„Loden Verrader" brengt de gemoederen op Curgao in beroering Feeëntrein liep fluitend binnen.... De Ooievaar met stuk van oogstte veel succes ernstig karakter BONTMANTELS ■IBB1 Rumoer rond een schegbeeld Dames gluurden door de gordijntjes Maak er brandhout van De Bioscopen TIVOLI De man van Colorado DE WITTE: De strijd om de Matterhorn CASI NO DANSEN jubileumtentoonstelling „Streven naar beter" Keuringsdienst voor vee en vlees bestaat- veertig jaar Herdenking ten Raadhuize „De Jonge Kerk" houdt Advents-samenkomst Den Helder-Churchill Koninklijke prijzen te bezichtigen Tussen Haaks en Kuitje Youth for Chrisf Rally op Woensdag 20 December Volleybalcompetitie Kerstsamenkomst in de Nieuwe kerk Verbandkanter der Rijkswerf wordt officieel erkend Van kleine kamer naar flinke zaak Verkoop Kinderzegels verloopt vlot Op weg naar huis Aanrijding op de Rijksweg in hfFkort „Stad en Ommelanden" j» Het O. en O.-Kerstfeest Feest voor gerepatrieerde militairen Texel Burgerlijke stand ZATERDAG 17 DECEMBER 1949 IN WILLEMSTAD, waar op 5 December door Hr. Ms. „Van Speyk" de „Lo den Verrader" aan wal werd gebracht, is dit beroemde schegbeeld het onderwerp geworden van hevige disputen in de „Amigoe di Curagao", het dagblad voor de Nederlandse Antillen, van Dinsdag 6 December troffen wij een artikel aan, waar in de authenticiteit van het schegbeeld in twijfel wordt getrokken. De schrijver tverklaart, dat de „Loden Verrader" van thans een namaaksel is. „Dat men er brandhout van make!' adviseert hij. ren". Men wist of vermoedde dit ten huize van de familie De Gorter na tuurlijk zeer goed, en er werd, vooral door de dames, meestal voor opgeble ven om te zien hoe de brave adel borsten zich deze keer weer zouden „uitsloven" om het beeld in hun bezit te krijgen!" i*r moet, volgens het artikel, wel een echte „Loden Verrader" geweest zijn. De overlevering wil, dat het beeld in oude tijden dienst heeft gedaan als boegbeeld van het Nederlandse fregat „Van Alphen". Dit schip is niet in de Caraïbische Zee, maar in de haven van Curagao gezonken, ongeveer an derhalve eeuw geleden. Het beeld werd later door vissers opgehaald, waarna het in handen kwam van de familie De Gorter. Eén der voorvade ren van deze redersfamilie was Peter de Gorter, havenmeester te Curagao. Deze was eigenaar van de „Peterhof" (thans pension „Juliana"), een heren huis gelegen aan de Sint-Annabaai op Ottrabanda, waar later het als Doden Verrader" bekend geworden scheg beeld als versiering van de veranda werd gebruikt. De familie De Gorter gaf altijd, kort voor het vertrek van een op Curagao gestationeerd oorlogs schip, een feesthal voor de officieren. Deze feesten duurden meestal tot diep in de nacht. Na afloop van zo'n feest werd eens de „Loden Verrader" door een groepje adelborsten „gekaapt" en met een roeiboot weggevoerd. Toen het oorlogsschip enkele uren la^er uit voer, hing het beeld triomfantelijk hoog in de mast, tot verbazing van de havenmeester De Gorter. Het beeld was spoorloos. Enige jaren daarna kwam hetzelfde oorlogsschip opnieuw in Curagao. 's Nachts werd het beeld, dat keurig was opgeschilderd, in alle stilte netjes op zijn oude plaatsje gezet. Daarmee was de traditie van de „Loden Ver rader" geboren, welke zich heeft voort gezet tot in de twintiger jaren van deze eeuw, toen de zoon van Peter de Gorter met zijn familie voor lange re tijd naar Europa vertrok. De „Pe terhof' werd zonder meubilair aan de familie Maduro verkocht. De „Loden Verrader" werd in bewaring gegeven aan de toenmalige politiecommandant, de heer Appel. De familie De Gorter keerde na enige jaren uit Europa te rug, maar de politiecommandant was inmiddels gestorven en het schegbeeld verdwenen. Alle opsporingen zijn te vergeefs gebleven. Hét beeld, dat thans voor de „Loden Verrader" doorgaat, werd zo ver klaart de schrijver van het artikel ongeveer vijftien jaar geleden vervaar digd ter opluistering van een zakelijk feest bij de firma Maduro. Velen, die het oorspronkelijke' beeld hebben ge kend, beweren dat er niet eens van een behoorlijke gelijkenis sprake is. „En zo is," aldus het artikel, „de Ne derlandse Marine bij de neus genomen. Zij vaart heen en weer met een beeld, dat .in werkelijkheid een nog niet eens goed gelijkend namaaksel is. Dat men er brandhout van make, het heeft dit wegens verraad aan de „Loden Ver rader" wel verdiend! Zoals het spel de laatste jaren werd gespeeld, was het toch al niet aardig meer. Toen het beeld in oude tijden achter het huis over het water stond uit te kijken en een leder, die wilde, het kon wegne men, was het aardige van het hele ge doe, dat desondanks de marine in het holst van de nacht met veel omhaal en voorzichtigheid om niet worden, het beeld kwam „revindlce- Sinterklaas bestaat niet Het artikel had (natuurlijk zou den wij haast zeggen) een ingezonden stuk tot gevolg. Van de zijde der fami lie Maduro werd in een volgend num mer van de „Amigoe di Curagao" ver klaard, dat het bewuste schegbeeld (zojuist door de „Van Speyk" terug gebracht) door hen enige tientallen jaren geleden werd gekocht van een visser te Jarreau. Deze beweerde, dat het beeld van de „Van Alphen" af komstig was. Marinemensen, die dit vernamen, vereenzelvigden dit schegbeeld met de pop, die destijds in de tuin van „Pe terhof" stond, en zetten de welbekende traditie voort. Telkens wanneer een oorlogsschip naar Nederland vertrok, werd het beeld meegenomen, al had de familie De Gorter pertinent ontkend dat het ooit in hun tuin had gestaan. „Wij zullen de raad, om het scheg beeld als brandhout te gebruiken, maar niet opvolgen", meent de familie Ma duro. „Zolang het onschuldig plezier kan geven aan de Nederlandse marine- lui, zullen w~y hun dit plezier niet ont zeggen. Sinterklaas bestaat ook niet, maar hoevelen, groot en klein, bele ven er niettemin hun vreugde aan." Aflossers voor Zo is die goede oude „Loden Verra der" in de West geducht over de tong gegaan. Waarschijnlijk heeft zij daartoe wel aanleiding gegeven. Maar wij, in het nuchtere Nieuwediep, geloven dat het niet zo heel belangrijk is, of de „Loden Verrader" authentiek is of niet. Wij zijn het geheel eens met Jan Paul, die in de „Amigoe di Curagao" van 19 Februari 1938 schreef: „Mag het beeld dan ook niet meer hetzelfde van vroeger zijn, laat de verraadster dan maar de traditie van de verrader voort zetten, in deze zo prettige, ouderwetse en gemoedelijke historie!" Tot en met Woensdag wordt in Ti- voli vertoond „De man van Colorado", een prachtige in Technicolor uitge voerde film. Het verhaal speelt kort na de Amerikaanse burgeroorlog in 1865 en brengt de bioscoopbezoeker in het kamp van de Unionisten, die de over winning hebben behaald. Er heerst daar grote vreugde, tot de comman dant zijn inspectieronde doet. Hij laat zich niet van zijn beste zij de zien en later blijkt dat hij handelt jlit 'n ziekelijke lust tot vernietigen waardoor vele slachtoffers vallen. D.oor de film is een liefdesgeschiede nis geweven, die een welkome afwis seling biedt Wie van romantiek en spanning houdt, verzulme deze week niet naar Tivoli te gaan. Donderdagavond draait „The Jolson story", een film over het leven van de grote „jazz-singer" Al Jolson. In de Witte bioscoop gaat tot en met Maandag „De strijd om de Matter horn". Twee mannen strijden om een berg en om de liefde van een vrouw. De rolprent valt van de ene beklem mende scène in de andere, en ten slot te dreigt één van de mannen bewuste loos op de top van de berg achter te blijven, waar hem de dood wacht Maar zover laat men het niet komen. De minst-sympathieke bergbeklimmer laat het leven, en een reddingsploeg brengt de anderen veilig op de begane grond. In haar soort een goede film. Van Dinsdag tot en met Donderdag „Doorlopende straat" met Humphrey Bogard en Joel McCrea. Een film die wij kunnen aanbevelen. ZONDAG 18 DECEMBER TLXTIEL SLTJISDIJKSTRAAT Fijne kwaUteit Vistra Zeer geschikt voor blouses 95 cm. breed 1.98 Velours diagonaal, blauw, pracht kwaliteit Mantelstof Wollen Japonstoffen vanaf 5.15 De konijnenfokkersvereniging „Stre ven naar beter" viert met de Kerstda gen haar twaalf en een halfjarig be staan en dit heeft er toe geleid een groots opgezette tentoonstelling te or ganiseren. Het bestuur heeft al van vele zusterverenigingen de toezegging gekregen, dat zij met bussen naar Den Helder zullen komen om de tentoon stelling te bezoeken. Aan dit feest is een attractie ver bonden. De spelers van plaatselijke voetbalclubs zullen namelijk" met el kaar de strijd aanbinden in het uitzoe- ontdekt" te 1 ken van de beste dieren. Op Zaterdag 24 December begint de weosirijd tus sen H.C.S.C. en J.V.C. (Julianadcrrp) Op Zondag 25 December komen H.R.C. en Helder tegen elkaar uit en op Maandag 26 December zijn W.G.W. en Watervogels aan de beurt. In de jury voor deze wedstrijd is de consul van de Noordhollandse voetbalbond tot voorzitter benoemd. Een aantal prijzen, uitgeloofd voor de fokkers met de beste dieren, is tot Woensdag te bezichtigen in een etala ge van de firma Vroom en Dreesmann Het bestuur heeft voor elke vijftigste bezoeker van de tentoonstelling een aardige verrassing in pettc. Het zal op 1 Januari 1950 veertig jaar geleden zijn, dat de gemeentelijke keuringsdienst voor vee en vlees in werking trad. De heer D Haan zal dan tevens veertig jaar als directeur aan deze dienst verbonden zijn. Dit dubbele jubileum zal op officiële wijze ten raadhuize worden gevierd op Woensdag 4 Januari, 's middags om drie uur. Ooor de „Jonge Kerk" dat zijn de jongere lidmaten van de Nederlands Hervormde Gemeente te Den Hélder, wordt Maandagavond in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat een Advents samenkomst georganiseerd Het wordt een avond Van en voor jongeren, waar op echter ook belangstellende ouderen welkom zullen zijn. De samenkomst begint om acht uur. Behalve samen zang en orgelspel door de heer Scha- dée vermeldt het programma een toe spraak, de opvoering van het Kerst spel „De vierde wijze" en declamatie door de heer Stins uit Broek op Lan- gendijk. Hij zal een stuk proza voor dragen, getiteld „Kyrie Eleison". Onze stadgenoot de heer Th. Bruning heeft „de Engelsman met de sigaar", Winston Chur- chill, op diens vijf en zeventigste geboortedag namens de familie BruningGroof een kaart ge stuurd met de letters „p.f." er op. De jarige Churchill heeft de Helder se gelukwens, die was ge schreven op een afbeelding van het monument „Voor hen dia 9 pielen", in goede gezondheid ontvangen, want dezer dagen bracht de post voor Nieuwstraat 80 een brief uit Londen, waarin Winnig met de volgende woor den zijn dankbaarheid uitte: „Thank you so much for your good wishes on my birthday". Churchill schreef en onderteken de het briefje zelf, waarmee hij de familie Bruning ongetwijfeld een groot plezier heeft gedaan. In de middelste etalage van de fir ma Vroom en Dreesmann aan de Kei zerstraat zijn thans de medailles te be wonderen, die de Koningin en Prins Bernhard voor de grote nationale ten toonstelling der Kleindier-sportvereni- ging „Den Helder en Omstreken" be schikbaar stelden. Op 24, 25 en 27 December worden in de B.L.O.-schooJ aan de Hector Treubstraat honderden dieren uit alle delen van ons land ten toongesteld. Het bestuur heeft zich van de medewerking van de beste keurmeesters verzekerd, om al die hanen, kippen sier- en watervogels te laten beoordelen. De aquariumvereni ging „Rasbora" zorgt voor enige af wisseling, door enkele aquaria te plaatsen. Onder hen, die het bestuur het juiste aantal ereprijzen kunnen op geven, verloot de vereniging een groot aantal fraaie kunstkalenders. De oplos singen worden vóór 22 December in gewacht bij de heer M. Buhre, Gla- diolenstraat 14. Hr. Ms. „Johan Maurits", die gis teren de haven binnenliep is naar de Werf gegaan. Het Deense palingbootje „Solglint" kwam in Den Helder lossen. Zijn landgenoot, de „Mathiasen", kwam van Amsterdam naar Nieuwe diep en zal vandaag vermoedelijk naar Denemarken vertrekken. Het kustertje „Tilli" van Harlin- gen deed ook onze haven aan. Het bootje is bestemd voor Middlesbo- rough. Het is morgen hoog water om 5.55 en 18.35 uur, en laag water om 12.25 uur. Maandag is het hoog water om 6.55 en 19.25 uur, en laag water om 0.55 en 13.20 uur. De temperatuur van het zeewater was 5.9 graden Celsius. Naar wij vernemen, zal door de or ganisatie „Youth for Christ" een z.g. Jeugd-rally te Den Helder worden ge houden op Woensdag 28 December in de Nieuwe kerk. Het wordt een soort gelijke avond als indertijd in de Bethelkerk werd gegeven. STOFFEN Vistra's in 12 dessins (ook voor oudere dames) 2.65 .Voor de Helderse volleybalcompetitie werd Dinsdagavond in de afdeling A gespeeld de wedstrijd WSV IMulo 2 De Werfsportvereniging behaalde een alleszins verdiende 152, 154 over winning. Het spel van de scholieren viel enigszins tegen. De ploegen heb ben nu twee of drie wedstrijden ge speeld. Alleen de zestallen Adelbor sten 1 en Zeemacht 2 zijn nog zonder verliespunten. In de afdeling B gaf Openbare Wer ken 2 de athletiekmensen kranig par tij. Het was een aantrekkelijke ont moeting, met dikwijls goed spel. De uitslag werd Openbare Werken 2 HAV I 7—15, 1—15. Zonder verliespun. ten zijn hier HAV I, Zeemacht I en GSS I. Pro Patria 2 kon het in de afdeling C niet bolwerken tegen HKV (1115. 315). In de wedstrijd HermesWSV 2 (1—15, 155. 159) werd van beide kanten primitief spel geleverd. Her mes behaalde ten slotte haar eerste zege. Hier ziin de officieren van het K.I.M. en HKV I nog ongeslagen. De volgende competitiedag is op 5 Januari. Bij de nadering van het Kerstfeest belegt de Nederlands Hervormde Ge meente van Den Helder telkejare een samenkomst voor iedereen. Zulk een Kerstsamenkomst wordt morgenavond, aanvang acht uur, in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat gehouden. De her- vomde jongeren zullen een Kerstspel ophoeren en de vlootpredikant, ds. J. W. Sepmeijer. zal spreken over het onderwerp „Wat wil toch dit Kind?" De samenkomst is in de eerste plaats bestemd voor degenen, die nooit of slechts hoogst zelden, in de kerk ko men. De kerkeraad hoopt dat vele bui tenkerkelijken morgenavond naar de Nieuwe Kerk zullen gaan om de blijde boodschap van het Evangelie te horen. Door de Rijksverzekeringsbank is aan het Ministerie van Marine een verkla ring uitgereikt, waarin overeenkomstig artikel 80a van deOngevallenwet 1920 de Geneeskundge Dienst van de Rijks werf (populair genoemd „Verbandka mer") met ingang van 1 Januari 1950 officieel wordt erkend. Hoogzijde E 100 a, SCHAGEN. Telefoon 487 AL GERUIME TIJD voordat de trein De benen van de wachtenden werden het station binnen stampte heerste hoe langer het wachten duurde vaker er een gezellige drukte op het perron, verschoven, totdat een fluitende locomo- Daar stonden alle jonkers de komst van tief dan eindelijk de feeën aankondigde, bun feeën af te wachten, zich reeds bij Daar kwamep ze! En de meisjes voor voorbaat verkneuterend bij de gedachte het stattion bliezen de haren van het aan het grote feest. Ja, de Adelborsten voorhoofd weg, en slaakten kleine gil- waren ongeduldig. Is het trouwens een letjes om die malle jonkers die ze- wonder, wanneer je weet dat er een nuwachtig de trein tegemoet drentelden, trein in aantocht is met zulk „kostbaar goedje" aan boord? Maar de klokjes om de jonkerlijke polsen tikten niet sneller dan gewoonlijk, hoe dikwijls zij er ook naar keken. En ook de wijzers van de massieve muren van een gebouw de be- stationsklok, die in haast-gevallen zo groeting voltrok. (Een teleurstelling razend vlug kunnen ronddraaien, sleep- voor de meisjes vóór het station). De ten zich tergend langzaam voorbij de eerste reizigers schreden naar buiten, minutenstreepjes. Maar eindelijk was zich verwonderd afvragend of die het dan toch zover. Eindelijk hoorden wachtende schare hun gold. Je kunt im- de jonkers hun trein aandreunen. Ner- mers nooit weten! IN DE EERSTE wagons waren de feeën niet gezeten, zodat zich achter de veus streken de vingers voor het laatst langs de kragen, en even nerveus werd de rechter handschoen in de linkerhand genomen, alvorens de petten in de lucht En ze keken verwonderd achterom, en lachten begrijpend, of stoorden zich aan geen adelborsten, geen feeën en haast ten zich derwaarts. Een enkele passagier gingen, en uit vele kelen een soort van deed of men inderdaad op hem stond welkomstgehuil tot de wachtenden bui ten doordrong... QOK VóóR het station werd de aan komst van de feeëntrein met be te wachten, en knikte goedig grijnzend tegen de massa, die hem ongehinderd liet passeren, of hem niet opmerkte. We moeten eerlijk zeggen, dat we kunnen begrijpen waarom zo'n feeën- langstelling verbeid. Er waren mannen, trein 20 enthousiast wordt ontvangen. vrouwen en meisjes. En de laatsten wa ren sterk in de meerderheid. Men dood de het wachten met een praatje, zb van ..zit m'n haar goed?" en „slecht weer om te vissen", en de jongsten onder de vrou wen wensten zich een Adelborst, al kwamen ze er tegen hun niet eerlijk voor uit. Een aantal agenten regelde het ver keer, want er kwamen steeds meer mehsen, en dan heb je uniformen no dig. Alles verliep bijzonder vlot, hoe wel een hond zich klagend aan de ban den van een auto ontrukte, om zich ven later achter de ruggen van de be mannelijke toeschouwers zullen dat met ons eens zijn (Dat de jonkers het on, vergeven). De vrouwelijke toe schouwers bezagen een en ander met kritischer blik, vergeleken de groqtte van fee en jonker, maakten uit dat „die vriendinnen niet bij elkaar pasten", zeiden dat de mode vrij kort was, en dat het bont weer zo in zwang was. Welke opmerkingen er ook werden gemaakt, zij deerden de jonkers en hun feeën niet. Na de eerste begroeting en kennismaking zochten zij zich een plaatsje in de stad of hun „onderdak" Door een haag van enthousiaste en te- nieuwsgierigen aan een been (van een leurgestelde meisjes stapten zij de na- reeds lang gestorven koe) te goed te middag tegemoet, om zi^h voor te berei- doen. den op het Assaut. De trein was binnen. n Achter de wolken schijnt toch de zon D 0oievaar" koos om te worden opgevoerd Het stuk, dat de toneelvereniging was „iet van het luchtige genre, dat voor de leden en donateurs van L. riet. „Achter de wolken men zo dikwijls op avonden van levensernst dat evenzeer in staat bleek een schijnt toch de zon" gaf een br°kJ scheppen, als een vrolijk blijspel. Deze to- sfeer van saamhorigheid m de zalijk maar grijpt ook niet te hoog. De neelgroep maakt het zich no i g nkki(r en de opvoering ervan gaf veel aan- keuze van het stuk was dus zeer gein** in leiding tdt bevrediging. Er wordt een echtpaar ten ,'one'® gevoerd, dat ondanks eerlijkheid hard werken nauwelijks het boven water kan houden. De oudste rdon heeft zich „aan dit milieu ont worsteld", is met een rijke vrouw ge trouwd en heeft een leidende functie in een fabriek. Niettemin moeteni zyn ouders één van zijn ondergeschikten als kostganger in huis nemen, terwille van de baten.... Deze jongeman en de dochter des huizes vatten genegen heid voor elkander dp, zéér ten nadele van het prestige van de oudste zoon Jan. De jongste zoon, Karei, heeft na diverse strubbelingen het huis ver laten. Wanneer het doek opgaat zijn dus voor het voetlicht talrijke span ningen voelbaar. Er liggen problemen die om een oplossing vragen. Niet zon der talent hebben de schrijvers (Kees Speringh en R. Veenstra) de zaken eerst nog wat toegespitst. Dan laten zij sommige moeilijkheden groeien terwijl op de achtergrond de eerste tekenen van een naderende opluch ting voelbaar worden. Het is juist deze verschuiving van spanningen, die het stuk een zeer menselijk karakter geeft Het was voor de spelers geen één voudige opgave, de mogelijkheden ten volle te peilen en deze dan bovendien als goede acteurs te benutten. Het eerste slaagde goeddeels. Over het al gemeen werden de rollen heel fijn aangevoeld. Ondanks de technische tekortkomingen, die in het spel merk baar waren, wisten de spelers dat ge voel over het voetlicht te brengen Daardoor werd van het begin tot het einde intens door de aanwezigen mee geleefd en dat met grote sympathie of antipathie. Wanneer een toneelgroep dergelijke gevoelens van sympathie Koopt bij Egyptisch linnen wj 75 DAMESMANTELS Vijftien jaar lang beeft de heer Van der Linden, de eigenaar van de be kende lederhandel „De Concurrent" in de Van Galenstraat, zijn werkzaamhe den in een kleine kamer moeten ver richten. Hieraan is een einde gekomen, nu hij deze week in het voormalige magazijn van de heer Schouten, Em- mastraat 72, zijn intrek heeft genomen Deze verandering is ongetwijfeld een grote verbetering. De vele machines en de dozen fournituren nemen een flink deel van de winkel in beslag, en dan is er nog ruimte genoeg voor de klanten. De nieuwe zaak, waarvan alleen de etalage moest worden verbouwd (uit gevoerd door de gebr. Steeman) ziet er keurig uit; de heer Van der Linden mag er trots op zijn. Vandaag een week geleden konden wij de verheugende resultaten van de „Schoolactie Kinderzegels" publiceren, waaraan wij de verwachting verbon den dat vóór het einde van het jaar een omzet van tienduizend gulden zou zijn bereikt. Het ziet er naar uit, dat dit bedrag zelfs nog zal worden over schreden. Regelmatig komen bij het comité bestelkaarten binnen, zowel van particulieren als verenigingsbestu ren. Reeds werd voor een totaal be drag van ruim achtduizend gulden verkocht. Er resten nog veertien da gen. Zou het lukken om in deze perio de een omzet van tweeduizend gulden per week te halen? Aan boord van het s.s. „Sibajak" dat op Vrijdag 30 December uit Indonesië wordt terugverwacht bevinden zich onze stadgenoten J.' J. van Stenis, 2e Vroonstraat 25, en G. Leen, Hoofdgracht 17. Zij zullen dus Oudejaarsavond thuis kunnen vieren! Gistermiddag om kwart over viif werd op de Rijksweg, nabij Shell, de 64-jarige landarbeider L. van W. uit Den Helder door een passerende luxe auto aangereden. De heer Van W keerde met zijn zoon per rijwiel van de boerderij Van L. naar de stad te" rug Plotseling stak hij de weg over juist toen de auto uit de richting De' Kooy naderde. De bestuurder, de heer J. R uit Wieringen, remde sterk en haalde onmiddellijk naar links uit maar kon een aanrijding toch niet meer voorkomen. De heer Van W. bleef met een gapende wond boven het rechSr- oog en een verwonding aan de hand on straat liggen Telefonisch Se G. G. D gealarmeerd. Dr. Eykman die spoedig ter plaatse was, coSta- teerde een lichte hersenschudding en achtte overbrenging naar het zieken huis noodzakelijk. Dank tij het snelle reageren van de autobestuurder lopen "°g wonderliik goed afe en antipathie weet oj? te wekken, i, reeds een belangrijk resultaat bereikt Ongetwijfeld zou het effect van heg stuk nog groter zijn geweest, wanneer men het tempo even had kunnen op. voeren. De rol van vader Weijts werd door de heer N. W. Nak met verve gespeeld. Moeder Weijts kreeg van mevr. Nak— Klaver een liefdevolle vertolking. jan vas in de creatie van de heer Gorter wat zwakjes. Veel sterker was zijn echtgenote, gespeeld door mevr. Jan senDe Grooth. De dochter Annie, die midden in de branding stond, werd door mej. Van Engelsdorp Gastelaars zeer aannemelijk uitgebeeld. D» kostganger, die later zijn superieur voorbij streefde, werd door de heer L Broekhuizen (die ook de regie voer de) met veel begrip ten tonele ge- voerd. De jongste zoon Karei bleef ln ■ie vertolking var. de heer J. Plaats man beneden dé maat; hij had van deze rol veel meer kunnen maken. Mevr. De Jongvan der Blom had als de simpele winkeljuffrouw een aardig bijrolletje. Onze totaal-indruk was zeer gun stig. maar wij rekenen voor een twee de opvoering op een hcrger tempo en een iets groter beweeglijkheid. De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen dr. J. B. Proost, Zuidstraat 13, telefoon 2030 en dr. R. Franssen, Javastraat 6, telefoon 2712. De Zondagsdienst voor apotheken,- alsmede de avonddienst t.e.m. volgende week Vrijdag, wordt waargenomen door de heer F. Bijl, Sluisdijkstraet 135 (na zes uur Soembastraat 44). De Zeevaartschoolvereniging „Den Helder" geeft op Donderdag 22 Decem ber een feestavond in Casino. Voor het praktijkdiploma machine- schrijven slaagden te Amsterdam de dames M. Pluim, G. Dreef, J. Bakker, E. A. A. de Best en de heren G. van der Hoff en J. A. L. Polman, allen leerlingen van mej. D. M. de Vroome, Van Hogendorpstraat 24. De heer J. M. Vlaming, leerling van de gemeentelijke zeevaartschool, slaagde te Den Haag voor het diploma derde stuurman grote handelsvaart. Maandagavond houdt de Groninger vereniging „Stad en Ommelanden" in de bovenzaal van Casino de eerste cul turele avond. De heer J. Ncrrder, leraar aan het gemeentelijk lyceum, behandelt het onderwerp „Het ont staan van de provincie Groningen". SPECIALE AANBIEDING PRACHTIGE LANGE SEAL 250,— LANGHARIG 210,— CHEVRETTE 295,— KOM EENS KIJKEN IN CE Door omstandigheden is 't Honk, d« voormalige pastorie aan de Weststraat, hedenmiddag niet vóér vier uur be schikbaar, Daarom houdt het comité O. en O. van vier tot zes uur (dus niet van twee tot vier uur) aldaar zitting, om belanghebbenden voor de laatste maal gelegenheid te bieden, hun kin deren op te geven voor de Kerstmid dag op 27 December. Men diene er re kening mede te houden, dat niemand zonder kaart op het feest kan worden toegelaten. De Band Nederland-Indonesie heeft voor een aantal gerepatrieerde militai ren en hun familieleden, die lid zijn v®n ée Band, voor hedenavond 'n „Centraal" een cabaretavond georgani seerd. Het programma wordt geheel door eigen krachten verzorgd, en be gint om acht uur. Aan elke militair zal de bekende herinneringstegel worden aangeboden. Geboren: Margriet A, dv W. de Boer en J. N. van Boven; Jannetje N- dv A. C. Zutphen en A. van der Wall 2V P Dros en M. Burger. Ondertrouwd: J. R. Leber en K- M. Witte. Getrouwd: Geen. Overleden: K. Kuyper, 78 jt- wed. van M. Roeper; T. Keijzer, 69 3r' wed. van M. Zuidewind. Gevonden: 1 rood ceintuurtje, zwarte want; 1 witte want. VI8SERIJHEKICHT. URK. 15 Dec. 1949. Door 10 vaartul* «n werd aangevoerd: 1468 Pon<! "--.-M^nrs prijs 23—24 cent, 116 P°n° ■h »,-F -;6_27 cem en 24" P0'1 'Pin, 4 oo it. alles per pond.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2