Er is in de wereld iets veranderd Een Fries zwerft door het vijfde werelddeel Sport in 'I kort. Sialin heeft zijn fronten offensief op alle gestaakt Vandaag eerste zitting kabinet R.I.S. Hij heefi het er uitstekend naar zijn zin Marshall-hulp 25 procent minder? BIJ DE AANVANG VAN 1950 Mao Tse-toeng spreekt van „vriend Reeds 160 zetels voor Wafdisten in Egypte Rijvergunningen voor personenauto's afgeschaft Euwe verliest van Szabo Aa nval op Fanny's record Het tekort op de Amerikaanse begroting Finland vreest Sowjet- maatregelen Uit het goede hout gesneden Schoonmaak in West- duitse communistische partij De Finebel-besprekingen Frankrijk wil een grote luchtvloot' bouwen Zuiderkruis met militairen naar Indonesië Nog 376000 Japanse krijgsgevangenen in Rusland DO.NOE3DAG 5 JANUARI 1950 (Van onze diplomatieke medewerker) gl.l HET BEGIN VAN HET JAAR 1950 zien wij ons, naar ik geloof, gesteld tegenover een beslissende verandering in de wereldsituatie. Om eens enkele jaren in de historie terug te gaan: 1948 werd door Stalin en zijn medewerkers beschouwd als het jaar van de triomf der „revolutie" of in ieder geval van de Russische machtsuitbreiding over geheel Europa. Het was geenszins zo, dat lÜ daarbü lieten verblinden door de romantische toevalligheid, dat het Communistisch Manifest juist een eeuw oud was. Het was veeleer een gevolg van het feit, dat al hun analyses hen ervan overtuigden, dat het Westen zowel politiek als economisch op het punt van ineenstorting stond. Er bestond een „revolutionaire situatie". De tjjd was rijp voor offensief. En, gelovende in hun berekeningen, opende Stalin zijn offensief op vier fronten. In het Noorden werd de blokkade van Berlijn ingesteld. In het centrum werd Tsjechoslowakije zonder slag of stoot overmeesterd. In het Zuiden werd het bevel gegeven tot een verheviging van de Griekse burgeroorlog. „Achter de linies" werd een krachtige fpglng ondernomen om Italië en Frankrijk murw te maken. En op de flanken werd een zenuwoorlog tegen Scandinavië en Turkije ontketend. Ik geloof dat niet. De overwinning van de Chinese communisten is een ge beurtenis van enorme internationale betekenis. De Chinese communisten echter, evenals de Joegoslaven, be vochten hun overwinning zelf, met slechts weinig hulp van de Sowjetunie. Stalins activiteit aan het einde van We reldoorlog nr. II richtte zich niet op hulp aan zijn Chinese „kameraden", maar op het herstel van de overheer sende positie, die de tsaren eens in Noord-Oost-China innamen. En de grootste handicap voor Mao Tse Toengs troepen is het gemis geweest aan vlieg tuigen, die de Russen gemakkelijk had den kunnen leveren, indien iij slechts gewild hadden. Dat is een zeer bete kenisvol feit. Een ander kenmerkend voorval is, dat Mao op het verjaardagsfeest in Moskou over Stalin sprak als een „leraar en vriend". „Leraar en leider" is de phrase, die van satellieten verwacht wordt. De woordkeus van Mao was een soort ver klaring van onafhankelijkheid en ge lijkheid. Er zijn op het ogenblik in de wereld twee grote mogendheden, welker rege ringen het communisme aanhangen. De ene is Rusland, de andere China. Ik wii daar slechts aan toevoegen, dat de ene thans echt Russisch is en de andere waarschijnlijk zeer Chinees zal zijn Maar waar het op aankomt, is, dat he' er twee zijn, niet één. En terwijl 194' voor Stalin ongetwijfeld een jaar van tegenslagen is geweest, was het voor Mao een jaar van succes. IN DE ZOMER was het offensief in volle gang. De bezorgdheid in het Westen evennaarde het vertrouwen in Moskou. Er waren velen, die geloof den, dat vóór er twaalf maanden ver streken zouden zyn, de Westerse geal lieerden zich gedwongen zouden zien, Duitsland te ontruimen. En hoewel de „luchtbrug" een beslissende tegenzet was geweest, werd de druk van de aan val nog steeds gehandhaafd, toen 1948 in 1949 overging. In het begin van 1950 kan worden vastgesteld, dat het offen sief is mislukt, of ten minste tjjdeljjk gestaakt op alle fronten. De verandering is volkomen. In het afgelopen jaar is de blokkade van Berlijn opgeheven en de Griekse burgeroorlog beëindigd. De communis tische offensieven in Italië en Frank rijk hebben gefaald en zijn afgeblazen. Zelfs de zenuwoorlog is afgelopen. Leu zen van de Sowjet-propaganda zijn vrede en waarschuwingen tegen „Wes ters imperialisme". En zelfs de ver wachte poging om het recalcitrante Joegoslavië op de knieën te dwingen is uitgebleven. Voor de algehele wijziging zijn twee redenen aan te wijzen. In de eerste plaats heeft het Westen zich standvas tig getoond en zich geconsolideerd. De Westeuropese landen hebben duidelijk gemaakt, dat zij zich niet zullen laten intimideren tot een politiek van toege ven en dat zij zich zeker zullen verzet ten in geval van verdere aggressie. En de Verenigde Staten hebben er geen twijfel aan laten bestaan, dat bij een eventueel conflict Amerikaanse hulp onverwijld geboden zal worden. Indien de Berlijnse luchtbrug de eerste beslis sende tegenzet was, was de onderteke ning van het Atlantisch Pact de tweede. In 1947, met de stichting van de Ko- inform, verklaarde Moskou de „koude oorlog". In 1948 en 1949 accepteerde het Westen de uitdaging. En op het ogen blik, in 1950, heeft Stalin alle aanlei ding tot voorzichtigheid. Zwakker dan voorzien was. Maar de verandering heeft nog een andere, en zeker geen onbelangrijker oorzaak gehad. Wanneer het Westen zich sterker heeft getoond, de Sowjet unie is zwakker gebleken dan Stalin in 1948 voorzag. Het verzet van Tito is boven verwachting geslaagd. En de overige satellietstaten zijn vervuld van ontevredenheid en van groeiende haat tegen de Russische overheersing en uitbuiting. Stalin is gedwongen aan de consolidering en niet aan de uitbrei ding van zijn imperium te denken, aan onderdrukking in plaats van aan ag gressie. De zuiveringen en verraadspro- cessen zijn de meest dramatische symp tomen. Maar achter de schermen speelt zich nog heel wat meer af. De regeringen in de satellietstaten zijn gedwongen voortdurend met onbarmhartige acties tegen iedere oppositie te dreigen. Zelfs de communistische partijen zijn niet betrouwbaar. Men heeft een Sowjet- maarschalk aan het hoofd van de Pool se strijdkrachten moeten stellen en er zijn aanwijzingen (zoals in Malenkows artikel in de Prawda ter gelegenheid van Stalins verjaardag), dat er ook in de Sowjetunie zelve onrust en onte vredenheid heersen. Dit is geen tijd voor een avontuurlijke en riskante bui tenlandse politiek. En China? MEN ZAL TEGEN deze analyse kun- nen aanvoeren, dat zü het Verre Oosten en de grote communistische overwinningen in China geheel negeert Er is niets anders gebeurd, aldus menen sommige politieke waarnemers, dan dat Moskou zijn offensief van het Westen naar het Oosten, van Europa naar Azie heeft verlegd. De Britten zien dit klaarblijkelijk be ter in dan de Amerikanen. Londen toch is bereid het regiem van Mao te erkennen, ten einde ten minste de kans open te houden met het nieuwe China zoal geen hartelijke dan toch redelijk bevredigende betrekkingen te onder houden. Washington daarentegen, ge dwongen door Congreskringen, die al meer dan eens hebben blijk gegeven, zich moeilijk een juist beeld van de situatie in het Verre Oosten te kunnen vormen, is op het allerlaatste ogenblik opnieuw steun aan de failliete regering van Tsjiang Kai Sjek gaan verlenen. Dat is een politiek, die grote risico's in zich bergt. Want daardoor zou Mao misschien werkelijk geheel in de armen van Stalin gedreven kunnen worden. De Wafdisten hebben de eerste na de oorlog in Egypte gehouden alge mene verkiezingen gewonnen. Zij heb ben, volgens de thans bekende uitsla gen, reeds definitief 160 van de 319 ze tels in de nieuwe Kamer van Afge vaardigden verworven. Toen bekend werd, dat de Wafdisten 147 zetels hadden verworven, was de stand voor de andere partijen als volgt: Saadisten 12, liberale constitutionele partij 10, nationalisten 4, socialisten 1 en onafhankelijken 14 zetels. De Kotla- partij had toen nog geen zetel verkre gen. DEN BURG, 2 Januari 1950. Aan gevoerd werden 2 koeien van f 500 f 650; 55 biggen van f 40f 65; 2 ram men van f 35f 60. Voor de levering 5 nuchtere kalveren. Sinds 1 Januari j.1. zijn de rijver gunningen voor personenauto's, die niet worden gebruikt voor beroepsper- sonenvervoer vervallen. Nieuwe ver gunningen worden niet meer uitge reikt. Het vergunningstelsel geldt echter nog steeds voor bestel- en vrachtauto's. Het laat zich niet aan zien. dat dit spoedig zal worden afge schaft. PAKISTAN ERKENT PEIPING Pakistan is na Birma en India het derde land, dat de communis tische regering van China heeft er kend. Bevin heeft inmiddels de rege ringen van het Gemenebest op de hoogte gebracht van het Britse voor nemen de regering te Peiping nog vóór het einde van deze week te er kennen. SOWJETUNIE STELT HOGE DUITSE OFFICIEBEN IN MtlJHEID De Sowjetunie is begonnen met het in vrijheid stellen van gewezen hoge officieren van de „Wehrmacht" en wel bij kleine groepen tegelijk. Hoge SS-officieren worden echter nog ge vangen gehouden. Benoeming Hoge Commissaris aan de orde? Vandaag wordt in Djakarta, in het gebouw waarin eens de Volksraad zijn vergaderingen hield, de eerste zitting van het nieuwe kabinet van de RIS gehouden. Na afloop hiervan houdt het nationale voorbereidingscomité op te bestaan. Verwacht wordt, dat o.m. de benoeming van de eerste Hoge Com missaris in Nederland zal worden be sproken. Moh. Hatta en de andere leden van de delegatie hebben gistermorgen aan president Sukarno verslag uitgebracht van hun ervaringen in Nederland. Hat ta heeft voorts Spender, de Australi sche minister van buitenlandse zaken, die een kort bezoek aan Djakarta brengt, ontvangen. Onrust op Oost-Java In verschillende plaatsen op Oost- Java is thans een beweging merkbaar die aansluiting wenst bij de negara Republik Indonesia. Hier en daar wordt het bestuur er niet meer gehoorzaamd en erkend. Teneinde verdere moeilijk heden te voorkomen heeft het militai re gezag het burgerlijke bestuur in Sidoardjo en Pasuruan overgenomen, in afwachting van een beslissing over de aansluiting van het gebied van de negara Djawa Timur bij de Republiek. In 1949 heeft het Friese meisje Fouk- je Dillema enige prestaties geleverd welke een belofte voor de toekomst in hielden en waaruit viel af te leiden dat Fanny BI ankersKoen in 1950 ernstige concurrentie kon verwachten. Marjorie Jackson, een achttienjarige Australische, heeft het dezer dagen ech ter nog beter gedaan. Tijdens de Austra- De Amerikaanse staatsschuld be droeg eind December 1949 ruim 257 milliard dollar. Het begrotingstekort was aan het einde van de eerste helft van het begrotingsjaar, dat op 30 Juni 1950 eindigt, 3.299.798.921 dol lar. Waarschijnlijk zal het begrotings jaar het door president Truman voor spelde bedrag van 5,5 milliard dollar bereiken. In politieke kringen te Helsinki vreest men, dat de Sowjetunie mis schien het verdrag van militaire bij- stand en vriendschap met Finland zal opzeggen. Men wacht met spanning op de eerste bespreking tussen de gema tigde sociaal-democratische regering en de Sowjetrussische gezant in Fin land, luitenant-generaal Gregori Sovo nenkof, die gisteren in Helsinki is te ruggekeerd na een verblijf van bi.ina een maand te Moskou. Een koerier is naar Moskou ona de volledige tekst te halen van het Sowjetrussische protest dat Finland nog 300 oorlogsmisdadi ger: herbergt. Inmiddels stelt de rege ring een onderzoek in naar de be Khuldiging. Het landgoed „Baekershaegen" te Wassenaar, dat door de R.I.S. gehuurd is en bestemd zal worden tot woning voor de Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland. lische kampioenschappen heeft zij het wereldrecord van Fanny op de 100 yards geëvenaard. In de zesde ronde van het tour- nooi te Hastings heeft Euwe van de Hongaar Szabo verloren. Szabo paste, en met succes, de Nimzo-Indische ver dediging toe. Fenny Heemskerk, wij zouden in de war raken met al die Fanny's, Foukjes en Fenny's, deed het beter. Na span nende strijd met Rosa Germanova, slaagde zij er in de afgebroken partij tot remise te brengen. De Poolse zag geen kans om het materieel voordeel in winst om te zetten. De Nederlandse staat nu op de vijfde plaats met slechts één punt achterstand op de leidster Rubtsova. Gisteren zijn op het circuit van Zandvoort, onder auspiciën van de KNAC regelmatigheidsproeven gehou den voor deelnemers aan de Rally Montc Carlo. De resultaten van de vijf tig deelnemers werden niet geklas seerd daar het slechts een training en geen wedstrijd gold. De Haagse IJshockeyclub HHYC gaat regelmatig voort met het boeken van overwinningen. In Den Haag werd Woensdagavond met 102 van Luik gewonnen Luik moest door deze neder laag de eerste plaats aan een andere Belgische ploeg, die uit Brussel, laten. HHYC gaat nu hoge ogen gooien voor de West Europa Cup, want Brussel heeft nu nog slechts drie winstpunten meer dan de Hagenaars en bovendien hebben onze landgenoten twee wed strijden minder gespeeld. (Van onze correspondentin Sydney) |K ONTMOETTE GERKE SMIT op het grote spoorwegstation van de millioe- nenstad Sydney, een bijna twee meter lange, stoere, blonde, gebronsde, blauw ogige Fries, een echt stuk St. Anna Parochie in het vreemde land van euca lyptusbomen en kangeroes. Gerke had me opgewekte en enthousiaste brieven geschreven vanuit de raarste buitenplaatsen. En toen ik zijn brief las uit Tolga op het verre Atherton Plateau in Quecnsiand wist ik, tlat f^derland toch nog het juiste soort immigranten met de ware pioniersgeest kon leveren voor de nieuwe wereld, hetgeen een prettig besef was na al het gelamenteer dat ik in de grote stad van allerlei teleurgesteldcn en mislukten had moeten aanhoren. „IK BEN begonnen met rietsnijden", zo schrééf Gerke uit Tolga, „maar ik I hoorde zoveel goeds van het Atherton Plateau, dat westelijk van Cairns ligt, dat ik maar dadelijk op stap ben ge gaan. Ik reisde twee dagen en twee nachten met de trein en Tyas nog een 80 mijl van Cairns. Het laatste stuk van de reis was een sprookje. Alles groen, hoge bergen en vruchtbare vlakten met suikerriet. Ik heb nog nooit zo'n mooi panorama gezien. De volgende dag reis de ik per service-bus van Cairns naar Atherton, een schitterende tocht. Ik werk nu bij de maisdorsmachines. We reizen van de ene boerderij naar de andere en krijgen overal goed te eten. Ik kan hier flink wat verdienen. Ben geloof ik de enige Nederlander en kan best met de lui opschieten. We hadden daaraan het station in Sydney nogal wat bekijks. Niet omdat Gerke zo lang was. zo echt Fries of zo echt Australisch gekleed met open hemd en kort broekje, (want je kan er hier net zo bijlopen als je wilt) maar om de echt Hollandse, zwart gelakte fiets met keurig recht stuur en degelij ke kettingkast. Zoiets zien ze hier niet elke dag. Maar die goede, degelijke fiets is in die 18 maanden Gerke's steun en toeverlaat geweest, e. die gaat ook mee over de Tasman-zee naar het lok kende Nieuw Zeeland. Want Gerke Smit uit St. Anna Parochie is en blijft een Fries, die zich het allergroenste plekje van dit Zuidland wil uitzoeken om er te blijven. Rechtop op zijn stoel zittend en met de handen op de knieën, net als bij moeder thuis, heeft Gerke mij van zijn wederwaardigheden verteld. Van zijn tochten en ontdekkingen, van zijn vreugde en van zijn verwachtingen en ook van de moeilijke eerste maanden, toen hij de passage naar Holland terug al had betaald en op het punt stond de boel er bij neer te gooien. Dat is nu echter allemaal voorbij. Hij heeft het land en de mensen leren kennen, spreekt de taal goed, heeft 375/-/- (een dikke drieduizend gulden) ge spaard en gaat nu eens kijken of het in Nieuw Zeeland misschien nog beter is. Uit al die verhalen werd mij beves tigd, dat mannen als Gerke Smit uit het echte pioniers- en immigrantenhout zijn gesneden en dat wij ze in Holland dus toch nog wel hebben. Hij heeft in deze maanden meer van het enorme vijfde werelddeel leren kennen dan menig Hollander, die er vele jaren gezeten heeft. Hij weet nu precies waar het goed is en waar niet. wat je met arbeid en verstand met het land kar, doen. hoe het er hier met het Friese vee voor staat en wat niet al. En hij zit de twee weken welke hem voor zijn reis naar Nieuw Zeeland scheiden heus niet in een hotel te wachten, maar melkt er 20 koeien per dag bij een boer in Mos- vale, zo een 80 kilometer van Sydney Natuurlijk geen afstand wanneer je be nen hebt als Gerke Smit en een dege lijke Hollandse fiets. Moeilijk begin Gerke Smit heeft het in het begin niet gemakkelijk gehad. Hij begon in de koude winter van het zuiden van Au stralië bij een zonderlinge boomkweker in de buurt van Sheperton in Victoria. Op al zijn' vragen en opmerkingen kreeg hij slechts „ja" en „neen". En wanneer hij dan zijn mond maar hield, dan werd er dagen lang helemaal niets gezegd. Thuis in St. Anna Parochie had hij al twee jaar lang Engels gestudeerd. „Ik dacht dat ik de taal al knapjes ken de", zei hij, „maar het leek wel niets toen ik zo eens bij de buren ging pra ten." Maar Gerke liet zich niet uit het veld slaan. Hij vond die fruitteelt wel inte ressant, maar zijn hart ging uit naar het vee en de groene weiden die hij thuis gewend was geweest. En zo trok hij er Zondags op uit om tot 50 mijl in de hele omtrek van Sheperton te gaan pra ten en te gaan kijken. Hij heeft er ge zien, dat goede boeren met bevloeiing grastapijten als in Friesland kunnen krijgen, dat er uitstekend vee is maar dat zo'n keuring er toch niet haalt bij die in Leeuwarden en dat er nog heel wat mogelijkheden en ruimte zijn voor mannen met werklust en handen aan het lijf. Na een half jaar had Gerke genoeg van de zonderlinge zwijger en van de fruitteelt. En toen de landbouwer-atta ché hem vertelde, dat iemand ergens in ht sub-tropische Queensland wel graag een Hollandse landarbeider \yilde heb ben. aanvaardde hij de dagenlang du rende tocht. De eerste drie maanden bij die boer in Queensland deden hem ech ter de moed verliezen. Alles was er vuil en onpleizierig en Gerke dacht: als die Australiërs zo zijn, ga ik maar liever weer naar huis. Toch gebleven. Dt passage terug was al geboekt, toen hij een landgenoot ontmoette, die hem vertelde dat hij bij de slechtste baas van de hele omtrek gezeten had en dat een ander het er geen drie dagen zou uitgehouden hebben. Een andere baas was gauw gevonden en Gerke verliet de plaats van zijn rampspoed ondanks het feit dat een grote overstroming het gehele land had blank gezet en de brug over de rivier had weggeslagen. Met de Fiets aan de hand is Gerke Smit toen over een- spoorbrug gekro pen. slechts enkele centimeters boven het kolkende ziedende water, een be tere toekomst tegemoet. Daarna is het steeds bergopwaarts gegaan Hij heeft suikerriet gesneden, met de dorsmachi nes rondgereisd en aan een spoordijk gewerkt. H(j heeft in Cairns en vele andere plaatsen uitstekende kosthuizen gevonden voor 20 of 25 gulden per week en tussen de 70 en 150 gulden per week verdiend. Maar het belangrijkste vindt hij, dat hij veel gezien heeft en veel vrienden heeft gemaakt. Zijn ogen glinsterden wanneer hij spreekt over de prachtige boerderijen in het suikerrietland rond Bundaberg, waar 'het riet drie meter hoog is en waar je van de vloeren der boerderijen kunt eten. Of wanneer hij het heeft over de groene, lachende lan douwen van de rijke Darling Dawns bij de grens tussen Queensland en Nieuw Zuid Wales. Hij is te veel een soliede Fries om de schaduwzijden over het hoofd te zien. Vaak is de woongelegenheid heel wat minder dan hij hfet in Friesland ge wend is. Maar hij heeft onderscheid le ren maken tussen wat op de oudere boerderijen reeds bereikt is en het noodzakelijkerwijze wat primitievere van het nieuw opengelegde land. Er zit muziek in Hij lacht zijn langzaam opkomende lach wanneer hij vertelt van de boer waar hij nu zolang melkt en die wei landen een overbodige luxe vindt. Al les wordt er met de hand gevoerd en het stukje weiland is eigenlijk niet meer dan een parkeer-terrein voor koeien. Het is anders, maar er zit mu ziek in. Samen hebben we nog de brieven ge lezen van andere Hollandse pioniers van het ware soort. Van G. de Klerk die vanuit zijn eigen huisje „Young Holland" in Burruwa schrijft: „Heb nu een goede betrekking gevonden. Wij hebben ons eigen huis en onze eigen meubelen. Ik wilde dat jullie hier eens kon komen kijken. We wonen zes mi nuten van het dorp af in een aardig huisje. Melk en vlees is vrij en het loon is 70.- per week. Niet slecht dus. Volgende oogst krijg ik 1/3 van 600 acres als deelboer. En van W. A. M. Visser uit Woon- goolba in het Zuiden van Queensland die zegt: ,,Ik ondervind hier de grootst mogelijke medewerking van iedereen om mij op weg te helpen. Het is opmer kelijk hoeveel handen er hier te kort komen en hoeveel goede grond braak ligt. De Hollanders hebben hier een goede naam en worden werkelijk ge wenst. Wjj zijn het er roerend over eens, Gerke en ik, dat hy die een baantje in de stad zoekt er beter aan doet weg te blüven. Maar dat er hier voor de pio nier, die niet te beroerd is oin zijn luie benen op te nemen, avontuur, geld en toekomst genoeg is. Eenheden van KNIL overgedra gen aan RIS Op Bali zijn Maandagmorgen drie compagnieën van het KNIL, geheel bestaande uit Baliërs, door de territo riale commandant, overste G. J. Wulf- horst, aan de vertegenwoordiger van de minister van defensie van de RIS, cverste Askari overgedragen. Com mandant, kader en manschappen had der eenstemmig besloten, naar het rieuwe leger van de RIS over te gaagt Zij vormden de eerste eenheden va»» het KNIL, die van dit leger deel gaan i. dmaken. De leiders van de Westduitse com munistische partij hebben een algeme ne zuivering van de gelederen bevo len, teneinde het voorkomend „Titoïs- me" volledig uit te roeien en de orga nisatie te beschermen tegen andere al» wijkingen van de „party-lijn". Uit de gewone partijleden zullen nieuwe partij-commissies worden ge kozen, waaruit vervolgens de hoge districtsfunctionarissen en de leden van de centrale partijcommissie zullen v/orden benoemd. Het aantal leden van de uitvoerende commissie zal worden verdubbeld en op zestig gebracht. Door dit zuiveringsbevel is de leiding van elke districtsafdeling der Westduitse communistische partij op losse schroe ven komen te staan. In districten van de Deense tot de Zwitseise grens en van het Roergebied tot in Beieren worden'communistische leiders afgezet en uit de partij gestoten, onder de be schuldiging „Titoïstische agenten" te zijn. Men verwacht, dat de huidige partijleider Max Reimann in zijn func tie zal worden gehandhaafd. De onder-administrateur van de ECA, Bissell. heeft Woensdag ver klaard dat de staten, die Marshall-hulp ontvangen, ervan in kennis zyn ge steld dat deze hulp in het 1 Juni 1950 aanvangende administratieve jaar met 25 procent zal worden verminderd. Bissell heeft niet medegedeeld hoe groot het bedrag zal zqn, dat de ECA het Congres zal verzoeken toe te staan voor het verlenen van de hulp. De ministers van financien van Italië, Belgie, Nederland, Luxemburg en Frankrijk zullen half Januari te Parijs bijeenkomen om de rapporten te bespreken van hun deskundigen, over de mogelijkheid een economische en monetaire relatie tussen die lan den tot stand te brengen. De geruch ten, dat de ministers van financien voornemens zouden zijn de plannen te laten varen, worden tegengespro ken. De Franse minister voor Lucht vaart, André Maroselli, heeft bekend gemaakt, dat aan het einde van deze maand een wetsontwerp by de Fran se Nationale Vergadering zal worden ingediend, dat voorziet in het stich ten van een uit 3650 vliegtuigen be staande Franse luchtmacht, waaron der zich 1800 straaljagers zullen be vinden. Voor de uitvoering is een in twee gedeelten gesplitst vyf-jaren- plan opgesteld. Een detachement van de Koninklijke Marine, bestemd voor normale aflos singsdoeleinden, een groep specialisten en enkele indivuduele militairen van de Kon. Landmacht, in totaal ruim 200 man. scheepten zich Woensdagmor gen in op het troepentransportschip „Zuiderkruis", dat hen naar Indonesië zal brengen. Het ligt in de bedoeling, op 30 Januari met een vol schip uit Tandjong Priok te vertrekken. Verder gaat een Niwingezelschap mee, n.L het orkest van Jocrp Termeulen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in een nota de Sowjetunie ervan beschuldigd de enige mogendheid te zijn, die de over eenkomst van Potsdam heeft geschon den. daar zij de zich in haar land be vindende Japanse krijgsgevangenen niet naar hun vaderland heeft doen terug keren. In de nota wordt verklaard dat zich nog ruim 376.000 Japanse krijgs gevangenen in de Sowjetunie bevin den. GERUCHTEN OM REIMANN Een woordvoerder vanhet hoofd kwartier van de Westduitse commu nistische partij heeft berichten, vol gens welke Max Reimann, de West duitse communistische leider, vervan gen zou worden door een te Moskou opgeleide communist, Rudi Wascher, bestempeld als „te dwaas om tegenge sproken te worden" DE „OGNA" TE ROTTERDAM Het Noorse s.s. „Ogna". dat op de Hoge Plaat bü Breskens veertien da gen lang aan de grond heeft gezeten en eindelijk was vlotgekomen, is gis termiddag, geëscorteerd door de sleep boot „Humber" van L. Smit de Nieu we Waterweg binnengevaren. Het schip zal in Rotterdam dokken.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3