Veertig jaar geleden werd de strijd tegen de „Krengenslagers" aangebonden OUD-HOLLAND I VISITEKAARTEN Drukkerij Egner Voor instrumentmaker Timmermans is de tijd van gaan gekomen De Bioscopen Helderse raad nam kloek besluii Keuringsdienst voor Vee en Vlees jubileert De heer D. Haan sinds de oprichting directeur 1 -|- 1 2 dubbel genot PIET SCHMIDT Dertig jaar dienst bij het Rijksinstituut voor Visserij-Onderzoek „Hockey" en „tennis" achter de voetbal „Recht zo die gaat" TIVOLI „De blauwe lagune" DE WITTE: „Verliefd" Tussen Haaks en Kuifje Koopt bij IN HET KORT „De Optimisten" hebben versterking nodig Uitslag aanbestedingen Anna Paulowna Kerstavond Plattelands vrouwen Begroting gemeente Texel door raad aangenomen Burgerlijke Stand ZATERDAG 24 DEO R 1P.43 ER WORDT WEL EENS met een zekere vertedering gesproken over de „goede onde tijd", waarin alles zoveel moo>er en beter was dan tegenwoordige De menselijke verbeelding, die de dingen uit het verleden graag met een roman tisch waas omgeeft, en onaangename ervaringen zo handig kan wegmoffelen zal daaraan niet vreemd zijn. Onze ondere lezers, die zich nog levendig de tjjd voor 1910 herinneren, zullen misschien moeite hebben om zich de gemaledijde figuur van de „krengenslager" voor de geest te halen. Zy zjjn er geweest, deze lieden, die de stoffelijke resten van gecrepeerd vee aankochten en daar „sma kelijke" lapjes vlees van maakten, zy konden daardoor wel concurreren met de bonafide slagers, die hun klanten graag prima waar voorzetten, zy specu leerden erop, dat de armeren onder de bevolking hun goedkope vlees wel na men, omdat de miliioenen bacteriën die tegeiyk met een onsje „biefstuk" wer den verkocht, toch niet in de gaten Uepen Het werd hoog tyd, dat aan deze misstand een einde werd gemaakt Niettemin moest in de gemeenteraad ette lijke malen over dit vraagstuk worden gedelibereerd, alvorens in 1909 werd be sloten, een gemeenteiyke Keuringsdienst voor Vee en Vlees in het leven te roepen. Onze stadgenoot Jan Zander, slager raadslid uit die dagen, heeft menig maal in de Raad gefulmineerd tegen de praktijken van de „krengen-slagers". Natuurlijk golden voor hem ook eco nomische motieven, omdat deze slagers een moordende concurrentie ontketen den. De klanten van deze lieden onder schatten het gevaar, omdat zij dat ge vaar nauwelijks zagen. Wat gaf het Jiun, dat een koe aan miltvuur was ge storven, en nu netjes aan lapjes was gesneden? Wat deerde het hun, dat een varken de vlekziekte had gehad, en eerst een poosje onder de grond had gelegen, opdat de vlekken zouden ver dwijnen? Wat maakte het hun uit, dat een balletje gehakt krioelde van de tuberkel-bacillen? Het vlees smaakte vrij behoorlijk, en in de pan gingen „die beesten" van bacteriën wel dood. Lang en breed moest erover worden gediscussieerd, of de Overheid in deze wel tot ingrypen was geroepen. Maar eindelijk werd toch het gewichtige be sluit genomen, en kwam de nieuwe dienst tot stand. De heer D. Haan, een jonge veearts, werd tot directeur be noemd. Het behoeft geen verwondering te wekken, dat zyn dienst onmiddel lijk veel succes boekte. Van de dertig Helderse slagers zagen er tien geen been in, om ondeugdeiyk vlees te ver kopen. Zy kwamen nu onder strenge controle te staan, met als gevolg dat enkelen van hen de stad verlieten, en dat de anderen hun leven beterden. Het was wel merkwaardig, dat juist deze laatste slagers weldra een uitste kende naam kregen. De anderen waren dikwijls hevig in protest, wanneer de keurmeester op bezuek kwam. De h^er Haan werd me nigmaal met een slagersmes bedreigd, "wanneer hij afgekeurd vlees in beslas nam Maar met jeugdige energie kweet feij zich van zijn taak, geen gevaren duchtend. Hij zag zijn werk nog slechts als een minimum. Een centrale slachtplaats was zijn ideaal, omdat de kleine particuliere slagerijen ook bij de meest bonafide slagers nau welijks aan de primaire eisen van hy giëne voldeden. Nog geen slachtplaats. Dat werd er niet beter op, toen de Raad zich, op advies van de heer Haan voor zo'n Centrale slachtplaats begon te interesseren. De slagers wilden graag zekerheid hebben, alvorens zij geld gingen steken in de verbeteringen van hun slachtplaatsen. Jarenlang is deze zaak slepende gebleven, en nu. in 1949, is er nog geen centrale slacht plaats, om van een abattoir in het ge heel niet te spreken. Voorlopig kunnen wij de gedachte daaraan wel opzij zetten, want de bouw van een centrale slachtplaats zal onder de huidige omstandigheden op minstens een millioen gulden ko men. Wanneer de particuliere slacht plaatsen aan de eisen voldoen en dat is gelukkig over het algemeen het geval behoeft dit geen actueel pro bleem te worden genoemd. Tien inwoners één varken. In het eerste jaar, dat de dienst functionneerde, werden 19 paarden, 83» runderen en 2493 varkens ge keurd .De bevolking van Den Helder telde toen ruim 27.000 zielen, zodat gemiddeld tien inwoners per jaar één v- rken voor hun rekening namen. In 1922, toen de Vleeskeuringswet ln werking trad, kwamen ook de gemeen ten Anna Paulowna en Wieringen on der de gemeentelijke dienst van Den Helder te ressorteren. Na de droogleg ging van de Zuiderzee is er sprake van geweest, dat ook de Wieringermeer bij Den Helder zou worden ingedeeld, maar dat is niet doorgegaan. Deze pol der ressorteert thans onder Schagen. Getogen Nieuwedieper Toen de heer Haan op 1 Januari 1910 naar Den Helder kwam, had hü enkele jaren practijk als veearts achter de rug. Hjj werd geboren in de Beemster en Studeerde te Utrecht voor dierenarts. Als zodanig was hij na zyn studie kor te tyd werkzaam te Spanbroek en ver- CAFé - SLIJTERIJ Een gezellige Kerststem ming en een goede borrei uit onze ryk gevarieerde voo raad geven VAN JONGE KLARE TOT CHAMPAGNE. TeL 233L volgens in Dalen (Drente). In Den Helder gevoelde de heer Haan zich spoedig thuis, en hij beschouwt zidh nu als een rasechte Nieuwedieper, wat hem geenszins kwalijk te nemen valt. Uit zijn veertig jaren practijk als directeur van de keuringsdienst weet hij talrijke aardige herinneringen op te halen. Dat werden wij deze week ge waar, toen wethouder Van Loo en de heer Haan gezamenlijk de pers ontvin gen in een der kamers van het raad huis. De heer Haan bevestigde, dat hy te Den Helder ook als particulier die renarts mag optreden. Op onze vraag, of het „gaskastje" nog toekomstkansen had, antwoordde de heer Haan ont kennend. Men heeft het apparaat een paar jaar geleden afgeschaft, omdat de buren werden bedwelmd, maar het hondje in de kast in leven bleef. Een dier, dat moet worden afge maakt, krügt nu netjes een spuitje en de afdeling Reiniging van Openbare Werken zorgt voor de rest. Of men moet voor zijn gestorven huisdier een grafje in de tuin prefereren, wat ook wel voorkomt (zie slechts in de tuin van het gfemeentelijk ziekenhuis!) Neen, schokkende ervaringen worden tegenwoordig by de dienst niet meer beleefd. Tydens de oorlogsjaren kon bet soms spannen, wanneer na een noodslachting het vlees werd „afge keurd", om het aan de Duitsers te ont trekken. „Dat vlees was meestal zo goed als wat, maar de Duitsers lustten geen afgekeurd vlees. Op deze manier kon nog veel uitstekend vlees over de vrybank worden verkocht. Weet a nog wek bonnen dubbele waarde!" Nou, wij wisten het nog, en kregen achteraf spijt, maar zo weinig van die vrijbank gebruik te hebben gemaakt. Er moest echter een einde aan ons in terview komen, want ons aller eetlust was door het praten over biefstuk, ge hakt en carbonaadjes danig opgewekt. Het was prettig, zo eens ongedwongen allerlei oude herinneringen te kunnen ophalen. Daarvoor zal wel geen gele genheid bestaan, wanneer op Woens dag 4 Januari het jubileum van de ge meentelijke Keuringsdienst voor Vee en Vlees en tegelijk dat van zijn direc teur, officieel ten raadhuize wordt ge vierd. vertrouwd adret ooor e~Hu> kleding naar maat Ruyghweg 74 Tel. 3176 GEDURENDE BIJNA DERTIG JAAR heeft de heer A. F. Timmermans als instrumentmaker gewerkt by het Rüksinstituut voor Visserij-onderzoek. Over deze belangrijke wetenschappeiyke Instelling vernemen wy in Den Helder maar weinig, en er zullen verscheidene stadgenoten zyn die het gebouw niet eens weten te vinden. Het staat ook wel wat achteraf, daar aan de Noordkant van de Koopvaardersschutsluis. De mensen, die er werken, hebben daartegen geen bezwaar. Hun bedryf is geen snoepwinkel die „in de loop" moet liggen. Mae» de resultaten van hun werk zyn van veel betekenis voor de huishouding van het Nederlandse volk. Sinds jaar en dag worden in het Rijksinstituut proeven genomen op het gebied van de visserij-technologie en het zeewater-onderzoek. De tyd is lang voorby, dat een visser op goed geluk en steunend op zyn instinct ter visvangst uitvoer. Mannen van de wetenschap ver strekken belangrijke gegevens over de plaatsen, waar de verschillende vis soorten zich in de loop van het jaai bevinden, over de perioden, waarin het beet kan worden gevist, over de mate, waarin door de visserij schade aan de visstand wordt berokkend en dergeiyke dingen meer. Men zal zich herinneren, dat enige maanden gele den onderzoekingen werden gedaan naar de meest gewenste maaswijdte Zo zyn daar telkens onderwerpen wel ke de aandacht vragen. Ket vaartuig „Anthonie" van Leeu wenhoek" is een mobiel onderdeel van het Ryksinstituut, waarmede practi- sche experimenten worden verricht In het gebouw aan de Koopvaarder schutsluis worden in het uitstekend geoutilleerde laboratorium de biologi sche en chemische onderzoekingen verricht, hiér ln Den Helder onder lei ding van drs. R. Th. Roskam, de op volger van ir. F Liebert, die het vorige jaar overleed. By deze onderzoekingen zyn alierle) gereedschappen, instrumenten en werktuigen nodig, die men by geen enkele fabriek kan bestellen, omdat zü niet in de handel zyn. Dikwyis komt het voor, dat men op het Ryks instituut zelf een apparaat ontwerpt dat voor het doel het meest geschikt is. Het wordt dan in de eigen instru mentmakerij vervaardigd. Sinds 1921 is de heer F. H. Timmermans, de In strumentmaker van het Ryksinstituut. de man geweest, die in zyn kleine hei ligdom de fynste karweitjes verricht te en de (voor een leek) meest zon derlinge toestellen maakte. Daaraan zal nu een eind komen want de heer Timmermans gaat de dienst per 1 Januari a.s. wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd verlaten. Zijn jeugdige, maar veelbelovende opvolger, de heer F Koen, heeft reeds enge weken by de heer Timmermans in de Instrument- makery gewerkt. Hoewel de heer Timmermans na de Kerstdagen nog te rugkomt, werd reeds in besloten kring afscheid van hem genomen. De direc teur van het Rijksinstituut voor Vis- sery-Onderzoek te Amsterdam, dr. B Havinga, en drs. R. Th. Roskam, spra ben hartelyke woorden van dank voor de uiterst nauwgezette wyze, waarop de heer Timmermans zijn werk al tyd heeft verricht. Zyn grote werklust en onuitputtelyk geduld zyn het Insti- Leden van de hockeyclub „Hermes" en van de Helderse Tennisclub zullen op bondag 1 Januari (vermoedelyk op het terrein van Helder) tegen elkaar te- vriendschappelyke voetbalwed itriju spelen. Het schynt in de bedoe iing te liggen deze ontmoeting jaarlijks o: 1 Januari te doen houden. Het elftal van de HTC voor de ko rende wedstryd is reeds bekend. Hel ziet er als volgt uit: doel R. J. Kous broek; achter J. G. de Groot en K Kypma; midden: P. Trap, G. Bakker ei P. Smit. voor: N Krul, J. Dol, C. Teitler, Vreeswijk en T. de Boer. De wedstryd begint om half twee. ....het fijnste werk. tuut byzonder te stade gekomen, voor al ook omdat hy behalve een bekwaam vakman iemand was met veel initia tiet. De scheidende ambtenaar, die zijn interessante werkkring niet gemakke lijk verlaat, ziet één lichtpuntje: hy zal nu eindelijk eens tyd krijgen om zélf te gaan vissen. Wel niet met een kot ter, maar dan toch met een hengel in ons waterrijke polderland. De andere ambtenaren van het Instituut wilden hem daarby helpen .en schonken hem als afscheidscadeau een geheel com pleet vis-garnituur. Het zou ons niet verwonderen, wanneer de heer Tim mermans eens een apparaat constru- eeide, waarmede ondermaatse vis auto matisch van het haakje wordt verlost, nog vóór de visser zyn hengel heeft opgehaald! De Zeevaartschoolvereniging had eei. echte „zilte" titel gekozen voor de revue, die op de Kerstfuif van Donder dag in Casino ten tonele werd gevoerd Dez- naam wilde reeds zeggen, dat de artisten recht en zonder omwegen wil den afgaan op hun doel: een avond van frisse afwisseling. Zij zijn daarin ge slaagd. Het was reeds om acht uur ge zellig in de zaal. en deze prettige stem min» b'eef tot de volgende morgen om vier uur de „seababies" met hun wa ternymphen de feestzaal verlieten. H"t eerste <?erl»elte van de avond, na de opening door voorzitter Doodeheef ver en een toespraakje van de direc teur, de heer J. Middendorp, werd vlot afgewerkt en er kon dikwijls smakelijk worden gelachen, Vooral de sketches De baron" en „Fata morgana" waren heel geslaagd. Het was een aardig pro gramma, waarin enkele zeevaartscho lieren op verdienstelijke wijze voor muzikale onderbrekingen zorgden. De enige vrouwelyke medespelende, An nie van Hoek. mag wel even apart worden vermeld evenals haar rechter handen Jan van Buuren en Eddy Joon De muziek by het bal werd gespeeld door een Haarlemse band met een zeer uitvoerige naam. De bebop-styl, waar in vrijwel voortdurend werd gemusi ceerd, viel echter niet by alle danslus tigen in de smaak. Pen goede week geleden zou deze man zich hebben afgevraagd: „Wat gebeurt er toch, daar aar de overkant". Hij zag de oude vertrouwde haven meer en meer verande ren. baggermachines zeulden met modder, man nen sjouwden langs de dijk en hij hoorde het eentonige lied van de ar beid. Daar werd tets groots gewrocht! Hij had er van gehoord, maar het fijne van de zaak drong niet tot hem door, tot niemand trouwens. Maar nu weet hij er alles van en hij ihoefde eigenlijk niet meer over het water te staren. „Ten Oosten van de strekdam wordt gigantisch werk verricht", h ad er in de krant gestaan. Nou wist hij wel niet precies wat dat moeilij1 t woord be tekende, maar het was toch wel duidelijk, dat het een enorm karwei was. En nu staart hij toch naar de andere zijde. Wat zal er worden van die bekende omgeving? Het zal een hele veran dering zijn en daaraan moet een oude visser eerst weer wennen. En hij weegt de voor- tegen de nadelen en zal tot de conclusie komen, dat hel Nieuwediep slechts ten goede kan komen. Dat turen in de verte heeft niet zo veel te be tekenen. Er zijn wensen en verlangens naar vroe ger jaren in opgesloten De één staart over een kale vlakte, de ander over de zee Jean Simmonds, welbekend door haar prachtige creatie van Ophelia uit de suggestieve film „Hamlet" doet het tot en met Zondag in Tivoli in een zeer luchtige kledy. Zy is als kind na een schipbreuk met een wat oudere jon gen en een aan de drank verslaafde zeeman op een onbewoond eiland ver zeild geraakt. Emmeiine (Jean Sim monds) en Michael (Donald Houston) tlijven tenslotte alleen achter, wan neer de dronken Paddy van een rots te pletter valt. Zy groeien op en kennen het geluk, totdattwee mannen het eiland ont dekken. Michael moet naar parels dui- iten in ruil voor een behouden terug- Komst in de beschaafde wereld. En clan is de ellende goed aan de gang. Emmeiine dreigt ontvoerd te worden, maar als de beide misdadige mannen eikaar van het doek helpen keert de vrede weer. Eten gezellig verhaal, waarnaar met piezier zal worden gekeken, al was het alleen maar om de knappe Emmeiine. Van Maandag tot en met Donderdag drie beroemde sterren (Claude Rains, Ann Todd en Trevor Howard) in „De grote passie In de Witte-bioscoop is de revolu- tionnaire generaal José Juan Reyes dodelyk verliefd geworden op een beeldschone dame. Zy wilde echter niets van hem weten, hetgeen de gene raal zeer verdroot. Hij gaf het natuur- lyk niet één twee drie op, maar toen het toch op niets uitdraaide en zyn te genstanders naderden om het stadje te heroveren, besloot hij weg te trekken zonder het op een gevecht te laten aankomen. Zodoende bleven zyn ge liefde en het stadje gespaard. Maar als do generaal verdwenen is, komt het meisje tot de ontdekking, dat ze toch wel.... en het slot kunt u raden. Deze onderhoudende Zuid-Amerikaanse film, die twaalf maal werd bekroond, gaat tot en met Donderdag. HERENHOEDEN in alle modellen 8.90 122o 16.90 NU bestellen! p. 50 stuks v. a. f 2.16 Keizerstraat 37. Tel. 2521 De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Heidei waargenomen door de artsen P Schoorl, Timorlaan 25, telefoon 3108 en G. van der Most, Weststraat 111 telefoon 2059. Op Tweede Kerstdag wordt de dienst van 's morgens acht uur tot 's avonds twaalf uur waarge nomen door de artsen A. J. F. Thor- becke, Javastraat 113, telefoon 2103 en J. J. Fahrenfort, Westgracht 9, tele foon 2081. De Gereformeerde Zondagsschool vereniging „Filippus" houdt haar kin derfeesten op Tweede Kerstdag in de Bethelkerk aan het Julianapark: voot de kleintjes 's middags om drie uur en voor de groteren 's avonds om half acht. De Engelse kustvaarder „Pro gress", onderweg van Stettin naar Grangemouth, heeft het Nieuwediep aangelopen dm victualiën en olie in te nemen. Zy zette gistermorgen de «is voort. Het lichtschip „Terschellinger- bank", dat te Rotterdam heeft gedokt is door de tonnenlegger „Barnehurst' weer naar zyn station gesleept. De Franse tonnenlegger „Trieux" heeft een lichtboei afgehaald, die ty dens de oorlog ..abij DuinKerken van zijn anker was geslagen en door een Nederlands vaartuig naar Den Helder werd gebracht: de lichtboei is al die tyd in het tonnenmagazyn aan de Bui tenhaven bewaard. Het is morgen hoog water om 11.35 en 23.15 uur en laag water om 5'<i0 en 17.20 uur. Op Tweede Kerstdag is het hoog water om 12.10 en 23.55 uur -,n laag water om 6.15 en 17.55 uur. Dinsdag is het hoog water om 12.50 uur en laag water 6.45 en 18.35 uur. De temperatuur van het zeewater was 6.3 graden Celsius. Voor de vele liefhebbers van de amusementsmuziek volgt hier een be richt, dat zeker niet met gejuich zal worden ontvangen. Het Helderse gma- teursdansorkest „De Optimisten" ver keert namelijk in moeilijkheden, die er toe zouden kunnen leiden dat het en semble ophoudt te bestaan. „De Opti misten" zijn nu al vele weken buiten gevecht. De oorzaak ligt in een onvol ledige bezetting, voornamelijk van het sax-team. Nu het aantal inwoners van Den Hel der dagelijks stygt, hoopt het orkest da ook het aantal amateur-saxofonis ten toeneemt. Het vooruitzicht, dat al leen wanneer nieuwe leden zich aan melden, het organiseren van de van ouds bekende showavonden voortgang kan vinden, zal voor de amusements- 1'evende Nieuwediepers een reden zijn hun vrienden en kennissen (amateur musici) op te wekken zich by „De Op- V'misten" aan te sluiten. Zy die tot de gelederen van het veertien man sterke dansorkest willen toetreden, kunnen z:ch opgeven by de heer P. Byl, Aster straat 1, en by de heer H. v. d. Water Ruyghweg 32. Op het raadhuis werden weer twee aanbestedingen gehouden. Voor de aanleg van het eerste gedeelte van het Moorriool c.a. schreven in: C. Martijn- se .Amsterdam, 101 800; J. v. d. Hei de, Amsterdam, 99.900; Roelof Wier- sma, Sloterdijk 98.000; J Dienaar. Santpoort 93.000; Aann. mij. „Kenne- merland N.V.", Heiloo. 90.800; Fa. J. ten Brinke, Hippolytushoef, 69.715; Fa. H. Bunschoten en Zn., Noordwijk, f 37.061. De aanbesteding van het bouwen van een gebouwtje voor de waterverstrek ker met bykomende werken by de Vis- afslag, had het volgende resultaat: Wed. M. de Vries en Zn., 5.041; C, Goes. 4.686, Fa. C. Th. Kwak en Zn., 4.350; M. C. v. d. Plas 4290; Gebr. Kersbergen 4.110; F. G. Reyeri f 3.960; Fa. gebr. Boot 3927; Fa. Min- neboo en Walboom 3.927; Fa. W. Veenstra en Zn. 3766; Fa. Joh. Stee man 3633; Fa. Gebr. Smit 3593; J. Roomeijer 3559; G. J. de Wit 3545; C. van Essen 3529. (Alle inschrijvers voor dit gebouwtje zyn Helderse aan nemers) Het in „Veerburg" gehouden Kerst feest werd by gewoond door ongeveer 140 leden van de afdeling van de Bond \an Plattelandsvrouwen. De voorzitster, mevr. Grootea— Stammes, opende de byeenkomst met een toepasselyk woord, waarna met pianobegeleiding van mej. A. Dekker door allen „Stille nacht, heilige nacht" werd gezongen. Een groepje leden onder leiding van mtvr. LiefhebberSpeets voerde het toneelstukje op „Haar Kerstfeest" van Jhr. van Riemsdijk. Mevr. Taillie las het kerstverhaal „Wat het kind miste" van Mien Labberton. De koek en het gebak, waarop de dames getracteerd werden, waren door enige dames van de afdeling gebakken en ook vele handwerkjes voor de verloting waren oigen werk. Deze verloting bracht 64,52 op, welk bedrag zal worden af gedragen aan de Stichting „Avond zon' tehuis voor ouden van dagen. Evenals andere jaren zullen ook nu weer langdurig zieke plaatsgenoten nen cadeautje ontvangen. Medegedeeld werd, dat het hoofd bestuur van de bond een film wil samenstellen van de plattelandsbedry- ven en dat verzocht werd daarvoor 'oto's beschikbaar te stellen. De damea van de afdeling zyn uitgenodigd door 1e afd. Wieringerwaard de vertoning van de muzikale film van Puccini by te wonen. Ook wekte de voorzitter op de E H.B.O.-cursussen te volgen. Tussen de verschillende gedeelten van het programma werden nog ge- zamenlyk enige kerstliederen gezon gen en tot besluit het „Ere rij God". Mevr. GrootesStammes dankte ten slotte allen, die meegewerkt hadden san het slagen van deze bijeenkomst Op haar beurt dankte mevr. Wai- boer—van Elteren, hoofdbestuurslid, net bestuur voor het organiseren van deze Kerstavond. De apothekersdienst wordt op Eerste Kerstdag en voorts t.m. volgen de week Vrijdag 's avonds na zes uur waargenomen door de heer W. H Kingma, Polderweg 25. Op Tweede Kerstdag kan men lot 's avonds zes uur terecht by apotheek Beth, Ko ningstraat 64. Op Eerste Kerstdag wordt in de Nederlands-Hervormde kerk aan de Weststraat (de Nieuwe Kerk) het Kerstfeest met de kinderen gevierd en we! 's middags om half drie voor de 'ï/eintjes en 's avonds om zeven uur "oor de groteren. In de Palmstraat wordt eveneens op Eerste Kerstdap het Kerstfeest gevierd; het begint om half vier voor de kleintjes en om zeven uur voor de groteren. Het kantoor van de Gemeente Ontvanger aan de Kerkgracht zal op v'iydag 30 en Zaterdag 31 Decembei voor betalingen van gas. stroom wa ter, schoolgeld en belasting gesloten zyn. De voetbalwedstryd HRC 2— QSC 2, die op Tweede Kerstoag u ordt gespeeld, begint om half elf. Gistermiddag heeft de gemeenteraad van Texel de begroting voor het Jaar 1950 aangenomen in de samenstelling) zoals die in de vorige raadsvergadering Ooor B. en W. was aangeboden. Uit d® raad was het voorstel gekomen om do brandverzekeringsbelasting ook van toepassing te verklaren op de roerend® goederen, maar dit werd met 85 stem men afgewimpeld. Toen de Texelse kermis ter sprak® werd gebracht, verklaarde de meerder heid van de raad zich voor afschaffing ervan. Op voorstel van B en W. werd echter besloten, een beslissing in dez® in een volgende vergadering te nemen. Aan B. en W. werd machtiging ver leend, om voor het jaar 1950 kasgeld- 'eningen aan te gaan tot een totaal be drag van 400.000, voor het uitvoeren v an nieuwe openbare werken, zoalf woningbouw, wegverbetering en riole ring. Aan de heer A. Flokstra, onderwyzer te Oosterend, werd eervol ontslag ver leend, in verband met zyn benoeming t> Zutphen. Teneinde de kerkgenootschappen d® gelegenheid te geven, hun plannen ten aanzien van een rusthuis uit te voeren, werd door de raad besloten, dat da touw van zulk een rusthuis niet van gemeentewege zal geschieden. Geboren: Jacobus J„ z. van 3. Boersen en G. M. Schraag. J „r.0.?wd: Jan A. van den Berg en Hendnka J. Henstra. POLITIENIEUWS Gevonden; Pakje met 2 schorten Ko Ln 3!1" berenhandschoenen, fluit, torhHi /6 v ermuts- regenpak, mo- feï erm)' 1 Paar kinderpantof- DIJKGRAAF BENOEMD. p K°nlnkiyk Besluit is de heer P- riiiu ier ÏLZT> 'e ^en Haag benoemd tot dijkgraaf van het waterschap „De der- Texel"meenSChaPPehjke polders op

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2