OUDS >1 sssaur n,J Offeraars ewogen *week-eind Provinciale begroting aangenomen Hebt bij ook al rhenmatiek Tuinbouw kan toekomst met vertrouwen tegemoet zien IS ER WEER Polen eist een strenge straf tegen zes beklaagden Zwarte dag voor het verkeer op de weg De Staten vergaderden Ned. Opera krijgt f 25.000 subsidie De electriciteiistarleven Het Radioprogramma Weer een onbekend vliegtuig boven Java Export sterk gestegen Japanse vrouwen willen hun mannen terug Demonstraties in Tokio Kota Inten vóór de Kerst thuis - Als vanouds - DE KINAWIJN VAN OUD Opwekkend en versterkend Complot in Haïti tijdig ontdekt Het proces te Wroclaw Verdedigers vallen het Westen aan Aruba helpt New York Albert Kuyle in laatste zitting berecht DIT WOELIGE LEVEN Eén dode, meerdere gewonden ft Tramstaking in het Ruhrgebied VRIJDAG SS DECEMBER 184» Ondanks een voortvloeiende stroom van welsprekendheid, of, om het anders te zeggen, van welbespraaktheid in de Statenzitting van Donderdag, kwam er geen schot in de behandeling der be groting. Dit is zeker niet te wijten aan de heer Kapteijn, wiens rede de vorige dag was afgebroken „omdat het zo laat was". Donderdagmorgen had h|f maar een paar minuten nodig eer hij gereed was met zijn toespraak. Bij de verdere behandeling der be groting uitte de heer P. K. Volkers uit Langedijk vrees voor een werkloos heid in de tuinbouw. De E. T. D. moet niet alléén aandacht schenken aan industrieën die hier niet zijn. Men moet de tuinbouwbedrijven een betere economische basis geven. Dan kan men de werkloosheid voorkomen. De heer E. H. B u t e r zag in indus trialisatie de oplossing. Er is behoefte aan een nieuw geschapen industrieel centrum in Noord Holland. Er moet een goed industrieel plan zijn. Het lid van Ged. Staten A. B. J. Prakken had eerst de heer Vermeu len te beantwoorden inzake de tunnel bouw te Veisen. Hij zeide dat Ged. Sta ten niet voldoende voorbereid waren op een spoedige behandeling van de Waterstaatsbegroting in de Kamer. Maar ze zullen thans alles doen, het geen de heer Vermeulen had ge vraagd, om op de tunnelbouw aan ie dringen. Amsterdam begint in dezen een actie, Ged. Staten zullen zich daarbij aansluiten in samenwerking met de Kamer van Koophandel en gemeente besturen. Wie de kwellingen van rheumatiek of van rheumatische aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pij nen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akker's Kloosterbalsem, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen diep in da weefsels doordringen, voelt U, hoe een heerlijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een weldadige werking dit ideale wrijf- middel bezit. Niet voor niets zegt men al 3 geslachten lang: Akker's Klooster balsem: „Geen goud zo goed". (Adv.) VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten cm 6, 8 en 11 uur. 18.15 Felicitaties 18.30 Voor de Strijdkrachten. 18,00 „Denk om de bocht". 19.13 Accordeonmuziek. 19.30 Kerk dienst voor de kinderen. 20.30 Religieuze cau serie. 20,55 Boekbespreking. 21.00 Verzoek- pro gr omina. 21.40 De Ducdalf. 22.00 Buiten lands overzicht. 22.15 Gram.muziek. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.15 Gram.muziek. HILVERSUM II. 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. - 18.15 Amusements orkest en Vocaal-ensemble. 18.45 Voor de jeugd. 19.15 Gram.muziek. 19.30 Blaaskwintet. 20.05 De gewone man. 20.12 Kerstprogïamma. 20 30 „Ja, zo was "t. klankbeeld. 21.30 Omroeporkest. 22.15 Kersttoespraak door Z.H. de Paus. 22.45 „De zin van 't huwelijk", cau serie. 23.15 Gram.muziek. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8.30, 1, 8 en 11 uur. - 7.15 Gram. muziek. 7.30 Sluiting. 8.43 Gram.muziek. 9.03 Gram.muziek. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voordracht. 10.35 Voor de arbeiders in de continu-bedrijven. 11.35 Giam.muzick. 12.00 Dansorkest. 12.30 Mede delingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelspel. 12.55 Kalender, 13.15 Promenade orkest. 13.50 Trio. 14.00 „Het Nederlandse lied". 14.20 Lichte muziek. 14.50 Streekuit- zending. 15.15 Gram.muziek. 16.00 „Van de wieg tot het graf", causerie. 16.15 Amateurs- uitzending. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Gram. muziek. 17.25 Voor de jeugd. 18.00 Voor de Strijdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.25 Propeganda-toespraak. 19.30 Biibellezing 19.45 Voor de Nederlanders in Duitsland. 20.05 Ac tualiteiten. 20.12 Vara-varia. 20.15 Kwartet. 20.45 Socialistisch commentaar. 21.00 Metro- pole-órkest. 21.30 Tachtigste verjaardag van Henriette Roland Holst. 22.00 Viool, zang en orgel. 22.45 Voordracht. 23.15 Verzoekpro gramma. 23,40 Kamerorkest, koor en solisten. HILVERSUM II. 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8.30, 1, 7, 8 en 11 uur. - 7.15 Morgen gebed en liturgische kalender. 7.30 Sluiting. 8.40 Gram.muziek. 9.03 Gram.muziek. 9.30 Waterstanden. 9.35 Kamerorkest en soliste. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Vrouwenkoor. 12.03 Amusements-orkest en solist 12.30 Me dedelingen. 12.33 Amusements-orkest en solist. 12.55 Zonnewijzer. 14.20 „Als de speerrepen op zolder gaan", klankbeeld. 14.35 Koor, Utrechts Stedelijk Orkest en soliste. 15415 Kro niek van letteren en kunsten. 15.40 Zang en Piano. 16.00 Lichte muziek. 16.30 „De schoon heid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Piano-duo. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.30 Populair concert. Actualiteiten. 19.25 „Katholiek Thuisfront overal". 19.30 Zang en orgel. 19.45 Avond gebed en liturgische kalender. 20.05 De ge wone man. 20.12 Gram.muziek. 20.15 Licht baken 20.40 Koperkwartet. 20.55 „Het nieuwe lied", hoorspel. 21.40 Volksliederen-kwartet. 22 00 Kerstgroet van een soldaat uit Indonesië. 22.05 Septet. 23.85 De opening van het Hei lige Jaar. 23.15 Kamermuziek. 23.45 Kerst- liederèn. 23.55 Klokgelui, e.4.00-1,30 Nacht mis. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 8.30 VI. Br.: Concert. 8.05 Gram. 10 10 Verz. progr. 11.00 Sandy Macpherson. 1L15 Londcns licht concert-orkest. 12.00 VI. Br.: Salonorkest. 12.32 Licht orkest. 13.15 Gram. 14.10 VI. Br.: Tsjaikotski. 15.00 Orse 10.00 Mijnwerkerskoren uit Wales. 16.30 Ital. muziek. 17.00 Kootwijk: Batavia. 18.00 VI. Br.: Accordeon. 18.15 Gram. 18.30 Voor de ssidateu. 19.30 Zang. 19.50 Fr. Br.: Actuali teiten. 20.00 „Soiree de Reveillon Omroep orkest en zangsolisten 22.00 Eng. L.P.: „ch"jL mas Cavalcade". 23.15 Kersüiederen. 24.00 l'hillips en „The Keynotes" 0.54 Kerstgroet. LIJN IV: 8.30 Fr. Br.: Concert. 9.00 Kook- praatje en kunstoverzicht. 9.10S>miph. van Rachinaninoft. 10.00 Diversen. 10.45 Eng. H. S Harry Leader ra* orkest. .11.15 Morgen wijding. 1130 Arthur Salisbury en orkest 12 05 Mil. marsen 12 35 Eng. H.S.: BBC Welsh Orchestra. 13.15 Gevar.^orkestmuziek. 14.00 Fr. Br.: Verz. progr. 14.30 Zang. la.oü Klassiek verz.progr. 16.30 Ensemble Bill Alexan- dre 17.00 Bur. en interview 17.10 Verv. Bill Ale'xandrr. 17.40 „Les sis jours du reporteri I...00 Voor de soldaten. 18.30 Accordeon. 18.45 Fng. L.P.: Sportoverzicht. 19.00 Kerstliederen. 19.30 „Christmas Party Games". 20.00 VI. Br.: Omroeporkest. 21.00 Actualiteiten. 21.10 „De kleine zanger van Suit Pascale" 22.15 Kerst liederen. 22.35 Verz. progr. 23.03 Dansmuziek. 23.40 Kerstliederen. 23.59 St. Pietersklokken van Rome. 2400 Nachtmis in de St. Bataafs kathedraal te Geut. Bij hoofdgtuk VI der begroting Infor meerde de heer HoU tink uit Alk maar hoe het itaat met het provinciaal opbouworgaan in de provincie. In alle provinciën, alleen in Noord-Holland niet, heeft men zulk een orgaan. Hulde bracht spreker, evenals de heer dr. B. H. Sajet dat had gedaan, aan Ged. Staten, omdat er 'n post op de begroting komt van f 30.000 als bijdrage aan de Stichting voor geestelijke volksgezond heid. Die dank gold speciaal mej. mr. A. E. Ribblus Peletier. Er komt nu, verklaarde spr„ een gewenste samen werking tussen het particulier initiatief en de Overheid. De voorzitter antwoordde dat in zake het provinciaal opbouworgaan moet gerekend worden met hetgeen in onze provincie bestaat. Ged. Staten zullen echter aan de zaak volle aan dacht wijden. De heer J. van Delden (commu nist) diende een voorstel in, inhouden de dat Ged. Staten zich zullen wenden met een verzoek tot de regering voor een Kerstgratificatie aan de DUW- arbeiders. „Hierover valt met u moei lijk te debateren" zelde het lid van Ged. Staten B. de Vries. Het is een zaak van het Rijk en van de Vak verenigingen. (Geroep uit de kring der communisten: Die doen niets!) De heer De Vries ging voort: Ze doen mis schien meer dan u lief is. Is uw voorstel wel ernstig gemeend? Twee dagen vóór Kerstmis wordt het ingediend en dan komt er niets van terecht! Het voorstel kwam ln stemming en werd met 15 tegen 43 stemmen verwor pen. Een verrassing. Bij de opening van de middagzitting kwam de voorzitter met een verrassing. HU deelde mede dat het College van Ged. Staten zich nog eens ernstig over de zaak van de subsidie aan de Ned. Opera had beraden. Het heeft besloten de beslissing aan de Statenvergadering over te laten. Daarop kwamen twee voorstellen. Eén van de heer Proper om f 25.000 subsidie uit te trekken en één van de heren baron van Harinxma thoe Slooten, Roos c.s. om te besluiten de subsidie niet in te trek ken. Na enig debat is het voorstel- Proper met 33 tegen 22 stemmen goed gekeurd. ■Bij de behandeling van de begrotin gen der Provinciale ziekenhuizen bracht de heer J. D o r j e e het vraagstuk van de medezeggenschap ter sprake. De heer L. J. P. N. A. Bouwman, lid van Gedeputeerde Staten antwoordde, dat de zaak van de medezeggenschap bij de ziekenhuizen in zeer gevor derd stadium van voorbereiding is. Jn de zomerzitting zal een voorstel ter zake worden ingediend. Bij de behandeling van de begro ting der Provinciale Bedrijven ver zocht de heer P. B1 a a u b o e r uit Barsingerhorn aansluiting aan de wa terleiding op het platteland te willen bevorderen mede in het belang van de bestrijding van de t.b.c. bij het vee. Hij vond in dezen bij andere leden steun. De wateruitbreiding op het platteland en in de plattelandsgemeen ten werd algemeen verlangd. „Breidt het net uit zoveel als in uw vermogen is" zeide een der sprekers. Mr. A. Bruch (AR) die het we ten kan daar hij lange jaren als lid van Ged. Staten de bedrijven onder zich had, kwam met de klaagzang over dc financiële positie der bedrijven. Tenslotte zeide deze spreker dat winst nimmer in de provinciale kas mag worden gestopt. De provincie mag dat niet doen; immer is het standpunt geweest: wü maken geen winst. De electrlciteitaprUs De minister van Waterstaat had in dertijd goedgekeurd dat de kWh-prü- zen voor alle kleinverbruikers met 1 Mei 1949 met een cent zcruden worden verhoogd. Het PEN heeft daarvan ge bruik gemaakt door het algemeen ta rief en het kleinrechttarief inderdaad met één cent per kWh te verhogen. Het kooktarief werd verhoogd met 'n halve cent per kWh, terwijl het recht stroomtarlef en het tarief voor grond- verwarming ongewijzigd bleven. De heer P. Kuiper (communist) had nu een voorstel ingediend om te rug te keren tot het tarief vóór 1 Mei 1949. Het lid van Ged. Staten, de heer Prakken, bracht hem onder het oog dat de zaak van de tarievenverhoging is besproken in de Raad van Toezicht en dat daarin is geconcludeerd dat ze nodig was wegens de stijging van de kolenprijzen. Het kooktarief is, maar weinig verhoogd, omdat velen op het platteland op electriciteit koken. Maar de heer Kuiper was met dat ar.twoord niet bevredigd. Hij oordeelde dat door de tariefsverhoging de arbei ders en de armen onder hen worden getroffen. Hij handhaafde zijn voorstel Het werd echter verworpen met 31 stemmen tegen en 10 voor. Toen was de begrotingsarbeid ge ëindigd. De provinciale begroting werd aangenomen met acte van aantekening dat de communisten werden geacht te hebben tegengestemd omdat zoals mevr. ïeeboom-van West verklaarde de voorstellen, die ze hadden gedaan waren verworpen. Ook de voorstellen van Ged. Staten tot heffing van op centen en tot het aangaan van geld leningen werden aangenomen. De vergadering werd vervolgens verdaagd tcft 4 Januari. De commandant van de 13e TNI-bri- gade, It. kol. Nasuhi, die sinds enkele dagen in Batavia vertoeft, verklaarde dat op IS dezer opnieuw een „klein maar geen Dakota-type" vliegtuig, bo ven het Tjiamis-gebied gesignaleerd is, dat bezig was een kist per parachute in de omtrek van het Tjakrabuanage- bergte neer te laten. Naar hij voorts verklaarde, is hij in het bezit van be wijzen. dat de neergeworpen voorwer pen wapens en amunitie zijn. Hij wist niet van welk maaksel de voorwerpen zijn. De vooruitzichten en stand van de export in de tuinbouwsector zijn over het algemeen niet ongunstig, merkte de heer N. A. Laarman, directeur van de economische afdeling van het Cen trale Bureau van de Tuinbouwvei lingen op, in een rede welke hij hield op de jaarvergadering van de Provinciale organisatie van Veilingen in Zuid- Holland en waarin hij tevens mededeel de, dat de totale export van groenten over 1949 350.000 ton zal bedragen en voor fruit 210.000 ton resp. tot een waarde van 100 millioen en 55 millioen gulden. Dit betekent tegen het gemid delde van de jaren 1935'39 een netto stijging van 75 000 en 185.000 ton. Van de totale Nederlandse export heeft de tuinbouwsector ongeveer 10 pet. voor haar rekening genomen. In de agrari sche sector neemt zij na de zuivelex- port de tweede plaats in vóór de hard teruglopende uitvoer van akkerbouw producten. De export van appelen naar West- Duiisland is in vergelijking met de tijd vóór de oorlog, vertienvoudigd. De uit voer naar dit gebied is tot 1 September verzekerd. Van het uitgetrokken bedrag van 16 millioen dollar voor groenten is nu 2 millioen gebruikt. De handel met de Benelux-partners wordt nog geremd door de hoge mi nimumprijzen. Frankrijk is nog steeds een vrij wispelturig afzetgebied. Alles moet in het werk worden ge steld om kwaliteit, sortering en ver pakking van de producten omhoog te brengen. Door aller samenwerking zal in de tninbonw van de toekomst een lonend bestaan kunnen worden gevon den. Aan die toekomst sal men in 1950 niet behoeven te wanhopen. Voor de Sowjet-ambassade te Tokio hebben vierhonderd Japanners terug gekeerde soldaten en vronwen en moe ders van soldaten, die in Siberie en Mandsjoerije vermist raakten gede monstreerd. Toen de auto van generaal Derefjenko, hoofd der Sowjet-missie, door een menigte tegengehouden werd, stonden Russische soldaten met Tommy- gans gereed. Oude vrouwen brachten dekens, ma trassen en stoven „om te wachten tot het bittere einde". De demonstratie spruit voort uit een golf van veront waardiging, die over Japan rolt naar aanleiding van de in de geallieerde raad uitgesproken beschuldiging, dat Rusland mogelijk verantwoordelijk is voor de dood van 400.000 Japanse krijgs gevangenen en burgers in Siberie en Mandsjoerije. Onderzoek Generaal McArthur, de geallieerde opperbevelhebber in Japan, heeft de Amerikaanse regering verzocht er bü Zwitserland of het Internationale Rode Kruis op aan te dringen, dat het een onderzoek instelt naar het lot van deze Japanse krijgsgevangenen, die vermist worden. Volgens de laatste binnengekomen berichten zal het troepentransport- schip .Kota Inten" 23 December des avonds om tien uur te Hoek van Hol land arriveren. De repatriërende mili tairen zullen Zaterdagmorgen om ne gen uur ontscheept worden. Te Havana wordt gemeld, dat in Haiti een complot is ontdekt ter ver moording van de president Dumarsais. Tien samenzweerders, hun leider, Du- preis, inbegrepen, werden in Port-au- Prince gearresteerd. Men heeft een code ontdekt, waarmede de samen zweerders in verbinding stonden met kolonel Roland, die indertijd naar de Dominicaanse republiek uitweek. De procureur-fiscaaf van het ge rechtshof te Wroclaw verklaarde gis teren, dat van al de zes beklaagden in het spionna%e-proces (in welk pro ces heden vonnis wordt gewezen) be wezen was, dat zjj gewerkt hadden voor de Franse en Brits—Amerikaan se geheime dienst teneinde het her stel van Polen te ondermijnen. H\j eiste tegen hen een „strenge en recht vaardige straf". (Op spionnage en sa botage staan in Polen straffen van minimaal 5 jaar tot de doodstraf). In zijn requisitoir van anderhalf uur zeide de procureur-fiscaal o.m., dat het resultaat van dit proces zou zijn, dat iedere Poolse arbeider thans beter in staat zou zijn in een vreem- Door het besluit van 20 pet. van de wekelijkse aanvoer van zoetwa ter d.w.z. 1.5 millioen gallons, die per tankschip te Aruba worden aangevoerd, af te zien, levert Aru ba een vrijwillige bijdrage in de verlichting van het gebrek aan wa ter, dat nu reeds enige tijd New York en omliggende gebieden teis tert. Daar er op Aruba geen zoet waterbronnen zijn, nemen de van dit eiland leeg terugkerende tank schepen zoetwater mee uit Bayon- ne in New Jersey. Dit dient als aanvulling op de hoeveelheid zoet water, die op Aruba uit zeewater wordt gedistilleerd. Zo lang het watergebrek in het gebied van New York aanhoudt, zal Aruba het stellen met viervijfde gedeelte van het normale rantsoen. Even over half elf gistermorgen liet prof. dr. L. W. G. Scholten, de presi dent van de Utrechtse Kamer van het Amsterdams Bijz. Gerechtshof, de laatste hamerslag klinken, waarmede de laatste zitting van het Hof werd gf sloten. In deze laatste zitting heeft het Hof de schrijver Albert Kuyle uit Bilthoven tot vier jaar veroordeeld De eis was twee jaar. deling, die een vliegveld of fabriek in ogenschouw nam, een agent of 'n diplomatieke koerier te herkennen. De Franse spionnagedienst in Polen had zich van 1946 tot 1947 eerst be diend van de Franse militaire missie en daarna van „sommige" Franse diplomaten, aldus de aanklager. Felle aanval De verdediger van bekaagde Boe- kisof zeide, dat Boekisof een man zonder vaderland was, die allerlei ta len sprak en niet langer wist wie hij werkelijk was. Hij was in feita een klassiek voorbeeld van „ccsmopoli- tisme en morele verwording veroor zaakt door pornografische beeldro mans en de imperialistische filosofie van Sartre' De verdediger van Hoffman en Ku- bisiak deed een felle aanval op de „Amerikaanse cultuur" die er op ge richt is het verval van het kapita lisme tegen te houden". Het was een „cultuur van coca-iola, frigidaires, de lynchwet en van gangsterfirma's. Het tegenwoordige proces kwam voort uit dit „morbide mechanisme' Een maand voor organiseren van voetbalpool De 40-jarige vertegenwoordiger W. G. uit Rotterdam werd wegens het or ganiseren van de zg. „zetterspool", een pool die betrekking heeft op de wedstrijden van de Engelse League, veroordeeld tot een maand gevange nisstraf. Wegens hetzelfde feit werd J. B. uit Rotterdam veroordeeld tot een maand voorwaardelijk met een proef tijd van een jaar en f 30 boete subs. zes dagen. rrN NEEF het Kamerlid was, toen ik hem telefonisch vroeg om een verklaring nopens een Rommensiaanse orakelspreuk, zeer onduidelijk. Hij hijgde Niet van de bronchitis, zoals dezerzijds over de draad verondersteld werd, maar van de drukkende drukte, verbonden aan zijn zo juist financieel wat hoger getaxeerde ambt. Ik ben geen avond thuis, vertrouwde hü me toe en de onschuldige vraag, wat zijn vrouw, mijn kwebbelende nicht Theodora (een geboren meisje Naaktgeboren), daarvan zei, bracht hem tot de martelaarskreet. dat ook zün gade zich offerde voor het vader- land. Gek, dat de kleinste mannen al tijd naar de grootste woorden zoeken. Offer je maar op voor 8200 pieterman nen 's jaars; hoe zal ons dankbaar na kroost het ooit naar waarde in marme ren stenen kunnen beitelen? Alhoewel natuurlijk het offer van dertien weken Hoge Vertegenwoordiger met een le venslang pensioentje van twaalf miel in een jaar vrijwillig steriel tot het water aan de lippen komt nog een ander offer is. Ex-burgemeester Visser, die de gesmokkelde deviezen voor ge heime armen (links en rechts) zegt te besteden en zijn referendaris, die de wegbeheerde kapitaaltjes verspion- neerde voor geheime belangen: óók al offeraars op het altaar des vaderlands. Schallenberg offerde zich in de golven van een Haagse vijver, die zijn notitie boekje droog lieten. Profiteurs, klap lopers op de na-oorlogse lijkenroof en kunstkennende dievenbenden, we heb ben ze in alle soorten en graden en maten. Allemar.1 voor het vaderland. Het barst in Nederland van de offe rende martelaren. Tot hen behoort mijn neef, het Ka merlid. Bij nacht en ontij aan de ar beid, nooit te koud en nooit te heet, opterend als een kaars die aan twee kanten brandt, zoals dat heet Waarom eigenlijk? Het is precies zo ongerijmd, als professor Romme met een uitge kleed Linggadjati. De KVP heeft ge lijk, dat ze dóór geen verantwoorde lijkheid voor neemt. Heeft zo'n profes sor niets anders te doen, dan Lingga djati aan en uit te kleden? 't Is op het Binnenhof warempel geen modeshow! Daar wordt gewerkt. Daar wordt het woord van zweet, bloed en tranen ge stolde realiteit. Als er ooit terecht van smartegeld gesproken wierd, dén van het salaris dier eggers en dier ploegers op de akker onzer volksgemeenschap. Deze week nog ze hadden het zó druk, dat meer dan de helft niet op tijd in de Kamer was. Zat de voorzit ter in stille Kerstvrede poppetjes te tekenen op z'n agenda. Na het zestig ste poppetje (hij maakt er iedere mi nuut één) waren er 51 hoogedelge- strengen bijeengedromd om het stand je in ontvangst te nemen. De vergade ring kon beginnen. Een uur later wa ren er weer 45 naar andere taken ge sneld. Zes leden bleven. Die hadden vermoedelijk niets anders omhanden, 's Avonds leest ge dan in uw lijfblad, dat de Kamer de begroting van onder wijs behandelde. Zes man sterk. Er wordt veel gepraat over de ge varen van het neo-fascisme. Zullen we een prijsvraag uitschrijven, wie de bes te propagandisten voor het nieuwe Hitlerdom zijn? ""ie de best betaalde propagandisten? Doch laat ons verheugd zijn. Op de Wester-Schelde is een paling van twee meter gevangen, een dusgenaamde kommeraal. De Haagse politie heeft nog niet verklaard, dat het zelfmoord was. Die heeft het te druk met assis tentie bij bevallingen. JEREMIA BLOM Donderdag is, mede tengevolge van de gladheid van de weg, een zwarte dag voor het verkeer geworden, waarbij op de grote verkeerswegen drie ernstige auto-ongelukken hebben plaatsgevon den. Eén der automobilisten heeft een aanrijding met de dood moeten beko pen, enkelen werden zwaar, anderen licht gewond. Gisteravond omstreeks half elf reed de heer Paasman uit Haarlem met zijn personen-auto over de grote Rijksweg onder Oegstgeest in de richting Amster dam, toen van de andere zijde een per sonen-auto naderde, bestuurd door de heer Beukema uit Voorburg. Door tot PATR1C1A YVENTYVORTH 68 Nu was dat alles niet nodig.... de natuur kwam tussenbeide. En als je me nu vraagt, of ik de natuur een bandje heb geholpendan ant woord ik, dat iemand wel zijn opvat tingen kan hebben over de onrecht vaardigheid van oude dames, die hun geld aan anderen dan aan eigen vlees en bloed nalaten, zonder dat hij daar om een moordenaar is". Zoals Agnes Masterman daar stond, scheen haar gehele wezen geconcen treerd in de blik, die zij op zijn ge zicht wierp. „Geoffrey, wil je erop zweren, dat je niet terugging, haar niet bang maak. teniet aanraakte?" „Och, als je dat graag hebt, wil ik het wel zweren. Maar waar is het goed voor? Laat ons bij de nuchtere feiten blijven. Ik ging niet terug". Hü kop zien, dat zij hem geloofde, misschien meer dan wanneer hü op enige wüze had geprotesteerd tegen haar vermoeden. Hij zag haar wezen zich ontspannen, zag haar opluchting. Een paar malen zuchtte ze diep. Haar arm nemend, zeide luj: „We moesten liever weer gaan lo pen. Het lükt zo vreemd, dat we hier staan praten". Toen ze een eindje gelopen hadden, sprak ze op meer natuurüjke, meer levendige ton: „Wat stond er in het testament? Je deed beter, met het mü te vertellen. Hij lachte. „O, jü komt er goed af. JÜ krijgt je 50.000 pond tochAan mijn lieve nicht Agnes Masterman die altijd goed voor mü is geweest!" Op nieuw lachte hij grimmig. „Maar ik krüg niet meer dan een povere 5000 en er staat geen „lieve" voor mün naam, terwijl een dikke 45.000 in de put van de liefdadigheid terecht komen. Dacht je, dat ik me daar kalmpjes bij zou neerleggen?" Een blos kwam ha3r op de wangen en even gaf zij een indruk hoe ze er in gelukkiger omstandigheden zou kunnen uitzien. Haar ogen stonden helder en in haar stem was klank ge komen.. „Maar Geoffrey, waarom vertelde je mü dat niet? We kunnen alles nog goed maken. Jij kunt het geld krijgen; ik heb het niet nodig. Neem jij de 50.000 en geef mij, wat ze jou heeft nagelaten. Je hebt niets anders te doen dan naar de executeurs te gaan en te zeggen, dat je dit latere testament hebt gevonden. Je kunt vertellen, dat het in haar beschuitbus zat en dat is volkomen waar, want daarin had ze het verborgen de arme oude ziel. Er zou helemaal geen risico bü zün en we zouden verlost worden van een nachtmerrie, die me verstikt. Dat doet ze Geoffrey.... dat doet ze!" Ofschoon ze zacht bleef spreken, beefde haar stem van hartstocht. Zelfs haar manier van lopen was veranderd. Van hun tweeën was zij het, die de pas had versneld. Hij keek haar ver baasd aan. „Beste Agnes wat ben je heftig! Als je werkelijk 45.000 jond wilt wegge ven, zal ik me er niet tegen verzetten. Ik dacht uiet, dat je zo'n verkwistend geweten had en raad je aan, het wat te matigen. Hoe dan ook, ik heb het testament niet bij mij en de firma Trower en Wakefield woont niet aan de overkant van de weg; de hele zaak zal dus moeten wachten tot we weer thuis zün. Ondertussen verzoek ik je te bedenken, dat als die Porlock-ge- schiedenis moeilükheden opwerpt en het idee van chantage vaste voetkrügt, ik geen gelegenheid zal hebben, om bet testament over te leggen. Als je wilt, dat dit wél gebeurt, moet je Scotland Yard een keurig verhaaltje opdissen".. HOOFDSTUK XXII. u^r\.Ca.rro11 kwam opgewekt de bibliotheek binnen. Sergeant Abbott's koele blauwe ogen namen hem van top tot teen op en Frank constateerde, dat de vent toneel speelde. Misschien be tekende dat niets, omdat toneelspelen min of meer de tweede natuur van toneelspelers is. Maar het kon ook zijn dat de kerel iets wilde verbergen - en als je Pearson mocht geloven, was het een heleboel. Abbott doorstond een tamelijk onbeschaamde blik met- lijkmoedigheid en nam z{jn potlood op sergeant "bejegende,zo"v^orkmnend en „U moet begrijpen, dat ik niemand van deze mensen kende behalve miss Lane ik heb haér natuurlijk nni* b5£naIleS Wa7k kcn d°en om Den (wordt vervolgd. v Wat '"f* he* mü of ik hoor wanneer ik niet begrijp? BICKERSTAFF nu toe onbekende oorzaak reed de eer ste auto plotseling naar links en kwam zeer vermoedelijk in volle vaart tegen de andere wagen terecht. De heer Paas man was vrywel op slag dood. De heer Beukema en diens zoon, die naast hem w' fJnJin zeer ernstige toestand naar net Academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. Op de rijksweg nr. 13 tussen Rotter dam en Den Haag botste een Volks wagen, die naar links moest uitwüken, doordat een voor hem rüdende auto plotseling stopte tegen een vracht auto, die uit de richting Den Haag kwam. De wagens werden zwaar be schadigd. De Volkswagen werd weer oor een andere auto aangereden, die op zijn beurt weer door auto nummer vier werd geramd. Gedurende twee uui moest het verkeer over de par- keerstrook worden geleid. Tüdens de Opstoppingen die aan weerszüden van eze plaats ontstonden, deed zich nog een aanrijding voor. Een personenauto Kwam met grote snelheid aangereden en hoewel iemand met een witte zak doek zwaaide, kon, ondanks bet onmid dellijk remmen, een botsing niet worden vooi komen De naast de bestuurder zif tende C. Krouwwinkel uit Schiedam moest met een hersenschudding nam" het ziekenhuis aldaar worden overge bracht. 1 egen middernacht ten slotte is de wagen van een Nederlander, die uit Duitsland terugkeerde, even over de brug bij Gouda geslipt. De wagen draai de enige malen rond en botste tegen een hek langs de weg, waardoor hü aan een kant geheel werd opengereten. De bestuurder bekwam geen letsel. De tramdiensten in 27 steden van t Kuhrgebied werden gisteren onderbro ken tengevolge van een staking van trambestuurders. De bestuurders staak ten uit protest tegen het weer in dienst nemen van een vroegere kolonel van de S A. als directeur van de plaatselij ke trammaatschappü-

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 4