Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Socialisten eisen heengaan van Eyskens De meeste spoorwegtarieven gaan 1 Februari omhoog Adelaar trachtte baby te roven De V.S. willen einde diplomatieke boycot van Spanje Donderdag 12 Jan. 1950 75e Jaargang No. .10785 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna De effectenaffaire in Belgie mm Italiaanse regering afgetreden Onze jongens in sneller tempo huistoe? Tanks naar Formosa Weerbericht Loonsverhoging voor personeel Van je vrienden moet1 je het hebben Echtpaar verduisterde tienduizend gulden hoeder redde het kind uit zijn klauwen NAZAATVANICARUS? „Slang" schokt Britse taalgeleerden Twintigduizend arbeiders volgden de stoet DORLODOT: LAAT LEOPOLD TERUG KEREN! Spanning in taxibedrijf over de vijf procent Amerikaanse mijnwerkers moet-en weer aan de slag FELLE BRAND TE ROTTERDAM SCHIETPARTIJ BIJ BALIKPAPAN Kroonprins Gustaaf Adolf opende Zweedse parlement Geen onderhandelingen tussen Amerika en Rusland Duizenden Chinezen dakloos door brand BUKKAU: Koningstraat 7880 Den Heider Telefoon 2345 Post gironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPOT») Directie: BIJLSMA en C KRAK mm TARIEVEN: Advertenties: 10 ct per mm l „Jutte rtj es"» tot 15 woor- Kleine advertenties den L— elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— nlj vooruitbe taling. plus incassokosten Zal regering moeien aftreden? Tijdens het Woensdagmiddag in de Belgische Kamer van volksvertegen woordigers gehouden debat over de zaak der niet-aangegeven effecten heeft de socialistische woordvoerder Tielemans de eerste-minister Eyskens verzocht onmiddellijk af te treden. Zo als. bekend werd diens naam genoemd in verband met deze millioenen-affaire. Tielemans voegde hier aan toe: „In dien u niet vrijwillig aftreedt, zal de Belgische regering over enkele weken gedwongen zijn als gevolg van dit fi nanciële schandaal in haar geheel af te treden". De effectenaffaire houdt niet alleen ée hoogste Belgische instanties bezig, maar vormt- ook een onderwerp van hevige discussie in de pers. Het Katho lieke blad „De Nieuwe Gids" merkt op, dat het feit, dat verschillende beklaag den vooraanstaande personen zijn en als CVP-gezind bekend staan, de waar heid is. Het is weinig verheffend, MINISTER-PRESIDENT EYSKENS schrijft het blad, dat geloofsgenoten, die een leidende functie vervullen en in wie men vertrouwen had gesteld, op een dergelijke lichtzinnige manier dit vertrouwen hebben beschaamd. Het zegt voorts, dat als men echter alles zou gaan napluizen, men in linkse krin gen nog zal opkijken, wanneer de ge hele waarheid bekend zal zijn. Het eveneens Katholieke blad „De Stan daard" schrijft, dat de zaak een poli tiek karakter heeft gekregen door de campagne van de linkse pers aan d^ vooravond van de behandeling van het voorstel voor de wet voor de volks raadpleging over de terugkeer van 3e koning. Minister-president Eyskens draagt, volgens het blad, geen enkele verantwoordelijkheid in deze zaak. Hij is in deze geheel te goeder trouw ge weest. Hij is misleid door valse stuk ken en de kwaliteit van de personen, die de te laat gekomen aangifte met hun gezag dekten. Eyskens heeft Woensdagmiddag in de Kamer van Afgevaardigden ver klaard, dat de Belgisch-Amerikaanse vereniging van Vrienden van de Abdij van Overbode een aantal effecten ter legalisering had aangeboden, nadat de termijn van aangifte hiervoor reeds was verstreken. Stukken werden over gelegd ten bewijze, dat deze effecten op normale wijze in Nederland waren aangegeven. Het ministerie van finan ciën moest uitmaken, of de Neder landse abdij van Berne te Heeswijk deze effecten naar Belgie kon over maken. De deskundigen meenden van wel en de minister heeft in deze geest beslist. Achteraf is gebleken, dat de overgelegde stukken vals waren en dat de betrokken vereniging speciaal was opgericht, om de te laat aangegeven effecten toch verhandelbaar te ma ken. De vereniging bestond uit de he ren Bossuyt, lid van de Kerkfabriek van de St. Laurentiuskerk, pater Arts, de heer Vardijn, lid van de raad van toezicht van de Nationale Bank, de heer Mallien, directeur van de Cre- dietbank en twee Amerikanen. Het be drog beliep de som van twee milliard Belgische francs. De Italiaanse regering is Woensdag avond na een kabinetszitting, afgetre den. Na het aftreden van drie rechtse socialistische ministers in October van het vorig jaar was een kabinetscrisis ontstaan. Men verwacht, dat de nieuwe re gering tegen het eind van deze week of in het begin van de volgende week zal worden geformeerd. Waarschijnlijk zullen de rechtse so cialisten, die op hun onlangs te Na pels gehouden conferentie tot her nieuwde samenwerking met de rege ring besloten, in de nieuwe regering opgenomen worden. De andere partij en van de coalitie zullen zijn de Chris ten-Democraten, de Republikeinen en de Liberalen. De ministers dienden hun ontslag Woensdagavond bij premier De Gas- peri in, die de ontslagaanvragen van daag aan president Einaudi zal aan bieden.-- -■ (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zijn mr. J. M. Vos, adjunct-directeur-generaal van de Scheepvaart en de heer H. Otto, alge meen zeetransportofficier, al enige we ken lang doende om schepen te charte ren voor een snellere repatriëring van de Nederlandse troepen, die op Java en Sumatra zijn samengetrokken. Of zij daarin zullen slagen, staat echter nog ni,et vast. Beide heren hebben kortgeleden een bezoek gebracht aan Djakarta en heb ben daarna op de terugreis Parijs en Genève aangedaan om te onderhande len met het bestuur van de Internatio nale Vluchtelingen Organisatie tenein de de mogelijkheden te bespreken om van de schepen dezer instelling ge bruik te maken. Nog steeds voeren zij besprekingen in het buitenland. Er bevinden zich in Indonesië nog tussen de 60.000 en 70.000 Nederlandse militairen. De op het ogenblik be schikbare schepen voorzien in de mo gelijkheid er per maand 7000 naar huis te brengen. Zo mogelijk wil men nog vóór Pasen dit tempo opgevoerd heb ben. Uit officiële bron te Washington wordt gemeld, dat zich bij de laatste zending wapens voor de nationalisten op Formosa 70 middelzware tanks, 100 pantserwagens en 100 verkennings wagens bevonden. Ongeveer een week geleden waren nog 30 tanks naar For mosa verscheept. Verwachting geldig tot heden avond: Over het algemeen veel Dewolking met plaatselijk nevel of mist. Overwegend droog weer met een zwakke tot matige wind tussen Zuidwest en West. Zacht voor de tijd van het iaar. V r ij d a g: Zon op ».44, onder 16.54; Maan op 3.41, onder 12.19. Met ingang van 1 Februari zulten de meeste tarieven voor reizigers en de goederentarieven der Ned. Spoorwegen verhoogd worden. Deze verhogingen zijn niet voor alle categorieën gelijk, doch blijven binnen beperkte grenzen. De prijzen van enkele reizen gaan vijf procent omhoog, die van de retours over de korte afstanden méér, evenals de traject-, week- en schoolkaarten. De prijzen der algemene abonnementen, alsmede die der rijwielkaarten, blijven ongewijzigd. Wat de goederentarieven aangaat worden de prijzen der wagen ladingen wat meer verhoogd dan die der stukgoederen. Een en ander is een gevolg van de devaluatie en de loons verhoging. Door de koudegolf, die een eind maakte aan het zachte weer in Memphis (Tennesee), werden de straten tot wanhoop der inwoners met een dik pak sneeuw bedekt, de telefoonverbindingen gestoord en het verkeer voor een goed deel lamgelegd. Voor deze ongerieven hadden de meeste inwoners van Memphis oog. Slechts weinigen ondernamen een tocht naar het punt waar één der plaatselijke hftels is gelegen en vanwaar men een sprookjes achtig uitzicht had over het Overton Park. In 1946 vertrouwde een jongeman, die op het punt stond als militair naar Indonesië te vertrekken, f 1300 aan zijn vader toe. Toen hij drie jaar later terugkeerde, was zijn vader overleden. Het geld was, evenals de nalatenschap, die f 22.000 zou hebben belopen, ver dwenen. De jongeman ging op onder zoek uit en het resultaat was, dat de huishoudster van wijlen zijn vader en een oom gearresteerd werden. Hoewel het bedrag van de nalatenschap niet geheel vast staat, is het wel zeker, dat dit tweetal de bezittingen van de over ledene heeft opgemaakt. Door de Amsterdamse recherche is het echtpaar R. aangehouden, verdacht van valsheid in geschrifte en verduis tering van een bedrag van ongeveer tienduizend gulden bij een advertentie bureau in de hoofdstad. Gisteren heeft een moeder haar kind uit de klauwen van een reusachtige adelaar gered, die in de tuin van haar woning in een buitenwijk van Sydney (Australië) was neergestreken. Buren hoorden de vrouw roepen „red mijn baby" en snelden te hulp. Zij zagen de vrouw worstelen met de arend, wiens vleugels een spanwijdte hadden van ongeveer drie meter. De \touw slaagde er eindelijk in het kind uit de klauwen van het dier te be vrijden en haar huis in te komen. De adelaar, nog steeds bloeddorstig, sloeg met vleugels en klauwen tegen de deur totdat de buren hem konden verjagen. Later werd de vogel door de politie gevangen: men wierp een deken over hem heen. De armen van de moeder waren ge wond en moeder zowel als kind waren geheel overstuur. BELASTINGVERLAGING IN WESTDUITSLAND? De Westduitse minister van finan ciën heeft voorgesteld om de belas tingen voor de groepen van middel matige en hogere inkomens te verla gen. De door hem voorgestelde verla gingen lopen tot 27 pet. Een man uit de buurt verklaarde, dat de adelaar van hem was en dat deze uit de kooi van gaas was ontsnapt. Hij zeide de arend reeds tien jaar als „huis dier" te bezitten. De Finse „oorlogsmisdadigers" In parlementaire kringen te Helsinki werd gisteravond verklaard, dat Fin land begin volgende week in detail op het Russische memorandum, waarin uitlevering van 300 „Sowjetrussische oorlogsmisdadigers" wordt geëist, zal antwoorden. Een van de personen, om wier uitlevering het Sowjetrussische memorandum verzoekt, is een 2I-jarig meisje uit Karelie, die 13 jaar was, toen zij de in het Russische memoran dum genoemde misdaad tegen Rusland zou hebben gepleegd. In Belgie woont een nazaat van Icarus. De beeldhouwer Patris uit Marchienne-au-Pont wil in het voor jaar starten met een door hemzelf vervaardigd vliegtuig, dat slechts door de spierkracht van de bestuurder wordt aangedreven. Door middel van pedalen wordt een schroef aangedre ven, hetgeen niet méér inspanning zou vergen dan het berijden van een fiets. Moge het de uitvinder beter ver gaan dan zijn mythologische voor ganger. FRANSE SOCIALISTEN DREIGEN De Franse socialistische parlements- fractie heeft gisteravond gedreigd, dat de socialisten zich mogelijk uit de re- gering-Bidault terugtrekken als de bonus van 3000 francs aan de laagst betaalde arbeiders niet zal worden verstrekt. Het Franse kabinet keurde gisteren Bidaults weigering om de bo nus toe te kennen goéd. De Engelse bewonderaars van de taal van Milton en Shakespeare verkeren in hevige onrust. Zij heb ben n.1. ontdekt, dat het gebruik van „slang" in het hedendaagse Engels hand over hand toeneemt. „Slang" is een geheel complex van uitdrukkingen en zegswijzen, dat met de oude, geijkte wijze van spreken weinig verband meer houdt. Geleerden noemen het een uiting van geestelijke luiheid en hebben nu, onder leiding van Win- ston Churchill de strijd tegen dit veelkoppige monster aangebonden. De reden voor al deze onrust is het feit, dat de onlangs verschenen derde druk van de „Dictionary of Slang and Unconventional Eng- lish" liefst een kwart dikker is dan de tweede druk, die elf jaar geleden het licht zag. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Woensdag verklaard, dat de Ver. Staten een wijziging van politiek over wegen, waarbij steun zou worden gegeven aan een voorstel om de diplomatieke boycot van Spanje te beëindigen. Te Washington wordt gemeld, dat het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken bereid zou zijn de Amerikaanse am bassadeur naar Madrid te laten terugkeren, indien de meerderheid van de leden der Ver. Naties hetzelfde zou willen doen. Ongeveer drie jaar geleden hebben leden der Ver. Naties krachtens een resolutie hun ambassadeurs uit Spanje teruggetrokken. Omgekomen stakers begraven Twintigduizend arbeiders volgden Woensdag in Modena de stoet, waarin de zes op Maandag bij ongeregeldheden om 't leven gekomen stakers ten grave werden gedragen. Ook een honderdtal socialistische en communistische parle mentsleden liep in de stoet mede. Ten teken van rouw waren fabrieken, werkplaatsen en bureaux in de stad gesloten. Overal langs de route van de begrafenisstoet stond politie op post. Naar schatting 200.000 personen twee maal het bevolkingsaantal van Modena luisterden naar de lijkrede van Palmiro Togliatti (de bekende communistische leider) op het Piazza San Acosciono. Het plein was een zee van rode vlaggen en bloemkransen. De beschuldiging van Togliatti, dat de re gering verantwoordelijk was voor de noodlottige schietpartij, werd door an- dere sprekers, o.w. de secretaris-gene raal van het communistisch vakverbond en burgemeester Corassori herhaald. De onafhankelijke senator De Dorlo- dot heeft in de Belgische Senaat een resolutie ingediend, waarin hij ver zoekt, een verenigde zitting van Kamer en Senaat bijeen te roepen teneinde de wet van 19 Juli 1945, die koning Leo- pold III de terugkeer naar Belgie on mogelijk maakt, te doen intrekken. Een volksraadpleging zou dan overbodig worden. Paul van Zeeland, de minister van buitenlandse zaken, zou er voor zijn, op deze wijze de koningskwestie op te lossen. De premier Eyskens zou echter de voorkeur geven aan een volksraadpleging. De voetbalwedstrijd Schoondijke De Patrijzen is tien minuten voor het einde gestaakt omdat één der spelers de scheidsrechter knock-out luuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiuiuiuiiiiMtttuiiuiiiiii sloeg. Voji de toeschouwers een bui- tenkansje. Voetballen en boksen, twee hu in Parys gearresteerd door sporten vooi één geld. De zwanen at ronder het zelf te weten, de uit het park Sonsbeek zijn aan de wan- naam had aangenomen van een oplich- del gegaan. Acht kilometer verder vond men ze terug in Schaarsbergen. Nu moet er een ren gebouwd worden, om de dieren hokvast te maken. In een bewaarplaats van het Philharmo- nisch Orkest van de Zuidelijke Krim is een piano ontdekt, die aan Richard Wagner heeft toebehoord. De piano werd de componist geschonken, toen hij op het einde van de vorige eeuw i' Jalta vertoefde. Tot grote vreug de van de bewoners zijn in West- Duitsland voedingsvetten, volle melk en boter van de bon gegaan. Ze heb ben daar nu toch blijkbaar liever bo ter dan kanonnen. Q Hoewel er nog altijd lieden zijn, die hun lesje nog niet geleerd hebben. Want een onbe kend vliegtuig tekende boven het Beierse parlementsgebouw met Zijn uitlaatgassen een hakenkruis in de lucht. JTen Fransman ontsnapte zestien jaar geleden uit Duivelseiland. ter, die door de politie gezocht werd. En dat heet in het moderne Nederland: „Pech gehad!" Veertien Japanse parlementsleden zullen Vrijdag voor een studie der Amerikaanse democra tische instellingen op reis gaan naar het land van Oom Sam. Zij kwamen tot de conclusie, dat je nooit te oud bent om wat te leren. Vier circus leeuwen in Parijs waren door gebrek aan zuurstof (ze zaten in een te kleine kooi) 's nachts bewusteloos geraakt. Brandweerlieden gaven penicilline- injecties en pasten kunstmatige adem haling toe. Hoe precies, werd niet ver teld. Maar het resultaat was, dat twee van de vier koningen der woestijn weer bij h - positieven kwamen. De twee andere stierven. Jn Belfeld is een auto door de spoorbomen gereden. De juist passerende expresstrein van Straats burg naar Mulhouse rleurde de wagen bijna een halve kilometer mee. Drie personen kw. men om het leven. O In Zuid-Sicilie blijkt het, behalve met meneer Giuliano, ook elders onrustig te zijn. Bij een betoging van landarbei- Voor haar vertrek naar Formosa heeft mevrouw Tsjiang Kai Sjek van het huis van haar zwager te Riverdale (N.Y.) uit een afscheids rede gehouden t°' de Verenigde Staten. In deze rede verzekerde zij o.a., dat China weer vrij zal worden. Ten opzichte van de verdediging van haar echtgenoot, de generalissimo, zeide zij, dat hV de eerste moderne staatsman is, die het gevaar van het commu nisme ondervindt. Mevrouw Tsjiang Kai Sjek was een jaar geleden naar Amerika gekomen, om te trachten militaire hulp voor China te krijgen. De directie der N. S. heeft medege deeld, dat zij de vraag van de perso- neeïraad inzake toekenning van een vijf procent loonsverhoging voor het personeel met ingang van 1 Januari 1950 bevestigend beantwoordt. Dez# maatregel zal van toepassing zijn op een ieder, die 23 jaar of ouder is, ter wijl voor het personeel beneden 23 jaar nader overleg met de personeelraad zal geschieden. De werkgevers in het taxi- en huur- autobedrijf zijn bereid, hun chauffeur* vijf procent loonsverhoging toe te staan, wanneer deze accoord gaan met terugkeer tot de werktijd, die voor 1 April 1948 voor deze sector van het per sonenvervoer heeft gegolden. De werk nemersorganisaties konden zich hier mee niet verenigen en hebben het ge schil voorgelegd aan het College van Rijksbemiddelaars. De Uniebonden hebben bovendien aan de werkgever* bericht gezonden, dat zij voor de rust in het bedrijf niet meer kunnen in staan, wanneer er voor 18 Januari geen overeenstemming wordt bereikt over de uitbetaling van vijf procent loons verhoging. John Lewis, de leider van de Ame rikaanse mijnwerkers in de vetkool- mijnen, heeft de 66.000 stakende ar beiders gelast, hun werkweek van drie dagen op Maandag a.s. te hervatten. Eind Juni van het vorige jaar liepen de collectieve contracten af, waarop Lewis zijn volgelingen opdroeg, slechts drie dagen per week te gaan werken, totdat er nieuwe contracten waren afgesloten. Oud havenpand verwoest Rotterdam werd gisteravond opge schrikt door 'n felle uitslaande brand, die bleek uitgebroken te zijn in een der oudste havenpanden, die Rotter dam nog bezit, aan de ene kant uitko mend op de Wijnhaven, aan de andere zijde in de Wijnstraat. Op de derde etage was in de erwtenschonerij van de graanhandel firma J. Bosman het vuur ontstaan, mogelijk doordat enige zakken van een stellage waren geval len en tegen of op de brandende kachel terecht gekomen. De boot „Stormvogel" lag het eerst langszij aan de kade en begon met het waterkanon een tweetal stralen de blussing. Maar ook verschenen er spoedig een vijftal motorspuiten en de machinale ladder, alsmede de „Ha vendienst 3". Spoedig werden twintig stralen in de vuurzee geworpen en daarmee kon worden voorkomen dat de belendendende gebouwen, waaron der het algemeen bekende „Witte Huis" mede aan het vuur ten offer vielen. De schade bij de firma Bosman is nog niet te overzien, maar behalve de volkomen vernietiging van grote par tijen maanzaad en peulvruchten, is ook de installatie van het bedrijf en het interieur van dat pandgedeelte over alle vier de etages zo goed al* verwoest. Verzekering dekt echter de schade. Dertien doden en twee gewonden In het gebied 80 km. ten Zuidwesten van Balikpapan heeft 5 Januari een schietpartij plaats gehad, toen de TNI de bewaking overnam in een gebied, waar tevoren de politie patrouilleerde. Tussen TNI en politie ontstond een ge spannen verhouding; een vechtpartij tussen een soldaat en een politieman leidde tot een algemene schietpartij, waarbij dertien doden en twee gewon den vielen. Kroonprins Gustaaf Adolf heeft ders kwam het tot een botsing met de Woensdag het Zweedse parlement ge- t „An/T min Ir111 Cf rinctohf Wek me maar, als Malik weer terugkomtl politie. Vier boeren en drie politieman nen werden gewond. Tenslotte moest de politie traangas gebruiken. Is het niet om bij te huilen? In Frankrijk gaat de koffie van de bon, maar de prijs zal stijgen tot (in Nederlands geld uitgedrukt) f6.50 a f7.10 per kilo. Waar mopperen wij dan eigenlijk nog over? cpend, daar zijn vader, koning Gustaaf ziek te bed ligt. Het is voor het eerst in 42 jaar. dat koning Gustaaf niet zelf de zittingsperiode opende. Volgens een bulletin van de behan delende geneesheer heeft koning Gus taaf een .nogal slechte nacht" gehad. De koning voelde zich gistermorgen vermoeid. Overigens is zijn toestand onveranderd en de temperatuur 37.4. Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van Buitenlands* Zaken heeft de geruchten tegengespro ken, dat de Verenigde Staten trachten onderhandelingen met de Sowjetuni* te voeren tot bijlegging van het ge schil tussen Oost en V/est. De woord voerder verklaarde, dat noch officiële, noch officieuze onderhandelingen tus sen Amerika en Rusland gaande zijn. Een brand in de achterbuurten van Kowloon heeft duizenden behoeftige Chinezen dakloos gemaakt. Naar schat ting van de brandweer zijn minstens zesduizend hutten vernield waardoor zestigduizend personen thans een nieuw onderkomen moeten zoeken.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1