Kapitein behoud Westerling zou vechten voor het van Pasundans zelfstandigheid Een gepeperde' brief van Haiia Amerikaanse militaire hulp voor Tito „in geval van nood"? Onze superioriteit in de hoofdgroep Sporl in 'I kir! DE WONDERLIJKE JURK Wil T. N. I.-camarilla deelstaat liquideren? Het 12e Hoogoven-Schaaktournooi Donner leidt met 1 punt voorsprong Ontmoeting in het Vondelpark Spaak naar Washington Noodtoestand op de Goudkust DIT WOELIGE LEVEN Beschaafd verkeer H.H.Y.C. neemt de leiding Fenny Heemskerk op 5e plaats Strijd om huis te Deventer in nieuwe faze Sukarno naar Nehru Eerste Kamer behandelde begrotingswijzigingen Wordt Britse basis op Bermuda's opgeheven? Buitenlandse arbeiders ver trekken uit Watenstedt DONDERDAG 12 JANUARI 1950 SLL_ JL. (Van onze parlementaire redacteur). J7R DREIGEN" OP JAVA ernstige verwikkelingen, als de actie, die de voor malige kapitein van het K.X.I.L., de heer K. P. P. Westerling, er op het ogenblik voert en die noch de instemming heeft van de Nederlandse regering, noch van die van de R.I.S., zouden voortduren. Reeds enige tijd roert deze heer Westerling, die om zich heen een groot aantal manschappen verzameld heeft en nu over een particulier leger beschikt, zich op een wflze, die de rust en de orde in Indonesië ernstig in gevaar brengt en de samenwerking tussen Neder land en Indonesië belemmert. Al dadeiyk na de souvereiniteitsoverdracht op 27 December jj. kwamen ver ontrustende berichten binnen. De correspondente van ons blad in Londen had toen een exclusief interview met dr. Subandrio, het hoofd van het Londense Indonesian Office, die haar opzienbarende en fantastische gegevens verstrekte. Volgens telegrammen, die dr. Subandrio op 28 December bereikt hadden, zou de heer Westerling de terroristische groepen op West-Java (de Darul Islam en de communisten, van Nederlandse wapenen voorzien, zelfs onder het oog luikend toelaten van het K.N.I.L. en Nederlandse instanties. gehouden zou behoeven te worden. In de brief van de «heer Westerling, zo is ons bij informatie gebleken, is een ultimatieve termijn gesteld met als stok achter de deur, dat wanneer de R.I.S. niet aan het verlangen van de Ratu Adil tegemoet komt, het we! eens niet langer mogelijk zou kunnen zijn de strijdkrachten nog langer In de hand te houden. Een regelrechte bedreiging dus! Duidelijke taal. Thans stelt de Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, dr. H. M. Hirschfeld, een onderzoek in, zulks in overleg met de regering van de R.I.S. De minister-president van de R.I.S., drs. Moh. Hatta, heeft namelijk, we kunnen gerust zeggen, een „gepeper de" brief aan de Nederlandse regering geschreven, al blijft hij volkomen cor reet, waarin hij er zijn vrees over uit spreekt, dat de actie van de heer Wes terling een schaduw dreigt te werpen over de samenwerking, die juist zo goed gaat. Van Nederlandse zijde vestigt men er thans naar aanleiding van de be richten, dat de gewezen reserve-kapi tein R. P. P. Westerling bedrijvigheden zou ontwikkelen, die gericht zijn te' gen de R.I.S., de aandacht op, dat deze heer Westerling in de tweede helft van 1948 gedemobiliseerd is en sindsdien als particulier in Indonesië vertoeft. Het spreekt vanzelf, dat de Neder landse regering, indien de berichten juist zijn, het gedrag van de heer Westerling ten scherpste afkeurt, zulks temeer, omdat hij Nederlands onderdaan is. Avontuurlijke aard. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat de heer Westerling, die een Turkse „t)e toestand is ernstig," aldus Su bandrio. „Onze regering is wel in staat om de orde te handhaven, maar niet wanneer er via de heer Wester ling wapenen en ammunitie worden verstrekt aan de tegen ons gerichte ondergrondse verzetsgroepen. In dat geval zouden wij, wat onze verhou ding met Nederland betreft, weer pre cies even ver zijn als te voren. De Nederlands-Indonesische Unie zou hierdoor in duigen vallen, tenzij er door de Nederlandse autoriteiten krachtig wordt ingegrepen, teneinde de activiteiten van Westerling en zijn medewerkers stop te zetten. De be moedigende berichten omtrent de samenwerking met de K.L.M. bijv. vervolgde Subrandio worden ge heel overschaduwd door deze kritieke situatie in West-Java, die de Neder lands-Indonesische Unie in gevaar brengt." „Daar staat u misschien van te kij ken, maar dit is de waarheid, hoewel wij Indonesiërs er om begrijpelijke re denen niet veel ruchtbaarheid aan proberen te geven. Het moet me ech ter van het hart, juist omdat wij zo vurig hopen, dat de Unie een succes wordt. Indien „Nederland" op een dergelijke wijze indirecte steun ver leent aan de terroristen van West- Java, kofflt er niets van terecht. En het zit hem niet alleen in die Wes terling, er is ook nog die kwestie van die geheimzinnige vliegtuigen over West-Java, die in de bergen voorraden hebben uitgegooid voor de Dural Is lam". „Gelooft u soms, dat dit Neder landse vliegtuigen zijn?" vroeg onze correspondente. „Ja en neen. Misschien niet direct, maar wel indirect. De uitgegooide wapenen zijn in elk geval Nederlandse Daar hebben wij bewijzen van. Laten wij hopen, dat de Nederlanders ver' standig zijn en dat de hele zaak, waar zo lang om gestreden is, niet bedor ven wordt. Wij Indonesiërs staan voor enorme moeilijkheden. Wij hopen slechts, dat wij vrienden kunnen blij ven met Nederland en dat er zich geen redenen tot nieuwe haat zullen voor doen." Voorgelegd aan regering. De zeer ernstige mededelingen van dr. Subandrio waren voor ons aan leiding hierop het oordeel van de Ne derlandse regering te vragen. Er is toen onmiddellijk een onderzoek in gesteld, temeer daar dr. Subandrio als een rustig en bezadigd man bekend staat, die zeker geen nodeloze ver warring zal zaaien. Uit inlichtingen, die onze regering uit Indonesië ontving, bleek men op Java aanvankelijk de toestand niet kritiek in te zien. Daarna werden ech ter nieuwe feiten bekend en volgens de laatste berichten heeft de heer Westerling, leider van de Angkatan Perang Ratu Adil (A.P.R.A., dat is de Ratu Adil-strijdorganisatie) namens deze vereniging en mede namens de Ratu Adil Persatuan Indonesia (R.A. P.I., dat is de Ratu Adil-beweging voor een verenigd Indonesië), waar van hij zich eveneens de leider noemt een brief gestuurd aan de regeringen van de R.I.S. en van de negara Pa- sundan, waarin hij vraagt om officiële erkenning van zijn troepen als strijd krachten van Pasundan. Er wordt zelfs gesproken van een leger van 30.000 bewapende mannen, die voor rust en orde in de negara zouden zor gen. De heer Westerling is voorstan der van de handhaving van de, Pa sundan als zelfstandige negara en zou de opvatting huldigen, dat de T.N.i. nog te jong en te onervaren is om zijn taak naar behoren te vervullen. De zaak dreigt dus een gevaarlijke wending te nemen. Ratu Adil betekent Vorst der Gerechtigheid. De bewe ging van de heer Westerling behoeft zich niet om een werkelijke vorst te concentreren. Zij doet dit om een denkbeeld, dat als een symbolische vorst beschouwd wordt. Deze bewe ging verzet zich tegen alle krachten, die proberen het bestaan van de ne gara Pasundan te ondermijnen. Ultimatum. Na de overdracht van de souverei niteit is er namelijk in zoverre wei nig veranderd, dat er nog steeds een stille strijd gaande is van de militaire kliek tegen de bedoelingen van de regering van de R.I.S. Deze kliek schijnt wel degelijk aan te sturen op de liquidatie van Pasundan, zonder dat daarover een volksuitspraak heeft plaats gehad. De Ratu Adilbeweging van de heer Westerling nu, verzet zich daartegen scherp en speciaal tegen de opvatting dat geen volksstemming moeder en naar wij menen te weten een Indo-Europese vader heeft en die ,,de Turk" genoemd wordt, destijds op rigoureuze wijze op Zuid-Celebes de orde heeft hersteld, ten koste van duizenden mensenlevens. Hij was toen commandant van het detachement speciale troepen. De heer Westerling heeft een zeer avontuurlijke aard: het is een man van grote onverschrokkenheid. Door zijn persoonlijke gebondenheid aan Indonesië en aan het Oosten in het algemeen, neemt hij de dingen, die zich daar afspelen, zeer ter harte. Maar hij gebruikt daarbij methoden, die met de Westerse begrippen wei nig overeenkomst tonen. Het feit, dat hij zich na zijn demo bilisatie in West-Java heeft gevestigd, bewijst, dat hij zich het bestaan van de negara Pasundan zeer aantrekt. Rondom zich heeft hij verzameld een kern van mensen, die denken als hij. Daaromheen is komen te hangen een groot aantal malcontenten, zoals zo vaak bij dergelijke bewegingen het geval is. Het zijn deserteurs, avontu riers en dergelijken. Juist in dit gebied opereert de Darul Islam. Eén van de doelstellingen van deze Darul Islam is, van de Pasun dan een zelfstandige Islamietische staat te maken. Dit streven loopt der halve enigszins parallel met dat van de heer Westerling. Het gerucht, dat hij zelf Islamiet zou zijn, zou de band. die tussen hem en de Darul Islam be-1 staat, nog verder verklaren. Doch er is hier slechts sprake van een ge rucht. Geen Nederlandse vliegtuigen. Het feit. dat bij de Nederlandse strijdkrachten in Indonesië een zeer goede wapenadministratie bestaat, maakt het naar het oordeel van de Nederlandse autoriteiten onmogelijk, dat de heer Westerling zijn volgelin gen zou hebben kunnen voorzien van wapenen, die aan het Nederlandse leger of het K.N.I.L. toebehoren. Aan de andere kant moet er de aandacht op gevestigd worden, dat nog zeer veel wapenmateriaal van Nederlandse herkomst met Japanse oorlogsbuit is achtergebleven en sinds dien in verkeerde handen is geraakt Er wordt nog altijd handel in zulke wapens gedreven in Indonesië. De Nederlandse regering ontkent, dat de beide onbekende vliegtuigen die over Java hebben gevlogen, wa penen, toebehorénde aan het Neder landse leger of aan het K.N.I.L. dr. Subandrio gaf een vage aanwijzing in deze richting hebben neergewor pen. Door de grote regenval van de laatste dagen is het water van de Kaskakia- rivier buiten de oevers getreden. Uitgestrekte gebieden %bouwland te Vandatia (lil.) kwamen hierdoor onder water te staan. De bewoners der boerderijen moesten een heenkomen zoeken. Een overzicht van de over stroming. Naar verluidt heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken beslo ten, president Truman het nemen van maatregelen voor beperkte militaire hulp aan maarschalk Tito aan te bevelen „in geval van nood", dat wil vermoedelijk zeggen, wanneer de Sowjetrussische communistische groep geweld zou beginnen te gebruiken om de onafhankelijkheid van Joegoslavië te vernietigen. De nationale veiligheidsraad, de voor- naamste instantie voor het bepalen van de buitenlandse politiek, zou zijn goed keuring gehecht hebben aan een pro gramma van mogelijke-maatregelen ter aanvulling van de reeds aan Tito ver leende hulp. Tot nu toe is de Ameri kaanse hulp aan Joegoslavië beperkt gebleven tot economische en politieke bijstand. Na de vijfde ronde van het Hoog oven Schaaktournooi is de Nederland se superioriteit in de hoofdgroep in drukwekkend. Donner heeft nog steeds de leiding. Hij staat aan de kop met 4l/2 punt, gevolgd door dr. Euwe, Cort- lever en Van Scheltinga, elk met 31/2 punt. Dan volgen 56 Rossolimo en Van Seters 3 pnt., 78 Kramer en Henne- berke 1 y, pnt, 910 Hugot en Soultan- beieff pnt. Deze stand werd bereikt na de vol gende partijen: RossolimoHenneberke j.2y2 De afstraffing, die Van Scheltinga de roekeloze aanvalsspeler Rossolimo gis teren heeft toegediend, heeft tot ge volg gehad, dat de Fransman zich niet meer aan onverantwoordelijke experi menten waagt. In zijn partij tegen Henneberke werd het maar een flauw spelletje, vooral toen Rossolimo de aangeboden dameruil niet uit de weg ging. De daarna ontstane stelling kon Henneberke gemakkelijk egaliseren. Het remise-aanbod op de 26e zet ac cepteerde Rossolimo zonder nadenken. Van ScheltingaHugot 10 Dat Hugot tegen Van Scheltinga het zelfde wapen als zijn landgenoot Ros solimo, t.w. de Hollandse verdediging, koos. behoeft nog niet in te houden, dat daarmede de grondslag voor zijn verlies werd gelegd. Doch Hugot dien de wèl te weten, dat Van Scheltinga niet zo maar onder de voet is te lopen Daarvoor was de les, die Rossolimo kreeg toch te duidelijk geweest! Hoe dan ook, de Fransman speelde hetzelf de spelletje als zijn landgenoot, offer de een pion voor een aanval, die ech ter niet goed voort te zetten bleek. Hugot verloor een tweede pion, moest toestaan, dat Van Scheltinga naar een eindspel afwikkelde, waarin geen en kele kans voor zwart was. Ten over vloede volgde nog een blunder, die de Fransman tot direct opgeven dwong. DonnerKramer 10 Beide spelers zijn strategen, die oij voorkeur rustige stellingen spelen en slechts noodgedwongen tot wilde en onberekenbare complicaties overgaan. Het was dus niet verwonderlijk, dat de onderlinge strijd er één was, waar in het positionele element sterk op de voorgrond trad. Trouwens de Catalaan se opening cn h.t daarop volgend mici denspel leem zich niet voor wild spelj Donner, met een niet gemakkelijk aan te tasten centrumpositie, kon de posi tionele strijd iets gemakkelijker voe ren dan zijn tegenstander, die met kleine moeilijkheden had te kampen. Het was jammer, dat Kramer in dit stadium pionverlies overzag, een ge schenk dat Donner (z) onder dankzeg ging acceptee-'de. Nog even kwam Kra mer opzetten, doch de tijdnood speelde hem parten. Donner kwam met een lis tig uitgedach'e manoeuvre op slag ge wonnen te staa-, en beëindigde met een paardoffer de partij. SoultanbeieffDr. Euwe 01 Ditmaal heeft onze nationale kam pioen zijn talrijke aanhangers niet te leurgesteld In een krachtig gespeelde partij, waari i dr. Euwe reeds spoedig tot een veelbelovende aanvalsstelling kwam, werd Soultanbeieff overspeeld De doox de Belg ondernomen paard manoeuvre naar d5, een schijnoffer, dat er «ur. aardig uitzag, verergerde de zaak en leidde enige krachtzet ten tot verlies van kwaliteit en offi cier. Reeds na 26 zetten konden beide );rs over de gespeelde' partij van gedachten wisselen. CortleverVan Seters Van Seters is een speler, die zowel aanvallend als verdedigend, zijn man netje staat. Uit een Siciliaanse verde diging ontstond een stelling, waarin Cortlever al spoedig tot handelen over ging. Een kwaliteitsoffer op d5 bracht het nodige vertier en bezorgde de Belg hoofdbrekens. Reeds meende de scha re toeschouwers, dat Cortlever de par tij in de zak had, doch Van Seters le verde een prachtig staaltje defensief Toen Katja Sabelewski, di vrouw van de heer Beynen, hoofdadministrateur van het cir cus Strassburger, gistermiddag met haar tien honden in het Von delpark te Amsterdam wandelde, kwam zij twee oudere dames tegen, die veel belangstelling voor de honden toonden. Een der dames knoopte een gesprek aan met mevrouw Sabelewski, die een afstammelinge van een oude Russische artistenfamilie is. Mevr. Sabelewski vertelde, dat zij bezig is de honden te dresseren voor een nieuw hondennummer, waar mede zij binnenkort hoopt te debuteren. De beide oudere da mes luisterden met zeer veel aan dacht. Later bleek, dat de dames Prinses Wilhelmina en een hof dame waren, die eèn wandeling door het Vondelpark maakten. Dc Belgische oud-premier Spaak, die Dinsdag in Amerika is aangekomen in verband met zijn ere-promotie aan de universiteit te Philadelphia. zal zich op 17 Januari naar Washington begeven. Hij zal daar besprekingen voeren met Dean Acheson, en hoge ambtenaren van het departement van buitenlandse za ken, over de rol. die de OEEC. de Raad van Europa en het Brusselse Pact bij de schepping van een in politiek en economisch opzicht verenigd Europa kc-tnen spelen. Zo willen sommigen aan de OEEC ook een belangrijke politieke invloed geven, zulks ten dienste van de samensmelting van de Atlantische ge meenschap. Verwacht wordt, dat Spaak het voorzitterschap van de OEEC zal willen aanvaarden. Men zou dit in Washington beschouwen als een be langrijke stap op weg naar de Euro pese eenheid. De gouverneur van de Goudkust heeft te middernacht de noodtoestand afgekondigd. Maandag is op de Goud kust een campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid begonnen ter on dersteuning van de aanspraken op de status van dominion. De gouverneur. Sir Gerald Creasy, heeft verklaard, dat de afgelopen vier dagen onver antwoordelijke elementen stakingen hebben uitgelokt. GEZIN DOOR AARDBEVING OMGEKOMEN. In de streek van Temuco, 800 kilo meter ten zuiden van Santiago (Chili) is tengevolge var een aardbeving, die gepaard ging met een aardverschui-, ving. een gezin van negen personen om het leven gekomen. £)E NEDERLANDSE regering be treurt het ten zeerste, dat de Tjechoslowaakse regering de in het verkeer tussen beschaafde volkeren gebruikelijke vormen niet in acht neemt. Zo lees ik, warmpjes bij de haard gezeten, in mijn krantje. Dat zijn daar in Praag nogal wilde jon gens. Grijpen een man op, sleuren 'm in een auto, brengen hem naar een geheime bergplaats en gaan ver volgens zitten zwijgen in alle talen. Ge zoudt kunnen veronderstellen, dat ze in Tjechoslowakije nog een over schotje van het Militair Gezag aan het werk hebben, maar daar schiet mijnheer Louwers, die het slachtoffer is, geen steek mee op. Met de scherpe woorden van onze regering trouwens evenmin. Wat begint men tegen men sen, die geen heer zijn in het inter nationale verkeer? Meer dan allerhande hoogdravend» en gladgepolijste redevoeringen ont sluiert het geval-Louwers wdar we op het ogenblik zijn aangeland met onze beschaving. In het tijdperk der hol bewoners. Waarin het internationaal verkeer onderhouden wordt met knot sen en gevangeniskelders. Verbaast het u? Betitelen de dra gers der beschaving elkaar in Lak» Success niet met slang en adder, met wolf en oorlogshitser, met leugenaar en bandiet? En zijn de ministers van vandaag niet de gehangenen van morgen in velerlei land Zijn uit Griekenland niet dertigduizend kinderen spoorloos verdwenen? Delven niet honderddui zenden krijgsgevangenen op duizenden kilometers van hun vrouw en kinde ren in vreemde mijnen zonder dat hun familie weet of ze levend of dood zijn En zijn er, in dit beschaafde Europa, niet tienduizenden kinderen, vóórdat ze nog praten konden, van hun ouders beroofd, zodat zij nooit zullen weten hoe hun naam is? Waar zoveel hemeltergend leed ver oorzaakt wordt in naam der bescha ving, waar zoveel duivels-gemene stre ken worden uitgehaald in naam van de vooruitgang, daar is ieders veront waardiging een schreeuw in de woes tijn. Het papier, dat men voor dc pro testen gebruikt, kan beter bewaard worden om er straks de distributie van suikerbieten en tulpenbollen op te regelen. Want daar gaat het heen met ons moderne „verkeer tussen beschaafde volkeren". Omdat dit de eeuw der menselijke hyena's is. Die hun prooi bespringen en zwijgend wegsleuren in de jungle van geheime politiekelders. JEREMIA BLOM. schaak, waartegen Cortlever niets be ters kon doen dan de achterstallige kwaliteit maar te accepteren en over te gaan naar een eindspel, dat hem echter geen enkele winstkans meer beloofde. Op de 40e zet, bij het afbre ken, werd tot remise besloten. In de avonduren voortgezette afge broken partij uit de vierde ronde Henneberke—Kramer werd reeds na enkele zetten remise gegeven. In de returnmatch tegen Tilburg heeft de Haagse ijshockeyclub HHYC wederom een overwinning geboekt. Hierdoor hebben de Hagenaars de leiding genomen in de competitie om de West-Europa-Cup. De bekende oud-internationaal Kees Mijnders zal Zondag zijn 300ste competitie-wedstrijd voor DFC spe len. De Europese zwemliga heeft gis termorgen besloten de organisatie van de Europese zwemkampioenschappen 1950 aan de Oostenrijkse zwembond op te dragen. De wedstrijden zullen in het Weense Prater bad worden gehou den. In haar partij tegen mevr. Keiler (Oost Duitsland) staat onze Neder landse deelneemster in het dames schaaktournooi te Moskou niet ongun stig. Des ondanks is er een redelijke kans dat de partij in remise zal ein digen. De stand in de kopgroep is thans: 1 Chaude de Silan (Frankrijk) 8% punt plus 1 afgebroken partij, 2 Liudmila Rudenko (Rusland) 8 pun ten plus 1 afgebroken partij, 3 Olga Rubtsova (Rusland) 7 y punt plus 2 afgebroken partijen, 4 Valentina Belo- va (Rusland) 7 y, punt plus 1 afgebro ken partij, 5 Fenny Heemskerk (Ned.) 6 punten plus 2 afgebroken partijen. Voor de 3e ronde van de Engel se Cup werden gisteren enkele wed strijden over gespeeld. De uitslagen luiden: FulhamCharlton Athletic 12. Li- verpoolBlackburn Rovers 21, Pres ton North EndWatford 01, Sout- liamptonNorthampton 23, West Bromwich AlbionCardiff City 01, Wolverhampton WanderersFly- mouth Argyle 30. MiddlesbroughAston Villa 00, na verlenging. Deze wedstrijd wordt Maandag 16 Januari voor de tweede maal over gespeeld. Bij zijn terugkomst uit een Siberische krijgsgevangenkamp werd de 26- jarige Takanobu Kumazawa te Osaka begroet door zijn vader Hiromiehi Kumazawa, die zichzelf tot Japans troonpretendent heeft benoemd. Het was een grote schok voor de vader, toen zijn zoon h£h vertelde, dat hij tot de Japans communistische partij wilde toetreden. Takanobu was tijdens zijn krijgsgevangenschap in de communistische leer onderwezen. In de afgelopen week is herhaaldelijk en zonder resultaat gepoogd een win kelier te Deventer uit het door hem bewoonde huis te zetten. Hij zou plaats moeten maken voor de vroegere be woner, een politieke delinquent, die het pand weer mocht betrekken. De rechter besliste, dat de winkelier het perceel op 1 Januari zou moeten ont ruimen. De Kamer van Koophandel te Deventer heeft nu op grond van het Algemeen Vorderingsbesluit het huis gevorderd, waardoor de winkelier in ieder geval tot 15 Januari kan blijven wonen. De kans bestaat, dat deze ter mijn wordt verlengd tot dat het nieuwe winkelpand van de tegenwoordige be woner gereed is. De heren Pringgodigdo en Moham med Jahja zijn benoemd respectievelijk tot secretaris-generaal en adjunct se cretaris-generaal van de Unie voor de zijde van de R.I.S. Op uitnodiging van Pandith Nehru zal president Sukarno zich 24 Januari naar India begeven. Naar Aneta ver nam is 1 Februari de richtdatum voor de instelling van het parlement en de senaat van de R.I.S. De Eerste Kamer heeft Dinsdagmid dag zonder hoofdelijke stemming een paai- begrotingswijzigingen aangeno men. De ene betrof de begroting van Sociale Zaken voor 1949; deze moest met een millioen gulden worden ver hoogd wegens kosten van emigratie naar Australië en andere landen over zee. De andere beliep f 5,8 millioen en had betrekking op de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor 1947, waarop nog enkele posten moesten worden verhoogd. De Kamer zal op 17 Januari bijeenkomen ter be handeling van het wetsontwerp tot wij ziging van de Lager Onderwijswet 1920. Zeer waarschijnlijk zal op 24 Januari het wetsontwerp inzake de publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie in be handeling worden genomen. Groot-Brittannie zal waarschijnlijk om redenen van economische aard zijn vlootbasis op de Bermuda-eilanden op heffen. Sedert de basis in 1940 aan de Verenigde Staten in bruikleen is ge geven, hebben Amerikaanse oorlogs schepen er dikwijls gebruik van ge maakt. Ongeveer twaalfduizend buitenlandse arbeiders zullen medio Maart uit de streek van Watenstedt, waar de voor malige Hermann Göring Werke geves tigd zijn, moeten vertrekken om de grote werkloosheid te verlichten. Zij zullen gerepatrieerd worden of naar andere landen emigreren.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3