Alg emene staking in Italië Belgische koningskwestie in beslissend stadium Kort Bestek Amerika heeft tekort van vijf milliard Conferentie van Colombo begonnen Dinsdag 10 Jan. 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 75e Jaargang No. 10783 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Vijf stakers bij botsingen gedood Communisten hebben de leiding Een hevige aardschok schudde Calais Geen persoonlijke ongelukken AZIE-CONFERENTIE IN BENTVELD Staking in Amerikaanse bruinkoolmijnen Gratie verleend Een bekende stem Meer voor defensie, minder Minister Van Maarseveen vertrekt Zaterdag VRACHTAUTO RIJDT OP MILITAIREN IN Ontwerp volksraadpleging vandaag in de Kamer Geheimzinnigheid rond bezoek aan de koning Thans terroristen in Joegoslavië Maatregelen tegen rode dreiging DE Duits oorlogsmisdadiger in hongerstaking Pri ns Bernhard voogd en regent Meer Belgisch textiel naar Nederland Grootste verkeers-vliegtuigen zullen Schiphol aandoen „Nol" op de rol BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: BIJLSMA en C. KRAK TARIEVEN Advertenties: 16 ct per mm Jutte rties' tot 15 woor- Kleine advertenties den t 1.elk woord meet 5 rent Abonnementen per fcwar taal 1 4.— -iij vooruitbe taling. plus incassokosten VÖf stakers zijn do'delök getroffen toen de politie te Modena het vuur opende op een menigte van tienduizend metaalarbeiders, die tijdens een algemene sta king van acht uur poogden een ijzergieterij te bezetten. De politie verklaarde van de schietwapens gebruik gemaakt te hebben nadat een politiejeep door stakers met handgranaten was aangevallen. De staking ws uitgeroepen uit pro- test tegen verwerping van looneisen door de directie van de ijzergieterij. Vol gens berichten zijn dertig arbeiders ernstig en zestien licht gewond. Drie politieagenten zijn gewond. Omtrent de botsing tussen politie en stakers wordt nog van de zijde der politie medegedeeld dat de stakers het eerste salvo afvuurden, waardoor twee onderofficieren van de politietroepen en een politie-agent werden gewond. Hierop loste de politie een salvo in de aanstormende menigte stakers. Deze aarzelden en trokken vervolgens te rug, hun doden en dodelijk gewonden achterlatend. De toestand blijft zeer gespannen. Pantserauto's doorkruisen de straten. De troepen mogen de kazernes niet verlaten, om op iedere gebeurtenis voorbereid te zijn. De telefonische verbindingen zijn gedurende vijf uur verbroken geweest door stakende tele fonisten. Terwijl de onderhandelingen werden gevoerd, werden afdelingen carabinie ri en politie-agenten in een gieterij en in vier fabrieken geplaatst. Toen de arbeiders dit machtsvertoon zagen, hielden zij protest-betogingen en tal rijke anderen sloten zich bij de beto gers aan. Algemene staking. De onder communistische leiding staande Italiaanse federatie van vak verenigingen heeft een algemene sta king in de streek van Modena, tot he den 18 uur, uitgeroepen. Dit besluit is genomen naar aanleiding van de inci denten tussen arbeiders en politie. De Voornaamste twee niet-commu- nistische Italiaanse federaties van vak verenigingen hebben bekendgemaakt niet aan de proteststaking te zullen deelnemen. Hun ledental bedraagt een derde gedeelte van dat van de commu nisten. Gisteravond te 20.43 (Ned tijd) werd in de stad Calais een hevige aardschok gevoeld, die vier seconden duurde. Bin nen enkele ogenblikken waren de stra ten bevolkt met angstige mensen. Vol gens de eerste berichten is er geen ern stige schade aangericht en heeft nie mand letsel opgelopen. De aardschok werd ook te Duinker ken waargenomen, maar niet meer in Boulogne. Noch in Duinkerker, noch in Calais is er een storing van het electrische licht opgetreden. De men sen in Calais vroegen zich eerst af, of er een zware mijn bij de kust was ge ëxplodeerd. Aan de beving ging een diep gerommel vooraf. Politie in de zaal In het Woodbrookershuis te Bentveld wordt momenteel een conferentie ge houden over Zuid-Oost-Azie, waaraan vele bewoners van de betrokken lan den deelnemen. Ook zouden enige spre kers uit die landen het woord voeren. Daarin heeft de minister van Justitie aanleiding gevonden, politie-toezicht in de zaal te gelasten, waarop de organi serende vereniging, de democratisch- socialitische studentenvereniging „Po- liteia" deze eis van de hand wees, als zijnde in strijd met het recht van ver gaderen. Hierop is overeengekomen, dat de bijeenkomst een besloten karak ter zou hebben en dat geen pers toege laten zou worden. De communiqué's, die na afloop verstrekt zouden worden, waren gecontroleerd door een „te goe der naam en faam bekend staand" journalist. Later heeft de minister goedgevonden, dat buitenlandse pers vertegenwoordigers de bijeenkomsten wel mochten bijwonen. Op de eerste dag sprak Dorothy Woodman uit Engeland over „Eenheid van het Verre Oosten". Een Indiër en een Indonesiër uit het gehoor spraken vervolgens over de cultuur, de muziek etc. van hun landen. Gistermorgen werd het woord gevoerd door prof. dr. ir. E. de Vries over „De economische betekkingen tussen Europa, de Ver enigde Staten en Zuid-OostAzie. Te Kopenhagen is Maandag bekend gemaakt, dat Denemarken besloten heeft de communistische autoriteiten in China te erkennen. Ook Israël is overgegaan tot erkenning van Mao s bewind. Weerbericht Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Half tot zwaar be wolkt, overwegend droog weer Weinig wind. Koude ochtend met hier en daar mist. In de middag temperatuur oplopend tot drie a zeven graden WOENSDAG: Zon op: 8.45 uur, onder 16.51 uur. Maan op: 0.45 uur, onder 11.47 uur. Geen contract, geen werk In Ohio, Pennsylvania, West-Virginia en Alabama zijn 50.000 in de bruinkool- mijnen werkzame mijnwerkers in sta king gegaan. De mijnen moesten wor den gesloten. Bij deze staking zijn de „United States Steel Corporation", een half dozijn andere maatschappijen voor de staalverwerking en de „Pittsburgh Consolidated Coal Company" betrok ken. In de nabijheid van een mijn in West-Virginia was een aanplakbiljet aangebracht, met de leuze: „Geen con tract, geen werk". De leider der Amerikaanse mijnwer kers, John L. Lewis, heeft verleden week verklaard, dat er ernstige onrust onder de Amerikaanse mijnwerkers heerst, omdat de mijneigenaren weige ren de mijnwerkers te laten profiteren van de grotere winst, die wordt ge maakt door de verhoogde steenkool prijzen, terwijl volgens hem de pro ductieprijzen niet zijn gestegen. Bij K.B. is gratie verleend aan S. de Croon, tot de doodstraf veroordeeld door het Bijz. Hof te Amsterdam. De doodstraf is gewijzigd in levenslange gevangenisstraf. De Croon is werkzaam geweest bij de Zentralstelle für Jüdi- sche Auswanderung te Amsterdam, was gedetacheerd bij de colonie-Henneicke Traditiegetrouw drukken de chauf feurs, die Rome's wegen geregeld berijden, met drie koningen hun tevredenheid over de prettige samenwerking met de verkeers agenten uit door hen van „spijs en drank" te voorzien. Een ver keersagent, die dreigt door de steeds toenemende hoeveelheid flessen wijn, likeur, manden met cakes en fruit, ingesloten te worden. De heer Frank Philips, de be kende nieuwslezer van de BBC, is een regelmatige reiziger ge worden op de KLM-lijn tussen Londen en Amsterdam. Na het bezoek, dat hij in Juli aan ons land heeft gebracht, arriveerde hij Maandag weer op Schiphol. Ook ditmaal is het doel van zijn bezoek het uitspreken van een Engelse tekst bij een film, die door de regeringsvoorlichtings dienst wordt samengesteld en die in het buitenland zal worden vertoond. Philips' stem en zijn perfect Engels zijn zo duidelijk kenbaar, dat iemand, die op Schiphol naar hem zocht zonder hem te kennen, hem aan ziin stem alleen wist te onderschei den van twintig andere passa giers. De thans drie maanden oude zee hond Celia uit de Londense dieren tuin, op de Essex kust gevonden, vindt het leven in de dierentuin best. Er wordt dan ook goed voor hem gezorgd. Dagelijks krijgt hij 30 tot 40 haringen. Celia met zijn lunch. voor Marshallhulp uitgeirokken Op de begroting voor het belasting jaar 1950-1951, die Truman thans bij het Congres der Verenigde Staten heeft ingediend, zijn grote bedragen opgeno men voor militaire hulp aan het bui tenland. Weliswaar Is een verlaging van de uitgaven voor economische hulp voorzien, maar toch sluit de begroting nog altijd met een tekort van 5,1 mil liard dollar, tegen een bedrag aan in komsten van 37,3 milliard. In verband met de nog steeds be staande aggressiedreiging vroeg Tru man 1100 millioen dollar voor militaire hulp aan de landen van het Atlantische Pact, daarij mededelende, dat er kans bestaat op een stijging van dit bedrag in het volgende dienstjaar. Het thans aangevraagde bedrag is reeds twee maal zo hoog als dat in het afgelopen dienstjaar. Daarentegen is voor de economische hulp 1300 millioen aangevraagd, zijnde De krant in cijfers Met 1781 dagbladen en een totale op lage van 52.300.000 exemplaren hebben de Ver. Staten de grootste dagblad verspreiding. Op de tweede plaats komt de Sowjetunie met 31 millioen exem plaren en vervolgens Groot-Brittanme met 29.720.000 exempla-en. Volgens het jaarboek voor statistiek van de Ver. Naties, waaraan deze gegevens zijn ontleend, is het cijfer Per aantal in woners het hoogste voor Groot-Brit- tannie, n.l. 600 exemplaren per 1000 inwoners. Daarna komen Luxemburg met 455 per duizend, Australië 425 per duizend, Zweden 405 per duizend en de Ver. Staten met 357 per duizend. De geringste oplagen hebben China en In dia met resp. 10 en 5 per duizend in woners. (Van onze parlementaire redacteur) Zaterdag 14 Januari zal de minister van Unie aangelegenheden en Over zeese Rijksdelen, mr. J. H. Van Maar seveen, per vliegtuig naar Indonesië vertrekken, zo vernemen wij. Het doel .'an de reis, die vermoede lijk ongeveer drie weken zal duren, is oriëntatie, kennismaking en het voe ren van besprekingen over de toekom stige samenwerking. BRITSE ERKENNING DOOR PEKING AANVAARD. Volgens het communistische persbu reau Nieuw-China heeft de Chinese communistische regering Engelands er kenning van haar regiem aanvaard. 20 pet. minder dan het lopende dienst jaar. Voor de vergroting van de pro ductie voor de wereldmarkt in minder ontwikkelde gebieden werd 25 millioen dollar aangevraagd. De uitgaven voor de nationale verdediging 13,5 milliard dollar zijn 400 millioen hoger dan in het lopende dienstjaar. Voor de ont wikkeling van de atoombom is 817 mil lioen dollar uitgetrokken. Op het terrein van de Stoomvaart maatschappij „Nederland" is gister een ernstig ongeluk gebeurd, doordat de voetrem van een vrachtauto niet in orde was. Tijdens de ontscheping van het troepenschip „Groote Beer" heeft een 19-jarige jongen, die niet eens in het bezit was van een rijbewijs, een vrachtauto verhaald, waarbij hij een troep militairen moest passeren. Op 't kritieke moment weigerde de voetrem, zodat de auto op de militairen inreed en een kapitein van het leger die juist gedebarkeerd was tegen de grond werd geslingerd. De kapitein kreeg ernstige verwondingen aan het hoofd en ver keert in levensgevaar. De wagen is in beslag genomen en de jongen is gear resteerd. PARTIJCONFERENTIE A.R.-PARTIJ Donderdag 26 en Vrijdag 27 Januari zal de Antirevolutionnaire Partij in Scheveningen een partijconferentie houden, waarin een tweetal onderwer pen behandeld zal worden, en wel: „Industrialisatie", in te leiden door mr. J. Meynen en „De strijd om de begin selen", in te leiden door prof. dr. K. Dijk. Een aantal vooraanstaande Belgische persoonlijkheden bracht dit weekend een bezoek aan Koning Leopold, die vertoeft in een villa bij Nice aan de Franse Rivlera. Onder hen bevonden zich de voorzitter van de Christelijke Volkspartij baron Van der Straeten- Waillet en de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Paul van Zeeland. Over de aard der gevoerde besprekin gen werd na terugkomst in Brussel een volkomen stilzwijgen bewaard. De linkse pers stelt vooral de ge heimzinnigheid van dit bezoek in het' licht en beweert zelfs, dat Paul van Zeeland onder pseudoniem een plaats in het vliegtuig, dat hem naar de Riviera bracht, had geboekt. Vol gens het voor neutraal doorgaande blad „Le Soir" zouden vooraanstaan de personen de koning onlangs heb ben aangeraden van een volksraad pleging af te zien. Kennelijk op deze uitlatingen doelende, verklaarde ba ron Van der Straeten Maandagmor gen, dat er geen enkele aanleiding is om te denken, dat de houding van de koning ten opzichte van de volks raadpleging veranderd zou zijn. De CVP is vastbesloten het ontwerp zo spoedig mogelijk te doen goedkeuren. De communistische pers brengt de besprekingen te Nice in verband met het dezer dagen bekend geworden schandaal over malversaties met Het zoveelste proces.... Te Skoplje is een proces begonnen tegen tien „terroristische agenten", die volgens de ten laste legging door de Albanese autoriteiten het land zijn bin nengesmokkeld. Zij worden beschul digd van spionnageterrorisme en van andere jegens het Joegoslavische volk begane misdrijven. Eén van de be klaagden zou een vroegere Gestapo- agent zijn. Volgens de openbare aan klager zijn alle beklaagden agenten van de Kominform. Chauffeurs van vracht- en gewone auto's hebben in de staat Hessen nieu we protestdemonstraties op touw ge zet tegen de onlangs door de regering afgekondigde verhoging van prijzen voor benzine en dieselolie. Gistermorgen is in Colombo de con ferentie der ministers van Buitenland se Zaken van het Britse Gemenebest geopend. Met algemene stemmen werd Stephen Senanayaka, minister-president van Ceylon, tot permanent voorzitter gekozen. Ernest Bevin, de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, ver klaarde voor de aanvang der zitting, dat de conferentie een grote bijdrage tot de wereldvrede zou vormen. Tege lijkertijd met de politieke bijeenkomst, begon ook de economische conferentie, die onder voorzitterschap staat van Sir Henry Wilson Smith, met haar werk zaamheden. Op de openingszitting is vooral aan dacht besteed aan de vraag, hoe de deelnemende landen een halt kunnen toeroepen aan de communistische drei Amsterdamse recherche heeft een paar goede slagen geslagen. Vier jongelui zijn gearresteerd wegens het stelen van goederen uit auto's. En de zelfde dag werd een brandstichter in de kuif gegrepen, die in de Haarlem mermeer eerst diefstallen pleegde en dan de huizen in de brand stak. Acht van die feiten heeft hij al toegegeven. De Amsterdamse politieradio heeft niét voor niets nummer vijf maal acht! O Thomas Bat'a, de zoon van de stich ter der schoenfabrieken gaat een reis maken naar Zuid-Oost-Azie. Daar is werk genoeg voor hem, want de meeste Aziaten lopen nog altijd op hun blote voetjes. De leeuwentemmer Oscar Konyet, die ergens in Italië optreedt, stak zijn hoofd dat nog vol verband zat van een teeuwenbeet, tussen de kaken van zijn leeuw. Alle leukoplast ten spijt, beet het dier z'n baas opnieuw. Ik werk maar liever met apen! Een bende, die onder leiding stond van een rijke eigenaar van een Parijse nacht club, heeft voor millioenen aan dollar biljetten gesmokkeld van Frankrijk naar Indo-China Het geld zat verbor gen in.... staven scheerzeep. Pot van meneer! VJYRNA LOY, de filmspeelster, is ge- scheiden van haar echtgenoot mm Gene Markey. Voor beiden was dit het tweede huwelijk. Maar onversaagd gaan zij voorwaarts! Calogero Ciac- cio, een der gevaarlijkste „luitenants" van vriend Giuliano, is aan de rand van Palermo doodgeschoten. Hij werd ge zocht wegens elf moorden en zeven tien andere misdrijven. Als de luite- Ouverture „Als ik Koning (van Belg ie) was" van Adam. nant zo'n kerel was, wat moet dan de generaal wel voor iemand zijn? Het Oostduitse ministerie van Onder wijs heeft bevel gegeven, alle gedenk tekenen voor de gevallenen uit de eerste wereldoorlog onmiddellijk te slopen. Het zal wel aan mij liggen, maar wat dat met onderwijs te maken aeeft, gaat me boven m'n pet. Vader en zoon Palmer, die met hun Tiger Moth in de bossen van Nieuw Zeeland verongelukten zijn na een wandeling van tien dagen in de be woonde wereld aangekomen. Zes da gen hadden ze op bessen geleefd. Of ze er ook iets bij te eten hadden, staat er niet bij. J-JERMAN ZAALBERG te Leiderdorp wordt Maandag zeventig jaar. Vijf tig daarvan heeft hij zijn pottebakkers- wiel laten snorren. De landen der Benelux zullen in 1953 hun olieproduc- tie hebben opgevoerd van 3.060.000 ton tot 6.258.000 ton per jaar, dank zij twee nieuwe raffinaderijen in Antwerpen. O Op het Noord-Eiland (Nieuw Zee- iand) is Zaterdagnacht een hevige aardschok gevoeld, die de bewoners wakker maakte. Maar behalve wat scheuren in de muren, is er niets ge beurd. ging over Zuid Oost-Azie. Hoewel de zittingen geheim zijn, wordt toch aan genomen dat men algemeen als de bes- t manier beschouwt het weg nemen van econo nisch onvolkomenheden en een goede samenwerking, dus geen in terventie. Zowel Bevin als Pandit Nehru heb ben zich uitgesproken tegen een Stille Oceaan Pact in de stijl van het Noord- Atlantisch-Pact. Bevin verklaarde, dat Azie zich gesteld zag tegenover een gelijksoortige crisis als Europa in 1946 en 1947. De componenten van deze cri sis noemde Bevin de economische nood en de daaruit voortvloeiende commu nistische dreiging. Nadat de Canadese minister Lester Pearson had gesproken, verklaarde Nehru, dat Rusland blijkbaar geen kans zag de zegeningen van het com munisme met die van vrijheid te com bineren. Slechts de Nieuw-Zeelander Doidge brak een lans voor een Pact in de Pacific. Hij zeide, dat het pro bleem de hele wereld raakt en dat het zinneloos is, slechts de Noord Atlanti sche Oceaan te beveiligen. Voorgesteld zou voorts zijn, dat de deelnemende landen een deel van hun inkomsten zouden afstaan om Zuid-Oost-Azie te helpen. Zoals gemeld, hebben de Britse auto riteiten in Duitsland besloten Erich Koch, voormalig nationaal-socialistisch gouwleider in Oost-Pruisen en rijks commissaris van de indertijd door het Duitse leger bezette Oekraine, aan Po len uit te leveren, waar men hem al- oorlogsmisdadiger wil doen terecht staan. Koch is nu sinds dertig December in een Westfaalse gevangenis van de con trole-commissie, waar hij op dien dag aankwam, in hongerstaking, terwijl hij ook weigert iets te drinken. Koch heeft bij de Britse, Franse en Amerikaanse Hoge Commissarissen ge protesteerd tegen het besluit om hem aan de Poolse autoriteiten uit te leve ren. Bij een brand in een zojuist aan gevulde voorraad onderdelen voor landbouwmachines bij de fa. T. en V. in Zierikzee ging veel practisch onver vangbaar materiaal verloren. niet-aangegeven aandelen. Er zijn n.1» voor millioenen aan effecten van ver dachte herkomst op valse verklarin gen aangeboden. Het blad „Le Dra- peau Rouge" beweert, dat de eerste minister Eyskens de hoofdschuldige in deze affaire zou zijn. Naar aanleiding van de effecten- zwendel heeft de Belgische recherche o.a. Henri Stockbroeck, directeur van een Antwerpse bank en Laurent Jans- sens, gewezen hoofd van de effecten afdeling van een grote bankfirma te Antwerpen, gearresteerd. In tegenstelling tot eerder gelan ceerde berichten, schrijft de Brussel se correspondent van het Vrije Volk ten slotte, dat de socialisten bij goed keuring van het ontwerp volksraad pleging niet zullen staken. Zij wensen de strijd op parlementaire wijze te voeren. Hun grieven richten zich niet tegen het koningschap zelf, zoals dat wel hjj de communisten het geval is. Zoals men weet, beginnen vandaag In de Kamer de debatten over het ont werp voor de "olksraadpleging. PAUL VAN ZEELAND ....geen woord.... Bjj de Tweede Kamer zijn twee wetsontwerpen ingediend, waarvan het eerste de kwestie regelt van erfopvol ging tijdens minderjarigheid van de troonopvolger en het tweede, de voog dij over de minderjarige koningin tot onderwerp heeft. In beide gevallen is in deze ontwerpen Prins Bernhard aangewezen als regent, vooropgesteld, dat hij niet opnieuw in het huwelijk treedt. In dat geval zal bij de wet wor den beslist hoe in het regentschap zal worden voorzien. De voogdij is geregeld bij de wet van 1909, toen Prins Hendrik werd aange wezen als voogd over de eventueel minderjarige koningin Juliana. Na het overlijden van koningin Emma behoef den, wat het regentschap betreft, geen voorzieningen genomen te worden, daar bij haar overlijden in 1934 prinses Ju liana reeds lang meerderjarig was. In 1947 bleek een dergelijk wetsontwerp nodig, omdat koningin Wilhelmina tij delijk rust moest nemen en prinses Ju liana met het regentschap werd be last. De grondwet schrijft voor dat wetsontwerpen waarbij de benoeming van regent of voogd wordt geregeld, door de verenigde vergadering van beide Kamers moeten worden behan deld. Volgens de „Nieuwe Gids" zal Belgie met ingang van 16 Januari weer meer textielgoederen en grondstoffen vrij naar Nederland kunnen uitvoeren. Tot de afgewerkte producten behoren: lint, fluweel en pluche, tulle- en filet weefsels, katoens» weefsels, vilt, wol len, boven- en onderkleding (voor zo ver niet vallend onder de op 1 April vrij te geven artikelen), shawls en handdoeken. De American Overseas Airlines gaat met ingang van Donderdag op de route New York-Amsterdam-Frankfort vlie gen met Boeing-Stratocruisers, de grootste landverkeersvliegtuigen, die op het ogenblik in gebruik zijn. Ter gelegenheid van de opening van deze dienst zal het vertrek van de eer ste Stratocruiser van Amsterdam naar New York a.s. Vrijdag gepaard gaan met een kleine ceremonie in de inter continentale vertrekhal op Schiphol. Blijkens een mededeling afkomstig van het parket van de Officier van Justitie te 's-Hertogenbosch is thans definitief bepaald, dat de zaak tegen „Nol de Brabander" op 2 Februari voor de Bossche rechtbank zal worden be handeld.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1