WOLLEN JAPONSTOF Nederlandse Wolhois Wat gaat U doen in t950 De Katholieke Gezinsavond Kamer van Koophandel en Fabrieken zendt request aan de spoorwegen Gaat de Kamer verhuizen Halfjaar gevangenisstraf voor oud-burgemeester van Den Haag Eerste Kamer over zuiver wetenschappelijk onderzoek Grote agenda voor conferentie van Colombo Woudenberg tof 20 jaar veroordeeld De gang van zaken in Indonesië Dit jaar agrarische hervorming in Italië Prof. Van Giffen verlaat Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek Coblenz zetel van Raad voor militaire veiligheid NIEUWS UIT DE WIERINGERMEER Grotewohl zoekt herstel in Rusland Bouwvergunningen Hollandse Maatschappij van Landbouw Slootdorper Geref. Jeugd ter jaarvergadering Gevonden en verloren Het Zaterdagprogramma van Flevo Zijpe Visserijbesommingen Koedijk Burgemeester Schellinger jubileerde Nieuwe Niedorp Loop der bevolking Oude Niedorp Besommingen l|muiden Handige Dames en Meisjes Kousenateliers „HIN"' Den Helder DONDERDAG 5 J.i. c li,M Nadat de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, kantoor Alkmaar, de heer S. W. Arntz, gister middag in 't stadhuis zijn grote nieuw jaarsrede in de vergadering van de Plaatselijke Raad van Bijstand had uit- -sproken, welke rede wjj in ons num- ®tr van gisteren publiceerden, werd de agenda van deze vergadering in vrij vlot tempo afgehandeld. Op voorstel van het bestuur werden de commissies voor het jaar 1950 onge wijzigd gelaten. Onder de ingekomen stukken was een afschrift van een adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zuid-Holland aan de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, omtrent het wetsontwerp tot wijziging van de om zetbelasting. Men was unaniem van mening, dat dit adres van Zuid-Holland zo sterk mogelijk ondersteund diende te worden. Voorts was er een schrijven van de directie van de Nederlandse Spoorwegen waarin werd verklaard dat het. gezien de landeliike regeling, niet mogelijk is trein 2902 van Purmerend naar Amsterdam open te stellen voor houders van weekkaarten. Er werd medededeling gedaan dat goedkeuring is verleend aan het besluit van Provinciale Staten van Noord-Hol land tot het geven van een bijdrage in •e kosten van aanleg van een vliegveld OP Texel. In antwoord op een desbetref fend schrijven van de Kamer was er bericht binnen gekomen van de Direc tie Wegen van de Rijkswaterstaat dat de bouw van het viaduct in de Rijks weg 7 nabij Wieringerwerf wegens fi nanciële bezwaren voorlopig moet wor den uitgesteld. Voorts was er nog een mededeling van de Rijkswaterstaat di rectie Noord-Holland, dat zo spoedig mogelijk van 12 tot 3 uur des namid dags een derde pont bij de Hembrug zal worden ingelegd. De heer Arntz voegde hieraan toe dat het voor de grote scheepvaart zeer bezwaarlijk zou zijn als nog meer ponten zouden worden ingelegd. Het is de bedoeling in de toekomst ter plaatse twee tunnels te maken, één voor het zware rijver- keer en één voor de spoorwegen. Slechts wielrijders en voetgangers zouden dan nog van de pont gebruik behoeven te maken. Tenslotte was er nog een mededeling van de hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat in Noord-Hol land. dat de uitvoering van het verbre den van de spoorwegovergang in de Provinciale weg ten Zuiden van het Station Schagen door de Nederlandse Spoorwegen ter hand zal worden ge nomen. zodra de benodigde spoormate- rialen gereed en aangevoerd zullen zijn Bij de uitgegane stukken was een schrijven aan de gemeentelijke Volks- credietbank te Alkmaar, waarbij de Kamer als haar vertegenwoordiger in het bestuur van het Financieringsinsti tuut voor de Detailhandel te Alkmaar de heer mr C. P. Eecen aanwees. De Rondvraag. Bij de rondvraag wenste de heer Schmalz dat er een request aan de Ne derlandse Spoorwegen zou worden ge stuurd met het verzoek op het traject AlkmaarDen Helder beter materiaal in te leggen. Tevens zou men de spoor wegen kunnen attenderen op de slech te staat waarin de spoorwegovergang bij Noordscharwoude verkeert De ver gadering kon zich volkomen verenigen met dit verzoek van de heer Schmalz. De heren Van Beem en Heuseveldt drongen er op aan een request naar de Tweede Kamer te sturen, houdende het verzoek de wet op het cadeaustelsel zo spoedig mogelijk in behandeling te ne men en deze niet naar de P.B O te de legeren De heer Arntz zeide naar aan leiding hiervan dat men in contact zal treden met de andere Kamers van Koophandel met het verzoek dit re quest zo veel mogelijk te ondersteunen. De heer F H. Ringers deelde als voor zitter van het Middenstands Borgstel lingsfonds mede, dat het fonds thans zal worden ondergebracht bij de Ka mer van Koophandel. Tenslotte kregen de voorzitter en de secretaris van de Achi maanden voor Drs. Bos De economische politierechter te Den Haag heeft de oud-burgemeester van Den Haag, mr. W. A. J. Visser, wegens overtreding van het deviezenbesluit, veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf en 20.000 gulden boete, even tueel te vervangen door drie maanden hechtenis. Zijn ex-secretaris, drs. W. Bos, werd veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van 5 maan den voorarrest en f 2500 boete, even tueel te vervangen door 2 maanden hechtenis. Voorts werden een in Zwit serland gekocht horloge en een bank biljet van 5 francs verbeurd verklaard Een derde betrokkene, W. C. v. d. Kooij die onder de valse naam Plaisier op trad als lid van de Perszuiverings commissie, heeft van drs. Bos uit het Zwitserse en niet onder beheer vallen de, vermogen van een Nederlandse po litieke delinquent met diens medewe ten gelden opgenomen. Een gedeelte van dit geld is na omwisseling in Zwit serland naar Nederland gesmokkeld. Een ander gedeelte is in Zwitserland door beide heren gebruikt, waarvoor zij verschillende redenen hebben opge geven, De politierechter heeft schrifte lijk vonnis gewezen. Bij Koninklijk Besluit is gratie verleend aan A. Breed, tot de dcod- •traf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te s-Graven hage. De doodstraf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. Kamer van Koophandel beiden van de vergadering een compliment voor het vele werk dat zij verricht hebben. De heer Kroon dankte de heer Arntz voor diens uitvoerige en nauwkeurige jaar verslag en de heer Banning bracht de heer Scheffel hulde voor de wijze waarop deze zijn veelomvattende taak beeft vervuld. Bij de sluiting deelde de heer Arntz nog mede dat het de Kamer van Koop handel onmogelijk is haar taak nog lan ger naar behoren te vervullen in het te kleine pand waarin zij thans is gehuis vest. Men heeft reeds naar een beter onderkomen omgezien en spreker zeide spoedig nadere mededelingen over de resultaten hiervan te kunnen doen. In de vergadering van de Eerste Ka mer is gistermiddag behandeld het wetsontwerp betreffende bevordering van het zuiver-wetenschappelijk on derzoek. De heer mr. J. Cramer (arb.) merk te op, dat de positie van een volk niet enkel door zijn wetenschappelijke prestaties wordt bepaald. Dit neemt niet weg, dat ons land tot een tweede of derde rangs natie zou terugvallen, als het het wetenschappelijk tempo niet zou kunnen bijhouden. De heA- Woltjer 'arb.) gaf te ken nen, dat de gedachte, die aan het ont werp ten grondslag ligt. hem sympa thiek is. Tegen de vorm echter had hij orn«ti«e bedenkingen. Zo achtt° hij de rechtstreekse overheidsbemoeiing te dezen bedenkelijk. De heer Van Santen (CPN) betoogde dat zuiver-wetenschappelijk onderzoek een fictie is. omdat het onderzoek niet los te maken is van persoon en doel stelling van de onderzoeker. Wat wij duchten, aldus de heer Van Santen, is bet weten zonder geweten. De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, de heer Rutten. merkte wat dit laatste betreft op te menen, dat het niet op zijn weg ligt over gewetensvragen bepalingen in de we op te nemen. Naar 's ministers oordeel is er vol doende waarborg tegen het ontstaan van een door de overheid geijkte we tenschap. Het wetsontwerp is daarna z.h.s. goedgekeurd. Het grootste gedeelte van de Britse delegatie naar de conferentie *van het gemenebest, welke Maandag te Co lombo zal beginnen, is thans onder weg. De Britse delegatie is van plan de volgende punten ter sprake te brengen: Het communisme en Zuid- Oost-Azie, het vredesverdrag met Ja pan, de betrekkingen van Groot-Brit- tannie met de Raad van Europa en de internationale situatie in het algemeen. Verder verwacht men bespreking van de kwestie der erkenning van het communistisch regiem in China en de verhouding tussen de Britse en de Amerikaanse politiek ten aanzien van China, de erkenning van Bao Dai van Vietnam en de omstandigheden in Malakka. Birma en Siam. Bevin wordt Zaterdag te Colombo verwacht. In verband met zijn gezond heidstoestand heeft men speciale voor zieningen getroffen. Zo zal de Britse minister van Buitenlandse Zaken vier dragers voor hem gereed vinden om nem in een draagstoel de trappen van het conferentiegetouw op en af te brengen. Een teken des iijds Ongeveer 200 Duitseri hebben meer dan 50 ton steenkool geroofd uit een goederentrein bij het «lo tton Menden, ten Zuid-Oosten van Keulen. Een persoondie nog voortvluchtig is, was op de lang zaam rijdende trein gesprongen, had de remmen aangezet en de trein buiten het station tot stil stand gebracht. Gisteren veroordeelde de Raad van Cassatie H. J. Woudenberg, de vroe gere leider van het N.A.F., tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek. De Raad was evenals het Bijzondere Gerechts hof te Amsterdam, waardoor W. tot levenslange gevangenisstraf was ver oordeeld, van mening, dat W. zich ern stig tegen land en volk heeft misdra gen. De raad wilde echter het door W. uitgesproken berouw wel degelijk in aanmerking nemen en was van me ning, dat met een straf van 20 jaar volstaan kon worden. De Bijeenkomst Federaal Overleg heeft uitnodigingen verzonden voor de laatste zitting van deze organisatie, die op 7 Januari zal worden gehouden. Drie kabinetsformateurs zijn aange wezen voor de Negara Republik Indo- nesia. Zij moeten een parlementair ka binet met nationaal karakter vormen. Woensdagochtend hebben de drie kabinetsformateurs van Pasundan hun opdracht aan de Wali Negara terugge ven, aangezien huns inziens de huidi ge situatie geen mogelijkheden biedt v-x>r een goede en gezonde samenwer king tussen regering en volksvertegen woordiging en het volk van Pasundan. De agrarische hervorming is het eerste punt van het programma voor 1950 van de Italiaanse regering. Zij omvat een wijziging in het grondbe zit van particulieren en overheidsor ganen. Dat van de instellingen voor openbare steun, opvoeding of lief dadigheid valt buiten de regeling. De onteigeningsvergoedinp zal voor een derde contant worden betaald, voor de rest in obligaties van een staats lening, die in 25 jaar zal kunnen wor den afgelost en die een looptijd van tenminste tien jaar heeft. Verder staat op het programma een uitbreiding van t et wegennet, woning bouw, het stichten van electrische centrales, verhoging van de productie van ijzer en staal modernisering van het machinepark der industrie, enz. Dit alles zal investering van verschei dene honderden milliarden lire ver gen en aan honderdduizenden arbei ders werk verschaffen. Met ingang van 1 Januari j.1. is op zyn verzoek eervol ontslag verleend aan prof. dr. A. E van Giffen, hoog leraar in de archaeologie, aan de Rijksuniversiteit te Groningen en de Gemeentelijke Universiteit in Amster dam, als hoofd van de Rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonder zoek. welke hij sinds het ontstaan er van in 1947 leidt. Prof. Van Giffen heeft in de loop der jaren op ruim vierhonderd plaatsen in ons land op gravingen verricht, waarbij vaak zeer belangrijke vondsten werden gedaan. Van zijn hand verschenen talloze pu blicaties. Hij is thans 65 jaar oud. Paul Henri Spaak, die op reis is naar de Ver. Staten, is Woensdag, na een kort verblijf te Parijs, vertrokken naar Cherbourg, waar hij zal scheep- gaan. De drie Westelijke hoge-commissa- rissen hebben besloten Coblenz tot ze tel te maken van de Raad voor Mili- 'aire Veiligheid in West-Duitsland, al- aus heeft Peter Altmeier, de minister president van de Rijnpaltz medege deeld. De Franse hoge-commissaris had verzekerd, dat terstond met de bouw van de benodigde gebouwen begonnen zou worden. Een bedrag van ongeveer zeventien millioen mark zou hiermede gemoeid zijn. REDERS TE IJMUIDEN RICHTEN VERZEKERINGSMIJ OP Het bestuur van de vereniging van reders van vissersvaartuigen in IJmuiden is overgegaan tot de op richting van een onderlinge verzeke ringsmaatschappij. Premiebesparing wordt één van de voornaamste redenen genoemd waarom men tot deze stap heeft besloten. De mogelijkheid be staat, dat een deel van de risico's wordt herverzekerd. Het aantal leden laat zich voorlopig op 45 50 schatten. LEVENSLANG INPLAATS VAN DE DOODSTRAF De Amsterdammer B. Joppe, die door het Bijzonder Gerechtshof in de hoofdstad werd veroordeeld daar hij was schuldig bevonden aan het verra den van Engelandvaarders, werd gis termorgen door de Bijzondere Raad van Cassatie tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. KINDJE GEDOOD TE ZAANDAM. Woensdagmiddag is het bijna drie jarig zoontje van de familie Franken in Zaandam onder een auto gekomen en op slag gedood. Het kind liep uit het steegje naast de woning aan de Fransenstraat en struikelde, waardoor het pardoes voor de wielen viel van een passerende auto van de gemeente lijke reinigingsdienst. Mijn nieuwe keukenmeisje is bal letdanseres geweest. Otto Grotewohl, minister-president van de Oostduitse republiek, is voor nerstel van gezondheid naar een kuur- ord in Zuid-Rusland vertrokken. In Duitse kringen, die in nauw con tact staan met de socialistische een heidspartij, waarvan Grotewohl mede oorzitter is, gelooft men, dat hij we niet meer de volledige taak van minis ter-president zal kunnen hervatten, e „NEW YORK SUN" VERKOCHT Het blad „New York World-Tek gram", met een oplage van 385.00( een van de negentien bladen van d( Scripps-Howard groep, heeft medege deeld, dat het de „New York Sun" me' een oplage van- ongeveer 300 000, heef opgekocht. De nieuwe naam zal zij' The World Telegram and the Sun". Het gezin is het eigenlijke opvoedings-instituut Met deze woorden begon pater Per- quin S. J-, die op uitnodiging van de gezamenlijke verenigingen, n.L de L.T.B., de K.A.B. en R.K. Vrouwen beweging naar Middenmeer was geko men, Dinsdagavond zijn lezing, over de opvoeding van de kinderen in het gezin. Op waarlijk eminente wijze heeft pater Perquin zijn vele toehoor ders weten te boeien en hun een les meegegeven, door juist de fijne en de moeilijke punten te beklemtonen. Hij liet uitkomen, dat de opvoeding niet alleen bij de moeder berust, zoals zo vaak verondersteld wordt, doch even goed bij de vader. Samen moeten zij het kind opvoeden. De samenwerking tussen man en vrouw geeft het beste resultaat. Men mag zich echter niet laten leiden door een liefde-instinct, waardoor rnen niets over zijn kind ge zegd kan hebben. Bij de moeder zal het kind steeds terugkeren, ook al is het afgedwaald, doch ook de vader zal het werkelijk liefhebben, als deze juist weet op to treden en zich bij zijn ge zag, door liefde laat leiden. Iedere ge meenschap heeft zijn spelregels, zo ook het gezin, want dat is een gemeen schap en daaraan heeft het kind zich te onderwerpen. Het gezag gaat verlo ren wanneer de ouders „oudere kame raden" willen zijn voor hun kind. Een kind moet eerbied hebben voor zijn ouders. Een goed harmonisch gezin wordt voornamelijk ook verkregen door de huiselijke feesten, zoals de verjaardagen. St. Nicolaas en Kerst mis. Schenkt men aan dergeliike fees ten niet voldoende aandacht, dan vormt men de straatjeugd. En ten slotte moet men veel met de kinderen praten, vooral als zij moeilijkheden hebben. Zij moeten dan een goed gehoor vin den bij vader en moeder. Doet men dit niet, dan proberen zij zelf hun moeilijkheden op te lossen, waardoor ze juist in de put raken. Vooral in de puberteitsjaren kan dit tot onherstel bare gevolgen leiden. Uit de vragen, die na de pauze ge steld werden, bleek wel, dat de lezing met grote aandacht gevolgd was. Spr. wist deze met zeer veel tact en tot volle tevredenheid van de stellers te beantwoorden. Naast het ernstige gedeelte van deze avond, was er ook nog de vrolijke noot. De dames van ie Vrouwenbewe ging hadden voor heerlijk Kerstbrood gezorgd, waarin zich voor een drietal heren nog een verrassing bevond nJ. een boon, waarmede zij naar voren moesten komen. Hadden deze heren vooruit geweten, wat of de bedoeling was. waarschijnlijk zouden zij niet ge gaan zijn. Nu viel hun de eer te beurt, dat zij ieder twee minuten mochten Het Gemeentebestuur verleende op 30 December 1949 de volgende bouw vergunningen: Aan de N.V. v. h. A. Kingma en Zn. te Leeuwarden, voor het herbouwen van een dubbel woonhuis aan de Ko ningin Emmastraat 7 en 9 te Slootdorp; ^an de heer J. Geertsma te Sneek, voor de herbouw van een woning aan de Koningin Emmastraat 11 te Slootdorp: aan mevr. M. G. Koolhaas-Coevert te Slootdorp, voor de herbouw van een winkelpand aan de Brink 4 te Sloot dorp; aan de heer J. H. Verbruggen te Slootdorp, voor het bouwen van een plaatijzeren loods op zijn bedrijf Molen weg B 85. De algemene jaarvergadering van de afd. Wieringermeer van de Hollandse Maatschappij van Landbouw zal Vrij dagmiddag om twee uur in hotel Smit te Middenmeer worden gehouden. In deze vergadering zullen o.m. de loons verhoging en de arbeidsvoorziening worden behandeld. Verder zal er een nieuw lid van het bestuur worden ge kozen, daar het aftredende lid,'de heer Kielstra, niet herkiesbaar is. De (alpha- betische) voordracht is als volgt samen gesteld: W. H. v. d. Giesen, J. P. Ra- mondt. SLOOTDORP BOUWT VOORT Dank zy het gunstige weer is het mogelijk, dat de woningbouw ook op Slootdorp gestadig voortgang vind* Het pand van de heer R. Bossema aan de Kon. Emmaweg ging juist deze week onder de kap. Voor rekening van de N.V. v.h. A. Kingma Zn. te Leeuwarden en Geertsma's schilders bedrijf te Sneek worden resp. 2 en 1 woning hiernaast gebouwd. Ook slager Rotganê hoopt spoedig op de juist gereed gekomen funda menten zijn woon- en winkelhuis te zien .optrekken. De vernieuwing aan de woning van de heer Stichting, Bouwbureau aan Brink en Slootweg, echter, laat nog steeds op zich wachten. Naar men ons medegedeeld werd, hoopt men binnen kort tot publieke aanbesteding van dit werk over te gaan. spreken over een bepaald onderwerp. Dat dit de lachspieren in beweging bracht, zal men zich kunnen voor stellen. Verder werd een en ander afgewis seld door zang en muziek. Het dames koortje o.l.v. van mej. Joh. Meijerink bracht enfge liederen op zeer verdien stelijke wijze ten gehore. Iedere keer weer als wij dit koortje mogen beluis teren, vallen ons de. vorderingen die t maakt op en wordt dit luisteren een waar genoegen. Mej. Anny Grooteman vertolkte op zuivere wijze het mooie lied „Mijn Neerland" Het muzikale gedeelte werd goed verzorgd door de gezusters v. d. Heijden resp. viool, pia no en guitaar. terwijl Rikus van Loon met zijn accordeon de pauzes aan vulde. De drie verenigingen kunnen op een waarlijk mooie en nuttige avond te rugzien. Woensdag 18 Januari hoopt de Geref. jongelings- en meisjesvereniging te Slootdorp een jaarvergadering te beleg gen in de Geref. Kerk aldaar. In het eerste gedeelte der avond zal de heer G. de Vries een inleiding houden over „praedestinatie". Het tweede gedeelte zal meer een vrolijk karakter dragen. Gevonden: 2 -zakdoeken, 1 muntbiljet van f 2,50, 1 pr. wollen dameskousen, 1 zilveren ringetje, 1 pr. blauwe wanten, 1 blauwe baret, 1 zaksnoeimes, 1 rood witte want, 1 jekker, 1 sjaal, 1 trui. Verloren: 1 rood-witte want, 1 blauw kinderhandschoen, 1 achterklep van auto, 1 handschoen, 1 blauwe vulpen. 1 pr. zwarte handschoenen, 1 rood wol len vest. 1 grijs blauwe want. Inlichtingen politie Slootdorp. Zaterdag 7 Jan.: HCSV 2—Flevo 1 (Zat.), aanvang 14.15 uur, vertrek 13 uur. Opstelling: G. van Leeuwen; J. v. d. Bovenkamp, J. Fibius; C. Vermaat. S. Leijten, H. Herjnen; J. Burger, M. Versluis, Jac. KooijJ P. Koolhaas, G. Veenhuis. Reserves: J. de Ruiter, P. Jonker. Flevo-jun.Oudsluis-jun., aanvang 15 uur te Middenmeer. Opstelling: S. Grans; C. Pouwer, K. Kossendrager; J. Ruiter, J. v. d. Zaag, C. Deijkers; H Ijzer, K. Halse- ma, Chr. de Meijer, D. van Dompse- laar, F. Nieuwhof. Reserve: I. Grey- danus, J. Top, A. Lont. ONGEWENST BEZOEK AAN EEN NOODWONING Toen de familie A. Jukema, wonen de aan de Westerterp weg te Slootdorp, Maandag j.1. terugkeerde van familie bezoek uit Friesland waar men „Oud en Nieuw" had gevierd, kwam men bij het binnentreden der noodwoning tot de ontdekking, dat ongewenste gasten zich toegang tot de woning hadden verschaft. Bij nader onderzoek bleek, dat een beurs met kasgeld was mee genomen en verscheidene kledingstuk ken waren verdwenen. De dieven hadden zich toegang verschaft door 'n openstaand W.C.-raampje en door zochten, zoals de sposen uitwezen, de gehele woning grondig. De politie stelt een onderzoek in. Dit zijn in korte tijd al enkele gevallen van diefstal in de anders zo rustige polder, waarbij deze laatste wel het ernstigste karakter draagt. TERUG UIT INDONESIË Soldaat H. Kussendrager, wonende Kanaalweg U te Middenmeer bevindt zich thans aan boord van het troepen transportschip „Grote Beer", welk schip op 9 Januari in Amsterdam wordt verwacht. DE TRAMBAAN In de vergadering van Dijkgraaf en Hoofdingelanden, welke Woensdag 11 Januari zal worden gehouden, zullen voorstellen in behandeling komen be treffende de verkoop van de vroegere trambaan. In het jaar 1949 bedroeg de omzet aan de gemeentelijke vtsafslag te Oudeschild f 890.000. Aan heffingsrech ten ontving de gemeente Texel een be drag van f 26.700. OBDAM, 4 Jan. Peen B 10,30—11,60, peen C 8,7010,60; bieten A 6,70; uien 29,5030,50; rode kool 9,10—10,60; gele kool 8,109.80; Deense kool 12,30—14,20; Savoye kool 17,8020.30; spruitkool 26 43; stekpeen 2, Een kwart eeuw in gemeente dienst In Den Helder kwamen de ambtena ren ter secretarie tot de ontdekking, dat hun vroegere collega, de heer Schellinger, thans burgemeester van Koedijk, 25 jaar geleden (om precies te zijn op 1 Januari 1925) in gemeente dienst werd benoemd. Zij wilden dit heugelijke feit niet zonder feestbetoon iaten voorbij gaan. Het gemeenteper- soneel uit Den Helder en Koedijk be reidde in het geheim de huldiging voor, die Maandagmiddag om 3 uur in het gemeentehuis te Koedijk plaats vond, zeer tot verrassing van de niets vermoedende burgervader, die eerst toen hij de, met vele genodigden be zette, raadszaal was binnengeleid tot de ontdekking kwam, dat er iets bij zonders gaande was. Wèt, dat werd hem duidelijk gemaakt in een door de gemeentesecretaris voorgedragen dicht. Nadat de jubilaris door het ge. zeischap, dat bestond uit het college van B. en W., de raadsleden, gemeen- tepersoneel en onderwijzers, was ge complimenteerd met zijn jubileum, voerden verschillende spreker» het woord. Wethouder Riekwel sprak een gelukwens uit namens het gemeente- personeel, terwijl de gemeenteontvan ger uit Den Helder zulks deed namens de oud-collega's uit de vroegere stand plaats van de jubilaris. Vervolgens spraken de wnd. voorzitter van de Ambtenarenbond en de heren Slooten en Hart Uit naam van het gehele ge zelschap werd de burgemeester «en moderne werphengel en een visnet aangeboden en daarna begaf men xich naar de woning van de heer Schellin ger, waar men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. De heer D. Duin uit Schoort, die dezer dagen het feit herdacht, dat hij een halve eeuw in dienst was bij Staatsbosbeheer. Geboren: Catharina A., d. v. H. Boertje en I. Steen; Petrus J., z. v. J. J. Zuurbier en M. J. van Diepen. Overleden: M. Helder, 77 jaar, echtgen. van J. Kos; L. de Wit, 83 jaar, weduwe van P. Scheltus. Vertrokken: C. van Stipriaan naar Nieuw Zeeland; R. de Vries en ge zin naar Alkmaar; J. A. Kooij naar Den Helder; A. Strijbis naar Velsen; E. Poland naar Alkmaar. OP WEG NAAR HUIS Met het troepentransportschip „Grote Beer", welk schip 9 Januari in Amster dam wordt verwacht, keert onze dorps genoot J.' Wit, vliegtuigmaker bij ds Kon. Marine, weer naar huis terug. De besomirrgen van Woensdag waren: KW 24 f6,70 en RO 29 f4170. De aanvoer bedroeg 120 kisten. De prijzen per 1 kg waren: gr. tong 2.17; gr. middel tong 2,85; kl. middel tong 2,10- 2,00; tong 1 1,76-1,72; tong II 1,33-1,17 en tarbot 2,70. Per 50 kg: wijting 35-25; gr. schol 56-52; middel schol 55-44; kl. schol 50—30 en schar 30—23. AVENHORN, 3 Jan. 450 kg Spruitkool 33 —47; 4000 kg Witte kool (Deense) 11,70— 13,00; 19.500 kg Rode kool 6,20-13,00; 7300 kg Gele kool 6,20-12,50; 2600 kg Croene kool 1,30—18,50; 34.500 kg Uien: grove 27,5028,60, gewone 29,10—30,60, drielingen 24-25,40 en nep 17,60-18,50; 9600 kg Bie ten: I 7,40-7,60 en II 3-4,20; 300 kg Wit lof: I 42-47 en II 30-37; 16.200 kg Peen: II 10,20-11,40, III 9,30- 11,20 en IV 8,10- 9,30; 11.500 kg Pastinaken 10. GROOTEBROEK, 3 Jan. - 2000 kg Witte kool 9.70-10,10; 5000 kg Rode kool 6-10,50; 8500 kg Gele kool 6-9,10; 14.000 kg Groene kool 16-28,9; 2500 kg Bieten: I 6,60- 7,20; 200 kg Spruiten 31-33; 27.000 kg Uien 28,80-30,50, grove 27,90-28,50, drielingen 21,90-24,90 en afw. 7.90-14.90; 85.000 stuks Bloemkool: I 25-38. II 10-21, afw. 8-20 en stek 8—9. PRIMA 130 breed, bruin en marine 7.50 p. mt. maisgeel 8.45 p. mt. HET TEL. 3471 v. Gat 'nstraat 19 KLAGEN OF AANPAKKEN kunnen door onze nieuwe vakopleiding spoedig hoge lonen verdienen. Vraagt inlichtingen aan de Personeelafdeling JANZENSTRAAT 1, Den Helder. Elke werkdag geopend van 912 en 25 uur.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5