derkwartier 2a| percelen grond nemen over- sarTsssstt Hef Nieuwe Boek De heerP. Groot nam afscheid LAAT CARRY DAVIS BINNEN! Sin*"'KV' 'Si iUÏ SWK-&-— Lovelock te New-York door trein gedood Stichting T.P.D. voorkwam vorming van kaste De schrik gaf hem kracht Twee Groningers gaan naar Rome lopen Einstein van plagiaat- beschuldigd Van geluksvogels gesproken... Een oude vestingtoren te Maastricht ontdekt Nieuwe Syrische regering Churchill wenst- geen standbeeld Te*e> Het vraagstuk der watervoorziening Urk Hoogheemraadschap Hoïlands Noo7 Woensdagmorgen kwam in het r» meenlandshuis te Alkmaar het bestuur van het Hoogheemraadschap N,, hollands Noorderkwartier in alSt vergadeing b«ecn, onder voorzitter schap van de dijkgraaf, mr a f Kamp. Bij de mededelingen wedden enige woorden gewijd aan de weg Uit- nf De ten u'tv<>erlegging Van d,t object is kort geleden he^at Er rust thans een schuld van f 121000 op deze weg. De jaarlijkse onderhouds kosten zijn geraamd op f 8700. Hierna kwam een tiental bestuurs voorstellen in bespreking waarbii bleek dat de vergadering zich geheel Jon verenigen met de zienswijze van haar bestuur. Daar met het voorstel tot aankoop van een stuk grond ter lengte van 91 m. en 0.75 m. breed te St Pancras van ge Woningbouwvereniging St. Pancras voor verbreding van de Vijzellaan slechts een bedrag van f 1 gemoeid is ging de vergadering hiermee accoord De vergadering nam ook het voorstel tot aankoop van grond van de heer P. J. v. d, Stoop voor verbreding van de Westorweg in t Veld in de gemeente Nieutve Niedorp aan. De oppervlakte van dit stukje grond is vijftig centiare en de prijs zou ook hier f 1 zijn. Het bestuur uitte zijn erkentelijkheid voor de medewerking van de eigenaar: Voorts was er een voorstel tot ver koop van enkele vaarsloten langs en nabij de Oosterdijk en Zuiderdijk van Drechterland aan de polder Het Groot slag. Ook hier kon de vergadering geen bezwaar tegen hebben. Een voorstel tot het aangaan van een overeenkomst van ruiling van grond langs de Schermeerdijk met de provincie Noord-Holland werd even eens goedgekeurd. Zo ook het voorstel tot verlenging van het erfpachtsrecht van de heer J. Joh. Splinter op het ierceel gemeente Ransdorp, sectie F, nummer 375 en het voorstel tot wijzi ging van de overeenkomst met de ge meente Zijpc nopens de bouw van noodwoningen te Petten. De voorstellen tot het verlenen van een tijdelijke bijslag aan de daarvoor ia aanmerking komende ambtenaren en werklieden en tot vaststelling van een gratificatieregeling over 1949 ten behoeve van een deel van het perso neel, hadden de volledige instemming van de vergadering. Tot opvolger van de heer Nicolai, die eind 1952 de dienst met pensioen zal verlaten, werd de heer P. Spijker benoemd. Deze zal eerst in de rang van technisch ambte naar worden aangesteld. Naderhand zal hij met terugwerkende kracht tot technisch ambtenaar eerste klasse be noemd kunnen worden. Salarisregcling Bij het voorstel tot wijziging van de salarispositie van het personeel en tot vaststelling van een nieuw ambtena ren-besluit, vroeg de heer C. Ham of de salariëring in het algemeen en die \an de hoofdambtenaren in het bijzon der niet te hoog worden opgevoerd. De dijkgraaf deelde hierop mede, dat dc- verhoging van de salarissen van de lagere ambtenaren alleen mogelijk is als ook de salarissen van de hoogste functionarissen worden verhoogd. Nadat geruime tijd met „gesloten deuren" vergaderd was, werd ook dit voorstel aangenomen. Drie Duitse „Wereldburgers" willen voor de residentie van de geallieerde Hoge Commissarissen op dePetersberg bij Bonn in een tent gaan kamperen, totdat aan „Wereldburger no. 1", Gar- ry Davis, vergund zal worden West- Duitsland binnen te komen. Garry Davis gaf inmiddels een „ziek bed-persconferentie" in het Straats- burgse ziekenhuis, waar hij verpleegd wordt voor een keelzweer, die zich ge openbaard heeft tijdens zijn „wacht bij de brug van Kehl, aan de Frans- Duitse grens. De zweer was niet ern stig, zeide hij, en hij hoopte tijdig ge noeg hersteld te zijn om Vrijdag te kunnen spreken op een vergadering van „Wereldburgers" te Straatsburg. Hij was diep onder de indruk gekomen van de vriendschap en het begrip, hem zowel door de bevolking als dooi e autoriteiten van Straatsburg bctoonc -oor ld9e50bSdtedeghe^ Bbegrotin8 scheidene vragen over L Ver" enderhoud. De heer Boer wegen" zien dat de overname gaarne op fTsmfó de geWone dienst dienst op f 2 010 0ftnJ buitengewone boofdehjke stemming goedg^keurd.n<'er kleedd hHCftv,vervuld' Sinds 1947 be kleedde de heer Groot de functie van brachiTe?0 ,dijkgraal De heer Kamp de hestn Vrle Werk dat ket scheiden l?lr d voor het waterschap p gedaan en de altoos prettige sa- De heer Groot dankte voor de vele "ijken van waardering voor zijn werk uiterlJt»Vi°egv,a.1Ien in de toekomst hun uiterste krachten te blijven geven voor NooSwaXe?adSChaP NoordhoIlanda Eens wereldrecordhouder Jack Lovelock, de Nieuwzeelandse nuddenafstandloper, die tijdens de Olympische Spelen van 1936 te Berlijn de sportwereld versteld deed staan met zijn overwinning in wereldrecord-tijd (3 min. 47.8 sec.) op de 1500 meter, is gistermiddag te New York onder een trein van de ondergrondse geraakt en op slag gedood. Hij was 39 jaar oud. Lovelock was in 1933 wereldrecord houder op de 1 mijl met een tijd van 4 min. 07.6 sec. Naar de politie vermoedt heeft Lo velock een aanval van duizeligheid gekregen, waardoor hij van het perron viel vlak voor een binnenkomende trein. Kort tevoren had hij vanuit het ziekenhuis, waar hij sedert 1945 als arts werkzaam was, zijn vrouw opge beld en haar verteld, dat hij zich niet goed voelde en naar huis kwam. Love lock was vader van twee kinderen. In een slotvergadering van het hoofd bestuur van de stichting „Toezicht Po litieke Delinquenten" werd gistermid dag in Den Haag het werk van deze stichting officieel afgesloten. De minister van Justitie, mr. Th. R. J. Wijers, verklaarde in een toespraak, dat de stichting de afzondering van politieke delinquenten in een aparte kaste heeft belet. Dat de opzet over het geheel genomen geslaagd is, was, aldus de minister te danken aan de liefde voor de evenmens en de zin voor realiteit, die het bestuur en alle werkers heeft vervuld. De regering is zeer erkentelijk voor het verrichte werk. TWAALFJARIGE JONGEN VERDRONK. Vier weken geleden werd de 12-ja- rige J. van 't Hoge uit Meppel ver mist. Eerst thans werd zijn lijk uit het Meppelerdiep opgehaald, op grote af stand van de plaats waar de jongen in dertijd vermoedelijk te water is ge raakt. Bachs muziek als politieke twistappel Hans Mahle, directeur van de Oost duit se radio, heeft zijn West duit se collega's beschuldigd van „boycot van J. S. Bach, Duitslands klassieke mees ter der kerkmuziek". Directeuren van Westduitse radiostations hebben her haaldelijk geweigerd Bachcantates, die volgend jaar ter herdenking van de 200ste sterfdag van deze composist geregeld uit Leipzig uitgezonden zui len worden, te relayeren, aldus Mahle. „Bepaalde Westduitse politieke krin gen, meer gesteld °P iazz dan op klassieke Duitse muziekemfw mfw cm derhandelingen over deze uitzendingen op niets uitlopen, omdat de Bach cantates door de Duitse democratische republiek zouden worden uitgezon den", aldus Mahle. hatironter beslist noodzakelijk. Voor dit fraaie gezicht op waarover de bekende In het tot de gemeente Etten behorende kerkdorp Leur heeft zich een merkwaardig ongeval ■voorgedaan. Tijdens werkzaam heden onder een personenauto raakte de garagehouder C. Hen- drikx bekneld tussen de wagen en de garagevloer, doordat plot seling de crick onder de wagen uitschoof. De cardanas drukte juist op het hoofd van de garage houder. De eigenaar van de per sonenauto stond bij de reparatie werkzaamheden toe te zien. De schrik gaf hem een meer dan normale kracht. Met grote tegen woordigheid van geest tilde hij de auto geheel alleen op, zodat de garagehouder zich uit zijn netelige positie kon bevrijden. De man bleek intussen zwaar ge wond te zijn, hoewel zijn toe stand niet levensgevaarlijk is. Op 5 Januari zullen twee Gronin gers, de heren W. M. Stempher en M. Zijlstra, een voetreis naar Rome ma ken ter gelegenheid van het Heilige Jaar. Op hun weg naar Rome zullen zij van verschillende vooraanstaande persoonlijkheden handtekeningen ver zamelen, die worden geschreven in twee lijvige boeken, waarvan zij er een aan de Paus en de andere aan de Koningin willen aanbieden. Tevens zullen deze boeken met talrijke foto's worden verlucht. Dg reis zal via Bel- gie en Frankrijk gaan. De Commissaris der Koningin van Groningen, de heer E. H. Ebels, heeft toezegging gedaan deze twee globe trotters persoonlijk de hand te komen drukken, wanneer zij op de vroege achtend van 5 Januari hun voetrëis zullen beginnen. De „Daily Herald" bericht, dat pro fessor Albert Einstein binnen 24 uur na de aankondiging van zijn nieuwe zwaartekrachttheorie, beschuldigd is van plagiaat. De beschuldiger is William Graves, lector in de Engelse taal aan het Wor- cester Junior College te Marlboiough in Massuchusettes, die beweert, dat hij als eerste de nieuwe theorie ontwik keld heeft. De 75-jarige weduwe Rosa Koehler uit Schwaebisch-Hall heeft dezer da gen acht millioen dollar geërfd. Haar beide kinderen zullen ieder 2,5 mil lioen krijgen. De weduwe en haar kin deren zijn rechtstreekse nakomelin gen ran de Amerikaanse snuiftabak koning Herman Schaefer, die in het begin van de negentiende eeuw uit Duitsland emigreerde. Sinds 1922 heb ben honderden, die de naam Schaefer droegen, naar de erfenis gedongen. Thans heeft het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken de gel den vrijgegeven voor uitbetaling aan •de drie genoemde erfgenamen, die in zeer bescheiden omstandigheden le ven. Bij werkzaamheden, als gevolg van een wegverzakking op het Emmaplein te Maastricht, ontdekte men gisteren de funderingen van een in 1475 ge bouwde vestingtoren van buitengewoon grote omvang. Deze toren diende voor do verdediging van de Brusselse poort. Tegenover deze grote toren vond men de funderingen van een kleinere en tussen deze beide torens bevond zich ae brug over de oude vestinggracht. Verder vond men nog kazematten, kel derruimten en andere onderaardse vertrekken. Als vaststaand moet thans worden beschouwd, dat van deze plek af Parma in 1579 zijn hoofdaanval op de stad richtte. De voormalige premier Chaled Azem heeft gisteren een nieuwe Syri sche regering gevormd, welke aan vaardbaar is voor de legerofficieren, die op 19 December een staatsgreep hebben uitgevoerd. Sjoekri Koewatly Bey, de verban nen voormalige president van Syrië zou volgens hardnekkige geruchten verzoek ontvangen hebben naar Da- msscus terug te keren om de functie van staatshoofd weder op zich te ne- BENZINEPRIJS IN ZUID -AFRIKA WEER GOEDKOPER De Zuid-Afrikaanse minister van economische zaken E. H. Louw, heeft een verdere verhoging van de benzine prijs afgekondigd van 1 y, penny per gallon, die thans bedraagt 2sh 9y. penny per gallon. De Sowjetunie heeft een van de drie ijsbrekers, die de V.S. haar tij dens de oorlog geleend hebben, terug gegeven. Aan de poort van de grote Westenbergkazerne te Schalkhaat bij Deventer troffen wij deze vrolijke groep uit Indonesië gerepatrieerde militairen, die ingevolge het ministeriële decreet waren afgezwaaid. Ook het laatste nummer van de vier de jaargang van De Speelwagen, het tijdschrift van de Historische Genoot schappen in Hollands Noorderkwartier, hebben wij weer met veel genoegen doorgebladerd. Het opent met een aar dige volle pagina-tekening van M. Oortwijn onder de titel: Spelerijden en speleglijden. De ijsvreugde op en bij een Hollandse vaart wordt in beeld ge bracht. Zullen wij er dit jaar nog aan toe komen? De tot nu toe zachte win ter heeft er weinig van. Maar ge kunt nooit weten.Even verder trekt een zeventiende eeuwse Noordhollandse boerin in glas-in-lood de aandacht. Het is de afbeelding van een waardevol „glag" uit de Nederduits Herv. Kerk te Schermerhorn ,niet Nederl. zoals staat vermeld). Bij een interessante schets over uurwerkmakerskunst in het Noor derkwartier treft men een foto aan van een fraaie Friese stoeltjesklok, ver vaardigd in 1726. Met genoegen namen wij kennnis van hetgeen W. Silver op haalde aan herinneringen van zijn avonturen „Op het pad der minne" in de Westfriese dorpen. J. Roselaar brengt weer een goed gedocumenteerd artikel over het aan zegswijzen zo rijke Westfries. Aan het nummer werd een inhoudsopgave van de dit jaar verschenen nummers toegevoegd, te gebruiken om ook van deze jaargang bij inbinding een handig en mooi boekwerk te maken. Naar de Daily Mail meldt, heeft Win- ston Churchill een verzoek van een Rotterdams comité, om een standbeeld van hem in de Maasstad te mogen op richten, van de hand gewezen. Chur chill verklaarde overwegende bezwa ren te hebben tegen de oprichting van een standbeeld voor een levende per soon. PROVINCIE ZAL BIJDRAGE VERLENEN IN KOSTEN VAN- ONDERZOEK Zoals bekend, heeft het Rijksinsti tuut voor Drinkwatervoorziening een geohydrologisch rapport uitgebracht over de mogelijkheid van een water voorziening van Texel en heeft bet in stituut zich op verzoek van het ge meentebestuur thans ook bereid ver klaard een rapport uit te brengen over de economische mogelijkheden van 'n plan voor een algemene watervoorzie ning van die gemeente. Het gemeentebestuur van Texel heeft aan Ged. Staten verzocht te bevorde ren, dat de provincie in de kosten van laatstbedoeld rapport, die op f 2000 worden geraamd, een bijdrage ver leent. Naar het oordeel van Ged. Staten be staat voor het verlenen van een bij drage alle aanleiding. Trouwens des tijds is ook voor het geohydrologisch onderzoek een provinciale bijdrage ge vraagd en verleend. Werd in 1939 een bijdrage van een derde der kosten toegezegd, thans kunnen zij vrijheid vinden Prov. Staten voor te stellen de helft der kosten voor rekening van de provincie te nemen. Het spreekt vanzelf dat hiermede al lerminst wordt vooruitgelopen op de vraag in hoeverre door de provincie in de mogelijke uitvoering der werken zal worden bijgedragen. De boerderijen in de polders worden dikwijls geteisterd door een muizen plaag. Het bezit van 6 katten is dan geen luxe. Wanneer practisch alle mui zen zijn gevangen, is het de vrouw des huizes, die voor de maaltijden der katten zorg moet dragen. Een tafereelije op een boerderij in de J. Kerkho- venpolder in de Dollard. JONGETJE DOOR STOOMTRAM GEDOOD Gistermiddag is een jongetje van on geveer zeven jaar aan de Putschelaan te Rotterdam onder de stoomtram ge raakt. Het ventje werd een eind mee gesleurd 1 zodanig gewond, dat het aan de bekomen verwondingen is overleden. De machinist van de stoom tram heeft van het ongeval niets ge merkt. Kruis of munt door Hans van Uden. - Uitgave N.V. Leidsche Uitgeversmaatschappij, Leiden. Ergens in Brabant heeft de vrouw van een bankier nadat haar gebed om een kind verhoord is, de gelofte afgelegd, dat zij het leven van dit kind in dienst van de kerk zal stel len. Mart is voorbestemd om priester te worden. Als hij nog klein is en men hem vraagt wat hij worden moet zegt hij: Paus. Daar moeten de ooms en tantes om lachen, maar zij maken nog vóór hij op de grote school komt een misdienaartje van hem en Martje aanvaardt het als vanzelfsprekend. Tante Gonda heeft andere bedoelin gen met haar neefje en brengt hem als een geboren diplomate tenslotte tot de vraag of het niet veel beter zou zijn als hij maar bankdirecteur werd, zodat hjj zijn vader zou kun nen opvolgen. Vader Peters, de bank man. zou niets liever willen, maar buigt zich tenslotte voor de vastbe slotenheid van de vrome moeder, die alles doet om de gedachten van haar kind naar kerk en godsdienst te la ten uitgaan. Martje wordt groter, gaat naar het gymnasium en komt dan door de om gang met andere jongens voor de da gelijkse problemen v an het leven te staan. Door zijn eenzijdige opvoeding kan hij als het niet over kerkelij ke vraagstukken gaat nergens over meepraten. „Martje hoeft het niet te weten, want die moet toch pastoor worden", zeggen de jongen? en zij sluiten hem buiten hun ge meenschapsleven, totdat Martje er genoeg van krijgt, een vriendje vindt, iie hem alles vertelt wat hij weten moet en de brede weg inslaat, die n<? zjjn verwijdering van de school naar de bank van zjjn vader leidt, waar hjj een onmisbare kracht wordt. Het verhaal is eenvoudig, maar dc grote attractie zit in de manier waarop het verteld wordt.. De auteur verplaatst ons in het Brabantse le ven van een vijftig jaar geleden, ver telt veel in het plaatselijk dialect, weet realisme rijkelijk met humor te kruiden en maakt de geschiedenis van Martje's leven tot een boeiend verhaal, dat men van het begin tot het einde met grote interesse blijft lezen. Aanschouw de jaren 19001950. Bij de „Bezige Bij" te Amsterdam verscheen een boek in een kloek kwarto formaat, dat vrijwel geheel door foto's (met slechts enkele "''oor den verbindende tekst) een beeld wil geven van de eerste vijftig jaren van onze twintigste eeuw. Dr. Jane de Iongh en drs. M. Kohnstamm stelden het samen en zij voeren ons met reuzenstappen door de schier eindeloze reeks gebeurte nissen van de laatste vijf decenniën. Flitsen zijn het over mode, politiek, oorlog en vrede, binnen- en buiten land enz. enz. En het Is zoals de sa menstellers in hun voorwoord zeg gen, geen compleet beeld, maar een in enkele lijnen aangeduide schets. Het is een vreugde dit platenboek met de uitmuntend verzorgde foto's keer op keer door te bladeren, '.iet is een genoegen de foto's uit het verle den met een glimlach te bezien, en het is een „memento" de verschrik kingen uit het zo nabije verleden weer onder de ogen te krijgen. De „Bezige Bij" heeft bibliophiel Neder land met een werk verrast, dat in vele boekenkasten ongetwijfeld een „vooraanstaande" plaats zal Innemen. Raginhard door Rien ValkhofJ Uitgave „P.O.A." te Alkmaar. Dit boek speelt zich af omstreeks 709 na Christus, in de tijd dat Willi brord uit Engeland naar „De Lage lan den aan de zee" oversteekt om daar het Evangelie te verkondigen. In de tijd dat de Noormannen, wilde zee rovers, de zeeën tot ver buiten hun grenzen onveilig maken. Raginhard is één hunner, hij is een koningszoon. Terwijl hij met zijn schip op roof uit is, steekt er een storm op en zij lijden schipbreuk. Als door een wonder spoelt Raginhard als enige overleven de bij de kust van Kennemerland aan. Hij wordt opgenomen in het dorp Hal- lem (Egmond) en heeft spoedig een vriend. Hij heeft echter ook een vijand. Als Raginhard samen met zijn vriend Occo een schip heeft gebouwd en zij daarmee de zee op willen wordt dit plan door deze verijdeld Nu kan Raginhard zijn opgekropte woede niet langer onderdrukken, hij slaat zijn vijand dood. Zij vluchten naar het zuiden, waar zij in aan raking komen met Willibrord en zijn helpers en worden bekeerd. Latei vaart Raginhard met zijn vriend, als monnik, naar zijn vaderland terug, om te pogen zijn volk te bekeren. Dit loopt echter verkeerd af, daar zijn va der hem niet meer als zijn zoon wil erkennen. Zij moeten het land ver laten en keren terug naar Nederland Dit is een jeugdboek van betekenis Het is boeiend en vrijwel historisch verantwoord geschreven. POST VOOR „CAMERONIA". Post bestemd voor naar Nederland 'erugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Cameronia" welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 2 Januari 1950 in Nederland ter post worden bezorgd. VISSERIJBER1CHT Door 28 vaartuigen werd Woensdag aan gevoerd: 1916 pond Noordzeevis 15—78 ct., 6736 pond snoekbaars 26—28 ct., 148 pond tode baars 25—26 ct. en 450 pond voorn 5-6 ct.; alles per pond. ARRL TATIES IN COTTBUS Volgens DPA is de burgemeester van Cottbus, Otto Weihrauch (SED), gearresteerd op beschuldiging van ma chinerieën, die als herstelbetaling aan de Sowjetunie geleverd moesten wor den, naar West-Duitsland te hebben gedirigeerd en daar te hebben verkocht te- voordele van een broer van de burgemeester. Voorts zijn nog zes an dere gemeente-functionarissen van Cottbus, ond wie de wethouder van financiën gearresteerd. LUCHTBASIS IN OOST-DUITSLAND WORDT WEER OPGEBOUWD. De vroegere proefbasis van de Duit- Se luchtmacht te Rechlin an der Mu- ritz (Mecklenburg), die door het Rus sische leger in 1945 volledig werd ont manteld, wordt thans met spoed her bouwd. BRIEFTELEGRAMMEN NAAR REPATRIëRENDE MILITAIREN Naar Nederlandse militairen, die met Engelse schepen repatriëren, kun nen via het Nederlandse kuststation Scheveningen-radio brieftelegrammen worden gezonden tegen hetzelfde ta rief als in het verkeer met Neder landse schepen geldt. VERTREK „ORANJE" EEN DAG VERVROEGD Het vertrek van de „Oranje" van de maatschappij „Nederland" uit Am sterdam naar Indonesië is een dag ver vroegd en thans gesteld op Donderdag 12 Januari. De „Oranje" wordt 4 Jan. uit Batavia in Amsterdam verwacht. H.H.Y.C.HAGALUND 8—4 In Den Haag werd een ijshockey- wedstrijd gespeeld tussen HHYC en de Zweedse club Hagalund, welke in een 84 overwinning voor de Hagenaars eindigde. In de week van 11 trn. 18 De cember deden zich sterfgevallen ten gevolge van het mond- en klauwzeer voor bij 2 kalveren en 56 varkens en biggen. Cuba en Tsjechcoslowakije hebben de conventie op volkerenmoord gete- Kend. Thans is de conventie door 39 landen getekend. Engeland heeft besloten te onder handelen over een bilaterale overeen komst met de V.S. inzake zijn deel van d Amerikaanse wapenhulp voor Europa. Meer dan 60 buitenlandse stoom schepen zijn sinds het begin van de blckkade der door communisten be zette havens door de Nationalistische regering verhinderd de Yangtse op te

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3