Stad en Omgeving* $/ïccsr Drukke dagen voorde Heilsoldaten Burgemeester opent Zaterdagavond tentoonstelling van „H. en O." ■MÜHM P. STEINBERG Kerstoratorium bracht „Halleluja" tot opmerkelijke prestaties Keurmeesters krijgen het niet gemakkelijk Predikbeurten REGENMANTELS sa Huisvrouwen luisterden naa Kerstgedichten Kerstmis of Kerstmist? Feest der alles-opofferende liefde IN HET KORT Tussen Haaks en Kuitje Ve'e vrijwilligers Julianadorp Plattelandsvrouwen in Kerststemming Handbal-standen Geslaagde uitvoering in de Bethelkerk nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Kerstwijdingsdienst VAN MARSDIEP TOT IJ Urk Oudesluis De Schager Markt VRIJDAG 28 DECEMBER 1949 Burgemeester Ritmeester zal Zaterdagavond om zeven uur de Grote Nationale Tentoonstelling van de kleindiersportvereniglng „Den Helder en Omstreken", die wordt gebonden in de B.L.O.-school aan de Hector Treubstraat (hoek Lorentz- straat), officieel openen. De tentoonstelling, die daarna om acht nnr voor het jrabliek toegankelijk zal zijn, wordt verdeeld in vier groepen, te weten grote hoenders, dwerg-hoenders, sierduiven en sier- en watervogels Het gehele ere-comité, waar- In behalve de burgemeester zitting hebben schout bij nachl I. W. Reijnierse (Commandanl Zeemacht Nederland), kapitein ter zee S. G. Barendregt (di recteur Rijkswerf), de heer C Schellinger (burgemeester van Koedijk), de wethouders L. F. van Loo, C. Steenlage en P. S van der Vaart, de heer K Rijpma (commissaris van po litie), de heer A. van Lieshout (commissaris van het loodswe zen), notaris J. P. Loots, de zeereerw. heer deken A. H Harst, pastoor K. A. H. van Veen, dr. F. W. J. Swart, drs I. Kristensen en drs. G. van der Most, zal bij de officiële opening aanwezig zijn. Er zijn op deze tentoonstel ling vanzelfsprekend vele fraaie kleindieren te bewonderen. Wij noemen van de grote hoenders de Hollandse en de Friese. Daarbij is een collectie van de heer Wiering, die op verschei dene internationale tentoonstellingen de hoogste prijzen behaalde. Hij legde ln Belgie beslag op de Prix d'Honneur. de hoogste prijs die ooit door een Ne derlandse fokker in de wacht werd ge sleept. Er zijn natuurlijk tal van an dere rassen, zoals uilenbaarden, pa- dua's, Barnevelders, Hollandse witkui- ven. Lakenvelders e: Brabanders. Het neusje van de zalm aan hoenders zal dingen naar de medaille, die Prins Bernhard beschikbaar stelde. De bekende A-keurmeesters N. Dol, G. G. van Dam en H. Logm'an, onder aanvoering van de standaard-samen- steller Van Gink, zullen het niet ge makkelijk hebben, daar de dieren in kwaliteit maar heel weinig voor elkaar onder doen. Ook bij de sierduiven zal een harde strijd worden gestreden, want er zijn ruim tweehonderd verte genwoordigers van alle rassen. De meeste duiven hebben meermalen op eerste prijzen beslag gelegd. Wij ne men bijvoorbeeld de exemplaren van de Helderse keurmeester Hoffman, die dikwijls hoog werden bekroond op ten toonstellingen in Engeland. En dan de oud-Hollandse meeuw van dezelfde fokker, met eerste prijzen uit Gent, Aalsmeer en Utrecht Wij mogen aan nemen. dat deze fokker een goede kans Hotl. witte wit kuif hen. maakt om de plaquette van Koningin Juliana te winnen. Ook kalkoenen, parelhoenders, een den en kanaries zullen de belangstel ling van de bezoekers trekken. De ten toonstelling die Zaterdagavond na acht uur, Zondag en Maandag is geopend, zal door een stand met aquaria van de vereniging „Rasbora" nog aan aantrek kelijkheid winnen. De toegangsprijzen werden zeer laag gehouden en boven dien wacht elke vijf en twintigste be zoeker een aardige verrassing. Een hoed koopt U bij Spoorstraat 40 Telefoon 2606 ie zaak voor de man van smaal DEN HELDER: Ned. Herv. Gem., Nieuwekerk Weststraat, hedenavond 20 uur ds. De Hoest (Kerstwijdingsavond); Zondag Nieuwekerk, 10.30 uur ds. De Hoest; Palmstraat, 10 uur ds. Borghardt; Tweede Kerstdag, Nieuwekerk, 10.30 uur ds. Rasch; Palmstraat, 10 uur de heer E. Wanders; Huisduinen, 10 uur ds. Borghardt, 14,30 uur Kerstfeest Zon dagsschool Huisduinen. Geref. Kerk Bethelker!:, Ie Kerstdag, 10 uur ds Swen; 17 uur ds. Hamming; Rehoboth- kerk, 10 uur ds. Hamming; 17 uur ds Swen; 2e Kerstdag, Bethelkerk, 10 uur Kerstzangdienst (med. ds. Hamming) Chr. Geref. Kerk, Steengracht, le Kerstdag, 10 en 17 uur leesdienst; 2e Kerstdag 10 uur leesdienst. Oud-Ge- ref. Kerk, Hoogstraat, le Kerstdag 10 en 17 uur ds. G. Struik van Sliedrecht; 2e Kerstdag, 10 uur ds. G. Struik. Geref. Gem. Janzendwarsstraat, le Kerstdag 10 en 16 uur leesdienst; 2e Kerstdag, 10 uur leesdienst; Woensdag, 1930 uur de heer Vergunst. Geref. Kerk (art. 31), Weststraat, le Kerstdag 8,45 en 17 uur ds. F. Tollenaar; 2e Kerst dag, 8,45 uur ds. Tollenaar; 14,30 uur Kerstfeestviering Zondagsschool; Doopsgezinde Gem-, Kerkgracht, le Kerstdag. 10,30 uur ds. J. J. J. van Sluijs; 2e Kerstdag 15 uur Kerstfeest Zondags school; Oudejaarsavond, 19 uur ds. J J. J. van Sluijs. Luth. Kerk, Wezen straat, Zaterdag 24 Dec., 23 uur Kerst nachtdienst; le Kerstdag, 10,30 uur prop Kok van Amsterdam; 15,30 uur Kerst feestviering Zondagsschool. Oud- Kath. Kerk, Zaterdag 24 Dec. 23 uur Kerstnachtmis; le Kerstdag, 10 uur Hoogmis; 19 uur de Vespers; 2e Kerst dag, 10 uur kerkdienst. Baptisten Gem., Weststraat, le Kerstdag, 10 uur de heer G. van Leeuwen (feestgods- dienstoefening); 19,30 uur Kerstfeest voor iedereen o.l.v. evang. F. G. J. Hof huis; 2e Kerstdag, 10 uur de heer G. van Leeuwen; 15.30 uur Kerstfeest Zon dagsschool. Evangelisatie Vijzelstr., le Kerstdag, 7 uur Kerstwijding; 9 uur zang oudste kinderen van de Zondags school bij de zieken; 19,30 uur samen komst; 2e Kerstdag, 10 uur samenkomst; 14,30 uur Kerstfeest jongste kinderen Zondagsschool; 19 uur Kerstfeest oudste kinderen Zondagsschool; Woensdag 20 uur bijbelkring; Zaterdag 20 uur open- Rnime keuze Egyptisch linnen dubbei v.». 62.50 Egyptisch katoen gegummeerd v.a. 18.85 luchtsamenkomst (Visbuurt); 21 uur bidstond. Leger des Heils, Zaterdag 20 uur openluchtsamenkomst Royalto- terrein; le Kerstdag, 6 uur Kerstbid stond, 10,30 uur heiligingsdienst (inze gening soldaten en jong-soldaten)15 uuit kinderfeest; 18,45 uur Kerstopen- luchtprediking Spoorstraat, Verlossings samenkomst; 2e Kerstdag, 19,30 uur fa milie-Kerstfeest, geleid door de heer H. W. Elderkamp van Amsterdam. JULIANADORP: Ned. Herv. Gem., le Kerstdag. 10 uur ds. Salm; 2e Kerstdag 16 en 19,30 uur Kerstfeestviering Zon dagsschool. Geref. Kerk, le Kerstdag 10 uur leesdienst; 1430 uur ds. Swen. Star of Hope Mission, le Kerstdag. 10 en 19 urn- samenkomst; 15 uur Zondags school; Dinsdag 16 uur meisjeskrans: 1930 uur bidstond; Donderdag 19 uur meisjeskrans; Zaterdag 19,30 uur bid stond. CALLANTSOOG: Ned. Herv. Gem le Kerstdag. 19 uur Kerstfeest Zondags school; 2e Kerstdag, 10 uur ds. Salm. Voor de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft mevrouw Riek Bonset-Horst Woensdagmiddag zaal Sanderse een aantal Kerst^'C" ten gedeclameerd. Meer dan negentig huisvrouwen hebben er naar 8 terd. De zaal was enigszins versierd en slanke kaarsen verspreidde feestelijk licht, waardoor de Kersx sfeer reeds merkbaar was. De stem en de mimiek van mevro Bonset gaven de gedichten een zinvol le bekoring, die de toehoorsters met ontroering vervulde. Drie balladen van Hella Haasse, .Kinderkruistocht van Nijhoff en „Binnenhuis" van Karei v d Woestijne lieten een diepe indruk achter. Mevrouw Bonset besloot met een bekend sprookje van Andersen, De geschiedenis van een moeder De dames hebben van deze prachti- ge middag met volle teugen genoten. In de reeds aangekondigde grote jeugd-rally van de „Youth for Christ' beweging, die Woensdagavond 28 De cember wordt gehouden h| de Nieuwe kerk, zal o.m. als spreker optreden de bekende evangelist rev. Sidney Wilson De bijeenkomst zal in het teken staan van de vraag: .Was het Kerstmis of Kerstmist voor jou?" De diepere zin van het Kerstfeest zal dus worden toe gelicht door gesproken woord, zang en muziek. Medewerking wordt verleend door mej. Mia Wolff. solozang, en mevr A. Graaff-Kamp, piano. De toegang is vrij en iedere belangstellende is wel kom. Koopt bij MATROZENPAKJES Lange en korte broek Een goed soldaat van het Leger des Hells heeft het altijd druk. Zijn (of haar, want er sijn ook vele vrouwelijke soldaten) leven staat in het teken van de naastenliefde, het zich voortdurend willen geven voor anderen- Bij de nadering van het Kerstfeest, dat het feest van de alles opofferende liefde is, gevoelt de Heilssoldaat zijn Goddelijke roeping sterker dan ooit. Juist in deze donkere dagen vóór Kerstmis willen de mannen en vrouwen van het vredesleger het Licht der Liefde uitdragen in de wereld. Dat is geen zaak, die zo maar even tjes kan worden verricht, vooral omdat het Leger niet alleen in geestelijke zin, maar ook in stoffelijke zin werkzaam wil zijn. hadden zich bij kapitein Bergsma aan- De heer J. C. van tier Kraats, op •rbeidsovereenkomst werkzaam ten postkantore alhier, isb enoemd tot em ployé 3e klasse in vaste dienst. Evenals verleden jaar zal ook nu ter voorbereiding van het Kerstfeest een Kerstzangdienst worden gehouden in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat Het hervormd kerkkoor zal een vier tal liederen zingen en een Kerstspel getiteld „De vierde wijze uit het Oos ten", zal door jongeren worden opge voerd. De samenkomst, die voor ieder een toegankelijk is, begint vanavond om acht uur. In de aanhef van het gisteren ge plaatste artikeltje „Twee verwante ten toonstellingen met de Kerstdagen" wer den enkele woorden weggelaten. Ach ter het woord „konijnenfokvereniging" gelieve men toe te voegen: „Streven naar beter" en de kleindiersportvereni- ging. Aan het slot van het gisteren ge plaatste bericht over enkele aanbeste dingen werd op grond van een onjuis te Informatie medegedeeld, dat de fa. De Vries zich had teruggetrokken. Dit laatste is niet het geval. Op de morgen van Eerste Kerst dag zal het Christelijk Mannenkoor oJ.v de heer J. A. van der Vliet Kerst liederen zingen in de tehuizen Tweede Vroonstraat en Gravenstraat, resp. om half acht en tien minuten over acht. Zoals telkenjare wordt op de voor avond van Kerstmis een wijdingsdienst gehouden in de Lutherse Kerk, Weezen- atraat. De dienst vangt morgenavond aan om elf uur, de toegang is vrij. Op Tweede Kerstdag belegt de Humanistische Gemeenschap Den Hel der een bezinningsbijeenkomst in de bovenzaal van Formosa. 's morgen om half elf. De heer Kwee Swan Liat uit Oegstgeest zal spreken over het onder werp „De betekenis van de natuurbe leving". Belangstellenden zijn welkom. Gisteravond kwam de sleepboot „Fijma" uit Harlingen aan. om de coaster „Roxton" te halen Vanmorger is de sleep naar Harlingen vertrokken waar de „Roxton" zal worden gerepa reerd Zij zal dus niet. zoals eerst de bedoeling was, in Rotterdam worden hersteld. Het is morgen hoog water om 11 00 en 22.45 uur, en laag water om 5.05 en 16.50 uur, De bevolking van Den Helder heeft altijd bewezen, het werk van het Leger te waarderen. Wanneer pp Zaterdag avond in de Spoorstraat een openlucht samenkomst wordt gehouden, ziét men niet zoals in sommige andere plaat sen het geval is een trek van ge ringschatting op de gezichten van de voorbijgangers. Men beseft, dat hier mensen zich ten volle geven voor hun ideaal Dat komt ook tot uiting, wan neer het Leger een beroep doet oo d? offervaardigheid der bevolking. Tij dens de stormachtige dagen van het laatste weekeinde stonden op verschil lende punten in de stad de Kerstnotten met een soldaat van het Leger erbij Kleumend in de jaskraag maar met een geduldig gemoed, ook wanneer de mensen haastig voorbijliepen en een andere kant uitkeken Velen echter bleven een ogenblik staan, zochten naar wat geld en lieten het klinken in de grote ijzeren pot. Deze Kerstnotten zijn inmiddels ge ledigd en de inhoud stemde tot tevre denheid De opbrengst van verleden jaar werd reeds overschreden, maar er komen nog iedere dag gaven bin nen Ook stoffelijke bijdragen ontving hei Leger deze laatste dagen Daarhii was een waardevolle zending suiker werk geschonken door de bemanning van Hr Ms „Jacob van Heemskerck" Bijzonder welkom was dit geschenk want de Kerstpakketjes die volgende week op de kinderfeesten zullen wor den uitgereikt, moesten nog worden klaargemaakt. Eerst waren de pakketten aan de beurt, waarmede met Kerstmis een honderdtal behoeftige gezinnen en al leenwonende ouden van dagen zullen worden verblijd. Tal van vrijwilligers gemeld om bij het inpakken te helpen. Zij hadden daarvoor graag een dag verlof of verzuim over. Opgewekt heb ben zij gistermiddag en -avond staan pakken in de Legerzaal Flinke karton nen dozen moesten worden gevuld met boter en vet. suiker en koekjes kerst kransjes en smeerkaas, cacao en ont bijtkoek, een worst, een kerstbrood en wat kerstlectuur. Al deze waardevolle artikelen konden mede uit de inhoud der Kerstpotten worden betaald. Van avond gaan de padvinders van het Le ger des Heils met twee vrachtauto's de stad door, om de pakketten rond te brengen. Behalve al het werk. dat aan deze pakketten verbonden is. brengen de Kerstdagen nog veel meer drukte voor ae Heilsoldaten mede Buiten de nor male samenkomsten wordt op Eerste Kerstdag, 's middags om drie uur het Kerstfeest met de kinderen gevierd Alle kinderen, die dit feest willen bij wonen. zullen daar welkom zijn. En Dinsdagmiddag volgt nog. eveneens om drie uur het Kerstfeest voor de kinde ren der Heilsoldaten. Tijdens beide Kerstdagen worden bii verscheidene zieken in de stad bloemen gebracht waarbij voor hun huizen door het koor zal worden gezongen Ja de Heilsoldaten hebben een druk bezet programma, deze dagen Het is goed dat wij dat weten opdat misschien iets van hun idealisme en hun heilige ijver op ons allen worde overgedragen. Nu de handbalcompetitie even stil ligt, verdient het aanbeveling weer eens de standen te publiceren van de afdelingen waarin de HAV-elftallen uitkomen. De dames staan er vrij goed voor. De toestand ziet er nog lang niet roos kleurig uit, maar die tweede plaats met dertien punten uit tien wedstrij den mag er zijn! HOC 8 6 1 1 13 25—12 HAV 10 6 1 3 13 29—19 OSS 8 4 2 2 10 24—21 Gita 7 3 2 2 8 19—10 N. Niedorp 8 3 2 3 8 20—24 Tonegido 7 2 1 4 5 31—27 Rood-Zwart 6 2 0 4 4 21—16 Rapiditas 8 0 1 7 1 12—37 Rood-Zwart heeft twee verliespun- ten wegens niet opkomen. De heren deden het heel wat min der. Toch doet de 40 overwinning op AHC 2 het beste verwachten. HOC AHC 2 Lijnden Turno GVA HAV Unitas Animo Hierbij dient te worden opgemerkt dat Lijnden wegens niet opkomen twe< verliespunten heeft, en Animo vier. 8 6 1 1 13 53—30 8 4 1 3 9 31—25 7 4 1 2 9 34—34 6 3 2 1 8 28—20 7 3 1 3 7 31—26 e 2 3 4 7 31—43 7 1 2 4 4 29—39 5 1 0 4 2 5-19 Voor een GOED PASSENDE BRIL naar de Gediplomeerde Vakopticien Keizerstraat 4749 Den Helder Leverancier voor alle Nederlandse ziekenfondsen De directeur van de Gereformeerde zangvereniging „Halleluja", de heer G. van der Kuyl, kan zeer tevreden zijn over de prestaties van zijn koor. Zij die gisteravond zo intens hebben genoten van het Kerstconcert in de Bethelkerk, zullen dat met ons eens zijn, want in het lang niet lichte programma werden slechts weinig wanklanken vernomen. En alleen daarom zou men de kwalitei ten van het koor al kunnen prijzen. Maar niet alleen aan het geringe aantal technische fouten mag het succes van gisteravond worden toegeschreven. Er werd ook waarlijk goed en harmonisch gezongen, zodat men een enkele kleine storing gaarne vergat. Kennelijk had het koor vorderingen gemaakt. Nadat de voorzitter, de heer L. Kra mer, een welkomstwoord had gespro- en en alle aanwezigen Psalm 98 vers 3 hadden gezongen, maakte „Halleluja" al meteen een goede beurt met het „Gloria in Exelsis Deo" van F. Pijl man. Dit werk werd zuiver en met overgave ten gehore gebracht. Toch bekoorde ons het tweede lied, „Ave vetum corpus" van Mozart, meer. het geen ongetwijfeld zijn oorzaak vond in de persoonlijke waardering voor de composities van deze grote meester. Mevr. B. Riekwel-Bruin trof de fijne snaar met het Kerstlied „Vrede' van J. F. Fierie. Zij zong voorts het „Avondlied" van Robart. Mevr. Riek wei heeft een prachtige alt, die in dit tweetal goed gekozen nummers uit stekend tot zijn recht kwamen. De heer B. Barten (de heer K. Wa genaar was verhinderd) heeft met zijn .Kersthymne" op het orgel veel tot hel slagen van de uitvoering bijgedra gen. zodat het vanzelfsprekend was dat ook de begeleiding van de hoofd schotel, het Kerstoratorium ,,'s Hei lands geboorte" van H. W. de Wolff bij hem in goede handen was. Het werd een goede uitvoering, en tiet geheel getuigde van een. gedegen studie. De sopraansoli, de spreekstem (niets dan lof voor de wijze waarop de heer P. Riekwel het deed), het koor de gemeentezang en het orgel in af wisselend verband, hebben deze avono tot een onvergetelijke gemaakt. He' koor bereikte de top in het „Ere zij God in de hoogste hemelen; Vrede op narde, in de mensen een welbehagen Het zesde gedeelte, de Kerstvreugd' 'loor tenor, bas, alt en sopraan, was niet zo geslaagd. De sopraan zette on zuiver in, wat deze passage niet ten goede kwam. De heer Kramer kon in zijn slot woord oprechte woorden van dank .pieken. Hij overhandigde de dames Riekwel en Van der Kuyl, de echtge note van de dirigent, bloemen, waar mee hij alle medewerkenden hul digde. Ds. C. Swen sloot nadat men geza menlijk had gezongen „Ere zij God" de bijeenkomst met dankgebed. „Halleluja", haar dirigent en alle medewerkenden kunnen met voldoe ning terugzien op de avond van de ?2ste December, enkele dagen vóór Kerstmis 1949. 51. Pim heeft de woedende rover stilletje laten staan en is snel naar de kolonel toegehold. Deze wordt nog ra- delozer, wanneer Pim hem vertelt, dat de rovers op de hoogte zijn met de af wezigheid van de coldaten. „Ik weet me geen aad!" roept hij maar steeds uit. „Drie jongetjes, een sergeant er ikzelf, vijl mensen in het hele tort' Hoe moeten wij ons verdedigen? Hel te gekkewerk". Kolonel, als u het mij toestaat! Ik ben het niet met u eens", roept Pim opgewonden uit. „We kun nen toch in ieder geval iets proberen: De rovers weten niet precies hoevee) man er in het fort zijn Vertrouwt u op mij! Ik heb een reuze plannetje!' En voor de wanhopige kolonel nog verder kan tegensputteren, is Pim al verdwenen. Even later zien we Pim op de binnenplaats. Hij is te zamer met zijn broertjes druk bezig. Ze za gen een ladder middendoor. Wat willen ze daarmee uitvoeren? Dinsdagavond hielden de plattelands vrouwen in café Rol haar Kerstbijeen komst De zaal was stemmig versierd en met kaarsen verlicht, hetgeen een aardige Kerstsfeer schiep. De presi dente, mej. A. E. de Vries, heette de talrijke leden hartelijk welkom, en hield vervolgens een inleiding over de Kerstviering en de oorsprong ervan. Nadat men gezamenlijk had gezongen, las mevr. Lanser—Aland een Kerst verhaal voor. Na de pauze kwam de hoofdschotel, het Kerstspel, dat ten tonele werd ge bracht door de dames De Graaf—Kaan, Van Leeuwen—Bakelaar, Lanser— Aland. Tini Lanser, Hartland en Krou wel. Het spel beeldde uit hoe een men senleven kan zijn als de Kerstbood schap niet begrepen wordt, en hoe het wordt, wanneer de boodschap begre pen is. Mevr. Van Zoonen—Van der Linde zong tot slot enkele Kerstliederen Zij werd aan de piano begeleid door me vrouw Marees—Kokelaar. De zakelijke mededelingen, die in de pauze werden gedaan, delen wij hier onder nog even mede. Het hoofdbe stuur vraagt aan alle leden foto's van het plattelandsleven, minimum formaat zes bij negen. Men verzoekt daarbij enige toelichting, daar de foto's wor den gebruikt om een film samen te stellen. Voorts werd gevraagd of er boerendochters waren, die wilden deel nemen aan een veertiendaagse cursus op de volkshogeschool De helft van de kosten wordt door de Plattelands gemeenschap vergoed. Woensdagavond werd in de Neder lands hervormde kerk een Kerstwij dingsdienst gehouden, waarin voorgin gen ds. J Hartkamp (geref predikant) en ds. J Papineau Salm (Ned. herv predikant). De Chr. gemengde zang vereniging „Zanglust", onder leiding van de heer J. Jongkees. verleende aan deze dienst .aai- medewerking De met groen versierde kerk was flink bezet De Raad van Winkel heeft een voor stel van B. en W. afgestemd om over te gaan tot verbouwing van het raad huis. De meerderheid achtte de bouw van een tehuis voor ouden van dagen belangrijker. Te Middenmeer is het herbouwde kerkgebouw van de geref. kerk onder grote belangstelling in ge bruik genomen. In de gemeenteraad van Schagen is langdurig gediscus sieerd over de Landbouwhuishoud- school aldaar, welke wel is waar door de gemeente wordt gesubsidieerd, doch waarover niemand zeggenschap heeft, behalve dan de penningmeester van het z.g schoolbestuur. Zelfs is deze func tionaris eigenaar geworden van het schoolgebouw B. en W. zullen door rijksaccountants een onderzoek doen instellen. Ged Staten hebben zich in principe accoord verklaard met -ie bouw van een nieuw raadhujp te Oude Niedorp, mits de kosten daarvan niet meer dan f 70.000—f 80.000 bedragea Alkmaar heeft voor 1950 een extra bouwvolume voor 96 woningen ontvan gen. De financiering moet evenwel zon der steun van het Rijk geschieden. De huizen zullen in hoofdzaak bestemd zijn voor gedemobiliseerden. O Da Raad van Koedijk stelde f 50.000 be schikbaar voor de bouw van een nieu we o.l. school. De Alkmaarse jeugd liet zich van haar slechte zijde zien door het vernielen van een 6 meter hoge, aan het Leger des Heils, toebe horende kerstboom. De Westfriese Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen besloot het jaar lijkse bondsconcours in 1950 in Wijde- nes te houden. In verband met min der goede ervaringen, heeft de Raad van Urk besloten het sluitingsuur der café's op Zaterdagavond te wijzigen van 9 in 10 uur. Het gemeentebe stuur van Wervershoof heeft f 100 ge schonken aan de brandraad van Enk huizen als dank voor het beschikbaar stellen van materiaal in de periode gedurende welke Wervershoof niet de beschikking had over een brandspuit. De gemeente-secretaris van Heems kerk heeft aanzegging gekregen, het door hem bewoonde huis binnen een half jaar te verlaten. Ds. P. van Dijk heeft na ruim 20 dienstjaren daar ter stede, wegens imeritaat afscheid genomen van dt geref. kerk te Zaandam. RESULTATEN VAN DE IJSELMEER VISSERIJ IN OCTOBER ln de maand October bedroeg de hoeveelheid vis, gevangen in het IJsel- meer 978.080 kg (in 1948 587.194 kg) tegen een waarde van f 909.717 (in 1948 f 1.101.348). Snoekbaars werd er meer gevangen dan in 1948. Nu was dit 553.015 kg (ln 1948 97939 kg) Ook werd er meer aal en paling aange voerd nX 326 822 kg (in 1948 280 735) Zuiderzeebot liep terug van 49684 kg tot 32A97 fi.' bra86m Van 43 959 kg URKERVLOOT TER HARING VANGST Op enkele schepen na is de gehele Ürkervloot ter haringvangst uifgeva ren naar Bieskens. Alhoewel de visse rij op platvis de laatste weken (voor al de visserij op tong) voor de grote motorschepen lonend was, is toch niet afgeweken van de jaarlijkse gewoonte om deze tijd ter haringvisserij uit te varen. Vooi enkele vissers die al eet taten tetnHl"tSeVa,'en' Waren de resl)l ten tot du"verr# nog niet lonend VISSERIJBERICHT Door 40 vaartuigen werd Donderdag aangevoerd: 13890 pond Snoekbaars, prijs 2528Vi ct; 288 pond Rode Baars, 29—30 ct.; 346 pond Blei, 89 ct.: 1174 pond Voorn, 5—6 ct. en 20 pond Kar per, 31 ct.; alles per pond. NOODWONING IN AANBOUW De heer Jn. Buisman, een vroegere plaatsgenoot, laat een nieuwe nood woning bouwen tegenover de heer C. Nobel aan de Ruige Weg, nabij de spoorhalte. De aannemers KI Kreijger en C. Muntjewerf zijn met het werk belast Op de slachtveemarkt was de aan voer iets minder. Veel kwaliteitskoeien werden niet anagevoerd Echte kwali- 'eitsbeesten zijn ér niet veel meer De eerste soort beesten liep er vlot en duur uit. De hoogste notering kwam op i 1010.afkomstig van de heer D. Sleutel te Zijpe, gekocht door de heer R. Wit te Den Helder Het slachtge* wicht varieerde van f 1.90 tot f 2.25 per kg De handel in melk- en kalfkoeien had een kalm verloop. De prijzen ble ven ook nu onveranderd tot f 850. Duur, ofschoon er geen uitvoer is. Han del in geldekoeien was stug en dupr. Hier bleven de prijzen van de vorige week gehandhaafd. In tijdkoeien een zeer matige handel met hoegenaamd geen prijsverlaging. In vaarzen was zeer weinig te doen De graskalveren werden hoofdzakelijk voor de dood ge kocht Dus de handel was hier goed. De nuchtere werdln vroeg verhandeld 'egen hoge prijzen De handel ln paar den was aan de kalme kant In hoofd zaak paarden voor de slacht. Op de een onbeduidende aanvoer Duitsland is een onbeduidende aanvoer Duitsland is niet aan de markt en zo daalden de vette schapen ongeveer tieD gulden >n 'vaarde. De goede overhouders liepen er nogal vrij goed uit met gehandhaaf de prijzen. Op de Diggenmarkt was het lang niet best De handeJ liep hier te gen de slacht op Hier vooral geen ver hoging in prijzen De verkoop liep zeer stroef Op de kippen- en konijnenmarkt kon de hanae) beter geweest zijn Er wat een flinke aanvoer van konijnen, maar deze werden niet duur verko-ht. De kippen waren goedkoop. Het be- zoek viel mee. SCHAGEN, 21 Dec8 paarden f 250—» 625; 4 tijdkoeien f 550—f 650 22 gel dekoeien (mag) f 425—f 600; 45 'dem "ette f 500f 1010; 11 kalfkoeien I 600 -f 850 5 vaarzen t 350—f 450; 16 gras- alveren f 150f 240; 34 nuchtere kal- 'eren f 30--f <50 10 schapen mager t 60 80; 35 idem vette f 55—f 100: 69 ..verhouders f 40-f 65: 91 biggen f 35 t 45: 206 konijnen f 4—f 8- 46 kip' pen f 2.50f 3.25. WARMENHUIZEN 22 Dec 59000kg rode kool f 6—f 10 8" 12000 kg gel* kool f 5.50—f 10 90 84 700 kg witte kool f 9 80—f 11 sn 'isoc 1 lier t 23 40 i 23 80 210(1 kr r„en I 6" '1180, 1600 kg bieten f 7, 200 kg andijvie f 16.60.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2