Kort Bestek Zeven-en-dertig geesteszieken verpleegsters kwamen om en Invasie van Formosa in Maart? Bescherming tegen de atoombom VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Slager leed aan paratyphus Zweedszakenman in Praag mishandeld Maandag 9 Januari 1950 /De jaargang INo. iU/oZ Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Vuurzee in Amerikaans ziekenhuis Tralies belemmerden hei blussingswerk Zieken riepen tevergeefs hulp om Nog vijf milliard Ballonnetje ontplofte Complicatie bij ziekte van Zweedse koning Vier leiders in Hoogoven- schaaktournooi Canadezen bij de K.L.M. dreigen met ontslag Gloeilampenfabriek te Tilburg brandde uit Russische landingsschepen naar Chinese haven Mao verzoekt andere gedelegeerde in de veiligheidsraad Hiilers erfenis Meteoor boven Voorburg Afschuwelijk relaas van geleerden Brandwonden het meest gevreesd FINLAND ARRESTEERT OORLOGSMISDADIGERS Vijf millioen Duitsers nog niet terug Broodoorlog in Haarlem laait op Zes belangrijke punten te Colombo Jong Nederlander stal in Frankrijk drie auto's Operatie Finmark" Sjahrir geen minister BUKEAU: Koningstraat 7880 Uen Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A_ KAflTSTN Directie: J BIJLSMA eD C. KRAK ÜELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm ,,Juttert]es' tot 15 woor- Kleine advertenties den f L— elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— olj vooruitbe taling. plus incassokosten In de krankzinnigenafdeling van het gemeentelijke ziekenhuis te Davenport in de Amerikaanse staat Iowa is Za terdagavond brand uitgebroken, die tot nu toe aan zevenendertig mensen btt leven heeft gekost. 32 hiervan wa ren geesteszieke vrouwelijke patiënten. Toen het vuur op zijn hevigst was, lieten brandweerlieden zes patiënten langs ladders neer, doch het bleek, dat uier reeds waren overleden. Drie be jaarde vrouwen werden door brand weerlieden van het dak gered. Dokters en verpleegsters hielpen wat zij konden bij het reddingswerk. De blussing werd echter bemoeilijkt door de felle wind en door de koude. De temperatuur was namelijk tien graden onder nul. De aangerichte schade wordt op 200.000 dollars geschat. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. De zieken, die in de vleugel van het ggbouw, waar de brand uitbrak, slie pen, riepen om hulp, doch een hulp- verpleegster, die aan het raam van haar kamer ging kijken, bemerkte niets en meende, dat de patiënten een gewone crisis hadden, waarna zij zich weer te bed begaf. Toen zij voor de Paul Hoffman: „Er is nog 5 milliard dollar nodig voor de twee dienstjaren 1950'51 en 1951'52 om het plan Marshall op be vredigende wijze te voltooien", zo heeft de administrateur van de ECA, Paul Hoffman, verklaard. Het totale bedrag dat voor het geza menlijke plan-Marshall is besteed, zal 15 milliard bedragen. Volgens de door Hoffman geraamde cijfers zal 3 milli ard dollar voor het komende dienstjaar en 2 milliard voor het laatste dienst jaar zijn vereist. Drie personen gewond Tot grote schrik en ontsteltenis van de omwonenden deed zich Zaterdag een hevige ontploffing voor in een huis aan de Vierwindenstraat in Amster dam. De oorzaak van de ontploffing was een kinderballon, waarmee het twee-jarig zoontje van de bewoonster in de keuken speelde. De ontploffing was zo hevig, dat in de keuken, de voorkame.r, de slaapka mer en de WC de ruiten braken en de ramen uit de sponningen vlogen. De moeder, het jongetje en een ouder zusje werden door de rondspringende glasscherven verwond. Het ballonnetje was waarschijnlijk met waterstofgas gevuld. Wat de oorzaak van de hef tigheid van de ontploffing is geweest, staat niet vast. tweede maal hoorde roepen en de gang opliep, sloeg de rook haar reeds tege moet. De brandweer had het uiterst moei lijk, daar voor alle ramen van het ge bouw staven zijn aangebracht, die door gezaagd moesten worden. Op de vier de verdieping van het gebouw zijn ver scheidene vrouwen levend verbrand. Het paviljoen voor de geesteszieken is door de brand volledig verwoest. Zes personen na het eten van leverworst besmet Zes personen zijn te Delfzijl door pa ratyphus aangetast. Twee hunner zijn in de barakken te Groningen opgeno men. De vier anderen maken het rede lijk wel. De ziekte heeft de slachtoffers ge maakt via besmette leverworst. Deze leverworst is afkomstig van een var ken, dat door een huisslachter in de gemeentelijke slachtplaats te Delfzijl keurd en over enige families verdeeld. Bij onderzoek door politie en medici is echter gebleken, dat de slager, die de worst bereidde, drager van para- typhus-bacillen was. Naar aanleiding van een complicatie in de ziekte van de 91-jarige Zweedse koning is de hulp van een specialist ingeroepen. Er is namelijk bij de chro nische bronchitis keelontsteking opge treden. De koning heeft verhoging doch de algemene toestand is „gezien de omstandigheden" wel. Het hart werkt goed, aldus een communiqué. De stand na de tweede ronde van het Hoogoven-schaaktournooi is als volgt: 1, 2, 3 en 4 Euwe, Donner, Van Scheltinga en Rossolimo 1% pnt.; 5 en 6 Cortlever en Van Seters 1 pnt.; 7, 3, 9 eji 10 Hugot, Henneberke, Soultanbief en Kramer pnt. Na de devaluatie van de gulden zijn door buitenlandse piloten van de KLM wensen geuit ten aanzien van hun sa lariëring. Deze wensen hadden betrek king op verhoging der in Nederland aan hun uitbetaalde salarisgedeelten, daar tengevolge van delegatie van een gedeelte van het geld naar het buiten land, naar de mening der piloten, te weinig overbleef voor hun eigen le vensonderhoud. Een aantal buitenland se piloten, in hoofdzaak Canadezen, heeft het voornemen te kennen gege ven zijn ontslag in te dienen, wanneer de onderhandelingen een onbevredigend einde zouden krijgen. De gloeilampenfabriek Lumax te Til burg is gistermiddag in brand gevlo gen. De Tilburgse brandweer die met groot materiaal uitrukte, bestreed het vuur zó intens, dat men na ongeveer drie kwartier de brand meester was. De schade is zeer aanzienlijk. Verschil lende kostbare machines werden zeer zwaar beschadigd, terwijl ook grote voorraden lampen en grondstoffen ver loren gingen. Het gebouw is van bin nen voor t eederde uitgebrand. Ver zekering dekt de schade. Op de fabriek werkte 38 man personeel. Weerbericht Verwr hting tot hedenavond. Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke rich tingen. In de ochtend tempera tuur om het vriespunt, in de mid dag oplopend tot 6 9 graden Celsius. DINSDAG: Zon op 8.46, onder 16.50. Maan op onder 11.35. De regering van de Verenigde Staten van Indonesië. Van links naar rechts: Moh. Rum-, ir. Djuanda, mr. Kosasih, Prof. dr. mr. Supomo, Kiai Wachld HasjimDr. Leimena, Sultan Hamid II, Dr. Suparmo, Mr. Safruddin Pra- wiranegara, President Soekarno, Mononutu, Ir. Laoh, Moh. Hatta, Mr. Wilopo, Dr. Abu Hanifah en Sultun Anak Agung Gde Agung. Volgens berichten in de Washingtonse „Evenlng Star" varen ,.Sowjetrus- sische landingsvaartuigen in groten getale van Wladiwostok naar de Chinese communistische haven Foetsjou, waar thans voorbereidingen worden getrof fen voor de komende Invasie van Formosa. Krachtige eenheden van het Chinese rode leger worden in het gebied rondom Foetsjou samengetrokken. Volgens Amerikaanse schattingen zullen de voorbereidingen voor een invasie van Formosa tot Maart duren. In Maart wordt de uiteindelijke aanval der Chinese communisten op Formosa verwacht. Thans is het weer niet geschikt om de 160 km. brede straat over te steken. trachten de blokkade te breken, be schoten en opgebracht zullen worden. De Veiligheidsraad De regering te Peiping heeft de uit zetting van de nationalistische afge vaardigden uit de Veiligheidsraad der V.N. geëist. In het telegram wordt o.m. gezegd, dat „de centrale volksregering van de volksrepubliek China de aan wezigheid van de afgevaardigden van de reactionnaire Kwo-Min-Tang-kliek in de Veiligheidsraad der V.N. onwet tig acht". Het is evenwel niet uitgesloten dat reeds vóór die datum, als gevolg van het stoken der vele communistische agenten, die zich op Formosa bevin den, een opstand onder de ontevreden Formosanen tegen de nationalistische autoriteiten is begonnen. Blokkade der scheepvaart De Chinese nationalistische marine heeft een basis op de Landrone-eilan- den, die vóór de monding van de Pa rel-rivier, ter hoogte van de Zuidchi- nese kust, zijn gelegen, gesticht. Het doel hiervan is de blokkade van het scheepvaartverkeer tussen Hongkong en Kanton beter te kunnen uitvoeren. De nationalistische autoriteiten heb ben de waarschuwing uitgegeven dat alle buitenlandse schepen, die zouden Duitse methoden Het Zweedse ministerie van buiten landse Zaken heeft bekendgemaakt meermalen bij de Tsjechoslowaakse regering te hebben geprotesteerd tegen het folteren in een Praagse gevangenis van de Zweedse zakenman Holger Hjelm, die wegens ten laste gelegde economische sabotage en spionnage tot drie jaar dwangarbeid is veroordeeld. Het ministerie zal zijn protesten voort zetten. Het regeringsdepartement te Ber lijn, dat belast is met de registra tie van vorderingen en schulden van de Westduitse staat, heeft be kendgemaakt dat de Duitse staat nog een vordering op wijlen Adolf Hitier heeft van ongeveer vijf hon derd millioen mark, welke dateert uit het nationaal-socialistische be wind. Daarom is beslag gelegd op kapitaal en uitrusting van de Franz Eher uitgeverij, waarvan Hitier de enige eigenaar was. In een communiqué wordt o.m. ver klaard: „op 30 December heeft Hjelm in een in het Duits gevoerd gesprek met de Zweedse gezant te Praag, Win- ther, zich erover beklaagd, dat hij door een cipier was mishandeld. Het onder houd werd bijgewoond door dr Michael, voorzitter van het Praags gerechtshof, dat Hjelm heeft veroordeeld. Nadat Hjelm zijn klacht had geuit, werd hij opnieuw en deze maal ernsti ger, mishandeld. Zo werd hij gedwon gen zich te ontkleden, waarna hij on der een ijskoude douche werd gehou den, hetgeen zo lang werd voortgezet, totdat hij kramp kreeg en medische hulp moest worden ingeroepen. Het proces tegen Hjelm vond op 29 Decem ber plaats. De dag tevoren werd hij door Tsjechoslowaakse politie-autori- teiten in zijn cel bezocht. Deze waar schuwden hem tijdens het proces niets te zeggen over de mishandelingen, die hij had moeten ondergaan. Indien hij zweeg, kon hij op vrijsjraak en vrij lating rekenen. Hierom zweeg Hjelm, die aanvankelijk op 't proces had wil len verklaren mishandeld te zijn, over hetgeen hij heeft moeten doormaken. Niettemin kreeg hij toch drie jaar Zaterdagmiddag zou achter de be graafplaats aan de Rodelaan te Voor burg een vuurbol zijn neergekomen, ongeveer op de grens van gemeen ten Voorburg en Leidsendam. Men zag de bol in de lucht in schuine richting naar de aarde bewegen Vlak vóór of na het raken van de aardoppervlakte spatte hij in twee delen. Ooggetuigen verklaren, dat het voorwerp een witte rookpluim naliet, die constant zicht baar was. Gedurende enige minuten zou van de plaats, waar de vuurbol neerkwam, rook of stoom zijn opgeste gen. De 'plaats is niet gemakkelijk te bereiken, omdat zich ter plaatse oude Duitse verdedigingswerken en een tankgracht bevinden. Uit nadere ver klaringen valt op te maken, dat men waarschijnlijk met een meteoor te maken heeft. Het Amerikaanse ministerie van landsverdediging en de nationale com missie voor de atoomenergie geven in een verslag, dat aan de gouverneurs van iedere staat der Verenigde Staten is toegezonden, bij wijze van raadge vingen voor de vaststelling der plan nen voor de burgerlijke verdediging, een afschuwelijke beschrijving van de uitwerking van de ontploffing van atoombommen, die tot het oude model behoren, zoals er op Nagasaki en Hi- rosjima zijn geworpen. Het verslag is getiteld: „Medische aspecten van de atoomwapens." Na er aan te hebben herinnerd, dat het aan tal doden als gevolg van de ontplof fing van een atoombom aanzienlijk kan zijn en dat het centrum van een grote stad geheel en al kan worden ver woest, legt het verslag in het bijzon der de nadruk op de door de ontplof fing veroorzaakte brandwonden." Het zou niet te hoog geschat zijn, indien men aanneemt, dat ten gevolge van een enkele atoomontploffing 40 a 50.000 personen ernstige brandwonden oplo pen", verklaart de Amerikaanse rege ring, die vervolgens een indrukwek kende lijst opmaakt van de noodzake lijke middelen om de brandwonden zo spoedig mogelijk te behandelen. Volgens het verslag bestaat de beste kleding ter vermijding van zware brandwonden in witte en wijde kleren. Naar aanleiding van het aan Finland gerichte Sowjet-memorandum om drie honderd „oorlogsmisdadigers" aan Rus land uit te leveren, heeft de Finse po litie een aantal personen, die op de door de Sowjetunie overhandigde lijst voorkomen, gearresteerd. Tot nu toe worden slechts vijf personen in arrest gehouden. Andere gearresteerden wer den na een verhoor weer vrijgelaten. Een 26-jarige vrouw heeft na het ver nemen, dat arrestaties werden ver richt, zelfmoord gepleegd. Een andere vrouw pleegde zelfmoord na het be kendmaken van het Sowjetmemoran- dum. De overhandiging van het memoran dum wordt te Helsinki beschouwd als een poging om druk op de Finse pre sidentsverkiezingen uit te oefenen ten einde een communist aan het hoofd van de staat te doen plaatsen. In kringen van de ministeries van binnen- en buitenlandse zaken wordt men overigens steeds ongeruster, daar men van mening is, dat het memoran dum onvoorziene gevolgen kan heb ben. West-Duitsland is weer begonnen met het charteren van buitenlandse schepen. Het heeft drie Britse vracht boten gecontracteerd voor reizen van Amerikaanse naar Nederlandse en Duitse havens. Gevangen, veroordeeld of spoorloos verdwenen Het Westduitse Boiidsministerie van Vluchtelingenzaken heeft onlangs te Bonn bekend gemaakt, dat nog 5.225.000 Duitsers na de oorlog niet in hun woonplaatsen zijn teruggekeerd. Een belangrijk deel van hen wordt gevangen gehouden of bevindt zich nog in krijgsgevangenschap, terwijl ande ren worden vermist. Zo ontbreekt van drie millioen Duitsers, die in de vroe gere oostelijke randstaten woonden, ieder spoor, evenals van anderhalf mil lioen voormalige Duitse soldaten, die aan het front in Rusland stonden. Men llllllllllllllllllltlllllllllllilillllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllillUimillllllHIIIHUIIIM r\e gemeente Wonseradeel heeft op z'n kop gestaan. Een straatje heet daar „Kerkhof" maar niemand wil die naam gebruiken. De bewoners weigeren per tinent, reeds bij hun leven op het kerk- Cen reiziger in de buurt van Milaan, hof terecht te komen. En nu hebben ze l--J—!~J J- stiekum 's nachts het bordje overge schilderd. „Kerkpad" staat er en de vroede vaderen hebben het laten staan. Gelijk hebben ze! O De Berlijnse po litie tracht een man op te sporen, die zijn houten been vergat, toen hij uit de ondergrondse stapte. Het been staat op de lijst van gevonden voorwerpen. Dat zo'n man daar geen been in ziet, hè? Iemand heeft een stuk gestolen va de ijzeren omheining van het Rus sische ontspanningsoord te Glen Cove op Long Island. Diefstal van (ijzeren) gordijnen. Een Duitse vluchteling uit Oost-Europa had uit een stapel brieven op een huwelijksadvertentie één gekozen, die hem het meeste aan trok. Na zijn antwoord bleek, dat zijn zuster, van wie hij in jaren niets had gehoord, de brief had geschreven. Nu moet de arme kerel weer opnieuw be ginnen! De douane van .'iraeus heeft in de bagage van een Grieks kamerlid, dat uit Genua terugkwam, zevenhon derd gouden horloges ontdekt. Toen wisten de douaniers wel, hoe laat het was. wijlen. Want zes jaar geleden werd ge meld, dat hij omgekomen was en de vorige maand werd zijn overlijdens- acte opgemaakt. En het duurt zes we ken voor die kan worden teniet gedaan, bedreigd door twee rovers wist, ~on- ?uf °P 13 Januari begint Ruweweer der de indruk van twee, op hem ge- Jf7el?;_5 f* richte schietijzers zulk een hartroe rend verhaal van zijn „miserabele om standigheden" op te dissen, dat de ban dieten hem niet alleen lieten gaan, maar hem ook nog een zakcentje van duizend lire toestopten. Karei Ruwe keerde uit Russische krijgsgevangen schap terug. Maar Karei is juridisch 2?' Ik oefen maar vast voor de invasie van Maart/ Duitse krant hebben de Russen op het eiland Saseno voor de Albanese kust startbanen voor V-wapens gebouwd. In Monaco hebben alle partijen bij de verkiezingen maar één programma punt: geen belasting: De Monegasken zijn door de speelbank, die een slordig centje opbracht tot nu toe belastingloos gebleven. Jn Hamburg draait ge met ingang van volgende maand een bepaald num mer en dan hoort ge de laatste mop, voetbaluitslagen, beursnoteringen, bios coopprogramma's en zo meer. Hebben wij ook. In Amsterdam. Alleen krijg je dan de politie op je dak. Overigens is het hele geval een uitvinding van een journalist. Waaruit ge kunt leren, dat ons vak nog toekomst heeft! Naar men zegt, is het Amsterdamse spook van het Olympiaplein onder lijn 24 gekomen. Toen de wagen was op gevijzeld, was cr niets te vinden. Daar uit concludeerde men juist dat men mat bat spook te doen had. neemt aan, dat een groot deel van deze twee groepen nog in leven is, maar het onderzoek wordt bijzonder bemoei lijkt omdat over het aantal krijgsge vangenen in Rusland noch over het aantal zieken of overledenen ook maar een enkel gegeven is te verkrijgen. Er zijn 500.000 krijgsgevangenen (van wie 400.000 in Rusland verblij ven) niet teruggekeerd en het ziet er naar uit, dat de Russen hun belofte, om allen binnen de kortst mogelijke tijd naar huis te sturen, zullen nako men. Verder zijn nog geïnterneerd: 150.000 vrouwen en 25.000 leden van vrouwelijke legeronderdelen, die voor namelijk in de Sowjetunie worden vastgehouden. In Frankrijk, Belgie, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Griekenland en Polen worden 15.000 Duitse militai ren gevangen gehouden, die reeds ver oordeeld zijn of wier getuigenverkla ringen nodig zijn bij nog te voeren processen. De gezondheidstoestand van de te- rugkerenden is over het algemeen be ter dan in het voorjaar van 1949, toen omstreeks 35 procent als arbeidsonge schikt moest worden beschouwd. Voor het eerst kwam eind November ook een transport veldpredikers in Duits land aan. Tot dan toe werd deze cate gorie krijgsgevangenen steeds de te rugkeer verhinderd. Griekenland op 19 Februari ter stembus Koning Paul van Griekenland heeft een regeringsbesluit getekend, waarin wordt bepaald dat het Griekse parle ment wordt ontbonden en dat op 19 Februari algemene verkiezingen zul len worden gehouden. In regeringskringen wordt verklaard dat er geen sprake van is dat de com munistische partij officieel aan de ver kiezingen zal deelnemen, daar „zij zich zelf buiten de wet heeft gesteld". De witte kleur verdient aanbeveling om de uitgestraalde warmte terug te kaatsen. Het verslag legt ten slotte de nadruk op de noodlottige uitwerking van geioniseerde uitstralingen op het menselijk wezen. Deze doet zich dik wijls pas later gevoelen en is nog niet volledig bekend, ondanks het door de Amerikaanse geleerden in Japan bij de slachtoffers der bombardementen van 1945 ingestelde onderzoek. Garry Davis, „wereldburger num mer 1", mag thans in Weet-Duitsland. Brood voor 32 ceni De ..broodoorlog" te Haarlem, die vo rig jaar Februari uitbrak, toen een grote bakkerij haar broodprijs 4 cent onder de landelijke prijs deed zakken, waardoor tal van kleine bakkerijen in moeilijkheden kwamen, heeft intussen in stilte verder gewoed. Hij bereikte thans weer een nieuwe fase. Dezelfde bakkerij heeft n.1. opnieuw een verlaging van haar broodprijs aan gekondigd, tegelijkertijd met de be kendmaking van de verhoging van de landelijke broodprijs. Deze laatste is, zoals bekend, 36 cent. De Haarlemse bakkerij laat 32 cent berekenen. Haar lems kleine bedrijven zullen thans ge noodzaakt zijn personeel te ontslaan, aldus hebben zij geconcludeerd, wan neer zij deze verlaging in prijs willen volgen. Er worden thans onderhande lingen gevoerd om alsnog een com promis in deze prijzenkwestie te berei ken. Heden begint te Colombo de confe rentie van het Britse Gemenebest. Vol gens Philip Noel-Baker, Brits minister voor betrekkingen met het Gemene best, zal de conferentie zes belangrijke punten bespreken, namelijk de Euro pese politieke toestand, voorzover deze voor het Gemenebest van belang is; de economische ontwikkeling in Zuid- Oost-Azie; verhindering van de com munistische machtsuitbreiding in Zuid- Oost-Azie; het Japanse vredesverdrag; de toestand, welke het gevolg is van de communistische machtsuitbreiding in China en defensie problemen in Zuid- Oost-Azie. De gendarmerie te Bar Sur Seine in het Franse departement Aube heeft de zeventienjarige Nederlander W. G. ge arresteerd wegens diefstal van een au to in Troyes. De jongeman verklaarde dat hij na een ruzie van huis was weg gelopen en naar Amerika wilde. Hij was clandestien de Franse grens over gekomen en had eerst een auto gesto en in La Fere (Aisne). In Laon had hij deze wagen in de steek gelaten om een andere te stelen en in Troyes was hij aan de derde toe. Gisterochtend is men op de Ltine- burger heide begonnen met het houden van BritsNoorsDeense manoeuvers. De oefeningen welke de naam dragen operatie Funmark worden geleid door generaal Dahl, bevelhebber der Noor se strijdkrachten in Duitsland. De RAF zal eerst de aanvallende partij, „rood land" steunen, doch indien deze partij een tegenaanval de „blauw land" te verduren krijgt, en wel op 12 Januari, zal de RAF „rood land" verlaten en zich bij „blauw land" aansluiten. Franse Communisten vechten niet tegen Rusland De Franse communistische afgevaar digde Etienne Fajon schrijft in het kominform-bullein onder meer: „In dien de imperialisten het wagen een misdadige oorlog tegen de Sowjetunie te ontketenen, zullen de Franse arbei ders alles in het werk stellen om een dergelijke krijg het graf te doen wor den van het kapitalisme in Frankrijk en in de gehele wereld". Mohammed Hatta, minister-president van de V.S.I., heeft een onderhoud van twee uur gehad met Sutan Sjahrir, de leider van het tweede kabinet van de Republik Indonesia. Sjahrir heeft na afloop van het onderhoud verklaard, dat Hatta hem geen aanbod had ge daan om zitting te nemen in het ka binet der R.I.S. ADENAUER VRAAGT HOOGOVEN NIET TE ONTMANTELEN Ministerpresident Adenauer heeft In een nota de geallieerde hoge commis sarissen verzocht af te zien van de ontmanteling van een hoogoven in de Hermann Goering Werke te Watenstedt- Saltzgitter. In -zijn nota verklaart Adenauer, dat deze ontmanteling tien duizend arbeiden werkloos sou maken.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1