten blijven bewijzen. Het zal dan door het Rode Kruis wor den overgenomen, waarna de inhoud wordt bestemd voor Nederlandse zie kenhuizen, sanatoria en herstellings oorden. H C.S.C. 2 heeft Zaterdagmiddag in Noord Scharwoude tegen T O S. 1 ge speeld. Zes partijen moesten in drie games worden beslist, waaruit wel blijkt dat het een spannende wedstrijd is geweest. J. W. Scheer was goed op dreef. Vooral zijn verdediging was uit stekend. Hij won van N. Rijper (7—21 1021) en van N. Bruyn (2123.2117 21). Tegen J Zijp kon hij het niet bolwerken (21—12, 21—16), R. v. d. Zee was in prima vorm. Hli won al zijn partijen. Tegen Bruyn wist hij een 11 19 achterstand in de derde game in een 21—19 overwinning om te zetten. De stand werd toen 54 voor HCSC. De dubbel was voor HCSC met 13—21, 16— 21. De overige uitslagen ziin: Bruyn— v. d. Zee 21-19. 26-28. 19-21; Rijper- v d. Zee 6-21. 17-21: Zljp-v.d Zee* 21-18. 12-21. 20-22: Bruvn-De Loos 21—18. 18—21, 21—16: Zijp—De Loos iSzJF t1-"' ««Per-De Loos 18—21, 21—18, 21—19. WGW blijft op dreef. Het eerste team van W.G.W. heeft ook de tweede competitiewedstrijd dit maal tegen Disnie n, gewonnen De heren Dito en H. de Vroome verloren belden van Schneider, die ook tegen ladt drie sets speelden. De H.H. List- hart en Schouten konden geen enkele overwinning op hun naam plaatsen. De eindstand was 8-2 voor W G.W. 1 De dames, zonder mej. T. Sinoige die wegens een polsblessure verstek moest laten gaan. verloren van de D,ï me-dames met 7-3. De dames W. van ééT^n 611 L' RmtenburS wonnen ieder een game, en ook het doublé wisten 211 tot een goed einde te brengen. De terstand, veroorzaakt door het afwezig rLS** nïï ÖE „VAN SPEIJK' TE CTTRA„an WUWM SERaZ^d VMNEüR VAN de fn r bevredigend De toestand van Duncan Stewart de gouverneur van Sera wak (Rh^m e ken, is bevredigend. gesto Enkele leden van de Konijnenfokkers- vereniging „Streven naar beter" waren op 2, 3 en 4 December met hun dieren op de Nationale Tentoonstelling te Aalsmeer. Er werden weer mooie suc cessen genoteerd. De heer J. Bakker, Polderweg 46, behaalde met een witte Vlaamse reus het predicaat ZZG, en legde beslag op een beker en twee ere prijzen. De heer P. Breen. Tulpstraat 2, werd de b'ste met witte Weeners (twee maal predicaat Z.G.) Hij kreeg een lauwertak, twee eerste en twee ere prijzen. De heer C. J. Zits. Herzogstraat 68, boekte twee maal G. G. met zijn Lotharingers. De heer L. Meinderman, Piet Heinstraat 52, behaalde twee maal G G. met zijl) Groot Chinchilla's. Deze successen geven de naam van de vereniging overal grote bekendheid. De firma Vroom Dreesmann in Den Helder staat gedurende een week een etalage af. waarin vele prachtige pre zen te bezichtigen zijn, die beschikbaar zijn gesteld door „Streven naar beter" voor haar tentoonstelling op 24, 25 en 26 December in de bovenzaal van het distributiekantoor in de Spoorstraat. De vereniging is voorts op het aardige idee gekonen de spelers van een viiftal plaatseliike voetbalelftallen als scheids rechters te laten optreden. Na de keu ring door de keurmeesters zullen deze elftallen op de drie tertoonstellinssda- gen aan het keuren gaan Maar dan zit het kamoioenskoniin in een andere kooi. zodat de voetballers de prijswin naars geen ..schade" kunnen berokke nen. Het bestuur van „Streven naar beter" is op deze gedachte gekomen, en zal zelfs prijzen beschikbaar stellen. Zaterdagavond 10 December geeft Helders Mannenkoor onder leiding van de heer H. J. Arisz het reeds eerder aangekondigde concert in de Nieuwe kerk. Als solisten treden op mevr. M"p Strookman-de Graaf, alt te Haar' :in en onze oud-stadgenoot, de heer D. Holle- stelle, bariton te Hilversum. Mevr. Strookman zingt een aantal klassieke en moderne liederen en aria's o.a. uit „Paulus" en „Elias" van Mendelssohn. De heer Hollestelle zingt liederen van Fauré, Franck en Schumann, alsmede recitatieven en aria's uit Haydn's „Jah- leszeiten' en Handei's „Messias". Voor mannenkoor staan o.m. op het pro- Tamma liederen van Schubert. „Sanc- tus van Bernard Diamant, „Der Frem- denlegionar" van Neumann en „Untreu" van Glück. De pianobegeleiding is in handen van mevr. M. Nijmeijer-Moor- man. burgerlijke stand Geboren: Albert, z. v. Willem Johan Blom en Jacobje Keuter. WUlempje, d. v. Douwe Feenstra en Jantje de Vries. "es z- v- Jacob Brands en Hendrik- le Bakker. Jacoba, d. v. Lubbert van h Bei'g en Neeltie van Slooten. Ja- conus Thomas, z. v. Cornelis Markusse en Levma Geelhoed. f '00 VOOR T.B.C.-BESTRIJDING D.e. vereniging „Het goede doel" eett ten bate van de t.b.c.-bestrijd!ng een bazar gehouden, welke 700 heeft opgebracht. De vereniging kan dan ook me genoegen terugzien op deze arbeid voor dit sympathieke doel. Geboren: Willem Aris, zoon van Ger- nt Breed en Johanne Bakker. An na Everdina Maria, dochter van Ge- rardus Adam de Wit en Cathanna ld» Maria Schilder. Margo Anette. doch ter van Wilhelm August Bakker en Geertje Geel. - Jannie Martina. doch ter van Hendrik Slagter en Maria Chnstina Kuijs

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2