MM r cacao l de zaan Welk toilet dragen we bij het Kerstdiner? De Adelaar en het Lam mm Mevrouw T. de Boer-Stam, Hoe wij ruitstof gebruiken Tweeduizend mijl door de Congo Over de hoedjes HetA altijd weer verwonderlijk om te beseffen, hoe weinig het beeld van mens en samenleving eigenlijk verandert in de loop der eeuwen. Is er wel zo heel veel verschil tussen de wereld, die de arts Lukas beschrijft, en die, welke wij dagelijks om ons heen met bezorgdheid gadeslaan? Er is hoogstens een onderscheid in propor ties. Wij, mensen van twintig eeuwen later, hebben ons er van jongsaf aan gewend, in grote getallen en enorme afmetingen te denken. Het doet ons bijna kinderlijk aan, om een gestu deerd man als Lukas in alle ernst te toren spreken van „de gehele wereld", waar ten hoogste (en dat nog niet eens zeker) de invloedssfeer van Rome mee bedoeld werd. Die zich uitstrekte van Schotland tot de Donau, van de Noord zeekust tot de bronnen van de Nijl. #?- WERKENDE VROUWEN IN NOORD-HOLLAND hoofd van een boerenbedrijf meubelen DRIE DAMES IN EEN AUTO jmt i u* ïA'itttUAU 'A-t httL Een behoorlijk, maar in onze ogen toch lang geen wereldomvattend grond gebied: het Derde Rijk was in vijf jaar tijd al aardig verder gevorderd. En toch: als wij deze verkleinde we reld een ogenblik accepteren: als wij treinen door karavanen willen ver vangen, gemotoriseerde eenheden door ruiterij, oorlogsbodems door geroeide galeien, Stalin of Truman door Augus tus, hoe weinig verschilt dan het bestaan van de gewone, onopvallende kleine man van die dagen met dat van zijn lotgenoot in onze zoveel comfor tabeler tijd. Is eigenlijk alle vooruit gang, waarop wij zo gemakkelijk trots zijn wij presteren persoonlijk ten hoogste het omdraaien van een knop of een kraan niet vrijwel uitsluitend een technische? De ziel, de innerlijke gesteldheid van de mens is nog volko men dezelfde als in de dagen, toen „er ten gebod uitging van de keizer Au gustus, dat de gehele wereld be schreven zou worden". ,.En Jozef ging ook op" Natuurlijk. Alle Jozefs van alle tij den hebben zuchtend en tegen wil en dank, een werkplaats op slot gedaan en zijn op weg getogen met een doel dat hun volslagen zinloos en onbillijk toescheen. Zij hebben gelopen, dagen lang, langs stoffige wegen met 'n bun deltje op de rug, om een stad te gaan belegeren of een land te veroveren, of zich alleen maar te laten inschrijven. Louter omdat een of andere verre Au. gustus, bekleed met een onbegrensde macht en in het gelukkige bezit van een lange en sterke arm, het om duis tere politieke redenen zo had voorge schreven. „Ours is not to reason why" de kleine man heeft niet te vragen waarom. Hij heeft net maar te doen en, als dat zo uitkomt, desnoods te sterven. Met Maria, zijn ondertrouwde vrouw. In Bethlehem wacht een for mulier, een secuur en nieuwsgierig stuk perkament, opgesteld met onver biddelijke vragen voor duizenden Jp- zefs, vergezeld van duizenden Maria's en daarmee is de zaak afgedaan. Of deze Maria eventueel heel bin nenkort haar eersteling verwacht. Of de reis voor een jonge vrouw in haar omstandigheden nog verzwaard door het sombere vooruitzicht van weinig kans op behoorlijk onderdak, ook wel haast een barbaarse onderneming mag heten: daar vraagt het formulier niet naar. Het formulier is alleen maar be nieuwd naar naam, signalement, fa milieleden, bezit van roerend en on roerend goed, alles ten gerieve van de militaire gouverneur Quirinius, die aan de hand van deze stapels formu lieren te zijner tijd tot belastinghef fing wenst over te gaan. Zulks allemaal op last van Zijne Keizerlijke Majesteit, in Rome, die een prachtlievend man is en een groot rijk niet kan besturen zonder een kostbaar regeringsapparaat. Die daarenboven genoeg heeft van de onbetrouwbare politiek van zijn vriend en vazal Hero des, die hard op weg is in ongenade te vallen, en in zijn eenzaam paleis te Jeruzalem, somber alleen gebleven na het vermoorden van zijn vrouw en zo- r.en, verteerd wordt door angst voor die keizerlijke ongenade èn voor het opduiken, op 't onverwachts, van een of andere lang verborgen gehouden troonpretendent JTen mooie tijd voor een klein kind om geboren te worden. Een mooie tijd voor een kleine handwerksman en zijn vermoeide jonge vrouw om hun veilig huis en bedrijf te verlaten. Wie rekent met hun ongemak, hun zorgen, hun vermoeide voeten en hun verla tenheid? Wie van de bezige registratie-amb tenaren in Bethlehem heeft ook maar een seconde aandacht voor hun een voudige bescheiden persoon? Naam? Geslacht? Woonplaats? de rest is voor de grote politiek volmaakt on verschillig. Volgende in de queue.... Hoe prachtig van goddelijke ironie wordt, tegen het ontzaglijk décor van het Romeins Imperium, het simpele verhaal van deze twee heel gewone mensen, tegen wil en dank op weg naar Bethlehem. En hoe troostend en rustgevend voor de moderne lezer, die, verbijsterd door atoomontploffingen, Atlantische pacten, ineenstortende we. reldrijken, devaluaties, economische problemen en vastlopende conferenties zich kleiner en nietiger dan ooit be gint te gevoelen, als een verdwaald kind in een reusachtige, dreunende werkplaats. Wat zal hij, een nietige eenling, nog hopen en verwachten te midden van het donderend tumult, de onverbiddelijke onaandoenlijkheid van de grote wereldpolitiek? O, de weg naar Bethlehem lopen heden zo goed als voor tweedui zend jaar een zwijgende man en een tot tranen vermoeide vrouw. Twee on beduidende displaced persons, twee nietige kleine silhouetten tegen een bloedrode ontzaglijke hemel. Maar be. trouwbaarder dan het registratie for muiier, wereldomvattender dan de wiekslag van de Romeinse adelaar is de goddelijke fluistering, die hen ver gezelt tot de duistere stal, de allerlaat, ste toevlucht van twee daklozen: Dit Kind zal groot zijn en Zijn koning schap zal geen einde nemen. SASKIA. (Van onze redactrice) yELEN ZULLEN ZICH nog herinne ren hoe in October van het jaar 1944 bü Rustenburg een slag plaats vond tussen Illegaliteit en Landwacht. Ten gevolge daarvan werd de volgende dag de boerderij „Houtlust" aan de Zuider vaart in de Schenner, door een groep van onze bezetters, onder commando van de beruchte S.D.-man Lages, in brand gestoken. Hierbij verloren de heer Dirk de Boer, zijn zoon Piet de Boer en verscheidene dappere jonge mensen uit de illegaliteit het leven. En het is nog maar kort geleden, dat een jonge weduwe getuigde in het pro ces tegen Willy Lages, waarna in alle Nederlandse dagbladen de woorden werden opgenomen, waarmede Prof. Van Hamel haar heeft geprezen: „U bent een moedige vrouw". Als wij een gesprek willen hebben met een werkende vrouw in het boe renbedrijf, menen wij ons tot niemand beter te kunnen wenden dan tot mevr. T. de Boer-Stam, die na de dood van haar man en haar schoonvader het werk bij de ruïne van de verbrande boerderij weer ter hand heeft genomen om zelf te kunnen zorgen voor haar twee kleine jongens. De boerderij „Houtlust" is op de oude plek opgebouwd en mevrouw De Boer ontvangt mij in een gezellige, ruime kamer, waar de haard een behaaglijke warmte verspreidt. „Sedert een jaar wonen wij hier weer normaal", vertelt zij. „In April 1945 zijn wij op het erf in een noodwoning getrokken. De boerderij was toen weer vrijgegeven en op 21 April kwamen er nieuwe koeien. Er was geld ingezameld en vele buren en bekenden hadden ge holpen, hoofdzakelijk ook de Fokver- eniging. 't Was toen werkelijk om er stil van te worden. Ik weet dat er toen voor mij een opdracht was, want ik heb gevoeld wat zovelen dachten: Vol breng dat en zorg dat er op deze boer derij weer een De Boer komt. Die taak heb ik op mij genomen. Daar komt bij, dat ik onmogelijk weg kan van deze plek. Dick, de oudste is nu zeven jaar en hij is technisch aangelegd. Waar schijnlijk zal hij niet direct zin hebben om boer te worden, maar het kan ver anderen als hij later hoort en begrijpt hoe alles zich heeft toegedragen". „Rust de gehele zorg voor het bedrijf op u, mevrouw?" „Nee, gelukkig niet", antwoordt mevr. De Boer lachend. „Ik heb mijn broer als bedrijfsleider en dat is wel nodig, want er zijn altijd dingen die een vrouw niet kan doen. Stel je eens voor dat ik met een koe naar de markt ging en daar moest afdingen. Hoewel: ik ge loof dat ik ze gauw zou verkopen", voegt zij er plezierig aan toe. Maar er blijft altijd nog genoeg te doen en als hoofd van het bedrijf heb ik natuurlijk een grote verantwoordelijkheid. Tegen woordig moet een boer minstens een opleiding hebben gevolgd aan een land bouwschool en ik stel mij voor dat dit in de toekomst wel verplicht zal wor- Er is welhaast geen enkele vrouw, die niet op de een of andere ma nier een ruitpatroon in haar kleerkast heeft. Het mag dan een eenvoudig wolfstandruitje zijn, of wel de grote Schotse tar ten, in elke vorm is de ruit populair. Voor Ne derland komt daar nog bij het frisse Brabantse bont, dat behalve voor gordijnen en kussenover trekken, theemutsen, schorten en kleedjes eveneens een geliefd ma teriaal is voor kinderkle ding, die we graag eens een extra wasbeurt ge ven. In de oorlogsjaren vooral hebben ook veel ouderen geprofiteerd van die frisse stofjes, die als beddenovertrekken toch maar verborgen lagen voor het oog van de we reld. In die dagen was alles goed, maar nu er weer voldoende keus is, zitten we toch wel eens met de moeilijkheid, hoe deze ruiten te verwer ken. Juist tegenover het ruitpatroon worden we kieskeuriger. Dat is te begrijpen. Voor de mees te vrouwen is het immers een Moeilijk patroon. Slechts voor kinderen en heel slanke figuren le vert het geen bezwaren op. Daar kan de ruit recht worden genomen en het rokje in diepe plooien wijd uitwaaieren. Anders is het voor de zwaardere figuren. Voor deze is de schuin geknipte klokrok die glad over de heup valt de oplossing. Een andere mogelijkheid geeft het hierbij afgebeelde Berkertex model. Een dwars genomen voorbaan is hier door een van de bekende mode ontwerpers als het middel aangegeven om het brede uit de rok weg te nemen. Naar wij menen: met succes! Zo«t« U leerde 1°P«. kum U «liipkamn inlichten; »»p *oor jtap. Koop eerst een ledikant van blank eiken, per, p 78.- AU U weer wat geld be schikbaar heeft, .ch.fr U een hang- o( legkast aan voor F.M" Ut« «tl een tafel voor F. 28 -, «en roiletka.t voor F. 108.- en een pur „achtkarrjes F. Zo komt U stap voor «tap «an een moderne slaapkamer, tonder verschil an «ti|l of kleur. Kettingmeubelen ti|n alleen bij de Tijdge«t. Bilderdtjkimet 77- 85 Amsterdam Drie Engelse dames, waarvan slechts één de kunst van chaufferen verstaat, kwamen dezer dagen terug in Khartoem nadat ze per auto 'n vacantieuitstapje in het hart van Afrika hadden gemaakt Het waren mevrouw Keymer, de vrouw van de directeur van de Soedan Mer- cantile Company in Khartoem en zelf arts, en de dames Molly Chatten en E. J. Sears, twee verpleegsters aan het Church Missionary Society Hospital te Omdurman. Zij reden tweeduizend mijl door het Congogebied en door Oeganda in een auto van tien P.K., die tot het uiterste was volgepakt met haar ba gage. Haar grootste teleurstelling was wel, dat zij nergens een spoor ontdekten van grote, wilde, verscheurende dieren. Men had haar gewaarschuwd tegen leeuwen en olifanten en haar op het hart gedrukt, toch vooral de auto zorg vuldig gesloten te houden. ,Wij reden mijlen achtereen met strak gespannen zenuwen en met sta rende ogen, terwijl wij de horizon af zochten", zei Miss Sears. „Wij reden dwars door h.et reservaat van het grote wild, vervolgens door het Albert Na tional Park, helemaal om het gebied ten Zuiden van de Ruwenzori Range, maar alles wat we te zien kregen was de andere kant van de berg. En wat de leeuwen betreft, en de olifanten.... wij besloten, zodra we terug zouden zijn. een bezoek te brengen aan de die rentuin van Khartoem!" Zij hadden maar één keer auto-pech gehad en dat was, toen het gezelschap al bijna thuis was en de accu kortslui ting kreeg, vlak bij een garage. Wel beleefden ze heel wat kampeer-avon- turen. Nu eens overnachtten de dames in een tent, dan weer bij een missiona ris, in een rusthuis of in een hotel. Zorgeloze badgelegenheid. In de Belgische Congo waren zij iet wat verrast en getroffen door de lichte lijk onverschillige en zorgeloze houding van een hotelhouder ten aanzien van de badgelegenheid. De badkamer was gelijkvloers, zichtbaar voor iedere on bescheiden voorbijganger en* zelfs niet door een gordijn afgesloten. De reizig sters gebruikten een beddesprei als af- sluitgordijn. Overigens vonden zij haar reis niets bijzonders. „Wij waren verbaasd, dat men ons als iets opmerkelijks, zo te zeggen als curiositeiten beschouwde," verklaarde Miss Sears. „Veelal hoorden wij de op merking: Wat, is er geen man bij u? maar we konden niet inzien waarvoor wij eigenlijk mannelijke begeleiding nodig zouden hebben." ,,Om eerlijk te zijn, wij hadden geen voorst-Hing' van wat ons te wachten stond. Men had ons verteld, dat de wegen in Oeganda goed waren en die in de Congo zelfs nog beter. In onze onwetendheid droomden we zelfs van asphaltwegen. Wij hobbelden genoege- lijk over de Congo-wegen, die eerder op ongeploegde velden lijken, en over afgestompte mierheuvels, verborgen in het gras midden op de weg. Elk wankel bruggetje was een belevenis op zich zelf en had een eigen, unieke reactie op ons passeren het ene schommelde, het andere beefde en een derde ram melde, al naar het temperament van zo'n bruggetje. We hebben vaak achter om gekeken om te zien hoeveel brug er wel in de rivier was getuimeld...." den, want het is van groot belang dat de grond goed bebouwd wordt. Zelf ben ik opgegroeid in een boeren bedrijf en ik heb de Landbouwhuis- houdschool gevolgd. Toch voel ik vaak, dat dit eigenlijk veel te weinig is. Het is goed dat mijn broer de zorg op zich neemt voor alles wat ik als vrouw niet kan doen en waar ik weinig verstand van heb. Er blijft nog genoeg werk over. Het administratieve gedeelte rust bijvoorbeeld geheel op mij. Soms wor stel ik mij met de moed der wanhoop door een enorme stapel schrijfwerk, om dan na een week tot de ontdekking te komen, dat de stopmand boordevol is. Dan werp ik mij maar weer dapper op de stopmand, waarna de paperassen zich opstapelen en zo blijf je bezig." „U hebt dus wel een druk leven", merk ik op. „Ja, vooral in de zomer, want dan stellen wij ons helemaal in op de hooi tijd. Wanneer het nodig is, help ik ook met melken, maar meestal kunnen mijn broer en de werkman het alleen af. In de kalvertijd zit je altijd in spanning, 's Avonds gaan wij nog even in de stal kijken en dan zet ik de wekker, want 's nachts moet ik wel eens helpen Behalve het werk in de huishouding en het bedrijf, heb ik ook de zorg voor de tuin, want daar zien mannen nu eenmaal het nut niet van in". „U kunt dus moeilijk gemist worden' „Inderdaad, door al die drukte kan ik maar weinig van huis", geeft mevr. De Boer toe. „Als er vroeger iemand voor het bedrijf kwam, kon ik ze ge makkelijk doorsturen naar mijn man maar nu moet ik iedereen te woord staan'.' „Is u van mening dat een meisje uit een boerenfamlie moet stammen en het nodige van het bedrijf arf moet weten om met een boer te kunnen trouwen?" „Ik geloof niet dat het nodig is", zegt mevr. De Boer nadenkend. Het voor- In het Londente West-End 1» een strijd gestreden over de vraag, of de vrouwen hoeden moeten dragen alt zij des avonds op plaatsen komen, waar op de dansvloer avondtoilet u'otdt verlangd. De dames (en de mode) hebben gewonnen. In tegenstelling met de hoed-voor overdag is een avondhoed in werke lijkheid alleen bedoeld als een klein niemendalletje, om het effect van kort haar en korte rokken weer in even- naamste is maar dat zo'n meisje van dieren en van het buitenleven houdt, zodat zij op 't land kan wennen en zich aanpassen. Als een boer vroeger goede kaas maakte, werd er verondersteld, dat de dochter daar ook wel slag van zou hebben. Tegenwoordig is er veel veranderd. Door de geregelde verbin dingen tussen stad en platteland kun nen de boeren hun zoons en dochters naar goedé scholen zenden en financieel zijn zij vaak in staat om de kinderen een betere opleiding te kunnen geven dan menige burger in de stad. Door de Vereniging van Plattelands vrouwen is er een uitwisseling van boerendochters georganiseerd. Nu ik zelf zo weinig van huis kan, vind ik het prettig om buitenlandse gasten te ont vangen. Het vorig jaar heb ik een Zwitsers meisje gehad en op het ogen blik logeert hier een meisje uit Fries land. Ik hoop dat er het volgend jaar een jongen uit Frankrijk komt. Ook correspondeer ik geregeld met een da me in Hollywood. 's Zomers is het hier een gezellige drukte, want dan komen er geregeld stadskinderen die de buitenlucht nodig hebben. Van eenzaamheid heb ik dus geen last." „U hebt er voor u zelf dus ook vol doening van, dat u het werk op de boerderij hebt voortgezet?" „Ja. Met twee dochters was ik er waarschijnlijk niet aan begonnen, maar nu ben ik blij dat ik ben doorgegaan. Op het bedrijf moet ik aanpakken. Voor de kinderen en mijzelf is dit het aller beste". Als mevrouw De Boer mij even later uitgeleide doet, denk ik onwillekeurig aan de inscriptie van het monument op de Afsluitdijk. „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst". Energieke vrouwen als mevr. De Boer zijn voor die bouw van grote betekenis. Geen diner is zo feestelijk als het strook aangebracht. Het schouderloze vertoont noppen in dezelfde kleur De jaarlijkse Kerstdiner bij candlelight. bovenstuk valt van achteren strak en is rok bestaat uit drie ruime horizontale Vrijwel iedere vrouw trekt bij deze ge van voren als het ware in een grote banen, waarvan de middelste genopt is legenheid een speciale japon aan, on- strik bijeengebonden. Het jonge terwijl de twee andere effen zijn r verschillig of zij in intieme huiselijke meisje kan zowel bij het diner binnen: Rechts het toilet voor een diner in kring, in een iets uitgebreider gezel als buitenshuis de tafzijden jurk midden groot gezelschap, gemaakt van velours schap of wel buitenshuis dineert. links dragen. In de rok valt van voren chiffon. De rok is gedrapeerd doch Bij een diner-dansant is het gebrui een zeer diepe plooi, aan weerskanten verder is de japon eenvoudig gehouden kelijk een avondtoilet te dragen. De waarvan knopen en knoopsgaten zijn Het zeer geklede effect werd door cl» avondjapon op de linkse foto is van aangebracht. Hetzelfde is bij- de hals kraag verkregen. Deze is van goud" goudsatijn. Over de strakke rok valt gedaan. Hel eenvoudige, doch zeer satijn als ondergrond, overtrokken met vanuit de taille aan de rechterkant een smaakvolle toiletje midden rechts is bij zwarte kant. Het kleine kapje van het- lang klokkend schootje. Aan de achter- uitstek geschikt voor het huiselijke zelfde materiaal completeert het ee kant van de rok is een gerimpelde dinertje. Het donkerblauwe bovenlijfje heel. Wicht te brengen. De hoed voor avond toiletten moet alleen de indruk va* een toilet, dat tot in de kleinste bij zonderheden volmaakt is, nog verho gen en heeft zeker niet de bedoeling, de omtrekken van het gelaat der draagster te veranderen, zoals gewone hoeden dat wel eens willen doen. Om dit duidelijk te maken, brengen wij hierbij de afbeeding van vier hoe den van beroemde ontwerpers. De bo venste twee zijn van Aage Thaarup, die ontwerpt voor de Engelse Konink lijke familie. Links een kroon va* zwart vilt, die om het hoofd sluit en achter hoog is weggesneden, als het kapje van een baby, de weggeslagen rand is van zwart fluweel. Een zeer geschikte hoed om te dragen tussen de lunch en zeven uur in de avond- Voor het diner of het theater: tev*el hoed! De andere is een schattig dopje van grijs velours, dat afgezet is met pompons van zware chenille. Aantrek kelijk voor de gehele dag, maar te zwaar van materiaal voor de dans vloer. Van de ontwerper Erik zijn de twee „glamour-tips", die bedoeld zijn voor de avond. Links een fluwelen kapje, bestikt met juwelen en kleine rin getjes op de sluier. Glazen parels kun nen natuurlijk heel goed dienst doen. Rechts onderaan een hoed van paar- deharen kant, licht als een veertje met een paar enorme strikken, om de door schijnendheid te accentueren. INGEZONDEN MEDEDELING (Adv.) HERSENGYMNASTIEK (Antwoorden) T, Xeville Chaniberlain na zijn bezoek aan Hitier. - 2. De Eskimo',. - 3. Weergla,. 4, Azalea, aster, anemoon. 5. Die heeft toch gem afsluitbomen! - 6. De Fin,e vrouwe- lilke hulptroepen. - 7. Het skelet van een on- f'.'wervelde zeediersoort. - 8. Van de den of 5Pjr' Groenachtig blauw. Hij wordt pa« rood door het koken. - 10. Geen van beide: men spreekt van Balinese. F de fijnste l Se"r'Sste> de krachtigste kruiswoordpuzzle Ebuu. li- 1«- Luik; 18. Eelde; J0. 29 !WEiV Zeboe; 27. Taart; Nihil 38 u Kraal' M- XI; 34. Nulj 36. No a- 48 *Mer?n: 40 TW; 42 Naast; 44. 52 IW Vd; Erka- «0. Lip; 51. El; 7. NOKC,Uls d ,i1; 5 Linie; 4. Tel; 6. Vilei Fluit- i's v 9. Olm; 11. I.apai; 13. Sedan- 24 vT: 7 Kl,'rk; lfl- R»«i Sim!?-' 32 Eiwitj 28 Traan; 30. Nsrncy- 41 Lente; Libel, 30. y, 41- 43. Tube; 45. Are; 47. U»i

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 10