De begroting in de gemeenteraad van Zijpe De winter laat nog op zich wachten Verhoaina - Ir Verhoging wefhouderssdlf)ri<*an c j in reiien - Een onbescheiden verzoek De verdediging van West-Europa Uitspraken van generaal der V.S. Republiek een provincie van de R.I.S.? VIJF MENSEN GINGEN NAAR CANADA (15) Wij kijken mèt Indiaanse vrouwen naar een ruige Wild-Wesifilm Geen St. Nicolaas, wèl een Kerstman Wereldkampioenschappen schaken (dames) VRIJDAG 23 DECEMBER 1949 het ZO' Vooral de subsidie-aanvragen hadden re„ vlnnZi n 'nTg Vr°ede vade ren van Zijpe. Lang en breed werd er gepraat over de subsidies voor het jeugdwerk en het wel wat onbescheiden verzoek van Geel-Zwart, dat maar eventjes een compleet kleedlokaal van de raad cadeau vroeg! Bij de ingekomen stukken bevond zicheen verzoek van de St. Aloysius- stichung te Voorhout om een biidraee over 1948 van f 54,64. Dit bedrag was 20 w van de kosten van een uit de Zijpe afkomstige leerling van de ambachts school „De Heibloem" te Heythuizen Het verzoek werd ingewilligd. Verder waren er brieven ingekomen van de bond van Nederlands Overheidsperso neel met het verzoek het gemeente- personeel een gratificatie toe te ken nen en over te gaan tot verhoging van de duurtetoeslag. De voorzitter wilde, alvorens in deze verzoeken te treden, eerst de richtlij nen van 't Rijk afwachten. Dan was er een schrijven ontvangen inzake de ver zwaring van een lichtpunt bij de draai brug te Oudesluis. De voorzitter deel de mede, dat dit lichtpunt al ver zwaard was. Tot vertegenwoordigers der gemeen te in de commissie van de Vleeskeu ringsdienst werden daarna benoemd burgemeester Breebaart en secretaris de Boer (plv.) Z.h.s. werden aangenomen de voor stellen tot wijziging van het raadsbe sluit van 30 November, betreffende de aanleg van een gemeentelijk sportter rein te Schagerbrug en aankoop van grond voor de nieuwe o.l. school te Burgerbrug. De voorzitter bracht hulde aan de heer G. Appel te Burgerbrug, die een open oog bleek te hebben voor de be langen van de gemeente. Voor de bouw van de nieuwe school is thans een be hoorlijk terrein (74 bij 145 m.) beschik baar. De uitbreidingsplannen. Gedeputeerde Staten hadden een ge wijzigd uitbreidingsplan voor de Zijpe ontworpen. Aangezien in deze ontwerp plannen ook de bestaande bebouwing was begrepen, hadden Ged. Staten het wenselijk geacht, dat de raad spoedig overging tot de vaststelling van een schadevergoedingsverordening. B. en W. boden daarom een dergelijke verorde- keurd. Voorstellen tot wijziging van keurd. Voorstellen tot wijzigingen van de gemeentebegrotingen voor 1948 en 1949 gingen eveneens zonder enige com mentaar van de zijde der raadsleden onder de hamer door. De gemeehterekening sloot met een batig saldo van f 70492,24. De sociale dienst had geen saldo en de rekening van het algemeen weeshuis vertoonde een nadelig slot van f 412. Vervolgens kwamen de begrotingen van de sociale dienst en het weeshuis aan de orde. De subsidie voor de sociale dienst werd geraamd op f 48.500 (vorig jaar f 44.500) De heer Peys dacht blijkbaar, dat het nu wel lijden kon en vroeg verhoging van de steungelden en een klinkende Kerstgratificatie voor de ondersteunden. De voorzitter zou dit gaarne willen overlaten aan de sociale dienst, die ge val voor geval bekijkt. Een uitkering komt er zeker. Bij de behandeling der begroting van het algemeen weeshuis (subsidie bleef gelijk, n.1. f 4500) klaagde de heer Doorn over het weinige zakgeld, dat de kinderen daar krijgen. Een kinderhand is wel gauw gevuld, doch de heer Doorn vond een jaarlijk se uitgave van f 80 voor deze kindei en toch wel wat schriel. In de Regentenvergadering zal de kwestie van het zakgeld worden be sproken. De wethouderssalarissen. De besprekingen over de Gemeente begroting van Zijpe begonnen ook weer met een debat over de salarissen van de wethouders. De voorzitter wenste, gezien het vele werk aan het ambt van wethouder ver- bonden, deze van f 400 op f 500 e brengen. Deze salarissen dienen te wor den gezien los van de omstandigheden, waarin de wethouders verkeren. Zells f 500 is niet veel, want de wethouders moeten herhaaldelijk vergaderingen en conferenties bijwonen. Het blijft toen altijd nog een opoffering. De heer Raatgers wenste nog verder te gaan en stelde voor de beide wet houders met f 600 te bezoldigen. De voorzitter had daar geen bezwaar tegen, doch liet de beslissing gaarne over aan de raad. De heren Hooy en Doorn namen te- Verscheiden® raadsleden waren dat w h- malcontenten eens, die ene Pr0Paganda-instituut Met slecht®1 'WaS e/ niet bügekomen werd het vn ft" Stem eerderheid het voorstel aangenomen. De heer Doorn krijgt nu toch zijn guldLf S.W.G. en Luchtbescherming. tegen d^f iST ernstige bezwaren gen de f 100 welke waren uitgetrok- ben hier ^6ttig Gezag' Wij heb" ben hier, zo zeide hij, geen geheime politie nodig! (In Rusland wel? Red) vn iVn°rZltter kon 2ich heel goed voorstellen, dat de heer Peys niets voor deze post voelt. Spr. wees er op dat van geheime politie geen sprake is, doch het hier een progaganda-instituut voor voor de Nationale Reserve betrof. De eer Peys liet zich natuurlijk niet ver murwen en wenste aantekening tegen te hebben gestemd. i- heer v' d- Sluis vroeg nadere in lichtingen over de Luchtbescherming, vooral in verband met wat in het ver leden daarmede gebeurd is. De voor zitter wilde deze inlichtingen wel ver strekken, doch alleen in comité. Het geen daarna geschiedde. Het Centraal Ziekenhuis. De heer Doedens informeerde waar om op de begroting f 2880 was uitge trokken voor het Centraal Ziekenhuis in Alkmaar en niets voor andere zie kenhuizen. De voorzitter zette uiteen, dat het hier niet ging om een particulier zie kenhuis, doch om een stadsziekenhuis, dat, ondanks de tekorten, zeer voorde lig werkt. Ongeveer 2/3 van de patiën ten komt uit de omgeving. Het zou daarom niet aangaan Alkmaar alleen voor de tekorten te laten opdraaien. De volgende spreker was de heer Veter, die klachten uitte over sommi ge riolen, die op sloten uitkomen. Spr. verzocht B. en W. in het belang der volksgezondheid deze aangelegenheid met het Polderbestuur te bespreken. Can het voorstel van wethouder Kok, om een commissie van onderzoek te benoemen, verwachtte de voorzitter weinig of geen heil. Wethouder Ott was van mening, dat het schoonhouden van de sloten geen oplossing zal geven. Er dient een blijvende oplossing te worden gevonden en daarom adviseerde spr. om de medische dienst der gemeente te verzoeken contact op te nemen met de technische dienst van de polder. Deze suggestie zal door B. en W. na der worden bestudeerd. De heer Raatgers nam het daarna op voor het Katholiek Paedagogische Bu reau voor Beroepskeuze, dat om sub sidie had verzocht. B. en W. hadden de raad geadviseerd om dit verzoek niet direct in te willigen, doch aan te houden tot de resultaten van de on derhandelingen bekend zijn, welke met het bestuur van dat Bureau gaande zijn. De voorzitter motiveerde uitvoerig 't voorstel van B. en W. om deze subsi die-aanvraag aan te houden. Het college is tegen een afzonderlij ke Subsidie omdat er onderhandelingen gaande zijn met de Stichting voor geestelijke volksgezondheid in welke stichting alle richtingen, dus ook de R. Katholieke, vertegenwoordigd zijn. In Warmenhuizen en Harenkarspel neemt men een zelfde standpunt in. Wanneer de Stichting met het R. K. Paedagogisch Bureau een overeen komst sluit, komt de kwestie van de subsidie vanzelf in orde. De heer Raatgers c.s. zagen dit ten slotte ook in, zodat B. en W. hun zin kregen. De heer Doorn had bezwaren tegen de rioolwaterzuiveringsinstallatie te Petten die hij' volkomen overbodig achtte.' Het ding gaat ons misschien wel f 130.000 kosten. De voorzitter was het met de opvat ting van de heer Doorn oneens. Het plan voor deze installatie is door de raad vastgesteld en de machines zijn reeds besteld. Ook wethouder Ott nam het op voor de installatie, welke op advies vaneen deskundig Rijksbureau, het Risa, wordt geplaatst. j De heer Hooy schaarde zich aan de zijde van de heer Doorn en ook de heer Raatgers voelde voor een nieuw onderzoek door deskundigen. De beide wethouders waarschuwden de raad de herbouwplannen van Pet ten niet in de war te sturen en berie pen zich op het advies van het Risa. dat zich zeker niet bij de zaak zal neerleggen. De her Doorn handhaafde 7jjn be zwaren, die blijkens de uitlatingen door een groot deel van de raad wer den gedeeld. Se voorzitter stelde daarom voor zo spoedig mogelijk een bijeenkomst te beleggen van de raad en deskundigen om deze materie grondig te bestuderen. De raad ging hiermede accoord. Onderwijs. De heer Veter vreesde,' dat een be drag van f 6.50 per leerling voor de aanschaffing van leermiddelen e.d. niet voldoende zou zijn. De voorzitter wilde nog wel eens de mogelijkheid van een verhoging bekij ken. doch vestigde er tevens de aan dacht op, dat deze post reeds met f 2.50 per leerling is verhoogd, f 25 voor de schoolbibliotheek vond de heer Veter ook te weinig. B. en W. zegden toe beide opmerkingen van de heer Veter met de hoofden der scholen te bespreken. Voor het bijzonder bewaar- schoolonderwijs werd ditmaal f 1000 uitgetrokken. In den brede w'erden daarna de sub sidie-aanvragen van de parochiale jeugdraad en de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente Zijpe (Jeugdwerk Wi- ka Hendrikse) besproken. Het college had voorgesteld deze subside te bepa len op f 50 per vereniging. De heer Doorn zou niet tegen de drag in het geheel niet tevreden en stelde, daartoe gesteund door de heer Raatgers voor dit bedrag te verdrie dubbelen! De heer Doorn zal niet tegen de voorgestelde f 50 stemmen al be schouwde hij padvinderij als de kiem van het militairisme! De heer Versluis bepleitte een ho gere subsidie voor Volkshogeschool en Instituut voor Arbeidersontwikke ling. Het voorstel-Doedens vond geen instemming bij de raad en werd dan ook afgewezen. Toch stond men niet onsympathiek tegenover het jeugd werk hetgeen wel bleek toen de heer Hooy voorstelde f 100 per vereniging toe te kennen. De grote meerderheid van de raad ging hiermede gaarne ac coord. Voor Vreemdelingenverkeer was f 420 uitgetrokken. De voorzitter gaf een uitvoerige toelichting bij deze post, waarbij hij er op wees. dat deze organisatie vooral voor onze kust plaatsen van zeer grote betekenis ge noemd mag worden. De raad bleek hiervan gelukkig overtuigd, zodat de f 420 er met vlag en wimpel door ging. De R. K. voet- en handbalvereniging „Geel-Zwart 1930" verzocht om een buitengewone subsidie van f 5300 voor de bouw van een nieuwe kleedgele genheid en een gewone subsidie voor het sluitend maken van de begroting. Het spreekt wel vanzelf, dat B, en W. hier niets voor voelden. De voorzitter vond het een allesbe halve bescheiden verzoek. Er is geen sprake van dat Ged. Staten een derge lijke subsidie, indien zij werd toege staan, zouden goedkeuren. In Scha- genbrug ligt de zaak heel anders. Daar zijn terrein en kleedgelegenheid eigen dom der gemeente. De gevraagde be dragen zijn buiten alle verhouding Er is in Nederland geen enkele voet balvereniging welke van de overheid subsidie ontvangt. De meeste hebben dit trouwens ook niet nodig. De gemeente is wel bereid in voor komende gevallen iets te doen. doch laat men in 't Zand maar beginnen met zelf iets te doen. B. en W. zouden er ook niet aan denken aan voetbal- of andere sportverenigingen in Schager brug of Petten subsidie te geven. De heer Doedens trachtte daarop de aanvrage goed te praten, doch zag tenslotte zelf ook in, dat. waar het hier niet ging om aanleg of verbetering van terrein, de subsidie-aanvrage niet ge rechtvaardigd was. althans geen enkele kans van slagen had. Men zal in 't Zand nu wel eieren voor zijn geld kie zen en de zaak geheel anders aanpak ken. De begroting van de gewone dienst sluit aan inkomsten en uitgaven met f 618412.69. Voor onvoorziene uitgaven werd f 7311.21 uitgetrokken. genover deze voorstellen een afwijzen de houding aan. De heer Doorn vond f 400 ruimschoots voldoende voor een wethouder, die de hele dag in Alkmaar De voorzitter en wethouder Kok na men het toen op voor de betrokken wethouder, die overdag wel afwezig - doch in de avonduren en zelfs op Zo dag vggl werk voor de gem?e"Jlicken richt. De heer Ott is toch wel gebleken de juiste man op de luiste plaats te De heer Veter voelde eveneens voor f 600. Het voorstel Raatgers B werd verworpen Het voors e en W. om f 500 toe te herme" daarop met grote meerder ,emdc nomen. Slechts de heer Do tegen. Een dooie spreeuw. Ook de presentiegelden kwamen, vol gens de mening van het ccg)d verhoging in aanmerking. Voorgesteld werd de presentiegelden van f te brengen. De heer Van oorn verhoging „een dooie spreeu hij echter niet blij mee is Evenals de heer Hooy vond hij presentiegeld behoorlijk betaa vond waai kunstkenners stonden verstomd, toen de b4-jartge misdadige, Australische tser») Ryan (met hoed), die het grootste gedeelte Ernest („de 5 u0oit Hnnrnphracht. uit het huis van be- Na een gesprek met de generaals Omar Bradley en Lawton Collins heeft de Washingtonse correspondent van het Amerikaanse weekblad „Look" ver klaard dat „de Russische strijdkrach ten, hoe sterk ze ook zijn vergeleken met die van de Noordatlantische staten, in geval van aggressie aan de Rijn tot staan zullen worden gebracht dank zij de Amerikaanse atoombom, die tot steun van de geallieerde landlegers zal worden gebruikt". Generaal Lawton Collins zou zelfs hebben gezegd: „Het ligt in onze bedoe ling West-Europa absoluut te behou- cen, want wij wensen er voor gespaard te blijven het nogmaals te moeten ver everen, nadat het eens te meer over- tompeld zou zijn". Zijnerzijds zou ge neraal Bradley hebben gezegd: „Wij zouden de Russen binnen 120 dagen na een aanval tot staan moeten brengen. Deze tijd hebben wij nodig om een uit gebreid geallieerd strategisch plan uit te voeren, te land, ter zee en in de lucht. Op Java zijn stromingen aanwezig die het plan hebben opgevat om de Re publiek Indonesia als deelstaat te li quideren. Deze stromingen zouden volgens de inlichtingen, niet bepaald klein genoemd kunnen worden. Men acht het beter, de Republiek om te vormen in een provincie met een een voudig autonoom bestuur en recht streeks onder de leiding staand van de centrale regering der RIS. Het denkbeeld zou door de Republi keinse regering in studie zijn genomen. NIEUW BOEK VAN DR. VAN MOOK. In Februari verschijnt bij de New Yorkse uitgeverij Norton een nieuw boek van dr. H. J. van Mook, voorma lig luitenant-gouverneur-generaal van Nederlands-Oost-Indie, getiteld „The stakes of democracy in South East Asia („De kansen der democratie in Zuid- Oost-Azie"). Het was voor de bewoners van Rome een interessante aanblik, toen twee Amerikaanse helicopters laag boven de 2000-jaar oude Ark van Constantijn en het Collósseum vlogen. De bedoeling van de fabrikant, de volle aan dacht op dit modernste vliegtuig te brengen, was hiermede volkomen geslaagd. Ernest •'ae*"'^de"ge~vangenis heeft doorgebracht, uit het huis van be van zvlever tevoorschijn kwam met een olieverfschilderij, dat mnriria lïl riem** 1*1.o Tom por n</inïiPo. mon tn op men weet. staten als 'bekend'staande heer Ryan, volkomen ongelettero. en on- is in de laatste tijd een zeer gelovig mens geworden. Hij peschoold is-KVfl vgUe jaren aan het schilderij gewerkt. waring tn TK'""'T',v7~ indrukwekkend" is. Temeer wanneet rfw Ut de in de y jknu unlJcnmpn c schoenpoetser „yyAT HEBBEN WE TOCH EEN LATE winter:'* Dit is zó ongeveer het „goeie morgen" de laatste weken. Er was ons al tegen eind Octo- ber en zeker begin November sneeuw voorspeld, maar tot nu toe is de herfst helder, fris en nog zonder sneeuw. Wel ligt op de bergen weer geruime tyd een groot wit kleed, dat op het midden van de hellingen vrijwel in een rechte lijn ophoudt, waardoor de glinsterende sneeuw met de donkere bossen des te scherper contrasteert. Zolang het op dié hoogte blijft, is het niet zo erg. Hoewel wij klaar zijn om de ..vuurdoop" of beter de „winterdoop" te onder gaan; voordeel zal de winter ons zeker niet geven. klein en al is het uitwendig wat „flink" van aanzien, de hele zaak is maar pro visorisch gebouwd. De zaal is lang en smal en doet wat „kelderachtig" aan. Maar de stijfheid, die in de Nederlandse bioscoop gewoonlijk heerst (de luid ruchtige kindervoorstellingen natuurlijk uitgesloten), ontbreekt hier geheel. Een ieder komt binnen wanneer hij wil, soms gekleed in een colbertje, meestal in gekleurd shirt, windjack met op de rug in grote letters de naam van de stad van afkomst of de favoriet „base ball team". De Indiaanse vrouwen en meisjes hebben gewoonlijk een hoofd, doek om het hoofd en zitten rustig en ongeïnteresseerd voor zich uit te kij ken. Als tijdens deze gezellige inloop de spanning op het witte doek wat opge. voerd wordt, behoeft men zich niet te verbazen als plotseling in de zaal een zuigeling begint te huilen. Er klinkt dan hier en daar wat geroezemoes en som migen geven raadgevingen, die meestal té ïadicaal zijn. Maar even plotseling als de baby begon te huilen, is alles weer stil en richt zich aller aandacht weer op „de" sensatie van de avond Door een fel beschenen woestijn jakkert een paard op wiens rug een cowboy alle moeite doet zich in het zadel te houden. Z'n ge zicht is door bloed en zweet tot een viese en onsmakelijke varkenskop ver anderd. Achter deze vluchteling aan galoppeert een complete cavalarie, uit gedost in de meest kleurige en indruk wekkende cowboy-uniformen. Door de zaal klinkt het geluid exploderende ammunitie en roffelende hoefslagen, die langzaam naderbij komen, steeds maar dichter totdat het doek verduisterd wordt en het is alsof het hele geval de bioscoop inrent. Een meisje breekt door al die spanning haar ketting, waarvan de kralen met een roffelend geluid op de grond rollen. Op hetzelfde moment begint een hondje, ook al van de ze nuwen, onbedaarlijk te blaffen totdat hii van de een of ander een schop krijgt waarna hij nóg meer jankend als de drommel het hazenpad kiest. Allen bulderen van het lachen. Nog even vóór de film eindigt, gaat de achtervolg de cowboy stuiptrekkend en schuimbek kend dood. Hee> langzaam en tot in alle details wordt dit proces de toeschouwers opgediend. De bioscoop loopt langzaam leeg. De meesten gaan naar de in een lange rij geparkeerde auto's en rijden weg. Som mige mannen gaan nog even een eethuis binnen. Uit het hotel klinkt gelach, maar dat is dan ook alles Als een reus achtige muur rijzen de bergen op Een donkere lijn. die hoog boven de stad tegen de lichtere hemel afsteekt, er on der is het zwart als de nacht zelf. Een auto stop. voor ons Mer. vraagt ons of we willen meerijden We stappen ir. en schuiven weg de stad uit, de duisternis :d van een ijzig koude vriesnacht. Kerstfeest in 't zicht. De laatste dagen zijn moeder en Artje [JET winterloon voor Vader is tenmin- ste al ingegaan. Zijn werkterrein is nu het bos. Er wordt een heuvel afge graven ter verkrijging van een soort „rivierzand". Nu is de weg naar die af graving niet erg best en Vader is deze aan het vrij hakken. De gevelde bomen worden voorlopig alleen maai' van de takken ontdaan en aan de kant van de weg gelegd. De vrij hevige nachtvor sten van de laatste dagen hebben het bos in een ijzige en dodelijke beklem ming gevat. Zelfs de eekhoorn op zijn tak schettert niet meer, hij zit gespan nen naar ons te kijken, tot een wollig dotje in elkaar gedoken als bevreesd soor de harde bijlslagen, die met een metaalachtig geluid door het woud galmen. De grond is steenhard, in de lucht hangt de zoete prikkelende geur v an hars en dennen. De stilte hier op deze afgelegen plek is bijna hoorbaar en alles draagt er hier toe bij om ineens aan Kerstfeest te denken. Ja, net Kerst mis met al die duizenden en duizenden kerstbomen, waar je nu zo helemaal al leen tussen staat. Alleen, met je bijl en je tabaksdoos- Tegen drie uur zakt de zon al achter tie voorste bergen weg en begint het ook tijd te worden om het voer voor de volgende morgen klaar te maken en oe melkgerij voor 's. avonds in orde te brengen. Er worden op de boerderij nog twaalf koeien gemolken, waarvan er vijf nog maar kortgeleden gekalfd heb ben. Vader is al aan z'n laatste koe be zig als de baas de stal inkomt, sttil en /.onder iets te zeggen. Hij voelt of de melkmachine goed zit, kijkt in de voer bak en gaat dan weer weg. Het huis voor enkele nieuwelingen, waar Dirk en ik mee bezig waren, is nu vrijwel klaar, 't Is niet groot: één grote kamer-keuken en twee slaapka mertjes, maar het is warm. De dubbele ■.vanden zijn met zaagsel opgevuld. Om oe muizen te weren hebben we dit zaagsel met kalk vermengd. Teneinde buiten wat ruimte te geven, hebben we er een flinke veranda omgebouwd, en 't wachten is slechts op de bewoners. Maar verdienste bracht deze „job" niet rg en daarom namen we er tussendoor alle klusjes aan, die er waren. Meestal is dil houtzagen of ander werk in bos tf ontginning, 't Enige wat we naast de vijf en zeventig dollarcent per uur iiser opdoen is een grondig onderricht •n het bomen tillen, waarvan ik nooit geweten heb, dat ze zó zwaar waren. De tractor, een hoeveelheid kettingen en de cirkelzaag nemen natuurlijk wel veei handwerk over maar het restje is toch nog net genoeg om het „luie zweet", eruit te halen. Naar de bioscoop. Het bioscoopje hier is maar betrekkelijk steeds een beetje aan het „geheimzin nig" doen. De oplossing daarvan ligt io het schoolfeest, dat ter gelegenheid van 't Kerstfeest gegeven wordt.Natuur- lijk mocht het „Hollandse meisje" (hier bekend met kanten mutsje, zwarte rok, tot klompen incluis) op dit programma niet ontbreken. Deze rol is Artje toe gekend. Ze moet dan het „Stille nacht, heilige nacht" in het Nederlands zin gen. Het is niet alleen daarom, dat Artje graag naar school gaat. De taal lijkt nu minder vijandig en het school- leventje is veel gezelliger en afwisselen der dan het leven thuis, waar alle dagen weer dezefde dingen gedaan moeten worden. Een leventje zonder vriendin nen, die nu eenmaal voor meisjes on misbaar lijken. Gelukkig maar, dat de wensen van Vader en .Moeder niet zo hoog zijn. 't Leven van alledag neemt alle nieuwigheid gauw weg. Zo'n enkele keer krijgen ze eens visite. Vooral als dat dan Nederlands-sprekende visite is, is dat een prettige afleiding. Onze beste huisvriend is Joh. Dop, de Tesselse buur. Hij heeft evenals wij een jachtacte en wij zijn daar blij mee. Met Dop z n ervaring in de duinen op Tessel kun nen we hier best spannende uurtjes hebben. Dirk heeft trouwens al z'n eer-- ste wild geschoten: een patrijs. Maar jonge, er is nog niet veel tijd om aan iets anders te denken dan aan dat wat nood zakelijk is. Wat hebben we ons sommige dingen, nü weggezakt in de noodzaak van regelmatig werken, andei's voorge steld Maar gelukkig, we zijn allen nog gezond en er is voor Vader en Moeder bovendien een prettige gebeurtenis in het verschiet. 't Is nu Sinterklaas-avond. Moeder- heeft haar koek-kookkqpsten aange wend om toch nog even de verjaardag van die oude baas te vieren. Hij, die Sinterklaas, wordt hier helemaal niet serieus genomen, en erger nog, hij wordt officieel uitgescholden als het product van dwaze bijgelovige mensen, die me nen dat „die oude gentleman langs schoorstenen kruipt". Er is er zelfs niet één, die aan hem gelooft. Ik word er wel eens kwaad om, maar dan weer heb ik medelijden met al die mensen, die de prachtige herinneringen van Sinter klaasavond nooit gekend hebben en nooit zullen leren kennen. Maar enfin zij hebben tveer de Kerstman, al wordt het Kerstfeest maar één dag gevierd. Hoé dat gaat is voor ons nog een ge heim. dat we nu gauw zullen ontdek ken. Ik moet voor ditmaal eindigen, want de lamp gaat minder goed bran den en we hebben thuis geen olie meer. GOVERT J. DE JONG. Gisteren werd begonnen met de par tijen voor de tweede ronde van het wereldkampioenschap schaken voor dames. De uitslagen luiden: Chaudet de Silan (Frankrijk)—Nin Gruskova- Belska (Tsjechosloirakije) 1—0. Claris- sa Benini (Italië)—Rosa Maria Germa- nova (Polen) 10. De partijen May Karff (Ver. Staten) Ingrid Larsen (Denemarken), Valen- tina Belova (Rusland)—Fenny Heems kerk (Nederland), Ailyn Tranmer (En geland)—Edith Keiler (Oost-Duits- land), Liudmila Rudenko (Rusland)— Elizaveta Bykova (Rusland). Olga Rubtsova (Rusland)—Gizella Gresser (Ver. Staten) werden afgebroken. Ma ria Teresa Mora (Cuba) was vrij.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3