Reimann spreekt van Westduitse marionettenregering Kees de Ruyter is goed op stoot Silbertanne-moord op A. M. de Jong Tweede Kamer behandelt onderwijs begroting OP HET MATJE Twee verdachten ontkennen hun daad Mislukte aanslag in Beverwijk ter sprake Twee Helderse treilers naar Ostende opgebracht Plan voor vrijer Europees betalingsverkeer Internationaal oplichter gearresteerd Loonpolitiek en landbouw D« K.L.M. gaat op München vliegen Kunstmatige bliksemflitsen Chinese vliegers veroorxaken incident Birma erkent Mao Rumoer in parlement ie Bonn Communistische motie afgewezen Beter moyenne dan Piet van der Pol Vijftien jaar voor Schooneboom Antwerpse studenten schaakten een pop Ministers van Financiën Maandag bijeen Russische geleerden maken nieuwe vordering bij atoomonderzoek Trygve Lie niet herkiesbaar Gisteren heeft het Amsterdams Büzonder Gerechtshof een aanvang gemaakt met het proces tegen de 35-jarige D. Bernard en de 33-jarige L. Th. van Gog, beiden uit Amsterdam en beiden voormalige SS-ers, die erkenden aan het Oos telijk front gewond te zijn geraakt en daarop naar Nederland te zijn terug gevoerd. Hun was ten laste gelegd, dat zU tezamen met de chef van de Amster damse Slcherheltspolizei Lages, diens plaatsvervanger Blumenthal en de SD-er Oehlschaegel op 19 October 1943 des avonds in een auto naar Blaricum waren gereden, waar zij opzettelijk de schrijver A. M. de Jong in diens woning met revolverschoten van het leven zouden hebben beroofd. Van G. erkende op de bewuste avond In de woning van de schrijver aanwe zig te zijn geweest maar voegde daar aan toe, dat hij zelf geen schoten had gelost B. ontkende alle hem ten laste gelegde feiten. Hij zeide niet in de auto te zijn geweest, noch in de woning van de schrijver. Mevrouw J. M. L. de Jong-Defresne, de echtgenote van de overleden schrij ver, vertelde uitvoerig, wat zich die avond in het huis had afgespeeld. Zij vertelde zowel Van Gog als Bernard pertinent te herkennen. Lages en Blumenthal, die eveneens als getuigen werden gehoord, zeiden zich niet meer te kunnen herinneren of deze beide verdachten inderdaad de Sllbertanne-actie hadden uitgevoerd. Silbertanne in Beverwijk Gedurende de middagzitting werd allereerst een punt uit de tenlasteleg ging tegen verdachte B. behandeld, dat des morgens niet ter sprake was geko men. Dat was de mislukte Silbertanne- actle tegen de directeur van de ge meentelijke dienst van sociale zaken in Beverwijk, de heer L. W. M. Spaan. Getuige Lages vertelde het hof, dat hij met Blumenthal en twee SS-ers, van wie verdachte B. er een was, be gin December 1943 per auto naar Be verwijk was gegaan, nadat een plan gemaakt was de heer Spaan door de twee SS-ers bü het verlaten van het gebouw neer te schieten als represaille voor een aanslag, gepleegd op een ze kere Van de Berg. Verdachte B. er kende dit. In Beverwük was hü met de andere SS-er uit de wagen gestapt en had de wacht betrokken bij het ge bouw. De heer Spaan liet echter lan ger op zich wachten dan men had ge meend. Lages gaf tenslotte Blumen thal opdracht de twee SS-ers terug te roepen naar de wagen. Het gehele „kommando" keerde daarop onver- richterzake naar Amsterdam terug. Een getuige 4 décharge uit Huizen vertelde dat B. zijn scheepje gratis be schikbaar gesteld had voor het halen Een vaartuig van de Belgische kust wacht heeft aan de schippers van twee Nederlandse treilers, afkomstig uit Den Helder, de „HD 12" en de „HD 116", die in de Belgische territoriale wateren gevist zouden hebben, bevel gegeven naar de haven van Ostende te varen, waar de gevangen vis in be- <Jag is genomen. De kapitein van ee. dezer vaartuigen heeft tegen deze maatregel geprotesteerd, bewerend dat hij zich op de grens van de Belgische territoriale wateren bevond. Schipper K. Woort van de „HD 12" en schipper P. de Wit van de „HD 116" waren enkele weken geleden voor de haringvangst naar het Zuiden vertrok ken. Deze route wordt door hen reeds voor het derde jaar bevaren en zij moe ten dus terdege met de verboden ge- bleten langs de Belgische en Franse kust op de hoogte zün. eigens de havendienst te Den Helder zouden de schepen met de bemanning Intussen weer vrijgegeven zün, nadat beide schippers een cautie hadden ge- stort. De vangst en de netten bovendeks Kouden echter in beslag genomen zün. van voedsel uit Friesland. Voor bot ters, waarmede deze voedseldienst werd onderhouden, betaalde getuige meestal i 750 per reis. Het voedsel, dat B. met zijn scheepje zelf uit Friesland haalde, waarbij hij volgens getuige veel ge vaar liep, leverde hij, zonder er enige beloning voor te vragen, bü deze ge tuige af. De zitting werd daarna geschorst. De president bepaalde de voortzetting op Vrijdag 23 December. De economische commissie van de Europese Assemblee heeft een plan be kend gemaakt voor een vrüer betalings verkeer tussen de Europese landen. Volgens dit plan zouden de debiteur- landen onder de 12 leden-staten van de Raad van Europa een zeker percentage van hun uitstaande verplichtingen moe ten vereffenen in goud en dollars. Voorts voorziet het plan in het op richten van een Europees stabilisatie fonds, dat van middelen zou moeten worden voorzien door het internationa le monetaire fonds, terwijl hierin voorts het goud en de dollars zouden moeten worden gestort, die de crediteurlanden onder de leden-staten van de Raad van Europa ontvangen van de debiteurlan- den. Door de Haagse recherche is gearres teerd de 45-j:irige H. J. C. H., die in 1948 een aantal gegadigden voor emi gratie naar Canada wist te bewegen tot het betalen van bedragen, variërend van twee duizend tot acht duizend gul den, onder voorspiegeling dat hü zou kunnen zorgen voor een vroegtüdig vertrek. In totaal wist H. op deze ma nier een bedrag van f 20.000 in handen te krügen. Toen hü meende, dat hem de grond onder de voeten te warm werd, vertrok hüzelf naar Canada, waar hü rondzwierf en zich eveneens aan oplichting schuldig maakte, wes halve hü naar de Ver. Staten uitweek. In het begin van deze maand keerde hü naar Nederland terug, waar hü even wel bü aankomst werd gearresteerd. DEFENSIEBESPREKINGEN TE BATAVIA De twee Amerikaans.; generaals, G. E. Stratemeyer en C. E. Willoughby, die Vrüdag Batavia bezochten, hebben met de Nederlandse legercommandant in Indonesië, Buurman van Vreeden en Indonesische legerofficieren besprekin gen gevoerd omtrent defensiemaatrege len in het gebied van de Stille Oceaan. Rade van de heer H. D. Louwes Op da jaarvergadering van het hoofd bestuur van de provinciale Stichting voor de Landbouw in Noord-Holland met de besturen der districtsorganen in deze provincie, gisteren te Amsterdam gehouden, heeft de voorzitter van de landelüke Stichting voor de Landbouw, de heer H. D. Louwes, een rede ge houden over het onderwerp: „De agra rische bedrüfsgenoten en hun beleids taak". In deze rede heeft de heer Louwes gesproken over de plannen tot verhoging der lonen, die thans door de Stichting van de Arbeid aan de rege ring zün voorgelegd. Naar aanleiding van dit voornemen tot loonsverhoging heeft de voorzitter van de Stichting voor de Landbouw ultdrukkelük ver klaard, dat de land- en tuinbouw de gevolgen van deze nieuwe loon- en prijspolitiek slechts dan kan aanvaar den, Indien de verhoogde lonen worden doorberekend in de prüzen der land bouwproducten. De loon- en prijspoli tiek mag niet worden gevoerd ten koste van de land- en tuinbouw. Deze krijgt nog slechts een bescheiden deel van het nationale Inkomen. HU is niet be reid een vermindering van dit deel te aanvaarden en zal zich hiertoe ook niet laten dwingen. De KLM zal met ingang van 2 Ja nuari op München gaan vliegen. Twee maal per week gaat de reis van Am sterdam via Düsseldorf en Neurenberg en even zoveel keer per week via Frankfort. De aankomsttüden in Duits land zün Ingesteld op de vertrekuren van de treinen naar Oostenrijk. Aan de first Avenue en 47the Street te New York staat het hoofdkwar tier der Verenigde Naties. Hier naast zal een gebouw verrijzen, 12 verdiepingen hoog, bouwkosten 3.800.000, dat gefinancierd wordt door het Carnegie legaat voor In ternationale Vrede. Het zal het hoofdkwartier worden van het „Carnegie Legaat" en andere niet van de regering uitgaande organi saties, die betrokken zijn met wereldzaken. In de Ver. Staten is onlangs een nieuw toestel gedemonstreerd, waarmede electrische vonken van 15 meter lengte kunnen worden gemaakt. Het spanningsverschil tussen de polen van dit toestel bedraagt 15.000.000 volt. De de monstratie met dit toestel, waar mede naar verklaard wordt de sterkste kunstmatige bliksemflit sen, die ooit in een laboratorium kunnen worden opgewekt, werd gehouden in het hoogspannings laboratorium van General Elec tric Company. Het laboratorium houdt zich speciaal bezig met be studering van vraagstukken in verband met de bescherming te gen blikseminslag. Chinees personeel van de Ameri kaanse burgerluchtvaartmaatschapy van generaal Claire Chennault heeft Donderdg gepoogd het vertrek van de toestellen dezer maatschappü van het vliegveld van Hongkong naar Formo- sa, dat de nationalisten in handen hebben, te beletten. De Chinese demonstranten, onder wie 100 man ontslagen grondpersoneel en ongeveer 50 marconisten en vliege niers, die de dag tevoren de eerste groep vliegtuigen niet naar Formosa wilden vliegen, lieten de banden van de machines leeglopen. Nadat twee Chinezen waren gearresteerd vertrok ken vier toestellen. De Birmese minister van Buitenlandse Zaken, Ma Oeng, heeft verklaard, cat Birma besloten heeft het communistisch regiem in China te erkennen. Een offi ciële verklaring wordt binnenkort ver wacht. DE BIOSCOPEN OP OUDEJAARS AVOND De Nederlandse Bioscoopbond heeft zün leden geadviseerd op Oudejaars avond de bioscopen na half tien te slui ten óf alleen de eerste avondvoorstel ling doorgang te doen vinden óf de enige avondvoorstelling zodanig te ver zorgen, dat deze vóór half tien eindigt. BOERDERIJ IN DE AS GELEGD. Gistermorgen is te Velp de kapitale óoerderü vr.n de heer Roelofsen totaal m de as gelegd. Het vermoeden is dat kortsluiting de oorzaak is. Het vee en een gedeelte van de inboedel kon wor den gered. Deze foto toont U het interieur van het Voortrekkersmonument bij Pretoria, waar gisteren de inwijdingstoespraken werden gehouden. Precies om 12 uur beëindigde de voornaamste spreker zijn toespraak. Toen vielen de zonnestralen op de sarkophaag, of praalgraf, van de Voortrekker Piet Relief en zijn mannen, die in 1938 zijn vermoord. De büeenkomst van het Westduitse parlement, welke Vrüdag werd gehou den, kreeg een rumoerig karakter toen de communistische leider Max Reimann het woord nam naar aanleiding van de kwestie van een mogeiyke herbewape ning. Leden van de rechterzüde der Kamer stonden op en gaven luid hun afkeuring te kennen, toen Reimann verklaarde: Wanneer de arbeiders zich eenmaal in hun verzet verenigen en het volk één nationaal front vormt tegen de poging om hun land tot een kolonie te maken en hen de strüd van hun Imperialistische meesters te doen voeren, zal deze marionettenregering binnen 48 uur worden weggevaagd. De Duitse jeugd, zo zelde hü voorts, zal een Duitse Volkssturm ln Amerikaans uniform van de hand wüzen. Ja, op de tweede dag van 't nationaal kampioenschap hoofdklasse 47-2 zijn er nog slechts twee spelers ongeslagen. Piet van de Pol, de kampioen cadre 71-2, is er een van. Iedereen had daarop gerekend, maar wat buiten het kader der verwachtingen lag, is dat Kees de Ruüter ongeslagen boven aan de rang lijst prijkt met een moyenne dat ruim vüf punten beter is dan dat van de Rot terdammer, Ook de hoogste serie staat op naam van de Ruüter met een serie van maar liefst 202 caramboles. Van de Pol is bovendien in zijn partü tegen Sweering nog ernstig in gevaar, geweest en het scheelde maar weinig of de reeds bü voorbaat als kampioen ge doodverfde Rotterdammer had twee verliespunten moeten incasseren. Van de Pol moest nog 57 caramboles maken toen Sweering de leiding nam. Slechts met de grootste Inspanning kon Van de Koning George heeft ver trouwen In de toekomst Koning George VI van Engeland heeft bü het sluiten van de huidige zitting van het parlement onder meer verklaard, dat Engeland en zün geal lieerden aanzienlijke voortgang heb ben gemaakt ten opzichte van Duits land. Hü zelde de vorderingen van de Raad van Europa met aandacht te vol gen en sprak zich waarderend hier over uit. De Koning zegde de V. N de volledige «teun van Engeland toe en deed een beroep op alle landen om de pogingen voort te zeten om een vrüe wereldhandel tot stand te brengen. Het Atlantische Pact vormde een machtig gereedschap om de vrede te handha ven en de vrijheid te verdedigen. Het dollargebrek van Engeland zou ver holpen worden „dank zü de royale hulp van Canada en Amerika". De voorzitter, dr. Kohier, verzocht krachten van het Atlantisch Pact af te wüzen. Het parlement besloot de motie zonder stemming te laten vervallen. Dr. Adenauer, de Westduitse Bonds kanselier, ontkende, dat er enig Duits initiatief in de bewuste kwestie was Erich Ollenhauer van de Sociaal-Demo cratische party zeide, dat zijn partü zelfs weigert de Duitse herbewapening in overweging te nemen. De verant woordelijkheid voor de veiligheid van dit gebied, zo zeide hij, berust geheel bü de bezettende mogendheden. Reimann zyn toespraak te staken, maar hü weigerde het spreekgestoelte te ver laten. Dr. Kohier schorste daarna de byeenkomst en verliet de zaal. Toen ook de leden de Kamer verlieten, be klom Reimann opnieuw het spreek gestoelte en riep: „U zult bü het kra ken van die noot nog veel meer moei' lykheden ondervinden". Een commissie van orde, die werd byeengeroepen om te overwegen of Reimann wegens de uitdrukking marionettenregering moest worden gestraft, besloot geen maatre gelen te nemen. Toen later de vergade ring weer büeenkwam, las Reimann nog een motie voor, waarin geëist werd een geallieerd verzoek om een Duits contingent te leveren voor de strüd Pol een slotserie van 57 maken waarme de hy ternauwernood in veilige ha- ve belandde. Het klassement na de tweede dag luidt: 1 De Ruyter 8 1600 51 202 31.37 2. Van de Pol 8 1600 60 176 26.66 3. Kobus 4 1170 76 156 15.39 4. De Leeuw 3 1047 49 193 21.36 5. Sweering 3 1418 101 109 14.03 6. Metz 2 1121 75 113 14.94 7 Eichelsheim 2 1044 82 116 12.73 8. Van Lochem 2 1225 104 94 11.77 Het Büzonder Gerechtshof te Am sterdam veroordeelde hedenmorgen de 51-jarige Amsterdamse batterijenfabri kant J. H. Schooneboom tot 15 Jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzet ting uit alle openbare rechten voor de tyd van het leven. Hem was ten laste gelegd, dat hü in de jaren 1943 en 1944 mededelingen heeft gedaan aan de inmiddels terecht gestelde SD-rechercheur Schaap over ondergedoken Joodse landgenoten en voorts dat hü juwelen, die het eigen' dom waren van Joodsq landgenoten, heeft verduisterd. INDONESISCHE AMBTENAREN ORIëNTERE.<i ZICH TE DEN HAAG Een aantal Indonesische ambtenaren bestemd voor de buitenlandse dienst van de RIS is in Den Haag aangeko men om zich op het departement van buitenlandse zaken aldaar te oriënte ren omtrent een aantal zaken, die met het oog op hun toekomstige taak van nut kunnen zün. Later zal waarschün- UJk een tweede groep met hetzelfde doel arriveren. De Amerikaanse film „Gone with the wind" zal binnenkort ln Duitsland worden vertoond. WEER DRIE CHINESE NATIONALISTISCHE GENERAALS OVERGELOPEN Er zün opnieuw drie nationalistische generaals, onder wie Lioe Wen Hoei, gouverneur van de provincie Sikang, naar de communisten overgelopen, zo verneemt Reuter uit betrouwbare Chi nese bron te Hongkong. Gistermiddag heeft de Tweede Ka mer zich bezig gehouden met de voort gezette behandeling van de begroting van onderwüa. Meer ln het büzonder was op deze vergadering de afdeling voorbereidend hoger, middelbaar en nijverheldaonderwüs aan de orde. Me vrouw FortanierDe Wit (VVD) open de de replieken en achtte het onblllük, dat meisjesstudenten, die een voorschot genoten om onderwüzeres te worden, dit moeten terugbetalen, als zü ln het huwelük treden. Minister Rutten ant woordde, dat gedeeltelüke terugbeta ling in ieder geval zal moeten geschle den, naar rato van het aantal dienst jaren als lerares. De heer De Loor (Arb.) diende een motie in, met steun van de heer Terpstra (AR) doch nam deze later weer terug. In de middag vergadering bepleitte de heer Zegering Hadders (VVD) een herziening van de opleiding tot leraar bij het NUverhelds- onderwijs. Ook de heer Stapelkamp (AR) wüdde aan deze kwestie enkele woorden. De heer De Loor brak een lans voor het onderwüa aan (chippers kinderen, daarbü gesteund door de heer De Ruiter (CH) en de heer Engelber- tlnk (KVP). De laatste spreker be speurde bü de regering te weinig oe- langstelllng voor het nüverheldsonder- wijs aan meisjes. De minister zegde toe, dat aan een en ander grote aan dacht zal worden besteed. De afdeling Nüverheldsonderwü* werd vervolgens zonder hoofdelüke «temming aangeno men. Mej. Tendeloo (Arb.) uitte haar waardering voor de grote bedragen, uitgetrokken voor het Hoger Onderwüa, doch vroeg aandacht voor de sociale omstandigheden, waaronder veel atu denten leven. Nadat ook de heren Terpatra en Weiter het woord hadden gevoerd vroeg mevrouw Fortanier—De Wit Inlichtingen over de taakverdeling tuasen hogescholen en universiteiten De heer Hoogcarspel (CPN) achtte het büzonder Hoger Onderwüs op „brutale wyze" bevoordeeld boven het openbare. De heer Zand' (SG) zette zün bezwa ren tegen vaccinatie uiteen. Nadat de minister geantwoord had en verschil lende leden repliceerden kwam de af deling Kunjten aan de orde, waarbü de heer Willems (Arb.) het nodig achtte, dat met de regering van gedachten werd gewisseld over de cultuur ln het algemeen. Büzondere aandacht vroeg spreker voor de subsidiëring van en kele orkesten, De minister verklaarde, dat de gehele orkestpolitiek zal worden herzien. Bü het bespreken van radio- vraagstukken achtte de heer Van der Zaal het onjuist, dat de wereldomroep het strüdkrachtenprogramma uitzendt. Dit is z.i. een taak voor de omroep verenigingen. Spr. bepleitte sterke be perking der regeringsuitzendingen. Wanneer alles besteed wordt aan de omroepverenigingen, kan de retributie verlaagd worden. De heer Van der Sleen verklaarde zich voorstander van een zo sterk mogelüke eenheid in de omroep en zou het toejuichen, als de wereldomroep werd opgenomen in de Radio Unie. Nadat verschillende sprekers hadden geïnformeerd, wanneer de nieu wa radio wat tot stand komt, werd de vergadering om ruim zes uur gesloten. Honderd Antwerpse studenten hebben da portier en z'n zoon van het museum te Mechelen vastge bonden en gekneveld en de 490 jaar oude „pop der huwelijkson trouw" meegenomen. Deze kleine houten pop ln een rood jasje met massief-gouden knopen, die de studenten in triomf door de stra ten van Antwerpen ronddroegen, is het symbool van een oude Ant werpse gewoonte. Vijfhonderd jaar geleden n.l. werden trouweloze echtgenoten door hun buren in deken gejonast. De kerk heeft dit gebruik echter verboden, ln 1775 werd de pop ook al eens door Ant werpenaren geroofd. Een gemeen teraadslid van Mechelen heeft een van de studenten, die aan de roof meedeed, weten te arresteren en de bedreiging geuit: „De pop komt terug of anders.De Ant werpse studenten hebben hun bur gemeester meegedeeld, dat de pop in veiligheid is en dat zij haar bij een officiële plechtigheid aan de stad willen aan bieden. ZONDARESSE ,t was een bedeesd, uit het lood ge slagen mensje, dat voor de rechter trad Er piekten wat grijze haren over de vale kraag van haar mantel en rond haar ouwelijke mond lag die trek van verdragen en dulden, die het leed en de zorg samen kerven in het aezicht van vrouwen, die in de scha duwplekken van het leven hebben ge staan, beur ganse leven lang. Aafje was haar naam en ze was werkster. Thuis een ziekelijke man en meer zorgen dan centen. Twee kinde ren dood en een dochter, die met een Canadees was getrouwd en die* nooit van zich liet horen. „Maar die heb het best, want d'r man heb een febriek", zei Aafje met een vleug van moedertrots en ze wist zelf niet, hoe intens zielig ze op dat ogenblik tVCL8. De rechter, die al zoveel mishandel de levens voor zijn groene tafel heeft gehad, luisterde geduldig en met iets van weldadig aandoende eerbied naar dit dorre relaas van tegenspoed en le vensleed. En hij knikte, met het be. grip van een wijs geworden mens, die wéét hoe grauw het bestaan van stille armen kan zijn. Deze Aafje had gestolen. Van de me vrouw, wier huis zij twee dagen per week hielp rein houden. En die fout had haar, voor het eerst van haar bij na zestigjarige ploeterleven, met poli tie en justitie in botsing gebracht; ik heb hier wel groter boeven gezien, dit er heel wat minder van onder de in druk waren dan zij. De mevrouw kwam, warm in haar bontjas en sjiek in de verf, haar vin gers ten hemel heffen voor de eed. Een knappe mevrouw met een lief hoedje en een vlotte manier van ver- tellen. Ze had vijf gulden gemist, dia op het dressoir hadden gelegen, en er was niemand i* de kamer geweest behalve de werkster. Toen Aafje Vrij dags weer kwam, had mevrouw ge vraagd, of ze wist waar het geld ge bleven was. En toen ging ze schreien en heeft bekend, meneer de president. Juist, zei de rechter. En toen hebt u een klacht ingediend. Zeker. Ik heb haar natuurlijk ont slagen, maar wat ze bij mij doet, kan ze ook bij een ander doen. Ik dacht; ik zeg het toch maar even bij de po litie. De rechter zei, dat de getuige kon gaan zitten en hij riep het bevende Aafje nog eens voor de tafel, deze schoonmoeder van een Canadees fa brikant. Was er een bijzondere reden, waarom u tot die fout kwam? Alles is zo duur meneer en me man moet eieren hebben en af en toe een stukkie vlees en ons soort mensen heb daar het geld niet voor. En ik had nog een deken op afbetaling en we wazze achterop geraakt. Ik zag de mevrouw van het lieve hoedje huiveren in haar bontjas. Was het van spijt over haar aangifteWas het lijfelijke weerzin jegens zóveel beroerdigheid in het leven van een oud mens? Ik weet het niet. Ik hoop alleen, dat ze dit leest. En dat haar de schellen van de ogen vallen. De officier achtte het feit bewezen, verdachte had trouwens bekend. Ver duistering in dienstbetrekking, artikel zoveel.... voor de eerste keer..,, niettemin.vijf dagen hechtenis. Aafje wilde wat zeggen, maar de rechter maakte het kort en besloot, dat het een tientje boete zou worden. Hoef ik nu niet in de gevangenis? Geen sprake van, suste de rech ter. Maar u moet beloven, dat het niet weer gebeurt. Nee meneer. Dag heren. De rechter keek haar 'na. Tien gul den moet ze betalen: een weekgeld. Een maand lang geen eieren en geen vlees. En hoe het met de afbetaling van die deken moet gaan, didr zal ze slapeloze nachten van hebben- Maar de mevrouw van het lieve hoedje kan bij haar bridgedrive v*r" tellen, dat ze getuige was, reuze inte- ressant zeg; stel je voor: dat mens had vijf gulden gegapt. Zoiets heb je over de vloer. Wat een tijd, wat een tijd- Drie sans gedubbeld; ik heb een beste kaart vanavond. KAREL De ministers van Financiën van de 12 landen van het Atlantisch Pact komen Maandag büeen. zo deelt men van offi ciële Franse züde mede. Aanvankelük was bericht, dat de conferentie van de iinancieel-economische commissie niet kon doorgaan omdat de Nederlandse af gevaardigde, prof. mr. P. Lieftinck, niet aanwezig kon zün. De V.S. zullen waar schijnlijk worden vertegenwoordigd door W. Averell Harriman, reizend am bassadeur voor het Marshall-plan. VAKVERENIGINGSLEIDERS KEREN 21 DECEMBER TERUG De Nederlandse vakverenlgingslel ders, die onder auspiciën van de ECA het arbeidsleven in de Ver. Staten be studeren, zyn Donderdag te New Yorl, eruggefceerd Zü zullen hier nog enige tüd biyven alvorens 21 December naar Nederland te vertrekken. r«^riJdag° otend is bister Van w HPel"i ^onstellation Uit Batavia naar Nederland vertrokken. Het Rusische nieuwsbureau te Ber il* melding van een bericht uit Moskou, dat Russische geleerden een apparaat voor atoomsplitsing hebben geconatrueerd, dat de voordelen van 't cyclotron en het betatron in zich ver enigt. Het apparaat, synchrotron ge naamd, is ontwikkeld door de Ruasi- ache professor W. I. Wekiler. Ver klaard wordt, dat de electronen een veel grotere energie geeft dan het be tatron. „Elke gewenste verandering in de kern kan met dit apparaat worden uitgevoerd. Door het gebruik van bij zonder snelle electrqnen hoopt men te kunnen doordringen tot de geheimen van de cosmtache atralen", audus het bericht. Trygve Lle, de secretarii generaal van iu heeft medegedeeld, dat hy zich, na beëindiging van zün ambts periode ln 1951 niet herkiesbaar zal stellen. DRIEHONDERD GESELECTEERDEN NAAR NIEUW GUINEA. Naar de regering in een nota mede deelt, is aan een groep van 300 gaselec- teerden toestemming verleend naar Nieuw Guinea te vertrekken. Deze °ep za' de vestiging van andere groe- voorberelden. Een ongeorganiseerde naar Nleuw Guln«a zou de s ng niet voor haar verantwoording kunnen nemen.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 10