Westduitse actie over Saargebied Kort Bestek Amerikaans consulaat in Peking door communisten bezet Zware sneeuwstorm in de V.S. eiste achttien doden VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Protest tegen Franse plannen tot pachten van mijnen Rovers overvielen vrouw in Utrecht John Guthrie te Aberdeen verwelkomd Maandag 16 Januari 1950 75e Jaargang No. 10786 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Schumans bezoek aan Bonn Duitsland heeft geen recht tot protest, zegt Schuman Expresse Parijs-Straatsburg ontspoord Conferentie van Colombo geëindigd Jessup bij Tsjiang Kai Sjek Zevenhonderd gulden buitgemaakt Waterman bracht 1500 militairen thuis Post voor de Kota Inten Mao blijft nog in Rusland Onrust en sabotage in de Oekraine Spaak voorzitter OEES? Conferenties der ministers van de Unie op komst Ook Nederlandse eigendommen in beslag genomen Amerika sluit bureaux Niet 65, maar 64 doden bij Britse duikboot-ramp Verdachte in zaak Westerling vrijgelaten Staat1 van beleg in Bolivia Treinen en auto's liepen vast BUKEAU: Koningstraat 7880 L>en Helder lelfcfoon 2345 postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTStN Directie: j BIJLSMA en C KRAK ELDERSE I III Ri m TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Kleine advertenties ...Juttertjes'1 tot 15 woor den t 1.eik woord meer 5 cent Abonnementen per Kwar taal 4— oij vooruitbe taling. plus incassokosten gcbuman, de Franse minister van buitenlandse zaken, heeft Taterdag een begin gemaakt met de besprekingen met de nuitse partijleiders, die onder meer op de agenda voor zijn nuitse reis stonden. Het resultaat ervan moet hem tamelijk hebben teleurgesteld. Nog tijdens de uiteenzettingen heeft de nuitse regering een propaganda-spervuur ontketend, dat dui delijk deed blijken, dat de Franse plannen, om voor negen en negentig jaar de mijnen in het Saargebied te pachten, in West- Duitsland zeer slecht zijn ontvangen. Bovendien stelt men zich te Bonn op het standpunt, dat de Saar een Duits gebied is, oVer welks status pas bij de opstelling van het vredesverdrag worden beslist. Men erkent het dus niet ais een auto- »1 noom land. Hoewel Schuman en Adenauer, de Westduitse bondskanselier, tijdens een lunch ter ere van de Franse gast vrien delijke woorden aan eikaars adres spra ken, heeft de kanselier later, tijdens 'n officiële receptie, tegenover de verte genwoordigers van de pers betoogd, dat de Duitse regering niet wil, dat de Saarkwestie verwijdering brengt tussen Frankrijk en Duitsland. Hij voegde hieraan echter toe, dat de Franse plan nen tot het pachten van de Saarmijnen zouden worden beschouwd als een fac tor, die verwarring brengt in de stand van zaken, vastgelegd in de Vier-Mo- gendhedenverklaring van 1945. Krach tens deze verklaring zullen de grenzen van Duitsland bij vredesverdrag wor den vastgesteld. Ook zou het werk van hen, die Duitslands aansluiting bi) de Europese Unie voorstaan, worden ver zwaard. Hierover was men in de omgeving van Schuman zeer weinig te spreken. De Franse minister heeft op deze ver- Zondagmorgen vroeg is de sneltrein Parijs-Straatsburg ontspoord. Een pas sagier werd ernstig gewond en twee licht. Dit mag zeker een wonder he ten, daar verscheidene wagons zijn ge kanteld. De trein reed met 'n snelheid van bijna honderd km. per uur. Men vermoedt, dat het ongeluk te wijten is aan sabotage. Over een af stand van vier en twintig meter waren de spoorbouten verwijderd. De conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van het Britse Gemenebest te Colombo is geëindigd. Vooruitgang in Azie hangt voorna melijk af van verbetering der econo mische omstandigheden, aldus het laatste communiqué Een commissie met dit doel voor ogen zal voor het eerst in Australië bijeenkomen. Men noemde Azie „een gebied van spe ciale urgentie". ADENAUER Duitse regering niet het recht heeft te protesteren over enig optreden in de kwestie van het Saargebied. Zij heeft hierin geen zeggenschap, aangezien de Saar autonoom is en niet behoort tot de federale republiek. Schuman en Adenauer hebben Zon dagavond gedurende twee en een half uur onder vier ogen met elkaar in het Duits gesproken. Na afloop hiervan heeft de Franse minister verklaard, dat er gezichtspunten ten aanzien van de Saarkwestie zijn uitgewisseld, maar dat er geen enkele verandering is gekomen in de Franse plannen. Deze zullen door de regering van het Saargebied worden klaring dan ook geantwoord, dat de bestudeerd, alvorens de premier van dit land, Hoffman, naar Parijs komt Het is echter nog de vraag, of deze ontmoeting wel zal doorgaan. Berichten uit Saarbrücken melden, dat de propa gandacampagne van Adenauer diepe indruk in de Saar heeft gemaakt en de anti-Franse stemming aldaar tot een hoogtepunt hebben doen stijgen. Hoff man schijnt in dubio te staan, of hij de besprekingen wel zal voortzetten. De reizende ambassadeur van presi dent Truman, Phillip Jessup, is giste ren te Taipeh op Formosa aangekomen voor een bezoek van drie dagen. Hij zal o.m. een onderhoud hebben met Tsjiang Kai Sjek. Jessup, die 'n studie reis door het Verre Oosten maakt, zal na Formosa Hongkong bezoeken. Scheermesjesmaniak is weer actief Nog steeds heeft de schrik van de Zuidlimburgse dames, de „scheermes jesmaniak" zijn streken, niet verleerd. Na zich een maand stil gehouden te hebben,vernielde hij in de afgelopen week in Sittard en in Heerlen, resp. op een voetbalveld en in een waren huis, weer twee damesmantels. Twee kerels hebben Zaterdagmor gen vroeg in Utrecht een dertigjarige vrouw in haar woning overvallen en haar zevenhonderd gulden ontroofd. De politie zoekt met speurhonden naar de daders, maar mist tot dusverre ieder spoor. De overval werd Zaterdagmorgen tegen half acht gepleegd, in een pand tn de Celebesstraat te Utrecht. De be woner was reeds naar zijn werk en jjjn vrouw was alleen thuis. Toen er werd gebeld, opende zij, na even poolshoogte te hebben genomen, in goed vertrouwen de deur. Nauwelijks haa zij dat gedaan, of zij werd door een va» de mannen met een stomp in de maagstreek buiten gevecht gesteld. Tot bewustzijn komende zag zij, dat Gistermogren bracht de Waterman weer 1500 militairen uit Indonesië in het vaderland terug. Het schip maakte de snelste reis naar Indone sië en terug, n.L in vijf en veertig en een halve dag. De militairen be horen tot een onderdeel van de 7- Decemberdivisie. Tijdens de ontsche- P®g had nog een ernstig ongeval plaats. Een 21-jarige korporaal, mede heiast met de regeling aan de wal, kwam met zijn motor in botsing met een lorrie. Hij kwam te vallen en werd zwaar gewond naar het zieken huis gebracht. Post bestemd voor de militairen aan oord van 't m.s. „Kota Inten" op weg aar Indonesië, welke in een der tus- °ïVfns zal worden Uitgereikt, moet terlijk op 19 Januari in Nederland vrw- .WOrden bezorgd. Post bestemd mtreiking in de haven van aan- s erlijk op 2 Februari. De fcrie- aan [f'eten a^le worden geadresseerd m et veldpostkantoor te Djakarta motor, ^elding: Aan boord van het motorschip „Rota Inten". Generaal Mao Tse Toeng, hoofd van de Chinese communistische rege ring, die thans bijna een maand te Moskou heeft vertoefd, is voornemens nog enkele weken te blijven om vraag stukken uit te werken betreffende 't bestaande verdrag tussen China en de Sowjetunie, Russisch crediet voor China en handel. Waarnemers ver wachten, dat Mao eveneens Oost- en Centraalaziatische gebieden van de Sowjetunie zal bezoeken benevens S talingrad en Leningrad, alvorens naar China terug te keren. Waar schijnlijk zal aan het eind van het bezoek een gemeenschappelijk Chi- nees-Sowjet-Russisch communiqué worden uitgegeven. Volgens het blad „The People" zou den te Londen berichten van de ge heime dienst zijn ontvangen, volgens welke er onrust zou heersen- in de Westelijke grensgebieden der Sowjet unie, waar ook veelvuldig zou worden gesaboteerd. Het centrum van de moei lijkheden zou in het Westelijk gedeel te van de Oekraine zijn gelegen. de overvallers haar gehele woonkamer overhoop hadden gehaald. De vrouw trachtte op te staan, doch haar werd met de woorden: „Als je schreeuwt schiet ik je dood" een revolver onder de neus gehouden. Op zeker moment kreeg de vrouw kans te ontsnappen. Zij is toen naar de straat gegaan en heeft alarm gemaakt. Buren kwamen aan om haar te helpen, maar toen wa len de rovers inmiddels via de achter zijde van het pand gevlucht. Harriman, de reizende ambassadeur der V.S. voor het Marshallplan, en Paul van Zeeland, de Belgische mi nister van buitenlandse zaken, hebben gesproken over de benoeming van Spaak tot voorzitter van de Organisa tie voor Europese economische samen werking. Deze week zou het besluit, hem hiervoor voor te dragen, worden bekend gemaakt. Minister Van Maarseveen naar Indonesië vertrokken Zaterdagavond is de minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, mr. J. H, van Maarseveen, van Schip hol per vliegtuig naar Indonesië ver trokken. In zijn gezelschap bevonden zich dr. Prinsen, destijds secretaris generaal van de R.T.C. en mr. Van der Valk, raad-adviseur van het ministe rie. Tot de verschillende vraagstukken, waarover de minister in Indonesië besprekingen zal voeren, behoren ooi. de instelling van 't Unie-hof, de werk wijze van het Unie-secretariaat en de voorbereidingen van de eerste confe rentie der ministers van de Unie. Van Djakarta uit zal minister Van Maarseveen ook een reis naar India maken om op 26 Januari in New Delhi aanwezig te zijn bij de plechtige officiële afkondiging van de constitutie van India. De communistische autoriteiten in Peking zijn overgegaan tot een maatregel, die door Washington buitengewoon hoog wordt opgenomen: zjj hebben het Con sulaat der Verenigde Staten aldaar, dat gevestigd is in een oude kazerne, bezet en alle consulaire eigendommen in beslag genomen. Amerika heeft hiertegen ge protesteerd en medegedeeld, dat het al zijn consulair personeel in China terug roepen en zijn bureaux sluiten zal. Het beschouwt de maatregelen der commu nistische autoriteiten als een flagrante schending van de bij verdrag toegekende rechten. Ook Nederlandse en Franse diplomatieke eigendommen zijn in beslag genomen. Volgens een mededeling van het Amerikaanse departement van buiten landse zaken hebben de Chinese com munistische autoriteiten op 6 Januari j 1 een proclamatie afgekondigd waar in de inbeslagneming van alle buiten landse kazernes in Peking in het uit zicht werd gesteld. De volgende dag werd aan de Amerikaanse consul-ge- Het aantal slachtoffers van de ramp met de Britse duikboot Trucu- lent is met één verminderd, daar bleek dat de man met verlof was. Er zijn reeds voorbereidingen getroffen om het schip te bergen. Een definitieve poging zal waarschijnlijk eerst over twee .veken worden gedaan als het springvloed is. De Zweedse tankboot Divina is door de Britse admiraliteit vrijgelaten. De president van Frank rijk heeft Koning George zqn mede leven betuigd met de ramp. Naar thans van gezaghebbende Britse zijde te Frankfort wordt ver nomen, zullen Engeland en West- Duitsland op 15 Februari op grote schaal handelsbesprekingen beginnen. Zijn avontuur kostte tienduizend pond sterling John Guthrie, het Schotse jongetje, dat er op zijn eentje met een vissers boot tussen uit ging om een vriendje op te zoeken, is weer thuis. Na een zwerftocht van drie dagen op de Noord zee is de Girl Jean, de vissersschuit, waarmee hij zijn tocht had gemaakt, Zaterdagmiddag de haven van Aber deen binnengesleept. Scheepsfluiten en sirenes toeterden bij wijze van welkom. ...,.,.,...r.v<.,{. -V --Tvvywy-yy.., <yï Acht der overlevenden van de ramp met de Britse onderzeeër „Truculent" vertellen elkaar over hun grimmige belevenissen na de aanvaring met het Zweedse schip „Divina", tengevolge waarvan de onderzeeër zonk. Deze mannen ontsnapten aan de dood, die echter talrijke van hun kameraden trof. Deze foto werd gemaakt in de marinebarakken te Chatham. Weerbericht Weersverwachting tot avond. Wisselende enkele krachtige heden- bewolking buien. Matige tot en in de Noordelijke Provincies nu en dan harde Wes telijke wind. Iets kouder. DINSDAG: Zon 17.-: Maan op 8.40, onder °P 8.49, ond. 15.29. Winschoten is op stelten gezet door een jongeman met 'n alarmpistool. Het jongmens mikte daarmee op de Bergen op Zoom gaat de bond van ker- misvakgenoten zijn gouden feest vieren. Dat zal me een kermis worden, vrien- benen van passerende jongedames. iiiiiiiiiLttiiiiiiitiiijuiiiiiiimuHiiimEiiiuiiiniiriiiitiiiiiiMtiutihhnihinitMiiiiinHiiiuitHtHiiihiiii den' D Voor het Witte Huis in Wash- Brandplekken in de nylons waren het ington worden tien pantserauto's ge- gevolg. En nu wil de politie het naadje kleurentelevisie gezien. Het is hun bouwd die 160 km per uur kunnen rij- van de kous weten. In West-Duits- groen en geel voor de ogen geworden, den. De wagens zijn geheel kogelvrij en land wordt tegenwoordig meer koffie D Helaas is de verlichting nog niet hebben een zend- en ontvang-installa- binnengesmokkeld, dan "T op wettige overal doorgedrongen. In Georgia is tie. Ze kosten 30.000 dollar per stuk. wijze wordt geïmporteerd. Nog even een blanke predikant door een lende Maar eh.ik heb altijd gedacht dat geduld, dan zal het bij ons óók wel zo gemaskerde en gewapende mannen half Washington aan déze kant van het ijze- zijn geworden. Q Geol, gen hebben ont- do°d geslagen, omdat hij. in een ren gordijn lag. dekt, dat de Alpen naar het Noorden kerk voor negers had gepreekt. Q In r aan de wandel zijn. Over twee millioen jaar zal de Zugspitze in München staan, zeventig kilometer deze kant op. Dat gaat me te langzaam. En ik had nogal zo gerekend op een slalom of een Chris- tiania op het Leidseplein. Prins Hu- bertus van Pruisen, kleinzoon van de laatste Duitse keizer, gaat naar Zuid- West-Afrika om schapen te fokken Van de adelaars schijnt het plezier een beet je af te zijn. In New-York nog altijd droogte. En dus Donderdag de derde „waterloze" dag. Niet wassen, niet sche ren. Wat een paradijs! Mu is het er dan dus van gekomen. In Washington hebben de liefhebbers Maak dat je opzij komt. De Alpen zijn onderweg I JTep jury van internationale wijnken ners komt in Juni in Bordeaux bij een om de beste wijn ter wereld te kiezen. De producent van deze wijn ontvangt een „osca'-", een beeld van een meisje in Bordeaux' costuum. Het lijkt me geen gek baantje, om iry lid te zijn. Wat het beeld betreft dat is van steen. U mocht eens anders ge dacht hebben. In Egypte is de cen suur op de plaatselijke couranten op geheven. Zover zijn we hiei nog niet Vraag dat maar aan minister Wijers C Te Isjii in Zuid-Japan is een be langrijke uraniumlaag ontdekt. Een nieuw kooltje vuur in de haard van onrust op de wereld. terwijl schijnwert><>'-s magnesium lampen het toneel verlichtten. Verslag gevers, fotografen, filmjournalisten en vertegenwoordigers van de BBC pro beerden vruchteloos contact met hem te krijgen. Zo eindigde een avontuur, dat ho nderdduizcnd gulden onkosten veroorzaakte. In een gesprek met een vertegen woordiger van de Sunday Express heeft Johnny verklaard, dat hij een Noorse vriend wilde opzoeken, die als kok op een Nederlands schip vaart en korte lings de haven van Arbroath had aan gedaan. Daarvoor maakte hij een reis van tweehonderd mijl. Hij was bijna voortdurend zeeziek geweest. Zo lang mogelijk bleef hij aan dek, doch toen de duisternis inviel werd het weer steeds slechter. Tenslot te moest hij wel naar beneden gaan. De nacht was verschrikkelijk. De jongen werd wanhopig en trachtte met de ra dio van het schip noodseinen uit te zenden. Hij kon echter niets met het toestel beginnen. Hij probeerde de boot in de juiste koers te houden, maar hij was zo zeeziek, dat hij tussendeks moest gaan liggen. Tenslotte ging hij naar beneden en zocht een ligplaats in het visruim. Daar is hij tenslotte door de bemanning van de Reptonian aan getroffen. De jongen is in een tehuis van de kinderpolitie in Aberdeen onderge bracht. Hij zou vandaag voor de kin derrechter aldaar worden geleid. De Daily Herald berekent, dat dit avontuur ruim tienduizend pond ster ling aan onkosten heeft veroorzaakt. De vksers leden 2000 pond schade, terwijl de regering drieduizend pond per dag aan het zoeken heeft besteed. neraal, Edmond Clubb, medegedeeld, dat op grond van deze proclamatie de gebouwen, die hij in gebruik had, zou den worden gevorderd. Het bedoelde complex is vroeger kazerne geweest voor de Amerikaanse troepen in Pe king maar is sinds de afschaffing van ex-territoriale rechten in China in ge bruik als consulaat-generaal. Ook Nederlands bezit. Het Amerikaans departement van buitenlandse zaken heeft gisteravond laat bekend gemaakt, dat ook Neder landse en Franse diplomatieke eigen dommen in beslag zijn genomen. Het Oostelijke deel van de oude Neder landse ambassade zou zijn bezet. In Den Haag was gisteravond nog niet bekend, dat de communisten tot inbe slagneming van de Nederlandse eigen dommen waren overgegaan. Het protest tegen de dreigende inbe slagneming is enige dagen geleden op verzoek van de Amerikaanse regering door de Britse consul-generaal in Pe king aan de communistische autoritei ten overhandigd. Wanneer de Ameri- kanen hun dreigement zullen uitvoe- ten, zullen de bureuax in Tientsin, Sjanghai, Nanking en Peking worden gesloten en al het personeel, 135 man in totaal, worden teruggeroepen. Het consulaat te Tsintao is reeds gesloten. De Russische en Engelse eigendommen blijven onverlet. Ook in de kringen van het Ameri kaanse Congres is men zeer veront waardigd. Men eist er de verbreking van alle betrekkingen met de commu nisten in China en 't ontslag van hen, die voor de politiek der VS inzake China verantwoordelijk zijn. De Nederlandse officier, die in ar rest was gesteld op beschuldiging van het overbrengen van de brief van Westerling aan de regering van Pa- sundan, is Zaterdag in vrijheid ge steld. Hij had ontkend enig stuk te hebben overgebracht, terwijl de auto riteit van Pasundan, die meende, de brief van de betrokken officier te hebben ontvangen, thans heeft ver kaard, dat hjj zich misschien heeft vergist. De officier heeft kunnen aantonen, dat hij een ander stuk dan de bewuste brief heeft overhandigd. Volgens Zondag te Buenos Aires uit de Boliviaanse hoofdstad La Paz ontvangen berichten, is in Bolivia de staat van beleg afgekondigd in ver band met het ontdekken van een samenzwering tegen de regering te La Paz, Oruro en in de Boliviaanse mijngebieden. BEJAARD WIELRIJDER ONDER VRACHTAUTO Zaterdagmiddag is de 72-jarige wielrijder P. Wijnhorst uit Maassluis door een hem achterop rijdende vrachtauto overreden. Hij overleed kort na aankomst in het ziekenhuis te Vlaardingen. Vrijdag is in het Noord-Westen van Amerika een zware sneeuwstorm op gestoken, zoals men in vijftig jaar niet beleefd heeft. De storm duurde Za terdag voort en woedt van Noord- Californie tot aan de grens van Ca nada. In vier en twintig uur tjjds zjjn achttien mensen om het leven geko men. Honderden personen in de Staten windstoten een snelheid van 150 kilo meter per uur. Behalve in het Zuide lijke gedeelte woei in de gehele staat New York een storm van 100 kilo meter windsnelheid. Bomen en tele foonpalen woeien om en tal van wo ningen liepen schade op. De bevol king werd verzocht binnenshuis te blijven. ALI SASTROAJVIIDJOJO AMBASSADEUR VAN DE R.I.S. IN WASHINGTON? Uit betrouwbare bron wordt verno- Washington en Oregon moesten hun men, dat binnenkort de benoeming roio nnnorhralror» Hoox o nrAbnnnnn reis onderbreken, daar autobussen en treinen niet verder konden. Meer dan 1000 auto's zitten op hoofdwegen vast. Portland, Oregon en Seattle en talrijke kleinere steden zijn practisch geïsoleerd. Honderden telefoon- en electriciteitskabels raakten door de storm in het ongerede. De scholen in deze gebieden werden gesloten. Een skischool te Seattle kon de lessen niet voortzetten, omdat er teveel sneeuw was. In sommige streken bereikten de van Ali Sa.stroamidjojo tot ambassa deur van de R.I.S. in Washington te verwachten is. VLIEGVELD IN KOREA DEELS ONDER AMERIKAANS BEHEER Te Seoel is door vertegenwoordigers van de Ver. Staten en de regering van Zuid-Korea een accoord ondertekend, volgens hetwelk de grootste vliegha- ven van Korea (Kimpo) onder beheer van de beide landen gezamenlijk komt.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1