»i I HET HARTIGE HAPJE mmm Repatriëring gaat in snel tempo ewogen week-eind fVkW*? I» HIER DC ZAK VOL* BRIEVEN.' Amerika werpt een „new op zijn atoompolitiek look" HE* r* Prijsraadsel Je kunt nooit weten Opnieuw twee schepen gecharterd Scheepvaartberichten Plan om nog eens met de Russen te praten, in overweging Johnsons zuinigheid een qevaar voor het Westen IN Het Radioprogramma J Lu)1'' L« Mu" DONDERDAG 29 DECEMBER 1949 Emmy's achttiende verjaardag, dat visten ze thuis en bij haar vriendinnen al lang te voren, zou feestelijker dan gewoonlijk gevierd worden. Waarom dat nu Juist was, begrepen de kleintjes niet goed, maar Emmy, naar het scheen des te beter. „Zie je", vertelde ze Pim en Ton, die ze uitkleedde en naar bed bracht om moeder te helpen: „nu word ik overmorgen echt groot, net als vader en moeder. Als jullie acht tien wordt, gaat dat net zo". „O" zei Pim met diep ontzag en wat jaloerse blik. „Ben je dan nu nog echt klein?" „Neen, echt klein niet, maar toch ook niet echt groot". Dat was te moei lijk voor hem. Het zou zeker wel een half uur geduurd hebben, om het dui delijk te maken, als Emmy niet zo wijs was geweeste direct over sneeuwwitje en de zeven kabouters te gaan vertel len. Als je daaraan begon bij Pim, scheen al het andere op de wereld voor hem afgestorven. Maar zo was het niet met Ton. Die zei amper Emmy welterusten en was wat je noemt „bokkig". Echt onhandel baar, al een week lang. Waarom moest Emmy's verjaardag gevierd worden, zoals nog niet eerder was gebeurd? Met zijn tiende, vorige maand, had moeder dat helemaal niet nodig gevonden. „Tien jaar vind ik veel gewichtiger dan achttien" dacht Ton nijdig. „Tien is een veel mooier getal. Je hebt tien vingers en tien te nen. En 't tientallig stelsel, zoals mees ter gisteren op school nog zei. Ja, als je goed nadacht" meende Tom, „was 't eigenlijk verschrikkelijk onrechtvaar dig, dat er vorige maand voor hem gshdd Jd J ilJ Id-Ji niet zo'n feest was gevierd, als er voor Emmy overmorgen zou zijn. En datnog wel voor die zus, die altijd baas wilde spelen over hem. Steeds moest hij zijn pyama netjes in de plooien vouwen. Waarom was dat wel nodig? En waarom zou hij zijn neus niet mogen ophalen, als hij er zin In had? Het was toch zijn neus en niet de hare. En waarom keek ze altijd zijn broekzakken na, vóór hij i:ar bed ging? Hij snuffelde toch ook «liet in haar handtas. Akelige bemoeial! Ik zal jou lekker wel krijgen" zei hij hardop. Zo viel hij in slaap. De volgende dag was het thuis d.uk- ker dan anders. Wel liep alles heel ge regeld, maar in de keuken stond het veel voller. Het zilver werd extra ge poetst. Taartschalen, bordjes, vorkjes en glaasjes werden alvast klaar gezet. Emmy liep bedrijvig rond, trots op haar mooie witte schort en mutsje van de huishoudschool. Ze ging boter roe ren in een diepe kom voor de cake, die ze zou bakken. Alle benodigdheden er voor stonden al klaar. „Doe je even open, Em", klonk de stem van moeder eensklaps van boven. „Daar komt ook Joop aan". Vlug schoot Emmy de keuken uit. Ton bleef alleen achter. Daar flitste hem plotse ling iets door het hoofd. „Vlug, vlug" dacht hij „vóór ze terugkomt". Dade lijk greep hij de suikerbus van de schoorsteen, deed de helft van de sui ker, die voor de cake klaar stond, er In terug en inplaats daarvan schudde hij gauw een paar grote lepels zout er bij. Vlug even doorgeroerd en.... met zijn handen in zijn zakken stond hij in de tuin te kijken, toen Emmy terug kwam. „Ik mag wel opschieten" zei ze gehaast. „De cake had al lang in de oven moeten staan. „Zal ik je helpen"? vroeg Ton. „Maar de suiker moet er nog nog bij". Snel keerde hij het mengsel om boven de kom, waarin zus het deeg roerde, en zonder te proeven wat Ton ook ge hoopt had zette de gevulde vorm in de oven. Zacht bruin, ja schitterend van kleur, prijkte het gebak de volgende dag op tafel. Vol trots liet Emmy haar werk aan familie en vriendinnen zien. Maar toen ze in de beste stemming er van zouden proeven, trokken allen zul ke vieze gezichten, dat Emmy's vreug de op slag verdween. „Dat is een flau we mop, Em! Had je niet wat anders kunnen bedenken" klonk het. Of Em al beweerde, er niets vanaf te weten; dat werd zo maar niet geloofd. „Je hebt hem toch zelf gebakken", zei den ze. Gelukkig kwamen er ook an dere en betere lekkernijen op tafel. Maar een paar vriendinnen namen het toch erg kwalijk en de echte stem ming wilde niet dadelijk terugkeren. Ook vader en moeder noemden Emmy ondanks haar achttien jaren nog heel flauw. Maar 's avonds laat kwam schuldbe wust Ton in zijn pyama eerlijk vertel len, hoe het gegaan was. Hij was toch te ridderlijk, om zijn zus de schuld te laten houden. Behalve Emmy ging er nog een met tranen naar bed, maar ook met de belofte, zich nooit meer op zo'n lelijke manier te zullen wre ken. (Voor kinderen beneden 12 jaar). Zoek in dc volgende zinnetjes ver borgen groenten. 1. De politie arresteerde een man die in Weesp ruitjes had inge gooid. 2. Er hangt een Japans lantarentje in mijn kamer. 3. Kun je met de trein naar dat af gelegen dorp reizen? 4. Vader bracht uit Brussel slofjes van vilt en een tas voor mij mee. 5. Martien liep door een regenbui en werd doornat. In ieder zin is één soort groente ver borgen. De oplossingen kunnen vóór Zondag 8 Januari naar het bureau van dit blad worden gezonden. Robert en Bertram, twee vagebonden, trokken samen langs de wegen. Het was niet altijd gemakkelijk, aan de kost te komen. Slapen ging nog wel. Maar eten, dat was lastiger zonder geld. Toen de honger hen weer eens kwel de onderweg, kwamen ze voorbij het hek van een villa. Uit de openstaande ramen van de keuken kwam een ver rukkelijke geu- van gebraden vlees hun tegemoet. Zou er een stukje voor hen afvallen, als ze het eens extra be leefd vroegen Maar o hemeltje, een vervaarlijke bulldog -zat juist bij de in gang van de voortuin. „Waarom ga je d'r niet in" vroeg Bertram aan zijn kameraad. „Die hond doet je niks. Kijk, hij kwispelt met zijn staartstompje". „Jawel", antwoordde Robert, „maar hij bromt ook en nou weet ik niet, welk eind van hem ik geloven moet". OPLOSSING PRIJSRAADSEL. 1. Hamer. 2. Uur. 3. Lam. 4. Sergeant. 5. Tarwe. De eerste letters, van boven naar be neden gelezen vormen het woord HULST. Deze week werden de prijzen gewon nen door: Astrid Leeuw, Oude Haven 36, Me- demblik (7 jaar). Albert Locker, Stetweg 46, Wijk aan Zee (8 jaar). Kees Roggeveen, Hoogzijde E. 110, Schagen (6 jaar). Marietje Mulder, Dorpsstraat 690, Assendelft. Jopie Spigt, Schorweg 89, Breezand. Martien Dekker, Vrouwenstraat 8, Alkmaar (11 jaar). De boeken worden toegezonden. ONZE MEDEDELINGEN. Wie kan Ekkie Rögge Diaconiestraat 22, Den Helder aan voetbalplaatjes helpen. Hij bezit reeds 'n album, maar de plaatjes ontbreken. Van wie was een tekening met een mooi Kerstrand er onder? Jopie Spigt, Schorweg 89, Breezand heeft punten van Van Nelle, die zij met iemand ful ruilen voor punten van D. E. Voor kinderen beneden de twaalf jaar. Beste jongens en meisjes. Hebben jullie prettige en mooie Kerstdagen gehad en genieten jullie van de vaeantie? Ik kar. wel merken dat jullie vrij van school hebben, want ik ontving in de afgelopen week veel prettige, lange brieven. Wij beginnen deze week met de brief van „Clematus". Wel bedankt voor het zilver papier, Clematus. Wat jammer dat je het boek niet ontvang'en hebt. Had het maar wat eerder geschreven, meisje. In het vervolg zullen de boeken niet meer zoek raken, want zij worden nu aangetekend Verzonden. Ik zal je een ander boek toezenden. - Jolian Blauen, of je welkom bent? Van harte hoor! Word je altijd voluit Johan genoemd? Dan zal ik het ook maar schrijven, je bent goed bedacht met St. Nicolaas. Heini Tebbes, leuk dat je weer mee doet. Ik heb je aardige Kersttekeningetjes bewonderd. - Addi de Moor, de vorige week heb ik je verzoekje onder de mededelingen geplaatst. Heb je het gezien? De briefkaart is doorgezonden naar Vlaar- dmgen, waar Ria woont. - „Voetballer", hartelijk dank voor de bandjes. Ben je tevreden met de schuilnaam? Ik heb de twee eerste woorden maar weggelaten. Zog aat het ook wel, vind je met? - Arie Hollaar, wel bedankt voor je mooie tekening. Leuk zijn die huisjes bij de draaiende molen. „Madeliefje", jij kunt ook aardig tekenen, zegl Heb je een lief popje gehad van Sint .Nicolaas? - Alie Kramer, ik ben er benieuwd naar hoe je de „nikkerpop" hebt genoemd. - Fcrdie Nellestcin, gelukkig dat het boek zo naar je zin is. Ik vind het leuk dat Jan en Henk je 's avonds voor willen lezen. Henk Nellestein, hartelijk dank voor je goede wensen. Ik wens jou ook het allerbeste toe voor het nieuwe jaar. Je hebt een mooie tekening gemaakt, Henk! Ria Ewalt, wat heb je aardig postpapier gekregen. - Jan Mosk, hartelijk dank voor de post zegels. Dio kunnen wij best gebruiken, hootl Heb jij ook prettige Kerstdagen gehad? - Ongeluks vogel", hoe kun je nu zo'n schuilnaam kiezen? Zo moet je wel een ongeluksvogel worden, meisje. Je schreei dat je zo'n goed Sint Nicolaasfeest hebt gehad met mooie cadeautjes. Ben jij nu een ongeluksvogel? Nee meisje, daar ben ik het niet mee eens. Bedenk maar eens gauw een mooiere schuilnaam. - „Piggelmee", wat gelukkig dat je zo goed vooruit gaat. Ik ben er blij om. Nog mcar een poosje geduld, meisje. Vader heeft je brief keurig overgeschreven. Nee, in bed kun je nu eenmaal niet netjes schrijven. Dat kan ik ook niet, hoorl - Ankie Koningstem, ik wist net dat ;i; nog zo'n lief klein zusje hebt. Vertel je eens iets over haar in je volgende brief? Fijn, dat Jan je geholpen heeft. Groet hem maar van mij. - Jopie Spigt, kijk maar eens onder de mededelingen, meisje, is hef zo in orde? - Martha Visser, hartelijk dank voor je doosje met postzegels en sigarenbandjes. Sshrijf je nog eens of heb je niet veel tijd? - Ton Niesten, harte lijk dank voor de postzegels en de sigarenbandjes. Heb je een prettige Kerstvacantie? - Aad Tervoort, is het boek naar je zin? - Lea Firovano, je bent welkom in ons correspondentie-hoekje! Beu je een n.s htje van Geertruida Pirovano? Ik vind dat Je uitstekend dichten kunt. Je. doet het beter dan ik. Gezellige brieven schrijven is je ook wel toevertrouwd, Lea! - Janny de Jong, wat jammer dat je zo'n poos ziek bent geweest. Mag je na de Kerstvacantie weer naar school? Je hebt dat plaatje van „Piggelmee" leuk gekleurd. Het zijn aardige plaatjes om te kleuren. - Gerda Middelveld, natuurlijk mag je lid worden van de „Jeugdkoerier". Wij vinden het prettig, dat je mee doet. Vertel je mij eens iets over je broertje? - Elli Karseboom, gefeliciteerd met je zwemdiploma! Wat moet je nu voor het B-diploma leren? Erica Scholten, ik heb je tekening gevonden. Hij lag los tussen de brieven, dus ik vermoed dat de enveloppe open gemaakt is en het briefje en de tekening zo tussen de andere brieven verzeilden. Het tekeningetje is erg mooi, Boshuizen, bedankt voor je goede wensen. Heb jij ook een prettig Kerstfeest gehad? - Els Mars, wat heb jij aardige Kersttekeningetjes gemaakt. De kaart ziet er feestelijk uit, Els! - Willy v. Erica. Aardig gedaan, hoor! Nelly Stein, de oplossing was best. Blijf jc mee doen? Bert d. Gulik, hartelijk dank voor je aardige, lange brief. Wil je moeder ook bedanken? Zo gauw ik wat meer tijd heb, zal ik moeder terugschrijven. Wat heb jij een heerlijk Sint Nicolaasfeest gehad, Willy. Het postpapier ziet er snoezig uit. - Siem Scheurman. Martha Hensen, Albert Locker, J. de Vries, Tienie Swart, Betsie Siersma en P. Kramer, jullie zijn welkom bij ons. Jongens en meisjes, de brieven voor ons volgende correspondentie-hoekje verwacht ik graag vó6r Zondag 8 Januari. Allen hartelijk gegroet en een gelukkig en zonnig Nieuwjaar toegewenst door TANTE IET. (Van onze militaire medewerker) Opnieuw zullen binnenkort twee En gelse passagiersschepen worden inge schakeld in het kader der repatriëring van de militairen van de Koninklijke Landmacht. Het zijn de „Atlantis" en de „Georgic". In totaal gaan nu 14 schepen onze troepen uit Indonesië terughalen, n.1. 8 Nederlandse en 6 Engelse. Wat de Engelse schepen betreft, daar zijn ware zeekastelen bij. Het mooiste en grootste is de Georgic, een schip van bijna 28.000 bruto register ton, groter dus dan de Johan van 01- denbarnevelt. Gebouwd in 1932, werd het gedurende de oorlogsjaren in het Suezkanaal slachtoffer van een bom bardement, waardoor het totaal uit brandde. Gelukkig bleek de schade niet onher stelbaar, en kon het schip weer in de vaart gebracht worden. Het heeft ac commodatie voor 2000 man, die in hut ten zullen worden gehuisvest. In 22 dagen doet het de reis van Tandjong Priok naar Nederland. De Atlantis, die gelijk met de Geor gic gescharterd werd, is een kleiner schip. Het meet ruim 15.000 brt., kan in zijn hutten ongeveer 900 man ber gen, en heeft 30 dagen nodig om de reis naar Nederland te maken. De Asturias, die reeds op weg is naar Rotterdam, meet ruim 22.000 ton, en kan ongeveer 1700 man huisvesten. Een heei mooi schip is de Cameronia, me tende ruim 16.000 ton. Men zal het vermoedelijk eind Januari in de Am sterdamse haven kunnen bewonderen. Er is ruimte voor ongeveer 1300 per sonen. Tenslotte is daar dan nog de Cheshire, metende 10 000 ton, ook een mooi schip met hut-accommodatie voor ongeveer 650 man. De Empire Brent, het zesde Engelse schip in deze rij, is reeds een maal in Nederland geweest. De opva renden, de mannen van 3-1 R.I., waren indertijd vol lof over hun thuisreis. Cijfers. Dat het de regering ernst is met haar Streven: eind Januari de laatste man van de 7 Dec-Divisie op de boot, moge blijken uit de cijfers van December. In het tijdvak van 29 November, toen de Volendam hier aankwam, tot 28 De cember, toen de Sibajak debarkeerde. zjjn meer dan 10.000 militairen gerepa trieerd! Nemen we alleen de maand December, dan komen we altijd nog tot een totaal van 7200, hetgeen ais maandgemiddelde ook niet slecht is. Trouwens, Januari zal voor December wel niet onderdoen, want ook in dc» eerste maand van 1950 worden ver scheidene schepen hier verwacht. De rij begint met de Grote Beer, om streeks 8 Januari, daarna de Asturias. De Grote Beer brengt 3-11 R.I. mee, de Asturias mannen van lucthdoel- en ai.ti-tank artillerie (RATA) en de 12e Genie Veldcomp. In de 2e helft van Ja nuari wordt de Waterman weer in Rot terdam verwacht, die 3-2 R.I. aan boord heeft, twee compagnieën en de Staf van heJ bataljon A.A.T. en de tandheelkun dige afdeling. De Cameronia, die wij reeds noem den, brengt geen gesloten onderdelen naar Nederland, maar gezinnen en in dividuele militairen. Ten slotte ver trekt midden Januari de Cheshire naar ivederland, met 3-14 R.I., een der laat- rtt onderdelen van de 7-December-Di- vis:e. Wy vernamen nog, dat het niet uit gesloten is, dat nog méér Engelse schepen zullen worden gecharterd ten dienste van de repatriëring. Alcor, 28-12 van Antwerpen te R'dam ver wacht Agatha (t), 22-12 van Pulu Sambu naar Bangkok. Alderamin, 22-12 van R'dam te Buenos Aires Algorab, Porto Alegre—R' dam, 27-12 van Vittoria naar Bahia Almdijk, 22-12 van Port Arthur te Mobile Andijk, New Orleans—R'dam, 27-12 te Antwerpen Antonia (t), 20-12 van Pladju te Manggar üerlage, 23-12 van Yokohama te Makassar - lioissevain, Hongkong-Rio de Janeiro, 27-12 van Kaapstad naar Buenos Aires Ceram, Karachi—R'dam, 27-12 te Suez Cleodora (t), Curagao—Le Havre, 27-12 800 mijl zuidwest ten westen van Azoren Cottica, Paramaribo— A'dam, 27-12 van Plymouth naar A'dam t Hersilia, 24-12 van Paramaribo naar A'dam Jobshaven, 27-12 van Gibraltar naar Nederland Indrapoera, R'dam—Batavia, 27-12 17 uur van Genua Katwijk, 27-12 van Antwerpen naar Rostock Meerkerk, Kobe—R'dam, 27-12 van Penang naar Colombo Melampus, Java —A'dam, passeerde 27-12 Ouessant Mirza (t), 20-12 van Pulu Sambu naar Miri Mui- derkerk, A'dam—Lobito, 25-12 van Loanda te Forto Amboin Omala (t), 22-12 van Aden naar Singapore Oranje, Batavia—A'dam, 27- 12 van Port Said naar Southampton Overijsel, New York—Cochin, 27-12 van Bom- bay Ovula (t), 20-12 van Pladju te Miri Paula (t), 19-12 van Pladju naar Telok An$on Polyphemus, 27-12 van Kopenhagen te New- port. Prins Willem V, 27-12 van Sevilla naar R'dam Ridderkerk, 26-12 van R'dam te Kobe Rotti, Java—A'dam, passeerde 27-12 Port de Galle Ruys, 23-12 van Buenos Aires te Manilla Salawati, 23-12 van Montreal te Singapore Stad Haarlem, 27-12 van R'dam te Genna Stentor, R'dam—Algiers, 27-12 van Malaga naar Ceuta Straat Malakka, 22- 12 van Buenos Aires te Santos Sunetta (t), Lissabon—Perzische Golf, 27-12 20 mijl van Algiers. Tabian, 26-12 van Kantang naar Singapore Tarakan, Java—A'dam, passeerde 28-12 Ouessant Tawali, Java—A'dam, pas seerde 27-12 Kaap Bon Telamon, 27-12 van New York te Port au Prince - Tero, Antwerpen-Santos, passeerde 28-12 St. Vin cent Tjibodas, 23-12 van Japan te Sin gapore Tjimenteng, 23-12 van Makassar naar l'anaroekan. Alhena, Buenos Aires—R'dam, 27-12 te San tos Almdijk, 24-12 van Mobile te New Orleans Almkerk, R'dam—Brisbane, 28-12 van Port Said Amstelstad, 28-12 van Galveston te R'dam verwacht Asturias, Batavia—A'dam, 27-12 870 mijl oost-zuidoost van Guardafui Ceronia (t), Aden-Fahaheel, 27-12 in Golf Oman Clavella (t), Kuweit—Berre (Frankrijk), passeerde 27-12 Straat Ormuz Colyto, 28-12 van Huelva naar Nederland Delftdijk, Cura gao—Antwerpen, 27-12 720 mijl zuidwest van Fayal Duivendijk, 27-12 van Hamburg naar Bremen Edam, 26-12 van R'dam te Phila- delphia Eemdijk, 27-12 van New Orleans; 29-12 te Havana verwacht Eendracht, R' dam—Callao, 27-12 van Funchal naar Cristobal Esso Den Haag (t), 28-12 van Aruba te Vado - Gaasterkerk, 'A'dam-Dar es Salaam, 28-12 te Port Said Grote Beer, Batavia—A'dam, 27-12 360 mijl zuidoost van Port Sudan Johan van Oldenbarnevelt, A'dam—Java, pas seerde 27-12 Gibraltar - Laagkerk, R'dam- Ras Tanura, passeerde 27-12 Tartak Leer- sum, 28-12 van New Orleans te A'dam Lis- sekerk, Muscat—Antwerpen—R'dam, passeerde 28-12 Finisterre - Maaskerk, A'dam—Duala, 27-12 van Freetown naar Monrovia Mapia, 27-12 van A'dam te Antwerpen Nieuw-Am sterdam, 28-12 van Cartagena te Kingston ver wacht Polydorus, 25-12 van Makassar te So- rong Silindoeng, R'dam—Batavia, passeerde 27-12 Gibraltar Singkep, 24-12 te Los An- geles Sloterdijk, Java—New York, 27-12 van Kantang naar Aden Stad Dordrecht, 28-12 van Amsterdam naar Stettin Tiba, Buenos Aires—Antwerpen en R'dam, passeerde 28-12 Kaap Frio Tjipanas, Brisbane—Singapore, passeerde 27-12 Torres Straat Volendam, R'dam—Melbourne, 28-12 in Suezkanaal Wa terland, 27-12 van Buenos Aires te A'dam PATRICIA WENTWORTH 72 HOOFDSTUK XXIII. Lamb zat achterover in zijn stoel en zei slechts: „Welnu Frank Abbott wendde zijn blik van de deur, die zich juist achter Leonard Carroll had ontsloten, naar het gezicht van de hoofdinspecteur. Die blik was koel en sarcastisch. Er lag een oordeel over mr. Carroll in, dat hem zeker niet aangenaam zou zijn geweest. „Welnu, meneer?" „Ik vraag het jou". In die vraag lag niets, dat de ijdel- fieid van de jonge man kon strelen. Als de onderwijzer hun iets vraagt, vatten schooljongens dat ook niet als een eerbewijs op. Dit was niet slechts een algemeen erkend feit, maar werd nog bevestigd door de manier, waarop zijn chef sprak. Frank zei dan ook eerbiedig: „Er zijn een massa redenen, waarom iemand anders het kan hebben ge daan. Masterman bracht heel handig de mogelijkheid naar voren, dat Tote door de hall zou zijn geslopen en ge wacht hebben achter de deur voor het personeel. Ook Carroll had het over Tote. Zowel hij als Masterman en Tote zelf doen hun uiterste best om de na druk te leggen op het feit, dat mrs. Oakley bij het lijk neerknielde en ,Glen" riep". Lamb bromde weer, ditmaal toe stemmend. „Ja, we zullen met dit feit rekening moeten houden. Laat eens kijken We moeten miss Lane en miss Master man nog horen. Mrs. Tote kunnen we uitschakelen. Als zij haar man in de hall had gezien, zou >e het niet erken nen en zij behoeft niets van de ande ren te zeggen. Ik denk, dat wij haar buiten spel kunnen laten Als die com. plicatie met mrs. Oakley er niet was, zou ik een van de drie mannen, die je zo juist genoemd hebt, voor de schul dige houden. Maar er kan iets zijn, dat Oakley een motief voor de daad heeft gegeven en dus staat mijn mening nog niet vast. Maar wat die drie anderen betreftCarroll is handig en vlug genoeg en volgens Pearson's verhaal heeft hij motieven te over. Mastermans vingerafdrukken staan op de schake laar bij de haard en daar zijn goede redenen voor. Van en motief weten we niet veel af, maar waarschijnlijk had hij er wel een. Op de Yard kunnen ze zijn antecedenten wel eens nagaan. En dan Tote.... nu, wat zeg je van Tote?" Frank trok zijn wenkbrauwen op. „Als de moordenaar handig en vlug moest zijn, kan Tote moeilijk in aan merking komen. Aan de andere kant, hoe zou hij zoveel geld hebben ver diend als hij een domkop was; al ziet hij er niet snugger uit?" Lamb knikte even. „Op die vraag zijn twee antwoorden. In de eerste plaats hij heeft het geld niet verdiend, maar gestolen. Ten tweede: hij is r.iet zo dom als hij er uit ziet". „Ik hecht niet zoveel aan 't eerste antwoord", zei Frank, die constateer de, dat zyn chef goed op dreef was. „Voor het zwarte handelgedoe waren blik (Van onze diplomatieke medewerker) de atoomenergie waarschijnlijk nog VRAAGSTUK VAN de contrè P kent wordt op het ofen. steeds het belangrijkste Pro.^"°l,hoo(ftte Amerikaanse regeringskringen aan ,,.,k, aldus is ml) verzekerd, in de g^ positleve rM„itaten zal lelden, een nieuw onderzoek ond",W°rP^"orspeiien. Maar het betekent ten minste, dat durfden mün zegslieden n et (loor de explosie van de Berla-bom In de duistere nieuwe "wordt. En reeds dit alleen ls een grote isiberie, eindelijk ernstig ge „omhjnatie van verwarring en zelfbehaagiyk- overwinnlng op de eigenaardige r nieuws van drie maanden held, waarmede van Amerikaanse zyae op geleden werd gereageerd. 1ral) UvE HUIDIGE STAND van zaken kan U in het kort als volgt worden om schreven. Het adviserende lichaam van de Amerikaanse Commissie voor de Atoomenergie, waarin bekende atoom geleerden als de professoren Oppen heimer, Conant en Dubridge zitting heb ben, heeft er met nadruk op «everen, dat de nieuwe siuatie, waarin Amerik en het gehele Westen zich thans be vindt, om een samenhangende, weidoor dachte politiek vraagt. In aansluiting daarop hebben de hoogste ambtenaren van het State Department overwogen, of het niet mogeiyk zou zyn, met de Russen te onderhandelen over een ge wijzigd plan tot contróle op de atoom energie. Het probleem is daarna onder de aandacht gebracht van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, Dean Acheson, in wiens handen het'thans rust. Maar voor minister Acheson aan president Truman kan aanbevelen, het plan-Baruch, dat naar de mening van Moskou te diep in de souvereiniteit der staten ingrijpt,^ te la ten schieten, moet hij verschillende hindernissen nauwkeurig verkennen. DRIE GEVAREN DE EERSTE PLAATS is er het ge vaar, verwikkeld te worden in één van die tweezijdige, exclusieve onder handelingen, die het Kremlin altijd gewenst heeft en waarin de grootste twee mogendheden, de Verenigde Sta ten en de Sowjèt-Unie, zich zouden neerzetten om de wereld te verdelen In de tweede plaats is er het gevaar, een indruk te geven van twijfel, onze kerheid en onstandvastigheid en dat niet slechts aan de Russen, maar ook aan Amerika's bondgenoten in West- Europa. En in de derde plaats is er het gevaar, dat Amerika's eigen defen sieplannen gedesorganiseerd zullen worden door zoals een Amerikaan het noemt de „new look" op de atoompolitiek, die thans bepleit wordt. De eerste twee gevaren kunnen wel licht door voorzichtigheid, eerlijkheid tegenover West-Europa en een doelbe wust optreden vermeden worden. Maar het derde gevaar dat van desorga nisatie van de eigen defensieplannen zal moeilijker te ontgaan zijn. Inderdaad groeit deze moeilijkheid met de dag, sinds de bezuinigingspoli tiek van de Amerikaanse minister van Oorlog, Louis Johnson, de Amerikaanse voorraad atoombommen meer en meer tot een soort Maginotlinie maakt. Wan neer atomische wapens zo ongeveer alles zullen zijn, wat de Amerikanen bezitten, kan het niet gemakkelijk zijn over een demilitarisatie van de atoomenergie te spreken. De positie in dit opzicht is nog slechter gewor den door de plannen, die sinds de rati ficatie van het Atlantische Pact zijn gesmeed. De Amerikanen hebben zich verbonden West-Europa te bescher men. Maar aan beide zijden van de oceaan ziet men zeer goed in, dat de wapens, welke in het kader van het militaire hulpprogramma geleverd zul len worden, niet voldoende zijn om de ware veiligheid van West-Europa te verdedigen. In Frankrijk, Engeland en de Bene lux-landen is het Amerikaanse bezui nigingsprogramma, dat feitelijk een ontwapeningsprogramma is, niet on opgemerkt gebleven. Omdat de Ame rikanen niet veel anders aan te bieden hebben, hebben zij als hun bijdrage aan West-Europa's verdediging de ver nietiging van de Russische industrie centra in geval van oorlog aangebo den. Dit is een andere Amerikaanse verplichting, van byna onvoorstelbare betekenis. NIEUWE MIDDELEN TOT VERDEDIGING MEN KAN op deze stand van zaken verschillende commentaren leve ren, maar geen van alle aangenaam. Het zou bijvoorbeeld mogelijk zijn, te streven naar een algemene ontwape ning om West-Europa meer veiligheid te geven. Maar 'n dergelijke ontwape ning, die men zich hoogstens trapsgewij ze kan voorstellen, zou waarschijnlijk gepaard moeten gaan met één of ander plan tot internationale controle op de atoomenergie. En zelfs een algeheel verbod van het gebruik van atoomwa pens zou Amerika niet ontslaan van de plicht, een ernstiger en evenwichtiger poging tot verdediging van het Westen te ondernemen, dan het nu doet. In de tweede plaats is er alle reden om aan te nemen, dat de Amerikanen zich in ieder geval, dus zelfs wanneer vast zou staan, dat zy op het gebied van de atoomenergie een voorsprong kunnen behouden, op een dergelijke, veelzijdige verdediging moeten bezin nen. De bekende atoomgeleerde dr. Vannevar Bush heeft zojuist in een sensatiewekkend boek, „Modern Arms en Free Men" (Moderne wapens en vrije mensen) haarfijn uiteengezet, dat het gehele plan tot een grootscheeps strategisch gebruik van atomische wa pens wellicht binnen korte tyd reeds ouderwets zal zijn. Nieuwe verdedi gingsmiddelen tegen zware bommen werpers, zoals raketten, die zelf hun doel zoeken, zijn reeds in prototype aanwezig. Intussen werken de Russen dag en nacht aan de vervolmaking van de gewone defensiemiddelen. Het ge hele probleem van luchtaanvallen op Russische doelen kan heel goed in twee of drie jaar veranderd zyn door de productie van Sowjet-straaljagers en de snelle inrichting van een Russisch waarschuwings-radarnet. En het ziet er niet naar uit, dat West-Europa, het welk volkomen binnen het bereik van Russische luchtaanvallen ligt, binnen dezelfde tyd een gelijkwaardige lucht verdediging zal kunnen opbouwen. Om kort te gaan, de Amerikanen hebben West-Europa een belofte ge daan die van uitschakeling van de Russische industrie welke zy als puntje by paaltje komt misschien niet zullen kunnen nakomen. En ten gevol ge van minister Johnsons zogenaamde zuinigheid zijn zij in toenemende mate onvermogend om de meer algemene bydrage tot de kracht van de vry* wereld te leveren, welke men van hen, gezien de positie, die zy in de wereld innemen, verwachten mag. Geen situa tie kan gevaarlyker of verderfeiyker zijn. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichte» cm 6, 8 en 11 uur. 6.15 Sportpraatje. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Het klokje van zeven uur. 7.05 „De kunst van het begeleiden". 7.40 Re geringsuitzending. 8.05 In het Radio-Zoeklicht. 8.15 Het Radio Philharmonisch-orkest. 9.00 „Plakboek 1949". 9.45 Pierre Palla speelt. 10.00 „De vertoning", hoorspel. 11.15 Sport-actuali teiten. 11.25 „De pelikaan komt thuis gevlo gen". 11.55 Gram.muziek. HILVERSUM II, 415 m. - Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.15 „De stem van de Chr. Vakbeweging". 6.30 Het Radio-jeugd jour naal. 6.55 „Een goed woord voor een goede zaak". 7.15 „De muziek bij nadei inzien'*. 7.40 „Vandaag". 8.05 „Paprika". 9.00 Familie- ccmpetitie. 9.35 „Paprika". 10.05 Gram.mu ziek. 10.15 De vaart der volken. 10.35 Pasto rale. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Populair avondconcert. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8.30, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.43 Marcel Wittrisch, tenor. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.03 Italiaans opera-concert. 10.00 „Thuis". 10.05 Morgenwijding. 10.20 „De Regenboog". 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Tonhalle-orkest van Zü- rich. 11.30 Jan Vogel en zijn accordeon-orkest. 12.00 „Harmonetto". 12.30 Voor Land- en «uinbouw. 12.33 Sport en prognose. 12.45 „This is America". 1.15 Mana Zamora. 1.45 Pianospel. 2.00 Kookkunst. 2.20 Ferrucio Bu- soni, als componist. 3.00 Jean Busch. 3.20 Boekenschouw. 3.40 Toos Onderden wijngaard. 4.00 Filmland presenteert. 4.30 Zendersluiting, o.30 Wij en de muziek. 6.15 De Vara felici teert. 6.30 Regeringsuitzending. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Johan Jong. 7.30 „Liberal Christianity: The world needs". 7.50 Tien voor acht. 8.05 Internationaal vrijzinnig protestan tisme. 8.30 Cursus: „Christus en de mens"* o.55 „Zo juist verschenen". 9.00 Men vraagt.* en wij draaien. 9.25 Aether-Forum. 9.55 Bui tenlands weekoverzicht. 10.10 Pennies from Heaven. 10.40 „Vandaag". 10.45 Avondwij- T?Vriy Pierre Fournier. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8.30, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.40 Te Deum Laudamus. 9.03 Bror Kalles-kapel. 9.15 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken. 9.30 tanden. 9.35 Symphonisch morgenconcert. iü.30 Morgendienst. 11.00 Henk Meyer, tenor. 11.30 Muziek bij het werk. 12.00 Gram. muziek. 12.30 Mededelingen voor Land- en Tuin£°uw. 12.33 Metropole-orkest. 1.15 „Vrij rv .**45 Verpozingsmuziek. 2.10 „Missa uiatonica 2.40 Van oude en nieuwe schrij vers. 3.00 Symphonie. 3.40 Voordracht door Henk Bos. 4.00 Ensemble „Selecta". 4.30 Zen- aersluiting. 5.30 „Under de Fryske Flagge". o^45 Piano-duo Beers en Van Landschot 6.15 «^ïarAe,l,?ra gaat"- 6 30 Geestelijke liederen. 7 ^V-kwartier. 7.15 Regeringsuitzending. /.JU „De vijf Zapakara's". 7.40 „Vandaag". Ö.U5 Disco-actualiteiten. 8.15 „Als een scha- anV Philharmonisch-orkest. 9.20 „Deo Volente". 10.30 Gram.muziek. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Kamermuziek. RADIODISTRIBUTIE-DIENST rwïïi "1' 7 05-7.30 Gram. 8.30 VI. Br: 11 nn li 5.Licht® muziek. 10.10 Verz. progr. U.00 Howard Lucraft en ensemble. 11.30 Eng- Accordeon-orkest. 12.00 VI. Br.: Orkest hersens nodig. Als de man inderdaad een stommeling was, konden ze hem als werktuig hebben gebruikt, maar waarom zouden ze hem dan zo'n flink stuk van de buit hebben gelaten? Vol gens my zit Tote er aardig by en wan neer dat zo is, kan hy m.i. niet dom zyn. Als Tote een flinke slag heeft weten te slaan, is het tweede ant woord juist: Hy is niet zo dom cis hit eruit ziet". v Lamb keek voor zich uit, met de vingers op het kladboek timmerend. (wordt vervolgd! Niets kalmeert zo als een geno men besluit. COMTESSE DE TALLEYRAND if®k Uit Italië. 5.30 Kootwijk! Batavia. 6.00 öeromunater: Koormuziek. 6.30 VI. Br.i Voor de soldaten. 7.30 Solisteuconcert. 7.50 Film muziek. 8.00 Fr. Br.: Orkest met sopraan 8.35 vitwisseUn ga-programma. 9.35 Gram. 9.40 De clamatie. 9.55 Gram. 10.15 Dansmuziek. 10.55 l.ram. 11.15 „Topic for tonight". 11.20 „Oi- 3'iestra Tropical". LIJN IV: 7.10-7 30 Gram. 8.30 Fr. Br.: Concert. 9.00 Kookpraatje 9.10 Symph.-mu- iiek. 10.00 Eng. U.S.: Kamaran Trio. 10.80 verslag voetreis Londen-Kaapstad. 10.45 Mas- TJ' t,"- u: Wijding. 11.30 Eng. L.P.: f?™ #mb e" oI1-45 BBC Welsb Orchestra. 12.30 Eng. H.S.: Recital. 1.00 Orgel. 1.30 =r0grr™ voor de kinderen. 2.00 BBC Ziet *XnK 1 NWDR: Gevar. mu- ziek 5.30 Fr. Br.: Voor de zieken. 5.40 Alt- Ene f'o P,a„n0' 6 00 Vo°' de soldaten 6.30 U Blanda Stanley, Paul Spencer en Krank Button. 7.00 Orgel. 7.15 Ralph Wilson ""usu'lsest. 7.45 Hoorspel. 8.00 Bcromün- Sler: Klokgelui en orkest. 8.30 Eng. L.P.: „Up tlie pole 9.00 Verz. progr. 10.00 Over the garden wall. 10.30 Lux.: Musette- en Dans muziek. 11.30 Topical Half Hour.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 4