Stad en Omgeving, Stichting „Comité O. en O." bracht vreugde bij militairen en kinderen Fokvereniging „Koegras" bestond op 23 December een kwart eeuw Voorstel tot afschaffing bij Raad ingediend de Drukkerij EGNER Feestelijke Kerstmiddag in de Marine-Cantine Kerstfeest in het Gemeente lijk Verpleeghuis Vlissingen en de Marine PIET SCHMIDT Burgerlijke Stand Tussen Haaks en Kuitje Ds. Hamming beroepen Het lag voor het grijpen.!.... Youth for Christ-Rally heden avond in de Palmstraat IN HET KORT Koopt bij „Toppy" is niet meer Texel verloor van degradatie- candidaat De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Rijdende kraan voor de „Karei Doorman" Belangrijke resultaten werden bereikt De heer N. Hoornsman 25 jaar voorzitter Tnvp/ti» kermis aan een zijden draad Bouw Gem. Rusthuis opgeschort Nog juist op tijd! VVV zorgde voor f 2.250.000 WOr.NSD4.C5 28 *V~CEMBER 1949 Getrouw aan een goede traditie, heeft de stichting „Comité O. en O." dit jaar bjj de viering van het Kerstfeest weer gedacht aan onze gewonde, zieke en invalide militairen en aan de kinderen van omgekomen of buitenslands ver toevende militairen. De verpleegden van de Sociaal Medische Dienst der Ko ninklijke Marine te Leiden, de militairen in de ziekenhuzen te Haarlem en Alkmaar, in het Marine-Hospitaal te Overveen en in de ziekenboeg te Nieuwe- diep werden allen met een Kerstpakket verrast De pakketten te Den Helder werden door enkele leden van het Stichtingsbestuur aan de patiënten uitgereikt Gistermiddag begon om vijf uur het Kerstfeest voor de kinderen, dat een bui tengewoon geheel is geworden. Verscheidene autoriteiten woonden dit feest dat werd gegeven in de Ma rine-Cantine, bij, en toonden daarmede hun belangstelling en sympathie voor het werk der Stichting. ^Vij zagen de Commandant Zeemacht NederT&nd, schout-bij-nacht I. W. Reijnierse, met zijn echtgenote, voorts de kapiteins ter zee L. H. Quant, S. G. Barendregt en D. J. Kommer, met hun echtgenoten, de luitenants ter zee der le klasse J. C. H. Bol en U. F. van der Veen. Ook de waarnemend hoofdvlootpredikant, ds. J. W. Sepmeijer, was aanwezig. Na een kort openingswoord van de beer G. J J. Bouman betrad de pen ningmeester van de Stichting, de heer J. J. Landman, het toneel, ditmaal in gijn kwaliteit van feestleider. Hij ver bond de verschillende onderdelen van het programma, en vertelde zelf een boeiend Kerstverhaal, waarnaar de kinderen ademloos hebben geluisterd. Tevoren had de vlootpredikant ds. Rot huizen een helder en op zijn jeugdig auditorium afgestemd woord over de betekenis van het Kerstfeest gesproken. Alleraardigst was de opvoering van het spel óver de luie Prins Mario, door de jeugdgroep „Vrije Vogels". Het op treden van de goochelaar en buikspre ker Professor Antonini spande echter de kroon. Wat hij presteerde, was voor de kinderen bijzonder geslaagd, vooral door de vertellingen, die hy onderwijl afstak. En de ouderen konden hem, be halve om zijn .grote vaardigheid be wonderen om de vlotte wijze waarop In het gemeentelijk verpleeghuis aan de Duinweg te Huisduinen gaat nimmer een feestdag ongemerkt voorbij. Va der en moeder Greidanus zorgen altijd, dat ook voor de bewoners van hun tehuis, voor wie haast alle dagen een der zijn, de data die met een rood cij- ler op de kalender staan aangegeven, een bijzonder karakter krijgen. Nu was, ter gelegenheid van het Kerstfeest, de conversatiezaal getooid met een kerstboom en stemmige versiering. Op de avond vóór het feest concerteerde t/ orkestje van „Harmonie" onder lei ding van de heer L.'F van Loo Jr„ en vertelde de heer G. Visser een Kerst verhaal. In de pauze hield wethou der Van Loo een korte toespraak, waar in hij bij voorbaat zijn beste wensen voor het komende jaar aanbood. Aan het eind van de mooie avond bedank te de heer H. A. Boon namens het bestuur en de bewoners van het tehuis degenen, die aan het gebodene had den meegewerkt. Op Eerste Kerstdag kwam een groep kinderen van de Huisduiner Zondags school Kerstliederen zingen en trac- taties uitdelen, die beschikbaar waren gesteld door een comité uit de Neder lands Hervormde Gemeente. De avond van .Tweede Kerstdag werd voor de bewoners zeer gezellig ge maakt door een aantal leden van de buurtvereniging Tweede Molenstraat. De heren Thijssen, Westernink en Van Zwanink hadden voor een afwisselend programma gezorgd, waarbij mevr. CoUwenberg de pianobegeleiding voor haar rekening nam. De heer C. J. Die naar sprak een welgemeend woord van dank namens de bewoners, die allen bijzonder hadden genoten. Met betrekking tot een terugkeer van de Marine naar Vlissingen zijn in het afgelopen jaar herhaaldelijk besprekin gen gevoerd tussen vertegenwoordigers van de Minister van Marine en het ge meentebestuur. Hoewel de besprekin gen van vertrouwelijke aard waren, kan toch wel worden medegedeeld, dat het in het voornemen van de Marine ligt om tot de bouw van steigers in de Buitenhaven over te gaan. B. en W. van Vlissingen koesteren goede verwach ting, dat van Rijkswege verdere stap pen in verband met de terugkeer van de Marine zullen worden gedaan, waar bij vooral aan het weer naar Vlissin gen brengen van de matrozenopleiding moet worden gedacht, zij het ook dat de opleiding in het te verwezenlijken programma naar tijdsorde pas in de laatste plaats aan de orde komt. Aldus verklaarden B. en W. aan de raad in verband met vragen naar aanleiding van de gemeente-begroting. hij zijn dikwijls verrassende toeren verrichtte en met gesproken woord omlijstte. Met begeleiding van mej. Veth wer den Kerstliederen gezongen, de kinde ren werden enige malen getracteerd, zij kregen allemaal een cadeautje en werden, toen om kwart voor negen het feest was afgelopen, met autobussen naar huis gebracht. Het comité O. e O. heeft deze Kerst dagen weer goed werk verricht, en degenen uit de burgerij of van de ma rine, die daarbij hun financiële of mo rele steun verleenden, kunnen ervan overtuigd zijn dat hun medewerking werd gewaardeerd, zowel door het co mité als door degenen die op het Kerst feest 1949 door O. en O. werden ver rast. Colbert GOótuumó naar maat Excl. dessins - Vertrouwd adres Ruyghweg 74 Tel. 3176 Bevallen: A. Collet-van Ekriks, z. G. de Boerde Boer, zoon. A. M. MolNotmeijer, zoon. G B.akker Hoelandt, dochter. A Wezelman van Duijn, dochter. F. C. Dijkshoorn —Smit, zoon. T. ReindermanWijn- gaarde, dochter. L. C. de Gier—Ko ning, dochter. J. H. Gerritsen— Burgers, zoon. M. M. Knopper Ledermann, zoon. T. H. StamNoor- dermeer, dochter. Ondertrouwd: W. Boon en P. Bruinsma. L. W. Wittenberg en T. Muntjewerf. J. Raijer en J. P. van Dok. D. Klik en J. H. Kreijger. Gehuwd: C. Smit en B. van Leenen. J. Lagendijk en C. A. Kater. Overleden: H. Bergsma, m. 56 jaar. L. Ouwerling, m. 78 jaar. Wed. N. van LeeuwenBlom, 91 jaar, v. H. Kikkert, m. 2 maanden. S. Ba kenBlaauboer, v. 59 jaar. Wed. M. Dekker—Kistemaker. v 88 jaar. Hr. Ms. „Johan Msurits" is gisteren van de werf gekomen en heeft bij de P.W. munitie geladen. De komende da gen zullen terdege worden benut voor bet treffen van voorbereidingen tot de West-Indische reis. De Nederlandse motorschoeners ..Cornelis Houtman" en „Ruja" hebben gisteren de reis, resp. naar Huil en bin nendoor naar Antwerpen, voortgezet De bemanningen hebben de Kerstdagen in hun familiekring kunnen doorbren gen. Het is morgen hoog water om I.40 en 14.35 uur en laag water om 8.25 en 20.25 uur. Aan de gemeentelijke visafslag werd gedurende de vorige week aan gevoerd: 743 kg bot, 322 kg garnalen, 324 kg kaan, 167 kg kabeljauw, 42 kg rog, 10.223 kg sardien, 2162 kg schar. 7175 kg schol, 329 kg tarbot, 7981 kg tong, 4098 kg wijting. Ds. H. B. Hamming, Gereformeerd predikant hier ter stede, heeft een beroep naar Utrecht ontvangen. Gevonden: breiwerk met twee knotten blauwe wol; bankbiljet; bril; speelgoedbootje; ceintuur; collier; duimstok; étui met schrijfbehoeften; gewicht; handschoenen: herenhoed; zwarte hond; hondenhalsband; paar nappa herenhandschoenen; kotiijn; kruisje; luchtfilter van motor; twee jumpermouwen, twee portemonnaies, geldbeurs; pet; rozenkrans; riem; shawl; paar zwarte jongensschoenen; ring met sleutels; schoolétui; speel goedtractor; bruine vulpen, vulpen met stalen pen; vulpotlood; drie kinderwan. ten; zakmes; zilverbon van f 1; idem van f 2,50. Verloren: armbandhorloge, broche; twee bankbiljetten van f 10; capuchon; ceintuur; grijze wollen das; étui met schrijfbehoeften; honderd gul den aan papiergeld; handdoek met twee zwembroekjes; hoed; oliejas; groene jas met groene broek; ketting met wit te parels; marinebaret; vier portemon naies; portefeuille; linker kinderschoen bruin); cahier; ballpointpen; vulpen; paar blauwe kinderwanten; paar grijze kinderwanten; postwissel. Inlichtingen op het Hoofdbureau van politie. Gelijk reeds bericht, zal hedenavond een jeugdrslly worden gehouden door de Ycuth-for-Christ-beweging. Deze lally zal echter niet, zoals aanvankelijk werd medegedeeld, worden gehouden in de Nieuwe Kerk, maar in het ge bouw Palmstraat. De avond, die in het teken zal staan van de vraag „Was het voor jou Kerstmis of Kêrst-mist?", zal om acht uur worden geopend. Alle belangstellenden zijn welkom. Aan de Nederlandse school voor coupeurs en coupeuses te Doetinchem slaagde onze stadgenote mej. G. Let- tinga voor lerares; de dames R. Tol en A. Edcius slaagden voor costumière. Zij werden opgeleid door mevr. M. C. van ToledoRump. De collecte die tijdens de feest avond van „Moed, volharding en zelf opoffering" ten bate van het Dorus Rijkers-fonds werd gehouden, heeft f 60.22 opgebracht. Voor hetzelfde doel werd ook gecol lecteerd tijdens de feestavond van de Zeevaartschool. Hier bedroeg de op brengst f 61.55. Op Vrijdag 6 Januari geeft het A B.C.-cabaret o.l.v. Corry Vonk en Wim Kan in Casino een opvoering van de cabaret-revue „Meester A.B.C.". ALPINO'S alle kleuren 2.25 Toen Hr. Ms. „Banckert" op 22 November de haven van Nieuwe- diep verliet op weg naar Indone sië, stond voor het achterste tor pedokanon een matroos met „Toppy" op zijn arm. In ons ver- slagje over het vertrek van de Banckertschreven wij, dat „Toppy", de scheepshond, „er gens" werd opgepikt en zich aan boord best thuisvoelt. Het beest je zette angstige oogjes op, toen zijrtf Banckert door zoveel druk doende mensen was bevolkt. Nu ontvangen wij van de ma troos 3e klasse G. de Boer het droevige bericht, dat „Toppy" op 14 December na een kortstondig maar hevig lijden is gestorven. Hij heeft een eerlijk scheepshon dengraf gevonden in de Arabi sche Zee. URK, 24 Dec. 1949. Door 60 vaar tuigen werd aangevoerd: 14.698 pond snoekbaars 2228; 632 pond rode baars 28—30; 504 pond blei 7—9; 1832 pond voorn 56; 12 pond karper 33 cent, al les per pond. Texel, dat zeker tot de sterkste clubs in haar afdeling mag worden gerekend, kreeg een bittere pil te slikken door van Nieuwe Niedorp, dat hopeloos on deraan stond, te verliezen. De oorzaak hiervan was niet het goede spel der gasten, doch wel het feit, dat de ver dediging der thuisclub, welke anders het sterkste deel is, thans geheel uit vorm was. Steeds weer kregen de gas ten gelegenheid aanvallen op te bou wen en steeds weer waren de verdedi gers van de thuisclub niet bij machte, deze af te weren. Dat het slechts bij twee doelpunten bleef, was aan het ge mis aan productiviteit bij Nieuwe Nie dorp te danken. Vóór de rust speelden de gasten met de wind in de rug en aanval op aan val rolde op de Texel-veste. Het eer ste doelpunt werd gescoord, doordat de Texelverdediging voor vermeend bui tenspel bleef staan. Het tweede ont stond uit een schermutseling voor het doel, waarbij een der achterspelers der thuisclub niets anders kon doen dan de bal in eigen doel te deponeren. Na de rust waren de rollen omgedraaid en moesten de gasten alle zeilen bijzetten om onheil te voorkomen. Vijftien mi nuten waren in de tweede helft ge speeld, toen Neyens een vrije trap kei hard inschoot (12). Nog probeerde Texel een gelijkspel uit het vuur te slepen, doch niets mocht meer baten. Dientengevolge kon Nieuwe Niedorp haar eerste overwining en Texel haar eerste nederlaag noteren. rr= 54. Pim, Pam en Pom hebben hun uiterste best gedaan om de indruk te wekken, dat er wel honderd soldaten in het fort zijn. En dat is hun gelukt ook. De roverhoofdman heeft de aan val voorlopig nog even uitgesteld. De kolonel echter voelt zich nog steeds niet op zijn gemak, als Pim rapport bij hem komt uitbrengen. „Ze zitten te beraadslagen kolonel", meldt Pim, die de vijand door een kijkgat heeft be spied. „Voor zover ik het kan bekij ken, gaan ze de tenten opslaan om een hapje te gaan eten. Maar ik geloof niet, dat ze tot de aanval zullen over gaan!" „Ik wou, dat ik het kon gelo ven", zucht de kolonel. „In ieder geval heb jij ons tqt zover gered. Endat moet beloond worden. Als beloning mogen jullie 'n extra rantsoen stroop wafels gaan halen". Nu dat laat Pim zich geen twee keer zeggen. In de afdeling confectiebouw van het bedrijf der firma J. Jongerius N.V. te Jutfaas is een grote hijskraan, bestemd voor de „Karei Doorman", gereed ge komen. Deze rijdende kraan, die een capaciteit heeft van 2500 kg, is naar de firma Jongerius ons mededeelde bestemd om vliegtuigen, die een on fortuinlijke landing op het dek heb ben gemaakt, naar de werkplaats van bet vliegtuigmoederschip te takelen. Gisteren begon de versleping van het gevaarte, dat een gewicht heeft van 9 ton, naar Schiedam. Zoals be kend, vertrekt de ..Karei Doorman" met Z. K. H. Prins Bernhard aan boord op 2 Januari naar de West. De fokvereniging Koegras vergaderde op 23 December bij de heer C. Rol. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter, de heer N. Hoornsman, aan het feit, dat de vereniging juist op deze datum haar 25-jarig bestaan kon her denken. Naar aanleiding van dit heuglijke feit ging de voorzitter het ontstaan en de verrichtingen van de vereniging na, waarbij hij memomeerde, dat de eerste stoot tot het oprichten werd gegeven door de beer G. Posch, die hiei enige jaren heeft gewoond en reeds bekend was in fokverenigingskringen. van 3.14 pet., terwijl dit thans (over 1948) bedroeg 3.71 pet. Als men dit in geld zou willen uitdrukken tegen de tegenwoordige boterprys van f 5 per kg., dan zou dat bij een gemiddelde van 3500 kg. per jaar een groter opbrengst per koe betekenen van 35 x 0.57 kg. is 19.95 kg. a f 5.— is f 99.75. Dit geeft reden tot tevredenheid. Minder tevreden was de voorzitter over het exterieur van 't vee. De ver schillende fokveedagen, die de laatste iaren gehouden zijn, hebben aange toond, dat ten opzichte daarvan nog heel wat te verbeteren valt. De fok- veedag van dit jaar gaf trouwens een hele verbetering te zien. Dit was een gevolg van de maatregel, dat vooraf een commissie bij de leden is rondge gaan om de dieren aan te wijzen, die voor beoordeling op de tentoonstelling in aanmerking kwamen. Toch moet cieze exterieurverbetering sterk worden voorgevoerd en moet vooral gestreefd worden naar uniformiteit. Volgens de heer Hoornsman zal dit zeer bevorderd worden, door de K.I. (kunstmatige in seminatie), die dit jaar voor het eerst bij de koeien van de fokvereniging is toegepast. Met de wens, dat het in de komende jaren met de fokvereniging in Op 23 December 1924 werd een ver gadering gehouden, waarin de heer E. Koster, de bondssecretaris het werken der vereniging uiteenzette. Op deze ver gadering werd tot oprichting van een fokvereniging besloten, waarvoor zich 10 leden opgaven. Het eerste bestuur bestond uit N. Hoornsman, voorzitter, J. Biersteker, secretaris, C. Tromp penningmeester, G. Posch, vice-voorzit- ter en J. Sleutel Pzn. Het antal leden nam geleidelijk toe Ais controleur werd aangesteld Joh. P. Zeeman. Deze laatste functie werd door verschillende personen vervuld. Thans is de heer Moeyes als zodanig werkzaam. Van de bij de oprichting gekozen bestuursleden bekleedt de heer N. Hoornsman nog steeds dezelfde tunctie, zodat deze ook met de ver eniging zijn zilveren jubileum als voorzitter der vereniging kan herden- Ken. De heer Hoornsman ging na, wat de bereikte resultaten waren. In 1925 is begonnen met een gemiddeld vetgehalte versneld tempo voorwaarts moge gaan, verklaarde de voorzitter de vergadering voor geopend. Bestuursverkiezing. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. De rekening en verant woording van de penningmeester was door de heren Th. Terra Jz. en C. Gou- wenberg nagezien en accoord bevonden, waarna de penningmeester en de com missie dank werd gebracht voor hun werkzaamheden. Bij de bestuursverkiezing stelde de heer J. Sleutel Pzn die ook van de op richting af bestuurslid was geweest, zich niet meer herkiesbaar. Hij wilde zijn plaats afstaan aan jongere krach ten. In zijn plaats werd gekozen de heer C. Paarlberg Czn., die deze benoeming aanvaardde. De begroting werd na enige bespre king aangenomen, zoals door het Be stuur was vastgesteld. De controleur de heer Moeyes bracht het jaarverslag uit. Van dit verslag had bij veel werk gemaakt. Het besloeg 26 bladzijden drukwerk. Hij ontving hier voor dan ook de dank der vergade ring. Besloten werd het volgende jaar weer een fokveedag te organiseren. Uitreiking medailles. Hierna werden door de voorzitter de medailles van de fokveedag, gehouden ter gelegenheid van het 100-jarig be staan der afdeling Den Helder van de Holl. Mij. van Landbouw met een toe passelijk woord uitgereikt en dank ge bracht aan de gevers. Het waren liefst 32 medailles. De rondvraag leverde weinig op, waarna de heer J. Sleutel Pzn. bij zijn vertrek als bestuurslid dooi de voorzit ter een kistje sigaren werd aangeboden in dank voor alles wat hij sinds de op richting voor de vereniging heeft ge daan. Onder voorzitterschap van burge meester Rehorst kwam de raad der ge meente Texel in voltallige vergadering bijeen. Allereerst wordt eervol ontslag leend aan de heer A. Flokstra als on derwijzer aan de o.l. school te Ooster end. De voorzitter merkte op, dat dit ontslag de moeilijkheden, welke zijn gerezen ten aanzien van de voorpenmg van het onderwijzend personeel in deze gemeente weer vergroot. Momenteel zijn er verscheidene vacatures bij e diverse scholen, waarin door de tijde lijke aanstelling van gehuwde dames wordt voorzien. Spreker bracht hulde aan deze dames voor haar gemeen schapszin en offervaardigheid voor het onderwijs. Bouw Rusthuis Bij raadsbesluit van 23 September j.1. werd in beginsel besloten, over te gaan tot het bouwen van een gemeen telijk rusthuis voor bejaarden. Gedacht werd zo mogelijk te komen tot verwe zenlijking van de plannen welke zijn opgesteld door een studiecommissie, ingesteld door de Sociale Raad te Alk maar. Zoals bekend, wordt door een commissie, ingesteld door de Prote stantse kerken op het eiland eveneens een poging in het werk gesteld om te komen tot het stichten van een rust huis. Daar zowel de gemeente als de kerken van oordeel zijn dat op Texel geen plaats zal zijn voor twee tehui zen, trad men met elkaar in overleg om een zo gunstig mogelijke oplossing te verkijgen. Bij dit overleg werd over eengekomen, dat B. en W. aan de Raad zou voorstellen de verwezenlijking van de plannen der gemeente op te schor ten, teneinde de plannen van kerke lijke zijde een zo gunstig mogelijke kans van slagen te bieden. Spreker zegt, dat als vruchten van het gemeen telijk initiatief kan worden aangemerkt de stimulans hiervan op de kerken en het feit dat Gedeputeerde Staten het Texelse Rusthuis, op verzoek van B. en W., op de urgentielijst hebben geplaatst voor het bouwvolume. Spr. hoopt dat het bouwvolume binnen niet al te lange tijd beschikbaar zal wor den gesteld. De heer Bruin (PvdA) vreest dat aan de kerkelijken bij opngming in het rusthuis voorrang zal worden verleend boven de niet-kerkelljken, en zou gaar ne zien dat de gemeente, om dit te voorkomen, ook in de stichting zou deelnemen. De voorzitter antwoordde hierop dat de gemeente een dergelijk voorstel aan de kerken heeft gedaan, doch dit is verworpen. De planner van de kerken omvatten een inrichting, bestaande uit 25 twee persoonskamers, of in het totaal, bo ven het nodige personeel, ruimte bie dend aan 50 personen. De kosten van t gebouw worden geschat op 125.000, die van de inventaris op 195 000. De jaarlijkse lasten worden gesteld op 34.375, waarbij de verpleegprijs kan worden gesteld op 17 per week per persoon. De kerkelijke commissie geeft de verzekering dat het tehuis voor een ieder, ongeacht welke richting, toegankelijk zal zijn. Begroting 1950 De heer Keijser (WD) meent, dat de posten krap zijn geraamd en acht het gewenst de algemene reserve in de toekomst op te voeren. De algemene reserve bedraagt thans 185.000. Ook was de heer Keijser het grote aantal subsidies opgevallen. De voorzitter zegt dat zeer veel aanvragen om sub sidies zijn ingekomen. Op alle aanvra gen werd niet ingegaan. Men mag toch verwachten, dat ook Texel voor de verschillende charitatieve doeleinden iets kan bijdragen. Deze geringe bedra gen beïnvloeden de begroting echter niet. De algemene reserve mag, aldus de voorzitter voor deze gemeente be hoorlijk worden genoemd. De heer Keijser (WD) wenst de brandverzekeringsbelasVng, welke mo menteel alleen geheven wordt van on roerende goederen uit te breiden tot de roerende goederen, en daartegen over een overeenkomstige verlaging van de heffing van het ontroerend goed. Deze opmerking was ook ge maakt door de commissie, belast met het onderzoek van de begroting. In de memorie van antwoord van B. en W. wordt deze zienswijze niet gedeeld. Zou de bedoelde wijziging, aldus B. en W., worden ingevoerd, dan zouden alle be zitters van roerende goederen terzake belastingsplichtig worden. Hoewel dit ten aanzien van een aantal personen niet onbillijk zou zijn, wensen B. en W. het niet voor hun verantwoording te nemen, deze categorie in haar geheel in de belasting te betrekken. De heer Keijser is niet tevreden met het antwoord van B. en W. en vraagt stemming over zijn voorstel. Het wordt met 8 tegen 5 stemmen verworpen. Visafslag Vervolgens wordt door enkele raads leden gewezen op de dringend nood zakelijke verbetering van de outillage van de visafslag te Oudeschild. Wel licht ware op deze wijze dit winstge vende bedrijf voor de gemeente op peil te houden. De voorzitter zegt, dat B. en W. het hiermede volkomen eens zijn. De bouw van een nieuwe afslag stuit echter af op de uitbreidingsplan nen van de naven. Bovendien bestaat omtrent de toekomst van de afslag zelf, onzekerheid. Eén en ander hangt af van de ontwikkeling van de markt B. en W. zullen er naar streven om indien mogelijk, de outillage van dé visafslag te verbeteren. Kermis De heer .Vassenaar (PvdA) hield een gloedvol betoog tegen de Texelse kermis. Spreker vraagt zich af, of er momenteel nog wel behoefte is aan 'n kermis. Twintig jaar geleden was de kermis op Texel een hoogtepunt, als gevolg van 7 geïsoleerde ligging. Tij dens deze kermis traden de beste ar- tisten op en werden prachtige voor stellingen gegeven. Men kon echt ge nieten van een ontspanning, waarvoor anders geen gelegenheid was. Maar.., aldus spreker, er is in de loop der ja ren veel veranderd, óók op Texel. Er is op het eiland thans, elke week bios- coop, er zijn twee schouwburgzalen en verschillende moderne dansgelegenhe den. Kortom in de vorm van ontspan ning is een grote verandering gekomen. Dit is een zeer verheugend verschijn sel. Ook is het contact met de vaste wal verruimd en bezit elke werknemer vacantie, zodat hij zich op bepaalde tijdstippen uit de dagelijkse sleur kan losmaken. Volgens spreker kunnen de duizenden guldens die voor de kermis worden uitgegeven en dus van Texel gaan, op een andere manier veel nutti ger besteed worden. In dit verband stelt spreker voor, over te gaan tot afschaffing van de kermis. De voorzitter zegt met animo te heb ben geluisterd naar het ernstig betoog van» de heer Wassenaar. Afschaffing van de kermis op dit moment is een ingrijpend iets. Daar dit punt niet op de agenda staat, stelt voorzitter voor, het uit te stellen tot de volgende ver gadering. Bovendien kunnen middeler wijl de reacties van de bevc t ng wor den gepeild. Besloten wordt deze kwes tie tot de volgende vergadering uit te stellen. Vervolgens werd de begroting voor 1950 met algemene stemmen vastgesteld met een totaalbedrag aan inkomsten en uitgaven van de gewone dienst van 1.187.000 en op de kapitaaldienst inkomsten en uitgaven van 1.130.000, derhalve met een batig saldo van rond 9.000. Ook de begroting voor de So ciale Dienst werd vastgesteld. De ge meente subsidie is 4000 hoger dan het vorige jaar. Het bedrag dat voor het jaar 1950 beschikbaar wordt gesteld voor het ge woon lager onderwijs werd bepaald op 24.30 en dat voor het openbaar u.l.o. onderwijs op 29.29. Aan B. en W. werd machtiging ver leend tat het aangaan van een kasgeld lening voor -1950 tot een maximum bedrag van 400.000. De voorzitter brengt dank aan de heer Westdorp, die in verband met zijn benoeming tot ambtenaar voor sociale aangelegenheden per 1 Januari in ge meentedienst treedt, en dientengevolge ophoudt lid van de raad te zijn, voor zijn vele goede diensten als raadslid en .wethouder aan de gemeente bewe zen. Betrokkene wacht een zware taak en verwacht wordt dat hij hieraan zijn volle aandacht zal geven. De heer Westdorp dankt voor de prettige wijze, waarop hij steeds heeft mogen samenwerken met de burge meester en t gemeentebestuur en hoopt dat hij bevrediging mag vinden in zijn nieuwe werkkring en in het be lang van de Sociale Dienst moge wer ken. Maar dan ook direct nog uw visitekaartjes bestellen bij: KEIZERSTRAAT 37. TEL. 2521 In de ledenvergadering van de WV „Texel" er reeds bij de aanvang van de vergadering door de voorzitter, de heer W. H. Lap, warme woorden van hulde gebracht aan de administratie der vereniging, de heer G. W. Oskamp, die ook gedurende het jongste seizoen de rechte man op de rechte plaats is gebleken. In 1947 werden van April-Sept door de boot v.v. vervoerd 217858 personen, in 1948 213071 en in 1949 222135. Een vooruitgang dus van 9064. Daarbij kan nog worden opgemerkt, dat de dienst van de rederij Koppen, die vorig jaar 5784 personen vervoerde is uitgevallen. Het toeristenbezoek werd van April tot Sept. voor 1947 berekend op 75000 Personen, in 1948 76319 en in 1949 75067. Een vermindering dus van 1252. De inkomsten, dank zij het VVV ver kregen, waren over 1948 2.449,638, voor 1949 2.250,000. Een belangrijk punt van bespreking vormde de seizoenuitbreiding, waar voor het noodzakelijk is, dat ook in het voor- en na seizoen volledig aan dacht wordt besteed aan de ontspan ning ten dienste van de gasten. De heer Groenhof werd wegens zijn benoeming tot voorzitter van de afde ling De Koog automatisch in het be stuur opgenomen. De heer N. van Schoonhoven werd herkozen en de heer P. Eelman als lid benoemd. I'jdens de rondvraag werd o.a. g*" sproken over de mogelijkheid van aan leg van bosjes bij de verschillende dorpen en over de wenselijkheid uit breiding van het fietspad de Witte eg tot de garage in de duinen. wenselijkheid van het voeren van propaganda ten dienste van het vreem- elingenverkeer, vooral nu een grote teiuggang valt te constateren, werd ei ge 'n het licht gesteld en daarbij werd in het bijzonder de betekenis van de badkrant belicht. Reeds staat vast, dat volgend jaar °P. Texel het congres van de Vereni ging tot behoud van Natuurmonumen ten zal plaats hebben.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2