WRINGERS Stad en Omgeving. Toonkunstkoor en solisten zongen opera-fragmenten in Casino Sinterklaas kwam op de fiets De heer A. M. Engelmann is dertig jaar notaris Zondag Jong e Nieuwediepers roepen een Hobby Club in het leven Haartje Kliffen, sopraan; Theo Baylé, bariton Hei koor heeft mannen nodig Kerstfeest O. en O. In het kort PIET SCHMIDT „Ik voelde me hier al gauw op m n gemak Lofwaardig initiatief van H B.S.-scholieren Waar vinden zij echter onderdak? Receptie in hotel Bellevue Tussen Haaks en Kuifje Koopl bij Inenting tegen pokken Loonsverhoging voor Amerikaanse mijnwerkers Tsjiang weer president? julianadorp-varia De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Philips' Luidsprekers Anna Paulowna Vergadering van plattelands jongeren Oosterland INGEZONDEN Bevrijdingsdag blijve voortbestaan DONDERDAG 8 DECEMBER 1949 „Toonkunst" bracht gisteravond haar donateurs en genodigden in frivoler «feren. dan we van dit koor gewend zün. Vandaar, dat het concert niet werd gegeven in de Nieuwe kerk, maar in Casino, met alle consequenties ten aanzien van de beschikbare plaatsruimte, zowel voor zangers als toehoorders. Er werd een programma uitgevoerd, dat geheel aan de opera was gewijd. De keuze van sommige nummers zal noch de rasechte opera-vrienden, nooh de liefhebbers van het lied hebben bevredigd. Het duet uit „Cavalleria Rusticana" bijvoorbeeld, is een prachtig werk, wanneer men het hoort als onderdeel van de gehele opera. De suggestieve kracht, die uitgaat van costumering en décors, maar vooral van het verloop der intrige, gaat verloren wanneer zo'n duet uit zijn verband wordt gelicht. Waar ook de inhoud van het gezongene het gros der luisteraars ontgaat, moeten zij het hebben van de melodie en van de stem die haar zingt. Nu spre ken wij nog niet over de herinnering aan het eerder-gehoorde, die bij bet ge nieten van muziek een belangrijke rol speelt. Naar onze mening is de muzikale verheffng van het volk geen kwestie, die kan worden opgelost door het toe voegen van onbekende elementen aan het bekende. Het is geen kwestie van quantitelt, maar van kwaliteit. Het publiek heelt dat gisteravond ongewild bewezen door zijn reactie op de verschillende werken. Soli en duetten als die uit „Die Zauberflöte" van Mozart, „Don Carlos" van Verdi, „Cavalleria Rusticana" van Mascag ni en „Aida" van Verdi, waren voor negentig procent der aanwezigen geen dagelijks brood. Wij konden het de mensen niet kwalijk nemen, dat zij voor deze werkeSn minder dankbaar waren dan voor de bariton-proloog uit ,11 Pagliacci" van Leoncavallo en de sopraan-aria uit „Der Freischiltz" van Weber. Het applaus was méér dan uitbundig en gold óók de com posities. Aan dat applaus was zeker niet af te meten, welke onderdelen van het programma het schoonst werden gezongen. De sopraan-soliste Maartje Kliffen gaf zich in haar eer ste nummers wel voor honderd pro cent wat haar volume betrof, maar niet qua welluidendheid van haar stem. Bij mezzo forto gebruik van haar orgaan was de klank het meest rond en zuiver. In het hoge register viel een zekere mate van forcering niet te miskennen. Naarmate het programma vorderde raakte de so liste er beter in, waardoor haar on getwijfeld kunstzinnige opvatting van haar nummers meer tot haar recht kwam. De bariton-solist Theo Baylé deed genieten van een bijzonder gaaf en volumineus stemgeluid, alsook van een uitstekende voordracht. Sopraan en bariton ontvingen een welverdiend applaus na hun duet „Reich mir die Hand, mein Leben" uit „Don Glovan- ni" van Mozart. De solisten werden door de heer Herman Zaal volgzaam, bescheiden en trefzeker begeleid. Een deel van het succes kwam op zijn re kening. Na het openingswoord van de heer Groot had het koor het programma geopend met Schubert's „Hirtenchor" uit ..Rosamunde". Ondanks de grondige studie, waarvan de uitvoering ge tuigde, had men het juiste evenwicht tussen mannen- en vrouwenstemmen niet kunnen vinden. Dit nu is een kwestie van quantiteit. Er zijn mannen te weinig, of zo men wil! vrouwen te veel! Wel moet gezegd worden, dat dit bezwaar het minst werd gevoeld tijdens de uitvoering van het melo dieuze én rhythmische aanvangskoor uit „Cavalleria Rusticana", waarin de mannen hun partytje voortreffeiyk zongen, zonder tegen de vrouwen het onderspit te delven. Maartje Kliffen zong een heel mooie solo in het koor uit „Les pêcheurs de perles" van Bizet Theo Balyé had niet het genoegen, teza men met „Toonkunst" op te treden, maar hij had door de prachtige uitvoe ring van Rossini's „Cavatine" zijn audi torium reeds voldoende aan zich gebon den. Het programma vóór de pauze ein digde met het rustig en waardig gezon gen „Kerkkoor" uit „Cavalleria Rusti cana"; het slotnummer was de wals uit .Eugène Onéguine" van Tschaikowski, door „Toonkunst" gezien de tech nische mogelijkheden zeer verdien stelijk vertolkt. Hierbij, evenals bij de andere koorwerken, zorgde mevr. N. KohierQuant voor een uitstekende begeleiding aan de vleugel. Door de stichting „Comité O. en O." zal ook dit jaar weer een Kerstfeest worden georganiseerd voor kinderen van marineperso neel, wier vader hetzij in dienst van het vaderland is gevallen, hetzij momenteel buitenslands ver toeft. Het feest is bestemd voor kinderen, die op 1 Januari van dit jaar de zesjarige leeftijd hadden bereikt, en wordt gehouden op Dinsdagmiddag 27 December om vyf uur in de Marine-cantine. Za terdagmiddag kan men de kinde ren laten inschrijven, waartoe een commissie van vier tot zes uur zit ting houdt in ,,'t Honk", de voor malige pastorie van de Nieuwe Kerk aan de Weststraat. Naar ons wordt medegedeeld, is het stichtingsbestuur voornemens, ook thans ter gelegenheid van het Kerstfeest de militairen te geden ken, die worden verpleegd in de ziekenboeg te Den Helder, de So ciaal-Medische Dienst der Konink- hjke Marine te Leiden, het Mari ne-Hospitaal te Overveen, en voorzover het de landmacht be treft de verpleegden in de zie kenhuizen te Haarlem en Alkmaar. Zaterdag geeft de wandelsport vereniging „De Duinkanters" in Casino haar jaarlijkse feestavond. De afdeling dames-toneel van de Bond van Mili taire Oorlogsslachtoffers zal het blij spel „Mina Lina" opvoeren. Colbert costuumo naar maat Excl. dessins - Vertrouwd adres Ruyghweg 74 Tel. 3176 Nu het Sinterklaasfeest achter de rug is en de hoofdpersoon ervan naar Spanje is teruggereisd, mogen wij wel even een aardige ervaring verklappen, die de Sint ons gisteravond, vijf minuten vóór zijn vertrek, zelf heeft verteld Hij moest gistermiddag op één der scholen het feest van de kleintjes met een bezoek vereren. Er bleken ook nog kinderen te zijn in een ander lokaal: de vierde klas. Grootmoedig stapte de Sint even naar binnen, om ook deze grotere jongens en meisjes een paar hartelijke woorden toe te voegen. De gebruike lijke siddering van ontzag vermengd met blijdschap bleef tot zijn verwonde ring achterwege. In plaats van hoera-geroep hoorde de goede oude bisschop een spottend gejoel, waarin één luide kreet domineerde: „Haha, Sinterklaas bestdat niet meer!.'" Het zal je gezegd worden, terwijl je 1 zetten en bedenken, dat het zaliger is toch zelf als Sinterklaas, transpirerend achter een dikke baard en onder een stevige mijter, al je waardigheid bij eenhoudend, een schoolklas binnen stapt. Deze Sint was echter geenszins uit het veld geslagen. Hij maande om .stilte door een dringend gestamp van zijn staf en slaagde er zowaar in het gerucht te doven. Sonoor dreunde zijn zware stem door het lokaal, en zijn woorden plompten neer in dertig kin derharten. In een korte, doch bezielde rede. waarin eenvoud en overtuigings kracht op wonderbaarlijke wijze ge paard gingen, bewees de Sint zijn be staan. Er was geen speld tussen te kra gen. De Sint bestaat, zo betoogde hy, als je gelóóft dat hij bestaat. Wie in Sinterklaas gelooft, zal tenminste één maal per jaar zyn égoisme overboord w- M „n toch verdient Notaris A. M. Engelmann is in Nienwediep b?kend *"1"xtra jj, het zonnetje het aanbeveling dat deze bescheiden figuur vandaag daeen om precies te wordt gezet De heer Engelmann is nameiyk een h.nemke feit brengt een rwiii (Tprtio- faar notaris. 1/1* Deug u jtnccpn zün op Zondag 11 December, dertig jaar notaris, tm "^"V^^pniddag tussen kleine huldiging met zich in de vorm van een receptie erTsn overtuigd, vier uur en half zes in „Bellevue" wordt «ebo^^J 3c ingsleven deel- vi«rr uu. 4 Dpiderse vereniging dat de heer Engelmann, die zeer actief aan het klagen, neemt, die middag niet over belangstelling zal behoeven te Kiage Een paar leerlingen van de HBS hebben onlangs een pryzenswaardig initiatief genomen. Het zijn knutselaars, althans „jongens met een hobby", die het goede voorbeeld dat door tal van Nederlandse steden is gegeven, hebben opgevolgd. In verscheidene plaatsen in ons land zün nameiyk zogenaamde „Hobby Clubs" opgericht, die tot doel hebben jonge mensen de mogeiykheid te bieden zich in hun vrqe tijd naar keuze in de één of andere richting te ontwikkelen en zodoen de hun „verloren" uren productief te maken. Misschien is van deze clubs echter wel het belangrükste, dat de jongeren samenwerken, samen hun gereedschap betalen, samen leren in een jeugdgemeenschapwerkplaats samen de eenzüdigheid in ontwikkeling verbannen. van de Hobby Club uiteen. Hy ivees hierin vooral op het verantwoordelijk heidsgevoel dat de jongeren op deze wüze wordt bijgebracht, en vergeleek de Nederlandse Hobby Club met de Amerikaanse instelling „Jongensstad" Vooral technische knutselaars zullen zich tot deze club aangetrokken gevoe len Dit neemt echter niet weg. dat ook andere liefhebberijen kunnen worden beoefend Behalve de technische hob- bies. zijn er de natuurwetenschappe lijke, zoals scheikunde, biologie en ster renkunde. en de meer artistieke hob- bies, fotografie, film. tekenen, schilde ren, muziek, toneel, weven boekbin den en leerbewerking. Alle jongeren. Aan het einde van de avond gaven vrijwel alle aanwezige jongens en meis jes zich op als lid Het is niet de be doeling dat de club alleen leerlingen van HBS en Lvceum als leden telt Alle jongeren die er- een hobbv op na houden, kunnen tot de Hobbv Club toe treden Aan dit alles, aan deze jeugd- gemeensehao-werkplaats is één groot maar" verbonden. Leonard de Vries schreef in de oor log het boek „De jongens van de Hob by Club". Later vroeg hij zich af: zou dit niet verwezenliikt kunnen worden? Het kan verwezenliikt worden, maar waar vinden de leden van de Hobby Club een onderdak? Waar vinden zij een gebouw, een raai. een zolder, een ruimte, voor hun leue-d gemeenschap-werknlaats? De ionrens en melsies van de Hobby Club In Den Helder riin met de beste voornemens bezield De Hobbv Club is er. en nu de „woongeleeenhe'il". Zou er Nienwediep niet ergens eeir plaatste voor hen ziin? De Hobby Club heeft bestaansrecht, dat blijkt wel uit de medewerking die zij ondervindt van leraren en grote Nederlandse bedry- vea. Gisteravond is in klasse 2 A van de HBS aan de Kerkgracht een propagan- da-bijeenkomst gehouden. Een aantal leerlingen van de HBS en het Ly ceum was daar bijeen gekomen, om te trachten ook in Den Helder een Hobby Club in het leven te roepen. Wei, we geloven dat zij daarin zyn geslaagd. Toen wü het „lokaal" betra den, heerste er een opgewonden en enthousiaste stemming. Er werden gra- mofoonplaten gedraaid. terwyi de jongens en meisjes konden rondkijken. Wij waren getuigen van de eerste wan kele schreden op het beslist doornige pad van de Helderse Hobby Club. Het was ongetwijfeld verdienstelijk werk, dat daar reeds was geëxposeerd, om de aanstaande leden te kunnen to nen wat eigenlijk de opzet van de club Is. Er hing een zweefvliegtuig aan de wand. op tafeltjes waren werkstukjes opgesteld, modellen en tekeningen van vliegtuigen en schepen; er prijkten fo to's aan de muur. en bij het lessenaar tje van de voorzitter stonden flesjes met chemische stoffen. „Jongensstad" Een van de jongens deed onder het wakend oog van de heer Meys. onge vaarlijke scheikundige proeven. Hij maakte van een cent een kwartje, to verde letters op helder wit papier, liet water branden en verspreidde bij zijn experimenten een vreselüke lucht. Maar dit laatste deerde niemand. Het kwam er alleen maar op aan, dat de aanwe zige jongens en meisjes konden zien wat er van een hobbv te maken is Een andere jongen vertelde over zyn hob by. het fotograferen. Weer een ander demonstreerde zyn liefhebberij: de electriciteit. De heer Soldt zette ten slotte in een korte speech het belang te geven dan te ontvangen. Wie niet in hem gelooft, zal op het Sinterklaas feest alleen maar denken aan de ca deautjes die komen. Misschien zyn er daarom zoveel grote mensen, die alleen maar geld ger^n voor de Sinterklaas feesten van scholen en de speel tuinen, wanneer hun kinderen dat^Béld in snoepgoed of cadeautjes terugkrij gen. Wie Sinterklaas kent, weet dat hij dergelijke dingen niet zegt, wan neer hij ze niet heel ernstig meent. De jongens en meisjes van klas vier hebben stil naar hem geluisterd en by het afscheid vriendelijk en bedeesd gezongen van „Dag Sinterklaasje, da-ag. da-ag, Zwarte Piet". De Sint en zyn trouwe knecht gingen heen als over winnaars, minzaam wuivend naar de bedrukte schare. De geiykmaker. Een uurtje later verliet een keurig gekleed burger de kapsalon van de heer Polman aan de Koningsdwars straat. Bisschopsgewaad, baard en ndj- ter waren opgeborgen. Het karwei was verricht. Sint Nicolaas was vroeg in de middag van hier vertrokken, zyn fiets had rustig op hem gewacht, en nu wilde de burger voldaan huiswaarts gaan. Maar wie stonden daar voor de stoep in de Koningdwarsstraat? De jon gens van klas vier! Langs duistere ka nalen hadden zij vernomen, dat hun Sinterklaas bij de heer Polman op vi site was gegaan, ditmaal niet om pe pernoten te strooien en waardige cau serieën af te steken. Begrijpt ge iets van de triumf, waar mede zy toen onze medeburger op de fiets wilde stappen het krijgslied aanhieven: „Jongens, heb je 't al ver nomen, falderie, faldera; Sinterklaas is op de fiets gekomen, falderie, faldera"! En toch heb ik succes gehad met mijn preek, dacht „Sinterklaas", onder het wegstervend gejoel naar huis ped delend. Zo hadden Sinterklaas en de jongens van klas vier een welgeslaagde middag. Daarom was het op dit feest immers begonnen By de kleintjes. Dergelijke schokkende ervaringen heeft Sint-Nicolaas niet gehad by zijn bezoek aan vele zalen vol juichende kleintjes. Gistermorgen zagen we hem in de bovenzaal van Casino, waar de kinderen van de kleuterscholen het Centraal Sint-Nicolaasfeest vierden. Mevrouw Nollens was er ook weer met haar poppenkast en zij bespeelde de ge voelige kinderzieltjes met het talent van de geboren paedagoge. Gistermiddag namen we nog even een kykje op de Speeltuinfeesten. In het clubhuis Tuindorp werden de kin aeren in drie groepen onthaald op een poppenkastvoorstelling, gegeven door de heer Slager, waarna Sint-Nicolaas persoonlijk op bezoek kwam. In de Vo gelwijk genoten honieravyftig kinde ren van de poppen kastvertoning, die hier werd verzorgd door de heer Van Reek, nadat Sinterklaas het feest met zyn aanwezigheid had opgeluisterd. Ed in de zaal van het Leger des Heils aan de Spoorgracht waren de speeltuin an deren uit de Visbuurt vergaderd De Zaterdagmiddag in Casino gegeven voorstellingen meegerekend, heeft de Speeltuinvereniging „Den Helder" dit jaar het Sinterklaasfeest gevierd met 1740 kinderen. De heer Engelmann werd op 11 Sep tember 1919 tot notaris benoemd. Hy deed zijn intrede in onze stad op 8 Januari 1920. Met enige trots in zyn stem vertelde de jubilaris ons, dat Nien wediep dus zijn eerste en enige stand plaats is. De zeven-en-zestig-jarige, nog zeer vitale notaris, werd in Gorinchem geboren, maar bracht Zijn jeugd door in Hoorn, waar hij ook studeerde. Ja, ik ben een edhte Horinees", voeg de hij ons vertrouwelijk toe. Op onze (overbodige) vraag of hy zich in Den Helder kon thuis gevoelen, kregen wy een wel zeer duidelijk antwoord: „ik heb hier altijd prettig gewerkt Nieu wediep is weer heel anders dan andere steden, maar ik voelde dat ik my wat aanleg en karakter betreft heel goed kon aanpassen. Den Helder heeft een geheel eigen karakter en my ligt dat weL Ik voelde me al gauw op m'n ge mak". Daaraan behoeven wy weinig toe te voegen. Dat men hier het werk van notaris Engelmann waardeert, komt goed tot uiting in het verenigingsleven Zo was hy vele jaren bestuurslid van de Vereniging voor Vreemdelingenver keer, voordat hij, nu al weer een jaar of tien geleden, van deze vereniging de voorzittershamer begon te hanteren. De heer Engelmann is nog van tal van andere verenigingen bestuurslid. Wij noemen, hopelijk zonder er één te vergeten, de Ambachtsschool, het Alge meen Weeshuis, het Witte Kruis, de Stichting Parkzicht, de Openbare Lees zaal, de Nutsspaarbank en de Commis sie van toezicht op het Middelbaar On derwys. Uit al deze lidmaatschappen blijkt wel, dat de jubilaris het goed voor heeft met het culturele belang van onze gemeenschap. Het behoeft geen betoog, dat de no taris in de afgelopen dertig jaren ken nis heeft gemaakt met de ups en downs van het leven. De heer Engelmann noemt die ups en downs zelf: de tijden van eb en vloed. Met een luchtig gebaar van zijn kleine handen verzekerde hy ons, dat iedereen zijn moeilijkheden heeft. Zo was hij als zovele anderen, vier jaar in Alkmaar geëvacueerd. Het werk in het kantoor aan de Plantsoen straat lag echter nimmer stil, want tot September 1944 reisde de „baas" elke dag heen en weer. De heer Engelmann begon destijds met twee man personeel in het Juliana- plantsoen, in een kantoor naast de ge reformeerde kerk. In Maart 1921 be trok hij Plantsoenstraat 5, waar by zich nu met vyf man personeel aan het da gelijkse werk wijdt. En Zondag wordt notaris Engelmann in de bloemetjes gezet. Wy menen te weten, dat hy het heeft verdiend! Hedenmorgen is Hr. Ms. onder- Dames fantasieschortjes 4.65 5.05 3.40 Op Woensdag 14 December, 's mid dags van twee uur tot half drie, zal in het GGD-gebouw aan de Middenweg weer gelegenheid bestaan tot kostelo ze inenting en her-inenting tegen pok ken. Bewoners van het plattelands gedeelte kunnen zich voor hetzelfde doel op Dinsdagmiddag 13 December, tussen halt twee en half drie, vervoe gen by dokter J. A. Swaters, Loopuijt- park 16, Julianadorp. zeëboot „Dolfijn" in de haven aange- k°-eHet is morgen hoog water om 9 45 en 21.40 uur, en laag water om 4.0C en 15.45 uur. De temperatuur van het zee water was 8.2 graden Celsius. De Amerikaanse mynwerkersbond „United workers of America" onder voorzitterschap van John Lewis, heef collectieve arbeidsovereenkomsten ge- sloten met verscheidene kolenmynen, krachtens welke de mijnwerkers 95 dol larcent per dag loonsverhoging zullen krijgen. Deze mijnen, die een Jaarlijkse productie hebben van ongeveer 2.500.000 ton zijn grotendeels in de staat Ken- tucky gelegen. De arbeiders van deze mijnen zullen inplaats van drie dagen vyf dagen per week werken. Het officiële zegel van hel bureau van de Chinese president is uit het door de communisten bedreigde Tsjeng- toe naar Hongkong per vliegtuig over gebracht en in een ander vliegtuig met bestemming Formosa geplaatst. Men vat dit op als een aanwijzing, dat de nationalistische regering zelf spoedig zal volgen. Ook ziet men hierin een bevestiging van het beweerde voorne men van Tsjiang Kai Sjek om het of ficiële leiderschap van de regering weer op zich te nemen. DUITSE VROUWEN MOGEN IN NEDERLAND TROUWEN Ter vermyding van de omslachtige regeling van voltrekking van huwe lijken bij volmacht heeft de minister van justitie thans bepaald, dat de Duitse nationaliteit bezittende ver loofden van Nederlanders hier te lan de voor hun huwelyk en voor vesti ging daarna in Nederland kunnen worden toegelaten, mits tevoren by onderzoek is vastgesteld, dat zij voor vestiging in Nederland in aanmerking komen. WIEG MET KIND IN BRAND. In de woning van de familie Wagt- mans te St Willebrord is Dinsdag een ongeval geschied, waardoor het vier maanden oude dochtertje zwaar ge wone werd. Om het bedje van de kleine te verwarmen had de moeder een electrisch strijkijzer dat op het net was aangesloten, in de wieg gelegd. Daarna ging zy naar buiten. Bij haar terugkeer in de woning vond zy het bedje van de kleine in brand. Het meisje zelf was zo deerlyk verwond, dat het naar het zie kenhuis te Roosendaal moest worden overgebracht. VAN HEUVEN GOEDHART RAPPORTEUR VJJ.-COMMISSIE De Nederlandse gedelegeerde bij de Verenigde Naties, dr. J. C. van Heuven Goedhart, is met algemene stemmen tot rapporteur benoemd van de sociale commissie van de economische en maatschappelijke raad der Verenigde Naties. De commissie heeft de eerste vergadering van haar vijfde zitting ge houden. VON BALLUSECK PERMANENT VERTEGENWOORDIGER BIJ DE V.N D. J. von BaUuseck is by Koninkiyk Besluit met ingang van 1 Februari '950 benoemd tot ambtenaar van de buitenlandse dienst der tweede klasse, terwijl hij met ingang van diezelfde datum is benoemd tot permanent ver- De dameszangvereniging „Ons eisen lied" onder leiding van de heer D Ploeg. ?eeft Zaterdagavond 8 uur een uitvoering in de zaal van C. Rol, waaraan medewerken de Serenata's en het dubbelmannenkwartet „Euterpe". Na afloop kan nog gezellig worden ge. daüSt Ds. Papineau Salm, predikant by de Ned Herv. Gem. alhier, heeft voor het beroep, dat hij ontvangen had t« Nieuw Weerdinge, bedankt Op verschillende plaatsen in Koegras wapperden op Dinsdag 7 De cember de vlaggen als blyk van mede- leven van de omwonenden met de te rugkeer uit Indonesië van een paar iongens uit dit gedeelte van de ge meente Met de Johan van Oldenbar- nevelt" arriveerden Adri Korevaar, Jan Verfaille Az. en Th. Meskers. - De Tsjechoslowaakse nationale ver- ut„ralu lol permanent ver gadering heeft zonder tegenstemmen de tegenwoordiger voor Nederland bii He nieuwe huweiykswet aanvaard. V.N. te New York. VELO Hoogzijde ElOOa Schagen Tel. 487 Pim heeft de conservenblikken de anderen. JDan aan elkaar vastgebonden en spant nu deze conservenblikken 7* natuurl«k een touw tussen de palmen. „Zo. als ramm^^Tw^?J?gen elkaal die korporaal ons nu weer verrassen wil. zal by vlug moeten zyn!" roept by. Ik begryp je niet erg goed", valt Pom hem in de reden. „Nu, het is an. ders nogal gemakkelijk Als de korpo raal ons weer bqspieden wil. dan za) bij toch eerst tegen dit touwtje oplo- peni" „Ja en wat dan?" vragen de bei- oogje, „ik ga antwoordt Pim, en ri»n zyn we wakker!" „Wil je d^ gaan slapen?" vraagt Natuurlijk", roept Pim. Doraal pp aan 1^ t KOT poraal er aan komt, maakt hi» i klokje my dadelijk 'wató£ eens. wel te rusten", vervolgt pfm luk en geeft zyn broïïS? een dutja dósni"6" km' TIJDELIJKE AANBIEDING: (6 Watt) van 117.50 voor 1 2. RADIO jellema Zuidstraat 3, b.d. Keizersbrug. Tevens het goedkoopste adres voor ille voorkomende radioreparaties. Op de laatste oyeenkomst van da Plattelands Jongeren Gemeenschap werd reeds aandacht besteed aan da bonte avond, die ongeveer half Maart gehouden wordt. Enkele leden zegden toe de avond te zullen helpen vullen met een toneelstukje, schets, voordracht oi gedicht. Anderen hadden graag nog wat bedenktijd. De Sint, zo werd meegedeeld, had be loofd nog wat langer in de Polder te blijven. Hy wou graag, als de jongelui weer bijeen komen, in hun midden zyn, want hy heeft veel op met de actieve P. J. G.-leden, die zelf avonden vullen, welke iets te betekenen hebben voor bun geestelijk leven. Hierna volgden de drie-minuten- speeches. Onderwérpen, die men graag besproken zag, waren door ieder der aanwezigen tevoren ingediend. Het wa ren er bijna dertig en elf daarvan kwa men in behandeling. Sommige leden staken hun speech al zeer vlot at Van hen ging Ghiel de Boer met de erepalm strijken. Interessanter dan de speeches zelf was vaak de commentaar, die er op geleverd werd. De onderwerpen „Is mi litaire dienst opvoedend", „Roken", Sport" eD „Thuiskomst" leverden wel de meeste stof tot debat Soms ging het tel toe, maar onder de goede leiding van de voorzitter, Bertus Schra, bleef men correct en vaak kwam de verdraag zaamheid tot uiting, waarmee men el kaar in deze kring tegemoet treedt Met de opbouwende critiek, die Jo Oltmans ip elke speechcr leverde, kon deze voor een volgende gelegenheid zijn voordeel doen. SINT NICOLAAS BEZOCHT OOST-WIERINGEN Het waren wel drukke dagen voor de grijze bisschop en zijn trouwe knecht Zowel op de O.L. Scholen van Den Oever en Oosterland als op de kleuter school bracht hy enkele uren temid den van een vrolyke kinderschaar door. Terwijl de kinderen van de OLS te Den Oever het feest op de school vierden trokken de kinderen in Oos- teiland naar café Klein, waar ze een leuk bont programma uitvoerden, dat door de vele aanwezige ouders wel gewaardeerd werd. De kleuters vier den een gezellig feest in zaal „Wiron". Ook de buurtvereniging „De Dijk- straat" was weer actief Zowel voor de kinderen als voor de ouderen was het feest. Kortom, het waren weer genoeg lijke bijeenkomsten daar in 't Ooste lijk deel van onze gemeente. Veel blij de gezichten, veel dankbare harten. Wat kan men meer verlangen in deze voor velen zo zorgvolle tyden! BEROEPEN Door de Ned. Herv. Gemeente van Oosterland is dezer dagen een beroep uitgebracht op de Weleerw. heer J. van Beek, proponent te Leiden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Schande zei ik, toen ik het bericht gelezen had, dat men van hogerhand voornemens is de viering van de Be- vrydingsdag in het vervolg te doen samensmelten met de herdenking van een sndere blijde gebeurtenis. Alle®1 reeds de idee om hiertoe over te gaan, tast onze nationale eer aan, voorzover wij hierop nog aanspraak willen me en. Zij die dit plan koesteren, hebben ae ware vreugde der Bevrydnig niet gekend Men kan en mag deze dag niet wegcijferen. Voor ons Nederlanders i* de Bevrydingsdag de dag geweest waar op wij vyf lange en bange jaren heb ben gewacht en om deze dag te berei- en, hebben honderden dapperen hun leven gegeven. Moet deze dag, die als een lichtende toorts onze donkere wereld had moeten verlichten, thans zo maar verdwijnen? Neen, duizendmaal neen. Velen heb ben op de Bevrijding gewacht om straks met een gerust hart het hoofd te kunnen neerleggen, wetende, dat w verlost waren van het vervloekte nazi- om Alleen voor verraders, collabor®" jeurs en zy die met de nazjeg handje klap hebben gespeeld, heeft deze door e Almachtige gegeven dag geen waar- ae. Doch voor ons volk in al zün gele- 'ngen blijft de 5de Mei van teder je** een dag van bezieling en vreugde. Den Helder, Dec. 1949. JAN SLOT- Ernmastraat 49.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2